1598 9156 Affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Gallerie Niendorf, 1976. Bildmått: 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 90x56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)
1598 9041 Affischer 2 st, Sommaren med Monika/Geniet, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:02)
1598 9382 Aftonväska Försilvrad, 1920-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:25)
1598 9219 Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Sommar". Signerad, daterad 1975, bladets mått: 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 35x33 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:18)
1598 9178 Akvarell Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 1976, "Gräsmatta", 56x77 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)
1598 9315 Akvarell Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Landskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x16 cm, yttermått inklusive ram: 37x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:32)
1598 9280 Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad 1980, marin, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:23)
1598 9317 Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad Provence -85,18x23 cm, yttermått inklusive ram: 34x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)
1598 9318 Akvarell Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, Marsvinsholm, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)
1598 9238 Akvarell Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "purjo", 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:24)
1598 9032 Armband + brosch, silver, samt ring, silver med camé, samt ring silver med stenar, armbandet. Längd: 18 cm, ringmått: 18 -19,5. Vikt: 35 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:07)
1598 9371 Badkarssoffa Gustaviansk stil, omklädd. Längd: 175 ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:28)
1598 9096 Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1947. Höjd: 12 cm. Vikt: 110g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)
1598 8199 Bajonetter 2 st, modell äldre. Bland annat US m/1917. Längd: 55-56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)
1598 9354 Bestick 16 delar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 4+ 4+ 4+ 4. Längd: 17-21 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:08)
1598 9369 Bestickuppsättning 48 delar, Rostfri. "Rostfrei", Längd: 14,5 - 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:41)
1598 8339 Bläckhorn Silver/glas, Thune, Norge. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 446g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)
1598 9330 Blandteknik Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 87, "Utomskärsfiske III). Blandteknik, bildmått: 11x11 cm, yttermått inklusive ram: 23x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)
1598 7003 Blandteknik Hanna Svensson. "Smultron". Signerad, daterad 2020. Blandteknik, olja på duk med applikationer, 61x50cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm
1598 9269 Blandteknik Hasse Olsson. Signerad, daterad 1988, bladets mått: 46x27, yttermått inklusive ram. 71x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)
1598 9291 Bokhylla England, mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 33 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)
1598 8169 Bokhylleskåp 1960/70 tal, med lådor, och dörrpar med bakomliggande hyllor, tre sektioner. Bredd: 162 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:43)
1598 9081 Bonsaiträd sten / glas. Längd: 57 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:24)
1598 6349 Bordpendyl Louis XVI-stil. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)
1598 8105 Bordslampfötter ett par, metall/marmor. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)
1598 9054 Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:50)
1598 9183 Bordslampor ett par, böjträ. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:47)
1598 8304 Bordsunderlägg med silverdekor, Thune, 42x54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)
1598 9331 Bordsur Jaeger-LeCoultre, 15x13 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:43)
1598 8312 Borstar 2 st, silver. Längd: 17-74. Vikt: 170 gr brutto
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)
1598 9297 Burk med lock Asien Lackarbete, trä, Motiv med solrosor. Diameter: 46 cm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)
1598 9144 Byrå Furu, 8-lådig. Bredd: 50 cm. Djup: 44 cm, höjd: 137 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)
1598 9103 Cake stand Tre hyllplan. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:18)
1598 9320 Carborundumetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 16/50,1994. Bladets mått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:05)
1598 9300 Champagneglas 4 st, Orrefors, Helena. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)
1598 9262 Champagneglas 6 + 5 st, färgade. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:07)
1598 9120 Champagneglas Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors, 6 st. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)
1598 9011 Damarmbandsur Certina, 18k guld. Med armband i 18 k. Bruttovikt: 39. 4 g. Diameter: (boetten) 2 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:09)
1598 9380 Damastduk Drakslingan Signe Sohlman, 150x150 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:08)
1598 8280 Dubbelkarotter 2 st, nysilver. Längd: 26-28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:41)
1598 9370 Duk "Stensöta", Baker tyg, 123x132 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:31)
1598 9314 Emaljgrafik Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Emaljgrafik. Tillverkad på Gustavsberg, 64x42 cm, oramad
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)
1598 9104 Emmafåtölj Nyrokoko, Plyschklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:24)
1598 9293 Emmafåtölj Plysch, nutida
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:59)
1598 8104 Etagebord bemålat. Bredd: 55 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)
1598 9313 Etsning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Man. Signerad, numrerad 24/90 - 74, daterad mm: 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:52)
1598 9203 Etsning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Hus. Signerad, numrerad 13/20, daterad -55. Bildmått: 13,5x15,5, yttermått inklusive ram: 54x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:28)
1598 9223 Etsning Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 44/60. Bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)
1598 8364 Etsning Leonore Fini, modellstudie. Signerad, numrerad 104/275. Bildmått: 39x30 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:21)
1598 9281 Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 12/45. Bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:18)
1598 9175 Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 18/99. Bildmått: 63x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)
1598 9049 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Stadsbild från Falun". Signerad, daterad 1926, mm14x24 cm, yttermått inklusive ram: 61x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)
1598 9319 Etsningar 4 st, Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad. Samramade, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:16)
1598 9115 Etsningar 5 st, Stockholmsmotiv, bland annat Ekroth & Lindquist, yttermått inklusive ram: 20x25 - 52x42 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:36)
1598 9232 Färgetsning Agneta Kallur. Signerad, numrerad 3/4. Bildmått: 8x7,5, yttermått inklusive ram: 26x22,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:05)
1598 9204 Färgetsning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Hus vid kust. Signerad, numrerad ea. Bladets mått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)
1598 9191 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 252/285, daterad - 78. Bildmått: 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)
1598 9185 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 8/95, daterad -79. Bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:03)
1598 9172 Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 8/95, daterad 1979. Bildmått: 38x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:11)
1598 9282 Färgetsning Ian Rusth (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 26/50. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)
1598 9208 Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 65/95, daterad -87. Bildmått: 43x27 cm, yttermått inklusive ram: 61x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)
1598 9285 Färglitografi 2 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 42x35-48x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:37)
1598 9325 Färglitografi 5 st, Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, 1993 cm, yttermått inklusive ram: 35x28-28x35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:37)
1598 9173 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 241/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x66 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:47)
1598 9171 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 241/260, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)
1598 9124 Färglitografi Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. "Gran Canaria2. Signerad, numrerad 219/360, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 18x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)
1598 9259 Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Människor vid husfasad. Signerad, numrerad 104/175, daterad -74. Färglitografi, bildmått 47x58 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:32)
1598 9168 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. H-C upplaga. Signerad, daterad -1990, med dedikation. Färglitografi, bildmått: 43x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)
1598 9186 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Provtryck. Signerad. Färglitografi, bildmått: 51x67 cm, yttermått inklusive ram: 68x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)
1598 9209 Färglitografi Björn Jonsson. Signerad, numrerad 50 ex. Färglitografi, bildmått: 47x29 cm, yttermått inklusive ram: 61x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)
1598 8038 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Tornerspelet vid Ekolsunds slott. Signerad, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:44)
1598 9176 Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 23/100. Färglitografi, bildmått: 55x48 cm, yttermått inklusive ram: 68x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)
1598 9199 Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad PT 1986, daterad Vårvinter. Färglitografi, bildmått: 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)
1598 9226 Färglitografi Ewy Låås. Signerad PT, Amaryllis i fönster. Färglitografi, bildmått: 27x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:05)
1598 9198 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 90/100, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:23)
1598 9327 Färglitografi Hans Nygren. Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:54)
1598 9234 Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 75/150. Färglitografi, bildmått: 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:09)
1598 9217 Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 73/150, daterad -1978, Nattens Blomma. Färglitografi, bildmått: 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)
1598 9040 Färglitografi Jacob Wegelius. Signerad, "Lisboa". Färglitografi, bildmått: 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:35)
1598 9312 Färglitografi K-G Nilsson, komposition. Signerad, numrerad 26/300, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 35x33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:57)
1598 9200 Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, numrerad PT. Färglitografi, bildmått: 45x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:51)
1598 9324 Färglitografi Kimmo Kaivanto (1932-2012). Signerad, numrerad 10/75, daterad 74 cm, yttermått inklusive ram: 64x90 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:01)
1598 9044 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad Hc 1/14 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:00)
1598 9047 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad. Färglitografi, bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:52)
1598 9073 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Ridande män. Signerad, numrerad 27/360. Färglitografi, bildmått: 27x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x68
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:14)
1598 9245 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, daterad 1970. Bildmått: 25x16 cm, ramens yttermått 47x37 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)
1598 9310 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 8/150 - 71. Färglitografi. Bladets mått: 28x24 cm, yttermått inklusive ram: 30x28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)
1598 9218 Färglitografi Nils Zetterberg. Signerad, daterad -83, Musslan. Färglitografi, bildmått: 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
1598 9230 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 75/100, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 14x14 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:15)
1598 9229 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 75/100, daterad -82. Färglitografi, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 20x24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:44)
1598 9247 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 398/400, fotogenlampa. Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)
1598 9214 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Törnrosbusken. Färglitografi, bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)
1598 9228 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad PT -1980, med dedikation. Färglitografi. Bladets mått: 23x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)
1598 9246 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 352/350. Färglitografi. Bladets mått: 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)
1598 9321 Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 1/21, daterad 97. Färglitografi. Bladets mått: 87x62 cm, yttermått inklusive ram: 99x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:31)
1598 9197 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad PT. Bildmått: 29x17 cm, yttermått inklusive ram: 38x27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:01)
1598 9045 Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad Ea, daterad 1976 & 1987 cm, yttermått inklusive ram: 26x36 & 32x24
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)
1598 9043 Färglitografier 2 st, Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Rose Cottage & Phen arms. Signerad, numrerad 360-upplaga. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 69x78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:53)
1598 9388 Fat Glas, Humppila. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:46)
1598 9233 Fat Paradisverkstaden, Öland, Glaserat lergods, diameter: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:13)
1598 9159 Fåtöljer Ett par, Grange, Rotting
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:33)
1598 9070 Fåtöljer Ett par, krom / skinnklädsel. Höjd: 100 cm, Bredd: 64 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)
1598 9366 Fickur + klockställ, omkring 1900, förgyllt ur, mässing och glas, nyckel. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:30)
1598 9030 Finska lejonorden emalj på oädel metall. Höjd: 4 cm
1598 8222 Fotografi Pressfoto, Marlon Brando och Mary Murphy, "The wild one", 1953, oramad, 25,5x20,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:17)
1598 9152 Fotoramar 10 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 12x10 - 23x17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)
1598 9182 Garderobsskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 105 cm, djup: 45 cm, höjd: 199 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:14)
1598 9271 Glas + vas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)
1598 9305 Glas Iittala, diverse 28+ 13 delar. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)
1598 9106 Glasservis 23 delar. Höjd: 8-14,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)
1598 8117 Glasservis Glas, ca 35 delar. Höjd: 11,5-14,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)
1598 9266 Glasservisdelar 11 + 5 + 1 delar, Ittala / Arabia, Kastehelmi & Ultima Thule. Diameter: 17 cm. Höjd: 7-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)
1598 6170 Golvur England, 1800-tal, intarsia, Ek. Höjd: 220 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:31)
1598 9114 Grafiskt blad "Stockholm omkring 1900", Slussen, oramat löst blad, 1997,105x. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:56)
1598 9080 Grafiskt blad Sture Johansson, "Computer art IBM edition B04", ej signerad. Bildmått: 49,5x49,5, yttermått inklusive ram: 62x62 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)
1598 9164 Halsband 2 st, Silver / kristall, + 1 st 1950-tal. Längd: 40-50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)
1598 9383 Halsband Agater, bland annat Rosenkvarts/Mossagat. Längd: 82 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:46)
1598 9033 Halskedja 18k guld. Vitguld, med briljant. Vikt: 3,5 g. Kedjan. Längd: 37 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)
1598 9024 Hänge 18k guld, med grön sten. Vikt: 1,2 g. 2x1 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:28)
1598 9023 Hänge 18k guld. Med gulgrå sten och liten pärla. Vikt: 22,8 g. 2x1 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)
1598 8005 Hängskåp hörnmodell, laserat trä. Bredd: 52 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)
1598 9393 Hatthyllor 2 st, med galgar. Bredd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:31)
1598 9252 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 102 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:10)
1598 8103 Hörnskåp omkring 1800. Höjd: 207 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)
1598 9006 Ingenjörsring 18k guld. Vikt: 5,9 g. Ringmått: 20,2
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)
1598 9057 Kandelaber Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall, mässing. Höjd: 31,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:13)
1598 9053 Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, metall. Höjd: 34,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)
1598 9105 Kanna Egil Hinrichsen, keramik / bambu. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)
1598 9294 Karmstol England, läder
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)
1598 9211 Karta grafiskt blad, Sverige, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:44)
1598 9119 Keramik 8 delar, Kina Björklund, diameter: 17-29 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)
1598 9379 Klämlampa 1940-tal. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:34)
1598 8115 Konstglas 9 st, Kosta Boda, U H Vallien + Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 2-10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:56)
1598 8054 Koppar med fat, 6+ 6 st, Rörstrand. Längd: 8-12 cm, djup: 5,5-12 cm, höjd: 1,5-6 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:26)
1598 9385 Kråsnålar 6 st, bland annat silver. Längd: 6-7 cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)
1598 9077 Kuverttallrikar 12 st, Stelton, Danmark. Diameter: 28,5.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:42)
1598 9334 Lacktavla Ryssland, Folksaga. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)
1598 9387 Lampetter ett par, Stjärnmetall, Art Déco. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)
1598 9079 Länsfåtöljer Ett par, 1920-tal
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:33)
1598 5257 Ljuskrona Gustaviansk stil, för 10 ljus. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:55)
1598 9241 Ljuskrona med prismor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:30)
1598 9093 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)
1598 9092 Ljusstakar Ett par, silver, Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Stockholm, 1965. Vikt: 480g. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:53)
1598 8358 Ljusstakar Ett par, silver, Sheffield, England. Höjd: 22 cm fylld fot, bruttovikt: 980 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:12)
1598 9145 Ljusstake Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)
1598 9339 Matbord Ek. Bredd: 150 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 1 iläggx55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:47)
1598 7156 Matbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 109 cm. Djup: 72 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)
1598 8260 Matsalsgrupp 7 delar, mahogny. Diameter: 110 cm, höjd: 74 + 2 iläggx48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:57)
1598 9061 Matsalsskåp mahogny. Bredd: 115 cm. Djup: 48 cm, höjd: 177 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:43)
1598 9078 Matservis 40 del ca, Rörstrand, "Gracil"
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:03)
1598 9303 Matservis 49 delar, Rosenthal, Maria Björnbär
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)
1598 9091 Matskedar 6 + 2 st, silver, Chippendale. Längd: 18-20, vikt: 340g ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)
1598 9212 Matta 1950-tal, Nöthår, vändbar, ej signerad, 150x230 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:16)
1598 9347 Matta Kelim Afghan, 80x128 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:35)
1598 9349 Matta Kelim Afghan, 82x297 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:42)
1598 9344 Matta Kelim Afghan, 99x145 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:11)
1598 9108 Matta Orientalisk, 104x195 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)
1598 9098 Matta Orientalisk, 108x198 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:45)
1598 8233 Matta Orientalisk, 183x283 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)
1598 9352 Matta Orientalisk, Afghan, 59x230 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:46)
1598 9350 Matta orientalisk, Ghochan, 106x188 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:40)
1598 9099 Matta Orientalisk, Pakistansk Bochara, 81x309 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)
1598 9100 Matta orientalisk, svart botten, 175x242 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:56)
1598 9097 Matta Pakistansk Bochara, 168x245 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)
1598 9263 Mattallrikar 10 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Nuutajärvi. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:20)
1598 9304 Mattallrikar 9 st, Italien. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:29)
1598 9337 Minkjacka storlek 38
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)
1598 9177 Minkpäls Bo Klingsell, ca 40-42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)
1598 9358 Minkpäls Saga Mink, storlek: 40
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:30)
1598 8101 Monterskåp med skjutdörrar, glas. Bredd: 42 cm, djup: 42 cm, höjd: 125 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)
1598 9180 Nattygsbord ett par, Furu. Bredd: 42 cm, djup: 39 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:27)
1598 9122 Oljemålning A. Olson, Träd. Signerad, daterad 1932. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
1598 9278 Oljemålning Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. "Fjolårsgräs". Monogramsignerad -87. Olja på pannå, 36x41 cm, yttermått inklusive ram: 41z46 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)
1598 9207 Oljemålning Anders Wallin (f. 1953), Sverige. Sverige. Komposition. Signerad, metallplåt, 31x31 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:32)
1598 7049 Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Månsken över sjö. Signerad. Olja på duk, 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 83x70 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:22)
1598 9239 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad "Solöga" (Kolbotten) 1976. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:11)
1598 9322 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, "Sydfranskt landskap". Olja på duk, 81x100 cm, yttermått inklusive ram: 84x103 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:30)
1598 9276 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, "Vattenspegling". Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:49)
1598 9279 Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:48)
1598 9240 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Äppelträd i sydsluttning. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:57)
1598 9274 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, blommande fruktträd. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
1598 9336 Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Hustak. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 28x27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)
1598 9193 Oljemålning Carin Adler (f. 1929), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -86. Olja på duk: 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:44)
1598 8231 Oljemålning Dmitry Stepanovich Polenkov, Ryssland. Signerad, daterad -90. Olja på pannå, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:23)
1598 9126 Oljemålning Gerard Brouwer (1938), Fåglar vid sjö. Signerad. Olja på duk, 58x90 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:22)
1598 9329 Oljemålning Gunnar Haller (1954). Signerad, daterad a tergo, 1993, Genua. Bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 22x21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:50)
1598 9134 Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. Signerad, "Vinterdag". Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
1598 9166 Oljemålning Hjalmar Berghcrantz, vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 62x93 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:34)
1598 8133 Oljemålning Holger Höglund (1906-1965), Sverige. Stadsmotiv med skyskrapor. Signerad HWH-57. Proveniens Gösta Bernhard, påskrift a tergo.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)
1598 8082 Oljemålning Ingrid Nilsson, Signerad, "Djurgårdspromenad", -78. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)
1598 8435 Oljemålning Ingrid Nilsson. Signerad, målad på textil, 135x95, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:35)
1598 9190 Oljemålning Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, påskrift A tergo Fontänten 1984. Olja på pannå, 39x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x46 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:33)
1598 9222 Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Ej signerad, intyg a tergo, hus. Olja på pannå, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:41)
1598 9107 Oljemålning Niels Bjerre, utsikt från Subiaco. Signerad, daterad 1900. Olja på pannå, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:11)
1598 9296 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1946, "Blankt vatten". Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:57)
1598 9116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 79x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:53)
1598 8050 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, kvinna vid brunn, uppklistrad duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:00)
1598 9275 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, sjöboden. Olja på duk, 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)
1598 9163 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Hav. Olja på duk, 45x89 cm, yttermått inklusive ram: 60x104 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:26)
1598 8163 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Jerlow, Parklandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:03)
1598 9071 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Castor, Gatumotiv. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:27)
1598 8052 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Robertson, 1935, Stilleben. Olja på pannå, 65x52 cm, yttermått inklusive ram: 96x83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)
1598 9256 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Thorén - Älvsjö, Daterad -81, "Sommardimma Lisö". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)
1598 9328 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74, blomster. Olja på duk, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:59)
1598 9323 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fästingland. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:25)
1598 9123 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Syrener. Signerad, daterad 1964. Olja på pannå, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 41x55 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:26)
1598 9257 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad -82. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:57)
1598 9014 Örhänge 18k guld, med smaragd. Vikt: 1,5 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)
1598 9037 Örhängen ett par, 18k guld, med diamant. Vikt: 3,2 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)
1598 9025 Örhängen ett par, 18k guld. Med svarta kulor. Vikt: 1,5 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)
1598 9021 Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 3,8 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:42)
1598 8402 Pärlcollier + 1 par örhängen med pärla. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:04)
1598 9031 Pärlcollier Lås med safir. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:56)
1598 8399 Pärlcollier med lås i 18 k. Längd: 46 cm
1598 9029 Pärlcollier med silverlås. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:58)
1598 9090 Parti bestick 12 delar, silver. Längd: 11-16. Vikt: 185g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)
1598 8265 Piedestal Empirestil. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)
1598 9142 Piptändare Skulptur. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 21:05)
1598 1003 Prydnadskannor ett par, metall, 1800-tal. Höjd: 48 cm
1598 8151 Punschkoppar 8 st, Gense Bernadotte Collection. Höjd: 4 ca cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)
1598 9167 Ram med oljetryck, Tidigt 1900-tal, ramens innermått: 67x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)
1598 9016 Ring 18k guld. Med fyra större samt mindre diamanter, 0,2 ct enl. Inskription. Vikt: 3,9 g. Ringmått 17
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)
1598 9028 Ring 18k guld. Med rubiner och smådiamanter. Vikt: 4,2 g. Ringmått: 17,5
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)
1598 9018 Ring 18k guld. Vitguld, med 4 smaragder och smådiamanter. Vikt: 5 g. Ringmått: 17,3
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:34)
1598 9035 Ring 18k guld. Vitguld, med cabochonslipad smaragd och 6 smådiamanter. Vikt: 4,1 g. Ringmått: 17,4
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:24)
1598 9012 Ring 23 k. Med röd och 2 vita stenar. Vikt: 6,6 g. Ringmått: 19 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)
1598 9158 Rockhängare Metall, nutida. Höjd: 176 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:48)
1598 9068 Salt & pepparkar / ströare + servettringar, 7 delar, silver, glasinsats. Höjd: 2-6. Vikt: 165g netto (275g brutto)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:06)
1598 8382 Samekniv + kåsa, 2 delar, Horn / björkrot. Längd: 15-24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:22)
1598 9139 Sekretär Gustaviansk stil. Bredd: 88 cm, djup: 44 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:03)
1598 9342 Sideboard Chippendalestil. Bemålad, skiva av glas. Längd: 150 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:55)
1598 9244 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 143 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:20)
1598 9154 Sigillstamp 6 st, sten, kristall och trä. Höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:12)
1598 9153 Silverföremål 5 delar, bland annat ströare. Höjd: 4-6 cm. Vikt: 65g netto
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:26)
1598 9059 Skål Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Diameter: 35 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)
1598 9085 Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, -59, diameter: 15. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)
1598 9117 Skål Sko, Kina, metall. Längd: 12 cm, djup: 5 cm, höjd: 5 ca cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:16)
1598 9391 Skålar + fat, 3 delar, Gunnar Nylund Rörstrand, "Aro". Samt Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Signerade, signernad med studiohanden, fajans, samt grönglasererat stengods jubileumsgåva för Sentab 1963. Diameter: : 8,5 - 16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:03)
1598 9389 Skålar 2 st, Rörstrand, Jugend. Längd: 17-18,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:43)
1598 9058 Skålfat Eva Englund (1937-1998), Sverige. Pukeberg, diameter: 47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)
1598 9109 Skåp fd Golvur, bemålat. Bredd: 43 cm. Djup: 29 cm, höjd: 127 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:31)
1598 9060 Skåp Jugend, Ek, spegel i dörr. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:22)
1598 9289 Skåp sengustaviansk stil, mahogny, ett dörrpar med bakomliggande hyllor och besticklådor, Bredd: 97 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 128 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:47)
1598 9295 Skrivbord England, mahogny. Bredd: 120 cm, djup: 62 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:33)
1598 9264 Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 123 cm, djup: 62 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:17)
1598 9140 Skrivbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 90 cm, djup: 60 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:19)
1598 9307 Skrivställ Empirestil, nysilver. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)
1598 8381 Skulptur Parian, Gustavsberg, 1922, pojke & hund. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:21)
1598 9367 Skulpturgrupp Disa Hanserud, "Tredje statsmakten". Signerad, daterad 2001. Längd: 23 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:49)
1598 9148 Snapsglas 10 st, Boda. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:19)
1598 9065 Snusdosor 4 st, silver, Sverige Tyskland & England. Längd: 7-8,5, vikt: 235g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:06)
1598 9052 Sockerruska silver, omkring 1900, importstämplar. Höjd: 17 cm, vikt: 165g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:08)
1598 9066 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, importstämplar. Längd: 8,5 - 12,5, höjd: 5 - 5,5, vikt: 215g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:32)
1598 8306 Soffa Chesterfield. Längd: 225 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:55)
1598 9290 Soffa längd: 215 ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:05)
1598 9130 Soffbord glasskiva med skulpturunderreden. Bredd: 141 cm, djup: 80 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)
1598 9135 Soffbord Rokokostil, bemålat. Bredd: 89 cm, djup: 52 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:29)
1598 9249 Spegel 1920-tal, förgylld, 115x42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)
1598 8029 Spegel Konvex ram. 75x134 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:07)
1598 9157 Spegel med lampetter Smide, ställbara ljusarmar, 120x60 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:35)
1598 8255 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 81 cm. Djup: 2x40 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:39)
1598 8174 Spelbord Nyrokokostil. Bredd: 83 cm. Djup: 2x41 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:54)
1598 9309 Stol Rokokostil, stoppad sits med floralt mönster. Höjd: 115 cm
1598 9242 Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:36)
1598 8258 Stolar 4 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:53)
1598 7058 Stolar 6 st, Senempire, skuren dekor, stoppad sits, sitthöjd 47 cm. Höjd: 89 cm. Bredd: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:47)
1598 9288 Stolar 6 st, sengustaviansk stil, genombruten ryggbricka med dekor av axknippe
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)
1598 9377 Takarmatur Bruno Munari, Italien, "Falkland", Danese. Elastiskt tyg på metallringar i aluminium, Höjd: 116 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:36)
1598 8423 Takarmatur Koppar, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:14)
1598 8409 Takarmatur Kristall/metall. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:29)
1598 7084 Takarmatur Stig Ahlström & Clas Kock, "Flash Gordon", Ateljé Lyktan. Åhus, No 9944, metall / plast. Diameter: 66 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)
1598 8360 Tallrikar 10 st, "Världens Barn", UNICEF; Villeroy & Bosch. Diameter: 19,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:15)
1598 9102 Tallrikshylla trä, bemålad, 77x80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:29)
1598 9343 Tavla / collage Hans Lönnqvist, Rymden. Signerad, belysning, yttermått inklusive ram: 93x90 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:50)
1598 9227 Teckning Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, "Utan Spaning ingen aning". Bildmått: 20x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:42)
1598 9392 Tekanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, dubbelkanna i glaserad stengods. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:17)
1598 9136 Tenn 5 delar, bland annat burk med lock Folke Arström, Ljusstakar 1 par, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 7,5-12,5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:11)
1598 9111 Teservis 19 delar, Blå Blom, Gustavsberg
1598 9082 Tidningsställ 1950-tal. Bredd: 42 cm. Djup: 22 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:44)
1598 9268 Toilettebord 3 delar, Bodafors, teak, 1964, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 239 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72,5-110,5 cm
1598 9284 Torrnålsgravyr Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 19/251978, daterad "Ebbtid" mm: 15x23,5, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:52)
1598 9179 Trädgårdsurnor ett par, Metall. Diameter: 37,5 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:06)
1598 9261 Träsnitt Oidentifierad konstnär. 3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 35x37 -43x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:15)
1598 9272 Utställningsaffischer 2 st, E Baj/F Leger, grafiska blad, 1956,1976 cm, yttermått inklusive ram: 78x52-87x52 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:40)
1598 9083 Väggarmatur 1930-/40-tal, "Saxlampa", Industridesign, metall. Längd: 47-108 cm.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:02)
1598 9138 Väggarmaturer ett par, Ateljé Lyktan. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:02)
1598 9378 Väggarmaturer ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 57 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:38)
1598 9306 Väggarmaturer Ett par, Wiktor Berndt, Flygsfors, mässing, formpressat glas, Höjd: 16,5 cm. Bredd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:15)
1598 9161 Väggur sent 1800-tal. Höjd: 95 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:34)
1598 9194 Väggvitrinskåp längd: 67 cm, djup: 15 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)
1598 8197 Värja Frankrike, 1800-tal. Längd: 89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:39)
1598 9374 Vas + skål+ burk med lock, Gustavsberg och Rörstrand, bland annat Farstagods II-sort. Höjd: 5,5-11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:13)
1598 9086 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 21,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:10)
1598 9376 Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:59)
1598 9375 Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:10)
1598 9390 Vas Jane Wålstedt (1917-2009), Sverige. Jani keramik, Laholm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:45)
1598 9084 Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, "Indigo". Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:01)
1598 9287 Vas Keramik. "Les Heritiers", Aimé Cécil, Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:45)
1598 9038 Vas Konstglas, ej signerad. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:40)
1598 9270 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:05)
1598 9051 Vaser Ett par, silver, Birmingham, England, fylld fot. Höjd: 21 cm, vikt: 580g brutto
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:12)
1598 8010 Vaser ett par, terrakotta, jugend. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:15)
1598 9302 Vävnad/draperi kappa och två längder i ett stycke, motiv av fåglar och gladverk, Bredd: 200 cm. Längd: 235 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:20)
1598 9002 Vigselringar 2 st. 23 k. Ringmått: 20,3 resp. 18,3. Vikt: 11,3 g
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)
1598 9308 Vinglas 12 st, Frankrike. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:58)
1598 9141 Vitrinskåp 1930-tal, Ek. Bredd: 133 cm. Djup: 33 cm, höjd: 146 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 21:01)
1598 9292 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 101 cm, djup: 35 cm, höjd: 188 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:45)
1598 8170 Vitrinskåp ett par, glasdörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd: 48 cm. Djup: 44 cm, höjd: 207 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:48)
1598 8248 Vitrinskåp längd: 69 cm, djup: 33 cm, höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:16)
1598 8247 Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 72 cm, djup: 35 cm, höjd: 144 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:23)
1598 9150 Vitvinsglas 8 st, slipad dekor med druvor. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:17)
1598 9341 Ytterfoder 1800-tal, Koppar, reliefdekor, diameter: 26, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:19)
1598 9340 Ytterfoder 2 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 14-15 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 20:36)
1598 9301 Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 18:09)
1598 9386 Ytterfoder Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Våga, Carrara. Diameter: 23 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 februari 2024 19:50)