315 7388 Africana 2 del, h. 38 + h. 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7154 Akvarell Bergqvist, segelbåt, 32x46
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7323 Akvarell Jerken, 37x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7201 Akvarell Sign E Hillberg, Stockholmsmotiv, 14x25
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7202 Akvarell Sign Regina Kylberg, 1884, Stenkällan, 24x20
315 7061 Akvareller 2 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7395 Akvareller 2 st ca 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7373 Ampel Empirstil, dia 25, 4 armar
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7176 Ampel glas/metall
315 7039 Ampel Karl Johan, Dia, 50
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7167 Ångmaskiner 2 st, i krt
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7034 Appliquer 1 par, mässing, H33
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7282 Armband Silver, Döskallar, L. 18
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7281 Armband Silver, nutida design
315 7090 Armbandsur div Bla 14k
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7482 Atenienn 1890-tal, H.167
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7249 Balansvåg med vikter
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7248 Balja+ kastrull, koppar
315 7298 Barnsäng
315 7214 Barskåp 1960-tal, Teak, L.90 D.40 H.130
315 7414 Bestick SILVER 7 DEL
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7017 Bestickuppsättning 56 del, Spetsmodell, 1970-tal
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7089 Bestickuppsättning Hackman, ca 80 del
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7210 Bestickuppsättning med benskaft, 12+12 + 6+6 fiskbestick
315 7180 Bibel 1870
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7344 Bläckställ Jugend
315 6160 Blandteknik Anna Hertsman-Erikson, bladguldsteknik, 42x33
315 7144 Blandteknik G Lambert, 1959, 54x45
315 7086 Blandteknik Jerken 1929, sovande tiger, 18x22
315 7155 Blandteknik John Carlstedt, 1890, 41x31
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7114 Blandteknik R Malcolm Lloyd, "Fishing boats leaving Tazzlehampton harbour" 1901, 33x49
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7113 Blandteknik R Malcolm Lloyd, "Rough Water, Harbour", 1901, 33x49
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7389 Blombord mosaik/metall
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7381 Bokhyll Pilastermodell
315 7483 Bokskåp vitrin 151x49 H161
315 7319 Bord Allmogestil+ 1 skiva
315 7430 Bord med låda, 150x74 H78
315 7219 Bordskanon på lavett
315 7383 Bordslampa Art Déco-stil
315 7226 Bordslampa Jugend, Koppar, (senare kupa)
315 7131 Bordslampa Keramik, Hjort, Danmark
315 7042 Bordslampa mässing
315 6518 Bordslampa metall, 'Soldat', H.34
315 7384 Bordslampa pressglas
315 7193 Bordslampa Skultur
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7038 Bordslampa typ Strindberg, glas /Mässing + lös kupa
315 7291 Bordslmapa
315 7269 Brevhållare 1800-tal,
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7164 Brevkniv+ Sigillstämpel, Skilver, Danmark, 1929
315 7271 Brevpress Marmor/järn, Hästhuvud
315 7329 Bricka Pläter, Dia.46
315 7257 Brickbord 1890-tal, (sk)
315 7422 Buffe 1890-tal, L.157 D.52 H.161
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7183 Byrå 1800-tal
315 7434 Byrå alm, L95
315 6513 Byrå Furu, 1800-tal, L.122D.46H.104
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7387 Byrå gustaviansk stil, intarsia, stenskiva, 95x50 H83
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7205 Byrå Mahogny, sekelskifte, L.102 D.53 H.80
315 7234 Byrå Mahogny, Sengustaviansk, L.90 D.48 H.83
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7207 Byrå Sekelskifte, L.94 D,48 H.84
315 7423 Byrå Sengustaviansk, stil, L.93 D.50 H.84
315 7110 Byrå Tall Boy, Valnöt, 1800-tal, L.85 D.53 H.130
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7460 Byrå Vitmålad, 5-lådig
315 7326 Caféstolar 1 par
315 6295 Chiffonje/tallboy 1880-tal, L.74 D.51 H.147
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7347 Cigarrtändare Porslin, Rosenthal (elektrisk) H.9
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7267 Coaster 4 st, Ns, K Andersson
315 7265 Coaster Mässing, 1800-tal, H.15
315 7082 Cremekoppar 7 st. på bricka med fot, 1800-tal
315 7277 Dosa med lock, silver/emalj, C G Hallberg, 1916
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7235 Emmafåtöljer 1 par
315 7421 Emmafåtöljer 1 par, 1890-tal
315 7251 Etsning 42x31
315 7426 Etsning Axel Fridell, 12x9
315 7004 Etsning E. Martin, Religiöst motiv, 37x29
315 7162 Etsning Sign Menard, 15x20
315 7443 Etui silver
315 7418 Etui+brevkniv silver
315 6278 Fällbord Alrot, H.72
315 7325 Fällbord Mindre
315 7307 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 176/300, 40x50
315 7115 Färglitografi James Pauli, Riddarhuset, 39x49
315 7159 Färglitografi Tobiasse, 27/250, 108x73
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7157 Färglitografi Ulf Hinders, 69/795,
315 7047 Fat Björn Wiinblad (1918-2006), dia 37
315 7223 Fat Gustafsberg, Studio, 20x20
315 7342 Fat Ns, Jugend, L.53
315 7142 Fat Ystad-brons, Dia.22
315 7171 Fåtölj 1940-tal
315 7310 Fåtölj Carl Malmsten, Farmor
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7309 Fåtölj Carl malmsten, Farmor, sk
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7091 Fickur 2 st, 14k
315 7092 Fickur 5 st
315 7402 Figurin Herend, H18
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7174 Figurin Kunglig Dansk, Fågel, H18
315 7343 Figurin Rosenthal, Pojke med Papegoja, H.25
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7386 Figurin terakotta, signerad Torolf E, 56, 43/85, H. 12
315 7385 Figurine 2 st, soapstone, h. 23 + h. 20 inkl. sockel
315 7220 Figuriner 2 st, Gustafsberg, Lisa Larson (sk)
315 7401 Figuriner 2 st, Kunglig Dansk / Bing & Grøndahl lagn sk
315 7406 Figuriner 3 st Bing & Grøndahl
315 7255 Figuriner 3 st, 2 stengod + gips
315 7405 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl
315 7318 Flaggstångknopp Koppar
315 7128 Folkdräkt
315 7317 Fossil Snäcka
315 7189 Fotoalbum 2 ST, m.Ä
315 7181 Fotogenlykta m.ä.
315 7253 Fotoplåtar glas
315 5433 Fotoramar 2 st, Silver
315 7125 Fotpall
315 7238 Fotpallar 2 st.
315 7288 Garderobskåp 1800-tal, L.107 D.78 H.210
315 7338 Garderobskåp 1800-tal, L.107 D.78 H.210
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7109 Garderobskåp Jugend, Mahogny
315 7339 Garderobskåp, L.170 D.50 H.205
315 7099 Garvyrer 3 st
315 6652 Gevär
315 7247 Gitarr i fodral
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7410 Glasservisdelar 12 del, Boda, målade
315 7118 Glasservisdelar Kristall, ca 65 del
315 7246 Golvlampa
315 7486 Golvlampa 1920-tal. trä
315 7192 Golvlampa sv tenn 7002
315 7112 Golvur 1700-tal, (löst urverk), H.213
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7232 Golvur Allmoge
315 7185 Golvur Ek
315 7444 Gräddkanna + sockerskål på bricka, silver, GAB
315 7334 Gravyr 1800-tal, 39x48
315 7022 Gravyr A Tallberg, 39x29
315 7431 Gunghäst 1800-tal
315 7190 Hallampa Orrefors
315 7250 Hallbyrå furu
315 7285 Halsband Silver
315 7284 Halsband Silver, 1966, Sverige
315 7468 Halvmånebord gustaviansk stil
315 7322 Hatthylla Alvar Aalto, Artek
315 7476 Hockeyspel m ä
315 7479 Hörnskåp 1800-tal, gråmålat, H174
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7461 Hörnskåp Vitmålat, H.170
315 7320 Hurts 1960-tal, Plast, Italien
315 7447 Ikon 1800-tAL, 33x24
315 7391 Ikon triptyk, ryssland, H. 17
315 7045 Kaffegods 15 del. Ostindia
315 7046 Kaffegods 5 del. Berså, Gustavsberg
315 7048 Kaffegods ca. 30 del. Rosenthal
315 7456 Kaffeservis 3 del, Ns
315 7302 Kamera i väska , Canomatica
315 7301 Kamera i väska, Canomatica
315 7002 Kamera Minolta, + 2 objektiv
315 3252 Kandelabrar 1 par, tenn h.20
315 7123 Kandelabrar 1 par, Tenn, H.20
315 7093 Käpp med silverkrycka
315 7015 Karaff + prydnad Orrefors Landber / Kosta Åfors B. Vallien
315 7379 Karmstol England, läder
315 7208 Karmstol Jugend, bäddbar
315 7438 Karmstol Jugend, ek
315 7119 Karmstol Louis XV-stil
315 7012 Karmstol Sjuan, svartlack
315 7330 Karmstol Windsor modell
315 7211 Karmstol+ Fotpall
315 7324 Karmstolar 1 par, Rotting
315 7236 Karmstolar 2 st. rokoko
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7432 Karmstolar 6 st Thonet, sk
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7450 Karta Paris 1564, Sekelskifte, 49x57
315 7439 Kista 1778,
315 7440 Kista furu
315 6197 Klaffbord Sekelskifte, H.73
315 7451 Konsolskåp KJ Mahogny H83
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7218 Konstglas 4 del
315 7037 Koppar 2 del, balja + katrull med lock
315 7252 Kopparstick jaktscen 50x44
315 7259 Korkskruvar M.Ä, 4 st
315 7485 Lampbord 1 par, Kina, 40x60, H36
315 7299 Lampbord med intarsia, H.62
315 7351 Lampetter 1 par, mässing
315 7013 Lampkupor 5 + 4 st 1920-tal, glas
315 7166 Leksaker Div Bilar, Bla Scuco
315 7165 Leksaker Div Militärfordon
315 7088 Litografi Nerman, 12/250, "Greta Garbo", 38x31
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7363 Litografi signerad Bernard, 3/125, 37 x 46
315 7364 Litografi signerad Matisse, 30 x 23
315 7362 Litografi Sittande kvinna, signerad Snaw 1917, 99/260, 47 x 57
315 7454 Ljuskrona Empirstil, H80
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7239 Ljuskrona GUSTAVIANSK STIL H. 100
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7308 Ljuskrona gustaviansk stil, H.100
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 6654 Ljuskrona Gustaviansk stil, H75
315 7293 Ljuskrona Rokokostil, H.80
315 7014 Ljuskrona sex ljusarmar, sk
315 7051 Ljusplåtar 1 par, mässing
315 6603 Ljusstakar 1 par + bläckhorn, mässing.
315 7278 Ljusstakar 1 par, 1800-tal, Förgylld brons, H.17
315 7449 Ljusstakar 1 par, Mässing, Barockstil, H.25
315 7222 Ljusstakar 1 par, Mässing, H.24
315 7221 Ljusstakar 1 par, Mässing, H.28
315 7272 Ljusstake Mässing, 1800-tal, H.21
315 7224 Lockurna Tyskland, H.41
315 7213 Malmkrona 3-armad
315 7294 Malmkrona h.65
315 7206 Månbord Bemålat, 1800-tal
315 7084 Marina instrument 2 del
315 7055 Mässing 4 del. ljusstakar+bordsklocka
315 7412 Matbestick Nysilver, div ca 100 del
315 7333 Matbord + 2 ilägg
315 7106 Matbord 1890-tal, Ek,
315 7442 Matsalsbord Ek Jugend
315 7429 Matsalsgrupp gustaviansk stil, 9 del, + 2 ilägg
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7396 Matservis "Amapola" Villeroy&Boch, ca 40 del
315 7394 Matservis "Chintz" Villeroy&Boch, Ca 50 del
315 7398 Matservis "Mon Bijou" grön, Rosenthal 21 del
315 7156 Matservis Boche, Belgien, ca 60 del
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7228 Matservisdelar Britany, Ca 45 del
315 7102 Matservisdelar ca 45 del, Rosenthal
315 7457 Matservisdelar Rörstrand, "Nina", ca 40 del
315 7356 Matta gallerimodell, 280x80
315 7140 Matta Kina, 195x140
315 7428 Matta orientalisk, 130x105
315 6136 Matta orientalisk, Afghan, 185x115
315 7104 Matta orientalisk, Antik Melayer, c:a 140x185 (slitage, skada)
315 7312 Matta orientalisk, Bakhtiari, 296x220
315 7187 Matta orientalisk, ca 190x280
315 7286 Matta orientalisk, För vägg, 228x183
315 7315 Matta orientalisk, meshed, 412x305
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7108 Matta orientalisk, Pakistan78x298
315 7107 Matta orientalisk, Täbriz, 200x300
315 7264 Miniatyrer 2 st
315 7263 Miniatyrer 2 st
315 7353 Miniatyskåp 1 par, Kina
315 7168 Modellbil Mamoud, i krt
315 7327 Mynträkmare 1800-tal, USA, Brandt Automatic Cashier
315 7010 Nattygsbord 1 par, Furu, med stenskiva, H.78
315 7057 Nysilver 9 del.
315 7005 Oljemålning 17/1800-tal, sign. kvinna i hatt, 77x58
315 7067 Oljemålning 1700-tal, Amor & Liggande kvinna, 50x60
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7049 Oljemålning 1800-tal, "äldre man med barn", (sk), 50x60
315 7203 Oljemålning 1800-tal, "Fågeljakt, 24x18
315 7028 Oljemålning 1800-tal, "Gycklare", 30x19
315 7191 Oljemålning 1800-tal, 22x16
315 7026 Oljemålning 1800-tal, Ålandskap, 28x38
315 7079 Oljemålning 1800-tal, Gårdinteriör, 68x88
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7056 Oljemålning 1800-tal, Gårdsinteriör, 50x50 (rund)
315 7062 Oljemålning 1800-tal, Segelbåt, 28x35
315 7354 Oljemålning 22x30
315 7076 Oljemålning Allegori, 17/1800-tal, Uppfodrad, 40x55
315 7075 Oljemålning Allegori, 1700-tal, 45x37
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7377 Oljemålning Apostel, signerad, 75 x 40, 1800-tal
315 6556 Oljemålning Bertil Wahlberg, Regnvåt gata i Paris, 93x54
315 7087 Oljemålning Bertil Widbrant, "Sträckande änder", 60x80
315 7227 Oljemålning Birgit Forsell, 1956, 64x50
315 7073 Oljemålning C Walker, Engelskt landskap, 42x52
315 7152 Oljemålning Carl Kaldén, 1948, Segelbåt, 50x61
315 7032 Oljemålning Damporträtt, Oval, H.32
315 7143 Oljemålning E Ewald, Stenåsa, Öland, 35x52
315 7007 Oljemålning Einar Palme, Fartyg 33x26
315 7078 Oljemålning England, 1800-tal, Dillegens, 42x70
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7071 Oljemålning Fartygsporträtt, "Henriette", 42x56
315 7150 Oljemålning G Lindström, "Terrass", 42x77
315 7147 Oljemålning H Rossander, "dukat bord", 55x46
315 7027 Oljemålning Haglund, Sädesfält, 24x33
315 7148 Oljemålning Henning Bullier, Hamnkvarter, 49x59
315 7470 Oljemålning Italien, 28x37
315 7072 Oljemålning Italienskt Hamnmotiv, 27x39
315 7069 Oljemålning Jules Vernier, "Le Canal de Tancarville" Le Havre 1892, 37x55
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7070 Oljemålning Jules Vernier, 'Dans de bassin Vauban' Le Havre 1892, 37x54
315 7080 Oljemålning Karl Abel, 62x75
315 7116 Oljemålning Kustmotiv, 43x64
315 7149 Oljemålning Lech Jakubiak, 54x73
315 7006 Oljemålning Madonnan med barnet, sign. 87x60
315 7077 Oljemålning Marin, 1800-tal, (sk), 40x56
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7368 Oljemålning mått med ram: 45 x 34
315 7008 Oljemålning Nils Olzon, 100x180, "Fäbodar vid älvkant"
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 6502 Oljemålning Olle Nordberg, 'Vandrande par', 38x46,-51
315 7146 Oljemålning Otto jansson, Villastad, 42x62
315 7369 Oljemålning Pojke, 60 x 50
315 7197 Oljemålning porträtt av Arab, 37x28
315 7151 Oljemålning R Löwman, 1942, 57x49
315 7068 Oljemålning Religiöst motiv med romare, 55x72
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7058 Oljemålning Rotterdams hamn, 25x30
315 7025 Oljemålning Ryttare, 30x36
315 7081 Oljemålning sign 1949, 21x17
315 7053 Oljemålning sign Bernardsson-Sandström, Kustmotiv, 45xx54
315 7065 Oljemålning sign C Storm, Amsterdam, Hamnmotiv, 39x50
315 7019 Oljemålning Sign Donner, Köksinteriör, 52x41
315 7145 Oljemålning Sign Fuchs, stilleben, 61x61
315 7204 Oljemålning Sign Hall, insjölandskap, 45x67
315 7063 Oljemålning Sign Luny, Segelbåtshamn, 1800-tal, 30x40
S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7435 Oljemålning sign, 49x39
315 7198 Oljemålning sign, Kustmotiv, 24x33
315 7367 Oljemålning signerad August Berg, 44 x 27
315 7365 Oljemålning signerad Granhall, 56, 50 x 30
315 7371 Oljemålning signerad Henri Morell, ramskada, 44 x 37
315 7366 Oljemålning Signerad O. Albin, 33 x 26
315 7370 Oljemålning Signerad Snaumann 1910, 52 x 37
315 7020 Oljemålning Skutor Lofoten, Sign, 45x55
315 7023 Oljemålning Sture Haglund, 1946, 29x37
315 7074 Oljemålning W Crossley, Douglas Harbour, 20x40
315 7066 Oljemålning W Lexander, Stilleben, 45x38
315 7021 Oljor 2 st, Holmer
315 7029 Oljor 2 st, Interiörer
315 7101 Orient mattor 2 st, keshan, ca 60x90
315 7331 Pall Broderad sits
315 7003 Pall med stenskiva
315 7266 Parfymflakong Sekelskifte, (sk)
315 7283 Parti smycken Silver mm
315 7024 Pastell Stockholmsmotiv, Haglund, 37x54
315 7170 Pelarbord 1800-tal, H75
315 7133 Pelarbord Mahogny
315 7355 Pianopall
315 5217 Piedestal H120
315 7215 Pigtittare 1800-tal
315 7397 Plafond dia. ca 55, råglas, 1930-tal
315 7466 Plafond med prismor
315 7260 Porslinsmålningar 2 st, Damporträtt
315 7160 Pottskåp 1800-tal, L.54 D.30 H.72 (sk)
315 7141 Pottskåp Sekelskifte, H. 78
315 7475 Pottskåp stenskiva H74
315 6626 Praktfat Kina, 1800-tal dia 50, blommotiv
315 7427 Prydnadshundar 1 par, England, H.27
315 7478 Ram snidat trä, 49x38
315 7261 Religiösa föremål 4 del, 1800-tal
315 5126 Remmare 10+4 st
315 5590 Ring vitt guld, briljanter
315 7436 Rökbord Funkis, intarsia
315 7001 Sabel Stadspolisen
315 7433 Salongsbord 1 par, 1890-tal
315 7303 Salongsbord 1880-tal
315 7446 Salongsdörrar 1 par, Sekelskifte
315 7304 Salongsgrupp Louis XVI-stil, 7 del, (soffa+2 karmstolar+4 stolar)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7040 Saltkar + skedar 2 st. silver med blå glasinsats
315 7175 Samlartallrikar 10 st. Rörstrand, 1972-1981
315 7060 Samlartallrikar 8 st, Gustavsberg/Rörstrand
315 7459 Satsbord 2 del, NK
315 7332 Satsbord 4 del
315 6436 Sättugnsplatta
315 7357 Schackspel med pjäser
315 7424 Sekretär 1800-tal, L.84 D.41 H.122
315 7378 Sekretär 1930-tal, björk
315 6183 Sekretär Sekelskifte, Ek, L.114 D.53 H.142
315 7127 Serveringsvagn String
315 7083 Sextant Marin
315 7416 Silver 5 del
315 7279 Sjöskumspipa 1800-tal, Skulpterad, (sk), L.35
315 7280 Sjöskumspipor 2 st, 1800-tal
315 7375 Skål rökfärgat glas, H. 16, dia 16
315 7064 Skål + figurin keramik, Stålhane/Lisa Larson
315 7050 Skål + karaff kristall
315 7346 Skål+ fat.porslin, Tyskland/Österrike
315 7085 Skålar + assietter 10 del. glas, sekelskifte
315 7336 Skålar+ fat, 1 par kina, Fam rose
315 6499 Skåp Barockstil, L.200D.75H.212, (kompletterad)
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7300 Skåp med intarsia, L.160 D.46 H.130
315 7009 Skåpöverdel Ek, 17/1800-tal, H.90
315 7270 Skeppsklocka S Sexecutor, 1945
315 6482 Skrivbord 1890-tal, L.109 D.65 H.75
315 7477 Skrivbordsstol 1800-tal
315 7111 Skrivbordstol Jugend
315 7273 Skrivställ Mässing, Sekelskifte
315 7268 Skulptur Brons, "Boxare", H.21
315 7161 Skulptur Brons, "Grand Danois", H.14
315 7345 Skulptur Brons, Multipel, 426/500, Kunglig Dansk, H.14
315 7173 Skulpturer 2 st. keramik, björnungar
315 7465 Slagbord 1800-tal, H.78
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7262 Smyckesskrin Glas/förgylld brons, 1800-tal
315 7411 Snapsglas 6 + 6 bemålade, Sea/Orrefors
315 7177 Snedklaff på benställning, L90 D44 H109
315 7121 Snedklaffsekretär Allmoge, O 1800
315 5090 Snurrfåtöljer 1 par, svarta
315 7275 Snushund 1800-tal, L.13
315 7237 Soffa Karl Johan med intarsia
315 7462 Soffa KJ stil L225
315 7445 Soffa Sekelskifte
315 7464 Soffa utdrags, björk L210
315 7043 Soffbord 1930-tal, H61, dia 90
315 7188 Soffbord England
315 7484 Soffbord Kina, L137 D86 H36
315 7231 Soffbord Teak, Sign Ekselius
315 7179 Soffbord valnöt, 140x60
315 5250 Soffgrupp 1960-tal, 3 del, Trensums
315 7455 Spegel + konsol, H203
315 7305 Spegel 1890-tal, H.79
315 7122 Spegel Empire, Sign J P Holm, H.68
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 5568 Spegel gustaviansk stil, H.93
315 7209 Spegel H.97
315 7242 Spegel Karl Johan, mahogny h.180
315 7452 Spegel KJ mahogny H166
315 7100 Spegel Metall
315 7469 Spegel Rekt. H.140
315 7297 Spegel+ Konsol, H.110+73
315 7295 Spegel+ Kosol, 1800-tal, Förgylld, H.280+30
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7441 Spegelbyrå 1890-tal, L.115 D.55 H.235
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 6424 Spegelbyrå Jugend, avlutad
315 7350 Spegellampett+ lampett, mässing
315 7349 Spegellampetter 1 par, mässing
315 4628 Spegeltrymå Frankrike, Louis XVI-stil, H.172
315 7138 Spelbord Intarsia
315 7241 Spelbord senempire h. 76
315 7016 Spetsglas 6 st Kgl Svea Livgarde 1 nagg
315 7306 Spilkum + 1 par, Ljusstakar, Gustafsberg, Stig Lindberg
315 7289 Staffli
315 7254 Stengods 4 delar
315 7472 Stol Nyrokoko, Petit point
315 6262 Stolar 1 par
315 7035 Stolar 1 par, barockstil
315 7467 Stolar 1 par, gustaviansk stil
315 6388 Stolar 1 par, Gustavinska, provins
315 7137 Stolar 1 par, Lyra
315 6327 Stolar 1-par, rokokostil, klädda
315 7139 Stolar 3 st, Allmoge
315 7182 Stolar 3 st, Björk
315 7296 Stolar 3 st, Nyrokoko
315 7256 Stolar 3 st, Sekelskifte
315 6333 Stolar 3st, Kandell, 'Schablon'
315 7487 Stolar 4 st, rustika
315 7098 Stolar 4 st, Senbarockstil,
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)
315 7178 Stolar 4 st. valnöt
315 4024 Stolar 4st, 1800-tal
315 7136 Stolar 6 st, björk
315 6641 Stringhyllor 5st
315 7184 Sybord 1940-tal
315 7044 Syltkrukor 3 st. Gustavsberg
315 7229 Syltkrukor 4 st, Höganäs
315 7276 Sytillbehör 1800-tal, i ask
315 7244 Taburett
315 7186 Taburett
315 7473 Tågdelar i kartong. RCO. Ingen funktionsgaranti.
315 7216 Tågvagnar Märklin, 13 st+5 stationslyktor
315 7212 Takarmatur 1930-tal
315 7194 Takarmatur 3-armad, 40-tal
315 7372 Takarmatur 4 armar
315 6368 Takarmatur 8-armad, H.68
315 7195 Takarmatur mässing
315 7403 Tavla 50 x 60 ink ram
315 7393 Tavla oramad, 28 x 20
315 7036 Tavlor 1 par, oljetryck60x46
315 7471 Tavlor 2 st, Tryck, hästar
315 7031 Tavlor 3 st, Sture Haglund
315 7448 Tavlor 3 st, Sv fåglar
315 7328 Tavlor 3 st, Tryck, Grünewald
315 7458 Tavlor 4 st tryck, Italien
315 7230 Tavlor 8 st marina+ 2 oinramade
315 7033 Teckningar 3 st+1 gravyr
315 7041 Tegods 10 del. Ryssland
315 7163 Tekaka Kina, 1800-tal, 24x18
315 7130 Tennfat 17/1800-tal, Dia, 42
315 7129 Tennfat 1800-tal, Göteborg, Dia.34
315 7059 Tennfat 2 st.
315 7374 Tennfat Jugendstil, dia 37, Signerad O. Ahlberg
315 7340 Tobaksburk 1800-tal
315 7258 Tobaksburk Trä, svensk soldat, Sign Sigurd. Sellberg, Nyköping, 1943, H.19
315 7054 Toilettebordsuppsättning 6 del. kristall
315 7392 Träsnitt japan, 23 x 34
315 7120 Tummstock Sgn Z R 1823
315 7409 Tusch Naliwajko, 30 x 25
315 7419 Uppläggningsfat silver,graverat, L56
315 7376 Urna + vas, orientalisk
315 7437 Utdragssoffa vitmålad, L193
315 7337 Vägghylla J Bohlin, Grönmålad
315 6649 Vägghylla med 10st skulpturer
315 7481 Vägglyster skadad
315 6283 Vägglystrar 1 par, H.30
315 7359 Väggpendyl
315 7382 Vas cloissonné, h. 21
315 7225 Vas Gustafsberg, "Grazia", H.38
315 7217 Vas Orrefors, Vicke Lindstrand, H,22
315 5584 Vas stengods, Bo Fajans h.22
315 7172 Vas + skål (räktrålare), Nittsjö
315 7341 Vas/figurin Goebel, H.13
315 7348 Vaser 2 st, Jugend, Rörstrand,
315 7390 Vaser 2 st, metall, orientaliska, h. 14
315 7126 Vikskärm Tyg
315 7274 Vildsvin Brons, L.10
315 7413 Vinglas 5+2 st, Kosta Boda
315 7474 Vitrinskåp björk, 158x41 H155, AH ersätter skadat glas
315 7199 Vykort ca 500 st, 1900-talets början
315 7052 Ytterfoder 4 st.Waldemarsudde