Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 maj 2004 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

315 7388  Africana 2 del, h. 38 + h. 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7154  Akvarell Bergqvist, segelbåt, 32x46

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7323  Akvarell Jerken, 37x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7201  Akvarell Sign E Hillberg, Stockholmsmotiv, 14x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7202  Akvarell Sign Regina Kylberg, 1884, Stenkällan, 24x20

315 7061  Akvareller 2 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7395  Akvareller 2 st ca 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7373  Ampel Empirstil, dia 25, 4 armar

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7176  Ampel glas/metall

315 7039  Ampel Karl Johan, Dia, 50

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7167  Ångmaskiner 2 st, i krt

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7034  Appliquer 1 par, mässing, H33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7282  Armband Silver, Döskallar, L. 18

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7281  Armband Silver, nutida design

315 7090  Armbandsur div Bla 14k

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7482  Atenienn 1890-tal, H.167

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7249  Balansvåg med vikter

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7248  Balja+ kastrull, koppar

315 7298  Barnsäng

315 7214  Barskåp 1960-tal, Teak, L.90 D.40 H.130

315 7414  Bestick SILVER 7 DEL

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7017  Bestickuppsättning 56 del, Spetsmodell, 1970-tal

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7089  Bestickuppsättning Hackman, ca 80 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7210  Bestickuppsättning med benskaft, 12+12 + 6+6 fiskbestick

315 7180  Bibel 1870

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7344  Bläckställ Jugend

315 6160  Blandteknik Anna Hertsman-Erikson, bladguldsteknik, 42x33

315 7144  Blandteknik G Lambert, 1959, 54x45

315 7086  Blandteknik Jerken 1929, sovande tiger, 18x22

315 7155  Blandteknik John Carlstedt, 1890, 41x31

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7114  Blandteknik R Malcolm Lloyd, "Fishing boats leaving Tazzlehampton harbour" 1901, 33x49

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7113  Blandteknik R Malcolm Lloyd, "Rough Water, Harbour", 1901, 33x49

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7389  Blombord mosaik/metall

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7381  Bokhyll Pilastermodell

315 7483  Bokskåp vitrin 151x49 H161

315 7319  Bord Allmogestil+ 1 skiva

315 7430  Bord med låda, 150x74 H78

315 7219  Bordskanon på lavett

315 7383  Bordslampa Art Déco-stil

315 7226  Bordslampa Jugend, Koppar, (senare kupa)

315 7131  Bordslampa Keramik, Hjort, Danmark

315 7042  Bordslampa mässing

315 6518  Bordslampa metall, 'Soldat', H.34

315 7384  Bordslampa pressglas

315 7193  Bordslampa Skultur

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7038  Bordslampa typ Strindberg, glas /Mässing + lös kupa

315 7291  Bordslmapa

315 7269  Brevhållare 1800-tal,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7164  Brevkniv+ Sigillstämpel, Skilver, Danmark, 1929

315 7271  Brevpress Marmor/järn, Hästhuvud

315 7329  Bricka Pläter, Dia.46

315 7257  Brickbord 1890-tal, (sk)

315 7422  Buffe 1890-tal, L.157 D.52 H.161

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7183  Byrå 1800-tal

315 7434  Byrå alm, L95

315 6513  Byrå Furu, 1800-tal, L.122D.46H.104

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7387  Byrå gustaviansk stil, intarsia, stenskiva, 95x50 H83

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7205  Byrå Mahogny, sekelskifte, L.102 D.53 H.80

315 7234  Byrå Mahogny, Sengustaviansk, L.90 D.48 H.83

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7207  Byrå Sekelskifte, L.94 D,48 H.84

315 7423  Byrå Sengustaviansk, stil, L.93 D.50 H.84

315 7110  Byrå Tall Boy, Valnöt, 1800-tal, L.85 D.53 H.130

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7460  Byrå Vitmålad, 5-lådig

315 7326  Caféstolar 1 par

315 6295  Chiffonje/tallboy 1880-tal, L.74 D.51 H.147

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7347  Cigarrtändare Porslin, Rosenthal (elektrisk) H.9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7267  Coaster 4 st, Ns, K Andersson

315 7265  Coaster Mässing, 1800-tal, H.15

315 7082  Cremekoppar 7 st. på bricka med fot, 1800-tal

315 7277  Dosa med lock, silver/emalj, C G Hallberg, 1916

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7235  Emmafåtöljer 1 par

315 7421  Emmafåtöljer 1 par, 1890-tal

315 7251  Etsning 42x31

315 7426  Etsning Axel Fridell, 12x9

315 7004  Etsning E. Martin, Religiöst motiv, 37x29

315 7162  Etsning Sign Menard, 15x20

315 7443  Etui silver

315 7418  Etui+brevkniv silver

315 6278  Fällbord Alrot, H.72

315 7325  Fällbord Mindre

315 7307  Färglitografi   Stig Claesson Slas (1928-2008), 176/300, 40x50

315 7115  Färglitografi James Pauli, Riddarhuset, 39x49

315 7159  Färglitografi  Tobiasse, 27/250, 108x73

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7157  Färglitografi  Ulf Hinders, 69/795,

315 7047  Fat Björn Wiinblad (1918-2006), dia 37

315 7223  Fat Gustafsberg, Studio, 20x20

315 7342  Fat Ns, Jugend, L.53

315 7142  Fat Ystad-brons, Dia.22

315 7171  Fåtölj 1940-tal

315 7310  Fåtölj Carl Malmsten, Farmor

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7309  Fåtölj Carl malmsten, Farmor, sk

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7091  Fickur 2 st, 14k

315 7092  Fickur 5 st

315 7402  Figurin Herend, H18

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7174  Figurin Kunglig Dansk, Fågel, H18

315 7343  Figurin Rosenthal, Pojke med Papegoja, H.25

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7386  Figurin terakotta, signerad Torolf E, 56, 43/85, H. 12

315 7385  Figurine 2 st, soapstone, h. 23 + h. 20 inkl. sockel

315 7220  Figuriner 2 st, Gustafsberg, Lisa Larson (sk)

315 7401  Figuriner 2 st, Kunglig Dansk / Bing & Grøndahl lagn sk

315 7406  Figuriner 3 st Bing & Grøndahl

315 7255  Figuriner 3 st, 2 stengod + gips

315 7405  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl

315 7318  Flaggstångknopp Koppar

315 7128  Folkdräkt

315 7317  Fossil Snäcka

315 7189  Fotoalbum 2 ST, m.Ä

315 7181  Fotogenlykta m.ä.

315 7253  Fotoplåtar glas

315 5433  Fotoramar 2 st, Silver

315 7125  Fotpall

315 7238  Fotpallar 2 st.

315 7288  Garderobskåp 1800-tal, L.107 D.78 H.210

315 7338  Garderobskåp 1800-tal, L.107 D.78 H.210

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7109  Garderobskåp Jugend, Mahogny

315 7339  Garderobskåp, L.170 D.50 H.205

315 7099  Garvyrer 3 st

315 6652  Gevär

315 7247  Gitarr i fodral

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7410  Glasservisdelar 12 del, Boda, målade

315 7118  Glasservisdelar Kristall, ca 65 del

315 7246  Golvlampa

315 7486  Golvlampa 1920-tal. trä

315 7192  Golvlampa sv tenn 7002

315 7112  Golvur 1700-tal, (löst urverk), H.213

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7232  Golvur Allmoge

315 7185  Golvur Ek

315 7444  Gräddkanna + sockerskål på bricka, silver, GAB

315 7334  Gravyr 1800-tal, 39x48

315 7022  Gravyr A Tallberg, 39x29

315 7431  Gunghäst 1800-tal

315 7190  Hallampa Orrefors

315 7250  Hallbyrå furu

315 7285  Halsband Silver

315 7284  Halsband Silver, 1966, Sverige

315 7468  Halvmånebord gustaviansk stil

315 7322  Hatthylla Alvar Aalto, Artek

315 7476  Hockeyspel m ä

315 7479  Hörnskåp 1800-tal, gråmålat, H174

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7461  Hörnskåp Vitmålat, H.170

315 7320  Hurts 1960-tal, Plast, Italien

315 7447  Ikon 1800-tAL, 33x24

315 7391  Ikon triptyk, ryssland, H. 17

315 7045  Kaffegods 15 del. Ostindia

315 7046  Kaffegods 5 del. Berså, Gustavsberg

315 7048  Kaffegods ca. 30 del. Rosenthal

315 7456  Kaffeservis 3 del, Ns

315 7302  Kamera i väska , Canomatica

315 7301  Kamera i väska, Canomatica

315 7002  Kamera Minolta, + 2 objektiv

315 3252  Kandelabrar 1 par, tenn h.20

315 7123  Kandelabrar 1 par, Tenn, H.20

315 7093  Käpp med silverkrycka

315 7015  Karaff + prydnad Orrefors Landber / Kosta Åfors B. Vallien

315 7379  Karmstol England, läder

315 7208  Karmstol Jugend, bäddbar

315 7438  Karmstol Jugend, ek

315 7119  Karmstol Louis XV-stil

315 7012  Karmstol Sjuan, svartlack

315 7330  Karmstol Windsor modell

315 7211  Karmstol+ Fotpall

315 7324  Karmstolar 1 par, Rotting

315 7236  Karmstolar 2 st. rokoko

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7432  Karmstolar 6 st Thonet, sk

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7450  Karta Paris 1564, Sekelskifte, 49x57

315 7439  Kista 1778,

315 7440  Kista furu

315 6197  Klaffbord Sekelskifte, H.73

315 7451  Konsolskåp KJ Mahogny H83

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7218  Konstglas 4 del

315 7037  Koppar 2 del, balja + katrull med lock

315 7252  Kopparstick jaktscen 50x44

315 7259  Korkskruvar M.Ä, 4 st

315 7485  Lampbord 1 par, Kina, 40x60, H36

315 7299  Lampbord med intarsia, H.62

315 7351  Lampetter 1 par, mässing

315 7013  Lampkupor 5 + 4 st 1920-tal, glas

315 7166  Leksaker Div Bilar, Bla Scuco

315 7165  Leksaker Div Militärfordon

315 7088  Litografi Nerman, 12/250, "Greta Garbo", 38x31

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7363  Litografi signerad Bernard, 3/125, 37 x 46

315 7364  Litografi signerad Matisse, 30 x 23

315 7362  Litografi Sittande kvinna, signerad Snaw 1917, 99/260, 47 x 57

315 7454  Ljuskrona Empirstil, H80

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7239  Ljuskrona GUSTAVIANSK STIL H. 100

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7308  Ljuskrona gustaviansk stil, H.100

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 6654  Ljuskrona Gustaviansk stil, H75

315 7293  Ljuskrona Rokokostil, H.80

315 7014  Ljuskrona sex ljusarmar, sk

315 7051  Ljusplåtar 1 par, mässing

315 6603  Ljusstakar 1 par + bläckhorn, mässing.

315 7278  Ljusstakar 1 par, 1800-tal, Förgylld brons, H.17

315 7449  Ljusstakar 1 par, Mässing, Barockstil, H.25

315 7222  Ljusstakar 1 par, Mässing, H.24

315 7221  Ljusstakar 1 par, Mässing, H.28

315 7272  Ljusstake Mässing, 1800-tal, H.21

315 7224  Lockurna Tyskland, H.41

315 7213  Malmkrona 3-armad

315 7294  Malmkrona h.65

315 7206  Månbord Bemålat, 1800-tal

315 7084  Marina instrument 2 del

315 7055  Mässing 4 del. ljusstakar+bordsklocka

315 7412  Matbestick Nysilver, div ca 100 del

315 7333  Matbord + 2 ilägg

315 7106  Matbord 1890-tal, Ek,

315 7442  Matsalsbord Ek Jugend

315 7429  Matsalsgrupp gustaviansk stil, 9 del, + 2 ilägg

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7396  Matservis "Amapola" Villeroy&Boch, ca 40 del

315 7394  Matservis "Chintz" Villeroy&Boch, Ca 50 del

315 7398  Matservis "Mon Bijou" grön, Rosenthal 21 del

315 7156  Matservis Boche, Belgien, ca 60 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7228  Matservisdelar Britany, Ca 45 del

315 7102  Matservisdelar ca 45 del, Rosenthal

315 7457  Matservisdelar Rörstrand, "Nina", ca 40 del

315 7356  Matta gallerimodell, 280x80

315 7140  Matta Kina, 195x140

315 7428  Matta orientalisk, 130x105

315 6136  Matta orientalisk, Afghan, 185x115

315 7104  Matta orientalisk, Antik Melayer, c:a 140x185 (slitage, skada)

315 7312  Matta orientalisk, Bakhtiari, 296x220

315 7187  Matta orientalisk, ca 190x280

315 7286  Matta orientalisk, För vägg, 228x183

315 7315  Matta orientalisk, meshed, 412x305

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7108  Matta orientalisk, Pakistan78x298

315 7107  Matta orientalisk, Täbriz, 200x300

315 7264  Miniatyrer 2 st

315 7263  Miniatyrer 2 st

315 7353  Miniatyskåp 1 par, Kina

315 7168  Modellbil Mamoud, i krt

315 7327  Mynträkmare 1800-tal, USA, Brandt Automatic Cashier

315 7010  Nattygsbord 1 par, Furu, med stenskiva, H.78

315 7057  Nysilver 9 del.

315 7005  Oljemålning 17/1800-tal, sign. kvinna i hatt, 77x58

315 7067  Oljemålning 1700-tal, Amor & Liggande kvinna, 50x60

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7049  Oljemålning 1800-tal, "äldre man med barn", (sk), 50x60

315 7203  Oljemålning 1800-tal, "Fågeljakt, 24x18

315 7028  Oljemålning 1800-tal, "Gycklare", 30x19

315 7191  Oljemålning 1800-tal, 22x16

315 7026  Oljemålning 1800-tal, Ålandskap, 28x38

315 7079  Oljemålning 1800-tal, Gårdinteriör, 68x88

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7056  Oljemålning 1800-tal, Gårdsinteriör, 50x50 (rund)

315 7062  Oljemålning 1800-tal, Segelbåt, 28x35

315 7354  Oljemålning 22x30

315 7076  Oljemålning Allegori, 17/1800-tal, Uppfodrad, 40x55

315 7075  Oljemålning Allegori, 1700-tal, 45x37

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7377  Oljemålning Apostel, signerad, 75 x 40, 1800-tal

315 6556  Oljemålning  Bertil Wahlberg, Regnvåt gata i Paris, 93x54

315 7087  Oljemålning  Bertil Widbrant, "Sträckande änder", 60x80

315 7227  Oljemålning Birgit Forsell, 1956, 64x50

315 7073  Oljemålning C Walker, Engelskt landskap, 42x52

315 7152  Oljemålning Carl Kaldén, 1948, Segelbåt, 50x61

315 7032  Oljemålning Damporträtt, Oval, H.32

315 7143  Oljemålning  E Ewald, Stenåsa, Öland, 35x52

315 7007  Oljemålning  Einar Palme, Fartyg 33x26

315 7078  Oljemålning England, 1800-tal, Dillegens, 42x70

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7071  Oljemålning Fartygsporträtt, "Henriette", 42x56

315 7150  Oljemålning G Lindström, "Terrass", 42x77

315 7147  Oljemålning H Rossander, "dukat bord", 55x46

315 7027  Oljemålning Haglund, Sädesfält, 24x33

315 7148  Oljemålning Henning Bullier, Hamnkvarter, 49x59

315 7470  Oljemålning Italien, 28x37

315 7072  Oljemålning Italienskt Hamnmotiv, 27x39

315 7069  Oljemålning Jules Vernier, "Le Canal de Tancarville" Le Havre 1892, 37x55

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7070  Oljemålning Jules Vernier, 'Dans de bassin Vauban' Le Havre 1892, 37x54

315 7080  Oljemålning  Karl Abel, 62x75

315 7116  Oljemålning Kustmotiv, 43x64

315 7149  Oljemålning Lech Jakubiak, 54x73

315 7006  Oljemålning Madonnan med barnet, sign. 87x60

315 7077  Oljemålning Marin, 1800-tal, (sk), 40x56

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7368  Oljemålning mått med ram: 45 x 34

315 7008  Oljemålning  Nils Olzon, 100x180, "Fäbodar vid älvkant"

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 6502  Oljemålning  Olle Nordberg, 'Vandrande par', 38x46,-51

315 7146  Oljemålning Otto jansson, Villastad, 42x62

315 7369  Oljemålning Pojke, 60 x 50

315 7197  Oljemålning porträtt av Arab, 37x28

315 7151  Oljemålning R Löwman, 1942, 57x49

315 7068  Oljemålning Religiöst motiv med romare, 55x72

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7058  Oljemålning Rotterdams hamn, 25x30

315 7025  Oljemålning Ryttare, 30x36

315 7081  Oljemålning sign 1949, 21x17

315 7053  Oljemålning sign Bernardsson-Sandström, Kustmotiv, 45xx54

315 7065  Oljemålning sign C Storm, Amsterdam, Hamnmotiv, 39x50

315 7019  Oljemålning Sign Donner, Köksinteriör, 52x41

315 7145  Oljemålning Sign Fuchs, stilleben, 61x61

315 7204  Oljemålning Sign Hall, insjölandskap, 45x67

315 7063  Oljemålning Sign Luny, Segelbåtshamn, 1800-tal, 30x40

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7435  Oljemålning sign, 49x39

315 7198  Oljemålning sign, Kustmotiv, 24x33

315 7367  Oljemålning signerad August Berg, 44 x 27

315 7365  Oljemålning signerad Granhall, 56, 50 x 30

315 7371  Oljemålning signerad Henri Morell, ramskada, 44 x 37

315 7366  Oljemålning Signerad O. Albin, 33 x 26

315 7370  Oljemålning Signerad Snaumann 1910, 52 x 37

315 7020  Oljemålning Skutor Lofoten, Sign, 45x55

315 7023  Oljemålning Sture Haglund, 1946, 29x37

315 7074  Oljemålning W Crossley, Douglas Harbour, 20x40

315 7066  Oljemålning W Lexander, Stilleben, 45x38

315 7021  Oljor 2 st, Holmer

315 7029  Oljor 2 st, Interiörer

315 7101  Orient mattor 2 st, keshan, ca 60x90

315 7331  Pall Broderad sits

315 7003  Pall med stenskiva

315 7266  Parfymflakong Sekelskifte, (sk)

315 7283  Parti smycken Silver mm

315 7024  Pastell Stockholmsmotiv, Haglund, 37x54

315 7170  Pelarbord 1800-tal, H75

315 7133  Pelarbord Mahogny

315 7355  Pianopall

315 5217  Piedestal H120

315 7215  Pigtittare 1800-tal

315 7397  Plafond dia. ca 55, råglas, 1930-tal

315 7466  Plafond med prismor

315 7260  Porslinsmålningar 2 st, Damporträtt

315 7160  Pottskåp 1800-tal, L.54 D.30 H.72 (sk)

315 7141  Pottskåp Sekelskifte, H. 78

315 7475  Pottskåp stenskiva H74

315 6626  Praktfat Kina, 1800-tal dia 50, blommotiv

315 7427  Prydnadshundar 1 par, England, H.27

315 7478  Ram snidat trä, 49x38

315 7261  Religiösa föremål 4 del, 1800-tal

315 5126  Remmare 10+4 st

315 5590  Ring vitt guld, briljanter

315 7436  Rökbord Funkis, intarsia

315 7001  Sabel Stadspolisen

315 7433  Salongsbord 1 par, 1890-tal

315 7303  Salongsbord 1880-tal

315 7446  Salongsdörrar 1 par, Sekelskifte

315 7304  Salongsgrupp Louis XVI-stil, 7 del, (soffa+2 karmstolar+4 stolar)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7040  Saltkar + skedar 2 st. silver med blå glasinsats

315 7175  Samlartallrikar 10 st. Rörstrand, 1972-1981

315 7060  Samlartallrikar 8 st, Gustavsberg/Rörstrand

315 7459  Satsbord 2 del, NK

315 7332  Satsbord 4 del

315 6436  Sättugnsplatta

315 7357  Schackspel med pjäser

315 7424  Sekretär 1800-tal, L.84 D.41 H.122

315 7378  Sekretär 1930-tal, björk

315 6183  Sekretär Sekelskifte, Ek, L.114 D.53 H.142

315 7127  Serveringsvagn String

315 7083  Sextant Marin

315 7416  Silver 5 del

315 7279  Sjöskumspipa 1800-tal, Skulpterad, (sk), L.35

315 7280  Sjöskumspipor 2 st, 1800-tal

315 7375  Skål rökfärgat glas, H. 16, dia 16

315 7064  Skål + figurin keramik, Stålhane/Lisa Larson

315 7050  Skål + karaff kristall

315 7346  Skål+ fat.porslin, Tyskland/Österrike

315 7085  Skålar + assietter 10 del. glas, sekelskifte

315 7336  Skålar+ fat, 1 par kina, Fam rose

315 6499  Skåp Barockstil, L.200D.75H.212, (kompletterad)

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7300  Skåp med intarsia, L.160 D.46 H.130

315 7009  Skåpöverdel Ek, 17/1800-tal, H.90

315 7270  Skeppsklocka S Sexecutor, 1945

315 6482  Skrivbord 1890-tal, L.109 D.65 H.75

315 7477  Skrivbordsstol 1800-tal

315 7111  Skrivbordstol Jugend

315 7273  Skrivställ Mässing, Sekelskifte

315 7268  Skulptur Brons, "Boxare", H.21

315 7161  Skulptur Brons, "Grand Danois", H.14

315 7345  Skulptur Brons, Multipel, 426/500, Kunglig Dansk, H.14

315 7173  Skulpturer 2 st. keramik, björnungar

315 7465  Slagbord 1800-tal, H.78

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7262  Smyckesskrin Glas/förgylld brons, 1800-tal

315 7411  Snapsglas 6 + 6 bemålade, Sea/Orrefors

315 7177  Snedklaff på benställning, L90 D44 H109

315 7121  Snedklaffsekretär Allmoge, O 1800

315 5090  Snurrfåtöljer 1 par, svarta

315 7275  Snushund 1800-tal, L.13

315 7237  Soffa Karl Johan med intarsia

315 7462  Soffa KJ stil L225

315 7445  Soffa Sekelskifte

315 7464  Soffa utdrags, björk L210

315 7043  Soffbord 1930-tal, H61, dia 90

315 7188  Soffbord England

315 7484  Soffbord Kina, L137 D86 H36

315 7231  Soffbord Teak, Sign Ekselius

315 7179  Soffbord valnöt, 140x60

315 5250  Soffgrupp 1960-tal, 3 del, Trensums

315 7455  Spegel + konsol, H203

315 7305  Spegel 1890-tal, H.79

315 7122  Spegel Empire, Sign J P Holm, H.68

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 5568  Spegel gustaviansk stil, H.93

315 7209  Spegel H.97

315 7242  Spegel Karl Johan, mahogny h.180

315 7452  Spegel KJ mahogny H166

315 7100  Spegel Metall

315 7469  Spegel Rekt. H.140

315 7297  Spegel+ Konsol, H.110+73

315 7295  Spegel+ Kosol, 1800-tal, Förgylld, H.280+30

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7441  Spegelbyrå 1890-tal, L.115 D.55 H.235

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 6424  Spegelbyrå Jugend, avlutad

315 7350  Spegellampett+ lampett, mässing

315 7349  Spegellampetter 1 par, mässing

315 4628  Spegeltrymå Frankrike, Louis XVI-stil, H.172

315 7138  Spelbord Intarsia

315 7241  Spelbord senempire h. 76

315 7016  Spetsglas 6 st Kgl Svea Livgarde 1 nagg

315 7306  Spilkum + 1 par, Ljusstakar, Gustafsberg, Stig Lindberg

315 7289  Staffli

315 7254  Stengods 4 delar

315 7472  Stol Nyrokoko, Petit point

315 6262  Stolar 1 par

315 7035  Stolar 1 par, barockstil

315 7467  Stolar 1 par, gustaviansk stil

315 6388  Stolar 1 par, Gustavinska, provins

315 7137  Stolar 1 par, Lyra

315 6327  Stolar 1-par, rokokostil, klädda

315 7139  Stolar 3 st, Allmoge

315 7182  Stolar 3 st, Björk

315 7296  Stolar 3 st, Nyrokoko

315 7256  Stolar 3 st, Sekelskifte

315 6333  Stolar 3st, Kandell, 'Schablon'

315 7487  Stolar 4 st, rustika

315 7098  Stolar 4 st, Senbarockstil,

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2004 16:00)

315 7178  Stolar 4 st. valnöt

315 4024  Stolar 4st, 1800-tal

315 7136  Stolar 6 st, björk

315 6641  Stringhyllor 5st

315 7184  Sybord 1940-tal

315 7044  Syltkrukor 3 st. Gustavsberg

315 7229  Syltkrukor 4 st, Höganäs

315 7276  Sytillbehör 1800-tal, i ask

315 7244  Taburett

315 7186  Taburett

315 7473  Tågdelar i kartong. RCO. Ingen funktionsgaranti.

315 7216  Tågvagnar Märklin, 13 st+5 stationslyktor

315 7212  Takarmatur 1930-tal

315 7194  Takarmatur 3-armad, 40-tal

315 7372  Takarmatur 4 armar

315 6368  Takarmatur 8-armad, H.68

315 7195  Takarmatur mässing

315 7403  Tavla 50 x 60 ink ram

315 7393  Tavla oramad, 28 x 20

315 7036  Tavlor 1 par, oljetryck60x46

315 7471  Tavlor 2 st, Tryck, hästar

315 7031  Tavlor 3 st, Sture Haglund

315 7448  Tavlor 3 st, Sv fåglar

315 7328  Tavlor 3 st, Tryck, Grünewald

315 7458  Tavlor 4 st tryck, Italien

315 7230  Tavlor 8 st marina+ 2 oinramade

315 7033  Teckningar 3 st+1 gravyr

315 7041  Tegods 10 del. Ryssland

315 7163  Tekaka Kina, 1800-tal, 24x18

315 7130  Tennfat 17/1800-tal, Dia, 42

315 7129  Tennfat 1800-tal, Göteborg, Dia.34

315 7059  Tennfat 2 st.

315 7374  Tennfat Jugendstil, dia 37, Signerad O. Ahlberg

315 7340  Tobaksburk 1800-tal

315 7258  Tobaksburk Trä, svensk soldat, Sign Sigurd. Sellberg, Nyköping, 1943, H.19

315 7054  Toilettebordsuppsättning 6 del. kristall

315 7392  Träsnitt japan, 23 x 34

315 7120  Tummstock Sgn Z R 1823

315 7409  Tusch Naliwajko, 30 x 25

315 7419  Uppläggningsfat silver,graverat, L56

315 7376  Urna + vas, orientalisk

315 7437  Utdragssoffa vitmålad, L193

315 7337  Vägghylla J Bohlin, Grönmålad

315 6649  Vägghylla med 10st skulpturer

315 7481  Vägglyster skadad

315 6283  Vägglystrar 1 par, H.30

315 7359  Väggpendyl

315 7382  Vas cloissonné, h. 21

315 7225  Vas Gustafsberg, "Grazia", H.38

315 7217  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand, H,22

315 5584  Vas stengods, Bo Fajans h.22

315 7172  Vas + skål (räktrålare), Nittsjö

315 7341  Vas/figurin Goebel, H.13

315 7348  Vaser 2 st, Jugend, Rörstrand,

315 7390  Vaser 2 st, metall, orientaliska, h. 14

315 7126  Vikskärm Tyg

315 7274  Vildsvin Brons, L.10

315 7413  Vinglas 5+2 st, Kosta Boda

315 7474  Vitrinskåp björk, 158x41 H155, AH ersätter skadat glas

315 7199  Vykort ca 500 st, 1900-talets början

315 7052  Ytterfoder 4 st.Waldemarsudde