110 3041 BORDSUR Jaeger-LeCoultre, mässing/glas, H17
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3028 BROSCH 18k, Gustav Dahlgren, 1925,
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3029 BROSCH/HÄNGE 18k, 1948
S�ldes inte (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3043 BYRÅ Empire, Mahogny, L70 D50 H82
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3057 Chiffonjé 1800-tal, Danmark, intarsia, L115 D55 H140
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3032 COLLIER 4-randigt, Biwapärlor
110 3035 DRAKVAS Kina, 1800-tal, H29
110 1055 ETAGEBORD Intarsia 1800-tal 42x30 h. 79
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3045 FAJANSPLATTOR 4 st, 1700-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3003 Färglitografi Roland Svensson, 2/300, 27x26
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3054 Färglitografi Roland Svensson, skärgård, 210/350, 25x20
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3011 FIGURIN Lisa Larson, Gustavsberg, H48
110 1051 FIGURIN Trä, Japan h. 25
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3008 HUNDFIGURINER 2 st, metall, 1800-tal, (sk)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3001 JALUSISKRIVBORD 1920-tal, ek, Åtvidaberg, L138 D82 H100
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3006 JARDINIER Jugend, ns, L43
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3004 KAFFESERVIS Kunglig Dansk, ca 35 del
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3034 KANNA Silver, Ryssland, 1861, H21
110 8028 KLAFFBORD Sengustavianskt, mahogny, L89 D45 H75
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3009 LJUSKRONA Barockstil, H80
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3007 OLJELAMPA Brons, Bulldog, 1800-tal
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 1029 OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1800-tal, porträtt, 41 x 32
110 3042 OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1860, dubbelsidigt målad, 19x23
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3010 OLJEMÅLNING Sign Andrew Black, ostronplockerska, 30x45
110 3049 Oljemålning Sign Maria Z 1890, Damporträtt, 46x35
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 1049 OLJEMÅLNING Sign. Martin motiv från Borgholm 79x61
110 1044 PUTTO 1 par, trä, förgyllda och bemålade, antika h. 80
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3030 RING 18k, med safir+ Diamanter
110 3031 RING 18k, rubiner+ Diamanter
110 8011 SALONGSBORD NK, Intarsia, Dia 89, H71
110 3020 SKÅL Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gustavsbergs studio, signerad Anders Bruno Liljefors. Diameter: 13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3053 Skål Silver, Borgila, Graverad, H6,5
110 3014 SKÅL+FAT Strengods, Saxbo, sign Eva Staehr-Nielsen
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3026 SKÅLAR 2 st, Gustafsberg studio, B Friberg, 1950 resp 56, H5, 5/6, 5
110 3017 SKÅLAR 2 st, Gustafsberg studio, Kåge, H10 resp 5
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3037 SKÅLAR 2 st, Kina, 1700-tal
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3038 SKÅLAR 2 st, Kina, 1800-tal
110 3036 SKÅLAR 3 st, keramik, kina
110 3015 SKÅLAR+VASER Stengods, Saxbo, Danmark, 5 st
110 3018 SKÅLFAT Farsta gods, Gustafsberg studio, Kåge, Dia10
110 3033 SKÅLFAT Kina, 1800-tal, Dia35, (skada)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3052 Skåp Ca 1800, Bemålat, L111 D59 H185
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3055 Slagbord 1700-tal, kompl. Totall 198 H75
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 1034 SOFFA Empirstil, mahogny, 1gavel saknar tyg, L220
110 1066 SOFFA Karl Johan, L260
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3050 Soffa Karl Johan-stil, björk
110 8014 SPEGEL Empir, förgylld, 156x71
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3012 STATYETT Parian, Gustavsberg, 1901, P Hasselberg, H49
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3013 STATYETT Parian, Gustavsberg, 1919, H53, sprickor i sockel
110 3047 Takarmatur Jugend, brons & glas, H80
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3039 TALLRIKAR 3 st, Kina , 17/1800-tal
110 3040 TSUBA Japan, 1800-tal, brons, H7, 5
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3021 Vas Gustafsberg studio, Stig l , H11, 5
110 3056 Vas (Bernhard Leach?), England, H9
110 3019 Vas Farsta gods, Gustafsberg studio, Kåge, H13
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3027 Vas Gustafsberg studio, B Friberg, 1955, H11
110 3022 Vas Gustafsberg studio, Stig L, H14
110 3005 Vas Jugend, WMF, (saknar glasinsats), H41
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3023 Vas Rörstrand, C H Stålhane, H20
110 3025 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund, H9
110 3016 Vas Stengods, Tatsuzo Shimaoka, H11
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3024 Vas Tobo, H11
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)
110 3002 Vitrinskåp 1 par + mellandel, intarsia, 1900 ca