Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 januari 2002 17:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

110 3041  BORDSUR Jaeger-LeCoultre, mässing/glas, H17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3028  BROSCH 18k, Gustav Dahlgren, 1925,

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3029  BROSCH/HÄNGE 18k, 1948

S�ldes inte (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3043  BYRÅ Empire, Mahogny, L70 D50 H82

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3057  Chiffonjé 1800-tal, Danmark, intarsia, L115 D55 H140

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3032  COLLIER 4-randigt, Biwapärlor

110 3035  DRAKVAS Kina, 1800-tal, H29

110 1055  ETAGEBORD Intarsia 1800-tal 42x30 h. 79

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3045  FAJANSPLATTOR 4 st, 1700-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3003  Färglitografi  Roland Svensson, 2/300, 27x26

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3054  Färglitografi  Roland Svensson, skärgård, 210/350, 25x20

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3011  FIGURIN Lisa Larson, Gustavsberg, H48

110 1051  FIGURIN Trä, Japan h. 25

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3008  HUNDFIGURINER 2 st, metall, 1800-tal, (sk)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3001  JALUSISKRIVBORD 1920-tal, ek, Åtvidaberg, L138 D82 H100

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3006  JARDINIER Jugend, ns, L43

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3004  KAFFESERVIS Kunglig Dansk, ca 35 del

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3034  KANNA Silver, Ryssland, 1861, H21

110 8028  KLAFFBORD Sengustavianskt, mahogny, L89 D45 H75

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3009  LJUSKRONA Barockstil, H80

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3007  OLJELAMPA Brons, Bulldog, 1800-tal

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 1029  OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1800-tal, porträtt, 41 x 32

110 3042  OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1860, dubbelsidigt målad, 19x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3010  OLJEMÅLNING Sign Andrew Black, ostronplockerska, 30x45

110 3049  Oljemålning Sign Maria Z 1890, Damporträtt, 46x35

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 1049  OLJEMÅLNING Sign. Martin motiv från Borgholm 79x61

110 1044  PUTTO 1 par, trä, förgyllda och bemålade, antika h. 80

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3030  RING 18k, med safir+ Diamanter

110 3031  RING 18k, rubiner+ Diamanter

110 8011  SALONGSBORD NK, Intarsia, Dia 89, H71

110 3020  SKÅL Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Gustavsbergs studio, signerad Anders Bruno Liljefors. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3053  Skål Silver, Borgila, Graverad, H6,5

110 3014  SKÅL+FAT Strengods, Saxbo, sign Eva Staehr-Nielsen

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3026  SKÅLAR 2 st, Gustafsberg studio, B Friberg, 1950 resp 56, H5, 5/6, 5

110 3017  SKÅLAR 2 st, Gustafsberg studio, Kåge, H10 resp 5

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3037  SKÅLAR 2 st, Kina, 1700-tal

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3038  SKÅLAR 2 st, Kina, 1800-tal

110 3036  SKÅLAR 3 st, keramik, kina

110 3015  SKÅLAR+VASER Stengods, Saxbo, Danmark, 5 st

110 3018  SKÅLFAT Farsta gods, Gustafsberg studio, Kåge, Dia10

110 3033  SKÅLFAT Kina, 1800-tal, Dia35, (skada)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3052  Skåp Ca 1800, Bemålat, L111 D59 H185

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3055  Slagbord 1700-tal, kompl. Totall 198 H75

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 1034  SOFFA Empirstil, mahogny, 1gavel saknar tyg, L220

110 1066  SOFFA Karl Johan, L260

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3050  Soffa Karl Johan-stil, björk

110 8014  SPEGEL Empir, förgylld, 156x71

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3012  STATYETT Parian, Gustavsberg, 1901, P Hasselberg, H49

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3013  STATYETT Parian, Gustavsberg, 1919, H53, sprickor i sockel

110 3047  Takarmatur Jugend, brons & glas, H80

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3039  TALLRIKAR 3 st, Kina , 17/1800-tal

110 3040  TSUBA Japan, 1800-tal, brons, H7, 5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3021  Vas  Gustafsberg studio, Stig l , H11, 5

110 3056  Vas (Bernhard Leach?), England, H9

110 3019  Vas Farsta gods, Gustafsberg studio, Kåge, H13

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3027  Vas Gustafsberg studio, B Friberg, 1955, H11

110 3022  Vas Gustafsberg studio, Stig L, H14

110 3005  Vas Jugend, WMF, (saknar glasinsats), H41

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3023  Vas Rörstrand, C H Stålhane, H20

110 3025  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund, H9

110 3016  Vas Stengods, Tatsuzo Shimaoka, H11

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3024  Vas Tobo, H11

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 7 januari 2002 17:30)

110 3002  Vitrinskåp 1 par + mellandel, intarsia, 1900 ca