104 6031 AKVARELL Bodo Winsel, 1847, 29x23
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6004 Akvarell Hugo Backmansson, "promenad", 23 x 31
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6052 AKVARELL Zigolo, Venedig, 40x29
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6029 AMPEL Prismor, H65
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6010 ARMBAND Silver, Borgila
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4091 BÄGARE Böhmen, 1800-tal, H13
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6006 BESTICK Rosenholm, silver, 36 del, 12st skedar, gafflar & knivar
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6032 Blandteknik Alvar Jansson, Självporträtt -56, 45x45
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6038 BOKHYLLESKÅP Mahogny, intarsia , tid 1900-tal, L134 D32 H161
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4103 BREVPRESSAR 1 par, Millefiori, "påfåglar"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6027 BROSCH Doublé, 1800-tal, i schatull
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6012 BROSCH/HÄNGE 18k, 1948
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4063 BYRÅ Louis XVI-stil, L100 D47 H86
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6048 BYRÅ Tall-boy, 1890-tal, L79 D50 H147
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6023 CHIFFONJÉ Björk, Karl Johan, L124 D50 H127
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6018 FAT Tenn, Gripsholm, 1700-tal, dia 31
S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6030 FRIBERG Vas, stengods H20
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6028 GODISAUTOMAT 30-tal
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6036 GOLVUR Urtavla Stiernsund, H224
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6034 Gouache Alvar Jansson, Skärgård 1956, 48x61, sign a tergo, ej ram
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6020 KAFFE+TESERVIS Gustavsberg, Gullvivan, ca 46 del
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6041 KARMSTOLAR+STOL 3 del, mahogny tid 1900-tal
S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6021 LJUSKRONA Rokokostil, H95
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6009 LJUSSTAKAR 2 st, Brons, H41
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6008 MATSERVIS Ca 50 del, Rörstrand
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4031 Matta orientalisk, Täbriz, 332x237
104 4133 OLJEMÅLNING "Herde" 17-1800-tal, 26x31
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6055 OLJEMÅLNING Axel Nordgren, 1800-tal, "Berglandskap, 65x82
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6016 Oljemålning Axel Wallert, 1945, Modell, 45 x 37
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6005 Oljemålning Erik Juselius, Stilleben, 1931, 36 x 44
104 6025 Oljemålning Esther Kjerner, Drottningholm, 38x48
104 6054 OLJEMÅLNING F A Bishop, Fabelmotiv, 24x19
104 6033 Oljemålning Gustav Arne 1952, Stilleben, 66x84
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4137 OLJEMÅLNING Pojkporträtt, 1800-tal, 25x21
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 9046 OLJEMÅLNING Sign T N Cederström, Läsande munk, 32x25
S�ldes inte (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 9044 Oljemålning Sign. Vera, mor&barn, 30x24 . Bär plåtbricka Vera Nilsson
104 6003 OLJEMÅLNING Walesiskt höglandskap med kor, Alfred W. Williams, (sk), 99 x 153
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6040 PIEDESTAL Mahogny, empirstil, Dia 50 H86
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6022 POKAL Tenn, 1700-tal, Tyskland, H57
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4076 PRYDNADSHUNDAR 1 par, Staffordshire, 1800-tal, H25
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6001 REMMARE 12 st
104 6039 SALONGSBORD Mahogny, intarsia , tid 1900-tal, Dia109 H74
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6002 SEKRETÄR KJ Björk, L122 D53 H120
104 5154 SKÅP Intarsia, Tyskland, L118, D56 H200
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6046 SKÅP Snedklaff, 1700-tal, L118 D63 H215
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6043 SKRIVBORD mahogny, intarsia, tid 1900-tal, L162 D88 H79
S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6044 SKRIVBORDSSTOL Jugend, mahogny,
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6014 SOFFA KJ, mahogny, L275
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 4069 STOLAR 3 st, gust provinsarbete
104 6042 STOLAR 4 st, mahogny, intarsia, tid 1900-tal
104 6017 TERRIN Tenn, 1700/1800-tal, L30
104 6015 TOALETTEBORD Nyrokoko, mahogny, L97 D50 H158, (sk)
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)
104 6013 Vas Orrefors, E. Gate, graverad, H24, (sk)