Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 december 2001 17:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

104 6031  AKVARELL Bodo Winsel, 1847, 29x23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6004  Akvarell Hugo Backmansson, "promenad", 23 x 31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6052  AKVARELL Zigolo, Venedig, 40x29

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6029  AMPEL Prismor, H65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6010  ARMBAND Silver, Borgila

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4091  BÄGARE Böhmen, 1800-tal, H13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6006  BESTICK Rosenholm, silver, 36 del, 12st skedar, gafflar & knivar

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6032  Blandteknik Alvar Jansson, Självporträtt -56, 45x45

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6038  BOKHYLLESKÅP Mahogny, intarsia , tid 1900-tal, L134 D32 H161

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4103  BREVPRESSAR 1 par, Millefiori, "påfåglar"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6027  BROSCH Doublé, 1800-tal, i schatull

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6012  BROSCH/HÄNGE 18k, 1948

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4063  BYRÅ Louis XVI-stil, L100 D47 H86

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6048  BYRÅ Tall-boy, 1890-tal, L79 D50 H147

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6023  CHIFFONJÉ Björk, Karl Johan, L124 D50 H127

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6018  FAT Tenn, Gripsholm, 1700-tal, dia 31

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6030  FRIBERG Vas, stengods H20

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6028  GODISAUTOMAT 30-tal

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6036  GOLVUR Urtavla Stiernsund, H224

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6034  Gouache  Alvar Jansson, Skärgård 1956, 48x61, sign a tergo, ej ram

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6020  KAFFE+TESERVIS Gustavsberg, Gullvivan, ca 46 del

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6041  KARMSTOLAR+STOL 3 del, mahogny tid 1900-tal

S�ldes f�r 12.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6021  LJUSKRONA Rokokostil, H95

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6009  LJUSSTAKAR 2 st, Brons, H41

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6008  MATSERVIS Ca 50 del, Rörstrand

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4031  Matta orientalisk, Täbriz, 332x237

104 4133  OLJEMÅLNING "Herde" 17-1800-tal, 26x31

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6055  OLJEMÅLNING Axel Nordgren, 1800-tal, "Berglandskap, 65x82

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6016  Oljemålning  Axel Wallert, 1945, Modell, 45 x 37

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6005  Oljemålning  Erik Juselius, Stilleben, 1931, 36 x 44

104 6025  Oljemålning  Esther Kjerner, Drottningholm, 38x48

104 6054  OLJEMÅLNING F A Bishop, Fabelmotiv, 24x19

104 6033  Oljemålning  Gustav Arne 1952, Stilleben, 66x84

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4137  OLJEMÅLNING Pojkporträtt, 1800-tal, 25x21

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 9046  OLJEMÅLNING Sign T N Cederström, Läsande munk, 32x25

S�ldes inte (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 9044  Oljemålning  Sign. Vera, mor&barn, 30x24 . Bär plåtbricka Vera Nilsson

104 6003  OLJEMÅLNING Walesiskt höglandskap med kor, Alfred W. Williams, (sk), 99 x 153

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6040  PIEDESTAL Mahogny, empirstil, Dia 50 H86

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6022  POKAL Tenn, 1700-tal, Tyskland, H57

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4076  PRYDNADSHUNDAR 1 par, Staffordshire, 1800-tal, H25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6001  REMMARE 12 st

104 6039  SALONGSBORD Mahogny, intarsia , tid 1900-tal, Dia109 H74

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6002  SEKRETÄR KJ Björk, L122 D53 H120

104 5154  SKÅP Intarsia, Tyskland, L118, D56 H200

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6046  SKÅP Snedklaff, 1700-tal, L118 D63 H215

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6043  SKRIVBORD  mahogny, intarsia, tid 1900-tal, L162 D88 H79

S�ldes f�r 15.200 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6044  SKRIVBORDSSTOL Jugend, mahogny,

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6014  SOFFA KJ, mahogny, L275

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 4069  STOLAR 3 st, gust provinsarbete

104 6042  STOLAR 4 st, mahogny, intarsia, tid 1900-tal

104 6017  TERRIN Tenn, 1700/1800-tal, L30

104 6015  TOALETTEBORD Nyrokoko, mahogny, L97 D50 H158, (sk)

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 december 2001 17:30)

104 6013  Vas Orrefors, E. Gate, graverad, H24, (sk)