Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 april 2001 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

52 7018  BADKARSSOFFA Gustaviansk, Stockholmsarbete, förgylld, L190

S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7009  BÄGARE 12 st, silver

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7001  BESTICK 2 DEL Uppläggningsbestick, silver, Frankrike

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7027  BESTICKUPPSÄTTNING Silver, Georg Jensen, 30 del

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7028  BESTICKUPPSÄTTNING Silver, ca 55 del

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7031  BLANDTEKNIK Okänd konstnär, 1800-tal, Italien, Fiskare, 30 x 43

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5025  BLOMLÅDA Mässing, trä, 1800tal, L45

52 5014  CASSONE Sydeuropa, L154 D50 H61

52 7004  DOSA Silver, Ryssland, Nielodekor, jaktmotiv, L10

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5036  FÄLLBORD Tidigt 1800-tal, H74

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7010  Färglitografi Triptyk, PT 1972, Lennart Rhode, 93x180

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5008  IKON Maria med barnet, 1800-tal, 20x14

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5002  IKON Silver, Ryssland, H9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 4082  KAFFEKOPPAR M FAT 9 st. + 1 kopp, bl. a Meissen& Kunglig dansk

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5054  KAFFESERVIS 3 DEL Tenn, Ollers, 1938

52 7025  KANDELABRAR Par, Silver, H16

52 7016  KARMSTOLAR 1 par, Gustavianska, sign Jacob Malmsten (1780-1788), stolmakarämbetets sigill

S�ldes f�r 103.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5012  KUBBSTOL

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 3012  MODELLSKEPP "Danmark", Tillverkat av Åke Åkerman, L107

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7021  OLJEMÅLNING 1700-tal, "gästabud", 38x45

52 7019  OLJEMÅLNING 1700-tal, "herde med får", 58x72

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7020  OLJEMÅLNING 1700-tal, "Susanna i badet", 31x37

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 9017  Oljemålning  E Ollers, 1952, 36x45

52 3042  Oljemålning  Elsa Ström-Ciacelli, kustlandskap, 70 x 90

52 3049  OLJEMÅLNING Italien, 1600-tal, lagn, 39x54

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7032  Oljemålning  Madeleine Pyk, Tiger, 60 x 45

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7029  OLJEMÅLNING Okänd konstnär, 1800-tal, Landskap med människor, 48 x57

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7030  PASTELL Okänd konstnär, porträtt, H26, 1800-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5003  PORTMONNÄ Silver, Ryssland, Balt. stplr

52 7005  SALTSKÅLAR 1 par, Silver, utl stpl, H8

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5047  SKÅL Argenta, Gustavsberg, 1943, H10

52 7006  SKÅL Farstagods, W Kåge, Gustafsberg studio, 1958, Dia19

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5050  SKÅLAR 1 par Argenta, Gustavsberg, H4

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7014  SKÅLFAT Kina, o 1800, blåvitt, L36

52 7023  SOCKERSKÅL Silver, åbo, 1922 , H25

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7024  SOFFA Karl Johan, L255

52 7011  SPEGEL Förgylld ram, 103x80

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7022  STEKFAT Kina, Qianlong, 1700tal , L41

52 7017  STOLAR 4 ST Gustavianska, sign Jacob Malmsten (1780-1788), stolmakarämbetets sigill

S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7012  SYSKRIN M pärlemoinläggningar, 1800-tal

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 7002  Vas Berndt Friberg, 1965, Harpälsglasyr, H24

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)

52 5049  Vaser 1 par Argenta, Gustavsberg, H18

52 7003  Vaser 2 st, Berndt Friberg, H6 resp 10

52 7015  Vinkylare 1 par, pläter, H25

S�ldes f�r 50.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2001 17:00)