Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 mars 2001 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

39 3035  BAROCKSTOL Ek, 1700-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 5049  BESTICKUPPSÄTTNING Silver, Finland, 40 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3028  BOKHYLLOR 1 par, Jugend, ek, Anno 1904 & 1920, repor, L120 D40 H220

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 7071  BORDSPENDYL  Paris, Alabaster, 1800tal, H66 , skador

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3026  BYRÅ Gustaviansk stil, 1800-tal, intarsia, L111 D48 H85

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3056  BYRÅ Mahogny L71 D44 H83

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3049  CEREMONIYXA Persien, försilvrad, L76

39 3006  CHIFFONJÉ 1800-tal, L117 D54 H126

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1031  Etsning Jacques Villon, 26/50, 28, 5X18, 5

39 1021  FÄRGLITOGRAFI Claes Oldenburg 30/100, 1968, 57x40

39 3007  Färglitografi  Endré Nemes, 1977, 21/150 Tvillingnunnor, 75x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3002  FAT Kina, 1800-tal, Dia 42

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3008  FIGURIN Bing & Grøndahl, Pierrot, H23

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3029  Kanapé Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3055  KARMSTOL Gustaviansk, vitmålad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3016  KARMSTOLAR  2st, Empirestil

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3032  KONSOLBORD Empire, Etikettsign HC Hammarstrand, Lidköping, mahogny

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3004  Litografi Antoni Tapies, Jambe sur ovale, 1976, 44/50, 75 x 56

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3018  LOCKURNOR 1 par, H33,

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 7081  Oljemålning  "Höken" Hökenström 115x89

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3031  Oljemålning  Ejnar Kohlmann, Tjäderspel, -56, 49 x 60

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3053  Oljemålning  Emillie van Hallavanya, Damporträtt, 80 x 76

39 1027  OLJEMÅLNING Lelys art, mansporträtt, restaurerad, 1700-tal, 92 x 76

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 5058  OLJEMÅLNING Per Gummesson, 1903, 27 x 36

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1043  OLJEMÅLNING Tozer, 35x45

39 3057  PARAPLYSTÄLL Koppar, H73

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1007  PIGTITTARE 1800-tal, H52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3042  SALONGSBORD Nyrokoko, mahogny, L107 D71 H75

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1009  SEKRETÄR 1700-tal, L81 D46 H105

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3024  SKÅL Argenta, 1094 III E, Dia 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3023  SKÅL Argenta, 1094 III, Dia 16

39 3005  SKÅL Glas, Vibrato, Strömbergshyttan, 3/50, H11

39 3011  SKYKANNA Silver, 1913, D. A. C,

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3025  SMYCKESKRIN 1800-tal, intarsia, L25 D18 H13

39 3015  SOFFA Empirestil, L160

39 3017  SOPPSLEV Silver, 1839, L42

39 3033  SPEGEL Empire, Mahogny, H 176

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3040  STOLAR 4 st, senempire, mahogny

39 5041  STOLAR 3 ST Mahogny, Karl Johan

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1026  TAVLA Broderad, Petit Point, 1800-tal , 73 x 83

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3014  TERRIN Kina, kompaniporslin, ca 1800, L34 H25

S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3019  Vas Argenta, 1029 IV , H22

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3022  Vas Argenta, 1076 II, H20

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 3020  Vas Argenta, 1139 I, H15

39 3010  Vas Kina, lila glasyr, 1800-tal, H14

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)

39 1014  Vaser Fajans, 1 par, 1800-tal

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 12 mars 2001 17:00)