1472 1015 Akvarell Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. "Boul. Mich. ". Signerad, daterad 1913, Utställd på Riksförbundet för bildande konst "100 Staden". Akvarell, bildmått: 31x54, yttermått inklusive ram: 46x67 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:22)
1472 1006 Akvarell Giovanni Battista, Italien, Signerad, Neapel med Vesuvius. Akvarell, bildmått: 30x51cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)
1472 1054 Bänkar 2 st, Torbjörn Afdal (1917-1999), "Krobo", Mellemstrands Trevareindustri, Vigrestad Norge, Jakaranda (Citesintyg medföljer). Längd: 120-200
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)
1472 1016 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Blandteknik, 78x35 cm, yttermått inklusive ram: 100x55 cm
S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:31)
1472 1033 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "På Sin Höjd Ballonger", Stockholmsmotiv från Slussen. Signerad. Blandteknik på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)
1472 1009 Brickbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny med graverad bricka i tenn med motiv från Roslagen, juni 1953, Modellnummer 2110. Ej märkt. Diameter: 78,5 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 254.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:48)
1472 1027 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, daterad 1916, "Byst". Bildmått: 25x18, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)
1472 1037 Flaska 1700-tal, dekor i relief. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:21)
1472 1048 Golvlampa Jieldé, Frankrike. Höj- och sänkbar (ca 40 cmx5). Höjd: ca 125 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:13)
1472 1049 Halskedja med hänge 18k guld. Längd: 54cm. Vikt: 39,2g
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)
1472 1010 Karmstolar Uno Åhrén, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Firma Svenskt Tenn, omkring 1931. Modell 942. Björk med rotting i rygg, stoppad sits. Ej märkta
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:06)
1472 1057 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 115
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:45)
1472 7441 Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Marin, Fransk kust. Signerad. Olja på duk, 48x80cm, yttermått inklusive ram: 67x98cm, färgbortfall, skadad duk
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)
1472 1035 Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Betraktare. Signerad och daterad -70. Olja på pannå, 68x54 cm, yttermått inklusive ram: 81x67 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:55)
1472 1003 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, ca 117x103 cm. Oramad ej uppspänd duk, 124x110 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:52)
1472 1053 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1900-talets första fjärdedel. Kubistiskt motiv. Ej signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
S�ldes f�r 24.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:10)
1472 1017 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, handarbetande flicka. Olja på duk, 32x24, yttermått inklusive ram: 56x47 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:52)
1472 1020 Oljemålning Robert Lundberg (1861-1903), Sverige. Fransk gårdsinteriör med läsande man. Signerad Montigny-sur-Loing, 1886. Olja på duk, 114x81 cm, yttermått inklusive ram: 145x110 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 21:07)
1472 1011 Oljemålning Signerad J H Mols, Musiklektion, 1800-tal. Olja på pannå, 27x36, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)
1472 1026 Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -67. Olja på duk, 24x32, yttermått inklusive ram: 38x47 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)
1472 1034 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad och daterad 1952. Olja på duk, 54x65, yttermått inklusive ram: 58x69 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)
1472 1002 Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Pastell. Bildmått: ca 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
1472 9135 Ring 18k guld, med bergskristall, akvaturin grön, storlek: 16½, med en diamant, 1x0,02ct, Vikt: 5,7g
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:36)
1472 1036 Röllakan Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Matta, "Salerno grön med enkel bård". AB Märta Måås-Fjetterström. Monogramsignerad AB MMF BN. Röllakan. Ca 240x340 cm. Mönstret komponerades 1948 till kapellet i Salerno, Italien
S�ldes f�r 222.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:53)
1472 1058 Röllakan Margareta Åkerberg. Signerad MÅ, 205x200 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:38)
1472 1028 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Hippo". Flodhäst med brevkniv. Signerad. Grönpatinerad i brons. Höjd: 5 cm. Längd: 6-9 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:26)
1472 1005 Snapsglas 10 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:52)
1472 1022 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:40)
1472 1031 Teservis Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. "Sunnutai", Arabia, 1971. Flintgods med tryckt dekor av cirklar i gult. Stämplad ARABIA MADE IN FINLAND. 24 delar,
delar
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:58)
1472 1032 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Harpälsglasyr. Höjd: 13,5
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)
1472 1045 Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:48)