Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1472 1015  Akvarell Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. "Boul. Mich. ". Signerad, daterad 1913, Utställd på Riksförbundet för bildande konst "100 Staden". Akvarell, bildmått: 31x54, yttermått inklusive ram: 46x67 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:22)

1472 1006  Akvarell Giovanni Battista, Italien, Signerad, Neapel med Vesuvius. Akvarell, bildmått: 30x51cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)

1472 1054  Bänkar 2 st, Torbjörn Afdal (1917-1999), "Krobo", Mellemstrands Trevareindustri, Vigrestad Norge, Jakaranda (Citesintyg medföljer). Längd: 120-200

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1472 1016  Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Blandteknik, 78x35 cm, yttermått inklusive ram: 100x55 cm

S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:31)

1472 1033  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "På Sin Höjd Ballonger", Stockholmsmotiv från Slussen. Signerad. Blandteknik på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1472 1009  Brickbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny med graverad bricka i tenn med motiv från Roslagen, juni 1953, Modellnummer 2110. Ej märkt. Diameter: 78,5 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 254.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:48)

1472 1027  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad, daterad 1916, "Byst". Bildmått: 25x18, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1472 1037  Flaska 1700-tal, dekor i relief. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:21)

1472 1048  Golvlampa Jieldé, Frankrike. Höj- och sänkbar (ca 40 cmx5). Höjd: ca 125 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:13)

1472 1049  Halskedja med hänge 18k guld. Längd: 54cm. Vikt: 39,2g

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)

1472 1010  Karmstolar Uno Åhrén, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Firma Svenskt Tenn, omkring 1931. Modell 942. Björk med rotting i rygg, stoppad sits. Ej märkta

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:06)

1472 1057  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 115

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:45)

1472 7441  Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Marin, Fransk kust. Signerad. Olja på duk, 48x80cm, yttermått inklusive ram: 67x98cm, färgbortfall, skadad duk

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1472 1035  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Betraktare. Signerad och daterad -70. Olja på pannå, 68x54 cm, yttermått inklusive ram: 81x67 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:55)

1472 1003  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, ca 117x103 cm. Oramad ej uppspänd duk, 124x110 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:52)

1472 1053  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1900-talets första fjärdedel. Kubistiskt motiv. Ej signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 24.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:10)

1472 1017  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal, handarbetande flicka. Olja på duk, 32x24, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:52)

1472 1020  Oljemålning Robert Lundberg (1861-1903), Sverige. Fransk gårdsinteriör med läsande man. Signerad Montigny-sur-Loing, 1886. Olja på duk, 114x81 cm, yttermått inklusive ram: 145x110 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 21:07)

1472 1011  Oljemålning Signerad J H Mols, Musiklektion, 1800-tal. Olja på pannå, 27x36, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1472 1026  Oljemålning Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Komposition. Signerad och daterad -67. Olja på duk, 24x32, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)

1472 1034  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad och daterad 1952. Olja på duk, 54x65, yttermått inklusive ram: 58x69 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)

1472 1002  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Pastell. Bildmått: ca 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

1472 9135  Ring 18k guld, med bergskristall, akvaturin grön, storlek: 16½, med en diamant, 1x0,02ct, Vikt: 5,7g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:36)

1472 1036  Röllakan Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Matta, "Salerno grön med enkel bård". AB Märta Måås-Fjetterström. Monogramsignerad AB MMF BN. Röllakan. Ca 240x340 cm. Mönstret komponerades 1948 till kapellet i Salerno, Italien

S�ldes f�r 222.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:53)

1472 1058  Röllakan Margareta Åkerberg. Signerad MÅ, 205x200 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:38)

1472 1028  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Hippo". Flodhäst med brevkniv. Signerad. Grönpatinerad i brons. Höjd: 5 cm. Längd: 6-9 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:26)

1472 1005  Snapsglas 10 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:52)

1472 1022  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:40)

1472 1031  Teservis Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. "Sunnutai", Arabia, 1971. Flintgods med tryckt dekor av cirklar i gult. Stämplad ARABIA MADE IN FINLAND. 24 delar, delar

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:58)

1472 1032  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Harpälsglasyr. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1472 1045  Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:48)