1397 8393 Adventsljusstakar Ett par. Höjd: 61cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)
1397 7286 Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Flamencodansöser. Signerad. Akvarell, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 79x66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)
1397 8083 Akvarell Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Vasabron. Signerad, daterad -86. Motivet: 34x64, yttermått inklusive ram: 49x60, akvarell
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)
1397 7293 Akvareller 5 st, Holmström, yttermått inklusive ram: 23x30, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)
1397 7407 Ampel Empirestil. Diameter: 56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)
1397 8020 Ampel glas/koppar. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)
1397 8351 Armband 18k guld, GD&C, 1903,15g ca. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:32)
1397 5063 Armbandsur Frederique Constant, quartz. Diameter: 29mm, doublé, läderband, refnr: 1065641
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)
1397 1030 Armbandsur Zenith Sporto, manuell. Diameter: 34mm, läderband
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)
1397 8324 Assietter & skålar 24 delar, Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi. Diameter: 11-17,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)
1397 8119 Bålskål Glas, "Anders -97", diameter: 39, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)
1397 8307 Bankett Skinn och trä, Längd: 132cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)
1397 8055 Bestick 6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar + gafflar. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 500g
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:58)
1397 6783 Bjällra Arabia, Francesca Muscitti-Lindh. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)
1397 7154 Blandteknik Asien, Ämbetsman, 25x17, yttermått inklusive ram: 36x27 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:43)
1397 8155 Blandteknik Asien, figurer & drake, 1900-tal. Signerad. Motivet: 23x14, yttermått inklusive ram: 34x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)
1397 8052 Blandteknik Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Skål. Signerad, daterad -97, bladets mått: 50x68, yttermått inklusive ram: 67x82 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)
1397 7307 Blandteknik Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Signerad. Motivet: 12x25cm, yttermått inklusive ram: 32x42cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:54)
1397 8202 Blandteknik Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Hus. Monogramsignerad. Blandteknik, 33x25 cm, yttermått inklusive ram: ca 38x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)
1397 8078 Bokhylleskåp Gustaviansk stil, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 120, djup: 32 cm, höjd: 110 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8294 Bokhyllor Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Med låddelar. Bredd: 69 cm. Djup: 54 cm, höjd: 183 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 21:03)
1397 8273 Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 100 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)
1397 8264 Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 240 cm. Djup: 120 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)
1397 8208 Bord Längd: 90 cm. Djup: 70 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)
1397 7663 Bordsfotogenlampa mässing, "Herma". Höjd: 45 cm, saknar glaskupa
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)
1397 8245 Bordsfotogenlampa tidigt 1900-tal. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)
1397 8216 Bordskanon På trälavett. Längd: 35cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:33)
1397 8219 Bordslampa 30-tal, plåtskärm. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8071 Bordslampa Barockstil. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)
1397 8346 Bordslampa höjd: 38cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)
1397 8240 Bordslampa höjd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)
1397 8390 Bordslampa Keramik. Höjd: 62cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)
1397 8106 Bordslampa mässing, glaskupa. Höjd: 31 cm. Längd: 23 cm, djup: 14 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)
1397 8295 Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)
1397 8416 Bordslampfot 1930-tal, tenn. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)
1397 8323 Bordslampfot Metall, Putto. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:29)
1397 8121 Bordslampfötter Ett par. Höjd: 83, Patronhylsor
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:46)
1397 8070 Bordslampor Ett par, 1960-tal. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:53)
1397 8322 Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)
1397 8205 Bordslampor Ett par, Kolonn, nutida. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)
1397 8239 Bordslampor Ett par. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)
1397 6626 Bordspendyl senempire. Mahogny med mässingsdekor. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)
1397 8298 Brevkniv Sterlingsilver, med sten. Bruttovikt: 10g. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)
1397 8117 Bricka med handtag nysilver, Dufva, diameter: 50. Längd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)
1397 6785 Brosch 18k guld, Camé, 1949. Längd: 4cm, vikt: 9,3g.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)
1397 8228 Byrå 1950-tal. Bredd: 65 cm. Djup: 33 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:28)
1397 8101 Byrå Intarsia, Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 91, djup: 51 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)
1397 8212 Byrå Längd: 88 cm. Djup: 45 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:52)
1397 8406 Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 46 cm. Djup: 43 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)
1397 8325 Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)
1397 8241 Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 85 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:37)
1397 8248 Byrå med skrivklaff England, mahogny. Längd: 52, djup: 38-59, höjd: 76-99 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)
1397 7225 Champagneglas 8 st, Orrefors. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)
1397 8125 Chiffonjé Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 106. Djup: 54 cm, höjd: 145 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:55)
1397 8338 Diverse knivar 10st, bland annat sameknivar. Längd: 18-50cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:41)
1397 8372 Dosor ca 40 delar, oädel metall. Längd: ca 4-13 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:54)
1397 8148 Dragspel Sonett, i väska, 41x41 cm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)
1397 7704 Elgitarr Gould Eagle, + case. Längd: 99 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)
1397 8232 Emmafåtöljer Ett par
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:11)
1397 8211 Etagebord Bredd: 49 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)
1397 8002 Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 90/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:49)
1397 8039 Etsning Helen Rex (f. 1954), Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "rosen". Motivet: 33x27cm, yttermått inklusive ram: 54x45cm
1397 8327 Etsning Oidentifierad konstnär, S: t Eriksbron. Signerad, numrerad 116/200, Motivet: 22x16,5cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)
1397 8134 Etsningar 5 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Spår i snön" (71/250), "Trädman" (43/275), "Pyssgränd" (200/275), "Yttersta tvärgränd" (109/325), "Södra bergen" (220/275). Signerade och numrerade. Motivet: ca 4x6 cm, yttermått inklusive ram: 15x18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:07)
1397 8100 Fällbord "Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Målad. Tredelad pelarfot. Diameter: 86 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)
1397 8030 Fällstolar 2 st, Plexiglas/mässing.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:47)
1397 8128 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 19/30, komposition. Motivet: 12x20, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 8003 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 17/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)
1397 8004 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 42/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)
1397 8084 Färgetsning Stockholm, eftertryck. Ej signerad. Motivet: 37x60, yttermått inklusive ram: 53x77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)
1397 8425 Färgetsning Ulla-Monica Lindberg (f. 1923), Sverige. Philip Zandén som Mozart. Signerad, numrerad 195/460,1983. Motivet: 14x9, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)
1397 8087 Färgetsningar 2 st, Kartor, eftertyck. Ej signerad. Motivet: 41x51, yttermått inklusive ram: 55x71 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)
1397 8001 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 75/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:05)
1397 7269 Färglitografi 4 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, daterad 1976, yttermått inklusive ram: 73x57 cm. Signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:48)
1397 8174 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Stureplan med gamla svampen, Stockholm". Signerad, numrerad 90/360. Motivet: 37x55 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 46x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:19)
1397 8172 Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 90/270, oramat löst blad, bladets mått: 23x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:09)
1397 8180 Färglitografi Barbro Andersson (f. 1948), Sverige. Blomma. Signerad, numrerad 220/250, daterad 2000. Oramat löst blad, 47x44 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)
1397 8109 Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel, Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 70x55, cm, yttermått inklusive ram: 77x62
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:45)
1397 8141 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Blåklocka. Signerad, numrerad 242/390. Motivet: 36x29 cm, oramat löst blad, bladets mått: 45x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)
1397 8142 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Venus. Signerad, numrerad 54/250, oramat löst blad, bladets mått: 55x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)
1397 8046 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Motiv från söder. Signerad, numrerad 259/360, daterad -75, bladets mått: 26x30, yttermått inklusive ram: 33x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:31)
1397 8164 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. "Scanair", EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad, bladets mått: 62x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)
1397 8165 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 111/235. Oramat löst blad, bladets mått: 47,5x62,5 cm
S�ldes inte (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)
1397 8166 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)
1397 8163 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)
1397 8171 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)
1397 8173 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180. Oramat löst blad, 61x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)
1397 8182 Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180. Oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:25)
1397 8168 Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 155/360, daterad -91. Oramat löst blad. Bladets mått: 46x63 cm
1397 8167 Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 161/360, daterad -89. Oramat löst blad, bladets mått: 45x61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:24)
1397 7375 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 240/360. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 57x79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)
1397 8334 Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Ramen med mosaik. Signerad, numrerad 21/175. Motivet: 59x53cm, yttermått inklusive ram: 83x72cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)
1397 8360 Färglitografi Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, numrerad 7/310, komposition. Motivet: 42x55, yttermått inklusive ram: 55x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:28)
1397 8143 Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Norrbro". Signerad, numrerad 217/300, daterad 1983. Motivet: 59x42 cm, oramat löst blad, bladets mått: 72x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)
1397 8305 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 260/280. Motivet: 78x95 cm, yttermått inklusive ram: 78x97
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)
1397 8177 Färglitografi Heli Heino (f. 1938), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)
1397 7678 Färglitografi Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Marin. Signerad. Motivet: 82x57, yttermått inklusive ram: 100x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:07)
1397 7203 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 269/290. Motivet: 45x43cm, yttermått inklusive ram: 60x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)
1397 7204 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 269/290. Motivet: 45x43cm, yttermått inklusive ram: 60x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)
1397 8170 Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Komposition med kvinna. Signerad, numrerad 23/190, oramat löst blad. Bladets mått: 64x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)
1397 6244 Färglitografi Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 270/320, daterad -90, motivet: 71x44 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:54)
1397 8096 Färglitografi kolorerad. Signerad i tryck, "Meerespracht", 48x91, yttermått inklusive ram: 67x110 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)
1397 7398 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 321/360, sjuksköterska. Motivet: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 42x52cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)
1397 8094 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben med korg. Signerad, numrerad 78/175. Bladets mått: 59x79, yttermått inklusive ram: 71x91 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8137 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skridskoseglaren". Signerad, numrerad 142/200, daterad 1976. Motivet: 46x37 cm. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:21)
1397 8178 Färglitografi Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. Ansikte. Signerad, färglitografi, numrerad 186/190, daterad -91. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 05:36)
1397 8175 Färglitografi Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Kvinna i klänning. Signerad, numrerad 59/540. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)
1397 8080 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 176/200, ägg på penna. Motivet: 52x35, yttermått inklusive ram: 69x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)
1397 8025 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 288/325, daterad 1971. Motivet: 44x40cm, yttermått inklusive ram: 63x55cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)
1397 8037 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 170/260, daterad -75. Motivet: 20x23, yttermått inklusive ram: 50x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:21)
1397 8091 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 13/15,61x46, yttermått inklusive ram: 66x50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)
1397 8145 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dansande par. Signerad, numrerad 165/375, bladets mått: 40x57, yttermått inklusive ram: 60x76 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)
1397 8108 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Riksgälden", Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 43/125. Motivet: 45x58, yttermått inklusive ram: 58x72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)
1397 8136 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Mariefred. Signerad, numrerad 272/280. Motivet: 51x62 cm, oramat löst blad, bladets mått: 62x74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)
1397 8184 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad, bladets mått: 46x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)
1397 7207 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x76cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 8079 Färglitografier 5 + 5 st (dubletter), Jonny Forsström (f. 1944), Sverige. "Family Life", Mapp. Signerad, numrerad 90&91/250, oramade lösa blad. Bladets mått: 65x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:56)
1397 7272 Färglitografier 6 st, Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade, "Reflexion sur L evolution Temps", lösa blad i mapp, bladets mått: 67x53 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)
1397 7470 Fat Imaridekor, Kina. Diameter: 28cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)
1397 8310 Fåtölj Med fotpall. Howardmodell, Ascensión Latorre, Spanien
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:38)
1397 8118 Fiskfat Mateus. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)
1397 8026 Fotografi Don Hunstein (1928-2017), USA. "Miles", Miles Davis, No 307. Motivet: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)
1397 8153 Fotoramar 2 st, mässing Dekor med Blommor, yttermått inklusive ram: 30,5x20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)
1397 8299 Glas 10 st, Iittala. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)
1397 8028 Glas 11st. Udda, Höjd: 13,5cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:52)
1397 7162 Glas Orrefors, 8+ 8 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "More". Höjd: 16,5-22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)
1397 7140 Glasservis ca 40 delar, höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:17)
1397 7025 Glasservis Stockholms glasbruk, Ture Berglund. Höjd: ca 35 delar, höjd: 6-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:15)
1397 8290 Glasservisdelar 21 delar, Gustav III. Höjd: 16-22cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:19)
1397 7331 Glasservisdelar ca 40 delar, Orrefors, Silvia. Höjd: 11-14,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)
1397 8075 Golvlampa 3-armad, mahogny. Höjd: 154
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8383 Golvlampa höjd: 148 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:07)
1397 8377 Golvlampa justerbar höjd. Höjd: ca 124 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)
1397 8375 Golvlampa justerbar höjd. Höjd: ca 147 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:02)
1397 8018 Golvlampa mässing och glas. Höjd: 135cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:12)
1397 7596 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 154cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:03)
1397 8073 Golvlampa mässing. Höjd: 140
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)
1397 8378 Golvlampa röd plåtskärm, justerbar höjd. Höjd: ca 115 cm, slitage
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)
1397 8029 Golvvas Kina, nutida. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)
1397 6012 Grafiskt blad Gicléetryck, Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 22/50, oramat löst blad, 28x38 cm
1397 6013 Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson, "Sjötomt". Signerad, numrerad 23/40, oramat löst blad, 28x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)
1397 6014 Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Vinterlandskap". Signerad, numrerad 30/100, oramat löst blad, 27x38 cm
1397 6015 Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, "Ansikte". Signerad, numrerad 27/100, oramat löst blad, 30x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)
1397 8097 Gravyr "La belle villageoise". Motivet: 42x33, yttermått inklusive ram: 58x47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:27)
1397 7460 Gravyr Akvatint, Handkolorerad, 1800-tal, Quebec & pont levi. Motivet: 44x68cm, yttermått inklusive ram: 69x90cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)
1397 8093 Gravyr kolorerad, "L amour rendant hommage a sa mere". Motivet: 39x28, yttermått inklusive ram: 46x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)
1397 8092 Gravyr L enlevement Nocturne. Motivet: 44x31, yttermått inklusive ram: 60x46 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)
1397 8414 Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Saknar trähandtag, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:12)
1397 8249 Hallbyrå England. Bredd: 40. Djup: 36 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)
1397 7556 Hängen & örhängen 18k guld, 4 delar. Längd: 1-2,5cm, vikt: 3,3g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)
1397 8410 Hatthylla längd: 205cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:10)
1397 8386 Humidor Beslag i mässing. Längd: 55 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)
1397 8250 Kaffe-/ teservis 30 del ca, Hackefors, vinranka
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:07)
1397 8285 Kaffekanna silver, samt sockerskål, gräddkanna, sockertänger, äggkopp. Totalt 5 delar. Höjd: 4-22cm. Vikt: 940g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:02)
1397 8304 Kaffepumpa Metall / glasinsats. Höjd: 26 cm
1397 8120 Kaffeservisdelar 11 delar, Rörstrand, omkring 1900
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:13)
1397 8074 Kaffeservisdelar 14 delar, Ranka, Gustavsberg, + extra fat
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:43)
1397 7428 Kamferkista längd: 102 cm, djup: 54 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:22)
1397 8247 Kandelabrar 2 st, mässing. Höjd: 30-40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)
1397 8343 Kapsylöppnare Ducky, paris. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)
1397 8132 Karaff + 8 st whiskyglas. Höjd: 7-20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:14)
1397 8255 Karaff med silvermontering, kristall, EL, 1911. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:17)
1397 8237 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)
1397 8418 Karmstol Swedese, Design: Nils Rooth, Vienna, Böjträ, rottingrygg
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)
1397 7290 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:24)
1397 8296 Karmstolar ett par, Chiavari, Colombo Sanguineti, Italien. 1950-tal, flätad sits
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:38)
1397 8312 Karmstolar Ett par, Eichholtz
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:08)
1397 8314 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:25)
1397 8308 Klämlampor Ett par, nutida. Längd: 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)
1397 8376 Kökspall 1950-tal. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:04)
1397 8158 Lacktavla Korea, Sent 1900-tal, 39x27 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)
1397 8213 Lampbord Diameter: 69cm. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)
1397 7106 Lampbord ett par, Teak. Bredd: 70, djup: 70 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)
1397 8236 Lampbord Ett par. Diameter: 71cm, höjd: 54cm
1397 7383 Lampbord med stenskiva, 1800-tal. Bredd: 58, djup: 36 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)
1397 7369 Lampbord sengustaviansk stil. Linoleumlattor, Bredd: 63 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:20)
1397 7501 Litografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. 7 st, bladets mått: 43x63, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)
1397 8016 Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 9/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)
1397 7117 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 41x28, yttermått inklusive ram: 62x47 cm
1397 8047 Litografisk affisch "Eart Day 1990". New York, Ej signerad. Motivet: 84x53, yttermått inklusive ram: 101x71 cm
1397 8407 Ljuskrona Barockstil, med prismor. Höjd: 46cm
1397 8328 Ljuskrona Med prismor. Höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)
1397 6173 Ljuskrona prismor, nutida. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:16)
1397 8283 Ljusstakar 3 st. Höjd: 18-22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)
1397 8061 Ljusstakar 6 st, nysilver, Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Höjd: 5,5, + ljus
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)
1397 8265 Ljusstakar Ett par, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Orrefors. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:20)
1397 8366 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:52)
1397 8060 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)
1397 7537 Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1956. Höjd: 15 cm, Vikt: 460 g ca.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)
1397 8031 Ljusstakar Ett par, Strömbergshyttan. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:13)
1397 8275 Ljusstakar Ett par. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:56)
1397 8288 Ljusstakar silver, ett par. Höjd: 15cm, bruttovikt: 729g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)
1397 8402 Ljusstakar & vas 3 delar, Ett par, + vas, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 6-16cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)
1397 8157 Lockurna Kina, 1900-tal. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:14)
1397 8181 Lockurna Kina. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:34)
1397 8179 Lockurnor 2 st, Kina, porslin, 1900-tal. Höjd: 27-28 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)
1397 6640 Lockurnor 2 st, Satsumaporslin, Japan. Höjd: 22-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:20)
1397 8019 Målarstege höjd: 130cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:50)
1397 8412 Manikyrset silver, i etui. Vikt: ca 80 g. Längd: 19 cm. Djup: 14 cm, höjd: 4 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)
1397 8252 Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk / björkrot, Etikettmärk: Bruno Mathsson International. Bredd: 200. Djup: 100 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:32)
1397 8329 Matbord Längd: 200 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:44)
1397 8311 Matbord Tapered Table by Moooi Works. Etikettmärkt, Bredd: 188 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76 cm
1397 8303 Matbord Teak. Bredd: 120+ 50 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)
1397 8333 Matsalsskåp Rokokostil, med vitrin. Bredd: 132 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 191 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)
1397 8259 Matservisdelar 18 delar, Tirschenreuth. Diameter: 17,5-26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:51)
1397 8113 Matservisdelar 33 delar, "Ranka, Allmoge & Leksand", Gustavsberg respektive Rörstrand. 6 st mattallrikar (dia: 24 cm, 2 Allmge, 4 Leksand). 6 st tallrikar (Ranka. Diameter: 23 cm). 14 st assietter (dia: 19 cm, 12 Leksand, 2 Allmoge). 3 st skålar (2 Allmoge + 1 ran
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)
1397 8041 Matta Aubuson-stil, 312x200 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:16)
1397 8419 Matta Gabbeh, Galleri, 98x300 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:21)
1397 8229 Matta Kelim, 197x285cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)
1397 7660 Matta orientalisk, 103x155 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:55)
1397 8067 Matta orientalisk, 128x184 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)
1397 8379 Matta orientalisk, 156x109 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8380 Matta orientalisk, 167x245 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)
1397 8151 Matta orientalisk, 183x124 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:47)
1397 8150 Matta orientalisk, ca 220x139 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)
1397 8207 Matta orientalisk, Tabriz Tabatabai, 200x300 cm ca, lagad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)
1397 7464 Matta Semi antik, Saff, 121x85cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)
1397 8301 Mattallrikar 6 st, "Elisabeth", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, diameter: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 8059 Mockaskedar 10 st, silver / emalj, Norge. Bruttovikt: 105g. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)
1397 8396 Modellskepp Fragata Siglo XVIII. Längd: 55cm, höjd: 46cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)
1397 8270 Mortel Marmor. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)
1397 8194 Mugg Kina, porslin. Höjd: 10,5
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)
1397 8421 Myntsamling 17+ 1st, silver, Konungaätten Bernadotte, med etui och schatull, 29x24 cm. Diameter: ca 4 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)
1397 8271 Nattygsbord 2 st, snarlika, med stenskiva. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73-75cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:43)
1397 8069 Nattygsbord Ett par, Teak, 1960-tal. Bredd: 43, djup: 31 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:49)
1397 8210 Nattygsbord Ett par, teak. Bredd: 45 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)
1397 6547 Oljemålning A F Atkins, Signerad. Olja på duk, 57x76, yttermått inklusive ram: 74x94 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)
1397 7400 Oljemålning Albert Krüger (1885-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x44cm, yttermått inklusive ram: 72x64cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)
1397 8355 Oljemålning Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. "Jultulpan". Signerad. Olja på duk, 24x19cm, yttermått inklusive ram: 26x21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)
1397 8034 Oljemålning Göta Fogler (1919-1992), Sverige. Signerad, Olivträd Spanien. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)
1397 8123 Oljemålning Göte Göransson (f. 1921), Sverige. Rävfamilj. Signerad. Olja på duk, 64x80, yttermått inklusive ram: 76x92 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)
1397 8103 Oljemålning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 81x64cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:30)
1397 7189 Oljemålning Ingvar Olson (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1980. Olja på pannå, ca 80x60 cm, yttermått inklusive ram: ca 88x68 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:31)
1397 7028 Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 67x36, yttermått inklusive ram: 78x47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)
1397 7031 Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landskap i vårvinter. Signerad. Olja på duk, 45x84, yttermått inklusive ram: 57x98 cm
1397 8035 Oljemålning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, Komposition, 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)
1397 6081 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Tillskriven, ej signerad, "Rotnäs Gård, Värmland". Olja på duk, 62x50, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)
1397 7690 Oljemålning Kellerman, Signerad, stall. Olja på duk, 41x33, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)
1397 8033 Oljemålning Leif Wideryd (1945-2011), Sverige. Signerad, daterad 82, "Isens tid"". Olja på duk, 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)
1397 8384 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal. Seglande sällskap. Ej signerad. Olja på plåtpannå, ca 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:55)
1397 8095 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1920, "Fjällbacka". Olja på duk, 58x88, yttermått inklusive ram: 68x98 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)
1397 6124 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av herre. Monogramsignerad, 1886. Olja på duk, 57x46cm, yttermått inklusive ram: 73x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:50)
1397 8368 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Sandström -1912. Olja på duk, 45x85 cm, yttermått inklusive ram: 59x97 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:59)
1397 8114 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sutcliffe, Landskap med gård. Olja på duk, 40x60, yttermått inklusive ram: 58x79 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:34)
1397 8027 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Gård. Olja på pannå, 1934, Jugendram. Motivet: 37x60, yttermått inklusive ram: 64x87 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:42)
1397 8051 Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 60x48, yttermått inklusive ram: 76x65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:45)
1397 8085 Oljemålning Pära Bjurström, Sverige. Båthamnen i Hjo. Signerad, daterad 1967. Olja på duk, 54x64, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)
1397 1025 Oljemålning Reinhold Callmander (1840-1922), Sverige. Signerad a tergo, spelande kvinna. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 81x70cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)
1397 6673 Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 56x65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:10)
1397 8115 Oljemålning Rune Wahlström (f. 1916), blomsterstilleben. Signerad,
pannå, 54x45, yttermått inklusive ram: 66x57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)
1397 7432 Oljemålning Sixten Holmgren (f. 1906), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 49x59cm, yttermått inklusive ram: 60x70cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8038 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Olja på pannå, "snöskottare", 54x45cm, yttermått inklusive ram: 70x62cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)
1397 8363 Oljemålning Verner Savosnick (1917-1972), Sverige. Fält. Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 50x64, yttermått inklusive ram: 70x85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)
1397 7319 Örhängen & hänge 14K, 3 delar, camé. Vikt: 5,2g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:15)
1397 8352 Pall Längd: 52 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 47 cm, sitthöjd ca 43 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)
1397 8056 Pallar 5 st, Böjträ, diameter: 35, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)
1397 8251 Parti stengods 25 del ca, Höganäs
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)
1397 8099 Parti vykort modell äldre, ca 800 st, Stockholm mm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:11)
1397 8156 Penselvas Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:38)
1397 8318 Piedestal höjd: 68cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)
1397 8215 Piedestaler Ett par, i form av elefanter. Höjd: 49cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)
1397 8302 Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 7-12. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)
1397 8197 Porslin 7 delar, Asien, tallrikar + fat + skål, diameter: 10-26 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)
1397 8159 Porslinstavlor Ett par, Kina, träram. Motivet: 16x6,5, yttermått inklusive ram: 25,5x16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)
1397 8411 Portmonnä Doublé. Längd: 9cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)
1397 8227 Ram innermått 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)
1397 8225 Ram innermått 31,5x40,5 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)
1397 8226 Ram innermått 32,5x47,5 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)
1397 8224 Ram innermått 55x67 cm, yttermått inklusive ram: 73x85 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)
1397 7551 Ring 18k guld, med vita & röd sten, storlek: 18. Vikt: 1,7g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:00)
1397 7550 Ring 18K vitguld, med en diamant, 1xca0,01ct, storlek: 16. Vikt: 1,7g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:58)
1397 7149 Rökelsekar 5 st. Höjd: 3-7 cm
1397 8404 Sablar 2 st. Längd: 92cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:52)
1397 8428 Såsskål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:45)
1397 8347 Satsbord 2 delar, Idegran, England. Höjd: 51-53cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:12)
1397 8315 Satsbord 3 delar. Höjd: 58-61cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)
1397 8429 Scarf Gucci, 84x84 cm
1397 8430 Scarf Hermes Paris, "Cuivreries", F de la Perriere, 85x85 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)
1397 8199 Schatull Asien, lackarbete. Tidigt 1900-tal, Längd: 24. Djup: 13 cm, höjd: 29,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)
1397 8200 Schatull Asien, tidigt 1900-tal, lackarbete. Längd: 28, djup: 20 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)
1397 8077 Sekretär nutida. Bredd: 64, djup: 36 cm, höjd: 90 cm
1397 7477 Seltersglas Edvin Ollers (1888-1959), "Elon" Sverige. Kosta Boda, 12+ 1st. Höjd: 7-9cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)
1397 7512 Serveringsvagn Längd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:16)
1397 7495 Serveringsvagn plast. Längd: 62, djup: 42 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:50)
1397 8110 Servisdelar ca 50 delar. Wedgwood, England. 1800-tal. Flintgods med målad dekor
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:41)
1397 8374 Silverdosa silver, gravyr. Längd: 8cm, vikt: 94,6g.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)
1397 7498 Skål + skulptur, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 6-18,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:00)
1397 8427 Skål + vaser, 3 delar, Flygsfors & Vicke Lindstrand. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)
1397 8068 Skål Imaridekor, Japan, 1900-tal, diameter: 42, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 21:06)
1397 8161 Skål Kina, porslin / silverdekor, importstämplad. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:14)
1397 7276 Skål Kosta. Signerad. Diameter: 14cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:13)
1397 7168 Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)
1397 7046 Skål Stengods. Diameter: 29cm. Höjd: 12cm, stämplad Alef.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:52)
1397 8191 Skål med lock + fat, Kina. Diameter: 8,5-13 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)
1397 8336 Skålar 2 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Boda. Höjd: 10-14 cm
1397 8289 Skålar 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 21-25cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)
1397 8388 Skålar 2 st. Längd: 11-18cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:48)
1397 8401 Skålar 4 st, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 8-11cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:53)
1397 8195 Skålar Ett par, Kina, diameter: 10, höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:50)
1397 8076 Skålar på fot 3 st, mässing, 2 st märkta Skultuna. Längd: 25-30, modell äldre, genombruten dekor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)
1397 8198 Skålfat 10 delar, Kina, diameter: 11-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)
1397 7328 Skålfat Royal Copenhagen. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 7566 Skänk Carl Malmsten (1888-1972), Bodafors, Sverige. Herrgården. Bredd: 100. Djup: 39 cm. Höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)
1397 5214 Skåp Allmoge, "1816", Bemålat, 110, djup: 50 cm, höjd: 204 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:14)
1397 8281 Skåp Barockstil. Bredd: 208 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 212 cm, saknar delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)
1397 8209 Skrivbord Bemålad. Bredd: 105 cm. Djup: 59 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:50)
1397 8306 Skrivbord Längd: 144 cm. Djup: 55 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:28)
1397 8313 Skrivbord Längd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:19)
1397 8204 Skrivbord Louis XV-stil, mässingsdekor. Bredd: 108. Djup: 55 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:53)
1397 8332 Skrivbord Rokokostil. Bredd: 104 cm. Djup: 60 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:25)
1397 7648 Skulptur Åke Weidulf, Sverige. Keramik. Signerad. Längd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)
1397 8218 Skulptur Fisk, Monogramsignerad TL, Glaserat lergods. Längd: 23 cm. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)
1397 6424 Skulptur Hästhuvud, metall, nutida. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)
1397 8116 Skulptur Katt, Orrefors, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)
1397 6575 Skulptur Neubach, såningsman. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:12)
1397 7133 Skulpturer 2 st, Blanc de chine. Höjd: 29-34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)
1397 8064 Skulpturer 2 st, Danmark, Söholm. Höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)
1397 8337 Skulpturer 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10-16, längd: 16-20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)
1397 8267 Skulpturer 3 delar, Bland Kjell Engman. Höjd: 9-20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:55)
1397 8223 Slagbord Furu. Bredd: 75 cm. Djup: 2x50 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)
1397 8266 Slagbord Furu. Bredd: 80 cm. Djup: 35 - 157 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)
1397 8233 Slagbord Längd: 96 cm. Djup: 40,60x2 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:56)
1397 8344 Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)
1397 7536 Snapsglas 12 st, silver. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 300g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:38)
1397 8340 Snapsglas Ett par, Djävulsglas, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:02)
1397 8043 Soffa + bord & Piedestal, 3 delar, Rotting. Bredd: 110 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:34)
1397 8293 Soffa Teak och svart skinn, Hjort Knudsen, Danmark, Längd: 182cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:11)
1397 8263 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)
1397 8391 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:25)
1397 8415 Sparbössa Mumin, "Götabanken", plast. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:01)
1397 8201 Spegel + konsolbord, rokokostil. Höjd: 65 + 150
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)
1397 8262 Spegel 1930-tal. Diameter: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)
1397 8292 Spegel 60/70-tal. 127x63cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:30)
1397 8331 Spegel Blyinfattad, 105x45cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:21)
1397 8291 Spegel nutida, 152x92 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:42)
1397 8203 Spegel omkring 1900, dekor med ekollon, senare glas, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:45)
1397 8090 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 39x23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)
1397 7253 Spelbord mahogny, nyrokoko. Bredd: 90 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)
1397 6790 Spira silver, 1800-tal. Saknar stämplar. Höjd: 47 cm, ca 2 cm i diameter, Vikt: 124g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:02)
1397 7196 Spiselhundar 2 par, Beswick, England. Höjd: 9-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:37)
1397 8089 Spiselhundar 2 par, porslin. Höjd: 20-22 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)
1397 7195 Spiselhundar ett par, England. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)
1397 8088 Spiselhundar Ett par, porslin. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)
1397 8149 Spritskåp "Kapten - Privat". Marint hängskåp. Nutida. Bredd: 29,5 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:03)
1397 8187 Stekfat Kina. Längd: 37 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)
1397 8162 Stol 1800-tal, senare klädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:39)
1397 7107 Stol Gustaviansk stil.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)
1397 8146 Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark, 2007. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)
1397 8230 Stolar 3+ 1st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)
1397 7250 Stolar 4 st, senempire
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)
1397 8330 Stolar ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:49)
1397 7007 Stolar Ett par, "Grythyttans Stålmöbler"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)
1397 8350 Stolar Ett par, Leksand, bemålade.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)
1397 8367 Stolar Ett par, med rotting.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)
1397 8220 Stolar Ett par, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)
1397 8246 Stormlyktor 2 st, med glaskupa, mässing. Höjd: 24-32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:20)
1397 7116 Sybord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 57, djup: 44 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)
1397 7438 Sybord sengustaviansk stil, mahogny, 1800-tal. Bredd: 55 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)
1397 8319 Taburett Rokokostil. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:46)
1397 8364 Taburett Rokokostil. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:48)
1397 8244 Taburett Rokokostil. Längd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)
1397 7685 Takarmatur Empirestil med glaskupa. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:26)
1397 7352 Takarmatur Glas. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)
1397 8381 Takarmatur glaskupa och prismor. Höjd: ca 61 cm
1397 8107 Takarmatur i form av glödlampa. Glaskupa, fäste i metall. Höjd: ca 31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2021 02:03)
1397 8022 Takarmatur Jenaer suprax glas primus. Höjd: 70cm
1397 7357 Takarmatur koppar. Höjd: 20cm
1397 8238 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:09)
1397 8408 Takarmatur Med glaskupa, blått glas. Diameter: 31cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)
1397 8021 Takarmatur Med prismor. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:34)
1397 8392 Takarmatur Med prismor. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 8268 Takarmatur Smide. Höjd: 48-130cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)
1397 7208 Tallrikar 4 st, Rörstrand för NK Nordiska Kompaniet, Kungliga Svenska Segel Sällskapet. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)
1397 8317 Tamburmajor höjd: 173cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:59)
1397 8048 Tavla Kakelplattor, Marocco, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)
1397 8036 Teckning Italien, 1800-tal. Motivet: 15x29, yttermått inklusive ram: 34x48 cm
1397 8086 Tehuva "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)
1397 8183 Tekanna Kina, porslin, 1900-tal. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)
1397 7577 Tekanna Kina. Längd: 10cm, djup: 10 cm, höjd: 12 cm
1397 8044 Tekannor 2 st, Sovjet, 1980-tal. Höjd: 12-27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)
1397 8260 Tekoppar + gräddkanna, 6 + 1 delar, (ett fat saknas)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:57)
1397 7227 Tekoppar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, + 2 ex fat
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)
1397 8186 Terrin + gräddkanna, 2 delar, omkring sekelskiftet 1900, flintgods. Längd: 15-18,5 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:49)
1397 8300 Teservis 3 delar, Percy, Karlskrona. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:35)
1397 8277 Toilettebord 1880-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 174 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:50)
1397 8284 Trädgårdsskulptur I form av Kvinna. Höjd: 130cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)
1397 8124 Trädgårdsstolar 4 st, Aluminium
1397 8129 Trägravyr Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 16/50, "Sommarblommor". Motivet: 25x16, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)
1397 8394 Traktörpannor 7 delar. Längd: 23-35cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)
1397 8045 Träsnitt Japan. Motivet: 34x23, yttermått inklusive ram: 45x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:15)
1397 8104 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Reimersholme. Signerad, numrerad 201/360. Motivet: 36x61 cm, yttermått inklusive ram: 51,5x71 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:34)
1397 8122 Trätavlor Ett par, Asien. Signerade, 97x16 cm, oramad
1397 8261 Tvättservis 5 delar, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 23-36,5 cm, djup: 9-36,5, höjd: 8-12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)
1397 7356 Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 63cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)
1397 8050 Väggfontän Bly, 28kg, dekor med maskaron, pump, 53x34
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)
1397 8342 Vägglystrar Ett par, Prismor. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:05)
1397 7557 Väggrelief Annika Kihlman (f. 1935), Sverige. "Blå ängeln". Signerad, 37x25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:07)
1397 7256 Väggreliefer 4 st, Gösta Millberg, Rörstrand. Signerad. Diameter: 32cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)
1397 8335 Väggur 67x40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)
1397 8356 Värmeplatå nysilver. Längd: 34, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)
1397 8287 Vas + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)
1397 8058 Vas + skål, 2 delar, bland annat Kosta. Diameter: 14-15,5 cm, höjd: 8-16,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)
1397 8387 Vas Glas och mässing. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)
1397 8066 Vas Rosenthal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)
1397 8062 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)
1397 8057 Vas / kanna Reijmyre Glasbruk, blått glas. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)
1397 8185 Vaser 3 st, Kina. Höjd: 11-14,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)
1397 8032 Vaser Ett par. Skrufs glasbruk, glas. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:28)
1397 7300 Vaser & skål 3 delar, Avlar Aalto. Höjd: 4,5-12cm
1397 8354 Vattenkanna mässing, England. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)
1397 8256 Vinkanna Silver / Kristall, Estland, tidigt 1900-tal, Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)
1397 8017 Vinkylare Senjugend. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)
1397 8257 Vitvinsglas 6 st, Kristall, slipade. Höjd: 19 cm
1397 8269 Ytterfoder 4 delar, Höganäs. Höjd: 11-24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:10)