Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 maj 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1397 8393  Adventsljusstakar Ett par. Höjd: 61cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)

1397 7286  Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Flamencodansöser. Signerad. Akvarell, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 79x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)

1397 8083  Akvarell Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Vasabron. Signerad, daterad -86. Motivet: 34x64, yttermått inklusive ram: 49x60, akvarell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)

1397 7293  Akvareller 5 st, Holmström, yttermått inklusive ram: 23x30, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)

1397 7407  Ampel Empirestil. Diameter: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)

1397 8020  Ampel glas/koppar. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)

1397 8351  Armband 18k guld, GD&C, 1903,15g ca. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:32)

1397 5063  Armbandsur Frederique Constant, quartz. Diameter: 29mm, doublé, läderband, refnr: 1065641

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)

1397 1030  Armbandsur Zenith Sporto, manuell. Diameter: 34mm, läderband

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)

1397 8324  Assietter & skålar 24 delar, Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi. Diameter: 11-17,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)

1397 8119  Bålskål Glas, "Anders -97", diameter: 39, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)

1397 8307  Bankett Skinn och trä, Längd: 132cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)

1397 8055  Bestick 6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar + gafflar. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 500g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:58)

1397 6783  Bjällra Arabia, Francesca Muscitti-Lindh. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)

1397 7154  Blandteknik Asien, Ämbetsman, 25x17, yttermått inklusive ram: 36x27 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:43)

1397 8155  Blandteknik Asien, figurer & drake, 1900-tal. Signerad. Motivet: 23x14, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)

1397 8052  Blandteknik Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Skål. Signerad, daterad -97, bladets mått: 50x68, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)

1397 7307  Blandteknik Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Signerad. Motivet: 12x25cm, yttermått inklusive ram: 32x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:54)

1397 8202  Blandteknik Hans Osswald (f. 1919), Sverige. Hus. Monogramsignerad. Blandteknik, 33x25 cm, yttermått inklusive ram: ca 38x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)

1397 8078  Bokhylleskåp Gustaviansk stil, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 120, djup: 32 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8294  Bokhyllor Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Med låddelar. Bredd: 69 cm. Djup: 54 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 21:03)

1397 8273  Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 100 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)

1397 8264  Bord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 240 cm. Djup: 120 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)

1397 8208  Bord Längd: 90 cm. Djup: 70 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)

1397 7663  Bordsfotogenlampa mässing, "Herma". Höjd: 45 cm, saknar glaskupa

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)

1397 8245  Bordsfotogenlampa tidigt 1900-tal. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)

1397 8216  Bordskanon På trälavett. Längd: 35cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:33)

1397 8219  Bordslampa 30-tal, plåtskärm. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8071  Bordslampa Barockstil. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)

1397 8346  Bordslampa höjd: 38cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)

1397 8240  Bordslampa höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)

1397 8390  Bordslampa Keramik. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)

1397 8106  Bordslampa mässing, glaskupa. Höjd: 31 cm. Längd: 23 cm, djup: 14 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)

1397 8295  Bordslampa Monica Backström (1939-2020), Sverige. Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)

1397 8416  Bordslampfot 1930-tal, tenn. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)

1397 8323  Bordslampfot Metall, Putto. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:29)

1397 8121  Bordslampfötter Ett par. Höjd: 83, Patronhylsor

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:46)

1397 8070  Bordslampor Ett par, 1960-tal. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:53)

1397 8322  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)

1397 8205  Bordslampor Ett par, Kolonn, nutida. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)

1397 8239  Bordslampor Ett par. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)

1397 6626  Bordspendyl senempire. Mahogny med mässingsdekor. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)

1397 8298  Brevkniv Sterlingsilver, med sten. Bruttovikt: 10g. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)

1397 8117  Bricka med handtag nysilver, Dufva, diameter: 50. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)

1397 6785  Brosch 18k guld, Camé, 1949. Längd: 4cm, vikt: 9,3g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)

1397 8228  Byrå 1950-tal. Bredd: 65 cm. Djup: 33 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:28)

1397 8101  Byrå Intarsia, Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 91, djup: 51 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)

1397 8212  Byrå Längd: 88 cm. Djup: 45 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:52)

1397 8406  Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 46 cm. Djup: 43 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)

1397 8325  Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)

1397 8241  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 85 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:37)

1397 8248  Byrå med skrivklaff England, mahogny. Längd: 52, djup: 38-59, höjd: 76-99 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)

1397 7225  Champagneglas 8 st, Orrefors. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)

1397 8125  Chiffonjé Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 106. Djup: 54 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:55)

1397 8338  Diverse knivar 10st, bland annat sameknivar. Längd: 18-50cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:41)

1397 8372  Dosor ca 40 delar, oädel metall. Längd: ca 4-13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:54)

1397 8148  Dragspel Sonett, i väska, 41x41 cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)

1397 7704  Elgitarr Gould Eagle, + case. Längd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)

1397 8232  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:11)

1397 8211  Etagebord Bredd: 49 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)

1397 8002  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 90/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:49)

1397 8039  Etsning Helen Rex (f. 1954), Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "rosen". Motivet: 33x27cm, yttermått inklusive ram: 54x45cm

1397 8327  Etsning Oidentifierad konstnär, S: t Eriksbron. Signerad, numrerad 116/200, Motivet: 22x16,5cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)

1397 8134  Etsningar 5 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Spår i snön" (71/250), "Trädman" (43/275), "Pyssgränd" (200/275), "Yttersta tvärgränd" (109/325), "Södra bergen" (220/275). Signerade och numrerade. Motivet: ca 4x6 cm, yttermått inklusive ram: 15x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:07)

1397 8100  Fällbord "Krogsta", ur Ikeas 1700-tals serie. 1990-tal. Målad. Tredelad pelarfot. Diameter: 86 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)

1397 8030  Fällstolar 2 st, Plexiglas/mässing.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:47)

1397 8128  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 19/30, komposition. Motivet: 12x20, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 8003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 17/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)

1397 8004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 42/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)

1397 8084  Färgetsning Stockholm, eftertryck. Ej signerad. Motivet: 37x60, yttermått inklusive ram: 53x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)

1397 8425  Färgetsning Ulla-Monica Lindberg (f. 1923), Sverige. Philip Zandén som Mozart. Signerad, numrerad 195/460,1983. Motivet: 14x9, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)

1397 8087  Färgetsningar 2 st, Kartor, eftertyck. Ej signerad. Motivet: 41x51, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)

1397 8001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 75/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:05)

1397 7269  Färglitografi 4 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerad, daterad 1976, yttermått inklusive ram: 73x57 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:48)

1397 8174  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. "Stureplan med gamla svampen, Stockholm". Signerad, numrerad 90/360. Motivet: 37x55 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 46x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:19)

1397 8172  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 90/270, oramat löst blad, bladets mått: 23x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:09)

1397 8180  Färglitografi Barbro Andersson (f. 1948), Sverige. Blomma. Signerad, numrerad 220/250, daterad 2000. Oramat löst blad, 47x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)

1397 8109  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel, Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 70x55, cm, yttermått inklusive ram: 77x62

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:45)

1397 8141  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Blåklocka. Signerad, numrerad 242/390. Motivet: 36x29 cm, oramat löst blad, bladets mått: 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)

1397 8142  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Venus. Signerad, numrerad 54/250, oramat löst blad, bladets mått: 55x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)

1397 8046  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Motiv från söder. Signerad, numrerad 259/360, daterad -75, bladets mått: 26x30, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:31)

1397 8164  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. "Scanair", EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad, bladets mått: 62x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)

1397 8165  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 111/235. Oramat löst blad, bladets mått: 47,5x62,5 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)

1397 8166  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)

1397 8163  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)

1397 8171  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180, oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)

1397 8173  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180. Oramat löst blad, 61x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)

1397 8182  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 131/180. Oramat löst blad, bladets mått: 61x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:25)

1397 8168  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 155/360, daterad -91. Oramat löst blad. Bladets mått: 46x63 cm

1397 8167  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 161/360, daterad -89. Oramat löst blad, bladets mått: 45x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:24)

1397 7375  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 240/360. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 57x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)

1397 8334  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Ramen med mosaik. Signerad, numrerad 21/175. Motivet: 59x53cm, yttermått inklusive ram: 83x72cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)

1397 8360  Färglitografi Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, numrerad 7/310, komposition. Motivet: 42x55, yttermått inklusive ram: 55x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:28)

1397 8143  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Norrbro". Signerad, numrerad 217/300, daterad 1983. Motivet: 59x42 cm, oramat löst blad, bladets mått: 72x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)

1397 8305  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 260/280. Motivet: 78x95 cm, yttermått inklusive ram: 78x97

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)

1397 8177  Färglitografi Heli Heino (f. 1938), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)

1397 7678  Färglitografi Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Marin. Signerad. Motivet: 82x57, yttermått inklusive ram: 100x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:07)

1397 7203  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 269/290. Motivet: 45x43cm, yttermått inklusive ram: 60x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)

1397 7204  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 269/290. Motivet: 45x43cm, yttermått inklusive ram: 60x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)

1397 8170  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Komposition med kvinna. Signerad, numrerad 23/190, oramat löst blad. Bladets mått: 64x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)

1397 6244  Färglitografi Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 270/320, daterad -90, motivet: 71x44 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:54)

1397 8096  Färglitografi kolorerad. Signerad i tryck, "Meerespracht", 48x91, yttermått inklusive ram: 67x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)

1397 7398  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 321/360, sjuksköterska. Motivet: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 42x52cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)

1397 8094  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben med korg. Signerad, numrerad 78/175. Bladets mått: 59x79, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8137  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skridskoseglaren". Signerad, numrerad 142/200, daterad 1976. Motivet: 46x37 cm. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:21)

1397 8178  Färglitografi Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. Ansikte. Signerad, färglitografi, numrerad 186/190, daterad -91. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2021 05:36)

1397 8175  Färglitografi Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Kvinna i klänning. Signerad, numrerad 59/540. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)

1397 8080  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 176/200, ägg på penna. Motivet: 52x35, yttermått inklusive ram: 69x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)

1397 8025  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 288/325, daterad 1971. Motivet: 44x40cm, yttermått inklusive ram: 63x55cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:43)

1397 8037  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 170/260, daterad -75. Motivet: 20x23, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:21)

1397 8091  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 13/15,61x46, yttermått inklusive ram: 66x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)

1397 8145  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dansande par. Signerad, numrerad 165/375, bladets mått: 40x57, yttermått inklusive ram: 60x76 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)

1397 8108  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Riksgälden", Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 43/125. Motivet: 45x58, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)

1397 8136  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Mariefred. Signerad, numrerad 272/280. Motivet: 51x62 cm, oramat löst blad, bladets mått: 62x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)

1397 8184  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad, bladets mått: 46x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)

1397 7207  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 49x60cm, yttermått inklusive ram: 66x76cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 8079  Färglitografier 5 + 5 st (dubletter), Jonny Forsström (f. 1944), Sverige. "Family Life", Mapp. Signerad, numrerad 90&91/250, oramade lösa blad. Bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:56)

1397 7272  Färglitografier 6 st, Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerade, "Reflexion sur L evolution Temps", lösa blad i mapp, bladets mått: 67x53 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)

1397 7470  Fat Imaridekor, Kina. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)

1397 8310  Fåtölj Med fotpall. Howardmodell, Ascensión Latorre, Spanien

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:38)

1397 8118  Fiskfat Mateus. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)

1397 8026  Fotografi Don Hunstein (1928-2017), USA. "Miles", Miles Davis, No 307. Motivet: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)

1397 8153  Fotoramar 2 st, mässing Dekor med Blommor, yttermått inklusive ram: 30,5x20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)

1397 8299  Glas 10 st, Iittala. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)

1397 8028  Glas 11st. Udda, Höjd: 13,5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:52)

1397 7162  Glas Orrefors, 8+ 8 st, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "More". Höjd: 16,5-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)

1397 7140  Glasservis ca 40 delar, höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:17)

1397 7025  Glasservis Stockholms glasbruk, Ture Berglund. Höjd: ca 35 delar, höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:15)

1397 8290  Glasservisdelar 21 delar, Gustav III. Höjd: 16-22cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:19)

1397 7331  Glasservisdelar ca 40 delar, Orrefors, Silvia. Höjd: 11-14,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)

1397 8075  Golvlampa 3-armad, mahogny. Höjd: 154

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8383  Golvlampa höjd: 148 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:07)

1397 8377  Golvlampa justerbar höjd. Höjd: ca 124 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)

1397 8375  Golvlampa justerbar höjd. Höjd: ca 147 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:02)

1397 8018  Golvlampa mässing och glas. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:12)

1397 7596  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 154cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:03)

1397 8073  Golvlampa mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:45)

1397 8378  Golvlampa röd plåtskärm, justerbar höjd. Höjd: ca 115 cm, slitage

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)

1397 8029  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)

1397 6012  Grafiskt blad Gicléetryck, Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 22/50, oramat löst blad, 28x38 cm

1397 6013  Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson, "Sjötomt". Signerad, numrerad 23/40, oramat löst blad, 28x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)

1397 6014  Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Vinterlandskap". Signerad, numrerad 30/100, oramat löst blad, 27x38 cm

1397 6015  Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, "Ansikte". Signerad, numrerad 27/100, oramat löst blad, 30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)

1397 8097  Gravyr "La belle villageoise". Motivet: 42x33, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:27)

1397 7460  Gravyr Akvatint, Handkolorerad, 1800-tal, Quebec & pont levi. Motivet: 44x68cm, yttermått inklusive ram: 69x90cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)

1397 8093  Gravyr kolorerad, "L amour rendant hommage a sa mere". Motivet: 39x28, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)

1397 8092  Gravyr L enlevement Nocturne. Motivet: 44x31, yttermått inklusive ram: 60x46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)

1397 8414  Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Saknar trähandtag, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:12)

1397 8249  Hallbyrå England. Bredd: 40. Djup: 36 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)

1397 7556  Hängen & örhängen 18k guld, 4 delar. Längd: 1-2,5cm, vikt: 3,3g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)

1397 8410  Hatthylla längd: 205cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:10)

1397 8386  Humidor Beslag i mässing. Längd: 55 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:20)

1397 8250  Kaffe-/ teservis 30 del ca, Hackefors, vinranka

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:07)

1397 8285  Kaffekanna silver, samt sockerskål, gräddkanna, sockertänger, äggkopp. Totalt 5 delar. Höjd: 4-22cm. Vikt: 940g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:02)

1397 8304  Kaffepumpa Metall / glasinsats. Höjd: 26 cm

1397 8120  Kaffeservisdelar 11 delar, Rörstrand, omkring 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:13)

1397 8074  Kaffeservisdelar 14 delar, Ranka, Gustavsberg, + extra fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:43)

1397 7428  Kamferkista längd: 102 cm, djup: 54 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:22)

1397 8247  Kandelabrar 2 st, mässing. Höjd: 30-40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)

1397 8343  Kapsylöppnare Ducky, paris. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)

1397 8132  Karaff + 8 st whiskyglas. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:14)

1397 8255  Karaff med silvermontering, kristall, EL, 1911. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:17)

1397 8237  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)

1397 8418  Karmstol Swedese, Design: Nils Rooth, Vienna, Böjträ, rottingrygg

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)

1397 7290  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:24)

1397 8296  Karmstolar ett par, Chiavari, Colombo Sanguineti, Italien. 1950-tal, flätad sits

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:38)

1397 8312  Karmstolar Ett par, Eichholtz

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:08)

1397 8314  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:25)

1397 8308  Klämlampor Ett par, nutida. Längd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)

1397 8376  Kökspall 1950-tal. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:04)

1397 8158  Lacktavla Korea, Sent 1900-tal, 39x27 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)

1397 8213  Lampbord Diameter: 69cm. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)

1397 7106  Lampbord ett par, Teak. Bredd: 70, djup: 70 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)

1397 8236  Lampbord Ett par. Diameter: 71cm, höjd: 54cm

1397 7383  Lampbord med stenskiva, 1800-tal. Bredd: 58, djup: 36 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)

1397 7369  Lampbord sengustaviansk stil. Linoleumlattor, Bredd: 63 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:20)

1397 7501  Litografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. 7 st, bladets mått: 43x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)

1397 8016  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 9/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:04)

1397 7117  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Motivet: 41x28, yttermått inklusive ram: 62x47 cm

1397 8047  Litografisk affisch "Eart Day 1990". New York, Ej signerad. Motivet: 84x53, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

1397 8407  Ljuskrona Barockstil, med prismor. Höjd: 46cm

1397 8328  Ljuskrona Med prismor. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)

1397 6173  Ljuskrona prismor, nutida. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:16)

1397 8283  Ljusstakar 3 st. Höjd: 18-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:35)

1397 8061  Ljusstakar 6 st, nysilver, Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Höjd: 5,5, + ljus

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)

1397 8265  Ljusstakar Ett par, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Orrefors. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:20)

1397 8366  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:52)

1397 8060  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:59)

1397 7537  Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1956. Höjd: 15 cm, Vikt: 460 g ca.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)

1397 8031  Ljusstakar Ett par, Strömbergshyttan. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:13)

1397 8275  Ljusstakar Ett par. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:56)

1397 8288  Ljusstakar silver, ett par. Höjd: 15cm, bruttovikt: 729g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)

1397 8402  Ljusstakar & vas 3 delar, Ett par, + vas, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 6-16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)

1397 8157  Lockurna Kina, 1900-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:14)

1397 8181  Lockurna Kina. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:34)

1397 8179  Lockurnor 2 st, Kina, porslin, 1900-tal. Höjd: 27-28 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)

1397 6640  Lockurnor 2 st, Satsumaporslin, Japan. Höjd: 22-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:20)

1397 8019  Målarstege höjd: 130cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:50)

1397 8412  Manikyrset silver, i etui. Vikt: ca 80 g. Längd: 19 cm. Djup: 14 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)

1397 8252  Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk / björkrot, Etikettmärk: Bruno Mathsson International. Bredd: 200. Djup: 100 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:32)

1397 8329  Matbord Längd: 200 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:44)

1397 8311  Matbord Tapered Table by Moooi Works. Etikettmärkt, Bredd: 188 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76 cm

1397 8303  Matbord Teak. Bredd: 120+ 50 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)

1397 8333  Matsalsskåp Rokokostil, med vitrin. Bredd: 132 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)

1397 8259  Matservisdelar 18 delar, Tirschenreuth. Diameter: 17,5-26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:51)

1397 8113  Matservisdelar 33 delar, "Ranka, Allmoge & Leksand", Gustavsberg respektive Rörstrand. 6 st mattallrikar (dia: 24 cm, 2 Allmge, 4 Leksand). 6 st tallrikar (Ranka. Diameter: 23 cm). 14 st assietter (dia: 19 cm, 12 Leksand, 2 Allmoge). 3 st skålar (2 Allmoge + 1 ran

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)

1397 8041  Matta Aubuson-stil, 312x200 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:16)

1397 8419  Matta Gabbeh, Galleri, 98x300 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:21)

1397 8229  Matta Kelim, 197x285cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)

1397 7660  Matta orientalisk, 103x155 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:55)

1397 8067  Matta orientalisk, 128x184 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)

1397 8379  Matta orientalisk, 156x109 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8380  Matta orientalisk, 167x245 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)

1397 8151  Matta orientalisk, 183x124 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:47)

1397 8150  Matta orientalisk, ca 220x139 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)

1397 8207  Matta orientalisk, Tabriz Tabatabai, 200x300 cm ca, lagad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)

1397 7464  Matta Semi antik, Saff, 121x85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)

1397 8301  Mattallrikar 6 st, "Elisabeth", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 8059  Mockaskedar 10 st, silver / emalj, Norge. Bruttovikt: 105g. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:22)

1397 8396  Modellskepp Fragata Siglo XVIII. Längd: 55cm, höjd: 46cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)

1397 8270  Mortel Marmor. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)

1397 8194  Mugg Kina, porslin. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:06)

1397 8421  Myntsamling 17+ 1st, silver, Konungaätten Bernadotte, med etui och schatull, 29x24 cm. Diameter: ca 4 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)

1397 8271  Nattygsbord 2 st, snarlika, med stenskiva. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73-75cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:43)

1397 8069  Nattygsbord Ett par, Teak, 1960-tal. Bredd: 43, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:49)

1397 8210  Nattygsbord Ett par, teak. Bredd: 45 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:30)

1397 6547  Oljemålning A F Atkins, Signerad. Olja på duk, 57x76, yttermått inklusive ram: 74x94 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)

1397 7400  Oljemålning Albert Krüger (1885-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x44cm, yttermått inklusive ram: 72x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)

1397 8355  Oljemålning Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. "Jultulpan". Signerad. Olja på duk, 24x19cm, yttermått inklusive ram: 26x21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)

1397 8034  Oljemålning Göta Fogler (1919-1992), Sverige. Signerad, Olivträd Spanien. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)

1397 8123  Oljemålning Göte Göransson (f. 1921), Sverige. Rävfamilj. Signerad. Olja på duk, 64x80, yttermått inklusive ram: 76x92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)

1397 8103  Oljemålning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 81x64cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:30)

1397 7189  Oljemålning Ingvar Olson (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1980. Olja på pannå, ca 80x60 cm, yttermått inklusive ram: ca 88x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:31)

1397 7028  Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 67x36, yttermått inklusive ram: 78x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)

1397 7031  Oljemålning Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landskap i vårvinter. Signerad. Olja på duk, 45x84, yttermått inklusive ram: 57x98 cm

1397 8035  Oljemålning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, Komposition, 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)

1397 6081  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Tillskriven, ej signerad, "Rotnäs Gård, Värmland". Olja på duk, 62x50, yttermått inklusive ram: 75x64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:58)

1397 7690  Oljemålning Kellerman, Signerad, stall. Olja på duk, 41x33, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)

1397 8033  Oljemålning Leif Wideryd (1945-2011), Sverige. Signerad, daterad 82, "Isens tid"". Olja på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)

1397 8384  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal. Seglande sällskap. Ej signerad. Olja på plåtpannå, ca 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:55)

1397 8095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1920, "Fjällbacka". Olja på duk, 58x88, yttermått inklusive ram: 68x98 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)

1397 6124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av herre. Monogramsignerad, 1886. Olja på duk, 57x46cm, yttermått inklusive ram: 73x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:50)

1397 8368  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Sandström -1912. Olja på duk, 45x85 cm, yttermått inklusive ram: 59x97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:59)

1397 8114  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sutcliffe, Landskap med gård. Olja på duk, 40x60, yttermått inklusive ram: 58x79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:34)

1397 8027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Gård. Olja på pannå, 1934, Jugendram. Motivet: 37x60, yttermått inklusive ram: 64x87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:42)

1397 8051  Oljemålning Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 60x48, yttermått inklusive ram: 76x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:45)

1397 8085  Oljemålning Pära Bjurström, Sverige. Båthamnen i Hjo. Signerad, daterad 1967. Olja på duk, 54x64, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)

1397 1025  Oljemålning Reinhold Callmander (1840-1922), Sverige. Signerad a tergo, spelande kvinna. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 81x70cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)

1397 6673  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 56x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:10)

1397 8115  Oljemålning Rune Wahlström (f. 1916), blomsterstilleben. Signerad, pannå, 54x45, yttermått inklusive ram: 66x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)

1397 7432  Oljemålning Sixten Holmgren (f. 1906), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 49x59cm, yttermått inklusive ram: 60x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8038  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Olja på pannå, "snöskottare", 54x45cm, yttermått inklusive ram: 70x62cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:35)

1397 8363  Oljemålning Verner Savosnick (1917-1972), Sverige. Fält. Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 50x64, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:39)

1397 7319  Örhängen & hänge 14K, 3 delar, camé. Vikt: 5,2g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:15)

1397 8352  Pall Längd: 52 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 47 cm, sitthöjd ca 43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)

1397 8056  Pallar 5 st, Böjträ, diameter: 35, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:05)

1397 8251  Parti stengods 25 del ca, Höganäs

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)

1397 8099  Parti vykort modell äldre, ca 800 st, Stockholm mm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:11)

1397 8156  Penselvas Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:38)

1397 8318  Piedestal höjd: 68cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)

1397 8215  Piedestaler Ett par, i form av elefanter. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)

1397 8302  Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 7-12. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)

1397 8197  Porslin 7 delar, Asien, tallrikar + fat + skål, diameter: 10-26 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:36)

1397 8159  Porslinstavlor Ett par, Kina, träram. Motivet: 16x6,5, yttermått inklusive ram: 25,5x16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)

1397 8411  Portmonnä Doublé. Längd: 9cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)

1397 8227  Ram innermått 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)

1397 8225  Ram innermått 31,5x40,5 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)

1397 8226  Ram innermått 32,5x47,5 cm, yttermått inklusive ram: 49,5x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:11)

1397 8224  Ram innermått 55x67 cm, yttermått inklusive ram: 73x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:10)

1397 7551  Ring 18k guld, med vita & röd sten, storlek: 18. Vikt: 1,7g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:00)

1397 7550  Ring 18K vitguld, med en diamant, 1xca0,01ct, storlek: 16. Vikt: 1,7g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:58)

1397 7149  Rökelsekar 5 st. Höjd: 3-7 cm

1397 8404  Sablar 2 st. Längd: 92cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:52)

1397 8428  Såsskål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:45)

1397 8347  Satsbord 2 delar, Idegran, England. Höjd: 51-53cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:12)

1397 8315  Satsbord 3 delar. Höjd: 58-61cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)

1397 8429  Scarf Gucci, 84x84 cm

1397 8430  Scarf Hermes Paris, "Cuivreries", F de la Perriere, 85x85 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:02)

1397 8199  Schatull Asien, lackarbete. Tidigt 1900-tal, Längd: 24. Djup: 13 cm, höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:31)

1397 8200  Schatull Asien, tidigt 1900-tal, lackarbete. Längd: 28, djup: 20 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:01)

1397 8077  Sekretär nutida. Bredd: 64, djup: 36 cm, höjd: 90 cm

1397 7477  Seltersglas Edvin Ollers (1888-1959), "Elon" Sverige. Kosta Boda, 12+ 1st. Höjd: 7-9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)

1397 7512  Serveringsvagn Längd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:16)

1397 7495  Serveringsvagn plast. Längd: 62, djup: 42 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:50)

1397 8110  Servisdelar ca 50 delar. Wedgwood, England. 1800-tal. Flintgods med målad dekor

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:41)

1397 8374  Silverdosa silver, gravyr. Längd: 8cm, vikt: 94,6g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)

1397 7498  Skål + skulptur, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 6-18,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:00)

1397 8427  Skål + vaser, 3 delar, Flygsfors & Vicke Lindstrand. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)

1397 8068  Skål Imaridekor, Japan, 1900-tal, diameter: 42, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 21:06)

1397 8161  Skål Kina, porslin / silverdekor, importstämplad. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:14)

1397 7276  Skål Kosta. Signerad. Diameter: 14cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:13)

1397 7168  Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)

1397 7046  Skål Stengods. Diameter: 29cm. Höjd: 12cm, stämplad Alef.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:52)

1397 8191  Skål med lock + fat, Kina. Diameter: 8,5-13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)

1397 8336  Skålar 2 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Boda. Höjd: 10-14 cm

1397 8289  Skålar 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 21-25cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:48)

1397 8388  Skålar 2 st. Längd: 11-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:48)

1397 8401  Skålar 4 st, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 8-11cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:53)

1397 8195  Skålar Ett par, Kina, diameter: 10, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:50)

1397 8076  Skålar på fot 3 st, mässing, 2 st märkta Skultuna. Längd: 25-30, modell äldre, genombruten dekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)

1397 8198  Skålfat 10 delar, Kina, diameter: 11-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)

1397 7328  Skålfat Royal Copenhagen. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 7566  Skänk Carl Malmsten (1888-1972), Bodafors, Sverige. Herrgården. Bredd: 100. Djup: 39 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)

1397 5214  Skåp Allmoge, "1816", Bemålat, 110, djup: 50 cm, höjd: 204 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:14)

1397 8281  Skåp Barockstil. Bredd: 208 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 212 cm, saknar delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)

1397 8209  Skrivbord Bemålad. Bredd: 105 cm. Djup: 59 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:50)

1397 8306  Skrivbord Längd: 144 cm. Djup: 55 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:28)

1397 8313  Skrivbord Längd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:19)

1397 8204  Skrivbord Louis XV-stil, mässingsdekor. Bredd: 108. Djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:53)

1397 8332  Skrivbord Rokokostil. Bredd: 104 cm. Djup: 60 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:25)

1397 7648  Skulptur Åke Weidulf, Sverige. Keramik. Signerad. Längd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:23)

1397 8218  Skulptur Fisk, Monogramsignerad TL, Glaserat lergods. Längd: 23 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)

1397 6424  Skulptur Hästhuvud, metall, nutida. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:30)

1397 8116  Skulptur Katt, Orrefors, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:04)

1397 6575  Skulptur Neubach, såningsman. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:12)

1397 7133  Skulpturer 2 st, Blanc de chine. Höjd: 29-34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:05)

1397 8064  Skulpturer 2 st, Danmark, Söholm. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:40)

1397 8337  Skulpturer 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10-16, längd: 16-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:42)

1397 8267  Skulpturer 3 delar, Bland Kjell Engman. Höjd: 9-20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:55)

1397 8223  Slagbord Furu. Bredd: 75 cm. Djup: 2x50 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)

1397 8266  Slagbord Furu. Bredd: 80 cm. Djup: 35 - 157 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:09)

1397 8233  Slagbord Längd: 96 cm. Djup: 40,60x2 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:56)

1397 8344  Slaglåspistol 1800-tal. Längd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:17)

1397 7536  Snapsglas 12 st, silver. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 300g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:38)

1397 8340  Snapsglas Ett par, Djävulsglas, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:02)

1397 8043  Soffa + bord & Piedestal, 3 delar, Rotting. Bredd: 110 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:34)

1397 8293  Soffa Teak och svart skinn, Hjort Knudsen, Danmark, Längd: 182cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:11)

1397 8263  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:54)

1397 8391  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120 cm. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:25)

1397 8415  Sparbössa Mumin, "Götabanken", plast. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:01)

1397 8201  Spegel + konsolbord, rokokostil. Höjd: 65 + 150

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)

1397 8262  Spegel 1930-tal. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:16)

1397 8292  Spegel 60/70-tal. 127x63cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:30)

1397 8331  Spegel Blyinfattad, 105x45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:21)

1397 8291  Spegel nutida, 152x92 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:42)

1397 8203  Spegel omkring 1900, dekor med ekollon, senare glas, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:45)

1397 8090  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 39x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)

1397 7253  Spelbord mahogny, nyrokoko. Bredd: 90 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:06)

1397 6790  Spira silver, 1800-tal. Saknar stämplar. Höjd: 47 cm, ca 2 cm i diameter, Vikt: 124g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:02)

1397 7196  Spiselhundar 2 par, Beswick, England. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:37)

1397 8089  Spiselhundar 2 par, porslin. Höjd: 20-22 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)

1397 7195  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)

1397 8088  Spiselhundar Ett par, porslin. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:19)

1397 8149  Spritskåp "Kapten - Privat". Marint hängskåp. Nutida. Bredd: 29,5 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:03)

1397 8187  Stekfat Kina. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)

1397 8162  Stol 1800-tal, senare klädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:39)

1397 7107  Stol Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)

1397 8146  Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark, 2007. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:57)

1397 8230  Stolar 3+ 1st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)

1397 7250  Stolar 4 st, senempire

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:58)

1397 8330  Stolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:49)

1397 7007  Stolar Ett par, "Grythyttans Stålmöbler"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:24)

1397 8350  Stolar Ett par, Leksand, bemålade.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)

1397 8367  Stolar Ett par, med rotting.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:49)

1397 8220  Stolar Ett par, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:36)

1397 8246  Stormlyktor 2 st, med glaskupa, mässing. Höjd: 24-32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:20)

1397 7116  Sybord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 57, djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)

1397 7438  Sybord sengustaviansk stil, mahogny, 1800-tal. Bredd: 55 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)

1397 8319  Taburett Rokokostil. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:46)

1397 8364  Taburett Rokokostil. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:48)

1397 8244  Taburett Rokokostil. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:31)

1397 7685  Takarmatur Empirestil med glaskupa. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:26)

1397 7352  Takarmatur Glas. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:18)

1397 8381  Takarmatur glaskupa och prismor. Höjd: ca 61 cm

1397 8107  Takarmatur i form av glödlampa. Glaskupa, fäste i metall. Höjd: ca 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 maj 2021 02:03)

1397 8022  Takarmatur Jenaer suprax glas primus. Höjd: 70cm

1397 7357  Takarmatur koppar. Höjd: 20cm

1397 8238  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:09)

1397 8408  Takarmatur Med glaskupa, blått glas. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:57)

1397 8021  Takarmatur Med prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:34)

1397 8392  Takarmatur Med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 8268  Takarmatur Smide. Höjd: 48-130cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:47)

1397 7208  Tallrikar 4 st, Rörstrand för NK Nordiska Kompaniet, Kungliga Svenska Segel Sällskapet. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:47)

1397 8317  Tamburmajor höjd: 173cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:59)

1397 8048  Tavla Kakelplattor, Marocco, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:36)

1397 8036  Teckning Italien, 1800-tal. Motivet: 15x29, yttermått inklusive ram: 34x48 cm

1397 8086  Tehuva "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:41)

1397 8183  Tekanna Kina, porslin, 1900-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:24)

1397 7577  Tekanna Kina. Längd: 10cm, djup: 10 cm, höjd: 12 cm

1397 8044  Tekannor 2 st, Sovjet, 1980-tal. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:37)

1397 8260  Tekoppar + gräddkanna, 6 + 1 delar, (ett fat saknas)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:57)

1397 7227  Tekoppar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten, + 2 ex fat

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:53)

1397 8186  Terrin + gräddkanna, 2 delar, omkring sekelskiftet 1900, flintgods. Längd: 15-18,5 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:49)

1397 8300  Teservis 3 delar, Percy, Karlskrona. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:35)

1397 8277  Toilettebord 1880-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:50)

1397 8284  Trädgårdsskulptur I form av Kvinna. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:27)

1397 8124  Trädgårdsstolar 4 st, Aluminium

1397 8129  Trägravyr Eva Stockhaus (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad 16/50, "Sommarblommor". Motivet: 25x16, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)

1397 8394  Traktörpannor 7 delar. Längd: 23-35cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:27)

1397 8045  Träsnitt Japan. Motivet: 34x23, yttermått inklusive ram: 45x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:15)

1397 8104  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Reimersholme. Signerad, numrerad 201/360. Motivet: 36x61 cm, yttermått inklusive ram: 51,5x71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:34)

1397 8122  Trätavlor Ett par, Asien. Signerade, 97x16 cm, oramad

1397 8261  Tvättservis 5 delar, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 23-36,5 cm, djup: 9-36,5, höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:21)

1397 7356  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:23)

1397 8050  Väggfontän Bly, 28kg, dekor med maskaron, pump, 53x34

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:23)

1397 8342  Vägglystrar Ett par, Prismor. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:05)

1397 7557  Väggrelief Annika Kihlman (f. 1935), Sverige. "Blå ängeln". Signerad, 37x25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:07)

1397 7256  Väggreliefer 4 st, Gösta Millberg, Rörstrand. Signerad. Diameter: 32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:26)

1397 8335  Väggur 67x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:32)

1397 8356  Värmeplatå nysilver. Längd: 34, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:29)

1397 8287  Vas + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:51)

1397 8058  Vas + skål, 2 delar, bland annat Kosta. Diameter: 14-15,5 cm, höjd: 8-16,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:33)

1397 8387  Vas Glas och mässing. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:09)

1397 8066  Vas Rosenthal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:03)

1397 8062  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:26)

1397 8057  Vas / kanna Reijmyre Glasbruk, blått glas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:40)

1397 8185  Vaser 3 st, Kina. Höjd: 11-14,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 20:33)

1397 8032  Vaser Ett par. Skrufs glasbruk, glas. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:28)

1397 7300  Vaser & skål 3 delar, Avlar Aalto. Höjd: 4,5-12cm

1397 8354  Vattenkanna mässing, England. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:56)

1397 8256  Vinkanna Silver / Kristall, Estland, tidigt 1900-tal, Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:08)

1397 8017  Vinkylare Senjugend. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 19:29)

1397 8257  Vitvinsglas 6 st, Kristall, slipade. Höjd: 19 cm

1397 8269  Ytterfoder 4 delar, Höganäs. Höjd: 11-24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 maj 2021 18:10)