Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 mars 2011 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

689 2155  Etsning Anders Zorn (1860-1920), -1916, "De två", 19, 8x14, 9

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:44)

689 2037  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Kronprinsessan Margareta, 1914, 24, 9x17, 9

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:00)

689 2030  Etsning Axel Fridell (1894-1935), -1934, "På utflykt", signerad i tryck, 30x24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:45)

689 2113  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Liggande modell, 1919, 19 x 28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:14)

689 2127  Etsning Axel Fridell (1894-1935), mansporträtt, 29x19

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:05)

689 2105  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), "Bergslagsbal", 16x24

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:22)

689 2029  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), 'Västkustminne', 22x28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:42)

689 2044  Etsning Hans Wigert (f. 1932), 13/165 oramad, 7x10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:55)

689 2028  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), -1933, "Från södra bergen", 28x42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:41)

689 2098  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 11/50, 1952, 28x28

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 20:04)

689 2024  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 1929, Motiv från England, 12x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:35)

689 2026  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 63/310, Restaurang Victoria, 30x34

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:39)

689 2032  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), -77, "Mariabergen", 156/250, 29x33

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:47)

689 2073  Etsning Madeleine Pyk (f. 1934), 37/72, 12, 5x19, 5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:35)

689 2031  Etsning Stig Borglind (1892-1965), 'Gamla dalagårdar, Svärdsjö', 31/50, 23x51

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:46)

689 2058  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), E A, 79x98

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:43)

689 2149  Färglitografi  + färgetsning + bok, Skrotbilar, numrerade och signerade Ulf Wahlberg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:33)

689 2077  Färglitografi  Acke Oldenburg (1923-2005), 1986, 189/325, Flicka på matta, 45 x 65

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:58)

689 2034  Färglitografi  Albin Amelin (1902-1975), 132/200, 1945, 90x64

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:25)

689 2019  Färglitografi  Ann Makander (f. 1954), 24/170, 1988, 'Elegé' 54 x 54

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:55)

689 2021  Färglitografi  Ardy Strüwer (f. 1939), 161/200, "La Coupole", 42 x 30

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:49)

689 6406  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), 101/120, Leda & Svanen, 29x41

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:50)

689 2074  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), 189/390, 45x36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:09)

689 2043  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), 39/150, Konstnären och hans gynnare, 43x50

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:55)

689 6405  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), höjd: C, 60x79

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:50)

689 2039  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 125/150, 75x56

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 20:08)

689 2067  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 128/150, 79x57

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:40)

689 2017  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 187/200, 30x24

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:59)

689 2016  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), Komposition, 62/200, 30x24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:58)

689 2071  Färglitografi  Bo E Lundquist (f. 1937), 174/400, 57x45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:53)

689 2084  Färglitografi  Einar Nerman (1888-1983), 51/340, 37x35

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:33)

689 2095  Färglitografi  Esaias Thorén (1901-1981), -64, 23/75, 32x39

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:13)

689 2052  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), PT, 59x76

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:14)

689 2069  Färglitografi  Göran Hahne (f. 1943), Båt, 100/360, 57x41

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:43)

689 2042  Färglitografi  Gunilla Mann (f. 1947), "Fröken Huseby", 287/290, 36x55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:57)

689 2139  Färglitografi  Gunnar Larsson, 198/360, Landskap, 54x63

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:44)

689 2133  Färglitografi  Gustav Rudberg (1915-2001), 4/360, "Bakom Lagårn" Hven, 34x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:35)

689 2151  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), 77 x 57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:50)

689 2033  Färglitografi Johan Billmark (1804-1870), 'Erik XIV i fängelse', 40x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:49)

689 2108  Färglitografi  John Wierth (1920-2003), "Stenar - Moln", 24/150, 55 x 43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:48)

689 2148  Färglitografi  John-Erik Franzén (f. 1942), 164/360, Hells Angels, 41x53

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:46)

689 2001  Färglitografi K G Nilsson, 1983, 82/100, 50x100

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:09)

689 6046  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), + Bok, signerad, 22x24

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:40)

689 2153  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1975, Pt, 21 x 27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:17)

689 2152  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1976, 142/350, 20 x 28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:23)

689 2012  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), 285/290, Cabaret, 41 x 55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:54)

689 2008  Färglitografi  Karl Höglund (f. 1940), EA, flicka på cykel, 52x41

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:30)

689 2048  Färglitografi  Lars Norrman (1915-1979), 152/310, oramad, 56x35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:02)

689 2004  Färglitografi  Leida Rives-Elfwen (1915-1989), 'Lek på ytan, 1960, 97/300, 35x42

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:59)

689 2100  Färglitografi  Lena A Linderholm (f. 1947), 204/225, 16x10

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:27)

689 2099  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 239/250, 29x21

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:26)

689 2089  Färglitografi  Maria Boczewska (f. 1940), 138/360, 24x23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:17)

689 2090  Färglitografi  Maria Boczewska (f. 1940), Södermälarstrand, EA, 27x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:19)

689 2081  Färglitografi  Marit Törnqvist, 16/300, Lekande barn, 32 x 32

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:05)

689 2046  Färglitografi  Mårten Andersson, 1384/1400, Oramad, 44x54

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:59)

689 2047  Färglitografi  Mats Norryd (1944-1989), 1976, 44/300, Oramad, Ur mappen H C Andersen, 48x64

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:01)

689 4624  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), 136/325, 51x47

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:13)

689 2049  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), 1978, 332/450, oramad

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:04)

689 2041  Färglitografi  Nils G Stenqvist (1934-2005), 54/180, 28x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:58)

689 2002  Färglitografi  Olle Bonniér (f. 1925), 237/310, Komposition, 45x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:50)

689 2075  Färglitografi  Oscar Bergman, 164/260, Äppelblom, 36 x 39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:58)

689 2014  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 245/260, 32x44 Höstlandskap

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:01)

689 2096  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), landskap, 38/260

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:50)

689 2007  Färglitografi  Peder Duke (1938-2003), 1984, Komposition, 77/150, 48 x 66

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:44)

689 2120  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 1979, 89/250, 41x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:28)

689 2059  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 307/375, 58x84

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:32)

689 2110  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 42x29

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:11)

689 2062  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), PT, 42x57

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:16)

689 2020  Färglitografi  Peter Freudenthal (f. 1938), 1988, 20/87, Komposition, 66 x 50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:44)

689 2115  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), Vaser, 1987, 40 x 50, 7/50

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:05)

689 2111  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), 278/310, 36x43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:16)

689 2088  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), HC 3/25, 24x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:17)

689 2092  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), HC 8/40, Stortorget, 34x38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:38)

689 2066  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), interiör, 33x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:09)

689 2093  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), Motiv från Gamla stan, 35/360, 51x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:40)

689 2097  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), utsikt mot Gamla Sta`n, 40x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:52)

689 2035  Färglitografi  Roj Friberg (f. 1934), 'Kulturskymning', -80. 82 x 57, 100/250

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:58)

689 2136  Färglitografi  Roj Friberg (f. 1934), -77, 54x74

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:44)

689 2055  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), "Aftonsol" samt "Karlssons bro Storskärgårn", 306/310, 27x43

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:00)

689 2056  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), "utskär stora Nassa", 86/500, 30x44

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:01)

689 2117  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 'kalskärgård', 283/350, 51x40

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:22)

689 2022  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), -1970, pt, Skärgårdsmotiv, 44x57

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:51)

689 2579  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 185/200, 34x44

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:32)

689 2015  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 188/250, 20x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:10)

689 2580  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 49/350, 33x50

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:33)

689 2057  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 5/225, 30x23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:29)

689 2106  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Mås, 267/310, 35x46

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:42)

689 4790  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sandhamn, ur Den gamla ångbåten, 46/360, 60x45

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:52)

689 2119  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Skärgård, 108/360, 42x31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:28)

689 2102  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Skärgårdsmotiv, 202/225, 30x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:30)

689 2107  Färglitografi  Rune jansson, 10/150, Kust, 45 x 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:45)

689 2087  Färglitografi  Staffan Kronberg (f. 1902), "Tussilago", 192/360, 36x25

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:08)

689 2094  Färglitografi Staffan Kronberg (f. 1902), PT, 13x9

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:42)

689 2134  Färglitografi  Stellan Mörner (1896-1979), 328/360, 36x44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:14)

689 2063  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), "Slas", 84/100, 43x58

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:41)

689 2137  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 13/60, 60x86

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:55)

689 4066  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), 72/150, 48x37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:23)

689 2143  Färglitografi  Sven Lidberg (1929-1985), 111/290, 38x30

689 2142  Färglitografi  Sven Lidberg (1929-1985), E. A, 40x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:57)

689 2101  Färglitografi  Sven Ljungberg (1913-2010), 230/260, 21x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:28)

689 2005  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 157/300, 46x28,

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:05)

689 2086  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 205/260, 50x61,

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:07)

689 2053  Färglitografi  Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, 32x46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:12)

689 2140  Färglitografi  Ulf Wahlberg (f. 1938), -78, Bilskrot, 265/290, 24x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:54)

689 2068  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Figurer, 34/300, 39x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:41)

689 2109  Färglitografier 2 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), 358/360 + 149/360

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:10)

689 7454  Färglitografier 4 st, Roland Svensson (1910-2003), ' Den Gamla Ångbåten" I mapp, edition Grafioteket

S�ldes f�r 24.700 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:48)

689 2009  Färglitografier 6 st. Lasse Åberg (f. 1940), ca 35x50, oramade

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:27)

689 2078  Litografi Barbro Bäckström (1939-1990), Händer, 1977, 128/160, 56 x 54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:59)

689 2083  Litografi Ola Billgren (1940-2001), -66, 8/450, 40x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:35)

689 2076  Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 224/360, 40 x 52

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:55)

689 2011  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Pt, krogscen, 30 x 40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 18:30)

689 2129  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Ur Fredmans epistlar, 42 x 29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:06)

689 6247  Litografi Roland Svensson (1910-2003), September 1939, 36x22

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:55)

689 2123  Litografi Roland Svensson (1910-2003). Halssundet Gryt 1956. Sign. PT 21x41

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:34)

689 2122  Litografi Roland Svensson (1910-2003). Marsvinter Möja 1958. Sign. PT 39x32. Något gulnad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:32)

689 2010  Litografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Kvinna, 25x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 17:45)

689 2128  Träsnitt 2 pcs, Sven X:et Erixson (1899-1970), HandkoloreradeMotiv från Ivar Lo Johanssons böcker, Fattigstugan & Dansbanan, 30 x 21-23,

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 mars 2011 19:05)