621 6047 11 st, 1950-tal, olika färger 11 st, 1950-tal, olika färger
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:42)
621 6089 Askkopp Bruno Munari (född 1907) för Danese, Milano Italien 1957, vit plastkub 8 x 8 x 8 cm, märkt: ”©, B MUNARI DANESE MILANO MADE IN ITALY”
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:10)
621 6042 Bestick 18 st, ”Focus de Lux”, Folke Arström (1907-1997), Gense, Sverige, 1956, polerat rostfritt stål och svart nylon, 6 x matgaffel, 6 x matkniv, 6 x matsked
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:46)
621 6040 Bestick 6 st, salladsgaffel ”Focus de Lux” Folke Arström (1907-1997) för Gense, Sverige 1956, modell 20310S, polerat rostfritt stål och svart nylon, längd 19 cm, märkt i stålet: ”GENSE 18-8 STAINLESS SWEDEN”, 6 stycken oanvända bestick i brun och gulbeige originalförpackning med plastfönster, 23 x 15, 5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:45)
621 6121 Bestick ca 35 del, 50-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:44)
621 6039 Bestick efterrätts- och tesked, ”Focus de Lux”, Folke Arström (1907-1997), Gense, Sverige, 1956, modell 20305, polerat rostfritt stål och svart nylon, längd 16 cm, märkt i stålet: ”GENSE 18-8 STAINLESS SWEDEN”, 6 stycken
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:44)
621 6037 Bordslampa 1950-tal, gröngrå metall, märkt: ”EWÅ VÄRNAMO”, höjd ca 36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:43)
621 6122 Bordslampa Hans Agne Jakobsson AB, glas/mässing, 60-tal, höjd: 46
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:48)
621 5625 Bordslampa teak/plast, höjd: 80
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:50)
621 6049 Bordssurtout Arabia, 3 del på teakbricka
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:48)
621 5258 Bordstelefon 'Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:38)
621 5064 Bordstelefon Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:37)
621 6030 Bricka Piero Fornasetti (1913-1988), Milano, Italien, 1950-tal, oval med deor i svart/vitt, etikettsignerad ”Fornasetti Milano Made in Italy”
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:39)
621 6027 Brickor 2 st, Johnny Mattsson (1906-1970), Sverige, 1950-tal, teak, längd 45 cm, märkta med etikett: ”Johnny Mattsson Sweden” och brännmärkt: ”UPSALA SLÖJD (?) MADE IN SWEDEN + - 64”
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:40)
621 6002 Brickor 3 st, plast, 1950-tal, mått: ca 44 x 34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:03)
621 6010 Brödrost Morphy England, 1950-tal, längd: ca 29 cm, märkt: ”MORPHY - RICHARDS AUTOMATIC TOASTER MADE IN ENGLAND”
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:15)
621 6031 Cigarettkopp Piero Fornasetti (1913-1988), Italien, 1950-tal, pipdekor, höjd ca 6, 5 cm, signerad, etikett: Gulins
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:40)
621 6001 Dansk design Jens Qvistgaard, (IHQ), Dansk Designs Denmark, 1950-tal, diverse x 9 st: skärbräda med kniv, glasvas, lutande metallvas, keramik x 2, glas x 4 gröna
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:02)
621 6032 Fat Piero Fornasetti (1913-1988), Milano, Italien, 1950-tal, fjärilsmotiv i svart, gult och blått på vit botten, märkt: ”FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY”, längd ca 14, 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:40)
621 6080 Fåtölj med fotpall, Bengt Ruda, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, 1950-tal, röd klädsel, svartlackerade benstativ, märkta: ”Triva NK: s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN”
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:03)
621 6098 Fladdermusfåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:59)
621 6113 Glas 10 st, Reijmyre, 50-tal, i originalkartong
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:23)
621 6007 Glas 3 delar, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, 1953-59, ishink med istång, glas, rökgrå, diameter ca 12 cm, märkt: ”fuga ORREFORS”, originaletikett: ”fuga ORREFORS”, 2 skålar, varav en märkt: ”H55 ORREFORS”
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:11)
621 6046 Glasservisdelar 1950-tal, ca 30 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:40)
621 6064 Golvlampa 3-armad, "Trema" ej skärmar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:51)
621 6065 Golvlampa 50-tal, teak, ej skärm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:49)
621 5266 Golvlampa Metall, 1950-tal,
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:46)
621 6044 Kaffekanna Rörstrand, 50-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:09)
621 6071 Kaffekoppar 4 st. Spisa Ribb, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:51)
621 6079 Karmstolar 2 st, 1950-tal, Eero Saarinen (1910-1961) för Knoll Internationell, USA 1956, tillverkade av NK, rödorange originalklädsel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:03)
621 6068 Karott med lock, Norge, A la Carte, eldfast, 1950-tal, höjd: 11
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:04)
621 6029 Keramik 3 delar, ’Solros’, Lillemor Mannerheim (1927-1994), UE Upsala-Ekeby, 1950-tal, kopp med fat, 2 tallrikar, diameter 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:38)
621 6088 Keramik 3 delar, 1950-tal, två skålar med brun glasyr märkta: ”Munk”, vas med grön och svart glasyr, höjd ca 17, 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:09)
621 6055 Keramik 4 delar. "Poäng", design Hjördis Oldfors, 1950-tal
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:14)
621 6106 Kökssoffa 50-tal, längd: 115
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:09)
621 6056 Konstglas 3 delar. Flygsfors, Kedelv, 1950-tal, höjd: 5 - 21
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:16)
621 6006 Koppar med fat 3 st, ”Bibo”, Bibi Breger (f. 1927), plast, röd, grön, svart och vit, längd ca 20 cm, märkta: ”GUSTAVSBERG BIBO”, originaletiketter under
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:07)
621 6104 Kryddburkar 6st med trälock, Rörstrand, "Arom"
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:07)
621 6087 Kuverttallrikar 12 st, Danmark, 1950-tal, teak, diameter 27 cm, brännstämplade under: ”ILLUMS BOLIGHUS DENMARK W”, några med originaletikett: ”ILLUMS BOLIGHUS D7 803 194-1342”
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:09)
621 6111 Kylskåp Electrolux, bemålat, längd: 47, djup: 48, höjd: 80
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:04)
621 6067 Lampbord med tidningshylla, 1950-tal, längd: 52, djup: 31, höjd: 49
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:02)
621 6021 Lampbord med tidningshylla, 1950-tal, längd: 60, djup: 35, höjd: 50
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:53)
621 6052 Ljusstake 1950-tal, Ystad metall, höjd: 41
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:58)
621 6041 Matknivar 6 st, ”Focus de Lux”, Folke Arström (1907-1997), Gense, Sverige, 1956, modell 20309, polerat rostfritt stål och svart nylon, längd 20 cm, märkt i stålet: ”GENSE EXTRA STAINLESS SWEDEN”, 6 stycken oanvända bestick i oxblodröd och gråbeige originalförpackning med plastfönster, 23 x 15, 5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:45)
621 6073 Matsalsgrupp Höng, Danmark, Teak & Ek, matsalsbord med 2 utdragsskivor, 6 st stolar märkta AJ 8656
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:40)
621 6057 Matservisdelar 17 del, Kaj Franck, Arabia, Finland 1950-tal, 4 koppar med fat, 4 assietter, 4 tallrikar, 5 skålar, blå, grön, vit, svart, gul glasyr, märkta ARABIA MADE IN FINLAND, diameter 23, 5 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:38)
621 6008 Matservisdelar 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, 1951, kaffekanna, röd, höjd ca 18, 5 cm, märkt: ”Rörstrand SWEDEN 372”, 2 x kopp med fat, vita, märkta: ”Rörstrand MADE IN SWEDEN RÖRSTRAND INC. ”
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:13)
621 6009 Matservisdelar 7 del, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, 1951, kopp med tv-fat, vit, blå, längd ca 27, 5 cm, fat märkt: ”Rörstrand SWEDEN 572”, kopp märkt: ”Rörstrand SWEDEN 601”, 4 x tallrik, vita, diameter ca 19, 5 cm, märkta: ”Rörstrand SWEDEN 601”, salt- och pepperströare
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:14)
621 6103 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, ca 25 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:49)
621 6077 Matta Tabergs Yllefabriks A-B, Sverige 1950-tal, mått ca 185 x 100 cm, har haft originalmärke: "Tabergs Yllefabriks A-B Tabergsmattan Möbeltyg Varaktigt Maläkta Mitin"
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:01)
621 6078 Matta tillskriven Astrid Sampe (1909-2002) för Sverige 1950-tal, dubbelvävd, röd och svart, vändbar, 192 x 130 cm
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:02)
621 6023 Oljemålning signerad, -57, 20x100
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:01)
621 6084 Porslin 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Marianne Westman (f. 1928), 1950-tal, serveringsfat ”Blå Husar”, längd ca 22 cm, smörburk med lock i trämärkt: ”Rörstrand Sweden MW”
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:05)
621 6114 Porslin 3 delar, Husqvarna
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:23)
621 6117 Porslin 5 delar, 50-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:25)
621 6115 Porslin 5 delar, bland annat Rörstrand & Karlskrona
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:24)
621 6038 Salladsbestick ”Focus de Lux”, Folke Arström (1907-1997), Gense, Sverige, 1956, modell 20393, polerat rostfritt stål och svart nylon, längd 27 cm, märkt i stålet: ”GENSE 18-8 STAINLESS SWEDEN”, 2 stycken, salladssked (med ’gaffelspetsar’) modell20391 och serveringssked modell 20395
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:43)
621 6082 Skål på fot Arabia, 1950-tal, grön, diameter ca 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:04)
621 6090 Skålar 8 delar, Cultura, Sigurd Persson, 1950-tal, rostfritt
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:12)
621 6005 Skålar 8 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors, 1953-59, blå, diameter ca 12, 5 cm, märkta: ”fuga ORREFORS”
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:06)
621 6054 Skålar diverse, teak, 1950-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:13)
621 6012 Skivor 17 st, singlar och ep-skivor, i skivväska, 1950-tal, bland annat Thore Skogman, Paul Anka, Lars Lönndahl, The Kingston Trio, Arne Lamberth, Martin Ljung och Britta Borg, Marlene Dietrich, Elvis, Robertino
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:17)
621 6094 Skrivbord Charles Eames, Knoll Internationall, licenstillverkat av NK Nordiska Kompaniet, Nyköping, höjd 75 cm, ca 190 x 95 cm, mahogny och svart stålställning, hurts med lådor (låsbara: Möbellås Eskilstuna Sweden 26), proveniens: Ulf Hård af Segerstad, senare Göran Faust Utrikesbyrån Byggnadsstyrelse bl. a Ambassaden Ryiad, se kuvert med nycklar som medföljer
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:16)
621 6045 Skulptur Trä, Skjöde Skjern, Danmark, Uggla, höjd: 18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:31)
621 6124 Skulpturer 2 st, Teak Danmark, Kai Bojesen & Leu Kari
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:34)
621 6102 Sminkbord + pall, 1950-tal, längd: 80, djup: 45, höjd: 103
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:18)
621 6066 Soffa + 2 st. fåtöljer, teak, design Poul Volther, Danmark, 1950-tal, längd: 115
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:00)
621 6109 Soffbord Danmark, Teak, 1950-tal, diameter: 103, höjd: 55
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:25)
621 6091 Stengods fisk, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), 1950-tal, längd ca 57 cm, märkt: ”R CH - Se SWEDEN”
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:14)
621 6101 Stol 1950-TAL
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:17)
621 6108 Stol Bröderna Johansson möbelfabrik, Markaryd, Snurrbar
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:58)
621 6074 Stol Poul Kjaerholm, PK25, designad 1951, (inköpt på Nordiska Galleriet 1961), stålram med flätade snören i sits och rygg
S�ldes f�r 63.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:52)
621 6099 Stolar 1 par, "Fanett", Design Tapiovaara
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:15)
621 6119 Stolar 3 st, Danmark, teak, 50-tal
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:28)
621 6075 Takarmatur ”AJ Pendel” Arne Jacobsen (1902-1971) för Louis Poulsen & Co, Danmark 1959. Grålackerad. (AJ Pendeln ritades för Royal Hotel, Köpenhavn 1956-61. Arne Jacobsen ritade huset och dess möbler, Svanen, Ägget oa, bestick mm. )
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:56)
621 6107 Takarmatur 50-tal, plast, höjd: 35
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:21)
621 6018 Takarmatur metalldekor & glaskupa, "burlampa", Ateljé Lyktan, Hans Bergström, höjd: 80
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:54)
621 6034 Tallrikar 2 st, ”Pizze”, Piero Fornasetti (1913-1988), Milano, Italien, 1950-tal, diameter: 25, 5 cm, nr 1 och 3
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:41)
621 6035 Tallrikar 2 st, Piero Fornasetti (1913-1988), 1950-tal, märkta: ”ROMA FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY”
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:42)
621 6026 Tallrikar 6 st, ”Fiori”, Piero Fornasetti (1913-1988), Milano, Italien, 1950-tal, dekor blommor, märkta: ”FIORI FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY”, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:32)
621 6053 Tallrikar Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Spisa Ribb, ca 15 del
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:35)
621 6116 Teak 3 delar, 50-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:25)
621 4109 Tekoppar 4 st. Gustavsberg, Spisa Ribb
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:12)
621 6004 Telefon ”Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, grön, höjd ca 21 cm, märkt: ”LM Ericsson MADE IN SWEDEN”
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:05)
621 5582 Telefonhylla 1950-tal, längd: 40, djup: 24, höjd: 20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:44)
621 6118 Termos + Shaker, 50-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:32)
621 6017 Textilier 1950-tal, 2 gardinvåder plus kappa, blommor och blad i rött, grönt och blått mot grå botten, mått våder: ca 230 x 116cm, mått kappa: ca 142 x 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:21)
621 6015 Textilier 2 st, gardinvåd plus kappa 1950-tal, bladmönster i brunt, gult och beige mot benvit botten, mått våder: ca 159 x 76 cm, mått kappa: ca 230 x 19 cm
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:19)
621 6016 Textiltryck ”Hassel”, Viola Gråsten, NK: s Textilkammare, Stockholm, Sverige, 1958, linne med gråsvart dekor på vit botten, ca 248 x 125 cm, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:27)
621 6024 Textiltryck 2 st, ”Kryddskåpet”, Astrid Sampe (1909-2002), Almedahls, Sverige, 1954, linnetryck med mönster av olika kryddburkar: mint, timjan, spansk körvel m. fl. , ihopsydd: 30 x 110 cm, märkt: ”KRYDDSKÅPET” ASTRID SAMPE DESIGN MADE IN SWEDEN almedahls HANDTRYCK SKYTTELVÄGEN” + handduk, mått: ca 66 x 66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:30)
621 6014 Tidningar 9 nr av tidningen ”FORM SVENSKA SLÖJFÖRENINGENS TIDSSKRIFT”, 1955, komplett årgång plus extra H55 utställningsnummer
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:18)
621 6011 Tidningar PIFF, årgång 1954, 1-16, första årgången, nummer 10 med artikel och bilder Marilyn Monroe på omslag, mått ca 20, 5 x 13, 5 cm
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:16)
621 6043 Tidningshylla + vas/ljusstake, 50-tal, string
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:20)
621 6019 Tidningsställ + fruktfat, string, 1950-tal
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:44)
621 6072 Tidningsställ 1950-tal, plast/metall
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:20)
621 6060 Tidskrifter komplett årgång FORM 1950, Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 8 stycken tidningar totalt (motsvarande nummer 1-10) varav 2 nummer är dubbelnummer
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:42)
621 6058 Tidskrifter komplett årgång FORM 1951, Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 8 stycken tidningar totalt (motsvarande nummer 1-10) varav 2 nummer är dubbelnummer
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:43)
621 6061 Tidskrifter komplett årgång FORM 1956, Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 8 stycken tidningar totalt (motsvarande nummer 1-10) varav 2 nummer är dubbelnummer
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:43)
621 6063 Tidskrifter komplett årgång FORM 1957, Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 8 stycken tidningar totalt (motsvarande nummer 1-10) varav 2 nummer är dubbelnummer
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:43)
621 6059 Tidskrifter komplett årgång FORM 1959, Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, 8 stycken tidningar totalt (motsvarande nummer 1-10) varav 2 nummer är dubbelnummer.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:40)
621 6086 Tillbringare + 6 glas, 1950-tal, höjd ca 24 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:06)
621 6036 Träskulptur Johnny Mattsson (1906-1970), Sverige, 1950-tal, höjd ca 15, 5 cm, signerad: ”JM”
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:03)
621 6062 Uppläggningsfat 6 st. Rörstrand, 1950-tal
621 6003 Väggarmatur Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1950-tal, gul plast och trä, höjd: ca 53, 5 cm, märkt: ”HANS AGNE JAKOBSSON MARKARYD MADE IN SWEDEN”
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:04)
621 6120 Väggljusstakar Ett par, Skultuna, Pierre Forsell
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 17:31)
621 6070 Vas UE Upsala-Ekeby, 1950-tal, höjd: 19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 19:53)
621 6028 Vaser 3 st, Ekeby, 1950-tal, bl. a Ingrid Atterberg (Abg), Anna-Lisa Thomson (A. längd. T. ), höjd 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2010 18:38)