Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 december 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1369 3621  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad. Olja/akryl, 46x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3609  Akryl Dominyka Usvaiskaya. Komposition i grönt och guld. Signerad a tergo. Mixed media akryl och epoxyresin på duk, 20x20 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)

1369 3579  Akvarell Alexandrowski, 48x22 cm. Signerad

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 3788  Akvarell Arvid Cronstrand (1831-1899), Sverige. Segelskuta. Signerad, daterad 1878. Motivet: 22x31,5 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:15)

1369 3385  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Bridge+ Construction, Signerad. Daterad -56. Bladets mått: 74x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)

1369 3391  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Bro. Signerad, daterad -57. Bladets mått: 60x82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 3473  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition, Signerad. Dat. 57. Bladets mått: 36x44, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3441  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition. Signerad daterad 57. Motivet: 36x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 3433  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition. Signerad, daterad -58. Bladets mått: 51x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)

1369 3443  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Skärgårdslandskap, bladets mått: 42x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)

1369 3437  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Sommarblomster. Signerad daterad -57. Bladets mått: 37x45 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)

1369 3464  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Stairs, Signerad. Daterad. Bladets mått: 44x36, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3737  Akvarell K Lindroth. Signerad, daterad 1967, skärgårdsväg. Motivet: 28x38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 3123  Akvarell Karin Wahlström. Signerad, daterad -00, landskap, 30x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)

1369 8247  Akvarell Oidentifierad konstnär. Barn. Signerad, daterad -20. Mixed media akvarell och blyerts. Motivet: 46x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)

1369 3414  Akvareller 2 st, Derek Hare. Signerad, daterad -77, hav. Motivet: 26x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)

1369 3140  Akvareller 2 st, SS Chichamaqa Cap: J Nicolson 1864", Albert capt a Blohm Naples, 29x38-31x41cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 3293  Altsaxofon i väska, Hermes, USA. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)

1369 3294  Altsaxofon i väska, Hermes, USA. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)

1369 3054  Ampel Glaskupa, nutida. Diameter: 33cm. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3559  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)

1369 3377  Arkivskåp Tidigt 1900-tal. Bredd: 56, djup: 58 cm, höjd: 163 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:50)

1369 3076  Armband silver, Thomas Sabo, med 5 st berlocker. Längd: 20cm. Vikt: 23,3g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 4430  Armbandsur 18k guld, Damur Omega, manuell. Diameter: 16mm. Armband i 18K, Längd: 17cm, bruttovikt: 20g. Med orginaletui

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)

1369 3066  Armring 18k guld, med åttkantslipade diamanter 4xca0,01ct, samt odlade pärlor. Diameter: 6,2cm. Vikt: 13,3g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)

1369 3498  Badkarsoffa Rokokostil. Längd: 200cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 3831  Badrumskåp Italien. Bredd: 70 cm. Djup: 14 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 3463  Bägare 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Gillgren, 1955 och 1973. Höjd: 10-11,5. Vikt: ca 300g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 3482  Bägare 6 + 1 delar, silver. Höjd: 4-5. Vikt: ca 220g, graverad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3465  Bägare silver, Graverad, 1946, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 16,5 cm. Vikt: ca 200g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)

1369 3439  Bägare silver, TESI Tenn & Silver AB. Höjd: 19. Vikt: ca 360 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 3250  Bakbricka 74x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3234  Balansvåg med vikter, längd: 53 cm, djup: 21 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)

1369 3243  Bankett Karl Johan-stil. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)

1369 3541  Barnvagn Längd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3070  Berlocker 2 st, 18k guld. Längd: 2cm. Vikt: 5,2g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:22)

1369 3486  Bestick nysilver, modell Chippendale

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 3830  Bestick silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 32 delar. Längd: 12-19, bruttovikt: ca 1100g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:35)

1369 3126  Bestickuppsättning nysilver, spetsmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)

1369 9129  Blandteknik 2 st, Johan Herder (f. 1952), Sverige. Komposition No 317 & 317, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 29,5x29,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)

1369 3449  Blandteknik 3 st. Oidentifierad Konstnär, Signerad, daterad -62. Bladets mått: 50x70, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)

1369 3833  Blandteknik Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Paret of the picture". Signerad a tergo. Motivet: 70x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3263  Blandteknik Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. Signerad. Motivet: 13x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)

1369 3242  Blomsterbord på hjul. Bredd: 123, djup: 41 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:31)

1369 8227  Blyerts Hans Johansson (f. 1954), Sverige. Venedig. Signerad, daterad 1929. Blyerts, 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)

1369 9253  Bokhylla Betsad björk. Bredd: 82, djup: 27 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:11)

1369 3275  Bokhylleskåp Teak, 1950-tal. Bredd: 140, djup: 41 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)

1369 3493  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)

1369 3265  Bord Med glas. Bredd: 66 cm. Djup: 67 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)

1369 3333  Bord Med klaffar & låda. Bredd: 107 cm. Djup: 52,14x2cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:55)

1369 3093  Bord med klaffar. Bredd: 97cm, 2x18 cm. Djup: 52 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)

1369 3752  Bord med gallerkant 1800-tal, mahogny, Intarsia, mässingsdekor. Diameter: 45, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)

1369 3451  Bordsdekorationer 3 st, Tuppar, metall. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)

1369 9550  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)

1369 9547  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 9548  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)

1369 3247  Bordslampa Alabaster. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:52)

1369 3182  Bordslampa Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, porslin. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:52)

1369 3571  Bordslampa Furu, höj- och sänkbar, höjd: 90 cm (maxhöjd)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:55)

1369 3823  Bordslampa Glas, Uggla. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)

1369 3241  Bordslampa höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:08)

1369 3180  Bordslampa Kandell, Gafflar, Kandell. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 december 2020 01:31)

1369 3594  Bordslampa mässing, Dansk Design. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)

1369 3101  Bordslampa mässing. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)

1369 3301  Bordslampa mässing. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)

1369 3558  Bordslampa Metall. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)

1369 3597  Bordslampa Tuben, Ateljé Lyktan. Längd: 80. Höjd: 39 cm, plast

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 9266  Bordslampfot NK. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3399  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 53, Boréns

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3299  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)

1369 3300  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)

1369 3494  Bordslampor Ett par, RAF, mässing. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:00)

1369 9511  Bordslampor Ett par. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:45)

1369 3785  Bordslyster prismor. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)

1369 9533  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)

1369 3813  Bordslystrar Ett par, prismor, mässing, sockel i marmor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)

1369 3570  Bordspendyl senempire, marmor. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:35)

1369 3157  Bordsskärm Asien, Lack / stenarbete, 33x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)

1369 4094  Bordssurtout silver, år 1796, Gustaviansk, Mikael Nyberg (1781-1815), Stockholm. Längd: 32cm. Höjd: 33cm, lock tillverkade senare (1800-tal). Vikt: 1124g (exkl glas)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)

1369 3765  Bordsur Sent 1800-tal. Höjd: 34 längd: 34 cm, alabaster / metall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:40)

1369 3606  Bricka försilvrad, gravyr, 50x37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)

1369 3499  Bricka skuren dekor, tidigt 1900-tal. Valnöt. Signerad I Amoros, 54x35 cm, dekor med druvor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)

1369 3562  Brickbord Rokokostil. Bredd: 59 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)

1369 3827  Burk med lock + fat. Ekeby. Diameter: 16-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3758  Byrå engelsk stil, mahogny, stenskiva, gallerkant. Bredd: 45. Djup: 32 cm. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3755  Byrå England, mahogny. Bredd: 76, djup: 26 cm, höjd: 72 cm

1369 3535  Byrå Längd: 60 cm. Djup: 32 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 3334  Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3274  Byrå med stenskiva. Bredd: 61, djup: 31 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 21:05)

1369 3771  Byrå nutida, 7-lådor. Bredd: 44. Djup: 37 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)

1369 3593  Byrå omkring 1900, bemålad. Bredd: 100. Djup: 47 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)

1369 3770  Byrå Senbarock, ek. Bredd: 90, djup: 54 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)

1369 3761  Byrå sengustaviansk stil, 1800/1900-tal. Stenskiva. Bredd: 62 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 3398  Byråar Ett par, idegran, England. Längd: 44, djup: 32 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)

1369 3328  Champagneglas 11st, Intermezzo, Orrefors, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)

1369 3048  Champagneglas 11st, Orrefors Blanche. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3329  Champagneglas 12st, Boda. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 3477  Cigarettskrin silver, 14x8, CG Hallberg, 1957, monogram, cederträ, bruttovikt: 195 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)

1369 3598  Collier parti diverse. Längd: 34-54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3812  Damur 18k guld, Swaving, 17 Jewels Incabloc, manuell. Diameter: 15mm, serienummer: 63111. Längd: 17,5cm, bruttovikt: 29,5g

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)

1369 9415  Diverse grafiska blad, teckningar mm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)

1369 3801  Diverse silver 42 delar. Längd: 9-20cm. Vikt: 880g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 9274  Dockor 2 st + kläder. Höjd: 35-60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 9094  Dörrklocka Metall, modell äldre. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)

1369 3440  Dosa Porslin, Orientalisk. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3384  Drum table Ett par, England. Diameter: 50, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)

1369 3487  Efterrättsskedar 12 st, silver, Georg Jensen, årsskedar. Längd: 15 cm. Vikt: 539,4g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)

1369 3436  Eldhundar Ett par, metall. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 3717  Etagebord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 65, djup: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 3715  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Motivet: 20x19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3261  Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, kvinna, 245/368. Motivet: 7x12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)

1369 3200  Etsning Leif Elggren (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 48/110, daterad 1980. Motivet: 5,5x4,4cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:53)

1369 3128  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad, HC III/VIII, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3172  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 85/100 respektive 27/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3033  Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 22x41-30x34cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 9001  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)

1369 3171  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 41/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)

1369 3131  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 41/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 2553  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 58/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

1369 3288  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 38/250. Motivet: 56x44 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)

1369 3210  Färglitografi Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, numrerad 160/325. Motivet: 19x30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)

1369 3287  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 198/280, Trut, bladets mått: 55x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)

1369 9528  Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 231/250. Motivet: 25x30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 3401  Färglitografi Carl-Henning Pedersen (1913-2007), Danmark. Paris. Signerad, numrerad 96/150, daterad 1983. Motivet: 76x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)

1369 3402  Färglitografi Carl-Henning Pedersen (1913-2007), Danmark. Paris. Signerad, numrerad 96/150, daterad 1983. Motivet: 76x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)

1369 9162  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad 49/100, "Fröken Julie i dag ou la belle de Åke Hodell". Motivet: 79x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)

1369 3133  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 3523  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 250/290, Stockholmsmotiv. Motivet: 54x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)

1369 3289  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Blomster. Signerad, numrerad 250/250, daterad -89. Motivet: 36x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)

1369 3099  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 34/40. Motivet: 63x42cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 3754  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 10/50. Bladets mått: 54x76 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:28)

1369 9052  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 44/75,1970. Motivet: 24x18cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 3002  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 25/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:59)

1369 3088  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 147/220. Motivet: 25x20cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)

1369 3152  Färglitografi Mats Frygelius. Signerad, numrerad 96/140. Motivet: 53x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)

1369 3382  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 112/125. Motivet: 46x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 3416  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 60/210, Södermalm. Motivet: 60x43cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)

1369 8272  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stilleben. Tryck signatur. Oramat löst blad. Motivet: 40x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)

1369 3404  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 63/140. Motivet: 47x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)

1369 3739  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 128/310. Motivet: 30x23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:52)

1369 3741  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 458/500. Motivet: 30x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)

1369 3577  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 221/350. Motivet: 31x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:50)

1369 3418  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. "Fågelliv Strömmen". Signerad, numrerad 344/360. Motivet: 62x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)

1369 3353  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 171/390. Motivet: 31x41 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3354  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 171/390. Motivet: 31x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 9356  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 137/180. Motivet: 70x100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3212  Färglitografi Ulf Onsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 96/200, komposition. Motivet: 18x29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)

1369 3155  Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 114/280 och 114/260 respektive PT. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 3001  Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 3/99,10/99 respektive 36/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 3575  Fat 2 st, Rörstrand, Japan, "Hotel Rydberg. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)

1369 3590  Fat 4 st, Kanton. Längd: 12-26 cm

1369 3031  Fat Japan, Imaridekor, längd: 34 cm, djup: 34 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)

1369 3040  Fat Nittsjö, Jerk Werkmeister. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)

1369 3324  Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 9409  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 3546  Fåtölj höjd: 102cm, sitthöjd: 42cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)

1369 3403  Fåtölj Rokokostil.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)

1369 3772  Fåtölj Seatup, AB OH Sjögren

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)

1369 3207  Fåtöljer + lampbord, 3 delar, rotting

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 3753  Fåtöljer Ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Mahogny

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)

1369 9388  Fåtöljer ett par, 1970-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)

1369 9410  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

1369 9497  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 3796  Fickur 14K, bruttovikt: 84,3 g. 7x5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)

1369 3475  Fickur 14k. Diameter: 4,5 cm, bruttovikt: 86g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)

1369 9008  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3005  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ponnys ur Lillskansen, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods, ej märkta/signerade. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 3004  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 3779  Figuriner 2 st, Meissen. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3142  Figuriner 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar. Stengods. 1 st saltkar. Höjd: ca 6-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)

1369 9012  Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3012  Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)

1369 3781  Figuriner 4 st, Porslin. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3780  Figuriner 4 st, porslin. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)

1369 3778  Figuriner 9 st, Porslin, Berlin. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3064  Fiol + stråke, i väska, längd: 60 cm, stråke l: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:40)

1369 3346  Fiskgryta Koppar. Längd: 53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 9093  Fotoramar 2 st, Jugend, Koppar, 36x26 & 29x29, en signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)

1369 3467  Fotoramar Ett par, Jugend, 33x17, trä, relief

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)

1369 3438  Gardiner Ett par, Morris-tyg, fodrade, längd: 220cm, bredd: 120 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3046  Glas 20 delar. Höjd: 12-19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)

1369 3331  Glas 6 st, Boda. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3828  Glas Iittala, bland annat Alvar Aalto, 6 delar. Höjd: 4-12 cm

1369 3460  Glasblock Kosta, Isbjörnar. Längd: 27, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)

1369 3476  Glasservis 36 delar. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 3310  Glasservisdelar 16 delar. Höjd: 8-12cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:46)

1369 3135  Glasservisdelar 6+ 6+ 1st, med mynt. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 3585  Glasskulpturer 2 st, rött glas. Höjd: 16-19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3711  Golvlampa "Noriett Elit". Höjd: 145

1369 3319  Golvlampa 3-armad, mahogny. Höjd: 144cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 9038  Golvlampa höjd: 146cm

1369 3528  Golvlampa höjd: 154cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)

1369 3757  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Minimihöjd ca 100 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 3525  Golvlampa MAE. Höjd: 131cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:49)

1369 3365  Golvlampa Mässing med skärm. Höjd: 150cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 3722  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 166

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)

1369 3362  Golvlampa mässing. Höjd: 133cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)

1369 3589  Golvlampa mässing. Höjd: 145

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)

1369 3245  Golvlampfot 3-armad. Höjd: ca 141

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:41)

1369 3495  Golvlampor Ett par RAF, mässing. Höjd: 144

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)

1369 3762  Golvlampor Ett par, 50/60-tal. Höjd: 146, NAF

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)

1369 3434  Golvlampor Ett par, Falkenbergs belysning, mässing, höj / sänkbara. Höjd: 80-125

1369 3178  Golvljusstakar Ett par, smide. Höjd: 100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)

1369 9218  Golvur "Jos Glynn", Norpeth, 1700-/1800-tal. Höjd: 211 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)

1369 9041  Golvvas 1800-tal, Kina, dekor med apor. Höjd: 58 cm

1369 3407  Gouache Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Katter. Signerad. Motivet: 44x56 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 9581  Gräddkanna + sockerstål, 2 delar, silver, GEWE, 1966. Vikt: 140g ca. Höjd: 4-6,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:47)

1369 3710  Gräddkanna silver, 1866. Höjd: 14 cm, Vikt: ca 120 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 3736  Grafiska blad 4 st, 1800-tal, kolorerade, Sverige, ramade. Ej signerad. Motivet: 20x19-22x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)

1369 3673  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic girl". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 37,5x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:52)

1369 3693  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 35/100. Motivet: 18x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)

1369 3688  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad 99/100. Motivet: ca h: 18 cm, bredd: 25 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 3644  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Uggla. Signerad, numrerad 8/100. Motivet: 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)

1369 3612  Grafiskt blad Gicléetryck, Marcus Jakobsson, "New York Reflektions". Signerad, numrerad EA 2/5, ca 26x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)

1369 3685  Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, komposition. Signerad, numrerad 16/30. Motivet: 25x25 cm

1369 3697  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kemendy, "Medelhav". Signerad, numrerad 66/100, ca 18x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)

1369 3468  Grogglas 12 st, kristall. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)

1369 3107  Gruvlykta mässing, Thomas & Williams, Cambrian. Höjd: 26cm

1369 3448  Halband silver, Mexiko. Vikt: ca 150g, längd: ca 44 cm, djup: ca 2 mm, höjd: ca 1-2,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)

1369 3276  Hallbyrå + armatur, Teak. Bredd: 20-72. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)

1369 3452  Halsband Kalevala Koru, Finland, Finland, längd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)

1369 3069  Hänge 18k guld. Diameter: 4cm, vikt: 12,4g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)

1369 3714  Hänge 18k guld. Längd: 7cm, vikt: 9g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:55)

1369 3807  Hängen 18k guld, 4 st. Höjd: 1-3cm, vikt: 4,5g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3065  Hängen 2 st, 18k guld. Längd: 3-4cm, vikt: 10g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:58)

1369 3344  Hängskåp Längd: 70 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)

1369 3104  Hängskåp Med vitrin. Bredd: 32 cm. Djup: 19 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)

1369 3393  Herrbetjänt höjd: 107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 3386  Herrbetjänt höjd: 108 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:53)

1369 3269  Herrbetjänt med byxpress. Höjd: 107cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3163  Herrbetjänt Plexiglas. Höjd: 110

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)

1369 3383  Hörnskåp England, vitrin. Bredd: 66 cm. Djup: 46 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)

1369 9565  Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 225, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 3279  Jordglob med belysning. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:01)

1369 3194  Kaffe / mockaskedar 20 st, silver, Vasa. Längd: 10,5 - 12. Vikt: 240g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 3573  Kaffegods Gustavsberg, Blå Blom, 24 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)

1369 3574  Kaffekoppar med fat, 7 delar, Gustavsberg, Viola

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)

1369 9335  Kaffeservis 27 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:53)

1369 3572  Kaffeservis 3 delar, Koppar, Jugend. Höjd: 9-26 cm

1369 1063  Kaffeservis 3 delar, silver, A G Dufva, 1913. Höjd: 8-21 cm, vikt: 850g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)

1369 3520  Kaffeskedar 11 st, silver, i etui. Längd: 10,5 cm, vikt: 147g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)

1369 3767  Kandelabrar Ett par, Empire, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)

1369 3600  Kandelabrar Ett par, mässing, Louis XV-stil. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 3146  Kanna Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Matilda. Gustavsberg. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)

1369 3564  Kannor 2 st, Porslin, Frankrike, ca 1800. Höjd: 17-26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)

1369 3141  Karaff + 10 st, Glas, Kosta, City, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 13-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3518  Karaff + vas, Kristall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)

1369 3149  Karaff Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)

1369 3315  Karaff MED 6 st glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3360  Karmstol

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)

1369 3358  Karmstol

1369 3090  Karmstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)

1369 3158  Karmstol Gustaviansk, Bemålad

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)

1369 3756  Karmstol Gustaviansk, Bemålad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)

1369 3569  Karmstol Jugend, Bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 9512  Karmstol Jugend, Bemålad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)

1369 3364  Karmstolar 2 st, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3363  Karmstolar 4 st

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)

1369 3367  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3304  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)

1369 3204  Karmstolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3217  Karmstolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)

1369 3273  Karmstolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)

1369 3553  Karmstolar Ett par, Chippendale stil.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:31)

1369 3302  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 5046  Karmstolar ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC Vetlanda. Stomme i teak, klädsel i tyg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)

1369 5047  Karmstolar ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC Vetlanda. Stomme i teak, klädsel i tyg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)

1369 3835  Karmstolar ett par, Louis XV-stil, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)

1369 3332  Karmstolar Ett par, rokokostil.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)

1369 3325  Karta Septentrio Nalivm, Terrarum de Fcriptio. Motivet: 36x39cm

1369 3738  Kask för brandförsvaret. Sverige, 1800/1900-tal. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av mässing. Höjd: ca 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)

1369 3742  Kask K1, Sverige, modell 1900-1927. Plåt. Mässingsdekor med motiv av riksvapnet med lejon. Höjd: ca 28 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:13)

1369 3735  Kask svensk modell 1887, för Livgardet. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av vitmetall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3058  Kedja 18k guld, Pansar. Längd: 76cm, vikt: 10,6g.

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)

1369 3063  Kedja 18k guld, S-länk, med medaljong. Längd: 60cm, vikt: 16,2g.

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:10)

1369 3113  Kedja & ring 18k guld, Modell: Venezia & bismarck, storlek: 18½. Längd: 42cm, vikt: 2,6g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)

1369 3429  Kista Cassonemodell, chippendalestil. Bredd: 130 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 52 cm

1369 3201  Klädhängare metall, 2 galgar, Italien. Höjd: 175 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 9254  Klaffbord Karl Johan-stil, björk. Bredd: 98+ 2x26, djup: 73 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 1070  Knivar 2 st, silver, Georg Jensen/Evald Nielsen. Längd: 12-27 cm, bruttovikt: 134,5g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)

1369 3278  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)

1369 3561  Kolonnskåp Ett par, bemålade. Bredd: 29,5 cm. Djup: 38,5 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)

1369 3373  Kolonnskåp mahogny, 1800-tal. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)

1369 3743  Kopparstick Colombia, Cartagene. Motivet: 22x30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)

1369 3718  Korgstol med morris-tyg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)

1369 3454  Kräfttallrikar + glas, 12+ 1,5 ölglas, 2 snapsglas. Diameter: 24,5-32 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)

1369 3356  Lampbord 2 st, med glasskivor. Bemålade, Bredd: 50 cm. Djup: 50-70 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:49)

1369 3371  Lampbord Björkrot. Diameter: 50cm, höjd: 52cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)

1369 3370  Lampbord Diameter: 60cm. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)

1369 3175  Lampbord Funkis stil, Stenskiva, diameter: 32, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3253  Lampbord Teak. Bredd: 64, djup: 42 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)

1369 3397  Läsbord höj / sänkbart, längd: 86 cm, djup: 27 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)

1369 3231  Leksak Hund, Steiff. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)

1369 8180  Leksak Soldat, trä, Danmark. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:07)

1369 3153  Litografi H P Andersson. Signerad, numrerad 82/140. Motivet: 75x5/8

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3740  Litografier 4 st, kolorerade, 15x21 - 22x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3266  Ljuskrona empirestil, lösa Prismor, höjd: ca 103 cm, djup: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 9543  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)

1369 3074  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 9232  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)

1369 3768  Ljuskrona Prismor. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 3769  Ljuskrona Prismor. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)

1369 8499  Ljuskrona rokokostil, Prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)

1369 9193  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 3374  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)

1369 3832  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 3375  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)

1369 9358  Ljusplåt mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)

1369 3453  Ljusplåt Snäcka, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:00)

1369 3011  Ljusstakar 2 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)

1369 3010  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia + tärna, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 17-21,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)

1369 3008  Ljusstakar 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:41)

1369 3822  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm

1369 3006  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3750  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 15-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)

1369 3444  Ljusstakar Ett par, GUSUM, mässing. Höjd: 9,5 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:03)

1369 3283  Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)

1369 3576  Ljusstakar ett par, mässing, Jugend. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:55)

1369 3749  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)

1369 3111  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 8221  Ljusstakar ett par, senbarockstil, Herman Bergmans gjuteri. Mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:58)

1369 3596  Ljusstakar ett par, silver, Danmark. Höjd: 8 cm. Bruttovikt: 309,5g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3456  Ljusstakar Ett par, silver, England, Kolonn. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 864g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3782  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)

1369 3306  Ljusstakar Ett par. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)

1369 3224  Ljusstakar silver, Ett par, MGAB, 1968. Höjd: 8cm, bruttovikt: 637,7g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)

1369 3803  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 1998, fågel. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)

1369 3009  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)

1369 9005  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3599  Lockurna Asien. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)

1369 3744  Mappar 2 st, med grafik, bland annat kolorerat, omkring 1900, oramade lösa blad. Längd: 36-38 cm, djup: 24-26 cm, höjd: 1,5-2 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)

1369 3470  Martiniglas 6 st, konstglas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)

1369 9583  Masker 2 st, Trä, Africana. Höjd: 93-96cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 1096  Matbestick 109 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, bruttovikt: 3275g (varav knivar 1416g)

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 9417  Matbord 1880-tal, Bemålat. Bredd: 117, djup: 97 cm, höjd: 76 cm

1369 3759  Matbord Bemålat, diameter: 120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)

1369 3549  Matsalsgrupp 5 delar, Chippendalestil. Längd: 145 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)

1369 3557  Matsalsgrupp 5 delar, Teak, Diameter: 110cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivor, 45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)

1369 3582  Matsalsgrupp 7 delar, Bord + 2 karstolar + 4 stolar. Diameter: 105, höjd: 72 + 1 iläggx45 cm

1369 3208  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:33)

1369 3213  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, bord + 8 stolar. Längd: 160, djup: 110 cm, höjd: 77 cm, + 1 ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)

1369 3270  Matsalsgrupp Teak, 5 delar. Längd: 122+ 2x50. Djup: 84 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)

1369 3555  Matsalsskåp Chippendale stil. Bredd: 164 cm. Djup: 44 cm, höjd: 141 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)

1369 3298  Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 150, djup: 56 cm, höjd: 204 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)

1369 3285  Matservis Johnson&Bros, ca 55 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)

1369 3350  Matservisdelar 20 delar, måsen, Bing & Grøndahl.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)

1369 3086  Matservisdelar 35 del ca, "Chinese Star", omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:33)

1369 3459  Matservisdelar 45 del ca, Lidköping + buljongkoppar, Tyskland

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)

1369 3119  Matservisdelar ca 30 delar, Bavaria

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)

1369 3578  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, ca 70 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)

1369 3505  Matta orientalisk, 100x140 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 3503  Matta orientalisk, 106x205 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)

1369 3225  Matta orientalisk, 107x215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)

1369 3223  Matta Orientalisk, 116x172 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3511  Matta orientalisk, 116x190 cm

1369 3510  Matta orientalisk, 132x214 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:13)

1369 3489  Matta Orientalisk, 143x220 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)

1369 3504  Matta orientalisk, 152x217 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:15)

1369 3226  Matta orientalisk, 152x335 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 21:04)

1369 3538  Matta Orientalisk, 156x244cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)

1369 3490  Matta Orientalisk, 164x287 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)

1369 3512  Matta orientalisk, 167x260 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)

1369 3513  Matta orientalisk, 206x294 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)

1369 3221  Matta Orientalisk, 230x320 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)

1369 3506  Matta orientalisk, 67x133 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)

1369 3507  Matta orientalisk, 73x128 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3508  Matta orientalisk, 77x110 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)

1369 3536  Matta Orientalisk, 95x130cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)

1369 9523  Matta orientalisk, Galleri, 86x290 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3395  Matta Orientalisk, galleri, 95x253 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)

1369 9476  Matta Orientalisk, Hamedan, 109x156cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)

1369 3267  Matta Silke, Orientalisk, 62x92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)

1369 3445  Miniatyrer 2 st, porträtt, 6x6 & 8x7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)

1369 3114  Muggar 2 st, Arabia, Finland, Mumin. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3357  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)

1369 3586  Nattygsbord Teak. Bredd: 44 cm. Djup: 31 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 9346  Netsuke Sten, Asien. Höjd: 4,5 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)

1369 3183  Oljemålning A Hedlund. Signerad, "Stockholms Stadshus", 1973. Olja på duk, 29x59cm

1369 3793  Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Signerad, havsmotiv. Olja på pannå, 45x54cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:32)

1369 7065  Oljemålning Aleksandra Egorovna Makovskaja (1837-1915). Flickor med gäss. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, ca 15,5x22,5cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)

1369 9199  Oljemålning Anker Landberg (1916-1973), Danmark. Fiskargubbar. Signerad, daterad -70. Olja på duk, 54x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 3709  Oljemålning Astley Kjellin (1888-1960), Sverige. Fruktstilleben, kopia. Signerad. Olja på duk, 52x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)

1369 3413  Oljemålning Derek Hare. Signerad, daterad 1973, hav. Olja på duk, 35x46 cm

1369 3168  Oljemålning Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Monogramsignerad EF. Olja på duk, 41x87 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:50)

1369 3728  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "det gröna staketet". Signerad, daterad 48. Olja på pannå, 22x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 8479  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 65x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)

1369 3428  Oljemålning Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)

1369 3580  Oljemålning Evgeni Noormagi, Monogramsignerad 1950. Olja på pannå, 53x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)

1369 2009  Oljemålning Fredrick Wilhelm Fabarius, Marin, Signerad, 1872. Olja på duk, 54x43 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)

1369 3292  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, GB, skärgård. Olja på pannå, 15x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)

1369 3731  Oljemålning Gunnar Dahlström, "sommarmoln Vassitjokko", Signerad. Olja på duk, 53x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)

1369 9471  Oljemålning Halvar Halvorsen, Signerad. Olja på duk, 49x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)

1369 3726  Oljemålning Hjalmar Nordlund (1879-1971), Sverige. Motiv från Medelpad, Signerad. Olja på duk, 48x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 3447  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "Blekt Sommarljus, Öland". Signerad, duk på pannå, 20x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3355  Oljemålning J Malm, "Från en Villa i Castallemare". Signerad. Olja på duk, 98x57.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 3351  Oljemålning J Malm, "från fjällgatan". Signerad. Olja på pannå, 32x44cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)

1369 2011  Oljemålning Johan Christoffer Boklund, "München", Signerad, flicka vid brunn. Olja på duk, 38x31 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)

1369 7067  Oljemålning Johannes Martin Grimelund (1842-1917), Marin. Signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 32x20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)

1369 3409  Oljemålning Jorgo Krallis (f. 1937), "Baloons". Signerad, daterad -79. Olja på duk, 58x64 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)

1369 3587  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)

1369 3203  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Mexico". Signerad. Olja på pannå, 11x19cm

1369 3170  Oljemålning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Porträtt, Paris, Signerad a tergo. Olja på duk på pannå. 44,5x32,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3423  Oljemålning Lennart Jarstad (1911-1980), Sverige. Amaryllis. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)

1369 3544  Oljemålning Ludvig Hallstedt (1839-1923), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)

1369 3100  Oljemålning M. Mortiel. Signerad, naken kvinna. Olja på duk, 60x48cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 9056  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Blåsippa. Signerad. Olja på pannå, 21x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)

1369 3254  Oljemålning O Wegger, Signerad. Olja på duk, 37x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)

1369 9157  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 73x60 cm. Saknar ram

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)

1369 3042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fruktstilleben. Olja på duk, 28x37cm

1369 3419  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, skepp. Olja på pannå, 59x76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:40)

1369 3814  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, ej signerad. Olja på pannå, 25x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)

1369 3359  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal. Olja på pannå, 33x29 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:36)

1369 3188  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 60x49cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Olja på duk, 74x58,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:41)

1369 3791  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, man. Olja på duk, 67x52cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)

1369 3143  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv (Wennergren center) Sveavägen, uppfodrad duk. Signerad, 38x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)

1369 3098  Oljemålning Olle Almgren. Sittande modell. Signerad, daterad 1961. Olja på pannå, 59x48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)

1369 3417  Oljemålning Oscar Bernerus. Signerad, daterad 1944, Stockholm. Olja på pannå, 44x38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)

1369 3790  Oljemålning Pär Thorell (1923-1969), Sverige. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 50x64cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 3766  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 50x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3427  Oljemålning Signerad Skov, Hus med grind. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm

1369 3430  Oljemålning Signerad Stenvall, skärgård. Olja på duk, 45x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 3446  Oljemålning Signerad V Henning, Träd. Olja på duk, 24x18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:41)

1369 3792  Oljemålning Signerad, 1956, stilleben. Olja på duk, 64x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)

1369 9065  Oljemålning Signerad, Falkonerarer. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 61x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)

1369 3078  Oljemålning Signerad, landskap. Olja på duk, 65x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:48)

1369 3089  Oljemålning Signerad, skepp. Olja på duk, 59x90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)

1369 3032  Oljemålning Signerad, trädgård. Olja på duk, 26x34cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 3421  Oljemålning Signerad. Olja på duk, 70x97cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)

1369 3079  Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 23x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)

1369 9049  Oljemålning Sven Olof Norman (1935-2020), Sverige. Signerad, "1989-90", sjö & berg. Olja på duk, 92x80 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)

1369 3260  Oljemålning T Nyberg, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 37x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)

1369 3734  Oljemålning Ture Bosin (1894-1983), Sverige. "blommande sedum, Stenåsa Öland". Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:59)

1369 3588  Oljemålning Vjeteslav Kliuchnikov (f. 1956), Ryssland. "Jack Russel". Signerad a tergo, 2002. Olja på duk. 23x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)

1369 9393  Oljemålningar 2 st. Öhlin, Landskap resp, Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, Motivet: 13x18 cm

1369 9437  Oljemålningar 3 st. Oidentifierad konstnär, Landskap och stilleben. Olja på duk 52x36 - 43x48, oramade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)

1369 3478  Oramade lösa blad Akvareller mm, Edward Smith (f. 1923), USA. Signerade. Längd: 11,5-38 cm, djup: 30-55,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)

1369 3491  Oramade lösa blad diverse akvareller mm

1369 3044  Örhängen 18k guld med rubiner och diamanter, ca 20xca0,001ct. Vikt: 1,8g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3806  Örhängen 18k guld, 4 par, vitguld/gultguld, med pärlor & vita stenar. Vikt: 5,4g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)

1369 9040  Örhängen Ett par. Diameter: 4,5cm. Vikt: 7,9g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)

1369 3087  Örhängen & hänge 18k guld, med smaragder och diamanter, 3xca0,04ct, 4xca0,01ct. Vikt:

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 9510  Ostkupa höjd: 16cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:41)

1369 3425  Pall trissor. Längd: 126cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)

1369 3390  Papperskorg Firma Svenskt Tenn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:23)

1369 3139  Paraplyer 3 st + käpp, modell äldre. Längd: 64-96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)

1369 3121  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 3396  Paraplyställ mässing / järn. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)

1369 3601  Parti mynt + dosa.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:03)

1369 3177  Parti porslin 12 delar, Kina, nutida

1369 3483  Parti silver 7 delar, diverse, 390g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)

1369 3258  Pastell Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. Signerad, daterad 38, träd. Motivet: 33x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)

1369 3252  Pelarbord Bemålat, 1800-tal. Diameter: 73, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)

1369 3277  Piedestal med stenskiva. Höjd: 36 cm

1369 3378  Piedestaler Ett par, Elefanter, glaserade. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)

1369 3783  Pilgrimsflaskor Ett par, porslin, Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)

1369 3195  Pinnstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Pinnockio. Genombruten rygg med spjälor

1369 3372  Pinnstolar 12st, 1800-tal, snarlika.

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:03)

1369 3236  Pinnstolar 4 st, Bemålade, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

1369 3262  Pinnstolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)

1369 3583  Plafonder 3 st. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)

1369 3532  Plafonder Ett par. "Plafo", Uno och Östen Christiansen, Luxus. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:03)

1369 3565  Plunta 1800-tal, glas, silverlock. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)

1369 3707  Pokal silver. Invändigt förgylld. Höjd: 21cm, bruttovikt: 332g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)

1369 3500  Portfölj Peak Performance, Skinn. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)

1369 3820  Prispokaler silver, 10 st. Höjd: 6-10. Vikt: ca 600 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)

1369 3816  Prispokaler silver, 18 st. Höjd: 4-6. Vikt: ca 570g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)

1369 3818  Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 7,5-11 cm, vikt: ca 520 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)

1369 3819  Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 8,5-13 cm. Vikt: ca 800 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)

1369 3817  Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 8-13 cm. Vikt: ca 490 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 3457  Prydnadssked + gaffel, 2 delar, silver, Holland. Höjd: 38 cm. Vikt: 560g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)

1369 9238  Ring 18 k vitguld, 2,9 g, Brilljant 0,36 ct, ringmått: 15 mm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)

1369 3808  Ring 18k guld, med diamant, 1xca0,10ct, storlek: 16½. Vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:45)

1369 3804  Ring 18K vitguld, med rosa safirer, storlek: 18. Vikt: 11,1g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)

1369 3811  Ring & örhängen 18K vitguld, med diamanter och blå safir, 11xca0,01ct, storlek: 18. Vikt: 5,1g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)

1369 3810  Ringar 18k guld, 2 st, med vita & röda stenar, storlek: 16½-17½. Vikt: 2,9g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)

1369 3112  Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, ringmått: 16-18. Vikt: 5,5g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)

1369 3320  Rödvinsglas 6 st, Mirage. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)

1369 3049  Rödvinsglas 6+ 8st, Orrefors Blanche. Höjd: 22-24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:41)

1369 9089  Rökbord 30-tal, omarbetat / bemålat. Bredd: 63. Djup: 63 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)

1369 3056  Rökbord mahogny, kopparskiva. Diameter: 56 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 december 2020 09:51)

1369 3539  Röllakan 139x200cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)

1369 3543  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 138x206 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)

1369 3563  Röllakan Signerad Alice Wallebäck, 170x237cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:10)

1369 3747  Sabel m/1899, för officer vid infanteriet, med portopé och balja. Märkt Milit Ekip Aktiebolaget, 1800-talets andra hälft. Längd: 101 cm, djup: 13 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)

1369 3548  Salongsbord Chippendalestil. Diameter: 90cm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)

1369 3471  Salt / pepparströare 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Skultuna. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:01)

1369 3305  Samlartallrikar 3 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16-30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)

1369 9522  Samlartallrikar 4 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal, 1970-tal. Diameter: 28,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 9564  Sängram Grange, Dubbelsäng, Etiketterad. Längd: 190 cm, djup: 150 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)

1369 3502  Sängramar 2 st, rokokostil, 90x195 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)

1369 3249  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Höjd: 46-51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)

1369 3526  Satsbord 3 delar, rokokostil. Höjd: 52-57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)

1369 3327  Satsbord 3 delar, rokokostil. Höjd: 52-57cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)

1369 3534  Sekretär Teak. Bredd: 85 cm. Djup: 44 cm, höjd: 111,5 cm, nyckel

1369 3051  Seltersglas 8st, Orrefors Blanche. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)

1369 3335  Serveringsbord Teak. Bredd: 62 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)

1369 3271  Serveringsvagn Evald Melander. På hjul. Längd: 74 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)

1369 3760  Serveringsvagn mahogny. Längd: 88, djup: 68 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)

1369 3730  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 14 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 3150  Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, 28 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 3147  Servisdelar Rosenthal, Maria Björnbär, 21 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)

1369 3725  Servisdelar Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 10+ 12. Diameter: 20-24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 3551  Sideboard Chippendale stil. Längd: 165 cm. Djup: 51 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)

1369 3340  Sideboard Laserat. Längd: 110, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)

1369 3341  Sideboard Laserat. Längd: 135, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)

1369 3797  Silverdosa silver, med lock, 1851, gravyr. Diameter: 7cm, vikt: 84g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)

1369 3794  Silverföremål silver, 6 delar, gravyrer. Höjd: 4-14cm, bruttovikt: 492,2g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)

1369 9324  Skål + dosa+ ask, Stelton & Jensen. Diameter: 7,5-14cm

1369 3824  Skål + Vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 2 delar. Diameter: 15, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)

1369 3108  Skål Firma Svenskt Tenn, 1930. Diameter: 13cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)

1369 3037  Skål Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)

1369 3282  Skål på fot, Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 13, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:24)

1369 3480  Skål silver, OU Bohlin. Diameter: 14, höjd: 5,5 cm, vikt: 220g, graverad i botten

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)

1369 3706  Skål silver. Diameter: 28 cm. Vikt: 480g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)

1369 3106  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)

1369 3708  Skål på fot glas och silver. Höjd: 19 cm. Diameter: 26cm, bruttovikt: 892g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)

1369 3003  Skål på fot Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ansikte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)

1369 3148  Skålar 1+ 2+ 2 delar, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Diameter: 13-27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)

1369 3151  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)

1369 3116  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 11-15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)

1369 3229  Skålar 3 st, silver, MGAB. Diameter: 7-12cm, vikt: 356,6g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)

1369 3237  Skålar silver, 3 st, + äggkopp, MGAB. Höjd: 5-6cm, vikt: 257,6g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)

1369 3702  Skålar silver, Ett par, med relief. Diameter: 17,5cm. Vikt: 529g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:11)

1369 9345  Skålfat 4 st, Kina, omkring 1900, diameter: 7-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)

1369 9557  Skålfat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Paprika. Upsala-Ekeby. Diameter: 23 cm

1369 3515  Skänk Bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 127 cm, nyckel

1369 3297  Skåp med lådor, omkring sekelskiftet 1900, senare bemålning. Bredd: 125. Djup: 40 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)

1369 3096  Skåpunderdel Teak. Längd: 110 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)

1369 3798  Skedar silver, 12st. Längd: 20cm, vikt: 758g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)

1369 3799  Skedar silver, 13st. Längd: 22cm, vikt: 814g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 3800  Skedar silver, 17st. Längd: 18-22cm, vikt: 900g.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)

1369 3309  Skedar silver. Längd: 10cm, med etui. Vikt: 124,6g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 3337  Skrivbord + stol. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:58)

1369 3339  Skrivbord + stol. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)

1369 3720  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 114, djup: 57 cm, höjd: 77 cm, nyckel

1369 3554  Skrivbord Chippendale stil. Bredd: 136 cm. Djup: 71 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 3296  Skrivbord med uppsats, Rokokostil. Bredd: 115, djup: 65 cm, höjd: 77-105

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)

1369 3057  Skrivbordslampa A&E design, längd: 100 cm, djup: 21cm

1369 9524  Skrivskåp 1800-tal, med sekretärdel, furu. Bredd: 121. Djup: 50 cm, höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)

1369 8096  Skulptur C Bertelsen, Danmark. Inuitkvinna skrapar fisk. Bemålad keramik. Längd: 39 cm. Litt: Konst i Svenska Hem, del 9. Bredd: 28 cm. Höjd: 34 cm

1369 3085  Skulptur Catharina Lindqvist, Grönsak, glaserad keramik. Signerad. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)

1369 9322  Skulptur Flygplan, Playsam, Ulf Hansen. Längd: 18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)

1369 3826  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt. Längd: 33, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)

1369 9317  Skulptur Huvuden. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 3745  Skulptur L Hjort, Signerad. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)

1369 3784  Skulptur Lergods, bemålad, pojke. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)

1369 3777  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)

1369 3775  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)

1369 3776  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

1369 3316  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)

1369 3311  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

1369 3314  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)

1369 3082  Skulptur Rörstrand, fågel. Höjd: 20cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)

1369 3786  Skulpturer 2 st, porslin, England. Höjd: 21-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)

1369 3787  Skulpturer 3 st, keramik, Viper, Barbro, Får. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)

1369 3369  Slagbord längd: 65+ 2x60, djup: 90 cm, höjd: 71 cm

1369 9104  Smycken 6 delar, silver, Armband + halsband + hänge. Vikt: 38,8g

1369 3235  Snurrpall omkring sekelskiftet 1900, längd: 35 cm, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

1369 3533  Snurrstol Metall

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)

1369 3552  Soffa Längd: 160cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)

1369 3721  Soffa mahogny. Längd: 170

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:44)

1369 3408  Soffa Rokokostil. Längd: 180cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)

1369 3527  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 77 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)

1369 9306  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:16)

1369 3185  Soffbord Rotting, glasskiva. Bredd: 104, djup: 55 cm, höjd: 53 cm

1369 3202  Soffbord Rustikt, Bemålat, Lådor. Bredd: 152, djup: 74 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:58)

1369 1037  Spegel + borste, silver (800), Tyskland. Längd: 17-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)

1369 3556  Spegel 133x65cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)

1369 3259  Spegel 1800-tal, björk, intarsia, 66x35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)

1369 3426  Spegel 1950-tal, Svenska Möbelfabrikerna AB, G&T, 99x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:36)

1369 3352  Spegel 76x54cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)

1369 3071  Spegel 84x42cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)

1369 3238  Spegel med hylla, Teak, 50x80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3102  Spegel Oval, 79x62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:38)

1369 3055  Spegel Sent 1800-tal, 25x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:38)

1369 3317  Spegel Teak, 120x38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)

1369 3774  Spegellampett Gustaviansk stil, 62x35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)

1369 3120  Stallykta höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)

1369 3366  Stol Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 9308  Stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Lilla Hunter"

1369 3164  Stol Tonon, Design: Fabio de Bartolomei, Italy

1369 3159  Stolar 2 st, snarlika, Gustavianska

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3530  Stolar 4 st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)

1369 3174  Stolar 4 st, 1800tal, Signerade AES, (Möbelsnickare Albert Engström, Fårö)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)

1369 3216  Stolar 4 st, barockstil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3387  Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)

1369 3531  Stolar 4 st, Teak, Galon.

1369 3205  Stolar 4 st, Windsormodell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)

1369 3272  Stolar 5 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, Fritz Hansen, Danmark

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)

1369 3060  Stolar 7st, Sven Markelius, Stapelbara.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)

1369 8296  Stolar 9st, Hepplewhitestil

1369 3388  Stolar Ett par, 1800-tal, björk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:56)

1369 3719  Stolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 3379  Stolar Ett par, Teak, 1950-tal, Albin Johansson, Hyssna, märkta

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:10)

1369 3540  Stringhylla 6 hyllplan, 78x30cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:53)

1369 3392  Sybord 1800-tal, björk. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 67 cm

1369 3400  Sybord 1800-tal, lyrformad fot, alm. Bredd: 59. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 9453  Sybord Allmoge. Bredd: 46 cm. Djup: 33 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:48)

1369 3303  Taburett Gustaviansk stil, längd: 40 cm, djup: 52 cm, höjd: 40 cm

1369 3092  Taburetter 2 st, rokokostil, snarlika. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)

1369 3028  Takarmatur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "AJ-pendel"Louis Poulsen. Aluminium. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 3529  Takarmatur Ateljé Lyktan, med, höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)

1369 3524  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, mässing och glas. Diameter: 52cm

1369 3748  Takarmatur höjd: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)

1369 3029  Takarmatur Luxus. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)

1369 3030  Takarmatur Luxus. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)

1369 3773  Takarmatur mässing / porslinsblommor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)

1369 9106  Takarmatur med prismor, Dia 41 cm. Längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)

1369 3061  Takarmatur Saturnus-modell, omkring 1900-talet mitt. Diameter: 50cm, höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:23)

1369 9276  Takarmatur Senjugend. Höjd: 88 cm

1369 3109  Tallrikar 12st, Rörstrand. Diameter: 21-25cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)

1369 9456  Tamburmajor metall. Höjd: 178

1369 9459  Tamburmajor metall. Höjd: 178

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)

1369 3246  Tamburmajor Metall. Höjd: 182

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:28)

1369 3053  Tändare Ronson med etui, längd: 6,5cm, djup: 1,5 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)

1369 3733  Tavelram med oljetryck, 1800-tal, ramens innermått: 67x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)

1369 3361  Tavlor 7 st, Sidenväveri, 16x18-19x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)

1369 3435  Teckningar 2 st, 1800-tal, Porträtt, 41x30 & 45x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)

1369 3187  Tekanna Japan, järn. Längd: 28, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)

1369 3191  Tekanna porslin. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)

1369 3233  Tekanna silver, Eric Löfman, MGAB, 1970. Höjd: 17cm, bruttovikt: 537,7g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:08)

1369 3067  Tekök Koppar. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)

1369 3190  Tekoppar 7 st, Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:52)

1369 3039  Tekoppar med fat, 5 delar, Gustavsberg, Rococo

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)

1369 2017  Tellurium P A Norstedt & söner, Ns 23. Höjd: 40. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)

1369 9194  Terrin Med fat & kanna, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Längd: 21-23cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)

1369 3134  Terrin Med lock, Meissen. Längd: 29cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 9566  Teskedar 12 st, silver, olika modeller, 1800-tal. Vikt: 170g ca. Längd: ca 13,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)

1369 9066  Tidningshållare "Magasin", Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Källemo, 1988. Längd: 140

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)

1369 3560  Tidningsställ bemålad. Längd: 47cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3130  Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 4/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)

1369 3184  Trädgårdsurnor Ett par, betong, Stockar. Höjd: 31 cm

1369 9546  Trädgårdsurnor Ett par, med rund fot, gjutjärn. Höjd: 50m

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)

1369 3342  Trappstege höjd: 63cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 3501  Träskulptur Monogramsignerad eg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)

1369 3156  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad. Motivet: 61x56 respektive 56x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:06)

1369 3455  Träsnitt 3 st, Kina, 15x10 - 18x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:22)

1369 3034  Tryck 2 st, Ryttare. Motivet: 32x23,5cm

1369 9503  Tryck Lif gardet till Häst. 2 st. Motivet: 39x24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)

1369 2012  Tusch Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Konungamötet Malmö 1848, Signerad, Fredrik VII & Karl XV, 29x39 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)

1369 3094  Unicabox Längd: 90 cm, Bredd: 50 cm, Höjd: 50cm

1369 9045  Uppläggningsbestick 2 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)

1369 3537  Urna med lock, Kina, 1800-tal. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:00)

1369 9584  Urnor Ett par, Asien, glaserade, Motiv med drakar. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)

1369 3704  Väggarmaturer 3 st, glas och mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)

1369 3584  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)

1369 3268  Väggprydnad mässing. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)

1369 3547  Väggrelief höjd: 75cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)

1369 3084  Väggrelief Silver/ Italien, Paesaggio Marino, 20x24cm

1369 3336  Väggrelief Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Ekeby. Höstlöv. Signerad, keramik, 38x28cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3312  Väggskulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant I, Gustavsberg. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)

1369 3313  Väggskulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant II, Gustavsberg. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:00)

1369 3103  Väggur Barockstil, 53x32cm

1369 9222  Väggur Empirestil. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)

1369 3169  Vas + 4 glas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20-26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)

1369 9039  Vas + vinglas, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", boda. Höjd: 19-27 cm

1369 3189  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)

1369 3450  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)

1369 3348  Vas Ej signerad. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)

1369 3052  Vas glas, silvermontering. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:32)

1369 3308  Vas höjd: 26cm

1369 3110  Vas Lladro, Spanien, längd: 23cm, djup: 23cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)

1369 3307  Vas Rosenthal, Studio Line, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 15cm

1369 3227  Vas silver, Gewe, 1967. Höjd: 14cm, vikt: 222g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)

1369 3075  Vas Skultuna, Paolo Dell Elce. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:06)

1369 8073  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, droppform med reliefmönster. Ristad signatur i godset Stig L samt stämplad i godset Gustavsberg. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 3542  Vas Tenn, gravyr. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)

1369 3038  Vas Upsala-Ekeby. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)

1369 3125  Vaser 3 st + skål, Kristall. Höjd: 13-26 cm

1369 3522  Vaser ett par, omkring sekelskiftet 1900, Porslin. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:12)

1369 3410  Vedkorg + eldset, mässing. Höjd: 70 längd: 50 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)

1369 3330  Vinglas 6+ 4 st, Boda. Höjd: 17-21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)

1369 3192  Vinglas 9 st, Pukeberg. Höjd: 14 cm, diameter: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)

1369 3118  Vinglas & snapsglas 2+ 2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 12-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)

1369 3550  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 58. Djup: 38 cm, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)

1369 3713  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 105. Djup: 40 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)

1369 3220  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 145, djup: 42 cm, höjd: 213 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)

1369 3321  Vitvinsglas 6 st, Mirage. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)

1369 3825  Whiskeybägare 2 st, silver, MEMA, Löfman, 1997. Höjd: 5,5, ca 110 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:10)

1369 3176  Ytterfoder + vas, 3 delar, Porslin, nutida. Längd: 33, höjd: 14-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)

1369 3230  Ytterfoder stengods, konstfacksskolan. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)