1369 3621 Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad. Olja/akryl, 46x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3609 Akryl Dominyka Usvaiskaya. Komposition i grönt och guld. Signerad a tergo. Mixed media akryl och epoxyresin på duk, 20x20 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)
1369 3579 Akvarell Alexandrowski, 48x22 cm. Signerad
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 3788 Akvarell Arvid Cronstrand (1831-1899), Sverige. Segelskuta. Signerad, daterad 1878. Motivet: 22x31,5 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:15)
1369 3385 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Bridge+ Construction, Signerad. Daterad -56. Bladets mått: 74x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)
1369 3391 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Bro. Signerad, daterad -57. Bladets mått: 60x82 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 3473 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition, Signerad. Dat. 57. Bladets mått: 36x44, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3441 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition. Signerad daterad 57. Motivet: 36x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 3433 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Komposition. Signerad, daterad -58. Bladets mått: 51x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)
1369 3443 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Skärgårdslandskap, bladets mått: 42x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)
1369 3437 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Sommarblomster. Signerad daterad -57. Bladets mått: 37x45 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)
1369 3464 Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Stairs, Signerad. Daterad. Bladets mått: 44x36, oramat löst blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3737 Akvarell K Lindroth. Signerad, daterad 1967, skärgårdsväg. Motivet: 28x38cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 3123 Akvarell Karin Wahlström. Signerad, daterad -00, landskap, 30x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)
1369 8247 Akvarell Oidentifierad konstnär. Barn. Signerad, daterad -20. Mixed media akvarell och blyerts. Motivet: 46x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)
1369 3414 Akvareller 2 st, Derek Hare. Signerad, daterad -77, hav. Motivet: 26x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)
1369 3140 Akvareller 2 st, SS Chichamaqa Cap: J Nicolson 1864", Albert capt a Blohm Naples, 29x38-31x41cm. Signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 3293 Altsaxofon i väska, Hermes, USA. Längd: 66 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)
1369 3294 Altsaxofon i väska, Hermes, USA. Längd: 66 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)
1369 3054 Ampel Glaskupa, nutida. Diameter: 33cm. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3559 Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)
1369 3377 Arkivskåp Tidigt 1900-tal. Bredd: 56, djup: 58 cm, höjd: 163 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:50)
1369 3076 Armband silver, Thomas Sabo, med 5 st berlocker. Längd: 20cm. Vikt: 23,3g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 4430 Armbandsur 18k guld, Damur Omega, manuell. Diameter: 16mm. Armband i 18K, Längd: 17cm, bruttovikt: 20g. Med orginaletui
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)
1369 3066 Armring 18k guld, med åttkantslipade diamanter 4xca0,01ct, samt odlade pärlor. Diameter: 6,2cm. Vikt: 13,3g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)
1369 3498 Badkarsoffa Rokokostil. Längd: 200cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 3831 Badrumskåp Italien. Bredd: 70 cm. Djup: 14 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 3463 Bägare 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Gillgren, 1955 och 1973. Höjd: 10-11,5. Vikt: ca 300g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 3482 Bägare 6 + 1 delar, silver. Höjd: 4-5. Vikt: ca 220g, graverad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3465 Bägare silver, Graverad, 1946, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 16,5 cm. Vikt: ca 200g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)
1369 3439 Bägare silver, TESI Tenn & Silver AB. Höjd: 19. Vikt: ca 360 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 3250 Bakbricka 74x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3234 Balansvåg med vikter, längd: 53 cm, djup: 21 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)
1369 3243 Bankett Karl Johan-stil. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)
1369 3541 Barnvagn Längd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3070 Berlocker 2 st, 18k guld. Längd: 2cm. Vikt: 5,2g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:22)
1369 3486 Bestick nysilver, modell Chippendale
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 3830 Bestick silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 32 delar. Längd: 12-19, bruttovikt: ca 1100g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:35)
1369 3126 Bestickuppsättning nysilver, spetsmodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)
1369 9129 Blandteknik 2 st, Johan Herder (f. 1952), Sverige. Komposition No 317 & 317, oramat löst blad. Signerad, bladets mått: 29,5x29,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)
1369 3449 Blandteknik 3 st. Oidentifierad Konstnär, Signerad, daterad -62. Bladets mått: 50x70, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)
1369 3833 Blandteknik Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Paret of the picture". Signerad a tergo. Motivet: 70x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3263 Blandteknik Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. Signerad. Motivet: 13x30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)
1369 3242 Blomsterbord på hjul. Bredd: 123, djup: 41 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:31)
1369 8227 Blyerts Hans Johansson (f. 1954), Sverige. Venedig. Signerad, daterad 1929. Blyerts, 40x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)
1369 9253 Bokhylla Betsad björk. Bredd: 82, djup: 27 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:11)
1369 3275 Bokhylleskåp Teak, 1950-tal. Bredd: 140, djup: 41 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)
1369 3493 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 147 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)
1369 3265 Bord Med glas. Bredd: 66 cm. Djup: 67 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)
1369 3333 Bord Med klaffar & låda. Bredd: 107 cm. Djup: 52,14x2cm, höjd: 75cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:55)
1369 3093 Bord med klaffar. Bredd: 97cm, 2x18 cm. Djup: 52 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)
1369 3752 Bord med gallerkant 1800-tal, mahogny, Intarsia, mässingsdekor. Diameter: 45, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)
1369 3451 Bordsdekorationer 3 st, Tuppar, metall. Höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)
1369 9550 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)
1369 9547 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 9548 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)
1369 3247 Bordslampa Alabaster. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:52)
1369 3182 Bordslampa Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, porslin. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:52)
1369 3571 Bordslampa Furu, höj- och sänkbar, höjd: 90 cm (maxhöjd)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:55)
1369 3823 Bordslampa Glas, Uggla. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)
1369 3241 Bordslampa höjd: 63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:08)
1369 3180 Bordslampa Kandell, Gafflar, Kandell. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 december 2020 01:31)
1369 3594 Bordslampa mässing, Dansk Design. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)
1369 3101 Bordslampa mässing. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)
1369 3301 Bordslampa mässing. Höjd: ca 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)
1369 3558 Bordslampa Metall. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)
1369 3597 Bordslampa Tuben, Ateljé Lyktan. Längd: 80. Höjd: 39 cm, plast
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 9266 Bordslampfot NK. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3399 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 53, Boréns
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3299 Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)
1369 3300 Bordslampor ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)
1369 3494 Bordslampor Ett par, RAF, mässing. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:00)
1369 9511 Bordslampor Ett par. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:45)
1369 3785 Bordslyster prismor. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)
1369 9533 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)
1369 3813 Bordslystrar Ett par, prismor, mässing, sockel i marmor. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)
1369 3570 Bordspendyl senempire, marmor. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:35)
1369 3157 Bordsskärm Asien, Lack / stenarbete, 33x42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)
1369 4094 Bordssurtout silver, år 1796, Gustaviansk, Mikael Nyberg (1781-1815), Stockholm. Längd: 32cm. Höjd: 33cm, lock tillverkade senare (1800-tal). Vikt: 1124g (exkl glas)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)
1369 3765 Bordsur Sent 1800-tal. Höjd: 34 längd: 34 cm, alabaster / metall
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:40)
1369 3606 Bricka försilvrad, gravyr, 50x37cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)
1369 3499 Bricka skuren dekor, tidigt 1900-tal. Valnöt. Signerad I Amoros, 54x35 cm, dekor med druvor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)
1369 3562 Brickbord Rokokostil. Bredd: 59 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)
1369 3827 Burk med lock + fat. Ekeby. Diameter: 16-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3758 Byrå engelsk stil, mahogny, stenskiva, gallerkant. Bredd: 45. Djup: 32 cm. Höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3755 Byrå England, mahogny. Bredd: 76, djup: 26 cm, höjd: 72 cm
1369 3535 Byrå Längd: 60 cm. Djup: 32 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 3334 Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3274 Byrå med stenskiva. Bredd: 61, djup: 31 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 21:05)
1369 3771 Byrå nutida, 7-lådor. Bredd: 44. Djup: 37 cm, höjd: 143 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)
1369 3593 Byrå omkring 1900, bemålad. Bredd: 100. Djup: 47 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)
1369 3770 Byrå Senbarock, ek. Bredd: 90, djup: 54 cm, höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)
1369 3761 Byrå sengustaviansk stil, 1800/1900-tal. Stenskiva. Bredd: 62 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 3398 Byråar Ett par, idegran, England. Längd: 44, djup: 32 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)
1369 3328 Champagneglas 11st, Intermezzo, Orrefors, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)
1369 3048 Champagneglas 11st, Orrefors Blanche. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3329 Champagneglas 12st, Boda. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 3477 Cigarettskrin silver, 14x8, CG Hallberg, 1957, monogram, cederträ, bruttovikt: 195 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)
1369 3598 Collier parti diverse. Längd: 34-54cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3812 Damur 18k guld, Swaving, 17 Jewels Incabloc, manuell. Diameter: 15mm, serienummer: 63111. Längd: 17,5cm, bruttovikt: 29,5g
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)
1369 9415 Diverse grafiska blad, teckningar mm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)
1369 3801 Diverse silver 42 delar. Längd: 9-20cm. Vikt: 880g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 9274 Dockor 2 st + kläder. Höjd: 35-60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 9094 Dörrklocka Metall, modell äldre. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)
1369 3440 Dosa Porslin, Orientalisk. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3384 Drum table Ett par, England. Diameter: 50, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)
1369 3487 Efterrättsskedar 12 st, silver, Georg Jensen, årsskedar. Längd: 15 cm. Vikt: 539,4g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)
1369 3436 Eldhundar Ett par, metall. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 3717 Etagebord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 65, djup: 40 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 3715 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Motivet: 20x19cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3261 Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, kvinna, 245/368. Motivet: 7x12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)
1369 3200 Etsning Leif Elggren (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 48/110, daterad 1980. Motivet: 5,5x4,4cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:53)
1369 3128 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad, HC III/VIII, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3172 Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 85/100 respektive 27/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3033 Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 22x41-30x34cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 9001 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 99/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)
1369 3171 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 41/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)
1369 3131 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 41/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 2553 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 58/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
1369 3288 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 38/250. Motivet: 56x44 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)
1369 3210 Färglitografi Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad, numrerad 160/325. Motivet: 19x30cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)
1369 3287 Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 198/280, Trut, bladets mått: 55x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)
1369 9528 Färglitografi Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 231/250. Motivet: 25x30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 3401 Färglitografi Carl-Henning Pedersen (1913-2007), Danmark. Paris. Signerad, numrerad 96/150, daterad 1983. Motivet: 76x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)
1369 3402 Färglitografi Carl-Henning Pedersen (1913-2007), Danmark. Paris. Signerad, numrerad 96/150, daterad 1983. Motivet: 76x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)
1369 9162 Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad 49/100, "Fröken Julie i dag ou la belle de Åke Hodell". Motivet: 79x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)
1369 3133 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 3523 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 250/290, Stockholmsmotiv. Motivet: 54x63cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)
1369 3289 Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Blomster. Signerad, numrerad 250/250, daterad -89. Motivet: 36x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)
1369 3099 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 34/40. Motivet: 63x42cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 3754 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Restauranginteriör. Signerad, numrerad 10/50. Bladets mått: 54x76 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:28)
1369 9052 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 44/75,1970. Motivet: 24x18cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 3002 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 25/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:59)
1369 3088 Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 147/220. Motivet: 25x20cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)
1369 3152 Färglitografi Mats Frygelius. Signerad, numrerad 96/140. Motivet: 53x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)
1369 3382 Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 112/125. Motivet: 46x58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 3416 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 60/210, Södermalm. Motivet: 60x43cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)
1369 8272 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stilleben. Tryck signatur. Oramat löst blad. Motivet: 40x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)
1369 3404 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 63/140. Motivet: 47x35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)
1369 3739 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 128/310. Motivet: 30x23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:52)
1369 3741 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 458/500. Motivet: 30x44cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)
1369 3577 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 221/350. Motivet: 31x38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:50)
1369 3418 Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. "Fågelliv Strömmen". Signerad, numrerad 344/360. Motivet: 62x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)
1369 3353 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 171/390. Motivet: 31x41 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3354 Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 171/390. Motivet: 31x41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 9356 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 137/180. Motivet: 70x100 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3212 Färglitografi Ulf Onsberg (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 96/200, komposition. Motivet: 18x29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)
1369 3155 Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 114/280 och 114/260 respektive PT. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 3001 Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 3/99,10/99 respektive 36/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 3575 Fat 2 st, Rörstrand, Japan, "Hotel Rydberg. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)
1369 3590 Fat 4 st, Kanton. Längd: 12-26 cm
1369 3031 Fat Japan, Imaridekor, längd: 34 cm, djup: 34 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)
1369 3040 Fat Nittsjö, Jerk Werkmeister. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)
1369 3324 Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 9409 Fåtölj Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 3546 Fåtölj höjd: 102cm, sitthöjd: 42cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)
1369 3403 Fåtölj Rokokostil.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)
1369 3772 Fåtölj Seatup, AB OH Sjögren
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)
1369 3207 Fåtöljer + lampbord, 3 delar, rotting
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 3753 Fåtöljer Ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Mahogny
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)
1369 9388 Fåtöljer ett par, 1970-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)
1369 9410 Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell
1369 9497 Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 3796 Fickur 14K, bruttovikt: 84,3 g. 7x5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)
1369 3475 Fickur 14k. Diameter: 4,5 cm, bruttovikt: 86g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)
1369 9008 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3005 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ponnys ur Lillskansen, troligen Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods, ej märkta/signerade. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 3004 Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 3779 Figuriner 2 st, Meissen. Höjd: 9-11 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3142 Figuriner 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar. Stengods. 1 st saltkar. Höjd: ca 6-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)
1369 9012 Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3012 Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 6-20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)
1369 3781 Figuriner 4 st, Porslin. Höjd: 10-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3780 Figuriner 4 st, porslin. Höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)
1369 3778 Figuriner 9 st, Porslin, Berlin. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3064 Fiol + stråke, i väska, längd: 60 cm, stråke l: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:40)
1369 3346 Fiskgryta Koppar. Längd: 53cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 9093 Fotoramar 2 st, Jugend, Koppar, 36x26 & 29x29, en signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)
1369 3467 Fotoramar Ett par, Jugend, 33x17, trä, relief
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)
1369 3438 Gardiner Ett par, Morris-tyg, fodrade, längd: 220cm, bredd: 120 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3046 Glas 20 delar. Höjd: 12-19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)
1369 3331 Glas 6 st, Boda. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3828 Glas Iittala, bland annat Alvar Aalto, 6 delar. Höjd: 4-12 cm
1369 3460 Glasblock Kosta, Isbjörnar. Längd: 27, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)
1369 3476 Glasservis 36 delar. Höjd: 12-20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 3310 Glasservisdelar 16 delar. Höjd: 8-12cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:46)
1369 3135 Glasservisdelar 6+ 6+ 1st, med mynt. Höjd: 10-17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 3585 Glasskulpturer 2 st, rött glas. Höjd: 16-19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3711 Golvlampa "Noriett Elit". Höjd: 145
1369 3319 Golvlampa 3-armad, mahogny. Höjd: 144cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 9038 Golvlampa höjd: 146cm
1369 3528 Golvlampa höjd: 154cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)
1369 3757 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Minimihöjd ca 100 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 3525 Golvlampa MAE. Höjd: 131cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:49)
1369 3365 Golvlampa Mässing med skärm. Höjd: 150cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 3722 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 166
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)
1369 3362 Golvlampa mässing. Höjd: 133cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)
1369 3589 Golvlampa mässing. Höjd: 145
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)
1369 3245 Golvlampfot 3-armad. Höjd: ca 141
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:41)
1369 3495 Golvlampor Ett par RAF, mässing. Höjd: 144
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)
1369 3762 Golvlampor Ett par, 50/60-tal. Höjd: 146, NAF
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)
1369 3434 Golvlampor Ett par, Falkenbergs belysning, mässing, höj / sänkbara. Höjd: 80-125
1369 3178 Golvljusstakar Ett par, smide. Höjd: 100
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:39)
1369 9218 Golvur "Jos Glynn", Norpeth, 1700-/1800-tal. Höjd: 211 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)
1369 9041 Golvvas 1800-tal, Kina, dekor med apor. Höjd: 58 cm
1369 3407 Gouache Ingbritt Irene Lagerberg (f. 1943), Sverige. Katter. Signerad. Motivet: 44x56 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 9581 Gräddkanna + sockerstål, 2 delar, silver, GEWE, 1966. Vikt: 140g ca. Höjd: 4-6,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:47)
1369 3710 Gräddkanna silver, 1866. Höjd: 14 cm, Vikt: ca 120 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 3736 Grafiska blad 4 st, 1800-tal, kolorerade, Sverige, ramade. Ej signerad. Motivet: 20x19-22x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)
1369 3673 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic girl". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 37,5x28 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:52)
1369 3693 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 35/100. Motivet: 18x28 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)
1369 3688 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad 99/100. Motivet: ca h: 18 cm, bredd: 25 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 3644 Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Uggla. Signerad, numrerad 8/100. Motivet: 28x38 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)
1369 3612 Grafiskt blad Gicléetryck, Marcus Jakobsson, "New York Reflektions". Signerad, numrerad EA 2/5, ca 26x37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)
1369 3685 Grafiskt blad Gicléetryck, Stina Bäckman, komposition. Signerad, numrerad 16/30. Motivet: 25x25 cm
1369 3697 Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kemendy, "Medelhav". Signerad, numrerad 66/100, ca 18x28 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)
1369 3468 Grogglas 12 st, kristall. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)
1369 3107 Gruvlykta mässing, Thomas & Williams, Cambrian. Höjd: 26cm
1369 3448 Halband silver, Mexiko. Vikt: ca 150g, längd: ca 44 cm, djup: ca 2 mm, höjd: ca 1-2,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)
1369 3276 Hallbyrå + armatur, Teak. Bredd: 20-72. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)
1369 3452 Halsband Kalevala Koru, Finland, Finland, längd: 42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)
1369 3069 Hänge 18k guld. Diameter: 4cm, vikt: 12,4g.
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)
1369 3714 Hänge 18k guld. Längd: 7cm, vikt: 9g.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:55)
1369 3807 Hängen 18k guld, 4 st. Höjd: 1-3cm, vikt: 4,5g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3065 Hängen 2 st, 18k guld. Längd: 3-4cm, vikt: 10g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:58)
1369 3344 Hängskåp Längd: 70 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)
1369 3104 Hängskåp Med vitrin. Bredd: 32 cm. Djup: 19 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)
1369 3393 Herrbetjänt höjd: 107 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 3386 Herrbetjänt höjd: 108 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:53)
1369 3269 Herrbetjänt med byxpress. Höjd: 107cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3163 Herrbetjänt Plexiglas. Höjd: 110
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)
1369 3383 Hörnskåp England, vitrin. Bredd: 66 cm. Djup: 46 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)
1369 9565 Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 225, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 3279 Jordglob med belysning. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:01)
1369 3194 Kaffe / mockaskedar 20 st, silver, Vasa. Längd: 10,5 - 12. Vikt: 240g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 3573 Kaffegods Gustavsberg, Blå Blom, 24 del
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)
1369 3574 Kaffekoppar med fat, 7 delar, Gustavsberg, Viola
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)
1369 9335 Kaffeservis 27 delar, Rosenthal, Maria
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:53)
1369 3572 Kaffeservis 3 delar, Koppar, Jugend. Höjd: 9-26 cm
1369 1063 Kaffeservis 3 delar, silver, A G Dufva, 1913. Höjd: 8-21 cm, vikt: 850g
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)
1369 3520 Kaffeskedar 11 st, silver, i etui. Längd: 10,5 cm, vikt: 147g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)
1369 3767 Kandelabrar Ett par, Empire, mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)
1369 3600 Kandelabrar Ett par, mässing, Louis XV-stil. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 3146 Kanna Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Matilda. Gustavsberg. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:29)
1369 3564 Kannor 2 st, Porslin, Frankrike, ca 1800. Höjd: 17-26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)
1369 3141 Karaff + 10 st, Glas, Kosta, City, design: Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 13-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3518 Karaff + vas, Kristall. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)
1369 3149 Karaff Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)
1369 3315 Karaff MED 6 st glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15,5cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3360 Karmstol
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)
1369 3358 Karmstol
1369 3090 Karmstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:11)
1369 3158 Karmstol Gustaviansk, Bemålad
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:15)
1369 3756 Karmstol Gustaviansk, Bemålad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)
1369 3569 Karmstol Jugend, Bemålad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 9512 Karmstol Jugend, Bemålad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)
1369 3364 Karmstolar 2 st, Rokokostil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3363 Karmstolar 4 st
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)
1369 3367 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3304 Karmstolar ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)
1369 3204 Karmstolar Ett par, barockstil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3217 Karmstolar Ett par, barockstil
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)
1369 3273 Karmstolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)
1369 3553 Karmstolar Ett par, Chippendale stil.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:31)
1369 3302 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 5046 Karmstolar ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC Vetlanda. Stomme i teak, klädsel i tyg
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)
1369 5047 Karmstolar ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC Vetlanda. Stomme i teak, klädsel i tyg
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)
1369 3835 Karmstolar ett par, Louis XV-stil, tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)
1369 3332 Karmstolar Ett par, rokokostil.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)
1369 3325 Karta Septentrio Nalivm, Terrarum de Fcriptio. Motivet: 36x39cm
1369 3738 Kask för brandförsvaret. Sverige, 1800/1900-tal. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av mässing. Höjd: ca 18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)
1369 3742 Kask K1, Sverige, modell 1900-1927. Plåt. Mässingsdekor med motiv av riksvapnet med lejon. Höjd: ca 28 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:13)
1369 3735 Kask svensk modell 1887, för Livgardet. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av vitmetall. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3058 Kedja 18k guld, Pansar. Längd: 76cm, vikt: 10,6g.
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)
1369 3063 Kedja 18k guld, S-länk, med medaljong. Längd: 60cm, vikt: 16,2g.
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:10)
1369 3113 Kedja & ring 18k guld, Modell: Venezia & bismarck, storlek: 18½. Längd: 42cm, vikt: 2,6g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)
1369 3429 Kista Cassonemodell, chippendalestil. Bredd: 130 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 52 cm
1369 3201 Klädhängare metall, 2 galgar, Italien. Höjd: 175 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 9254 Klaffbord Karl Johan-stil, björk. Bredd: 98+ 2x26, djup: 73 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 1070 Knivar 2 st, silver, Georg Jensen/Evald Nielsen. Längd: 12-27 cm, bruttovikt: 134,5g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:54)
1369 3278 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)
1369 3561 Kolonnskåp Ett par, bemålade. Bredd: 29,5 cm. Djup: 38,5 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)
1369 3373 Kolonnskåp mahogny, 1800-tal. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm, höjd: 120 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:25)
1369 3743 Kopparstick Colombia, Cartagene. Motivet: 22x30cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)
1369 3718 Korgstol med morris-tyg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)
1369 3454 Kräfttallrikar + glas, 12+ 1,5 ölglas, 2 snapsglas. Diameter: 24,5-32 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)
1369 3356 Lampbord 2 st, med glasskivor. Bemålade, Bredd: 50 cm. Djup: 50-70 cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:49)
1369 3371 Lampbord Björkrot. Diameter: 50cm, höjd: 52cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)
1369 3370 Lampbord Diameter: 60cm. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)
1369 3175 Lampbord Funkis stil, Stenskiva, diameter: 32, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3253 Lampbord Teak. Bredd: 64, djup: 42 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)
1369 3397 Läsbord höj / sänkbart, längd: 86 cm, djup: 27 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)
1369 3231 Leksak Hund, Steiff. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)
1369 8180 Leksak Soldat, trä, Danmark. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:07)
1369 3153 Litografi H P Andersson. Signerad, numrerad 82/140. Motivet: 75x5/8
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3740 Litografier 4 st, kolorerade, 15x21 - 22x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3266 Ljuskrona empirestil, lösa Prismor, höjd: ca 103 cm, djup: ca 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 9543 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:43)
1369 3074 Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 9232 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)
1369 3768 Ljuskrona Prismor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 3769 Ljuskrona Prismor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)
1369 8499 Ljuskrona rokokostil, Prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)
1369 9193 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 3374 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)
1369 3832 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 3375 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)
1369 9358 Ljusplåt mässing. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)
1369 3453 Ljusplåt Snäcka, mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:00)
1369 3011 Ljusstakar 2 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)
1369 3010 Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lucia + tärna, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 17-21,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)
1369 3008 Ljusstakar 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:41)
1369 3822 Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm
1369 3006 Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3750 Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 15-22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)
1369 3444 Ljusstakar Ett par, GUSUM, mässing. Höjd: 9,5 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:03)
1369 3283 Ljusstakar ett par, Gusum. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)
1369 3576 Ljusstakar ett par, mässing, Jugend. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:55)
1369 3749 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)
1369 3111 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 8221 Ljusstakar ett par, senbarockstil, Herman Bergmans gjuteri. Mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:58)
1369 3596 Ljusstakar ett par, silver, Danmark. Höjd: 8 cm. Bruttovikt: 309,5g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3456 Ljusstakar Ett par, silver, England, Kolonn. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 864g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3782 Ljusstakar Ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)
1369 3306 Ljusstakar Ett par. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:43)
1369 3224 Ljusstakar silver, Ett par, MGAB, 1968. Höjd: 8cm, bruttovikt: 637,7g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:48)
1369 3803 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 1998, fågel. Höjd: 5cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)
1369 3009 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)
1369 9005 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3599 Lockurna Asien. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)
1369 3744 Mappar 2 st, med grafik, bland annat kolorerat, omkring 1900, oramade lösa blad. Längd: 36-38 cm, djup: 24-26 cm, höjd: 1,5-2 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)
1369 3470 Martiniglas 6 st, konstglas. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:36)
1369 9583 Masker 2 st, Trä, Africana. Höjd: 93-96cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 1096 Matbestick 109 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, bruttovikt: 3275g (varav knivar 1416g)
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 9417 Matbord 1880-tal, Bemålat. Bredd: 117, djup: 97 cm, höjd: 76 cm
1369 3759 Matbord Bemålat, diameter: 120, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)
1369 3549 Matsalsgrupp 5 delar, Chippendalestil. Längd: 145 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:26)
1369 3557 Matsalsgrupp 5 delar, Teak, Diameter: 110cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivor, 45cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:36)
1369 3582 Matsalsgrupp 7 delar, Bord + 2 karstolar + 4 stolar. Diameter: 105, höjd: 72 + 1 iläggx45 cm
1369 3208 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:33)
1369 3213 Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, bord + 8 stolar. Längd: 160, djup: 110 cm, höjd: 77 cm, + 1 ilägg a 48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)
1369 3270 Matsalsgrupp Teak, 5 delar. Längd: 122+ 2x50. Djup: 84 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)
1369 3555 Matsalsskåp Chippendale stil. Bredd: 164 cm. Djup: 44 cm, höjd: 141 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)
1369 3298 Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 150, djup: 56 cm, höjd: 204 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)
1369 3285 Matservis Johnson&Bros, ca 55 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)
1369 3350 Matservisdelar 20 delar, måsen, Bing & Grøndahl.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)
1369 3086 Matservisdelar 35 del ca, "Chinese Star", omkring 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:33)
1369 3459 Matservisdelar 45 del ca, Lidköping + buljongkoppar, Tyskland
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)
1369 3119 Matservisdelar ca 30 delar, Bavaria
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:57)
1369 3578 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, ca 70 del
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)
1369 3505 Matta orientalisk, 100x140 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 3503 Matta orientalisk, 106x205 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:34)
1369 3225 Matta orientalisk, 107x215 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)
1369 3223 Matta Orientalisk, 116x172 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3511 Matta orientalisk, 116x190 cm
1369 3510 Matta orientalisk, 132x214 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:13)
1369 3489 Matta Orientalisk, 143x220 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)
1369 3504 Matta orientalisk, 152x217 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:15)
1369 3226 Matta orientalisk, 152x335 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 21:04)
1369 3538 Matta Orientalisk, 156x244cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)
1369 3490 Matta Orientalisk, 164x287 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)
1369 3512 Matta orientalisk, 167x260 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)
1369 3513 Matta orientalisk, 206x294 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)
1369 3221 Matta Orientalisk, 230x320 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:24)
1369 3506 Matta orientalisk, 67x133 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)
1369 3507 Matta orientalisk, 73x128 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3508 Matta orientalisk, 77x110 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)
1369 3536 Matta Orientalisk, 95x130cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)
1369 9523 Matta orientalisk, Galleri, 86x290 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3395 Matta Orientalisk, galleri, 95x253 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:31)
1369 9476 Matta Orientalisk, Hamedan, 109x156cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)
1369 3267 Matta Silke, Orientalisk, 62x92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:09)
1369 3445 Miniatyrer 2 st, porträtt, 6x6 & 8x7
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)
1369 3114 Muggar 2 st, Arabia, Finland, Mumin. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3357 Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:32)
1369 3586 Nattygsbord Teak. Bredd: 44 cm. Djup: 31 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 9346 Netsuke Sten, Asien. Höjd: 4,5 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)
1369 3183 Oljemålning A Hedlund. Signerad, "Stockholms Stadshus", 1973. Olja på duk, 29x59cm
1369 3793 Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Signerad, havsmotiv. Olja på pannå, 45x54cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:32)
1369 7065 Oljemålning Aleksandra Egorovna Makovskaja (1837-1915). Flickor med gäss. Signerad. Olja på duk, uppklistrad på pannå, ca 15,5x22,5cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)
1369 9199 Oljemålning Anker Landberg (1916-1973), Danmark. Fiskargubbar. Signerad, daterad -70. Olja på duk, 54x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 3709 Oljemålning Astley Kjellin (1888-1960), Sverige. Fruktstilleben, kopia. Signerad. Olja på duk, 52x71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)
1369 3413 Oljemålning Derek Hare. Signerad, daterad 1973, hav. Olja på duk, 35x46 cm
1369 3168 Oljemålning Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Monogramsignerad EF. Olja på duk, 41x87 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:50)
1369 3728 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "det gröna staketet". Signerad, daterad 48. Olja på pannå, 22x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 8479 Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 65x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)
1369 3428 Oljemålning Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)
1369 3580 Oljemålning Evgeni Noormagi, Monogramsignerad 1950. Olja på pannå, 53x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)
1369 2009 Oljemålning Fredrick Wilhelm Fabarius, Marin, Signerad, 1872. Olja på duk, 54x43 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)
1369 3292 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, GB, skärgård. Olja på pannå, 15x21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)
1369 3731 Oljemålning Gunnar Dahlström, "sommarmoln Vassitjokko", Signerad. Olja på duk, 53x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)
1369 9471 Oljemålning Halvar Halvorsen, Signerad. Olja på duk, 49x68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)
1369 3726 Oljemålning Hjalmar Nordlund (1879-1971), Sverige. Motiv från Medelpad, Signerad. Olja på duk, 48x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 3447 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "Blekt Sommarljus, Öland". Signerad, duk på pannå, 20x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3355 Oljemålning J Malm, "Från en Villa i Castallemare". Signerad. Olja på duk, 98x57.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 3351 Oljemålning J Malm, "från fjällgatan". Signerad. Olja på pannå, 32x44cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)
1369 2011 Oljemålning Johan Christoffer Boklund, "München", Signerad, flicka vid brunn. Olja på duk, 38x31 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:26)
1369 7067 Oljemålning Johannes Martin Grimelund (1842-1917), Marin. Signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 32x20 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)
1369 3409 Oljemålning Jorgo Krallis (f. 1937), "Baloons". Signerad, daterad -79. Olja på duk, 58x64 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)
1369 3587 Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)
1369 3203 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Mexico". Signerad. Olja på pannå, 11x19cm
1369 3170 Oljemålning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Porträtt, Paris, Signerad a tergo. Olja på duk på pannå. 44,5x32,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3423 Oljemålning Lennart Jarstad (1911-1980), Sverige. Amaryllis. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 45x54 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:50)
1369 3544 Oljemålning Ludvig Hallstedt (1839-1923), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)
1369 3100 Oljemålning M. Mortiel. Signerad, naken kvinna. Olja på duk, 60x48cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 9056 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Blåsippa. Signerad. Olja på pannå, 21x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)
1369 3254 Oljemålning O Wegger, Signerad. Olja på duk, 37x47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)
1369 9157 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 73x60 cm. Saknar ram
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:49)
1369 3042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fruktstilleben. Olja på duk, 28x37cm
1369 3419 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, skepp. Olja på pannå, 59x76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:40)
1369 3814 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap, ej signerad. Olja på pannå, 25x35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)
1369 3359 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1800-tal. Olja på pannå, 33x29 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:36)
1369 3188 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 60x49cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Olja på duk, 74x58,5cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:41)
1369 3791 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, man. Olja på duk, 67x52cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:10)
1369 3143 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv (Wennergren center) Sveavägen, uppfodrad duk. Signerad, 38x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)
1369 3098 Oljemålning Olle Almgren. Sittande modell. Signerad, daterad 1961. Olja på pannå, 59x48cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)
1369 3417 Oljemålning Oscar Bernerus. Signerad, daterad 1944, Stockholm. Olja på pannå, 44x38cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:02)
1369 3790 Oljemålning Pär Thorell (1923-1969), Sverige. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 50x64cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 3766 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 50x37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3427 Oljemålning Signerad Skov, Hus med grind. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm
1369 3430 Oljemålning Signerad Stenvall, skärgård. Olja på duk, 45x75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 3446 Oljemålning Signerad V Henning, Träd. Olja på duk, 24x18 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:41)
1369 3792 Oljemålning Signerad, 1956, stilleben. Olja på duk, 64x54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:51)
1369 9065 Oljemålning Signerad, Falkonerarer. Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 61x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)
1369 3078 Oljemålning Signerad, landskap. Olja på duk, 65x54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:48)
1369 3089 Oljemålning Signerad, skepp. Olja på duk, 59x90cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)
1369 3032 Oljemålning Signerad, trädgård. Olja på duk, 26x34cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 3421 Oljemålning Signerad. Olja på duk, 70x97cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)
1369 3079 Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 23x32cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)
1369 9049 Oljemålning Sven Olof Norman (1935-2020), Sverige. Signerad, "1989-90", sjö & berg. Olja på duk, 92x80 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)
1369 3260 Oljemålning T Nyberg, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 37x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:23)
1369 3734 Oljemålning Ture Bosin (1894-1983), Sverige. "blommande sedum, Stenåsa Öland". Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:59)
1369 3588 Oljemålning Vjeteslav Kliuchnikov (f. 1956), Ryssland. "Jack Russel". Signerad a tergo, 2002. Olja på duk. 23x32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)
1369 9393 Oljemålningar 2 st. Öhlin, Landskap resp, Stadsmotiv, Signerad. Olja på pannå, Motivet: 13x18 cm
1369 9437 Oljemålningar 3 st. Oidentifierad konstnär, Landskap och stilleben. Olja på duk 52x36 - 43x48, oramade
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:04)
1369 3478 Oramade lösa blad Akvareller mm, Edward Smith (f. 1923), USA. Signerade. Längd: 11,5-38 cm, djup: 30-55,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)
1369 3491 Oramade lösa blad diverse akvareller mm
1369 3044 Örhängen 18k guld med rubiner och diamanter, ca 20xca0,001ct. Vikt: 1,8g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3806 Örhängen 18k guld, 4 par, vitguld/gultguld, med pärlor & vita stenar. Vikt: 5,4g
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)
1369 9040 Örhängen Ett par. Diameter: 4,5cm. Vikt: 7,9g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:16)
1369 3087 Örhängen & hänge 18k guld, med smaragder och diamanter, 3xca0,04ct, 4xca0,01ct. Vikt:
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 9510 Ostkupa höjd: 16cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:41)
1369 3425 Pall trissor. Längd: 126cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:43)
1369 3390 Papperskorg Firma Svenskt Tenn. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:23)
1369 3139 Paraplyer 3 st + käpp, modell äldre. Längd: 64-96 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)
1369 3121 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 3396 Paraplyställ mässing / järn. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)
1369 3601 Parti mynt + dosa.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:03)
1369 3177 Parti porslin 12 delar, Kina, nutida
1369 3483 Parti silver 7 delar, diverse, 390g ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)
1369 3258 Pastell Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. Signerad, daterad 38, träd. Motivet: 33x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)
1369 3252 Pelarbord Bemålat, 1800-tal. Diameter: 73, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)
1369 3277 Piedestal med stenskiva. Höjd: 36 cm
1369 3378 Piedestaler Ett par, Elefanter, glaserade. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)
1369 3783 Pilgrimsflaskor Ett par, porslin, Kina. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)
1369 3195 Pinnstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Pinnockio. Genombruten rygg med spjälor
1369 3372 Pinnstolar 12st, 1800-tal, snarlika.
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:03)
1369 3236 Pinnstolar 4 st, Bemålade, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
1369 3262 Pinnstolar Ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)
1369 3583 Plafonder 3 st. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)
1369 3532 Plafonder Ett par. "Plafo", Uno och Östen Christiansen, Luxus. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:03)
1369 3565 Plunta 1800-tal, glas, silverlock. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)
1369 3707 Pokal silver. Invändigt förgylld. Höjd: 21cm, bruttovikt: 332g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:11)
1369 3500 Portfölj Peak Performance, Skinn. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)
1369 3820 Prispokaler silver, 10 st. Höjd: 6-10. Vikt: ca 600 g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:05)
1369 3816 Prispokaler silver, 18 st. Höjd: 4-6. Vikt: ca 570g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:27)
1369 3818 Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 7,5-11 cm, vikt: ca 520 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)
1369 3819 Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 8,5-13 cm. Vikt: ca 800 g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:29)
1369 3817 Prispokaler silver, 8 st. Höjd: 8-13 cm. Vikt: ca 490 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 3457 Prydnadssked + gaffel, 2 delar, silver, Holland. Höjd: 38 cm. Vikt: 560g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)
1369 9238 Ring 18 k vitguld, 2,9 g, Brilljant 0,36 ct, ringmått: 15 mm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)
1369 3808 Ring 18k guld, med diamant, 1xca0,10ct, storlek: 16½. Vikt: 3,8g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:45)
1369 3804 Ring 18K vitguld, med rosa safirer, storlek: 18. Vikt: 11,1g
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)
1369 3811 Ring & örhängen 18K vitguld, med diamanter och blå safir, 11xca0,01ct, storlek: 18. Vikt: 5,1g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)
1369 3810 Ringar 18k guld, 2 st, med vita & röda stenar, storlek: 16½-17½. Vikt: 2,9g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)
1369 3112 Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, ringmått: 16-18. Vikt: 5,5g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)
1369 3320 Rödvinsglas 6 st, Mirage. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)
1369 3049 Rödvinsglas 6+ 8st, Orrefors Blanche. Höjd: 22-24cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:41)
1369 9089 Rökbord 30-tal, omarbetat / bemålat. Bredd: 63. Djup: 63 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:37)
1369 3056 Rökbord mahogny, kopparskiva. Diameter: 56 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 december 2020 09:51)
1369 3539 Röllakan 139x200cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)
1369 3543 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 138x206 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)
1369 3563 Röllakan Signerad Alice Wallebäck, 170x237cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:10)
1369 3747 Sabel m/1899, för officer vid infanteriet, med portopé och balja. Märkt Milit Ekip Aktiebolaget, 1800-talets andra hälft. Längd: 101 cm, djup: 13 cm, höjd: 2,5 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)
1369 3548 Salongsbord Chippendalestil. Diameter: 90cm. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)
1369 3471 Salt / pepparströare 2 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Skultuna. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:01)
1369 3305 Samlartallrikar 3 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16-30cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)
1369 9522 Samlartallrikar 4 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal, 1970-tal. Diameter: 28,5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 9564 Sängram Grange, Dubbelsäng, Etiketterad. Längd: 190 cm, djup: 150 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)
1369 3502 Sängramar 2 st, rokokostil, 90x195 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:07)
1369 3249 Satsbord 3 delar, Rokokostil. Höjd: 46-51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)
1369 3526 Satsbord 3 delar, rokokostil. Höjd: 52-57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:14)
1369 3327 Satsbord 3 delar, rokokostil. Höjd: 52-57cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:20)
1369 3534 Sekretär Teak. Bredd: 85 cm. Djup: 44 cm, höjd: 111,5 cm, nyckel
1369 3051 Seltersglas 8st, Orrefors Blanche. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:18)
1369 3335 Serveringsbord Teak. Bredd: 62 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)
1369 3271 Serveringsvagn Evald Melander. På hjul. Längd: 74 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)
1369 3760 Serveringsvagn mahogny. Längd: 88, djup: 68 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)
1369 3730 Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 14 del
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 3150 Servisdelar Rörstrand, Grön Anna, 28 del
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 3147 Servisdelar Rosenthal, Maria Björnbär, 21 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)
1369 3725 Servisdelar Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, 10+ 12. Diameter: 20-24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 3551 Sideboard Chippendale stil. Längd: 165 cm. Djup: 51 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:30)
1369 3340 Sideboard Laserat. Längd: 110, djup: 46 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)
1369 3341 Sideboard Laserat. Längd: 135, djup: 46 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:19)
1369 3797 Silverdosa silver, med lock, 1851, gravyr. Diameter: 7cm, vikt: 84g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:28)
1369 3794 Silverföremål silver, 6 delar, gravyrer. Höjd: 4-14cm, bruttovikt: 492,2g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:38)
1369 9324 Skål + dosa+ ask, Stelton & Jensen. Diameter: 7,5-14cm
1369 3824 Skål + Vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 2 delar. Diameter: 15, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:14)
1369 3108 Skål Firma Svenskt Tenn, 1930. Diameter: 13cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:56)
1369 3037 Skål Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:59)
1369 3282 Skål på fot, Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Diameter: 13, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:24)
1369 3480 Skål silver, OU Bohlin. Diameter: 14, höjd: 5,5 cm, vikt: 220g, graverad i botten
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:18)
1369 3706 Skål silver. Diameter: 28 cm. Vikt: 480g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:35)
1369 3106 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:54)
1369 3708 Skål på fot glas och silver. Höjd: 19 cm. Diameter: 26cm, bruttovikt: 892g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:21)
1369 3003 Skål på fot Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ansikte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Gustavsberg. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:04)
1369 3148 Skålar 1+ 2+ 2 delar, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Diameter: 13-27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)
1369 3151 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:38)
1369 3116 Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 11-15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)
1369 3229 Skålar 3 st, silver, MGAB. Diameter: 7-12cm, vikt: 356,6g.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:29)
1369 3237 Skålar silver, 3 st, + äggkopp, MGAB. Höjd: 5-6cm, vikt: 257,6g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)
1369 3702 Skålar silver, Ett par, med relief. Diameter: 17,5cm. Vikt: 529g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:11)
1369 9345 Skålfat 4 st, Kina, omkring 1900, diameter: 7-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:09)
1369 9557 Skålfat Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Paprika. Upsala-Ekeby. Diameter: 23 cm
1369 3515 Skänk Bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 127 cm, nyckel
1369 3297 Skåp med lådor, omkring sekelskiftet 1900, senare bemålning. Bredd: 125. Djup: 40 cm, höjd: 184 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)
1369 3096 Skåpunderdel Teak. Längd: 110 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)
1369 3798 Skedar silver, 12st. Längd: 20cm, vikt: 758g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:19)
1369 3799 Skedar silver, 13st. Längd: 22cm, vikt: 814g.
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 3800 Skedar silver, 17st. Längd: 18-22cm, vikt: 900g.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:51)
1369 3309 Skedar silver. Längd: 10cm, med etui. Vikt: 124,6g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 3337 Skrivbord + stol. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:58)
1369 3339 Skrivbord + stol. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:17)
1369 3720 Skrivbord 1890-tal. Bredd: 114, djup: 57 cm, höjd: 77 cm, nyckel
1369 3554 Skrivbord Chippendale stil. Bredd: 136 cm. Djup: 71 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 3296 Skrivbord med uppsats, Rokokostil. Bredd: 115, djup: 65 cm, höjd: 77-105
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)
1369 3057 Skrivbordslampa A&E design, längd: 100 cm, djup: 21cm
1369 9524 Skrivskåp 1800-tal, med sekretärdel, furu. Bredd: 121. Djup: 50 cm, höjd: 205 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)
1369 8096 Skulptur C Bertelsen, Danmark. Inuitkvinna skrapar fisk. Bemålad keramik. Längd: 39 cm. Litt: Konst i Svenska Hem, del 9. Bredd: 28 cm. Höjd: 34 cm
1369 3085 Skulptur Catharina Lindqvist, Grönsak, glaserad keramik. Signerad. Höjd: 9,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)
1369 9322 Skulptur Flygplan, Playsam, Ulf Hansen. Längd: 18cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)
1369 3826 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt. Längd: 33, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:19)
1369 9317 Skulptur Huvuden. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 3745 Skulptur L Hjort, Signerad. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:21)
1369 3784 Skulptur Lergods, bemålad, pojke. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)
1369 3777 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)
1369 3775 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)
1369 3776 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
1369 3316 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:44)
1369 3311 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
1369 3314 Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:49)
1369 3082 Skulptur Rörstrand, fågel. Höjd: 20cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:14)
1369 3786 Skulpturer 2 st, porslin, England. Höjd: 21-23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:12)
1369 3787 Skulpturer 3 st, keramik, Viper, Barbro, Får. Höjd: 8-12 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:21)
1369 3369 Slagbord längd: 65+ 2x60, djup: 90 cm, höjd: 71 cm
1369 9104 Smycken 6 delar, silver, Armband + halsband + hänge. Vikt: 38,8g
1369 3235 Snurrpall omkring sekelskiftet 1900, längd: 35 cm, djup: 35 cm, höjd: 50 cm
1369 3533 Snurrstol Metall
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:51)
1369 3552 Soffa Längd: 160cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:04)
1369 3721 Soffa mahogny. Längd: 170
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:44)
1369 3408 Soffa Rokokostil. Längd: 180cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:42)
1369 3527 Soffbord Butlers Tray. Bredd: 77 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:57)
1369 9306 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm. Djup: 86 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:16)
1369 3185 Soffbord Rotting, glasskiva. Bredd: 104, djup: 55 cm, höjd: 53 cm
1369 3202 Soffbord Rustikt, Bemålat, Lådor. Bredd: 152, djup: 74 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:58)
1369 1037 Spegel + borste, silver (800), Tyskland. Längd: 17-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)
1369 3556 Spegel 133x65cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:48)
1369 3259 Spegel 1800-tal, björk, intarsia, 66x35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:56)
1369 3426 Spegel 1950-tal, Svenska Möbelfabrikerna AB, G&T, 99x46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:36)
1369 3352 Spegel 76x54cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)
1369 3071 Spegel 84x42cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)
1369 3238 Spegel med hylla, Teak, 50x80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3102 Spegel Oval, 79x62cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:38)
1369 3055 Spegel Sent 1800-tal, 25x30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:38)
1369 3317 Spegel Teak, 120x38cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:13)
1369 3774 Spegellampett Gustaviansk stil, 62x35 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:55)
1369 3120 Stallykta höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:33)
1369 3366 Stol Gustaviansk stil.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 9308 Stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Lilla Hunter"
1369 3164 Stol Tonon, Design: Fabio de Bartolomei, Italy
1369 3159 Stolar 2 st, snarlika, Gustavianska
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3530 Stolar 4 st
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:12)
1369 3174 Stolar 4 st, 1800tal, Signerade AES, (Möbelsnickare Albert Engström, Fårö)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)
1369 3216 Stolar 4 st, barockstil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3387 Stolar 4 st, sengustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:34)
1369 3531 Stolar 4 st, Teak, Galon.
1369 3205 Stolar 4 st, Windsormodell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:42)
1369 3272 Stolar 5 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, Fritz Hansen, Danmark
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:27)
1369 3060 Stolar 7st, Sven Markelius, Stapelbara.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:45)
1369 8296 Stolar 9st, Hepplewhitestil
1369 3388 Stolar Ett par, 1800-tal, björk
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:56)
1369 3719 Stolar ett par, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 3379 Stolar Ett par, Teak, 1950-tal, Albin Johansson, Hyssna, märkta
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:10)
1369 3540 Stringhylla 6 hyllplan, 78x30cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:53)
1369 3392 Sybord 1800-tal, björk. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 67 cm
1369 3400 Sybord 1800-tal, lyrformad fot, alm. Bredd: 59. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 9453 Sybord Allmoge. Bredd: 46 cm. Djup: 33 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:48)
1369 3303 Taburett Gustaviansk stil, längd: 40 cm, djup: 52 cm, höjd: 40 cm
1369 3092 Taburetter 2 st, rokokostil, snarlika. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:35)
1369 3028 Takarmatur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "AJ-pendel"Louis Poulsen. Aluminium. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 3529 Takarmatur Ateljé Lyktan, med, höjd: 70cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)
1369 3524 Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, mässing och glas. Diameter: 52cm
1369 3748 Takarmatur höjd: 50cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)
1369 3029 Takarmatur Luxus. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:53)
1369 3030 Takarmatur Luxus. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:20)
1369 3773 Takarmatur mässing / porslinsblommor. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:06)
1369 9106 Takarmatur med prismor, Dia 41 cm. Längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:45)
1369 3061 Takarmatur Saturnus-modell, omkring 1900-talet mitt. Diameter: 50cm, höjd: 60cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:23)
1369 9276 Takarmatur Senjugend. Höjd: 88 cm
1369 3109 Tallrikar 12st, Rörstrand. Diameter: 21-25cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:37)
1369 9456 Tamburmajor metall. Höjd: 178
1369 9459 Tamburmajor metall. Höjd: 178
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:39)
1369 3246 Tamburmajor Metall. Höjd: 182
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:28)
1369 3053 Tändare Ronson med etui, längd: 6,5cm, djup: 1,5 cm, höjd: 4 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:30)
1369 3733 Tavelram med oljetryck, 1800-tal, ramens innermått: 67x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:39)
1369 3361 Tavlor 7 st, Sidenväveri, 16x18-19x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:58)
1369 3435 Teckningar 2 st, 1800-tal, Porträtt, 41x30 & 45x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:15)
1369 3187 Tekanna Japan, järn. Längd: 28, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:30)
1369 3191 Tekanna porslin. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:17)
1369 3233 Tekanna silver, Eric Löfman, MGAB, 1970. Höjd: 17cm, bruttovikt: 537,7g.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:08)
1369 3067 Tekök Koppar. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:02)
1369 3190 Tekoppar 7 st, Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsberg
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:52)
1369 3039 Tekoppar med fat, 5 delar, Gustavsberg, Rococo
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:24)
1369 2017 Tellurium P A Norstedt & söner, Ns 23. Höjd: 40. Längd: 63 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:25)
1369 9194 Terrin Med fat & kanna, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Längd: 21-23cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:08)
1369 3134 Terrin Med lock, Meissen. Längd: 29cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 9566 Teskedar 12 st, silver, olika modeller, 1800-tal. Vikt: 170g ca. Längd: ca 13,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)
1369 9066 Tidningshållare "Magasin", Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Källemo, 1988. Längd: 140
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:26)
1369 3560 Tidningsställ bemålad. Längd: 47cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3130 Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 4/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:05)
1369 3184 Trädgårdsurnor Ett par, betong, Stockar. Höjd: 31 cm
1369 9546 Trädgårdsurnor Ett par, med rund fot, gjutjärn. Höjd: 50m
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:46)
1369 3342 Trappstege höjd: 63cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 3501 Träskulptur Monogramsignerad eg. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:22)
1369 3156 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad. Motivet: 61x56 respektive 56x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:06)
1369 3455 Träsnitt 3 st, Kina, 15x10 - 18x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:22)
1369 3034 Tryck 2 st, Ryttare. Motivet: 32x23,5cm
1369 9503 Tryck Lif gardet till Häst. 2 st. Motivet: 39x24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:07)
1369 2012 Tusch Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Konungamötet Malmö 1848, Signerad, Fredrik VII & Karl XV, 29x39 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:37)
1369 3094 Unicabox Längd: 90 cm, Bredd: 50 cm, Höjd: 50cm
1369 9045 Uppläggningsbestick 2 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:33)
1369 3537 Urna med lock, Kina, 1800-tal. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:00)
1369 9584 Urnor Ett par, Asien, glaserade, Motiv med drakar. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:32)
1369 3704 Väggarmaturer 3 st, glas och mässing. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:47)
1369 3584 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:06)
1369 3268 Väggprydnad mässing. Diameter: 42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:09)
1369 3547 Väggrelief höjd: 75cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:13)
1369 3084 Väggrelief Silver/ Italien, Paesaggio Marino, 20x24cm
1369 3336 Väggrelief Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Ekeby. Höstlöv. Signerad, keramik, 38x28cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3312 Väggskulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant I, Gustavsberg. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:59)
1369 3313 Väggskulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant II, Gustavsberg. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:00)
1369 3103 Väggur Barockstil, 53x32cm
1369 9222 Väggur Empirestil. Höjd: 80cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:23)
1369 3169 Vas + 4 glas, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20-26 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:31)
1369 9039 Vas + vinglas, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", boda. Höjd: 19-27 cm
1369 3189 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:25)
1369 3450 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:34)
1369 3348 Vas Ej signerad. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:40)
1369 3052 Vas glas, silvermontering. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:32)
1369 3308 Vas höjd: 26cm
1369 3110 Vas Lladro, Spanien, längd: 23cm, djup: 23cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:08)
1369 3307 Vas Rosenthal, Studio Line, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 15cm
1369 3227 Vas silver, Gewe, 1967. Höjd: 14cm, vikt: 222g.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:22)
1369 3075 Vas Skultuna, Paolo Dell Elce. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:06)
1369 8073 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, droppform med reliefmönster. Ristad signatur i godset Stig L samt stämplad i godset Gustavsberg. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 3542 Vas Tenn, gravyr. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:44)
1369 3038 Vas Upsala-Ekeby. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:17)
1369 3125 Vaser 3 st + skål, Kristall. Höjd: 13-26 cm
1369 3522 Vaser ett par, omkring sekelskiftet 1900, Porslin. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:12)
1369 3410 Vedkorg + eldset, mässing. Höjd: 70 längd: 50 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:28)
1369 3330 Vinglas 6+ 4 st, Boda. Höjd: 17-21cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:05)
1369 3192 Vinglas 9 st, Pukeberg. Höjd: 14 cm, diameter: 8 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:02)
1369 3118 Vinglas & snapsglas 2+ 2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 12-22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:57)
1369 3550 Vitrinskåp Englesson. Bredd: 58. Djup: 38 cm, höjd: 205 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:46)
1369 3713 Vitrinskåp mahogny. Bredd: 105. Djup: 40 cm, höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 18:20)
1369 3220 Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 145, djup: 42 cm, höjd: 213 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:16)
1369 3321 Vitvinsglas 6 st, Mirage. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 19:54)
1369 3825 Whiskeybägare 2 st, silver, MEMA, Löfman, 1997. Höjd: 5,5, ca 110 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:10)
1369 3176 Ytterfoder + vas, 3 delar, Porslin, nutida. Längd: 33, höjd: 14-23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:47)
1369 3230 Ytterfoder stengods, konstfacksskolan. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 december 2020 20:42)