1580 5111 Affisch Mjölk, yttermått inklusive ram: 72x52cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)
1580 5262 Akvarell + oljemålning, 1 signerad W Gernandt, akvarell, yttermått inklusive ram: 16x22-19x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)
1580 3162 Akvarell Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:45)
1580 5104 Akvarell Björn Blomberg (1925-2003), Signerad. Signerad, daterad 1984. Akvarell, bildmått: 36x43cm, yttermått inklusive ram: 52x558cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)
1580 3229 Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 83x62,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:10)
1580 5078 Allmoge Svepask. Längd: 27,5 cm, djup: 21 cm, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:52)
1580 5133 Ampel Karl Johanstil. Diameter: ca 48 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)
1580 5215 Appliquer ett par, mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:07)
1580 4212 Armband silver, England, omkring 1900. Diameter: 6 cm. Vikt: 15 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:40)
1580 5278 Båglampa Ateljé Lyktan. Höjd: 217 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)
1580 5285 Bänk 1960-tal, Teak, 2-lådig. Längd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)
1580 5035 Barngungstol bemålad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5102 Barnpinnstolar 2 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:51)
1580 5094 Bestick 5 delar, silver. Längd: 12-30cm, med gravyr/inskription. Vikt: 240g brutto
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)
1580 5053 Blandteknik 3 st, Japan. Signerade, yttermått inklusive ram: 60x38cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:21)
1580 5105 Blandteknik Arne Anderson. Signerad, daterad 1930. Blandteknik, bildmått: 20x15cm, yttermått inklusive ram: 40x30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)
1580 5245 Blandteknik Oidentifierad Konstnär, Musikstund, Monogramsignerad (E. L ) 13x12 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 37x33 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:49)
1580 9424 Blandteknik Wolfgang KE Lehmann, kvinna. Signerad, daterad 1989. Blandteknik. Bladets mått: 62x40 cm, yttermått inklusive ram: 69x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)
1580 4073 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Tidsaxeln och dess hejdukars lärljungar bland allt levande". Signerad. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 51x105
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)
1580 5299 Blomsterbord 2 st, koppar, benställning i smide. Bredd: 75 cm, diameter: 39 cm, höjd: 60-84 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)
1580 4145 Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Intyg a tergo, dam. Bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 36x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)
1580 4146 Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Självporträtt, intyg a tergo. Bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 36x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)
1580 3594 Blyerts Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Porträtt av Maj Jerndahl. Signerad, daterad 1920, Utställd på Stockholms Stadsmuseum "Smedsudden 1970". Bildmått: 42x26 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:32)
1580 4323 Blyerts Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Musikstund. Signerad. Bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)
1580 5009 Blyertsteckning Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 21x16 cm, yttermått inklusive ram. 57x47 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)
1580 5309 Bokhylleskåp mahogny, senjugend, Inredning med fack och lådor. Bredd: 102 cm. Djup: 47 cm, höjd: 147 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)
1580 4129 Bokverk "Bildfest", Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:48)
1580 5152 Bordsfotogenlampa Böhlmarks, mässing. Höjd: höjd. 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:43)
1580 5118 Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:50)
1580 5154 Bordslampa "Leviton", ej el. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:10)
1580 5150 Bordslampa Adventsstjärna, Märkt Gk. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:19)
1580 5332 Bordslampa glas och mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)
1580 5254 Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. BN-26, Markaryd, metall. Höjd: 45 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)
1580 5085 Bordslampa Holger Persson. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)
1580 4247 Bordslampa Jugend, glasskärm, dekor av blomster, koppar på metall. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)
1580 5207 Bordslampa jugendstil. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:43)
1580 5082 Bordslampa Kyrka. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)
1580 5339 Bordslampa mässing och trä. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:57)
1580 5024 Bordslampa med ljusstake. Höjd: 36 cm
1580 5160 Bordslampa trä. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)
1580 5374 Bordslampfötter ett par, Glas, ABO, Danmark. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:02)
1580 5155 Bordslampor Ett par, rokokostil, plåtskärm. Höjd: 46-47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:09)
1580 5103 Bordslampor Ett par, snarlika, gotländsk kalksten. Höjd: 25-44cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)
1580 5251 Bordspendyl Rokokostil, Metall. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:56)
1580 5193 Bordsspegel 1890-tal, 83x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)
1580 5196 Bordssurtout 4 delar. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:03)
1580 4172 Bordsur Onyx, mässing. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)
1580 5141 Brandspruta "Assurans-sprutan", Patent no: 3504, Stockholm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)
1580 5172 Brevkniv Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Alligator, tenn + ljusstake i form av kerub i tenn, Firma Svenskt Tenn. Längd: 23 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)
1580 5201 Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mirakel. Diameter: 49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)
1580 5271 Brickor 3 st, + fat, Lackarbete. Längd: 18-50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)
1580 5040 Brosch Christian Dior. Längd: 7cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)
1580 5286 Byråar ett par. Tomas Jelinek, "Comet", IKEA, 1970-tal, Längd: 52 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:29)
1580 5084 Champagnecoasters 2 st, Nysilver. Diameter: 13,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)
1580 5256 Chokladkoppar + assietter, 18 delar, Blå Blomst, + 2 st skålar utan dekor, Royal Copenhagen. Längd: 12,5 cm, djup: 9 cm, höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)
1580 4208 Coctailring silver och paste, 1940-tal. Vikt: 5 g, ringmått: 17
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:10)
1580 5075 Crèmekoppar 8st, Rörstrand. Höjd: 9cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:00)
1580 5080 Dalahästar 9st, Nils Olsson Nusnäs. Höjd: 4-21cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:11)
1580 5281 Damarbetsbord 1890-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)
1580 5011 Drum table England. Diameter: 116 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)
1580 5284 Eldhund Järn. Sleipner, Längd: 42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:02)
1580 5004 Etui silver, 6,5x8 cm. Vikt: 82g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:13)
1580 5047 Färglitografi Anders Karlsson. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 40x46cm, yttermått inklusive ram: 49x60cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:18)
1580 5113 Färglitografi Eva Edling. Signerad, numrerad 37/50, "tjurkalven". Färglitografi, bildmått: 16x15cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)
1580 4377 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 110/280. Färglitografi. Bladets mått: 42x58, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:46)
1580 5062 Färglitografi Gunnar Gebbe Björkman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 231/365, daterad -87, "Midvinter vid fågelsjön", Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)
1580 5043 Färglitografi Gustav Rydberg. Signerad, numrerad 39/200. Färglitografi, bildmått: 48x52cm, yttermått inklusive ram: 66x70cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)
1580 5017 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 180/310. Färglitografi, bildmått: 32x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:02)
1580 5063 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 319/325, "Blåsippor och mussla". Färglitografi, bildmått: 30x33cm, yttermått inklusive ram: 58x60cm
1580 5005 Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 62x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 5112 Färglitografi Tomoe Yokoi. Signerad, numrerad 18/100. Färglitografi, bildmått: 18x27cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)
1580 5106 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 1943. Färglitografi, bildmått: 33x40cm, yttermått inklusive ram: 49x53cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)
1580 5244 Fat 2 st, Meissen. Längd: 31 cm. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)
1580 5214 Fat Ulrica Hydman Wallien, Tulpan, Kosta Boda. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)
1580 5083 Fat Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5364 Fåtölj "Conform", tygklädsel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 21:10)
1580 5186 Fåtölj Natuzzi, Italien. Rött skinn, ben i stål. Bredd: 105 cm. Djup: 92 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 5372 Fåtölj Rotting / skinn
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)
1580 5305 Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, Fåglar. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:59)
1580 5267 Figuriner 2 st, Lladro. Höjd: 14-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)
1580 5353 Fisktallrikar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, "Löja". Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)
1580 4124 Föremål vrakdelar 11 delar, från Rikswasan. Längd: 7-23 cm, 4- 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)
1580 4053 Fotografier 7 st, Johan Tappert, 10 upplaga, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)
1580 5097 Fruktknivar silver, 12st. Längd: 17cm, med gravyr/inskription, bruttovikt: 455g. Etui medföljer
1580 4130 Fruktservis 13 delar, Kobolt, Rörstrand, diameter: 20,5-26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:48)
1580 4006 Fyllehundar 2 st, bland annat Gelin. Längd: 24-27. Höjd: 13-18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:09)
1580 5010 Glas Iittala, "Våris", 8+ 6+ 5 st. Höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:17)
1580 5136 Glasservis 40 delar. Höjd: 8-13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:26)
1580 3221 Glasservis 55 del ca, Kristall, 1800-tal, höjd: 8-15,5, karaffer höjd 36cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)
1580 5006 Glöggservis 12 delar, glaserat lergods. Höjd: 4,5-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:01)
1580 5233 Golvlampa F. Facklam, 1900-tal, mässing. Höjd: 136 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:08)
1580 5232 Golvlampa F. Facklam, 1900-tal, mässing. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)
1580 5231 Golvlampa mässing. Höjd: 142 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)
1580 4282 Golvlampa Smide. Höjd: 177 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)
1580 5260 Golvlampfot Uno & Östen Kristiansson, Luxus Vittsjö, Teak. Höjd: 122 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 4070 Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:14)
1580 5135 Grand tour souvenir Faun, patinerad brons, Märkt Fonderia Giorgio Sommer, Napoli, efter antiken. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:30)
1580 5230 Hallyktor ett par, mässing och slipat glas. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)
1580 5096 Halsband + armband, 2 delar, silver. Längd: 13-42cm. Vikt: 135g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)
1580 5292 Halsband med hänge 2 delar, Kedja silver. Diameter: 3,5 cm. Vikt: 25 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)
1580 5338 Halvmånebord svaravade ben, på trissor, björk. Bredd: 117 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:57)
1580 4211 Hängsmycke silver, Hjärta samt äpple. Längd: 50 cm. Vikt: 15 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)
1580 5034 Herrbetjänt höjd: 101cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5041 Herrur 18k guld, Certina, med gravyr/inskription, går ej. Längd: 22,5 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)
1580 5039 Herrur Swatch Irony, quartz, stål, går ej. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)
1580 5191 Hörnétagère omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 160 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)
1580 4126 Ishink Kork, knopp och handtag i mässing, diameter: 20, höjd: 18 cm
1580 5199 Jardiniere + saladier, nysilver och glas. Längd: 22-38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)
1580 5079 Julkrubba 8 delar, Jesus. Längd: 30 cm, höjd: 22 cm, djup: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)
1580 5037 Kaffekopp Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor. Längd: 12-16,5 cm, höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:31)
1580 5295 Kaffekoppar 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Tahiti", Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom blomsterdekor. Diameter: 6,5 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)
1580 4039 Kaffekoppar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor. 7 st Kaffekoppar med fat + 6 st assietter
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)
1580 5184 Kaffeservis 12 st + 2 mindre fat, Bavaria, Thomas, diameter, 6,5 c. Höjd: 4 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:56)
1580 5257 Kaffeservis 14 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:25)
1580 4155 Kaffeservis 24 delar, Dresden, Gustavsberg
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)
1580 5330 Kaffeservis 27 delar, Julservis, olika konstnärer bland annat Inger Edekfelt, Fyrklövern
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)
1580 5328 Kaffeservis Royal Albert, Chatelaine
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)
1580 5306 Kanna omkring sekelskiftet 1900, Gris. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:10)
1580 5064 Kanna Rörstrand. Höjd: 16cm
1580 5349 Kapsylöppnare Ducky, Paris. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)
1580 5030 Karaffer 2 st, Boda, Fritz Kallenberg. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:42)
1580 5297 Karmstol Karin Mobring, "Torpet", IKEA, 1960-tal. Bredd: 48 cm, höjd: 71 cm, sitthöjd 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:44)
1580 5027 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)
1580 5219 Karmstolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)
1580 3425 Karmstolar Ett par, Karl Johanstil.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:49)
1580 5206 Kimono Japan, silke och polyester. Längd: ca 142 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)
1580 5028 Lampbord Björk. Diameter: 46 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:18)
1580 5022 Lampbord mahogny. Bredd: 57 cm, djup: 38 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:08)
1580 5311 Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna, mässing. Höjd: 47 cm ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)
1580 5032 Likör, sherry & starkvinsglas 29 delar, Piper, Kosta. Höjd: 9,5-14,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)
1580 4250 Linnedukar 3 st, dräll, 140x190,125x135,140x175 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)
1580 5077 Linnehanddukar 9+ 13 st
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)
1580 5115 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 141/300. Bildmått: 26x29cm, yttermått inklusive ram: 48x52cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:44)
1580 4234 Ljuskrona Barockstil. Höjd: 90 cm. Diameter: ca 55 cm, 8 st ljushållare
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:15)
1580 4236 Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 105 cm. Diameter: ca 70 cm, 6 st ljushållare
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)
1580 4232 Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 90 cm. Diameter: ca 50 cm, 8 st ljushållare
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)
1580 5123 Ljuskrona Italien, Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:10)
1580 4113 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:09)
1580 4233 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 75 cm. Diameter: ca 50 cm, 6 st ljushållare
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)
1580 5048 Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi, Finland. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)
1580 5369 Ljusstakar 12 st, mässing, nutida. Höjd: 8 ca cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)
1580 5342 Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8-31 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:24)
1580 4186 Ljusstakar 6 st, Boda "Pompadour". Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:08)
1580 5087 Ljusstakar ett par, silver, MGAB, Uppsala. Höjd: 20cm, bruttovikt: 620g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)
1580 5367 Ljusstakar Ett par, silver, Tore Eldh, fylld fot, bruttovikt: ca 290 g. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:36)
1580 5071 Ljusstakar Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. 2 ljusstakar + 1 askkopp, Gusum. Höjd: 21-26cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)
1580 5140 Ljusstakar Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Kammarljusstake. Ett par, mässing. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)
1580 5335 Ljusstake Empire. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:01)
1580 5240 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Julius", Gustavsberg, delvis glaserat lergods. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)
1580 5076 Ljusstake Sjuarmad. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:30)
1580 4099 Lockdosor 4 st, Meissen. Diameter: 7,5-13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)
1580 4106 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 104 cm, djup: 48 cm, höjd: 165 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)
1580 4321 Matservis Sévres, 49 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:58)
1580 5354 Matservisdelar 19 delar, Gustavsberg "God Jul". 6 mattallikar 25 cm, 6 st assistter 20 cm, 6 djupa tallrikar, 21,5 cm, kruka, höjd: 9 cm Diameter: cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:02)
1580 5070 Matservisdelar ca 34st Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)
1580 5234 Matta 142x205 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)
1580 4187 Matta 244x370 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:10)
1580 5099 Matta Galleri, 450x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)
1580 5014 Matta Orientalisk, 115x210 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5341 Matta orientalisk, 124x160-165
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:01)
1580 5132 Matta orientalisk, 124x174 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)
1580 5012 Matta Orientalisk, 130x196 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:55)
1580 3562 Matta Orientalisk, 144x209 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:30)
1580 5088 Matta Orientalisk, 170x219 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:17)
1580 5291 Matta Orientalisk, Bochara, 154x240 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)
1580 5015 Matta Orientalisk, Bochara, 182x268 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:48)
1580 5290 Matta Orientalisk, Hamadan, 100x200 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)
1580 5289 Matta Orientalisk, Hamadan, 132x192 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)
1580 5124 Matta Orientalisk, Silke & bomull, 100x142 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)
1580 5125 Matta orientalisk, Silke & Bomull, 101x153 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 5314 Mattallrikar 40 delar, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. 8 mattallikar, 23,5 cm, 16 assietter 19,5 cm, 12 djupa tallrikar 18. 5cm, 5 fat 15. 5cm Diameter: 15,5-23,5
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:12)
1580 5156 Minkpäls Geppert, Germany, storlek: 42-44 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)
1580 5235 Minkpäls PUB Paul Urban Bergstöm, storlek: ca 38-40
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)
1580 5138 Mockaservis Berlin, 19 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:43)
1580 5122 Modellbåt Eka, Med åror. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:20)
1580 5036 Notställ Höj och sänkbart. Längd: 44 cm, djup: 45 cm, höjd: 120 cm
1580 5131 Ölglas + + likörglas, 9 + 8 st, "Palm-trees", Ken Done, Kosta Boda. Höjd: 11-16,5
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)
1580 4266 Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Signerad, daterad 48, "Åsens fäbodar, Gesunda" pannå, 80x98 cm, yttermått inklusive ram: 105x123 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)
1580 4329 Oljemålning Anders Waernebo-Garnow, abstrakt. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)
1580 4133 Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 33x72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)
1580 4042 Oljemålning Carl Röder (1852-1922), Vintermotiv med figurer. Signerad, 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 68x56 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:40)
1580 5174 Oljemålning Clarence Dysell (1933-2001), Sverige. Modell. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 44x37, yttermått inklusive ram. 60x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:28)
1580 5275 Oljemålning Einar Lindhe. Signerad, daterad 1942, stilleben. Olja på pannå, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)
1580 5272 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 5324 Oljemålning Georg Lindström, Gåsgränd. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 72x29 cm, yttermått inklusive ram: 82x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:52)
1580 9384 Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x94 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2023 04:31)
1580 5001 Oljemålning Hans Fellenius (1933-1990), Sverige. Signerad, bogserbåtar. Olja på duk, 25x74 cm, yttermått inklusive ram: 37x87 cm
1580 4286 Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad, trädgård. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)
1580 5360 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 17x38 cm, yttermått inklusive ram: 21x42 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:53)
1580 5020 Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Vinterafton". Signerad, daterad -76. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x34 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:52)
1580 4028 Oljemålning Jozef Marek. Signerad. Olja på duk, 45x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x86 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:36)
1580 5055 Oljemålning Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Signerad, hav. Olja på duk, 46x60cm, yttermått inklusive ram: 60x78cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:56)
1580 5357 Oljemålning Lars Isacson (f. 1948), "Stilleben i blått". Signerad, daterad 1990. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)
1580 3039 Oljemålning Leif Kander (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad 98, "vårbjörkar". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)
1580 5274 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Porträtt av L J Roos, duk på pannå. Diameter: 27 Rym: 37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:15)
1580 5317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurer vid strandkant. Signerad, oramad. Olja på duk, 50x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:07)
1580 5241 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Monogramsignerad, 1960. Olja på duk, 45x58 cm, oramad
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)
1580 5178 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Carlos D, Interiör, oramad. Olja på duk, 68x49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5276 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Kinnaird, Skottska höglandet. Olja på duk, 35x57 cm, yttermått inklusive ram: 43x66 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)
1580 5255 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Walker, gossporträtt, 1800-/1900-tal. Olja på duk, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)
1580 5259 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Figurkomposition. Olja på duk, 57x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)
1580 5042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 22x33cm, yttermått inklusive ram: 26x36cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:26)
1580 5145 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:58)
1580 5109 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 41x51cm, yttermått inklusive ram: 45x56cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:12)
1580 5045 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 72x58cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)
1580 5068 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x117cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)
1580 5242 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)
1580 4283 Oljemålning Richard Albitz, Signerad, Morgen an der Elbe. Olja på duk, 120x129 cm, yttermått inklusive ram: 134x144 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:19)
1580 5181 Oljemålning Tom Thomsen, Landskap. Signerad, daterad -77. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x87 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)
1580 5163 Oljemålningar 2 st, hus. Signerad. Olja på duk, 25x37 cm, yttermått inklusive ram: 35x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:51)
1580 4265 Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 80x61 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:34)
1580 5370 Paraplyställ EH, Metall. Höjd: 39 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:06)
1580 5363 Parti keramik 5 delar, Höganäs, Gustsavsberg, Höjd: 3,5 - 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)
1580 5225 Parti linne 11+ 1, servetter 58x58 cm, duk 125x125 cm, stjärnmönster, 1800-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:50)
1580 5142 Piedestal Elefant. Längd: 50 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:21)
1580 5033 Piedestal Stenskiva. Höjd: 62cm
1580 5038 Rakborste silver, 1836. Längd: 11cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:39)
1580 5052 Reproduktion Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinterbåten". Signerad i trycket. Bildmått: 45x34cm, yttermått inklusive ram: 60x49cm
1580 5293 Ring med sigill/sten, ringmått ca 17 1/4
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:24)
1580 5279 Salongsgrupp 4 delar, omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Längd: 152 (soffa)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:51)
1580 5337 Salt/pepparkar Rörstrand, Tomte. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:39)
1580 5283 Salutkanon längd: 26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:12)
1580 4368 Samekniv Signerad, AAK, Tjallingen Handöl. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)
1580 5204 Scarf Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Silke, 95x95 cm, limiterad upplaga om 500, för Procordia 1991
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)
1580 5203 Schackspel med pjäser. Längd: 38,5 cm, djup: 30 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:48)
1580 5280 Serveringsvagn Teak. Längd: 54 cm, djup: 54. Cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)
1580 5139 Servisdelar Rörstrand, Cobolti, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. 8 del + 3 extra koppar. Koppar, diameter: 7 cm. Höjd: 6,5 cm, gräddkanna, höjd: 7 cm, tekanna, höjd: 16 cm kaffekanna, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:48)
1580 4320 Sideboard Ett par, vaxad björk. Längd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:55)
1580 5346 Skål + vas+ ljusstakar, 4 delar, Sofiero, Orrefors. Höjd: 5-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:13)
1580 5304 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:15)
1580 5288 Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Sofiero, slipat glas, i schatull. Diameter: 23 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)
1580 4115 Skål Sofiero, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I schatull. Diameter: 23 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)
1580 5301 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 16 cm. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)
1580 5209 Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Colora, Orrefors. Diameter: 19 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)
1580 5358 Skål med lock stengods, Royal Copenhagen. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:53)
1580 5093 Skålar + bägare + ströare, 8 delar, silver, Höjd: 4,5-7c. Vikt: 455g ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:59)
1580 5316 Skålar + KANNA, med mera, 8 delar, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. Längd: 5,5- 28 cm. Höjd: 5-16 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:52)
1580 4287 Skålar 2 st, Glaserad keramik. Signerade. Diameter: 18-35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:29)
1580 4168 Skålar 5 st, kristall. Höjd: 8,5-13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)
1580 5365 Skedar 10 st, silver. Längd: 10-12 cm. Vikt: 160 g ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)
1580 5170 Skedar 4+ 1, silver. Längd: 13-15,5. Vikt: 110 g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)
1580 5092 Skedar silver, diverse. Vikt: 418g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)
1580 5074 Skinkfat + kanna. Rörstrand och Göteborg. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:12)
1580 5159 Skrivbord England, mahogny. Bredd: 123 cm, djup: 58 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)
1580 5171 Skrivbord med bordsskiva delvis i läder, tre lådor. Bredd: 122 cm, bredd: 59,5 cm och, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)
1580 5258 Skrivbordslampa FEMO Typ 55, metall. Höjd: ca 100 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:50)
1580 5169 Skrivskåp bemålad. Bredd: 103 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 191 cm, nyckel
1580 5218 Skulptur amagerpige, Royal Copenhagen, porslin märkt 1314. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:58)
1580 5223 Skulptur Bavaria, Gerold, Tyskland. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:45)
1580 4008 Skulptur bemålad gips, Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)
1580 4009 Skulptur Gips, Händer. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)
1580 3500 Skulptur Gladiator, Grand Tour souvenir, brons, 1800-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:08)
1580 5347 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:23)
1580 5121 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), 1998. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:47)
1580 5202 Skulptur Orientalisk stil. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)
1580 5345 Skulptur Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)
1580 5081 Skulpturer 6 st, Tomtar. Höjd: 6-16cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)
1580 4216 Snurrfåtöljer Ett par, OPE, Svart skinn
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)
1580 4071 Sockerruska + Pingla, silver, England. Pingla med gravyr, Höjd: 13-15 cm, bruttovikt: 200 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)
1580 5185 Soffa Natuzzi, Italien. Rött skinn, ben i stål. Längd: 205 cm. Djup: 92 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)
1580 5165 Soffbord diameter: 88 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:23)
1580 5237 Soffbord med två lådor, bordsskiva delvis med glas. Bredd: 125 cm. Bredd: 75 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:47)
1580 5373 Soffbord skiva av glas, / mässing. Bredd: 107 cm. Djup: 57 cm, höjd: 49 cm
1580 4339 Soffbord Steen Östergaard, pelarfot i aluminium. Diameter: 118 cm. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:17)
1580 3365 Spegel + konsolbord, Nyrokoko. Senare bemålning. Bredd: 72-75cm. Djup: 36 cm (konsolbordet). Höjd: 170+ 81 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)
1580 5072 Spegel 107x77cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)
1580 5287 Spegel Ek, 127x49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)
1580 5021 Spegel Empire, Söderhamns hallstämpel, Sign Lind, 44x24 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)
1580 4257 Spegel guldram, 112x90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:21)
1580 5069 Spegel höjd: 124cm, bredd: 23 cm
1580 3370 Spegel Karl Johan, mahogny. Höjd: 129 cm. Bredd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)
1580 5312 Spegel Luxus, Vittsö. Östen Kristiansson, Diameter: 40 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)
1580 3367 Spegel Senempire, mahogny. Höjd: 97 cm, bredd, 41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:24)
1580 4336 Spegel tidigt 1900-tal, med spegelram, 87x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)
1580 3429 Spelbord Barockstil. Bredd: 33 cm + uppfällbar skiva om 33 cm, djup: 107 cm, höjd: cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:59)
1580 5089 Spelbord Rokokostil. Bredd: 89 cm. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)
1580 5119 Spiselhundar Ett par, KH Pottery, Staffordshire. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:11)
1580 5228 Staffli höj och sänkbart underrede, 38-103 cm. Höjd: ca 200 cm, bredd: ca 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:15)
1580 5190 Staffli höjd: 185 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)
1580 5277 Stolar 4 st, 1950/60-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)
1580 5195 Stolar 4 st, allmoge, snarlika
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)
1580 4021 Stolar 6 st, Rottingsits
1580 5161 Sybord Nyrokoko, bemålat. Bredd: 74 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:49)
1580 5168 Tågset Märklin, Lok/vagnar räls+ transformator. Längd: 10-20 cm, höjd: 2-8 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:01)
1580 5182 Takarmatur 1970-tal, glas, diameter: 69 cm
1580 5110 Takarmatur 20-tal, med dekor. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:36)
1580 4228 Takarmatur Florean, Rydéns, metall, 6 ljusarmar. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:02)
1580 5249 Takarmatur glas och mässing, diameter: 35, höjd: 35 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:06)
1580 5248 Takarmatur mässing, kupa av glas. Höjd: ca 60 cm
1580 5120 Takarmatur mässing, Marin modell, kupa av glas, el. Höjd: 55 ca
1580 5101 Takarmatur Med vit glaskupa. Höjd: ca 60cm
1580 4291 Takarmatur Plåt, målad dekor av blommor. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)
1580 5137 Tallrik Gallerkant, Herend. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)
1580 5200 Tavelram mahogny, 1800-tal, ramens innermått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:38)
1580 5164 Teckning Blyerts, Oidentifierad konstnär. Signerad, figurer. Bildmått: 29x31 cm, yttermått inklusive ram: 46x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:46)
1580 4199 Tennfat 2 st, varav en Petter Åberg, verksam i Stockholm 1748-1766, Rokoko. Diameter: 23,5 -24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:47)
1580 4093 Teservis 8 delar, Lomonosov, Sovjetunionen USSR
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)
1580 5183 Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon", Firma Svenskt Tenn, 80x180 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)
1580 5050 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 340/360. Bildmått: 40x54cm, yttermått inklusive ram: 58x71cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)
1580 5143 Tunna + kagge, Allmoge, bland annat märkt ASB. Höjd: 32-48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)
1580 5282 Tunna Koppar. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)
1580 5192 Tvättservis på benställning. Diameter: 38 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)
1580 5315 Uppläggningsfat 6 st, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. Längd: 17-40 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)
1580 5253 Uppläggningsfat Gustafsberg, 1800-tal, Flytande blått, 36x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:51)
1580 5371 Väggarmatur Bergboms, mässing. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:34)
1580 5025 Väggarmaturer 1 par + 1. Djup: 18-28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 21:00)
1580 4152 Vägglystrar Ett par, rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)
1580 5344 Väggplattor 2 st, Gustavsberg, 21x34,34x21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:48)
1580 5029 Väggplattor 2 st, Metall, "Skåne & Blekinge", 26x16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:58)
1580 5162 Väggrelief Gips, mor med barn, 69x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:16)
1580 5127 Väggreliefer 2 st, Karel Jungwirth, plåt, etiketterade a tergo, yttermått inklusive ram: 35x16 - 41x24 cm
1580 5100 Väggur Zenith, bonad ek. Diameter: 35 cm, med nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:03)
1580 5308 Väggvävnad/bonad med hundar, 130x172 cm
1580 5313 Varg / björnspjut balja i renhorn. Längd: 247 cm ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)
1580 5334 Vas "Sputnik", Asta Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)
1580 5348 Vas + KARAFF, 2 delar, slipad kristall. Höjd: 20-25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)
1580 5149 Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. "Rimini Blue", Bitossi. Keramik. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)
1580 5208 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, längd, 20. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:47)
1580 5303 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)
1580 5359 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Ristad signatur med studiohanden. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:07)
1580 5211 Vas Bertil Wallien, Boda, Artist Collection "Tornado". Signerad, Diameter: 10 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:17)
1580 5351 Vas Gustavsberg, stengods. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)
1580 5222 Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:26)
1580 4077 Vas kristall, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, graverad dekor av kvinna med flygande duvor. Höjd: 32 cm
1580 5147 Vas Mathias Fischer, Keramik. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)
1580 5270 Vas orientalisk. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)
1580 5362 Vas Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)
1580 5361 Vas Sven Vejsfeldt, Gsutavsberg Studio. Höjd: 21 cm
1580 5148 Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:17)
1580 5065 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:16)
1580 5343 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:16)
1580 5067 Vaser Ett par, Kina. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:30)
1580 5307 Vävnad/bonad Jaktlag, 195x118 cm, yttermått inklusive ram: 199x122 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)
1580 5049 Vinprovarglas 6 st, Orrefors, glas. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)
1580 5250 Vitrinskåp längd: 80 cm, djup: 38 cm, höjd: 187 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)
1580 4204 Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 67 cm, djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)
1580 5007 Ytterfoder 2 st, Louise Adelborg & Gunnar Nylund, diameter: 19-20. Höjd: 15-15,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)
1580 5352 Ytterfoder 3 st. Höjd: 12,5 - 19 cm Waldermarsudde
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)