Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1580 5111  Affisch Mjölk, yttermått inklusive ram: 72x52cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)

1580 5262  Akvarell + oljemålning, 1 signerad W Gernandt, akvarell, yttermått inklusive ram: 16x22-19x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)

1580 3162  Akvarell Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:45)

1580 5104  Akvarell Björn Blomberg (1925-2003), Signerad. Signerad, daterad 1984. Akvarell, bildmått: 36x43cm, yttermått inklusive ram: 52x558cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)

1580 3229  Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 83x62,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:10)

1580 5078  Allmoge Svepask. Längd: 27,5 cm, djup: 21 cm, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:52)

1580 5133  Ampel Karl Johanstil. Diameter: ca 48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)

1580 5215  Appliquer ett par, mässing, Gustaviansk stil. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:07)

1580 4212  Armband silver, England, omkring 1900. Diameter: 6 cm. Vikt: 15 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:40)

1580 5278  Båglampa Ateljé Lyktan. Höjd: 217 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)

1580 5285  Bänk 1960-tal, Teak, 2-lådig. Längd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)

1580 5035  Barngungstol bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5102  Barnpinnstolar 2 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:51)

1580 5094  Bestick 5 delar, silver. Längd: 12-30cm, med gravyr/inskription. Vikt: 240g brutto

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)

1580 5053  Blandteknik 3 st, Japan. Signerade, yttermått inklusive ram: 60x38cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:21)

1580 5105  Blandteknik Arne Anderson. Signerad, daterad 1930. Blandteknik, bildmått: 20x15cm, yttermått inklusive ram: 40x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)

1580 5245  Blandteknik Oidentifierad Konstnär, Musikstund, Monogramsignerad (E. L ) 13x12 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:49)

1580 9424  Blandteknik Wolfgang KE Lehmann, kvinna. Signerad, daterad 1989. Blandteknik. Bladets mått: 62x40 cm, yttermått inklusive ram: 69x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)

1580 4073  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Tidsaxeln och dess hejdukars lärljungar bland allt levande". Signerad. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 51x105

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)

1580 5299  Blomsterbord 2 st, koppar, benställning i smide. Bredd: 75 cm, diameter: 39 cm, höjd: 60-84 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)

1580 4145  Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Intyg a tergo, dam. Bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)

1580 4146  Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Självporträtt, intyg a tergo. Bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 36x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)

1580 3594  Blyerts Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Porträtt av Maj Jerndahl. Signerad, daterad 1920, Utställd på Stockholms Stadsmuseum "Smedsudden 1970". Bildmått: 42x26 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:32)

1580 4323  Blyerts Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Musikstund. Signerad. Bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)

1580 5009  Blyertsteckning Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 21x16 cm, yttermått inklusive ram. 57x47 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)

1580 5309  Bokhylleskåp mahogny, senjugend, Inredning med fack och lådor. Bredd: 102 cm. Djup: 47 cm, höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)

1580 4129  Bokverk "Bildfest", Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:48)

1580 5152  Bordsfotogenlampa Böhlmarks, mässing. Höjd: höjd. 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:43)

1580 5118  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:50)

1580 5154  Bordslampa "Leviton", ej el. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:10)

1580 5150  Bordslampa Adventsstjärna, Märkt Gk. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:19)

1580 5332  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)

1580 5254  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. BN-26, Markaryd, metall. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)

1580 5085  Bordslampa Holger Persson. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)

1580 4247  Bordslampa Jugend, glasskärm, dekor av blomster, koppar på metall. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:55)

1580 5207  Bordslampa jugendstil. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:43)

1580 5082  Bordslampa Kyrka. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)

1580 5339  Bordslampa mässing och trä. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:57)

1580 5024  Bordslampa med ljusstake. Höjd: 36 cm

1580 5160  Bordslampa trä. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)

1580 5374  Bordslampfötter ett par, Glas, ABO, Danmark. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:02)

1580 5155  Bordslampor Ett par, rokokostil, plåtskärm. Höjd: 46-47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:09)

1580 5103  Bordslampor Ett par, snarlika, gotländsk kalksten. Höjd: 25-44cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)

1580 5251  Bordspendyl Rokokostil, Metall. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:56)

1580 5193  Bordsspegel 1890-tal, 83x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)

1580 5196  Bordssurtout 4 delar. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:03)

1580 4172  Bordsur Onyx, mässing. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)

1580 5141  Brandspruta "Assurans-sprutan", Patent no: 3504, Stockholm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)

1580 5172  Brevkniv Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Alligator, tenn + ljusstake i form av kerub i tenn, Firma Svenskt Tenn. Längd: 23 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)

1580 5201  Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mirakel. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)

1580 5271  Brickor 3 st, + fat, Lackarbete. Längd: 18-50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)

1580 5040  Brosch Christian Dior. Längd: 7cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)

1580 5286  Byråar ett par. Tomas Jelinek, "Comet", IKEA, 1970-tal, Längd: 52 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:29)

1580 5084  Champagnecoasters 2 st, Nysilver. Diameter: 13,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)

1580 5256  Chokladkoppar + assietter, 18 delar, Blå Blomst, + 2 st skålar utan dekor, Royal Copenhagen. Längd: 12,5 cm, djup: 9 cm, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)

1580 4208  Coctailring silver och paste, 1940-tal. Vikt: 5 g, ringmått: 17

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:10)

1580 5075  Crèmekoppar 8st, Rörstrand. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:00)

1580 5080  Dalahästar 9st, Nils Olsson Nusnäs. Höjd: 4-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:11)

1580 5281  Damarbetsbord 1890-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)

1580 5011  Drum table England. Diameter: 116 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)

1580 5284  Eldhund Järn. Sleipner, Längd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:02)

1580 5004  Etui silver, 6,5x8 cm. Vikt: 82g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:13)

1580 5047  Färglitografi Anders Karlsson. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 40x46cm, yttermått inklusive ram: 49x60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:18)

1580 5113  Färglitografi Eva Edling. Signerad, numrerad 37/50, "tjurkalven". Färglitografi, bildmått: 16x15cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)

1580 4377  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 110/280. Färglitografi. Bladets mått: 42x58, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:46)

1580 5062  Färglitografi Gunnar Gebbe Björkman (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 231/365, daterad -87, "Midvinter vid fågelsjön", Färglitografi, bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)

1580 5043  Färglitografi Gustav Rydberg. Signerad, numrerad 39/200. Färglitografi, bildmått: 48x52cm, yttermått inklusive ram: 66x70cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)

1580 5017  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 180/310. Färglitografi, bildmått: 32x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:02)

1580 5063  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 319/325, "Blåsippor och mussla". Färglitografi, bildmått: 30x33cm, yttermått inklusive ram: 58x60cm

1580 5005  Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 62x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 5112  Färglitografi Tomoe Yokoi. Signerad, numrerad 18/100. Färglitografi, bildmått: 18x27cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)

1580 5106  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 1943. Färglitografi, bildmått: 33x40cm, yttermått inklusive ram: 49x53cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)

1580 5244  Fat 2 st, Meissen. Längd: 31 cm. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)

1580 5214  Fat Ulrica Hydman Wallien, Tulpan, Kosta Boda. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)

1580 5083  Fat Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5364  Fåtölj "Conform", tygklädsel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 21:10)

1580 5186  Fåtölj Natuzzi, Italien. Rött skinn, ben i stål. Bredd: 105 cm. Djup: 92 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 5372  Fåtölj Rotting / skinn

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)

1580 5305  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, Fåglar. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:59)

1580 5267  Figuriner 2 st, Lladro. Höjd: 14-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)

1580 5353  Fisktallrikar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, "Löja". Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:03)

1580 4124  Föremål vrakdelar 11 delar, från Rikswasan. Längd: 7-23 cm, 4- 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)

1580 4053  Fotografier 7 st, Johan Tappert, 10 upplaga, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:38)

1580 5097  Fruktknivar silver, 12st. Längd: 17cm, med gravyr/inskription, bruttovikt: 455g. Etui medföljer

1580 4130  Fruktservis 13 delar, Kobolt, Rörstrand, diameter: 20,5-26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:48)

1580 4006  Fyllehundar 2 st, bland annat Gelin. Längd: 24-27. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:09)

1580 5010  Glas Iittala, "Våris", 8+ 6+ 5 st. Höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:17)

1580 5136  Glasservis 40 delar. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:26)

1580 3221  Glasservis 55 del ca, Kristall, 1800-tal, höjd: 8-15,5, karaffer höjd 36cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)

1580 5006  Glöggservis 12 delar, glaserat lergods. Höjd: 4,5-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:01)

1580 5233  Golvlampa F. Facklam, 1900-tal, mässing. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:08)

1580 5232  Golvlampa F. Facklam, 1900-tal, mässing. Höjd: 138 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)

1580 5231  Golvlampa mässing. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)

1580 4282  Golvlampa Smide. Höjd: 177 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)

1580 5260  Golvlampfot Uno & Östen Kristiansson, Luxus Vittsjö, Teak. Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 4070  Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:14)

1580 5135  Grand tour souvenir Faun, patinerad brons, Märkt Fonderia Giorgio Sommer, Napoli, efter antiken. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:30)

1580 5230  Hallyktor ett par, mässing och slipat glas. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)

1580 5096  Halsband + armband, 2 delar, silver. Längd: 13-42cm. Vikt: 135g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)

1580 5292  Halsband med hänge 2 delar, Kedja silver. Diameter: 3,5 cm. Vikt: 25 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)

1580 5338  Halvmånebord svaravade ben, på trissor, björk. Bredd: 117 cm. Djup: 58 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:57)

1580 4211  Hängsmycke silver, Hjärta samt äpple. Längd: 50 cm. Vikt: 15 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)

1580 5034  Herrbetjänt höjd: 101cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5041  Herrur 18k guld, Certina, med gravyr/inskription, går ej. Längd: 22,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)

1580 5039  Herrur Swatch Irony, quartz, stål, går ej. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)

1580 5191  Hörnétagère omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)

1580 4126  Ishink Kork, knopp och handtag i mässing, diameter: 20, höjd: 18 cm

1580 5199  Jardiniere + saladier, nysilver och glas. Längd: 22-38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)

1580 5079  Julkrubba 8 delar, Jesus. Längd: 30 cm, höjd: 22 cm, djup: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:40)

1580 5037  Kaffekopp Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor. Längd: 12-16,5 cm, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:31)

1580 5295  Kaffekoppar 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Tahiti", Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom blomsterdekor. Diameter: 6,5 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)

1580 4039  Kaffekoppar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti, Gustavsberg 1971, benporslin med screentryckt polykrom dekor. 7 st Kaffekoppar med fat + 6 st assietter

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)

1580 5184  Kaffeservis 12 st + 2 mindre fat, Bavaria, Thomas, diameter, 6,5 c. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:56)

1580 5257  Kaffeservis 14 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:25)

1580 4155  Kaffeservis 24 delar, Dresden, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)

1580 5330  Kaffeservis 27 delar, Julservis, olika konstnärer bland annat Inger Edekfelt, Fyrklövern

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)

1580 5328  Kaffeservis Royal Albert, Chatelaine

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)

1580 5306  Kanna omkring sekelskiftet 1900, Gris. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:10)

1580 5064  Kanna Rörstrand. Höjd: 16cm

1580 5349  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)

1580 5030  Karaffer 2 st, Boda, Fritz Kallenberg. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:42)

1580 5297  Karmstol Karin Mobring, "Torpet", IKEA, 1960-tal. Bredd: 48 cm, höjd: 71 cm, sitthöjd 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:44)

1580 5027  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:19)

1580 5219  Karmstolar ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)

1580 3425  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:49)

1580 5206  Kimono Japan, silke och polyester. Längd: ca 142 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)

1580 5028  Lampbord Björk. Diameter: 46 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:18)

1580 5022  Lampbord mahogny. Bredd: 57 cm, djup: 38 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:08)

1580 5311  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna, mässing. Höjd: 47 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)

1580 5032  Likör, sherry & starkvinsglas 29 delar, Piper, Kosta. Höjd: 9,5-14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:31)

1580 4250  Linnedukar 3 st, dräll, 140x190,125x135,140x175 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)

1580 5077  Linnehanddukar 9+ 13 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)

1580 5115  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 141/300. Bildmått: 26x29cm, yttermått inklusive ram: 48x52cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:44)

1580 4234  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 90 cm. Diameter: ca 55 cm, 8 st ljushållare

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:15)

1580 4236  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 105 cm. Diameter: ca 70 cm, 6 st ljushållare

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)

1580 4232  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 90 cm. Diameter: ca 50 cm, 8 st ljushållare

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:11)

1580 5123  Ljuskrona Italien, Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:10)

1580 4113  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:09)

1580 4233  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 75 cm. Diameter: ca 50 cm, 6 st ljushållare

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)

1580 5048  Ljuslykta Nanny Still (1926-2009), Finland. Apollo, Riihimäen Lasi, Finland. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)

1580 5369  Ljusstakar 12 st, mässing, nutida. Höjd: 8 ca cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)

1580 5342  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8-31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:24)

1580 4186  Ljusstakar 6 st, Boda "Pompadour". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:08)

1580 5087  Ljusstakar ett par, silver, MGAB, Uppsala. Höjd: 20cm, bruttovikt: 620g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)

1580 5367  Ljusstakar Ett par, silver, Tore Eldh, fylld fot, bruttovikt: ca 290 g. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:36)

1580 5071  Ljusstakar Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. 2 ljusstakar + 1 askkopp, Gusum. Höjd: 21-26cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)

1580 5140  Ljusstakar Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Kammarljusstake. Ett par, mässing. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)

1580 5335  Ljusstake Empire. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:01)

1580 5240  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Julius", Gustavsberg, delvis glaserat lergods. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)

1580 5076  Ljusstake Sjuarmad. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:30)

1580 4099  Lockdosor 4 st, Meissen. Diameter: 7,5-13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)

1580 4106  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 104 cm, djup: 48 cm, höjd: 165 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)

1580 4321  Matservis Sévres, 49 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:58)

1580 5354  Matservisdelar 19 delar, Gustavsberg "God Jul". 6 mattallikar 25 cm, 6 st assistter 20 cm, 6 djupa tallrikar, 21,5 cm, kruka, höjd: 9 cm Diameter: cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:02)

1580 5070  Matservisdelar ca 34st Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)

1580 5234  Matta 142x205 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:24)

1580 4187  Matta 244x370 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:10)

1580 5099  Matta Galleri, 450x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)

1580 5014  Matta Orientalisk, 115x210 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5341  Matta orientalisk, 124x160-165

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:01)

1580 5132  Matta orientalisk, 124x174 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)

1580 5012  Matta Orientalisk, 130x196 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:55)

1580 3562  Matta Orientalisk, 144x209 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:30)

1580 5088  Matta Orientalisk, 170x219 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:17)

1580 5291  Matta Orientalisk, Bochara, 154x240 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)

1580 5015  Matta Orientalisk, Bochara, 182x268 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:48)

1580 5290  Matta Orientalisk, Hamadan, 100x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)

1580 5289  Matta Orientalisk, Hamadan, 132x192 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)

1580 5124  Matta Orientalisk, Silke & bomull, 100x142 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)

1580 5125  Matta orientalisk, Silke & Bomull, 101x153 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 5314  Mattallrikar 40 delar, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. 8 mattallikar, 23,5 cm, 16 assietter 19,5 cm, 12 djupa tallrikar 18. 5cm, 5 fat 15. 5cm Diameter: 15,5-23,5

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:12)

1580 5156  Minkpäls Geppert, Germany, storlek: 42-44 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)

1580 5235  Minkpäls PUB Paul Urban Bergstöm, storlek: ca 38-40

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)

1580 5138  Mockaservis Berlin, 19 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:43)

1580 5122  Modellbåt Eka, Med åror. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:20)

1580 5036  Notställ Höj och sänkbart. Längd: 44 cm, djup: 45 cm, höjd: 120 cm

1580 5131  Ölglas + + likörglas, 9 + 8 st, "Palm-trees", Ken Done, Kosta Boda. Höjd: 11-16,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:32)

1580 4266  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Signerad, daterad 48, "Åsens fäbodar, Gesunda" pannå, 80x98 cm, yttermått inklusive ram: 105x123 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)

1580 4329  Oljemålning Anders Waernebo-Garnow, abstrakt. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)

1580 4133  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 33x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)

1580 4042  Oljemålning Carl Röder (1852-1922), Vintermotiv med figurer. Signerad, 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 68x56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:40)

1580 5174  Oljemålning Clarence Dysell (1933-2001), Sverige. Modell. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 44x37, yttermått inklusive ram. 60x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:28)

1580 5275  Oljemålning Einar Lindhe. Signerad, daterad 1942, stilleben. Olja på pannå, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:34)

1580 5272  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 5324  Oljemålning Georg Lindström, Gåsgränd. Signerad, daterad -72. Olja på pannå, 72x29 cm, yttermått inklusive ram: 82x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:52)

1580 9384  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x94 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2023 04:31)

1580 5001  Oljemålning Hans Fellenius (1933-1990), Sverige. Signerad, bogserbåtar. Olja på duk, 25x74 cm, yttermått inklusive ram: 37x87 cm

1580 4286  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad, trädgård. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)

1580 5360  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 17x38 cm, yttermått inklusive ram: 21x42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:53)

1580 5020  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. "Vinterafton". Signerad, daterad -76. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x34 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:52)

1580 4028  Oljemålning Jozef Marek. Signerad. Olja på duk, 45x65 cm, yttermått inklusive ram: 66x86 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:36)

1580 5055  Oljemålning Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Signerad, hav. Olja på duk, 46x60cm, yttermått inklusive ram: 60x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:56)

1580 5357  Oljemålning Lars Isacson (f. 1948), "Stilleben i blått". Signerad, daterad 1990. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:04)

1580 3039  Oljemålning Leif Kander (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad 98, "vårbjörkar". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)

1580 5274  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Porträtt av L J Roos, duk på pannå. Diameter: 27 Rym: 37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:15)

1580 5317  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurer vid strandkant. Signerad, oramad. Olja på duk, 50x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:07)

1580 5241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Monogramsignerad, 1960. Olja på duk, 45x58 cm, oramad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:50)

1580 5178  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Carlos D, Interiör, oramad. Olja på duk, 68x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5276  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Kinnaird, Skottska höglandet. Olja på duk, 35x57 cm, yttermått inklusive ram: 43x66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)

1580 5255  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Walker, gossporträtt, 1800-/1900-tal. Olja på duk, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)

1580 5259  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Figurkomposition. Olja på duk, 57x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)

1580 5042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 22x33cm, yttermått inklusive ram: 26x36cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:26)

1580 5145  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:58)

1580 5109  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 41x51cm, yttermått inklusive ram: 45x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:12)

1580 5045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 72x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)

1580 5068  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x117cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:11)

1580 5242  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)

1580 4283  Oljemålning Richard Albitz, Signerad, Morgen an der Elbe. Olja på duk, 120x129 cm, yttermått inklusive ram: 134x144 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:19)

1580 5181  Oljemålning Tom Thomsen, Landskap. Signerad, daterad -77. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x87 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)

1580 5163  Oljemålningar 2 st, hus. Signerad. Olja på duk, 25x37 cm, yttermått inklusive ram: 35x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:51)

1580 4265  Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 80x61 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:34)

1580 5370  Paraplyställ EH, Metall. Höjd: 39 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:06)

1580 5363  Parti keramik 5 delar, Höganäs, Gustsavsberg, Höjd: 3,5 - 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:21)

1580 5225  Parti linne 11+ 1, servetter 58x58 cm, duk 125x125 cm, stjärnmönster, 1800-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:50)

1580 5142  Piedestal Elefant. Längd: 50 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:21)

1580 5033  Piedestal Stenskiva. Höjd: 62cm

1580 5038  Rakborste silver, 1836. Längd: 11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:39)

1580 5052  Reproduktion Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinterbåten". Signerad i trycket. Bildmått: 45x34cm, yttermått inklusive ram: 60x49cm

1580 5293  Ring med sigill/sten, ringmått ca 17 1/4

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:24)

1580 5279  Salongsgrupp 4 delar, omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Längd: 152 (soffa)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:51)

1580 5337  Salt/pepparkar Rörstrand, Tomte. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:39)

1580 5283  Salutkanon längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:12)

1580 4368  Samekniv Signerad, AAK, Tjallingen Handöl. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)

1580 5204  Scarf Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Silke, 95x95 cm, limiterad upplaga om 500, för Procordia 1991

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)

1580 5203  Schackspel med pjäser. Längd: 38,5 cm, djup: 30 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:48)

1580 5280  Serveringsvagn Teak. Längd: 54 cm, djup: 54. Cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)

1580 5139  Servisdelar Rörstrand, Cobolti, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. 8 del + 3 extra koppar. Koppar, diameter: 7 cm. Höjd: 6,5 cm, gräddkanna, höjd: 7 cm, tekanna, höjd: 16 cm kaffekanna, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:48)

1580 4320  Sideboard Ett par, vaxad björk. Längd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:55)

1580 5346  Skål + vas+ ljusstakar, 4 delar, Sofiero, Orrefors. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:13)

1580 5304  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:15)

1580 5288  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Sofiero, slipat glas, i schatull. Diameter: 23 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)

1580 4115  Skål Sofiero, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I schatull. Diameter: 23 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)

1580 5301  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 16 cm. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)

1580 5209  Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Colora, Orrefors. Diameter: 19 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)

1580 5358  Skål med lock stengods, Royal Copenhagen. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:53)

1580 5093  Skålar + bägare + ströare, 8 delar, silver, Höjd: 4,5-7c. Vikt: 455g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:59)

1580 5316  Skålar + KANNA, med mera, 8 delar, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. Längd: 5,5- 28 cm. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:52)

1580 4287  Skålar 2 st, Glaserad keramik. Signerade. Diameter: 18-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:29)

1580 4168  Skålar 5 st, kristall. Höjd: 8,5-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:29)

1580 5365  Skedar 10 st, silver. Längd: 10-12 cm. Vikt: 160 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:09)

1580 5170  Skedar 4+ 1, silver. Längd: 13-15,5. Vikt: 110 g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:56)

1580 5092  Skedar silver, diverse. Vikt: 418g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)

1580 5074  Skinkfat + kanna. Rörstrand och Göteborg. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:12)

1580 5159  Skrivbord England, mahogny. Bredd: 123 cm, djup: 58 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:07)

1580 5171  Skrivbord med bordsskiva delvis i läder, tre lådor. Bredd: 122 cm, bredd: 59,5 cm och, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)

1580 5258  Skrivbordslampa FEMO Typ 55, metall. Höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:50)

1580 5169  Skrivskåp bemålad. Bredd: 103 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 191 cm, nyckel

1580 5218  Skulptur amagerpige, Royal Copenhagen, porslin märkt 1314. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:58)

1580 5223  Skulptur Bavaria, Gerold, Tyskland. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:45)

1580 4008  Skulptur bemålad gips, Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:18)

1580 4009  Skulptur Gips, Händer. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)

1580 3500  Skulptur Gladiator, Grand Tour souvenir, brons, 1800-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:08)

1580 5347  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:23)

1580 5121  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), 1998. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:47)

1580 5202  Skulptur Orientalisk stil. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:33)

1580 5345  Skulptur Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)

1580 5081  Skulpturer 6 st, Tomtar. Höjd: 6-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:27)

1580 4216  Snurrfåtöljer Ett par, OPE, Svart skinn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)

1580 4071  Sockerruska + Pingla, silver, England. Pingla med gravyr, Höjd: 13-15 cm, bruttovikt: 200 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)

1580 5185  Soffa Natuzzi, Italien. Rött skinn, ben i stål. Längd: 205 cm. Djup: 92 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:28)

1580 5165  Soffbord diameter: 88 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:23)

1580 5237  Soffbord med två lådor, bordsskiva delvis med glas. Bredd: 125 cm. Bredd: 75 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:47)

1580 5373  Soffbord skiva av glas, / mässing. Bredd: 107 cm. Djup: 57 cm, höjd: 49 cm

1580 4339  Soffbord Steen Östergaard, pelarfot i aluminium. Diameter: 118 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:17)

1580 3365  Spegel + konsolbord, Nyrokoko. Senare bemålning. Bredd: 72-75cm. Djup: 36 cm (konsolbordet). Höjd: 170+ 81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)

1580 5072  Spegel 107x77cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:37)

1580 5287  Spegel Ek, 127x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:20)

1580 5021  Spegel Empire, Söderhamns hallstämpel, Sign Lind, 44x24 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)

1580 4257  Spegel guldram, 112x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:21)

1580 5069  Spegel höjd: 124cm, bredd: 23 cm

1580 3370  Spegel Karl Johan, mahogny. Höjd: 129 cm. Bredd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:28)

1580 5312  Spegel Luxus, Vittsö. Östen Kristiansson, Diameter: 40 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:43)

1580 3367  Spegel Senempire, mahogny. Höjd: 97 cm, bredd, 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:24)

1580 4336  Spegel tidigt 1900-tal, med spegelram, 87x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:13)

1580 3429  Spelbord Barockstil. Bredd: 33 cm + uppfällbar skiva om 33 cm, djup: 107 cm, höjd: cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:59)

1580 5089  Spelbord Rokokostil. Bredd: 89 cm. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)

1580 5119  Spiselhundar Ett par, KH Pottery, Staffordshire. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:11)

1580 5228  Staffli höj och sänkbart underrede, 38-103 cm. Höjd: ca 200 cm, bredd: ca 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:15)

1580 5190  Staffli höjd: 185 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:14)

1580 5277  Stolar 4 st, 1950/60-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)

1580 5195  Stolar 4 st, allmoge, snarlika

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:41)

1580 4021  Stolar 6 st, Rottingsits

1580 5161  Sybord Nyrokoko, bemålat. Bredd: 74 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:49)

1580 5168  Tågset Märklin, Lok/vagnar räls+ transformator. Längd: 10-20 cm, höjd: 2-8 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:01)

1580 5182  Takarmatur 1970-tal, glas, diameter: 69 cm

1580 5110  Takarmatur 20-tal, med dekor. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:36)

1580 4228  Takarmatur Florean, Rydéns, metall, 6 ljusarmar. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:02)

1580 5249  Takarmatur glas och mässing, diameter: 35, höjd: 35 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:06)

1580 5248  Takarmatur mässing, kupa av glas. Höjd: ca 60 cm

1580 5120  Takarmatur mässing, Marin modell, kupa av glas, el. Höjd: 55 ca

1580 5101  Takarmatur Med vit glaskupa. Höjd: ca 60cm

1580 4291  Takarmatur Plåt, målad dekor av blommor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:34)

1580 5137  Tallrik Gallerkant, Herend. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:23)

1580 5200  Tavelram mahogny, 1800-tal, ramens innermått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:38)

1580 5164  Teckning Blyerts, Oidentifierad konstnär. Signerad, figurer. Bildmått: 29x31 cm, yttermått inklusive ram: 46x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:46)

1580 4199  Tennfat 2 st, varav en Petter Åberg, verksam i Stockholm 1748-1766, Rokoko. Diameter: 23,5 -24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:47)

1580 4093  Teservis 8 delar, Lomonosov, Sovjetunionen USSR

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:45)

1580 5183  Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon", Firma Svenskt Tenn, 80x180 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:54)

1580 5050  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 340/360. Bildmått: 40x54cm, yttermått inklusive ram: 58x71cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:59)

1580 5143  Tunna + kagge, Allmoge, bland annat märkt ASB. Höjd: 32-48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:57)

1580 5282  Tunna Koppar. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:36)

1580 5192  Tvättservis på benställning. Diameter: 38 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)

1580 5315  Uppläggningsfat 6 st, Herhta Bengtsson, Blå Eld, Rörstrand. Längd: 17-40 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:27)

1580 5253  Uppläggningsfat Gustafsberg, 1800-tal, Flytande blått, 36x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:51)

1580 5371  Väggarmatur Bergboms, mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:34)

1580 5025  Väggarmaturer 1 par + 1. Djup: 18-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 21:00)

1580 4152  Vägglystrar Ett par, rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:53)

1580 5344  Väggplattor 2 st, Gustavsberg, 21x34,34x21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:48)

1580 5029  Väggplattor 2 st, Metall, "Skåne & Blekinge", 26x16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:58)

1580 5162  Väggrelief Gips, mor med barn, 69x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:16)

1580 5127  Väggreliefer 2 st, Karel Jungwirth, plåt, etiketterade a tergo, yttermått inklusive ram: 35x16 - 41x24 cm

1580 5100  Väggur Zenith, bonad ek. Diameter: 35 cm, med nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:03)

1580 5308  Väggvävnad/bonad med hundar, 130x172 cm

1580 5313  Varg / björnspjut balja i renhorn. Längd: 247 cm ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:39)

1580 5334  Vas "Sputnik", Asta Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:41)

1580 5348  Vas + KARAFF, 2 delar, slipad kristall. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)

1580 5149  Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. "Rimini Blue", Bitossi. Keramik. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:19)

1580 5208  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, längd, 20. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:47)

1580 5303  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:37)

1580 5359  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Ristad signatur med studiohanden. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:07)

1580 5211  Vas Bertil Wallien, Boda, Artist Collection "Tornado". Signerad, Diameter: 10 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:17)

1580 5351  Vas Gustavsberg, stengods. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:22)

1580 5222  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:26)

1580 4077  Vas kristall, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, graverad dekor av kvinna med flygande duvor. Höjd: 32 cm

1580 5147  Vas Mathias Fischer, Keramik. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:30)

1580 5270  Vas orientalisk. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:04)

1580 5362  Vas Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 20:33)

1580 5361  Vas Sven Vejsfeldt, Gsutavsberg Studio. Höjd: 21 cm

1580 5148  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:17)

1580 5065  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:16)

1580 5343  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:16)

1580 5067  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:30)

1580 5307  Vävnad/bonad Jaktlag, 195x118 cm, yttermått inklusive ram: 199x122 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:29)

1580 5049  Vinprovarglas 6 st, Orrefors, glas. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:54)

1580 5250  Vitrinskåp längd: 80 cm, djup: 38 cm, höjd: 187 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:22)

1580 4204  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 67 cm, djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:25)

1580 5007  Ytterfoder 2 st, Louise Adelborg & Gunnar Nylund, diameter: 19-20. Höjd: 15-15,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 18:13)

1580 5352  Ytterfoder 3 st. Höjd: 12,5 - 19 cm Waldermarsudde

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 november 2023 19:42)