Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 oktober 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1572 8249  Affisch Max Ernst (1891-1976), Tyskland. Yttermått inklusive ram: 86x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:05)

1572 7242  Akvarell Bengt Kerrolf. Signerad. Akvarell, bildmått: 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:23)

1572 7222  Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Dammen. Signerad och daterad -82, bladets mått: 2 st 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:49)

1572 8060  Akvarell John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 77, landskap. Akvarell, bildmått: 22x31cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:16)

1572 8290  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Stockholm. Signerad, akvarell. Bladets mått: 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 39x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 8068  Akvarell Tyko Sallinen (1879-1955), Finland. Hus. Signerad. Akvarell, bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:39)

1572 8088  Akvareller 3 st, Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerade. Akvarell, bildmått: 21x27cm, yttermått inklusive ram: 42x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:50)

1572 8062  Akvareller 3 st, John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerade, landskap. Akvarell, bildmått: 15x23cm, yttermått inklusive ram: 41x51cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:21)

1572 8413  Altarljusstake mässing. Höjd: ca 97cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:16)

1572 8344  Ampel Jugend. Diameter: 47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:46)

1572 8246  Ångmaskin Mamod, England. Längd: 17 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:55)

1572 8042  Appliquer Ett par. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:16)

1572 8361  Armaturer ett par, NAFA. Längd: 60 ca

1572 8405  Armband med agater. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:13)

1572 7161  Armbandsur Omega Seamaster Automatic. Diameter: 35 mm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:37)

1572 7127  Assietter 13 st, Kosta, Druvan. Diameter: 19cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:59)

1572 8137  Bägare silver, 4 delar. Vikt: 270 gr. Diameter: 5,5-7,5cm, höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:34)

1572 8433  Bestick 9 delar, silver. Längd: 11,5-21,5, Vikt: 290g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:09)

1572 8495  Bestick silver, diverse, 10 delar. Längd: 10,5-14,5, vikt: 145 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:16)

1572 8076  Bestickuppsättning 12+ 12+ 12st, silver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1954. Längd: 16-21 cm. Bruttovikt: ca 1300 g (varav knivar ca 480 g)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:17)

1572 7328  Bildrulle gouache, Kina, 18-1900-tal. Längd: 170 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:54)

1572 8030  Blandteknik 7st, Brita Lanning. Signerade, bildmått: 30x36cm, yttermått inklusive ram: 33x41cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:45)

1572 8127  Blandteknik Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. "Kraftverket", monogramsignerad, daterad -56. Blandteknik, bildmått: 20x42 cm, yttermått inklusive ram: 41x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:34)

1572 7114  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:52)

1572 8148  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Lind, Kvinna vid piano, 56x43 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:47)

1572 8136  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, stilleben, 65x44 cm, yttermått inklusive ram: 74x52 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:52)

1572 8825  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Barndomskärlek". Signerad. Pannå, blandteknik, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:24)

1572 8807  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Eldledningscentralen". Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 52x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:20)

1572 8803  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Het lava". Signerad, blandteknik. Blandteknik på pannå, 175x77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:11)

1572 8834  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Längtan att flyga ut ock bli ett med det vackra ljuset". Signerad. Blandteknik på pannå, blandteknik, yttermått inklusive ram: 85x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:49)

1572 8804  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Ej signerad, "Hippie-rörelsen tittar in", pannå, yttermått inklusive ram: 70x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:11)

1572 8846  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, " Blå", pannå, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:12)

1572 8822  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, ". Och de sålde sina hemman". Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 56x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:05)

1572 8802  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Kraft". Blandteknik på pannå, 138x135 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:05)

1572 8850  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, Utan titel, pannå, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:27)

1572 8842  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Blomsterbrudkett". Signerad, blandteknik. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 85x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:00)

1572 8813  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Fortplantningssignaler". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 71x49

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:37)

1572 8839  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Hjärnverksamhet". Signerad, blandteknik. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 59x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:52)

1572 8819  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Kvinnligt befuktar manligt". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 73x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:54)

1572 8817  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Lånta fjädrar". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:48)

1572 8832  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Öppning". Signerad. Pannå, blandteknik, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:36)

1572 8833  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Oskyddbar påverkan". Signerad. Pannå, blandteknik, yttermått inklusive ram: 25x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:35)

1572 8837  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Passivitet". Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:46)

1572 8809  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Skriet från betongförorten". Signerad. Yttermått inklusive ram: 39x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:25)

1572 8823  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Stilleben". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:06)

1572 8818  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Tidsaxeln och dess hejdukars lärljungar bland allt levande". Signerad. Blandteknik på duk, yttermått inklusive ram: 51x105

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:00)

1572 8826  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Tomtebo". Signerad, blandteknik. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 72x73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:22)

1572 8814  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Två maktemperiums framskapta kvinnobild". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 64x54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:40)

1572 8810  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Uthoppet". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 50x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:34)

1572 8853  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Ej signerad, blandteknik, "Fönster med rullgardiner och kamerahus med ridåslutare". Diameter: 55 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:32)

1572 8854  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Ett samhälle där var och en gör sitt eget race", duk, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:35)

1572 8849  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Kontakt", på glas, yttermått inklusive ram: 28x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:21)

1572 8847  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Kraft", pannå, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:29)

1572 8843  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "svaret på din existentiella fråga är för dig bortskuret", duk, yttermått inklusive ram: 69x51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:03)

1572 8829  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Utan titel. Signerad. Pannå. Ca 72x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:23)

1572 8406  Blomsterbord bemålat. Bredd: 84 cm. Djup: 24 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:14)

1572 8408  Blomsterbord längd: 89 cm, djup: 36 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:27)

1572 8105  Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 24x28-35x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:14)

1572 8093  Blyerts Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad. Bildmått: 14x11cm, yttermått inklusive ram: 20x16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:22)

1572 8375  Blyglasfönster Ett par. Bredd: 45 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:21)

1572 8283  Bockbord Furu. Bredd: 159 cm. Djup: 92 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:19)

1572 8368  Bokhylleskåp 1900-talets första hälft, björk. Bredd: 153 cm. Djup: 34 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:03)

1572 7170  Bokhyllor 4 sek, Ek. Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:57)

1572 7154  Bokverk 4 st, bland annat Lagböcker 1726-30 + Prinsens barnabok + atlas (saknar bilder)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:19)

1572 8274  Bord Intarsia. Bredd: 53 cm, djup: 38 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:42)

1572 8395  Bord med låda. Bredd: 59 cm, djup: 43 v cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 7177  Bordsfotogenlampa Arvid Böhlmark, No 1564, mässing & glas. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 21:02)

1572 8485  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 46 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:59)

1572 8359  Bordslampa 1930-tal. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:34)

1572 8234  Bordslampa Anders Pehrson, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:52)

1572 8331  Bordslampa Art Deco -stil, nutida, brons. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:11)

1572 8123  Bordslampa Markslöjd, metall / glasfot. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:48)

1572 8508  Bordslampa omkring 1900, bemålad mässing. Höjd: höjd. 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:57)

1572 8230  Bordslampa Söholm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:31)

1572 8484  Bordslampa Strindbergsmodell, kupa av glas, diameter: 23, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:49)

1572 7095  Bordslampa tenn med skärm från Firma Svenskt tenn. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:24)

1572 8231  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:44)

1572 8254  Bordslampor Ett par, Thailand. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:51)

1572 8115  Bordslampsskärmar 2 st, Disney. Höjd: 33-38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:16)

1572 8277  Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2023 12:19)

1572 8018  Bordslystrar Ett par, med prismor. Längd: 24,5cm, djup: 11cm, höjd: 37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:23)

1572 8295  Bricka silver, Holland, med gallerkant, 1927, Längd: 41 cm. Vikt: 745g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:44)

1572 8028  Broscher 4 st, silver med stenar. Längd: 3-5cm, bruttovikt: 15 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:44)

1572 7253  Buffé nyrenässans, valnöt. Längd: 127 cm. Djup: 54 cm, höjd: 208 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:52)

1572 8475  Burk med lock Kina, porslin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:14)

1572 8472  Burk med lock Kina, porslin. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:18)

1572 8041  Burk med lock silver. Portugal. Längd: 12 cm, djup: 9 Höjd: 8cm, vikt: 349g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:13)

1572 8459  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:01)

1572 8226  Byrå mahogny. Bredd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:41)

1572 8386  Byrå omkring 1900, bemålad. Bredd: 97 cm. Djup: 47. Cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:48)

1572 6137  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 89 cm, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:32)

1572 6135  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:31)

1572 7123  Byrå Selva, Italien. Bredd: 91 cm, djup: 49 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 8227  Byrå senbarockstil. Bredd: 66 cm. Djup: 34 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:36)

1572 8391  Caféstolar 3+ 2 st, omkring 1900, böjträ

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:09)

1572 8037  Champagnecoaster Nysilver. "Godinger 1988", Diameter: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:53)

1572 8074  Champagneglas Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Accent", Orrefors, 1900-talets slut. 6 st champagnestrutar, en är lagad. Höjd: 25-29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:01)

1572 8430  Cigarettetuin + flakong, 4 delar, silver. Längd: 6-9,5, vikt: 305g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:56)

1572 8367  Clubfåtölj Chesterfield. Skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:23)

1572 8330  Collage 4 blad. Signerade, oramade lösa blad, Tyskland. Bladets mått: 50x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:46)

1572 8801  Collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Poesi". Signerad. Pannå, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:02)

1572 8487  Dalahästar 8 st. Höjd: 3-37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:55)

1572 8014  Eldset 3+ 1 delar. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:48)

1572 7346  Elefant + rökelsekar, orientaliska, brons, 18-1900-ta. Längd: 14-23, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:29)

1572 8287  Elljusstake Osram, Fantasi 92. Längd: 37 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:44)

1572 8228  Etagebord ett par, England. Bredd: 34 cm, djup: 26 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:04)

1572 8443  Etagebord omkring 1900, med låda. Bredd: 51 cm. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8092  Etsning Herman Lindkvist. Glasbruksgatan, Signerad. Bildmått: 12x16cm, yttermått inklusive ram: 27x38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:14)

1572 8424  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, numrerad 30/300, Erstaberget. Bildmått: 19x41 cm, yttermått inklusive ram: 30x48 cm

1572 8320  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Signerad, daterad 1939, insekter. Bildmått: 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:24)

1572 8425  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Signerad, numrerad 198/310, daterad 1960. Bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:51)

1572 8389  Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 28/200, daterad 1995. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:17)

1572 7272  Färglitografi 3 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Ur Liberia mappen. Signerad, oramad. Färglitografi, bildmått: 28,5cmx27cm - 46cmx38cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:44)

1572 8139  Färglitografi Agneta Swidén (f. 1926), Sverige. "Någon spelar bach". Signerad, numrerad 104/110, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 45x39 cm, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:13)

1572 8026  Färglitografi Andreas Eriksson. Signerad, 2010. Färglitografi. Bladets mått: 46x34cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:24)

1572 8024  Färglitografi Astrid Sylwan (f. 1970), Sverige. Signerad, numrerad 10/28. Färglitografi. Bladets mått: 54x39cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:03)

1572 8421  Färglitografi Erik Olson. Signerad, numrerad 205/300, daterad 1952. Färglitografi, bildmått: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:48)

1572 8308  Färglitografi Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Gatuscen. Signerad, numrerad 108/260. Färglitografi, bildmått: 59x29 cm, yttermått inklusive ram: 75x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:48)

1572 8496  Färglitografi Kjell Stenwreth. Diptyk. Akvarellerad färglitografi. Signerad, numrerad 57/200, daterad 87. Bildmått: 2x30x44 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:55)

1572 8067  Färglitografi Lars Mortimer (1946-2014), Sverige. Signerad, numrerad 245/360. Färglitografi, bildmått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

1572 8237  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 86/175. Färglitografi, bildmått: 88x62 cm, yttermått inklusive ram: 91x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:48)

1572 8388  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Son 50/125. Färglitografi, bildmått: 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:10)

1572 8143  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Figurer. Signerad, färglitografi, numrerad 171/275 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:25)

1572 8142  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 171/275 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:03)

1572 8128  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 40/100,29x21 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:07)

1572 8318  Färglitografi Sixten Fager (f. 1920), Sverige. Fjällmotiv. Signerad S Fager, daterad -85. EA-upplaga, bär dedikation (utanför bildytan). Bildmått: 49x60 cm. Färglitografi. Bladets mått: 62x77 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:39)

1572 7105  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 68/310, daterad 78. Färglitografi, bildmått: 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:58)

1572 8025  Färglitografier 2 st, Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 289/295. Färglitografi. Bladets mått: 31x42cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:19)

1572 8343  Färglitografier 4 st, Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Signerade och numrerade. Färglitografi. 3 st bladets mått: 24x32 ca, yttermått inklusive ram: 38x44 cm ca, 1 st bm: 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:05)

1572 7312  Fat + assietter, 12 + 1 delar, "Oliver Twist", Adams, diameter: 17,5-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:21)

1572 8482  Fat 7 + 4 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, Dia 8,5-14 cm. Höjd: 1,5-2cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:48)

1572 8384  Fåtölj 1940- tal, klädsel Laura Asshley

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:14)

1572 7197  Fåtölj 1940-tal, (omklädd)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:32)

1572 7057  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, skinn

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:15)

1572 8255  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:01)

1572 8220  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:15)

1572 8109  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 8280  Fåtöljer ett par, Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland. Avarte. Snurrmodell

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:34)

1572 8133  Fiol längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:36)

1572 7304  Fiskbestick 25 delar, Nysilver, Svenskt spets. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:10)

1572 7165  Förtjänstmedalj 18-23 k guld, 1953, Gustav VI Adolf, bruttovikt: 15,5 g inkl band. Diameter: 2,5cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:47)

1572 8362  Fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese, torrt skumgummi. Längd: 59,5cm, djup: 44cm, höjd: 48cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:21)

1572 8322  Gardiner 1 par längder, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. India. Längd: 198x123cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:16)

1572 8376  Gevärsfodral Läder. Längd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:14)

1572 7334  Gitarr i fodral, Yamaha. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:02)

1572 8236  Gitarr Landola, Akustisk, (Hollow-arm pseudo harp guitar). Längd: 98cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:20)

1572 8301  Golvlampa EAE, två ljusarmar, gulmetall, höjd: 155 cm

1572 8365  Golvlampa mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 119-157

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:17)

1572 8243  Golvlampa Rydens. Höjd: 171cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:20)

1572 8032  Golvljusstakar Ett par. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:01)

1572 8250  Gouache Oidentifierad Konstnär, Komposition med häst och Putto. Signerad, bildmått: 66X47 cm, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:34)

1572 8082  Gräddkanna & sockerskål silver, GEWE, 1968. Höjd: 7cm. Vikt: 290g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:03)

1572 8223  Gräddkanna och dosa 2 st, silver, Dosa med gravyr, stämplad 1775, Vikt: 120 g ca. Längd: 8,5 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:14)

1572 8131  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Komposition, tryckt signatur. Bildmått: 25x22 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:18)

1572 8121  Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Emaljerat gjutjärn, Rosenlew, Finland, Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:27)

1572 8116  Gunghäst längd: 120 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:47)

1572 7255  Hatthylla 1930-/40-tal. Bredd: 134 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:56)

1572 7352  Herrarmbandsur Kenneth Cole, New York, Quartz. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:42)

1572 8215  Herrarmbandsur Zodiac, Astrographic SST, Automatic, 35x40 mm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:31)

1572 8298  Herrbetjänt Brevetto, Italien, Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:45)

1572 8071  Herrbetjänt höjd: 105cm, Italien.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:20)

1572 8440  Herrbetjänt höjd: 97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:04)

1572 8436  Hög hatt i Ask, PUB, storlek: 58, Stockholm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:24)

1572 8360  Hög hatt i hattask, "Drickson & Co London"

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:56)

1572 8491  Horn mässing. Längd: 36 cm

1572 8340  Kaffekanna nysilver, A G Dufva. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:19)

1572 8294  Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Royal Copenhagen, Danmark. Höjd: 8,5 (exklusive fat)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 8260  Kaffekoppar 7 st (5 fat). Esteri Tomula och Peter Winquist, "Krokus", Arabia. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:27)

1572 8319  Kaffeservis 14 delar, Tuscan, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:25)

1572 8257  Kaffeservis 23 delar, "Cobalt net", Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR. 11 kaffekoppar med fat. Höjd: 6 cm, 12 assietter. Diameter: 15,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:54)

1572 7375  Kaffeservis 45 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:36)

1572 8075  Kaffeservisdelar 16 delar, Karlskrona, Percy

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:14)

1572 8081  Kaffeservisdelar 19 delar, B&G

1572 7186  Kandelaber 1880-tal, prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:10)

1572 8259  Karaff med propp Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 8267  Karmstol Björk

1572 8335  Karmstolar ett par, Bauhaus modell

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:08)

1572 8370  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:04)

1572 8122  Karott + skärbräda+ smörask, Porslin, Rörstrand/Arabia. Längd: 15-28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:37)

1572 8270  Kista längd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:29)

1572 8305  Klaffbord på trissor, med lådor. Bredd: 44 cm + två klaffar om 29 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:13)

1572 8299  Kökspall höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:38)

1572 8144  Konstglas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ej signerade. Höjd: 8-31 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8356  Kopp med fat, Empire. Längd: 10-12,5cm, djup: 8-12,5cm, höjd: 2,5-7cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:52)

1572 8336  Kopparstick Jacques Callot, "1628", oramat löst blad, bladets mått: 18,5x34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:21)

1572 7262  Kuverttallrikar 5 st, nysilver. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:42)

1572 7173  Lampbord Bambu. Bredd: 57 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:54)

1572 8410  Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:01)

1572 7321  Lampbord Ett par, teak. Bredd: 52 cm. Djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:36)

1572 8016  Lampetter Ett par, 20-tal. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:04)

1572 8288  Linnedukar 4 st, Draken, 130x180 cm, 130x270 cm, 150x240 cm och 185x300 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 7107  Litografi Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Näsåker. Signerad. Bildmått: 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:03)

1572 8435  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Mullvads prästgård". Signerad, numrerad 80/99. Bildmått: 10x14 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:47)

1572 8329  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 63x44 & 44x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:50)

1572 8235  Ljuskrona Barockstil, mässing, åtta ljusarmar, Diameter: 82 cm ca. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:22)

1572 8297  Ljuskrona empirestil, en ljuspunkt. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:08)

1572 7137  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:25)

1572 7138  Ljuskrona Hagamodell, Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:21)

1572 8021  Ljuslyktor 5 st, Reijmyre Glasbruk. Grönt glas. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:10)

1572 8126  Ljuslyktor 7 st, bland annat Iittala. Höjd: 6-7 cm

1572 8357  Ljuslyktor ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing och glas. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:27)

1572 8114  Ljusskylt Pepsi, 33x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:42)

1572 8293  Ljusstakar + appliquer, Gripar, djup, 18 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:41)

1572 8262  Ljusstakar 10 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:44)

1572 7036  Ljusstakar 3 + 5 st, Iittala, bland annat Festivo Timo Sarpaneva. Höjd: 6-12,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:57)

1572 8350  Ljusstakar 6 delar, Gusum, mässing. Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:41)

1572 7087  Ljusstakar ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas. Höjd: 23 cm

1572 8278  Ljusstakar Ett par, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall, mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:28)

1572 8483  Ljusstakar ett par, o, 1900. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:12)

1572 8134  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1965. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 465 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:57)

1572 8313  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1966. Höjd: 16 cm. Vikt: 185 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:23)

1572 8248  Ljusstake silver. Höjd: 10 cm, Bruttovikt: ca 140 g

1572 8307  Matbord nutida. Bredd: 140 cm, bredd: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:40)

1572 8073  Matservisdelar 20 delar, "Tulipa", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Porslin med dekor av tulpan

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:41)

1572 8509  Matservisdelar 22 delar, "Grön Anna", Rörstrand, 6 mattallirkar, 9 assietter, 2 djupa skålar, 4 st kaffekoppar med fat, 1 karott

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:32)

1572 7309  Matservisdelar 40 del ca, "Singapore", Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:18)

1572 7297  Matservisdelar Haviland, ca 35 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:19)

1572 8039  Matskedar 3 st, silver. 1700-/1800-tal, Längd: 21cm. Vikt: 185g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:06)

1572 7338  Matskrin 1800-tal. Längd: 52 cm, nyckel

1572 8112  Matta Laura Ashtley, Aubusson, 172x270

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:12)

1572 7260  Matta orientalisk, 123x200 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:26)

1572 8448  Matta orientalisk, 147x218 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:09)

1572 8505  Matta orientalisk, 200x250 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:53)

1572 7273  Matta Orientalisk, 302x420 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:51)

1572 7004  Matta orientalisk, Afghan, 199x290 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:37)

1572 5365  Matta Orientalisk, Bochara, 276x444 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 8118  Matta orientalisk, Galleri, 78x270 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:51)

1572 8446  Matta orientalisk, galleri, Bochara, 64x192 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:19)

1572 8449  Matta orientalisk, Ghom, 76x132 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:54)

1572 6032  Matta orientalisk, Keshan, 278x368 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:40)

1572 7040  Matta Orientalisk, Mir, 165x225 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:20)

1572 7039  Matta orientalisk, Mir, 220x312 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:18)

1572 7042  Matta Orientalisk, Pakistan, 157x245 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:27)

1572 8486  Matta Orientalisk, silkeinslag, 59x79 cm

1572 8445  Matta orientalisk, silkeinslag, 98x133 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8306  Matta Röllakan. Aina Kånge, Signerad AK, 138x192 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:44)

1572 8341  Mattallrikar 12 st, Johsnon Bros, "Royal Homes of Britain". Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 21:01)

1572 8489  Mekanisk leksak Plåt, "Made in China". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:33)

1572 8271  Minkpäls Körsnär Åke Andersson, Stockholm, storlek: 38/40 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:36)

1572 8337  Minkpäls PUB Paul Bergman, storlek: 38-40 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:27)

1572 8040  Mockaskedar 12 st, silver. Modell Vasa, Längd: 12cm. Vikt: 162g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:31)

1572 7196  Modellbåt 1920-tal, på ställning. Längd: 93 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:31)

1572 8269  Modellbåt längd: 92 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:21)

1572 7387  Modellbil Mercedes, Wago. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:50)

1572 8442  Monterbord Tidigt 1900-tal, reliefdekor. Bredd: 59 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:03)

1572 8500  Mynt Guld, 20 kronor, Norge, 1878, Oscar II. Diameter: 22 mm, vikt: 8,98

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:13)

1572 8444  Nattygsbord ett par, England. Bredd: 45 cm, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 21:00)

1572 8224  Nattygsbord ett par, metall/glas. Bredd: 46 cm, djup: 36 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:14)

1572 7150  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad, Utsikt från Skinnarviksberget. Olja på duk, 45x70 cm, yttermått inklusive ram: 47x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:11)

1572 6270  Oljemålning Allan Egnell (1884-1960), Sverige. Signerad, Röd Stuga. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:19)

1572 8317  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, daterad 1980, flodlandskap. Olja på pannå, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 43x52

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 7025  Oljemålning Ben Yang, "Playful leaves", etikett a tergo. Olja på duk, 80x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 8438  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Vid Blecktornsgränd". Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 52x63 cm, yttermått inklusive ram: 74x85 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:38)

1572 7204  Oljemålning Emil Lemon (1895-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1942. Olja på duk, 72x58 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:47)

1572 8465  Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 32x80 cm, yttermått inklusive ram: 41x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:51)

1572 8090  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, hav. Olja på pannå, bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:25)

1572 8108  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 14x20cm, yttermått inklusive ram: 29x35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:04)

1572 6276  Oljemålning Hans Stridh, Signerad, portal. Olja på duk, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:35)

1572 8498  Oljemålning Harald Pryn (1891-1986), Danmark. Vinterväg. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:24)

1572 7051  Oljemålning Harald Sandberg (1912-1983), Sverige. "Alvaret Öland". Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:49)

1572 8238  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), vinterhare. Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:23)

1572 8506  Oljemålning Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, bildmått: 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 68x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:18)

1572 8393  Oljemålning Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad a tergo, 1997, komposition. Olja på pannå, 26x30 cm

1572 7205  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Signerad, daterad -60, Amaryllis. Olja på duk, 55x44 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8045  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, "Havet Gotland". Olja på duk, 22x30cm, yttermått inklusive ram: 24x33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:25)

1572 8053  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, "vårbjörken". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 18x22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:29)

1572 8058  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 68. Olja på duk, "Abisko", yttermått inklusive ram: 35x48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:47)

1572 8052  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 70, "vägkant". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 22x27cm

1572 8044  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 71, "Blomsteräng". Olja på duk, 22x28cm, yttermått inklusive ram: 24x30cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:55)

1572 8056  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 74. Olja på duk, porträtt, yttermått inklusive ram: 39x36cm

1572 8051  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 76, "snöstormen". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x33cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:33)

1572 8055  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 76. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 32x36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:42)

1572 8048  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 78, porträtt. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:50)

1572 8050  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 78. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:05)

1572 8059  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 83, "höst". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:24)

1572 8049  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 83, "sommarkväll". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x31cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:21)

1572 8087  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, daterad 88, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x94cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 21:00)

1572 8046  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad. Olja på duk, 16x19cm, yttermått inklusive ram: 18x21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:13)

1572 8047  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x23cm, yttermått inklusive ram: 31x24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:08)

1572 8057  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:03)

1572 8132  Oljemålning Luis Deza. Signerad, daterad 93. Olja på duk, 63x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x41 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:41)

1572 8119  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Uppsala. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:22)

1572 7214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båthamn, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, bildmått: 25x44 cm, yttermått inklusive ram: 31x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:08)

1572 8321  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på pannå, 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 27x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:05)

1572 8349  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad BL, Stilleben. Olja på pannå, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:50)

1572 8311  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad C Chambers, Seine. Olja på pannå, 35x53 cm, yttermått inklusive ram: 52x7

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:37)

1572 8466  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Par. Signerad. Olja på pannå, 31x52 cm, yttermått inklusive ram: 51x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:09)

1572 7052  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på duk, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:51)

1572 8152  Oljemålning Sören Viberg, "Öland", Signerad. Olja på pannå, 20x58 cm, yttermått inklusive ram: 31x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:45)

1572 8253  Oljemålning Tage Trotte (1901-1928), Sverige. Signerad, daterad 1921, med dedikation a tergo, vass. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 16x24 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:05)

1572 8836  Oljemålning Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "En kvinnas ord är som bröst som rullar". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 81xx61

1572 8841  Oljemålning Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, "De existentiella frågorna är formulerade och ställda men svaren uteblir". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 65x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:01)

1572 8086  Oljemålning Ville Sjöholm (1896-1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 67x32cm, yttermått inklusive ram: 84x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:37)

1572 6247  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, kvinnor. Olja på duk, 78x98 cm, yttermått inklusive ram: 85x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:20)

1572 7289  Överkast + kuddfodral + dukar, 6 delar. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Melodi", 1950-tal, (originalfärgerna), fodral 46x65,4 st dukar: ca 95-125x75 cm, Överkast (fodrat) 215x145 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:59)

1572 8300  Pall Asko. Längd: 46 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:52)

1572 8266  Pallar ett par, Furu. Längd: 34cm, djup: 33cm, höjd: 87cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:24)

1572 8268  Pallar ett par. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:32)

1572 8494  Pärlcollier Silverlås. Längd: 80 cm

1572 8415  Parti kristall 14 delar, Vaser, skålar, med mera, Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:42)

1572 7213  Parti linne 15 servetter, 3 dukar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:12)

1572 8342  Parti linne 4+ 12,4 dukar, 90x129 cm, 125x300 cm, 90x130 cm, 125x175 cm, 12 servetter 50x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:56)

1572 8339  Parti silver 4 delar, silver, Sverige. Längd: 10-22 cm, Vikt: ca 170 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:22)

1572 8404  Parti smycken bland annat silver i form av en droppe, örhängen, halsband, armband i turkos, miniatyr i turkoser och markasiter, samt två collier med pärlor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:33)

1572 8117  Parti smycken diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:38)

1572 8468  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:06)

1572 8469  Penselvas Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:41)

1572 8225  Pianopall längd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:48)

1572 7116  Piedestal Elefant, Keramik. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:41)

1572 8276  Piedestal höjd: 106 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:47)

1572 8473  Piedestal Metall. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:18)

1572 8324  Plafonder 2 st. Diameter: 55-56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:16)

1572 8002  Plåtleksak säl / "The performing sea lion", Lehmann. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:25)

1572 8038  Pokal silver. CG Hallberg, 1908, Höjd: 13cm. Vikt: 94g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:43)

1572 8476  Porslin 4 delar, Kina. Längd: 11 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:52)

1572 8480  Porslin 9 delar, Kina, diameter: 5-11. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:08)

1572 8477  Porslin 9 delar, Kina. Längd: 7 cm, diameter: 15 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:55)

1572 8004  Pottskåp sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 45 cm, djup: 30 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:36)

1572 8355  Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 5 ca cm. Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:38)

1572 8124  Ram omkring 1900, ramens innermått: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:52)

1572 8245  Relief terrakotta, klassisistiskt motiv efter antiken, 36x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:05)

1572 7193  Resegrammofon Längd: 42cm, Djup: 29cm, Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:27)

1572 8402  Ring 18k guld, diamant, storlek: 15, Vikt: 3,5 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:54)

1572 8400  Ring 18k guld, med pärla, små diamanter, ringstorlek 16. Vikt: 2,8 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8414  Ring med diamanter, syntetisk rubin, storlek: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:27)

1572 8222  Ring platina, med gammalslipad diamant om ca 1,1 ct. Vikt: 4,4g. Storlek: 16,5

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:32)

1572 8113  Rökbord Koppar. Bredd: 50 cm. Djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:07)

1572 8456  Rökbord kopparskiva. Diameter: 49 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:53)

1572 8111  Röllakan 165x245, Signerad FS, Fredrik Fidler

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:47)

1572 8031  Sabreringssabel Sciabola del Sommelier. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:15)

1572 7059  Samovar Senampire, koppar, trä. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:44)

1572 8372  Sekretär Björk. Bredd: 105 cm, djup: 51 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:18)

1572 8015  Servisdelar 58 delar, Gustavsberg, Blå Blom

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:17)

1572 8460  Sideboard 1960-tal, Vilka Oy, Finland, Teak. Längd: 165 cm, djup: 45 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:00)

1572 8135  Sideboard Bodafors, Design, Sven Engström och Gunnar Myrstrand, 1962. Längd: 158 cm, djup: 45 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:44)

1572 8240  Sideboard Gustaviansk stil, 168. Djup: 47 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:14)

1572 8303  Sideboard nutida, Längd: 156 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:40)

1572 7326  Sideboard Teak och ek, 1960-tal. Längd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:50)

1572 8138  Silver diverse, 5 delar. Vikt: 220 gr

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:15)

1572 8417  Skål + FAT, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 12-17,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:47)

1572 8481  Skål med lock Kina, Porslin. Längd: 8cm, djup: 8cm, höjd: 9,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:20)

1572 8431  Skålar + fat, 5 delar, silver. Längd: 8,5 - 15,5, vikt: 450gca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:29)

1572 8292  Skålar 2 st. Bland annat Mats Jonasson, Diameter: 24-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:09)

1572 8291  Skålar 2 st. Diameter: Royal Copenhagen, Transjö. Diameter: 23-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:26)

1572 8479  Skålar / fat 19 delar, Kina, diameter: 5-7 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:25)

1572 8145  Skålfat Firma Svenskt Tenn, med gravering, 1955. Längd: 24,5 cm, bredd: 19 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:26)

1572 8263  Skänk bemålad. Bredd: 104 cm, djup: 47 cm, höjd: 104 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:25)

1572 8387  Skänk omkring 1900, bemålad. Bredd: 98 cm, djup: 52 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:17)

1572 7339  Skåp 1940-tal, intarsia. Bredd: 77 cm, djup: 45 cm, höjd: 65 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:10)

1572 8457  Skåp 1950-tal, 100, djup: 43 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:00)

1572 8079  Skedar 2 st, förgyllt silver. Längd: 22cm, etui medföljer. Vikt: ca 115 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:45)

1572 8247  Skrin silver, CG Hallberg, Stockholm, Bruttovikt: 615 g. Längd: 14,5cm, djup: 9cm, höjd: 6cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:18)

1572 8455  Skrivbord Gustaviansk stil, mahogny, mässingsdekor. Skiva av glas, Bredd: 142 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:32)

1572 6257  Skrivbord Nyrokoko. Bredd: 106 cm, djup: 67 cm, höjd: 74 cm

1572 8453  Skrivbyrå sengustaviansk stil, mahogny, mässingsdekor. Bredd: 104 cm, djup: 49 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:17)

1572 8084  Skulptur Diana Andersson (f. 1960). "The Happy Fisherman". Ej signerad. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:17)

1572 8034  Skulptur Elefant. Brons, stensockel, Höjd: 19cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:58)

1572 8012  Skulptur Lladro, Porslin. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:55)

1572 8011  Skulptur Lladro. 2-delad. Höjd: 9-44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:54)

1572 8326  Skulptur Patinerad brons, Häst. Längd: 29 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:43)

1572 8007  Skulptur Royal Copenhagen, Porslin. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:36)

1572 8377  Skulptur Smide, Boda. Längd: 26 cm, höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:06)

1572 7351  Skulptur sten, Mamma med barn, Medelhavsområdet. Höjd: 22 cm

1572 7361  Skulptur i glas "Benjamin art glas", RBA, metallställning. Längd: 31 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:06)

1572 8006  Skulpturer 2 st, Elefanter, keramik. Höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:54)

1572 8219  Slagbord Furu. Bredd: 21+ 2x67. Djup: 103 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:46)

1572 8403  Smycken 4 delar, collier i gröna stenar, brosch och ringar, bland annat jade

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:03)

1572 8397  Snurrfåtölj läder och jakaranda (citesintyg medföljer). Etikettmärkt Hedbergs i Vinslöv. Längd: 74 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 87 cm, sitthöjd ca 46cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:49)

1572 8358  Sockerruska + Pingla, silver, England. Höjd: 13-15 cm, bruttovikt: 200 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:44)

1572 7179  Soffbord 1940-tal, Valnöt, kantdekor i relief, diameter: 90, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:03)

1572 7143  Soffbord Björkrot. Diameter: 84 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:57)

1572 8447  Soffbord Butlers tray. Bredd: 112 cm, djup: 72 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:31)

1572 8323  Soffbord Orientalisk stil. Bredd: 100 cm, djup: 42 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:30)

1572 8282  Soffgavlar ett par, Metall, (trädgård). Längd: 48cm, djup: 5cm, höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:29)

1572 8504  Soppslev + sockerströare, silver, England. Längd: 16-29,5 cm, Vikt: 320 g. Ca

1572 8464  Spegel Empire, 88x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:23)

1572 8151  Spegel Nyrokoko, 250x72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:59)

1572 8378  Spegel Orientalisk stil, 48x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:22)

1572 7129  Spegel Selva, Italien, 106x86 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:01)

1572 8005  Spegellampetter Ett par, Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. "Julkrans", Rörstrand. Porslin och mässing, + manschetter, 30x21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:53)

1572 8502  Spegellampetter ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:25)

1572 8304  Stolar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:33)

1572 6251  Stolar 4 st, senempire

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:38)

1572 8463  Stolar 6 st, England, Reprodux

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:42)

1572 8462  Stolar Ett par, sent 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:23)

1572 8316  Svärdsorden silver, 5x3,5 cm, bruttovikt: 15 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:20)

1572 8149  Sybord Nyrokoko. Intarsia. Bredd: 50 cm, djup: 33 cm, höjd: 76 cm

1572 8033  Syltkrukor 2 st, Höganäs. Höjd: 20-23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:53)

1572 8261  Takarmatur 1930-/40-tal, kupa av glas. Höjd: 50 cm

1572 8426  Takarmatur 1950/60-tal, teak, tygskärmar. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:07)

1572 7093  Takarmatur Enigma 825, Shoichi Uchiyama för Louis Poulsen, 7 st skärmar i akryl, upphängningsanordning i aluminium, etikettmärkt "Louis Poulsen. Diameter: 82,5 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:55)

1572 7181  Takarmatur före detta fotogenlampa. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:05)

1572 8120  Takarmatur Glas. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:24)

1572 7365  Takarmatur Markslöjd, metall / glaskupor. Längd: ca 92cm, Djup: ca 87cm, Höjd: ca 72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:10)

1572 6233  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:43)

1572 8232  Takarmatur Metall/porslin. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:48)

1572 8010  Takarmatur Svend Aage Holm Sørensen, Danmark, mässing. Höjd: 40 cm

1572 8001  Tallrik dekor i famille rose. Diameter: 23 cm

1572 8419  Tallrikar 6 st, Japan. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:26)

1572 8296  Tamburmajor Rörmekano, Skånes Fagerhuld, etikettmärkt, gulmetall. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:54)

1572 8503  Tårtgafflar 12 st, silver, Ceson. Längd: 13, 5 + 8 servettringar, vikt: 260 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:02)

1572 7013  Tekanna Carsten Jörgensen, Bodum, rostfritt. "Nauko", Längd: 27 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:49)

1572 6023  Tekannor 2 st + + trippelkanna, Sovjet. Höjd: 22-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:57)

1572 8371  Teservis Rörstrand, Mimosa, 21 delar, + 1 extra koppar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:38)

1572 8125  Teskedar 12 st, silver. Franska liljan, Längd: 12 cm. Vikt: 204g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:53)

1572 7064  Textil Paisley, 150x300 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:52)

1572 8008  Textil Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 150x190 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:57)

1572 8129  Textilier 4 delar, bland annat Marimekko. Längd: 159-258cm, djup: 127-184cm

1572 8325  Tillbringare 2 st, Orrefors, Nobel, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:02)

1572 8383  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. Signerad, numrerad 21/25, daterad 62. Bildmått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

1572 7311  Uppläggningsfat Gefle, Polka, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:20)

1572 8333  Väggarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), glas och mässing, Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:22)

1572 8401  Väggfotogenlampa 1800-tal, bemålad plåt. Längd: 21 cm, djup: 18 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:02)

1572 8077  Vägglystrar Höjd: 40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:59)

1572 8029  Väggrelief 4 st. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:43)

1572 8078  Väggur höjd: 54cm

1572 8043  Varmhållningskärl Koppar. Längd: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:09)

1572 8471  Vas Kina, porslin. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:13)

1572 8470  Vas Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:38)

1572 8348  Vas Lidköping, Sign K H 1918. Knut Hallgren (1893-1973), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:55)

1572 8338  Vas Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Boda Nova, "Boda blom", opalinglas. Diameter: 15 cm. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:10)

1572 7044  Vaser + fat, 11 delar, Gabriel Fajans, diameter: 23, höjd: 7,5-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:50)

1572 7397  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 41-43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:59)

1572 8286  Väska + handväska, Louis Vuitton, Neverfull. Längd: 24,5-45,5cm, djup: 0,5-16cm, höjd: 15,5-26cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:52)

1572 8461  Vitrinskåp England, intarsia. Bredd: 89 cm, djup: 32 cm, höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:13)

1572 7074  Vitvinsglas 11 st, gröna. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 20:34)

1572 7284  Vitvinsglas 14 st, Kosta. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:32)

1572 8258  Vitvinsglas 5+ 2, Böhmnen, flerfärgade. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 18:36)

1572 8427  Ytterfoder ett par, Rörstrand. Höjd: 11,5 cm, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 oktober 2023 19:27)