Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 januari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1375 1006  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Is och snö". Signerad, daterad 1943. Motivet: 35,5x50 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1375 1008  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1930,16x26 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:23)

1375 1001  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, Björkar. Motivet: 10x7,5cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:40)

1375 1002  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1924. Motivet: 17,5x26cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:41)

1375 3322  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1929, backe med blåsippor och vitsippor. Motivet: 33x48cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:10)

1375 1016  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Tallar. Signerad. Motivet: 26x35 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:45)

1375 1018  Akvarell Yervand Nahapetian (1916-2006), Armenien. Signerad, daterad 1957, Isfahan. Akvarell, 47x32 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1375 1017  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Kvinnor. Signerad. Motivet: 26,5x21 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:21)

1375 1026  Blandteknik Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Militär i skägg. Signerad, pappskiva, 43x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:32)

1375 1003  Blandteknik Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Uv i vinterlandskap". Signerad, daterad, 1918. Motivet: 56x67 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1375 1044  Bokstöd Ett par, brons, Axel Gute (1890-1959), Sverige. 1920. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:04)

1375 1064  Bordslampa 20-tal, mässing och trä. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1375 1013  Bordsur Empire, Anders Hoberg (1766-1834), Urmakare i Stockholm 1797-1834, brons och mässing. Längd: 31. Höjd: 35 + träsockel

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:10)

1375 1046  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:34)

1375 1065  Glasmålning Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Hästar. Signerad, 12x13 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:04)

1375 1042  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Spirallampan", modell 1838. Rund fot, ledad och ställbar övre del av skaftet. Höjd: ca 120 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:27)

1375 1011  Ikon Ryssland, 1800-tal, 29x22 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1375 1058  Klaffbord Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 1133. Bredd: 81 + 2x31, djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:11)

1375 1057  Lampbord Mats Theselius (f. 1956), "Sven", Källemo, Sverige. Skiva i laserat trä med underrede i stål. En tidningshylla. Etiketterad. Diameter: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:48)

1375 1052  Lampetter ett par, Swedish Grace, 1920-/30-tal, patinerad mässing, 80x28 cm

S�ldes f�r 45.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:59)

1375 1051  Ljusstakar Ett par, Empire, mässing. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:33)

1375 1048  Ljusstakar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: ca 120

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:20)

1375 1061  Oljemålning 1700-tal, Kvinnoporträtt, ej signerad. Olja på duk, 61,5x74,5

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:59)

1375 1070  Oljemålning 1800-tal, kopia efter Per Krafft dy. Vanitas med ung dam och kranium. Ej signerad. Olja på duk, 54x42 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 21:02)

1375 5224  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Bachantin 1920", ej signerad. Olja på duk på pannå, 41x33 cm, ej ram

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:52)

1375 1035  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Hofgastein", ej signerad. Olja på pannå, 20x26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:15)

1375 1023  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m frau" (Fru Anna Gylling). Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 154x104 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:29)

1375 1020  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Blomsterstilleben med katter. Signerad. Olja på duk, 168x75 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:43)

1375 1028  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, "Ausse 1938". Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1375 1021  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, "Skizze mit Olivia in grünen kleid, 1912". Olja på pannå, verso a verso, 49x53 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:29)

1375 1029  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, kvinna vid fönster. Olja på pannå, 29x19,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1375 1022  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, Modell med rött hår. Olja på pannå, 97x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:33)

1375 1032  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Hus i vinterskrud, ej signerad, 1932. Olja på pannå, 20x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:17)

1375 1033  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Kanalmotiv, ej signerad. Olja på pannå, 20x25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:54)

1375 1034  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Landskap, ej signerad. Olja på pannå, 26x20 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 21:02)

1375 1027  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Män. Signerad, papperspannå, 33x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:13)

1375 1031  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Väg vid å, ej signerad. Olja på pannå, 24,5x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:49)

1375 1004  Oljemålning Luigi Crosio (1835-1915). Romantisk scen. Signerad. Olja på duk, 76x52 cm

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:11)

1375 1071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia, 1700-/1800-tal, ej signerad. Porträtt av Charles ”Bonnie Prince Charles” Stuart. Empireram. Olja på duk, 46x35 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:50)

1375 1066  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, daterad 1956, "Traktor". Olja på duk, 34x41cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:11)

1375 1014  Pastell Kopia efter Jean-Marc Nattier (1685-1766). Hertiginnan av Chartres som Hebe. Omkring 1900, ej signerad. Förgylld ram med krona. Motivet: 128x94 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:34)

1375 1041  Radiogrammofonmöbel Victor Talking machine Company, "Hyperion" modell VE15-1E. Tillverkad 1926. Elektromagnetisk högtalare. Detta exemplar har tillhört kung Gustav V. Ej funktionstestad. I samband med att Gylling Centrum Radio levererade en ny specialtillverkad apparat till kungen tidigt 1930-tal togs detta ex ur drift och den har tillhört familjen Gylling och förvarats i lådan märkt HKM (Hans Majestät Konungen) sedan dess. Längd: 112. Djup: 50 cm, höjd: 145 cm, (Låda längd: 133 cm, djup: 62 cm, höjd: 159)

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:53)

1375 6142  Salongsbord + stolar, ett par. Gustaviansk stil, Kungliga svenska beskickningen, Helsingfors. Bredd: 102 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:59)

1375 1067  Skål silver (800), Tyskland, med vapensköld, rokokostil. Diameter: 25cm. Höjd: 14cm, vikt: 690g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:42)

1375 1047  Skänk 1800-tal, gustaviansk stil, Kungliga svenska beskickningen, Helsingfors, Bredd: 86 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:34)

1375 1005  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Glaserad stengodslera med cromotryckt dekor. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:34)

1375 1036  Skulptur Ulla & Gustav Kraitz, Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Gustav Kraitz (f. 1926), Sverige. Äpple, glaserad stengodslera, Signerad Kraitz. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1375 1037  Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. Skalbagge, glaserad stengodslera, Signerad, på träsockel. Längd: 11,5. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:05)

1375 1045  Slagbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Maria Flap, mahogny. Bredd: 283, djup: 100 cm, höjd: 74 cm, slitage

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 21:14)

1375 6130  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 181 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:39)

1375 1055  Soffbord "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 80 Djup: 70 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:39)

1375 1054  Soffbord Ett par, "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 55. Djup: 45 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:13)

1375 1063  Spegel Sengustaviansk, med gouache, 101x61 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:39)

1375 1050  Stolar ett par, Orientaliska, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:05)

1375 1059  Takarmatur Moooi Light Shade 95, Droog Design & Jurgen Bay. Fem-armad ljuskorna omgiven av en semitransparent skärmen. 18 ljuspunkter. Diameter: 95 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:40)