Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 september 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1490 8028  Akryl Petra Risberg. Signerad, daterad 2021. Akryl på duk, oramad, 91x62 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:39)

1490 6330  Akvarell Dan Leonette (f. 1941), Korg med äpplen. Signerad. Akvarell, ca 23x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:02)

1490 6331  Akvarell Dan Leonette (f. 1941), Trädgårdsstol. Signerad. Akvarell, ca 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:41)

1490 8103  Akvarell Leif Holmqvist (f. 1936), Sverige. "Ejdersträck". Signerad. Akvarell, bildmått: 9x24 cm, yttermått inklusive ram: 24x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:09)

1490 7066  Akvarell Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, akvarell, bladets mått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 46x37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:30)

1490 8188  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris, 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x37, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:25)

1490 8108  Akvarell Pelle Wadström, vattenspegling. Signerad, daterad 1994, Akvarell, bildmått: 30x37 cm, yttermått inklusive ram: 54x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:13)

1490 8096  Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Börje A, "Djungel & Vaktparaden, yttermått inklusive ram: 18x18 - 23x23, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:53)

1490 7011  Ampel Empirestil. Diameter: ca 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:00)

1490 7157  Ampel Karl Johanstil, 1800-tal, metall, diameter: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:22)

1490 8016  Ampel mässing / glasskål, nyrokoko, omarbetad. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:55)

1490 7057  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:05)

1490 7386  Armaturer 2 st, koppar och mässing, marina. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:42)

1490 8091  Bänk massiv. Längd: 145 cm. Djup: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:07)

1490 8035  Bankett Gustaviansk stil, klädd med tyg från Ralph Lauren. Längd: 100. Djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:40)

1490 8019  Barnsoffa bemålad. Längd: 101, djup: 40 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:30)

1490 8158  Bemålat tryck kopia, efter W E Makowskij, "Häradsrätten". Signerad. Olja på duk 36x56 cm, yttermått inklusive ram: 46x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:05)

1490 8206  Bestick 12 delar, silver, Modell Olga, 4+ 4+ 4 st. Längd: 18-21,5. Vikt: 630g brutto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:03)

1490 8138  Bestickuppsättning 120 delar, c. A. Nysilver, i schatull, England

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:23)

1490 7323  Bestickuppsättning nysilver, svensk spets, ca 70 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:55)

1490 8018  Biblioteksstege mahogny, England, fällbar. Längd: 42. Djup: 69 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:39)

1490 8052  Blandteknik Einar Nilsson, "Rop och viskningar". Signerad, blandteknik, bm19x13 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:13)

1490 8189  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerat, stilleben, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 59x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:12)

1490 8053  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad KG Ohlsson, komposition, 21x23 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:59)

1490 8109  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, båt på strand. Blandteknik, bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 51x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:49)

1490 8179  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, Kina, 44x68 cm, yttermått inklusive ram: 56x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:24)

1490 8238  Bokhylla 1920-tal, mahogny, kolonn. Bredd: 120, djup: 35 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:09)

1490 8202  Boksnurra England, Intarsia. Längd: 46, djup: 46 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:53)

1490 8119  Bokstöd Italien, snurrbara. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:35)

1490 8172  Bordsfotogenlampa höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:07)

1490 8141  Bordsfotogenlampor 2 st, mässing och glas. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:28)

1490 8199  Bordsgarnityr 3 delar, Klocka och ett par kandelabrar, 1900-tal. Höjd: 62-70 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:01)

1490 8080  Bordslampa Boréns, mässing. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:04)

1490 7360  Bordslampa elektrisk, metall / glaskupa. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:44)

1490 8229  Bordslampa höjd: 44cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:01)

1490 8248  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Längd: 74, höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:36)

1490 8151  Bordslampfot opakt glas, metallmontering. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:12)

1490 8085  Bordslampor 2 st, Retro, glas / mässingsfot. Höjd: 29-44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:56)

1490 8017  Bordslampor Ett par, mässing, / "Strawberrythief", Morris. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:41)

1490 8147  Bordständare Silver / sten, MEWMA, 1977. Höjd: 11 cm, Bruttovikt: ca 383 g.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:08)

1490 7278  Brevkniv silver, Monogram. Längd: 22 cm, Vikt: ca 60 g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:39)

1490 8142  Bricka Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:48)

1490 8211  Bricka nysilver, England. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:25)

1490 8253  Byrå sengustaviansk stil, Stenskiva, mahogny. Bredd: 93, djup: 47 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:23)

1490 8268  Carborundumetsning Servulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. "Couple". Signerad, numrerad 32/60. Diameter: 44 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:05)

1490 7075  Collier silver, 925, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 1985. Längd: 80cm, vikt: 29,5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:58)

1490 7276  Daguerrotyp i etiu, 8x9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:36)

1490 7293  Dessertskedar silver, modell Olga. 13 delar. Längd: 15 cm, Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:04)

1490 8160  Dubbelskål omkring 1900, porslin. Längd: 28,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:16)

1490 8239  Etagebord med låda, sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 50 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:10)

1490 8308  Etsning Bo Trankell (1942-2013), Sverige. Signerad. Bildmått: 28x34,5, yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:53)

1490 7405  Etsning Marie Laurencin (1883-1956), Frankrike. Signerad, numrerad 46/150. Bildmått: 12,5x7,5, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:47)

1490 8256  Fällbord 1700-/1800-tal, alrot, diameter: 72 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:34)

1490 8040  Färgetsning Sowa + Reiser, Disney, numrerad 100/500. Bildmått: 4x4, yttermått inklusive ram: 19x19 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:31)

1490 7312  Färgetsningar Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. 4 st. Signerade. Bladets mått: ca 45x30 cm, lösa blad i mapp

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:18)

1490 8111  Färglitografi Apolinary. Signerad, numrerad 14/240, Komposition. Färglitografi, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:09)

1490 8269  Färglitografi Arthur Luiz Piza (1928-2017), Brasilien. Komposition. Signerad, numrerad 90/99. Färglitografi, 75x54 cm, yttermått inklusive ram: 93x72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:41)

1490 8062  Färglitografi Bernt Jonasson, Modell. Signerad, numrerad 134/160, daterad -74. Färglitografi, bildmått: 47x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:16)

1490 6143  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Måsar. Signerad, färglitografi, numrerad 156/310. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:26)

1490 8284  Färglitografi Carl Erik Bodén (f. 1909), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 110/260, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 44x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:06)

1490 8004  Färglitografi Folke Lind (f. 1931), Sverige. Pilgrimsfalk. Signerad, daterad -82. Numrerad 133/270. Färglitografi. Bildmått: 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 76x56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:10)

1490 6022  Färglitografi Folke Lind (f. 1931), Sverige. Pilgrimsfalk. Signerad, Numrerad 136/270, daterad -82. Färglitografi. Bildmått: 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 76X56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:26)

1490 8110  Färglitografi Gösta Gustavson, "På väg till biblioteket". Signerad, numrerad EA, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 53x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:59)

1490 8065  Färglitografi Gösta Linderholm (f. 1941), Sverige. Dagbok. Signerad, numrerad 13/150. Färglitografi. Bladets mått: 53x37 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:55)

1490 6095  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Båt. Signerad, färglitografi, numrerad 54/360. Bildmått: 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x39 cm

1490 8007  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 37/50. Färglitografi, bildmått: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:54)

1490 7086  Färglitografi Harro Koskinen (f. 1945), Finland. Åkerfält. Signerad och numrerad 184/360. Färglitografi, bildmått: 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 51x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:18)

1490 6150  Färglitografi Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Svala. Signerad, färglitografi, numrerad 51/360. Bildmått: 35x53 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

1490 8055  Färglitografi Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad EA 12/18, landskap. Färglitografi, bildmått: 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 58x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:23)

1490 8006  Färglitografi Mona Starfeldt. Signerad, numrerad 105/250, daterad 1983. Färglitografi, bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 64x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:35)

1490 8228  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Paviljongen". Signerad, färglitografi, numrerad 32/360. Bildmått: 55x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:25)

1490 6338  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad, numrerad 270/400. Färglitografi, bildmått: 44x66 cm, yttermått inklusive ram: 59x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:04)

1490 6003  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Kvinna i svart hatt med röda blommor. Signerad, färglitografi, numrerad 98/160. Bildmått: 70x54 cm, yttermått inklusive ram: 81x62

1490 8106  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Fyr. Signerad, numrerad 336/360. Färglitografi, bildmått: 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:49)

1490 8105  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad HC 39/40, man på spark. Färglitografi, bildmått: 39x30 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

1490 7083  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Landskap. Signerad och numrerad 207/260. Färglitografi, bildmått: 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:16)

1490 8286  Färglitografi Torsten Hult (1922-2012), Sverige. Hästpolo. Signerad, numrerad 91/260. Färglitografi, bildmått: 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x68

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:14)

1490 8071  Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 31/100, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:54)

1490 6405  Färglitografier 9 st. Färglitografi. Bladets mått: ca 35x50, diverse oramade lösa blad i mapp

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:36)

1490 8175  Fat 2 st, Meissen, Lökmönstrat. Längd: 40-45 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:45)

1490 8176  Fat 2 st, Royal Copenhagen. II-sortering. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:34)

1490 8143  Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 12-32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:04)

1490 8114  Fat 3 st, Gustafsberg, omkring 1900, flytande blått, diameter: 25. Längd: 36-41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:10)

1490 8030  Fat 4 st. Kina. Diameter: 17 - 27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:40)

1490 8164  Fat Arabia. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:28)

1490 7008  Fat Japan. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:04)

1490 8226  Fåtöljer Ett par, rokokostil, plysch

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:21)

1490 8033  Fåtöljer Ett par, teak / skinn, "Läckö", Ingemar Thillmark, för OPE möbler

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:28)

1490 7255  Fiskfat + stekfat, Spets, Rörstrand. Längd: 31 - 61

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:00)

1490 8165  Flaska med lock Gullaskrufs glasbruk, glas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:02)

1490 8225  Fönster Ett par, Blyinfattade, 84x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:18)

1490 8178  Gallerskål silver. Längd: 18 cm, Vikt: ca 145 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:40)

1490 8075  Glas 2 st, Dekor med ormar, ej signerade. Höjd: 20, diameter: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:32)

1490 8182  Glas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Dekor med ormar. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:58)

1490 8168  Glas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 4 delar. Diameter: 17, höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:37)

1490 8167  Glas Reijmyre Glasbruk, 8+ 6 st. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:06)

1490 7155  Glasservis 48 delar. Höjd: 7 - 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:08)

1490 8215  Golvlampbord barockstil. Höjd: 177

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:05)

1490 7363  Golvlampor ett par, Up-light. Höjd: 182

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:29)

1490 8082  Golvvas 1800-tal, Kina. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:59)

1490 7018  Göteborgsstolar Ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:15)

1490 8102  Gouache Mikael Wetterström, "Lösnummersångest". Signerad, daterad 1981,20x13 cm, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:12)

1490 8299  Hallmöbel med spegel, Funkis. Längd: 125, djup: 40 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:00)

1490 8231  Hänge Jade på ställning. Höjd: 6-19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:16)

1490 8156  Hängsmycke Savador Dali, Offert par les parfums. Höjd: 3,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:08)

1490 8089  Hårsmycke omkring 1900-tal, Asien, emalj / metall, med röd sten. 5x6. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:38)

1490 8200  Herrbetjänt höjd: 107 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:36)

1490 8146  Hjälm + armskydd, Khula Khud, metall, Persien. Längd: 31 cm, djup: 10 cm, höjd: 3-26 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:44)

1490 6392  Jultallrikar 16 st. Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:31)

1490 8032  Kaffegods 12 delar, Asien

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:20)

1490 8169  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 22 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:29)

1490 8034  Kaffeskedar 10 st. Silver, i etui. Längd: 10 cm, Vikt: ca 110 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:28)

1490 8077  Kakfat på fot + assietter, 10 delar. Majolika, Gustavsberg, ej märkt. Längd: 18 cm. Diameter: 27 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:21)

1490 8294  Kanna + glas, 13 delar, dekor med blomster. Höjd: 11-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:51)

1490 8259  Karmstol + stol, 2 delar, "Sam", Sam Larsson, skinn / krom, DUX

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:47)

1490 6352  Karmstol barock

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:12)

1490 8263  Karmstol Jugend, Snörsits

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:11)

1490 8255  Karmstolar + stolar, 2 + 4 delar, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:46)

1490 8121  Karmstolar 4 st, Giancarlo Vegni & Gianfranco Gualierotti, Fasem, Italy

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2022 03:24)

1490 8093  Karmstolar 4 st, Giancarlo Vegni & Gianfranco Gualierotti, Fasem, Italy

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:56)

1490 8246  Kolonnljusstakar Ett par, mässing, Gusum. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:40)

1490 8250  Konstglas 2 delar, bland annat Holmegaard. Höjd: 22-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:49)

1490 8204  Korgstol

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:21)

1490 8171  Kornischer Ett par, rokokostil, 1800-tal, förgyllda. Längd: 162

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:43)

1490 8201  Lampbord 2 st, Plexiglas. Höjd: 30-60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:51)

1490 8198  Lampbord Ett par, Krom / glasskivor. Bredd: 54, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:55)

1490 8191  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:45)

1490 8219  Lampfot + kupa, Jugend. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:16)

1490 6026  Litografi Anders Björnhager (f. 1956), Sverige. Två ugglor undviker regnet och gömmer sig i en bil. Signerad, daterad -82, numrerad 6/40. Bildmått: 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

1490 8271  Litografi Börje Ottosson (1919-1997), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 4/30, daterad -66. Bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:46)

1490 6008  Litografi Oidentifierad konstnär. ”Kalla morgonskvaller” (damer i huckle). Signerad, numrerad 197/200. Bildmått: 32x31 cm, yttermått inklusive ram: 47x48 cm

1490 8152  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 68/150. Bildmått: 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:56)

1490 8162  Litografier 2 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerade i trycket, 350-upplaga. Oramade lösa blad, Bladets mått: 47x35 cm

1490 8260  Ljuskrona prismor, Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:17)

1490 8258  Ljuskrona prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:30)

1490 7274  Ljusplåtar ett par, mässing, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:34)

1490 8013  Ljusstakar 2 par, Villeroy & Boch, Kristall. Höjd: 15-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:07)

1490 8218  Ljusstakar Ett par, barockstil, brons. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:23)

1490 8217  Ljusstakar Ett par, barockstil, Tenn. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 21:09)

1490 8304  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:11)

1490 7277  Ljusstakar ett par, Orrefors, blåfärgat glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:38)

1490 8128  Ljusstake sjuarmad, Menora, mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:29)

1490 8148  Malmkrona Mässing med fem armar. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:41)

1490 6295  Matbord England, Idegran. Bredd: 162. Djup: 100 cm, höjd: 76 + 1 iläggx55 cm

1490 8244  Matservis 70 del ca, Rörstrand

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:21)

1490 6288  Matservis Arabia, Anemone, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. 28 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:44)

1490 8116  Matta Orientalisk, 103x142 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:20)

1490 7104  Matta Orientalisk, 110x270

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:51)

1490 8209  Matta Orientalisk, 185x276

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:42)

1490 8118  Matta orientalisk, 60x187 cm

1490 7103  Matta Orientalisk, 96x170

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:50)

1490 6477  Matta orientalisk, Kelardasht, 176x245 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:28)

1490 8210  Matta Orientalisk, Mahal, 206x140 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:33)

1490 8166  Modellskepp Gunnar Nilsson, Signerad, "Norrskär". Längd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:23)

1490 6282  Nattygsbord Kartell. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:22)

1490 7090  Oljemålning Åke Petterson. Signerad. Olja på duk, 86x64cm, yttermått inklusive ram: 88x66cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:02)

1490 8279  Oljemålning Bengt Ossler (1932-1998), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 25x55 cm, yttermått inklusive ram: 28x59 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:30)

1490 8101  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "AERO". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:34)

1490 8068  Oljemålning Emilio de la Rosa, komposition. Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x64 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:50)

1490 7239  Oljemålning Erik Andersson, Landskap. Signerad. Olja på duk, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:46)

1490 6139  Oljemålning Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Man poserar. Signerad. Olja på pannå, 25x8 cm, yttermått inklusive ram: 41x22 cm

1490 8155  Oljemålning Göran Karlsson Skoog, komposition, monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69xx57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:49)

1490 8300  Oljemålning Hugo Backhouse. Signerad, vildhästar, 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:00)

1490 8057  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 62x25 cm, yttermått inklusive ram: 76x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:44)

1490 7052  Oljemålning Jean Sandberg (1852-1917), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 29x43cm, yttermått inklusive ram: 53x68cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:09)

1490 8122  Oljemålning K Börjesson. Signerad, daterad 1983, kust. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:27)

1490 8073  Oljemålning Katerina Mistal (f. 1960), Sverige. Främling. Signerad, daterad 1986. Olja på duk, oramad, 148x135 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:20)

1490 8045  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 50x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:31)

1490 7192  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad -63, landskap. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

1490 7215  Oljemålning Lars Erik Lindell (f. 1933), Sverige. Skor bland blommor. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x82 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:03)

1490 4044  Oljemålning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Stilleben. Signerad, olja på duk 38x44 cm, yttermått inklusive ram. 40x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:52)

1490 7196  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Åsberg. Signerad, daterad -60. Olja på pannå, 13x34 cm, yttermått inklusive ram: 26x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:28)

1490 8161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin, 1800-tal, osignerad. Olja på duk, 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x85 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:37)

1490 8180  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsigneran, Porträtt. Olja på duk, 56x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:20)

1490 8306  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad C E Bolin. Olja på pannå, 30x36 cm, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:56)

1490 6531  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Nickels, Kustlandskap, 1800-tal, Olja på pannå, 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:18)

1490 8064  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sandberg, Stockholm. Olja på duk, 20x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:23)

1490 8069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Tull, Stadsmotiv, 1972. Olja på duk, 65x60 cm, yttermått inklusive ram: 78x72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:30)

1490 7233  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:40)

1490 7232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -64, komposition, oramad. Olja på duk, 94x90 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:39)

1490 8066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1923, stilleben. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:52)

1490 7100  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 59x104cm, yttermått inklusive ram: 72x119cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:47)

1490 8070  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 86x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:02)

1490 8230  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 68x105 cm, yttermått inklusive ram: 85x122 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:48)

1490 8281  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 38x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:36)

1490 8272  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Uppsalamotiv. Signerad. Olja på pannå, 45x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:22)

1490 8276  Oljemålning Olof Thunman (1879-1944), Sverige. Signerad a tergo, "Sandö 1913", Sterbhusstämplad. Olja på pannå, 25x45 cm, yttermått inklusive ram: 31x51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:16)

1490 8301  Oljemålning Olof Thunman (1879-1944), Sverige. Signerad, Kustklippor. Olja på duk, 33x38 cm, yttermått inklusive ram: 38x44 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:12)

1490 6588  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tvätten". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:10)

1490 7212  Oljemålning Ove Olson (1903-1975), Sverige. Bretagne. Signerad. Olja på pannå, 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:02)

1490 8187  Oljemålning Rune Sigvard (1907-1943), Sverige. Signerad, modell. Olja på duk, 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:46)

1490 8273  Oljemålning Signe Bohman (1885-1987), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:15)

1490 8302  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1963, "Karlevikvarnen från Alvaret, Öland". Olja på pannå, 15x55 cm, yttermått inklusive ram: 28x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:16)

1490 8067  Oljemålning Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. "Blå dörr, Öland". Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 82x71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:55)

1490 8170  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 28x24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:52)

1490 8124  Oljemålningar 3 st, Birger Hansson-Böe (1900-1986), Sverige. Signerad, daterad 71, landskap, Pannå/duk, yttermått inklusive ram: 33x38-37x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:29)

1490 7198  Oljemålningar 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, figurer, duk, yttermått inklusive ram: 22x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:34)

1490 8117  Pall Furu, tre ben. Signerad, -94. Längd: 57, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:37)

1490 8159  Parti korgar 6 st. Längd: 35-83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:13)

1490 8058  Pastell Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Fiskebåtar i skymning. Signerad, daterad -17. Bildmått: 24x49 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:28)

1490 8048  Pastell Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Interiör. Signerad, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:39)

1490 8223  Pastell Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barn. Signerad, 49x31 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:42)

1490 7009  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:05)

1490 8203  Piedestal Järn, Trädgårdsmodell, diameter: 32, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:58)

1490 8190  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:06)

1490 8079  Piedestal med ytterfoder Capodimonte. Höjd: 68+ 25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:14)

1490 8257  Plåtbricka Bemålad, 1936,73x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:33)

1490 8029  Pluntor 4 st, bland annat: Holmegaard och Ekenäs. Höjd: 16 - 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:02)

1490 7394  Postament ett par, Metall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:29)

1490 8144  Punschkoppar 9 st, silver. Höjd: 5, vikt: 270g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:15)

1490 8227  Ramar 2 st, yttermått inklusive ram. Ca 31,5-44x28-38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:15)

1490 8135  Sabel antik. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:47)

1490 8134  Sabel Artilleri, officer. Längd: 100

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:25)

1490 8140  Samovar Ryssland, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:19)

1490 8047  Såssked silver, Håkan Lärka, Ystad, 1800-tal. Längd: 19 cm, Vikt: ca 350g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:53)

1490 8015  Serigrafi Efter Andy Warhol, Marilyn, yttermått inklusive ram: 96x96 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:43)

1490 8014  Serigrafi Efter Andy Warhol, Marilyn. Yttermått inklusive ram: 96x96 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:16)

1490 8130  Sjöofficerssabel Frankrike, m/1837, med inskription, Bolart, Paris. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:50)

1490 8291  Skålar + terriner mm, 8 delar, Kristall, Böhmen. Längd: 12-21 cm, djup: 20-21 cm, höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:46)

1490 8251  Skålar 2 st, Konstglas, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 12-17, diameter: 15-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:25)

1490 8139  Skålar 6 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:18)

1490 8292  Skålar mm 11 delar, Kristall, Böhmen. Höjd: 3-20 cm, diameter: 13-21 cm

1490 8177  Skålfat + skål, Berlin respektive Royal Copenhagen. Längd: 17-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:01)

1490 6515  Skålfat tenn, 17-/1800-tal, signerat. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:27)

1490 7379  Skänk med spegelöverdel, 1880-tal, Valnöt. Bredd: 113, djup: 56 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:14)

1490 8232  Skänk Skänk 1800-tal mahogny/valnöt. Bredd: 105. Djup: 52 cm, höjd: 103 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:07)

1490 7147  Skåp 1700-tal, på senare benställning. Bredd: 92, djup: 42 cm, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:24)

1490 8235  Skåp Furu. Bredd: 56, djup: 43 cm, höjd: 171 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:17)

1490 8011  Skåp på benställning, Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 42, djup: 31 cm, höjd: 116 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:35)

1490 8145  Skärmar 2 st. Orientaliska. Längd: 86, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:20)

1490 7292  Skedar/gafflar 33 delar, silver, Hagamodell. Längd: 11-15 cm, Vikt: 490 g ca.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:02)

1490 7247  Skrivbyrå gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 95 cm. Djup: 48. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:56)

1490 8247  Skulptur "Pärlan", gips. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:39)

1490 8245  Skulptur José Louis Sanchez (1926), mässing, stensockel. Längd: 16. Djup: 10 cm. Höjd: 14-16,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:59)

1490 8214  Skulptur Lergods, Anders Jansson. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:13)

1490 7010  Skulptur Lergods, Kina, Väktar. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:08)

1490 8196  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmusen, Ur serien "Menageri", Gustavsberg. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:11)

1490 8129  Skulptur Lladro, barn. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:28)

1490 8094  Skulptur Märit Lindberg-Freund (f. 1934), Sverige. "En fågel flög förbi". Signerad, 39x39 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:17)

1490 8192  Skulptur Ninja Krigare. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:38)

1490 8184  Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud & Båt. Signerade. Längd: 7,5-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:12)

1490 8090  Snurrfåtöljer Ett par + pall, Göte möbler Nässjö

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:22)

1490 7133  Soffa empire, mahogny. Längd: 237

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:51)

1490 7314  Soffa Karl Johan, klädsel i skinn. Bredd: 230 cm. Djup: 67 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:24)

1490 8216  Soffbord 1950-tal, "Svensk Fur". Bredd: 88, djup: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:08)

1490 8282  Soffbord mahogny, Hunters table, England. Bredd: 118, djup: 2x21 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:56)

1490 8283  Soffbord mahogny, Hunters table, England. Bredd: 126, djup: 2x21 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:40)

1490 6490  Soffbord smide, med glasskiva. Tillverkat av Curt Wägerth vid Wira bruk. Bredd: 100 cm. Djup: 95 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:25)

1490 7318  Speceriburkar Edward Hald (1883-1980), Sverige. Karlskrona Porslinsfabrik, 1930-tal. Randig dekor i brunt. 10 st, två delar saknar lock. Höjd: 10 - 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:05)

1490 8220  Spegel Empire, 167x74 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:28)

1490 8287  Spegel förgylld, 60x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:13)

1490 7359  Spegel tygklädd, 1960-tal, 65x65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:42)

1490 8265  Spelbord 1880-tal, bemålat, (månbord), diameter: 82, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:42)

1490 7258  Spelbord mahogny, Nyrokoko. Bredd: 88, djup: 2x43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:10)

1490 8137  Spelbord sent 1900-tal. Intarsia. Med inredning, roulettehjul och tillbehör. Bredd: 106 cm, djup: 56 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:30)

1490 7040  Stol "Innovation-c", Fredrik Mattsson, Höjd 75 cm. Sitthöjd 48 cm. Svängd form, snurrunderrede i stål, Formgiven 2001

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:46)

1490 8092  Stolar 3 st, IKEA, 1960-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:04)

1490 8163  Supkoppar + reseljusstakar, 6 + 2 delar, Skultuna, bland annat Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 1,5-3 cm, diameter: 6-8 cm

1490 8262  Sybord Nyrokoko, Valnöt. Bredd: 58, djup: 43 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:39)

1490 8277  Sybord på pelare, nyrokoko. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:12)

1490 6441  Takarmatur "Neo", Cottex, plast. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:30)

1490 8078  Takarmatur 1960-tal, krom / glaskupor, diameter: 60, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:02)

1490 7145  Takarmatur globlampa, glas/metal. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:21)

1490 9237  Tavla The Royal Geographical Society Sterling Silver Map, London, England, 37x56 cm, yttermått inklusive ram: 52x70

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2022 12:20)

1490 8236  Tavlor 2 st, Textil, Kina, yttermått inklusive ram: 71x45-45x71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:44)

1490 8173  Tekoppar mm 14 delar, Jugend, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:42)

1490 8249  Terrin Tenn, 1840, diameter: 22, Grötterrin

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:43)

1490 8031  Teservis 9 delar, Kina

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:08)

1490 7395  Trädgårdsurnor ett par, metall, grönpatinerade. Höjd: 42 cm

1490 8044  Träskulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Apa, teak/limbaträ, ledbar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:13)

1490 8113  Träsnitt Harry Moberg (1927-2018), Sverige. Nakenbadare. Signerad, numrerad 12/30. Bildmått: 19x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

1490 8224  Träsnitt Japan, oramad. Bladets mått: 34x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:25)

1490 6036  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Träsnitt. Signerad, daterad -78. Numrerad 14/410. Bildmått: 49x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x60 cm

1490 8185  Väggarmatur jugendstil, + extra kupor, smide / glas. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:11)

1490 8278  Värmefat 1800-tal, Kanton, Kina, nagg. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:43)

1490 8293  Vas + kupor av glas, 1 + 6 delar. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:58)

1490 8252  Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:14)

1490 8193  Vas Rörstrand, polka. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:58)

1490 8074  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 18:45)

1490 7368  Vaser 2 st + dosa, Kina, cloisonné. Höjd: 4-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:31)

1490 8296  Vaser 4 st, Kristall, Böhmen. Höjd: 25-30,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:41)

1490 8088  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Textil, mönster Under Ekvatorn. Lin. Längd: 42 cm. Djup: 12 cm. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:30)

1490 6371  Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 62, djup: 33 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:33)

1490 7171  Vitrinskåp mahogny, rokokostil. Bredd: 97, djup: 44 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:06)

1490 8136  Yataghan Turkiet. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 20:54)

1490 8289  Ytterfoder Ett par, Kristall, Böhmen, diameter: 23, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2022 19:05)