Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 juli 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1265 5419  Akvarell Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Vintermotiv från Lofoten. Signerad, daterad -84. Bladets mått: 57x85 cm

S�ldes f�r 103.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:35)

1265 8019  Armbandsur Breitling, 1945, Shock-Protected, No, 713967 181. Bottens, diameter: 3cm. Total längd m armband: 23cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:08)

1265 8032  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:31)

1265 8009  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 27, Modell 2483, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:30)

1265 8008  Burk med lock Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lock med sittande kvinna. Höjd: 17, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:06)

1265 8015  Fåtölj Mats Theselius (f. 1956), Sverige. "Bamboo King", Källemo. Numrerad 20/360,2000. Underrede av svartlackerat stål, bambulindade armstöd, stoppad sits och rygg klädda i svart- och gråmönstrad textil. Signerad The Bamboo King by Mats Theselius nr 20/360

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:57)

1265 8005  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank. Modell No 2326. Mässing. Höjd: 100-173 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:36)

1265 8002  Karmstol Gustaviansk

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:56)

1265 8034  Lampetter ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2143. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:12)

1265 8028  Litografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Handkolorerad, Blåbär, PT. Signerad, daterad -78, ramens innermått: 63x49 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:23)

1265 8010  Ljuskrona Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, mässing, glasprismor. Höjd: 120. Diameter: ca 40 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:51)

1265 1246  Ljuskrona sengustaviansk stil. 1800-tal, Höjd: 95

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:35)

1265 5050  Oljemålning Carl Schlichting-Carlsen (1852-1903), skogslandskap, signerad. Olja på duk, 41x64 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:01)

1265 8040  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. "Skuta i sundet, Viken". Signerad, daterad 1982. Olja på duk, 60x55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:54)

1265 8031  Oljemålning Ida Gisiko-Spärck. Signerad, daterad 95, kvinna vid båt. Olja på duk, 32x53 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:02)

1265 8023  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "September Hund" signerad. Olja på duk, 46x35 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:05)

1265 8035  Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Utsikt mot havet. Olja på pannå, 34x27. Proveniens konstnärens familj

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:05)

1265 8025  Oljemålning Stephen Robert Koekkoek (1887-1934), Storbritannien. Landskap från Argentina, 1920-tal. Signerad Stephen R Koekkoek. Olja på pannå, 61x124 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:35)

1265 8021  Praktvas iriserande glas i metallinfattning, 1800-talets slut, Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:29)

1265 8037  Skulptur Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Non Violence, Signerad CFR, numrerad 45/50. Längd: 38 cm. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:40)

1265 8017  Skulptur Kay Bojesen, Sjöpapegoja, formgiven 1954. Trä, Höjd: 30

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:52)

1265 8018  Skulpturer 3 st. Kay Bojesen, Sjöpapegojor, formgivna 1954, trä, Höjd: 17

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:08)

1265 8014  Soffa LC 2, design: Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. För Cassina. Längd: 130

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:59)

1265 8013  Stolar 4 st, Eames Plastic DSR, för Vitra

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:37)

1265 8020  Stolar 6 st, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Modell CH 36 (1962), Etiketterade, Carl Hansen & Son Möbelfabrik, Odense, inköpta 1965, Snörsits / oljad ek

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:57)

1265 8033  Sybord Sengustavianskt, mahogny, intarsia. Bredd: 59, djup: 40 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:57)

1265 8007  Vas Karl Lindeberg (1877-1931), Sverige. Jugend, överfångsglas, med dekor av liljekonvaljer, Signerad, Kosta, diameter: 16, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 18:51)

1265 8012  Vilstol Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. "LC4". Cassina. Stålunderrede, på lös ställning. Dyna av kodhud, och nackkudde av svart läder

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 19:27)

1265 2448  Vinställ 1800-tal, Frankrike, järn. Längd: 102, djup: 57 cm, höjd: 216 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2019 20:46)