Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 januari 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1157 6025  Akvarell John Heijke, 1992, Sofia kyrka, 37x23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:50)

1157 6070  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Söder mälarstrand, 73x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:54)

1157 6013  Akvareller 5 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:53)

1157 4111  Blandteknik Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Båtar vid Strandvägen, 1942, bladets mått: 14x19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:45)

1157 6071  Blandteknik Oidentifierad konstnär, signerad, Hörnan Odengatan / Sveavägen, 1902, motivet: 41x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:52)

1157 6016  Etsning Anders Heller (f. 1904), Sverige. Kungliga Dramatiska Teatern, signerad, motivet: 24x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:10)

1157 6064  Etsning David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. "Stora Hoparegränd", föreningen för grafisk konst, motivet: 27x15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:59)

1157 5001  Etsning Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad E Ekroth, motivet: 28x54

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:34)

1157 4462  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Årstabron", 1979. Signerad och numrerad 65/265, bladets mått: 54x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:09)

1157 6026  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Hammarby Sjö II", signerad och numrerad 71/110, motivet: 32x29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:51)

1157 6045  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Kolorerad. "Hotell Göteborg" Södermalm, motivet: 28x37

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:10)

1157 6038  Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Stockholm från Mosebacke, signerad, motivet: 30x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:43)

1157 6002  Etsning Katarinahissen, signerad, motivet: 10x15

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:02)

1157 6049  Etsningar 2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Slussen & Waldemarsudde, motivet: 25x32 & 32x25, lösa blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:22)

1157 4464  Etsningar 3 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:18)

1157 6001  Färgetsning Artur Bengtsson, PUB, Hötorget, motivet: 22x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:00)

1157 6034  Färglitografi 3 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. 360-upplaga, motiv från Stockholm, motivet: 19x20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:05)

1157 6027  Färglitografi Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Signerad och numrerad 83/320, Gamla Stan, motivet: 38x55

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:13)

1157 6020  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad och numrerad 22/350, motivet: 47x36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:25)

1157 6040  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Utsikt från Söder, -89, signerad och numrerad 141/360, motivet: 34x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:46)

1157 6059  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad och numrerad 319/360. "Slussen Stockholm", motivet: 54x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:13)

1157 6011  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Stockholm, signerad och numrerad 55/300, motivet: 46x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:52)

1157 6062  Färglitografi Gösta Gustavsson, "Norrbro", 1983, signerad och numrerad 45/300, motivet: 59x42

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:25)

1157 6010  Färglitografi Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 60/360, motivet: 42x58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:48)

1157 6057  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad och numrerad 37/300, Waxholmsbåt, 34x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:37)

1157 4055  Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Stockholm. Signerad och numrerad 88/260, motivet: 37x48,1963

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:33)

1157 6028  Färglitografi Margaret Sellmark (f. 1938), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 75/250, motivet: 36x49

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:30)

1157 4069  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Marieberget" samt "Vita bergen", 360-upplaga, motivet: 18x20 respektive 20x17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:11)

1157 6006  Färglitografi Mats Frygelius, Norra Bantorget, signerad och numrerad 42/280, motivet: 52x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:27)

1157 6037  Färglitografi Nils Artur, Stortorget 22, signerad och numrerad 144/360, motivet: 45x56

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:32)

1157 6068  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 166/250, motivet: 38x54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:53)

1157 6069  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 46/310, Utsikt, ot Af Chapman, motivet: 53x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:55)

1157 6067  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 82/140, Diana med Stadshuset, motivet: 31x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:52)

1157 6012  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Nybroviken, PT. Signerad och numrerad 34/35 (tryckt signatur), motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:49)

1157 6061  Färglitografi Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Slussen, 1968, signerad och numrerad 40/100, motivet: 32x41

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:16)

1157 6031  Färglitografier 4 st, signerade R Eriksson, Stockholmsmotiv, motivet: ca 24x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:43)

1157 6039  Grafiskt blad Tanto Sockerbruk, Stockholm, motivet: 14x22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:37)

1157 4126  Gravyr Slottet Tre Kronor, efter A Perells Sculp, "Arx Regia Holmensis", motivet: 44x70

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:26)

1157 6074  Litografier 2 st, Stockholmsmotiv, motivet: 26x38

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:50)

1157 5327  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. 1954, Södermalm från Slussen, 41x32

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:01)

1157 6052  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. 1958, utsikt från Södermalm, 40x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:41)

1157 6048  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), signerad och daterad Alf Wetterström 1894, Riddarholmen, 56x85

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:50)

1157 5521  Oljemålning August Sedelin (1850-1910), Sverige. Signerad A Sedelin, Helgeandsholmen från Vasabron, 23x33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:52)

1157 6042  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "Vy mot Katarina", uppfodrad på pannå, 16x22

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:28)

1157 6041  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Vy mot stadshuset, 27x22

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:26)

1157 6005  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Jacobs kyrka, signerad, 60x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:29)

1157 6019  Oljemålning Carl Abraham Rothstén (1826-1877), signerad och daterad 1876. Stockholms inlopp, 46x69 cm

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:47)

1157 6047  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Kastellholmen, daterad 1890,20x28 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:27)

1157 6046  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Kornhamns torg, 41x28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:15)

1157 6015  Oljemålning Evert Duhan (f. 1906), Sverige. Fridhemsplan, signerad 1943, pannå, 47x55

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:07)

1157 6032  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Mikaelsgränd på Söder, signerad och daterad 1916. 28x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:07)

1157 6017  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. -47, utsikt mot kastellholmen från söder, 37x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:33)

1157 6065  Oljemålning Gillis Cassel (1910-2001), Sverige. 1991, Stockholmsmotiv, 50x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:47)

1157 6044  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, 57x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:43)

1157 6055  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Rålambshovsparken, 50x60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:43)

1157 6009  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Waxholmsbåt, Stockholms ström, signerad, 89x120

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:42)

1157 6008  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad, 37x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:32)

1157 6003  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad Sigge Reutergård, signerad och daterad -40, Stockholmsmotiv, 73x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:02)

1157 6007  Oljemålning Karl Abel, Stockholmsmotiv, signerad, 56x73

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:30)

1157 6022  Oljemålning Oidentifierad konstnär, otydligt signerad, Stockholmsmotiv, 51x77

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:41)

1157 6054  Oljemålning Oidentifierad konstnär, sign E Persson, Tåg vid Fatbursparken Södermalm, 1920-tal, 45x35

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:41)

1157 6063  Oljemålning Signerad CFH, -10, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:15)

1157 6072  Oljemålning T Nordberg, 1934, Stockholm, 72x60

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:51)

1157 6029  Oljemålning Wilhelm Alexander Rothstén (1858-1892), Sverige. Spåkvinnan Arfvedsons hus vid Humlegårdsgatan, monogramsignerad -89, pappannå uppklistrad på masonit. Motivet: 10x13

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:09)

1157 6060  Oljemålning Wilhelm Tupy (1875-1972), Österrike. 1923, Slussen, 55x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:46)

1157 6043  Oljemålningar 2 st. Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade -91, 21x30 + 18x28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:04)

1157 6051  Oljemålningar Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Åsögatan & Värmdögatan, 42x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 18:30)

1157 6018  Serigrafi Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. "Tidig vår över brunnsviken", 500-upplaga, motivet: 26x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 19:55)

1157 6036  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm, 1974,120/360, motivet: 44x31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2018 20:54)