Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 februari 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

398 1419  Akvarell Ellen Jolin, Venezia, 1893, 45x30

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1655  Akvarell Marin, "Norman Court" , 35x44

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1520  Akvarell Monogramsign. Nisse Zetterberg, Religiöst motiv, 21 x 29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1657  Akvareller 3 st, monogramsign

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1248  Ampel Alabaster, Dia. 50

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1654  Ampel glas, dia34

398 1395  Ampel malm, höjd: 25

398 1396  Ampel malm, höjd: 60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1394  Ampel med prismor, höjd: 40

398 1485  Appliquer 1 par, höjd: 32

398 1169  Armband 14k, Ametist, 45, 3g

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1260  Armband 18k, 8g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1349  Armband + 1-par örhängen, Georg Jensen , silver

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1446  Armbandsur Diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1504  Bägare Silver, 1955, höjd: 15

398 1579  Bajonett blank metall

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 8120  Barskåp 1900-tal, längd: 75, djup: 37, höjd: 116

398 1547  Barskåp Ek, Relief, längd: 70, djup: 47, höjd: 120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1377  Barskåp Idegran, längd: 65, djup: 39, höjd: 135

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1656  Båtmodell i ram, längd: 51

398 1407  Bemålat tryck Foxterrier

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1476  Bergère sliten klädsel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1112  Bestick ca 40-del, Servus, Sigurd Persson

398 1058  Bjudfat Herrend, dia 36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1095  Blandteknik Nakenstudie, G Halderup 1947, 40x29

398 1359  Blandteknik Signerad. Ryssland, 1916, "Harlekin med danspartner" 34x24

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1327  Blandteknik Stig danielsson, 1966 'Högsta frihet.högsta ofrihet' 14x24

398 1437  Blandteknik, sign, 60 39x31

398 1310  Bok med Reproduktioner av Elias Martin

398 8328  Bokhylla Chippendalestil, längd: 128, djup: 29, höjd: 93

398 8372  Bokhylla Ek, längd: 210, djup: 32, höjd: 118

398 1152  Bokhylla Funkis, längd: 195, djup: 28, höjd: 100

398 1124  Bokhylla nutida design, höjd: 114

398 8453  Bokhylla Sekelskifte, längd: 105, djup: 26, höjd: 151

398 8133  Bokhylla Vitmålad, längd: 60, djup: 25, höjd: 160

398 1514  Bonbonjär Gouda Holland

398 1667  Bonbonjär + crémekopp, Kunglig dansk

398 7607  Bord ek, 1800-tal dia 111, höjd: 75

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1228  Bord Ek, höjd: 76

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1196  Bord Empirestil, på hjul, klaffar , 2st lådar, mahogny, längd: 144, djup: 74, höjd: 77

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1249  Bord med 2st lådor, vitmålat, L:90, djup: 58, höjd: 77

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1489  Bord med låda, Furu, längd: 74, djup: 43, höjd: 72

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1135  Bord med stenskiva (symaskinsunderede)

398 1531  Bordslampa

398 1580  Bordslampa Art Déco-stil, metall glas, höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1595  Bordslampa Japan

398 1461  Bordslampa Orientalisk

398 1333  Bordslampa Orrefors

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1460  Bordslampa papegoja

398 1510  Bordslampa Plåtskärm

398 7220  Bordslampa Svenskt Tenn

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1404  Bordslampfot Malm

398 1098  Bordslampor 1 par, bemålad plåt

398 1102  Bordslampor Ett par, Svenskt Tenn, 2483

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1412  Bordslmpfot Kristall

398 1462  Bordslmpfötter 1 par

398 8409  Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 48

398 1238  Bordstelefon Jacob Jensen

398 1382  Bordsur "Kvinna" Metall, höjd: 32

398 1642  Bordsur 1800-tal, frankrike, brons, höjd: 27

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1146  Bordsvikskärm Kattmotiv, höjd: 37, I låda

398 1386  Box Kina, längd: 45, djup: 40, höjd: 45

398 1079  Brandsläckare 2 st, kolsyra/skum

398 1174  Brasskärm + 2-del

398 8228  Brevkniv Silver trä, graverad

398 1629  Bricka mässing, dia49

398 1487  Brickbord 1890-tal,

398 8312  Brickor 2 st, jugendstil, (nyprod)

398 1259  Brosch 14k, 8g

398 1263  Brosch 18k, 4, 7g

398 1350  Broscher 2st, Georg Jensen, silver

398 1265  Broscher 3 st, 14 & 18k, 10g

398 1100  Buljongkoppar 14 del, Rosenthal Sanssouci

398 1074  Burk Stenmassa Gustavsberg, höjd: 12, 5

398 1567  Butlers tray England, 86x63 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1171  Butlerstray längd: 90, djup: 64, höjd: 47 (slitage)

398 1374  Byrå 8st lådor, Tibetstil, längd: 43, djup: 38, höjd: 89

398 1409  Byrå AQrt Deco, längd: 75, djup: 41, höjd: 72

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1511  Byrå Gust.stil, sekelskifte 1900, längd: 100, djup: 48, höjd: 90

398 1209  Byrå Gustaviansk stil, längd: 100, djup: 48, höjd: 80 (skador)

398 8287  Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva, längd: 96, djup: 48, höjd: 82

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 8114  Byrå med stenskiva, Rokokostil

398 1636  Byrå rokokostil, 82x42, höjd: 97

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1340  Byrå Rokokostil, längd: 62, djup: 35, höjd: 66

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1393  Byrå Rokokostil, längd: 74, djup: 40, höjd: 78

398 1488  Byrå Rokokostil, längd: 93, djup: 48, höjd: 83

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1354  Byrå sekelskifte, mahogny, längd: 96, djup: 42, höjd: 78

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1161  Byrå Sekelskifte, Valnöt, längd: 98, djup: 52, höjd: 92

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1199  Byrå Tidigt 1900-tal, med stenskiva, Gust.stil, mahogny, längd: 94, djup: 58, höjd: 88 (lagad stenskiva)

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1506  Byrå Vitmålad, längd: 85, djup: 47, höjd: 94

398 1505  Byråar 1 par, Idegran, längd: 71, djup: 29, höjd: 72

398 1019  Champagneglas 11 st

398 1015  Chiffonjé 1800-tal, Valnöt, längd: 100, djup: 45, höjd: 145

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1526  Coaster 1 par, Ns, Dia. 13

398 1020  Cocktailglas 8 st. silver

398 1482  Collagetavla (dds) Mickey Wåglund, "Josefin Baker" 64x48

398 8429  Colliers 3st, sötvattenspärlor, längd: 45

398 1291  Coupeglas 7 st+ 2 skålar

398 1589  Dagbädd teak/ylletyg med förvaring under

398 1212  Dalahästar 2 st

398 8559  Dalahästar 3 st + tupp, bla. aluminium

398 1128  Damarmbandsur Vitguld med 6 st briljanter, felsears

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1255  Dekorelement 2 st, trä

398 1428  Dessertskedar 4 st, Silvetr, P Zethelius, 1830

398 1429  Dockskåpsmöbler 4-del, funkis

398 1502  Droppur  höjd: 65

398 8321  Dubbelflossa 230 x 140

398 1151  Eldskärm Sent 1800-tal, Bemålad

398 1451  Emaljskylt 'Pratts fotogen' 1920-tal, 30x30

398 1336  Emmafåtölj

398 1459  Emmafåtölj nyrokoko, sammet

398 1290  Emmafåtöljer 1 par

398 1101  Emmafåtöljer 1 par

398 1173  Etagebord  längd: 48, djup: 33, höjd: 70

398 1285  Etsning Mansporträtt, sign ep, 20x15

398 1643  Etsning Vy över flandern, 1800-tal, 31 x 39

398 1645  Etsningar 2 st, efter Rubens & Ricci

398 1553  Fållbänk längd: 110

398 1492  Fällbord 1800-tal, Dia. 78, höjd: 74

398 8472  Fällbord Rotfaner, Dia.83

398 1329  Färglitografi 3st, Bruno Karlsson, Sundbybergsmotiv, 35x45

398 8529  Färglitografi  Acke Oldenburg, 174/350, 1991, 62x42

398 1584  Färglitografi  Anders Fogelin, 1977, "Söderhavet". 240/360, 44x46

398 1282  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 147/150, 62x52

398 1281  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 88/90, 50x65

398 1559  Färglitografi  Roland Svensson, "Möjavinter", 29x36

398 1560  Färglitografi  Roland Svensson, 'Sommardrömmen', 127/300, 37x27

398 8595  Färglitografi  Ylva Spendrup, 63/100, 88x62

398 1243  Fat 3 st, Rörstrand & Gustafsberg

398 1245  Fat Stig Lindberg, 'karneval', 15.5 cm x 15.5 cm

398 1592  Fåtöljer 1 par

398 1241  Fickur + klockställning Gotisk-stil

398 1014  Fickur+ klockställä diverse kedjor mm

398 1453  Figurin Dresden, höjd: 26, 5

398 1440  Figurin Kunglig Dansk, "Flicka med docka" 1937, höjd: 12

398 1211  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

398 1033  Figurin Rörstrand, tax, höjd: 14

398 1104  Figuriner 2 st, Bla Wien, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1221  Figuriner 2 st, höjd: 13

398 1106  Figuriner 2 st, Kunglig dansk & Bing & Grøndahl, höjd: 16-19

398 1035  Figuriner 2 st. Lisa Larson, höjd: 13, höjd: 8

398 1084  Filmduk  längd: 184

398 7067  Fiol 1800-tal, 2 st stråkar, En stråke märkt CSA

398 1565  Fioler med stråkar 2 st. i fodral, respektive väska

398 1024  Fiskbestick 24 del. silver, snäckmodell, graverat E C

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1027  Fiskbestick i schatull 36 del. nysilver med pärlemorskaft

398 1064  Fiskservisdelar 8 del. England

398 8317  Fotoramar 1 par, Silver, höjd: 22

398 1576  Fotpall

398 1554  Fyllehund + karaff

398 1471  Glas 7+5 st, Kosta/Orrefors

398 1577  Glasblock 2 st, Kristall, Hovmantorp, sign, höjd: 13-17, sk

398 1239  Glasservis 9 del

398 1345  Glasservisdelar ca 80 del

398 1430  Glasservisdelar kristall

398 1056  Globlampa 1950-tal, höjd: 63

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1055  Globlampa 1950-tal, höjd: 63

398 1464  Glöggservis 4 del

398 1456  Golvlampa

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1041  Golvlampa 2-armad, 70-tal

398 1047  Golvlampa 50-tal, 3-armad

398 1158  Golvlampfot Funkis

398 1157  Golvlampfot Funkis

398 1406  Golvlampor 1 par, Mässing

398 1663  Golvvas Kina, höjd: 47

398 1353  Göteborgsstolar 3st, 1800-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1081  Gouache  "Vikingabåt i storm" Ossian Elgström, 53x67

398 1473  Gräddkanna+ sockerskål, WMF, Jugend

398 1558  Grafiska blad Stockholmsbilder, Ferdinand Boberg, tidigt 1900-tal

398 1557  Grafiska blad Suecia Antiqua et Hodierna, lösa blad

398 1416  Grafiskt blad Zorn, 25x20

398 1006  Grammofonskåp 40-tal, mahogny

398 1647  Gravyer 4 st, 1800-tal, Jesu liv, 54 x 37

398 1644  Gravyr Efter Teniers, 1800-tal, 43 x 60

398 1646  Gravyr Pierre Wiehl, 1787, 41 x 46

398 1640  Gravyrer 2 st, 1800-tal, Kolorerade, 42 x 51

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1071  Gris+ägg Lisa Larson / SL, Gustavsberg/Rörstrand, längd: 32, höjd: 14, 5

398 1495  Hallbyrå England, längd: 52, djup: 41, höjd: 70

398 7519  Hallmöbel 2 del, String, höjd: 130

398 1264  Hängen 2 st, 18k, Bla med safir & briljant

398 1181  Hårtavla 1800-tal, 6x9

398 1197  Hörnskåp England, idegran, längd: 65, djup: 40, höjd: 183

398 1450  Hörnskåp sekelskifte 1900, trärent, höjd: 99

398 1005  Hörnstolar Ett par

398 8045  Hörnvitrinskåp  höjd: 190

398 1568  Hushållsvåg + äggställ m.ä

398 1134  Jardinier Silver, Möllenborg, 1901, längd: 39 (lagad glasskål)

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1356  Kaffe/tegods c:a 40-del, Lidköping

398 1200  Kaffekanna + gräddkanna, silver, 1873, kaffekannan graverad

398 1021  Kaffeservis 12 del. Kunglig Dansk, Blå Blomst

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1401  Kaffeservis Rosenthal, Sansouici, 26 del

398 1271  Kaffeskedar 12 st, silver i schatull

398 1270  Kaffeskedar 12 st, silver i schatull

398 1272  Kaffeskedar 46st, silver, 700gr

398 1556  Kaffetabell Brasilien, 1929, 32x70

398 1583  Kameror 9 st + filmkamera + komunikationsradio

398 1215  Kandelabrar 1 par, Porslin, höjd: 13

398 8259  Kanna, Sekelskifte 1900, höjd: 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1217  Kannor 3 st+ senapskanna

398 1465  Karaff 1950-tal

398 1235  Karaff + 6st glas, Nanny Still Finland

398 1574  Karaffer 2st + 1st tillhörande glas

398 1224  Karmstol 50-tal, galon

398 1649  Karmstol Gustaviansk stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1365  Karmstol Louis XV-stil

398 1087  Karmstol Louis XV-stil,

398 1376  Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1156  Karmstolar 1 par, mahogny

398 1153  Karmstolar 1 par, Rokokostil

398 1300  Karmstolar 1-par (nyprod)

398 1402  Karmstolar 2 st, Rokokostil Omaka [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1150  Karmstolar Ett par, Yngve Ekström, Swedese, Laminett

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1083  Karta kopparstick, St Kopparberg, Hermelin 1800, 58x60

398 1105  Keramik 3 del, Bla Kålhuvud

398 1108  Keramik 3 del, Bla Palm & Nylund

398 8437  Keramik 3-del, Josef Ekberg

398 1070  Keramik 4 del bla. EU /Höganäs

398 8534  Keramik diverse 5 del

398 1397  Kista sent 1700-tal, längd: 87

398 1573  Klaffbord med låda, sent 1800-tal, mahogny

398 1366  Klockfodral 1910, ek

398 1180  Klockställ mässing, höjd: 12

398 1370  Klockställ+ fickur

398 1092  Konjakskupor 11 st

398 1149  Konsolbord  höjd: 84

398 1518  Konsolbord Karl Johan, Mahogny, längd: 88, djup: 44, höjd: 79

398 1578  Konsolbord mahogny, längd: 69, djup: 33, höjd: 70

398 8154  Konstglas 2 del. Orrefors/Kosta, höjd: 25

398 1107  Konstglas 6 del, Bla Wallien

398 1408  Kopparstick flertalet lösa blad, 1700-tal och framåt

398 1528  Kristall 5 del, div

398 8071  Krukor 3 st

398 1287  Kryddburkar 6st

398 1309  Kryddburkar 7st

398 1119  Kryddburkset Gustafsberg, 7 del

398 1252  Kuriosa 7 del, bla. ljussaxar

398 8569  Lackarbete 2 ryska dockor + 5 del

398 1570  Läderfåtölj Finlandia

398 1227  Lajmpbord Sekelskifte, höjd: 74

398 1535  Lampbord 1-par, höjd: 67

398 1668  Lampbord rokokostil

398 1225  Lampbord Sekelskifte, Vitmålat, höjd: 71

398 1256  Lampett Gustaviansk stil, Metall, höjd: 20

398 1039  Lampetter 1 par, metall, förgyllda

398 1172  Lavoar Vitmålad, Sekelskifte, längd: 80, djup: 50, höjd: 90

398 1346  Linne 10st, hellinne

398 1279  Linneduk Klässbols, 180x 310

398 1116  Litografi Manilla, Hc, Ulf Onsberg, 58 x 43

398 1384  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

398 1545  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 65

398 8192  Ljuskrona gustaviansk stil, höjd: 80

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1600  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65

398 1218  Ljusstakar 1 par, Mässing, höjd: 17

398 1422  Ljusstakar 1 par, metall, höjd: 23

398 1133  Ljusstakar 1 par, Silver, Rokokostil, höjd: 19

398 1566  Ljusstakar 1 par, tenn, Hallberg, 1930-tal, höjd: 21

398 1072  Ljusstakar 2 st Skultuna, höjd: 13/18

398 8570  Ljusstakar 3 st, metall , Danmark Stilling, höjd: 28-38

398 1257  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 25

398 1467  Lockurna+ 2 fat

398 1627  Lyktor mässing/glas 3 st

398 1572  Månbord 1-par, sent 1800-tal, intarsia, dia:116 (1st iläggsskiva)

398 1223  Månbord 1800-tal, björk, längd: 116, höjd: 76, +benförlängare (8cm)

398 1470  Martininglas 7 st, Rosenthal

398 1582  Maskaroner Lejon, metall dia 22

398 1431  Matbestick 22 del, silver

398 1445  Matbestick 6+6 i etui sent 1800-tal

398 1344  Matbestick 63-del, Vasamodell, N.S

398 1342  Matbestick 72-del inkl.fisk, Spetsmodell, N.S

398 1358  Matbestick Spetsmodell

398 1028  Matbestick i fodral 36 del. NS. Chippendale

398 1246  Matbord 1800-tal, höjd: 76

398 1003  Matbord Teak, 3 st ilägg

398 1483  Matsalsbord + 2 ilägg, Dia. 110, höjd: 73

398 1276  Matservis c:a 55-del"Myott" Staffordshire

398 1400  Matservisdelar 46 del

398 1201  Matservisdelar 55-del, Hackefors

398 1549  Matservisdelar c:a 40 del. Rörstrand, Pomona/Picknick

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1664  Matservisdelar Grön Anna, 39 del

398 8338  Matservisdelar Gustafsberg, "Vas", W Kåge, ca 60 del

398 1463  Matservisdelar Rosenthal

398 1099  Matservisdelar Rosenthal, ca 20 del

398 1517  Matta orientalisk, Anatol, 173x122

398 1635  Matta orientalisk, gallerimatta, Hamadan, 73x192

398 1085  Matta orientalisk, Gashgai 103x168

398 8171  Matta orientalisk, Hamadan, 126x185

398 1599  Matta orientalisk, Hamadan, 150x266

398 1308  Matta orientalisk, Hamadan, 98x397

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 8170  Matta orientalisk, Kolyai, 155x255

398 1475  Matta orientalisk, Nain, 124x195

398 1516  Matta orientalisk, old Hamadan, 190x130

398 1479  Matta orientalisk, Old Kerman, 192x289

398 1175  Matta orientalisk, Pakistan, 95x375 (slitage)

398 1086  Matta orientalisk, Semi-antik Afshar, 158x198 (slitage)

398 1474  Matta orientalisk, Täbriz, 102x150

398 1478  Mattor 2st Bidjar, 92x148 +46x60

398 1477  Mattor 2st, old Kerman, 58x122 + 53x120

398 1320  Mattor 3st, Pakistan, 80x128 +76x115 + 63x90

398 1075  Metronom

398 1618  Mikroskop el, i tälåda, höjd: 36

398 1466  Moccagods 8 del, Wedgwood

398 1229  Monterbord  höjd: 64

398 1030  Myntsamling 2 lådor

398 1029  Myntsamling i schatull

398 1458  Nattygsbord 1 par, mahogny

398 1423  Nysilver 3 del

398 1527  Nysilver 4 del

398 8178  Nysilverdelar Sockerskål på fot m.m

398 1352  Oljemålning "Landskap med å" 46x55

398 1312  Oljemålning 1800-tal, 50x60

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1168  Oljemålning 1800-tal, 75 x 107, Gårdsvy med höns

398 1166  Oljemålning 1800-tal, ätande flicka, 40 x 33

398 1137  Oljemålning Arne Lindberg, 1967, 52x58

398 1449  Oljemålning  Bertil Wahlberg, "Sydeuropeisk stadsvy" 45x73

398 1417  Oljemålning  Carl Brandt, 1920, Vinterlandskap, 50x120

S�ldes f�r 9.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1524  Oljemålning Carl Dahl, 1875, flickporträtt, 46x37

398 1413  Oljemålning  Carl Riddarsparre, 1925, insjö, 85x143

398 1311  Oljemålning  Carl Riise, Tak, 66x97

398 8449  Oljemålning Damporträtt, 35x30

398 1143  Oljemålning  David Wallin, Flicka på skär, 32 x 39

398 1420  Oljemålning Dynet, insjö, 34x24

398 1630  Oljemålning  E Berger, 'Lofoten', 43x51

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1631  Oljemålning  E Berger, Lofoten 33x42

398 1295  Oljemålning  Einar Palme, Getå 1951, 45x60

398 1289  Oljemålning  Folke Jupiter, "motiv från Gotland" 33x42

398 1167  Oljemålning  Franzén, Människor, 60 x 143

398 1207  Oljemålning Gård vid å, 43 x 71

398 1142  Oljemålning Highland Cattles, Louis B Hunt, 32 x 46

398 1522  Oljemålning  Hjalmar Grahn, 'Segelfartyg' 47x55

398 1601  Oljemålning Insjölandskap, sign Bengtsson, 50x70

398 1612  Oljemålning  Isto Jakola "Cirkusfolket" 43x33

398 1165  Oljemålning Karl Abel, Vinterlandskap, 22x29

398 1447  Oljemålning Klinkowström, "Minigolfen" 33x41

398 1122  Oljemålning Kopia, Romeo&Julia, 122x71

398 1561  Oljemålning Lage Hellman -63, Västeråsmotiv, 41x34

398 1118  Oljemålning Landskap, 60x120

398 1606  Oljemålning  Lennart Nilsson "Flickan i Hanover" diptyk, 38x46

398 1082  Oljemålning okänd konstnär, 1800-tal, Marin, 60x80

398 1550  Oljemålning osign, Människor, 54 x 31

398 1205  Oljemålning Oxkärra, E Dahl, 1921, 34 x 47

398 8005  Oljemålning Porträtt, M Tengberg , 1891, 38x47 ej ram

398 8175  Oljemålning Sanders, norskt fjordlandskap, c.a 1930, 72x91

398 1203  Oljemålning sign 1886, marin, 50 x 75

398 1219  Oljemålning Sign C. L, 60x87

398 8011  Oljemålning Sign C.B 98, 35x26

398 1202  Oljemålning Sign F Golden-Short, 1897, Bäck, 26 x 36

398 8196  Oljemålning Sign, 1912, 18x26

398 1204  Oljemålning sign, Kustmotiv, 43 x 77

398 1611  Oljemålningar 2 st Lennart Nordensvan

398 1425  Oljemålningar 2 st, motiv med barn

398 1326  Oljemålningar 2 st, Sign De Angelis, 30x38

398 7305  Oljemålningar  2st, Bengt Tandberg, 27x37

398 1610  Oljemålningar 3 st Lennart Nordensvan

398 1261  Örhängen Ett par, 18k, pärlor & briljanter

398 1266  Örhängen + ringar + armband, 5 del, 18k, 9g

398 1335  Orient mattor 2 st

398 1503  Öronlappsfåtölj

398 1669  Öronlappsfåtölj Plysch

398 1621  Överkast/duk 284x145

398 1242  Parfymdosa Sekelskifte 1900, glas/N.S (spricka)

398 1253  Parian Gustafsberg, Pojke med hund, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 18

398 1542  Parti frimärken svenska /utländska

398 1032  Parti frimärken vykort + almanackor

398 1529  Parti linne

398 8497  Parti linne div

398 1031  Parti medaljer + märken

398 1170  Parti vykort ca 450 st, Tidigt 1900-tal

398 8513  Pelarbord 1800-tal, dia:65, höjd: 73

398 1125  Pelarbord Furu, höjd: 75

398 1373  Piano Sv Pianofabriken

398 1127  Picknickväska 1950-tal

398 1544  Piedestal  höjd: 65

398 1292  Pigtittare 1800-tal

398 1314  Pigtittare Sekelskifte

398 1184  Pinnsoffa bemålad, längd: 190

398 8519  Plunta Karl XIV-Johan 1823

398 1403  Pottskåp  längd: 42, djup: 36, höjd: 65

398 1126  Pottskåp Furu

398 1192  Pottskåp med marmorskiva, höjd: 74

398 1604  Projektor i väska + duk

398 1315  Prydnadsurna (Nyprod), höjd: 62

398 1191  Punschkoppar 6 st. Danmark

398 1555  Ram Jugend, Mahogny

398 1623  Ramar 2 st, 100x81/86x66

398 1129  Ringar & örhängen 11, 3 g, 14-18 k

398 1624  Rökbord funkis, björk, ej glasskiva, fanérsk, 60x60x68

398 1294  Rökbord Orientaliskt

398 8410  Rölakanmatta matta, 144x194 Portugal, sign E S

398 1432  Salongsbord Karl-Johanstil, klaffar, mahogny, höjd: 75

398 1497  Salongsbord Mahogny, 1800-tal, höjd: 73

398 1598  Salongsgrupp Rokokostil, soffa + 1-par karmstolar + bord

398 1369  Samlartallrikar 13 st Rörstrand

398 1154  Satsbord 3 del [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1500  Satsbord 3 del, mahogny

398 1011  Satsbord 3 del, teak

398 1007  Satsbord 3 del, trä

398 1236  Schackbord Sent 1800-tal, med pjäser sep i skåp, Gjutjärn, höjd: 76

398 1508  Sekretär 40-tal, längd: 90, djup: 50, höjd: 105

398 1448  Servisdelar 15-del, Rörstrand "Iris"

398 1322  Sigill div

398 1321  Sigillstämplar div

398 1525  Silver Div ca 15 del

398 1380  Silver diverse 5 del

398 1062  Silversmycken halsband, armband, ringar och hängen

398 1051  Skål Flygsfors, Coquille, 1957, längd: 22

398 1472  Skål Flygsfors, Coquille, Dia. 16

398 1053  Skål glas, Lalique, dia 26

398 1319  Skål Konstglas, höjd: 11

398 7520  Skål Lalique France, längd: 20

398 1115  Skål + hästar 3 del, Keramik

398 1037  Skål + vas Berndt Friberg, höjd: 6 + 7

398 1111  Skål med lock Plast, Gustavsberg

398 1210  Skål+ vas, Orrefors, Kristall

398 1110  Skålar 3 del bla. Fuga, Orrefors

398 1571  Skålar 6 st. Nuutajärvi/Notsjö Finland i originalkartong

398 1025  Skålfat Meissen, dia 31, (2:a sortering)

398 8562  Skålvas Nuutajärvi/Notsjö Heikki Orvola, höjd: 9

398 1185  Skänk 1800-tal, bemålat, längd: 150, djup: 55, höjd: 132

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1378  Skåp  längd: 40, djup: 32, höjd: 60 + korg, Kina

398 1121  Skåp Allmoge bemålat, längd: 116, djup: 42, höjd: 173

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1639  Skåp barockstil, 1800-tal, längd: 180, djup: 72, höjd: 235

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1288  Skåp med snedklaff, 1800-tal, längd: 105, djup: 48, höjd: 219 (tvådelat)

398 1564  Skrifttavla Carl Gyllenstierna 1719, 38x52

398 1240  Skrin Empire, silverhandtag

398 1530  Skrin trä

398 8319  Skrin Trä/silver, längd: 19

398 1501  Skrivbord 1890-tal, längd: 138, djup: 83, höjd: 81

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1190  Skrivbord 2 lådor, Björk, längd: 95, djup: 60, höjd: 76

398 1222  Skrivbord 50-tal, teak, längd: 161, djup: 76, höjd: 78

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1159  Skrivbord Sekelskifte, längd: 98, djup: 51, höjd: 71

398 1605  Skrivbordsstol ek

398 1088  Skrivbordsstol läder, stål, JOC

398 1293  Skulptur Afrikana, höjd: 85

398 1316  Skulptur Konstmassa, Pojken med stickan, höjd: 28

398 1103  Skulptur Sign, -83, Ansikte, höjd: 44 med sockel

398 1054  Skulptur Soholm, Danmark, 1950-tal, kvinnohuvud

398 1060  Slagbord 1800-tal, halvbord, bemålat, höjd: 70

398 1434  Slagbord Bemålat, höjd: 74

398 1399  Slagbord Ek, höjd: 75

398 8479  Snedklaffsekretär Mahogny, längd: 98, djup: 49, höjd: 107

398 1160  Soffa 1890-tal

398 1066  Soffa 1890-tal, mahogny, längd: 190, (nyomklädd)

398 1633  Soffa 2-sits

398 1059  Soffa 2-sits, Le Corbusier-kopia, LC2 1976, svart läder/stålrör, längd: 165, (slitage)

398 1632  Soffa 3-sits

398 1493  Soffa Nyrokoko

398 1375  Soffa Rokokostil, Plysch

398 1593  Soffa+fåtölj Rotting

398 1189  Soffbord 1960-tal, teak, Danmark, längd: 150, höjd: 52, (fläckar)

398 1390  Soffbord Chippstil, längd: 86, djup: 56, höjd: 61

398 1543  Soffbord Glas/mässing, längd: 140, höjd: 59

398 1388  Soffbord med lådor,

398 1130  Soffbord Med omgjord skiva

398 1591  Soffbord ribbor

398 1148  Soffbord rokokostil, (nutida)

398 1536  Soffbord med klaffar England, längd: 114, djup: 66, höjd: 57

398 1258  Solfjäder + flugpiska

398 7081  Soppslev 1800-tal, Silver/kokosnöt, Sign I.C

398 1022  Soppslev+ såssked + sockerströare, silver, bl.a. 1800-tal

398 1523  Soppslevar 2 st, Silver /ns,

398 1666  Spegel  höjd: 70

398 8575  Spegel + 1 par lampetter

398 1331  Spegel /Nyprod), höjd: 63

398 1519  Spegel 1800-tal, Mahogny, höjd: 133

398 1659  Spegel 1920-tal, målad, höjd: 100

398 7502  Spegel barockstil, 1800-tal, höjd: 38

398 8134  Spegel Blyinfattad, höjd: 87

398 1164  Spegel Blyinfattad, höjd: 98

398 1323  Spegel Brons, höjd: 45

398 1138  Spegel Empirestil, höjd: 80 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1339  Spegel Förgylld, höjd: 100

398 1338  Spegel Förgylld, höjd: 130

398 1337  Spegel Förgylld, höjd: 80

398 1367  Spegel Gust.stil, sekelskifte, höjd: 75

398 1132  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 140, (nyprod)

398 1414  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 64

398 1163  Spegel med ljusarmar, förgylld, 1800-tal, höjd: 67

398 1415  Spegel nutida, höjd: 62

398 1490  Spegel Nyrokoko, höjd: 85

398 1507  Spegel Oval, höjd: 75

398 1486  Spegel Rektangulär, höjd: 58

398 1131  Spegel rokokostil, 106 x 122 (nyprod)

398 1398  Spegel Rokokostil, höjd: 72

398 1569  Spegel snidat trä, höjd: 49

398 1650  Spegellampett Senbarock, ljusarm saknas, höjd: 68

398 1368  Spelbord 1800-tal, mahogny + spelpjäser (skador)

398 1230  Spelbord Nyrokoko, med låda, längd: 104, djup: 51, höjd: 79

398 1178  Statyett sign. A.Danel, Art Déco-stil, konstmassa, höjd: 77

398 1026  Statyett på sockel  höjd: 34 + diverse militaria, silver/nysilver

398 1438  Stol NK, ek

398 1586  Stolar 1 par teak snörsits,

398 8074  Stolar 1 par, Allmoge

398 1392  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

398 8014  Stolar 1 par, Jugend

398 7240  Stolar 1 par, nyrokoko

398 1328  Stolar 1 par, Nyrokoko

398 8015  Stolar 1 par, Sekelskifte

398 1371  Stolar 1-par

398 1537  Stolar 1-par, 1890-tal (solkigt tyg)

398 1355  Stolar 1-par, ek med lädersits

398 1607  Stolar 1-par, Jugend

398 8483  Stolar 1890-tal, 4 st

398 1433  Stolar 3 st, gustaviansk stil

398 1176  Stolar 5 st, Lilla Åland, Carl Malmsten

398 1590  Stolar 7 st stapelbara "Plasson" Israel, stålrör/plast

398 1481  Stolar Gustaviansk stil, 12 st

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1454  Stolar nyrokoko, 1 par

398 1198  Stop silver, GAB, 1942, höjd: 19, graverad

398 1444  Stränginstrument Herdim, 8 strängad fodral medföljer

398 1597  Stringhyllor 15st hyllplan + lådor

398 1596  Stringhyllor 18st hyllplan

398 1065  Svanstolar 1 par, 1800-tal, (nyomklädda)

398 8273  Svärd 2st, Kina

398 1136  Svepask 1800-tal

398 1188  Sybord Karl Johan, Längd: 50, djup: 50, höjd: 67

398 1484  Sybord Nyrokoko, höjd: 77

398 1391  Taburett Louis XV-stil

398 1665  Taburetter 1800-tal, 1 par

398 1052  Takarmatur 1920-tal, glas, höjd: 24

398 1009  Takarmatur 60/70-tal

398 1057  Takarmatur glas, 1950-tal, höjd: 25

398 1206  Takarmatur Kristall, höjd: 54

398 1626  Takarmatur malm, höjd: 60

398 1548  Takarmatur malm-modell, höjd: 34

398 1498  Takarmatur Mässing

398 1233  Takarmatur Med prismor, höjd: 55

398 1405  Takarmatur Orrefors, höjd: 60

398 1093  Takarmatur Tiffanystil, dia 46

398 1603  Takarmatur Venetiansk, höjd: 65

398 1048  Takarmaturer 2 st, 60/70-tal

398 1334  Taklampa Etsat glas, höjd: 27

398 1383  Tallrikar 3st, Kina (1st med lagning)

398 8247  Tallrikar 5 st. Def, Holland, 1800-tal, fajans, (skador)

398 1455  Tamburmajor

398 1330  Tavelramar 2 st, Sekelskifte

398 1140  Tavla Gyllenläderstapet, 76x45, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

398 1117  Tavla tryck, polen, 80x123

398 1648  Tavlor 2 st, Sängkammarbilder, 40 x 30

398 1069  Tegods 3 del Spisa Ribb, Gustavsberg

398 1608  Terma 8 del, Stig Lindberg, Gustavsberg

398 1341  Terrin med fat & lock, Rörstrand

398 1013  Terrin med lock, Rörstrand

398 1244  Teservisdelar Gustafsberg Garden, 12 del

398 1427  Teskedar 10 st, silver

398 1023  Teskedar c:a 55 st. silver, olika modeller

398 1001  Tidningsbord Rosenträ

398 1113  Tillbringare med Isbehållare, Tyskland

398 1275  Toiletteset 5 del

398 1296  Träsnitt 2 st, Japan (1 efter Hokusai)

398 1286  Träsnitt 2 st, Maja Fjaestad, Björkhänge samt blåklockor,

398 8024  Tusch F Lund, 1853, 23x18

398 1077  Tv-bänk England, mahogny, 77x47x36

398 1620  Ugglor samling ca 20 st

398 7479  Urna Kina, höjd: 43

398 1563  Väggamplar 1 par, smide, höjd: 100

398 1187  Vägghylla med 2 lådor, höjd: 73

398 1653  Vägglampetter 3 st Malm, höjd: 30

398 1625  Väggpendyl  höjd: 50

398 1637  Väggpendyl förgylld, höjd: 60

398 1183  Väggpendyl Förgylld, höjd: 66

398 1662  Väggpendyl Gustaviansk stil + 1 par lampetter, H Kumlin Sthlm, höjd: 75

398 1231  Väggvitrinskåp  höjd: 68

398 1496  Väglyster  höjd: 45

398 1034  Vas Chamotte, höjd: 15 + skål, höjd: 5, Gunnar Nylund

398 1214  Vas Gefle, höjd: 40

398 1441  Vas Herman Kähler Danmark, Jugend, höjd: 24

398 8299  Vas  Iittala, Tapio Virkkala, 1542, höjd: 29

398 1237  Vas Kåge, Gustavsberg, höjd: 8

398 1036  Vas Kunglig Dansk, höjd: 16

398 1515  Vaser 3 st, stengods

398 8566  Vaser 4 del konstglas, höjd: 12-30

398 1609  Vevgrammofon

398 1468  Vinglas 6 st, bemålade

398 1469  Vinglas 9 st

398 1324  Vinkylare Ns, höjd: 17

398 1120  Vitrinskåp Mahogny

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 februari 2006 16:00)

398 1372  Ytterfoder 3st, Gustavsberg "Empire"