Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 december 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1001 5388  Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), äpplen, signerad. 1989, 26x28

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:49)

1001 9011  Fällbord 1700-tal, längd: 94 cm, djup: 61 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:40)

1001 5677  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Trädgårdsmästaren, 135/200, motivet: 23x31

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:23)

1001 7098  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 43/50, motivet: 32x24

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:23)

1001 9005  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 43/50, motivet: 32x24

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:22)

1001 9003  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), 31/50, signerad, 94x65

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:01)

1001 9029  Färglitografi Karel Appel (1921-2006), 27/75, motivet: 50 x 64

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:30)

1001 9053  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), EA-upplaga, 29x42

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:38)

1001 9066  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:40)

1001 9060  Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:17)

1001 9022  Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:13)

1001 9023  Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:10)

1001 9059  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Lilla Eva

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:28)

1001 9007  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:40)

1001 9008  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:42)

1001 9043  Gallerskålar + fat, 1 par, Kina, längd: 27-29

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:38)

1001 9026  Krucifix 1700-/1800-tal, (ej kors), höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:21)

1001 9063  Matsalsskåp med vitrin, 1800-tal, längd: 127 cm, djup: 43 cm, höjd: 198 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:48)

1001 9045  Matta orientalisk, Semiantik, 150x225

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:05)

1001 9044  Matta orientalisk, Semiantik, Figural, 180x258

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:47)

1001 9062  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), 'tallen och skuggan' 42x53

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:44)

1001 9025  Oljemålning Bert Håge Häverö (1932-2014), skärgårdsbor, signerad, -71, 16x22

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:12)

1001 9068  Oljemålning efter, Rodchenko, 75x32

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:19)

1001 9048  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), signerad, 69x64

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:30)

1001 9047  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), signerad, 80x75

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:38)

1001 9009  Oljemålning Lambert Werner (1900-1983), 1937, Komposition

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:57)

1001 9021  Oljemålning Mauritz Karström, (1962-2005), Monogramsignerad MK, "Svensk sommar", 1998, 47x55

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:36)

1001 6074  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, draperad kvinna, 48x38

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:39)

1001 9037  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, England, 47x60

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:54)

1001 9014  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1800-tal. Stilleben, duk 61x84

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:59)

1001 4003  Oljemålning Ragnar Sandberg (1902-1972), Signerad R. S 37, 'Lilla Bommen', Med intyg a tergo av konstnären 1948, 42 x 48

S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:17)

1001 9006  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Stilleben, signerad. 1986, 54x45

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:44)

1001 8319  Pastell Vytautas Kasiulis (1918-1995), lutaspelare, 65x44

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:33)

1001 9034  Puderstol 1700-tal, Bemålade

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:32)

1001 9069  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Farstagods, diameter: 23 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:10)

1001 9041  Skrivbyrå Sengustaviansk, med stenskiva, längd: 114 cm, djup: 57 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:27)

1001 9049  Skulptur Arne Jones (1914-1976), Metall på träsockel, Signerad -60-70 2 4, höjd: 14 exklusive sockel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:03)

1001 9071  Skulptur Biktbuddha, Kina, 1700-/1800-tal, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:24)

1001 9039  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), 'Springare', Gustavsbergs Studio, längd: 17 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:34)

1001 9042  Spegel + Konsol, Karl Johan, längd: 95 cm, djup: 45 cm, höjd: 255 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:37)

1001 9036  Spegellampett Empire, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:49)

1001 9004  Speldosa 'Symphonion', + 50 st skivor, sent 1800-tal längd: 66 cm, djup: 39 cm, höjd: 93 + skivor

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:55)

1001 9040  Terrin med lock, Kina, Kompaniporslin, längd: ca 37

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:47)

1001 9018  Textil AB MMF, Märta Måås-Fjetterström, 39x39

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:45)

1001 6794  Tusch + bok, Albert Engström (1869-1940), motivet: 17 x 11

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:15)

1001 9055  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 9, 5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:06)

1001 9061  Vas Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:36)