1001 5388 Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), äpplen, signerad. 1989, 26x28
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:49)
1001 9011 Fällbord 1700-tal, längd: 94 cm, djup: 61 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:40)
1001 5677 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Trädgårdsmästaren, 135/200, motivet: 23x31
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:23)
1001 7098 Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 43/50, motivet: 32x24
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:23)
1001 9005 Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 43/50, motivet: 32x24
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:22)
1001 9003 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), 31/50, signerad, 94x65
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:01)
1001 9029 Färglitografi Karel Appel (1921-2006), 27/75, motivet: 50 x 64
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:30)
1001 9053 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), EA-upplaga, 29x42
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:38)
1001 9066 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:40)
1001 9060 Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:17)
1001 9022 Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:13)
1001 9023 Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), skinn
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:10)
1001 9059 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Lilla Eva
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:28)
1001 9007 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:40)
1001 9008 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Lamino
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:42)
1001 9043 Gallerskålar + fat, 1 par, Kina, längd: 27-29
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:38)
1001 9026 Krucifix 1700-/1800-tal, (ej kors), höjd: 50 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:21)
1001 9063 Matsalsskåp med vitrin, 1800-tal, längd: 127 cm, djup: 43 cm, höjd: 198 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:48)
1001 9045 Matta orientalisk, Semiantik, 150x225
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:05)
1001 9044 Matta orientalisk, Semiantik, Figural, 180x258
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:47)
1001 9062 Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), 'tallen och skuggan' 42x53
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:44)
1001 9025 Oljemålning Bert Håge Häverö (1932-2014), skärgårdsbor, signerad, -71, 16x22
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:12)
1001 9068 Oljemålning efter, Rodchenko, 75x32
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:19)
1001 9048 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), signerad, 69x64
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:30)
1001 9047 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), signerad, 80x75
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:38)
1001 9009 Oljemålning Lambert Werner (1900-1983), 1937, Komposition
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:57)
1001 9021 Oljemålning Mauritz Karström, (1962-2005), Monogramsignerad MK, "Svensk sommar", 1998, 47x55
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:36)
1001 6074 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, draperad kvinna, 48x38
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:39)
1001 9037 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, England, 47x60
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:54)
1001 9014 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1800-tal. Stilleben, duk 61x84
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:59)
1001 4003 Oljemålning Ragnar Sandberg (1902-1972), Signerad R. S 37, 'Lilla Bommen', Med intyg a tergo av konstnären 1948, 42 x 48
S�ldes f�r 76.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:17)
1001 9006 Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Stilleben, signerad. 1986, 54x45
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:44)
1001 8319 Pastell Vytautas Kasiulis (1918-1995), lutaspelare, 65x44
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:33)
1001 9034 Puderstol 1700-tal, Bemålade
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:32)
1001 9069 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, Farstagods, diameter: 23 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:10)
1001 9041 Skrivbyrå Sengustaviansk, med stenskiva, längd: 114 cm, djup: 57 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:27)
1001 9049 Skulptur Arne Jones (1914-1976), Metall på träsockel, Signerad -60-70 2 4, höjd: 14 exklusive sockel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:03)
1001 9071 Skulptur Biktbuddha, Kina, 1700-/1800-tal, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:24)
1001 9039 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), 'Springare', Gustavsbergs Studio, längd: 17 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:34)
1001 9042 Spegel + Konsol, Karl Johan, längd: 95 cm, djup: 45 cm, höjd: 255 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:37)
1001 9036 Spegellampett Empire, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:49)
1001 9004 Speldosa 'Symphonion', + 50 st skivor, sent 1800-tal längd: 66 cm, djup: 39 cm, höjd: 93 + skivor
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:55)
1001 9040 Terrin med lock, Kina, Kompaniporslin, längd: ca 37
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:47)
1001 9018 Textil AB MMF, Märta Måås-Fjetterström, 39x39
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:45)
1001 6794 Tusch + bok, Albert Engström (1869-1940), motivet: 17 x 11
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 18:15)
1001 9055 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 9, 5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 19:06)
1001 9061 Vas Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2015 20:36)