Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 maj 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

151 3046  Affisch Litografisk, Miro, 70x49

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3044  Affisch Litografisk,"Picasso", Mourlot Paris 1953, 108x67

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3006  Badkarssoffa Gustaviansk stil, förgylld

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3013  Bordslampfot Jugend, brons

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3054  Fat Tenn, Schultz, Upsala 1769, dia 36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3053  Fat Tenn, Sthlm, 1767, "Riksvapnet", dia 35

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3022  Flakonger 2 st, silver/kristall

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3024  Gallerskål Berlin, 1800-tal, Dia25

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3037  Golvur Norwich, England,

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3020  Gräddkanna Silver, Ryssland,

151 1050  Handspegel Silver, 1879

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 7034  Kaffeservis 3 del, Silver, GAB

151 3014  Kakfat 2 st, Bing & Grøndahl, 1800-tal

151 3005  Karmstol Gustaviansk stil, förgylld

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3026  Karmstolar 1 par, nyrokoko

151 3030  Konsolbord nyrokoko, förgyllt, H82

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3036  Ljuskrona Oscariansk, H100

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3032  Matservis Limoges, Frankrike, ca 60 del

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 1055  Matta orientalisk, Teckebochara, 117x113

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 1045  Oljemålning 1800-tal, Sign C.Morris, Landskap, 60 x 50

151 3007  Oljemålning Ekpannå.Tillskriven Adriaen van Ostade. Gycklare. 1600-tal. 26,5x20,5. Prov. Ehrendals Slott.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3049  Oljemålning  Erik Jerken, Blomstilleben, 90x59

151 3031  Oljemålning  Gerhard Nordström, 72x53

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3001  Oljemålning Italien, 1700-tal, allegori, 56 x 42

151 1060  Oljemålning  Karl Bergman, Skärgård, 43 x 63

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3003  Pigtittare Karl Johan, Meanderbord, H58, mahogny

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3010  Pistol 1800-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3009  Pistol 1800-tal, snidat handtag

151 3035  Salongsgrupp 10 del, Utställd Stockholm 1909, Mahogny, Intarsia

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3018  Skål Kosta, H14

151 3019  Skål Silver, H16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3021  Skål Silver, H7

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 1002  Skålar Ett par, silver, Sheffield, 1911, L14

151 1062  Skåp Furu, 1800-talets början, L123 D54 H179.Proviniens Ehrendals slott.

151 6348  Soppslev silver

151 1049  Soppslev silver

151 1048  Soppslev Silver, J H Lampa, 1810-tal

151 3045  Stigbyglar 1 par,s k Abumi, silverinlägg. Japan 1700-tal, sign

S�ldes f�r 11.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3027  Stolar 1 par, nyrokoko

151 7014  Stolar 2 st, 1 sign O P

151 3025  Tallrikar 13 st, Meissen

151 3015  Vas Brons, Jugend, E Kock, H17

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 3016  Vas  Brons, Jugend, J Färngren, H9

151 1044  Vas  Gustafsberg studio, Lisa Larson, H23

151 1037  Vas  Rörstrand, H37

151 3017  Vas  Silver, Borgila, 1941, H21

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)

151 7035  Vinkanna Silver, Sheffield, 1800-tal, H35

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2002 18:00)