Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 maj 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1545 1015  Blandteknik Henry Schäf, Porträtt av Oscar II. Signerad, blandteknik, daterad -91, Krönt ram, 52x35 cm, yttermått inklusive ram: 70x55

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:07)

1545 1045  Blomsterbord Torbjørn Afdal, "Krobo", Bruksbo, Mellemstrand, Norge. Jakaranda (Cites-intyg medföljer). Bredd: 150 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:27)

1545 1044  Bordspendyl Empire, Frankrike, Marmor. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:50)

1545 1029  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Picknick". Signerad, numrerad 48/210. Färglitografi, bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:25)

1545 1026  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 100-142 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)

1545 1027  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 100-142 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:28)

1545 1008  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. "San Fransisco-lampan", modell 2431, Firma Svenskt Tenn. Etikettmärkt, Formgiven 1938. Höjd: ca 115-166 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:20)

1545 1028  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Kryckan", modell 2548. Valnöt och mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: ca 100-135 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:43)

1545 1050  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, G 1838. Höjd: 124 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:36)

1545 1058  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell G-2326. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 123- 150 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:04)

1545 1035  Golvlampa Tore Ahlsén (1906-1991), Sverige. "Napoleon vid Nilen". Svart metallfot, tre ljuspunkter, flyttbar lamphållare med vit tygskärm. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:21)

1545 1062  Karmstol design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina"

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:07)

1545 1053  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)

1545 1056  Ljusstakar ett par, Sengustavianska. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:37)

1545 1007  Mapp med reproduktioner Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. Mapp med 48 reproduktioner. Med text av Gotthard Johansson. Tryckt i 500 exemplar, varav detta är nr 34, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1945. Längd: 80 cm, djup: 40 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)

1545 1003  Matbord Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Matbord med så kallade holländska utdragsskivor, teak. Modell "AT-312", Andreas Tuck, Danmark, 1960-tal. Brännstämplat. Bredd: 140-240 cm. Djup: 90 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)

1545 1059  Matservisdelar Royal Copenhagen, "Vifte guld", ca 65 del

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:52)

1545 1052  Nattygsbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny. Bredd: 40 cm. Djup: 66 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:26)

1545 1034  Oljemålning Anatole de Beaulieu (1819-1884), Signerad, Harem. Olja på duk, 80x50 cm, yttermått inklusive ram: 108x79 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:25)

1545 1013  Oljemålning Franz Rumpler (1848-1922), Österrike. Flicka vattnandes blommor. Jugend. Signerad. Olja på pannå, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:54)

1545 1009  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Egypten". Signerad. Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 39x50 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)

1545 1042  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignerad, 1940, Modell med hatt. Olja på duk, 80x63 cm, yttermått inklusive ram: 102x89 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:55)

1545 1032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Landseers art, motiv med hundar. Olja på duk, 63x75, oramad

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:02)

1545 1005  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, Komposition. Olja på pannå, 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)

1545 1046  Sekretär Rokoko. Bredd: 100 cm, djup: 53 cm, höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:24)

1545 1055  Sideboard Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2115. Längd: 132 cm. Djup: 46 cm, höjd: 72-74 cm, nyckel

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:36)

1545 1010  Skulptur Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Molnbäraren. Signerad, koppar/Teak. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)

1545 1057  Skulptur Alfred Ohlson (1868-1940), Sverige. Herman Bergman Fud. Flicka med fågel. Brons. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:25)

1545 1001  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Änglahuvud". Millesgården, FFA fondeur. Skulptur i grönpatinerad brons på sockel av brons. Höjd: ca 18 cm inkl sockel

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)

1545 1036  Skulptur Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. "Dans". Signerad, daterad 1918. Skulptur i patinerad brons. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)

1545 1037  Skulptur Georg Ganmar (1916-1976), Sverige. Häst, brons. Signerad, daterad -53, Otto Meyer eftr fud. Höjd: 19 cm. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)

1545 1016  Skulptur Häst, Kina, Handynastin. Längd: 33 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)

1545 1004  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pippi Långstrump, Gustavsberg 1969-1971. Målad och delvis glaserad stengodslera. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)

1545 1031  Skulptur Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, multipel, gjuten resin. Originaletui. Höjd: 10,5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)

1545 1019  Spegel rokoko. Höjd: 82x cm. Bredd: 34 cm. Ombronserad, senare fasettslipat glas

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:11)

1545 1040  Spritbarometer Louis XVI, "Barometre Selon Coriselly", Frankrike. Höjd: 88 Bredd: 43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)

1545 1025  Stolar 6 st, sengustavianska provinsarbeten

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)

1545 1030  Teckning Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Kvinnostudie. Signerad. Bildmått: 47x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:00)

1545 1017  Uppläggningsskedar Ett par, silver, WT, London, England, Monogram. Längd: 28,5 cm, vikt: 205g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:02)

1545 1011  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Tjur", Strömbergshyttan 1991. Signerad. Skulptur i polykrom dekor av tjuransikte i underfångsglas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:41)