978 3027 Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), signerad 1877, Båt med fästning i bakgrunden, 29x21
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:58)
978 3044 Bålskål Silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1916, höjd: 20 cm, diameter: 27 cm Ca 870 gr
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:36)
978 3033 Bestick 63 del, Silver, CG Hallberg, Chippendale, 2100g brutto
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:14)
978 3030 Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Flöjtspelande kvinna, 38x27
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:25)
978 1200 Bordslampa Jugend, koppar /järn, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:01)
978 3021 Cloissonné diameter: 20 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:58)
978 3015 Etsning Eduard Wiiralt (1898-1954), Kaltradel 1938, pojke, motivet: 40 x 29
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:25)
978 3065 Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), 284/300, motivet: 21 x 16, monogramsignerad
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:25)
978 3048 Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 11/ 310, motivet: 39x49
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:08)
978 3036 Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, fårskinn
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:00)
978 3050 Fåtölj + fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese, 2003
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:06)
978 7276 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1838
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:38)
978 2009 Kandelaber Silver, Gustaviansk stil, 1900-talets början, höjd: 48 cm ca 980 gr
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:23)
978 3016 Kolonner Ett par, med kapitäl, snidat trä, Indien, höjd: 208 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:53)
978 3061 Ljuskrona Barockstil, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:49)
978 3034 Oljemålning Carl-Otto Hultén (f. 1916), Komposition, 33 x 40
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:59)
978 3013 Oljemålning Helge Linden (1897-1961), hamnmotiv, signerad, 37x45
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:04)
978 3020 Oljemålning Oidentifierad konstnär, stilleben, målad på plåt, 24x34
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:32)
978 3035 Oljemålning Robert Thegerström (1857-1919), Sign & intyg a tergo Elin Thegerström, 1890, 'Bois de Boulonge Paris', 26 x 18, impressionistiskt landskap med vattendrag
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:09)
978 3017 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Skogslandskap, 115 x 80
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:34)
978 3052 Oljemålning Tuomas Mäntynen, 1974, "Puita", Träd, Utställd på Gummesons Konstgalleri, 1976, 22 x 26
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:09)
978 2218 Pilgrimsflaska Kina, omkring 1900, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:26)
978 3010 Pottskåp Sengustavianskt, längd: 48 cm, djup: 33 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:57)
978 3028 Röllakan Edna Martin, Svensk Hemslöjd, Signerad E. M, 160 x 209 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:05)
978 3046 Skänk Gustaviansk stil, 1800-tal, bemålad, längd: 136 cm, djup: 50 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:15)
978 5288 Skeppsporslin i låda, 25 del, Rörstrand för NK Nordiska Kompaniet, Kungliga Svenska Segel Sällskapet, märkta med Kungakrona och SSS
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:15)
978 3007 Skrivset 5 delar, Silver 925 / emalj
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:23)
978 3054 Skulptur Ninnan Santesson (1891-1969), Brons, Herman Bergman, på sockel, höjd: 35 tot
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:30)
978 3026 Spegel 1800-tal, Etikettmärkt Hermann Tautz Kungl Hof Förgyllare och modelleur i Stockholm, höjd: 153 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:04)
978 9025 Stolar 2 st, John Kandell (1925-1991), 'Camilla', laserad massiv bok
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:39)
978 3009 Stolar 2 st, Sjuan, Fritz Hansen, design Arne Jacobsen
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:11)
978 3037 Stolar 4 st, 7-an (sjuan), Fritz Hansen, 1978
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:12)
978 3003 Stolar 4 st, Sjuan, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1973, Galonklädda
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:25)
978 3002 Stolar 6 st, Sjuan, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 1973, Galonklädda
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:24)
978 3051 Stolar Ett par, "Diamond Chair", Harry Bertoia
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:10)
978 3001 Taburetter 1 par, Gustavianska
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:32)
978 3005 Taburetter 1 par, Sengustavianska, kompletterade
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:09)
978 3047 Takarmatur 40-tal, Mässing, Glaskupor, höjd: 70 ca
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:19)
978 3022 Tallrikar 1 Par, djupa, Samson med vapen, 1800-tal, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:32)
978 3031 Toiletteset Silver/Emalj, Frankrike, Art Deco
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 20:59)
978 3066 Utställningsaffisch Roy Lichtenstein (1923-1997), litografi / offset 1988, Signerad, 'ROY LICHENSTEIN, Heland Wetterling Gallery, Stockholm. October 25 - November 20, 1988. ', bladets mått: 69, 5 x 79, 5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:42)
978 3004 Väggbord Gustavianskt, med stenskiva, längd: 64 cm, djup: 35 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 18:00)
978 3014 Värja 1700-/1800-tal, 88
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:35)
978 3059 Vitrinskåp Intarsia, Sent 1800-tal, längd: 67 cm, djup: 35 cm, höjd: 159 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 augusti 2015 19:35)