Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 november 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1360 3244  Adventsljusstakar Ett par, Gnosjö, mässing. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:54)

1360 3584  Äggkoppar 6 st, nysilver, med fat, Höjd: 6cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 3134  Akvarell Åke Plantin (1898-1987), Sverige. Vinterkust. Signerad, 45x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:21)

1360 3600  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Johannes Kyrka, 1923. Signerad. Motivet: 14x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:01)

1360 2047  Akvarell Ivan Stern (f. 1977), Ryssland. Bro. Signerad Ivan Semenov, daterad 2005. 47x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:23)

1360 3253  Akvarell Kina. Signerad. Motivet: 70x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:50)

1360 3053  Akvarell Tatiana Kotliarova (f. 1959), Stockholmsmotiv, motiv från Slussen. Signerad. Bladets mått: 28x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:48)

1360 3613  Akvarell Wallberg, Signerad, 26x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:38)

1360 3142  Ampel Karl Johan-stil, mässing, glaskupa, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:20)

1360 3352  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:37)

1360 3493  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 3399  Armband 18k guld, Bismarck, GFAB. Längd: 20cm, vikt: 19g.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:42)

1360 3423  Armband 18k guld, X-länk. Längd: 19cm, 1986, vikt: 13g.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:13)

1360 3628  Bägare silver, CG Hallberg, 1924. Höjd: 1, Vikt: 230 gr

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:50)

1360 3511  Bägare & servettring 8 delar, silver. Längd: 7,5 cm. Höjd: 2-10 cm, vikt: 345 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:44)

1360 2018  Bålskål Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Diameter: 32 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:50)

1360 3588  Bestick diverse silver, 16 delar. Vikt: 355 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3358  Bestick silver, Udda, ca 25 delar, Bruttovikt: 510 g ca (varav knivar 153 g ca)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:45)

1360 3212  Bestickuppsättning 96 delar, "Guld", Lagerhaus

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:59)

1360 3447  Bestickuppsättning nysilver, Monogram, Modell Sv. Spets, bland annat Fiskbestick

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:18)

1360 3163  Blandteknik Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Med dedikation, Kustmotiv med hästar. Signerad, 45x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:04)

1360 2463  Blandteknik Kina. Signerad. Motivet: 38x53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:06)

1360 9055  Blandteknik Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Komposition, Gouache / papper. Signerad, daterad 1977. Bladets mått: 63x94,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:47)

1360 2230  Blandteknik Oidentifierad konstnär, Kina. Häst. Signerad. Motivet: 44x67cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 3195  Blandteknik Oidentifierad konstnär, Rumänien. Mansporträtt, 34x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:30)

1360 3207  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Slag. Ej signerad. Motivet: 10x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:03)

1360 2634  Blandteknik / collage Kreml, Signerad W Meyer, 1936,63x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:24)

1360 3500  Bojaner 2 st. Höjd: 20x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:48)

1360 3160  Bokmärke + brevkniv, 2 delar, silver, Sydamerika, Vikt: 100g ca. Längd: 11,5-18,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:33)

1360 3069  Bokstöd Ett par, hästar. Konstmaterial, Höjd: 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 3102  Bokstöd Ett par, Ugglor, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:03)

1360 3221  Bokverk Doctor Gottfried Less om Sjelfmord, Stockholm 1788

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:44)

1360 3229  Bord bemålat. Bredd: 140, djup: 70 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 3552  Bord och stolar 4 st, 1920-/30-tal. Diameter: 100cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:41)

1360 3151  Bordsfotogenlampa omkring 1900, Elektrifierad, glas. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:14)

1360 3251  Bordslampa 1970-tal. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:50)

1360 3261  Bordslampa Frankrike. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:50)

1360 2388  Bordslampa Herend, Ungern, Porslin. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:55)

1360 3586  Bordslampa höjd: 70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:30)

1360 3308  Bordslampa mässing. Höjd: 64cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3519  Bordslampa NK. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:09)

1360 3111  Bordslampa Tiffanystil, nutida. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:51)

1360 3554  Bordslampa Tuben, Ateljé Lyktan. Längd: 80, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:15)

1360 3121  Bordslampfot Asien, porslin. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:39)

1360 3617  Bordslampfötter 2 st, nutida. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:40)

1360 2643  Bordslampfötter ett par, Keramik, Orientaliska. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:31)

1360 2659  Bordslampfötter ett par, Kina. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:56)

1360 2668  Bordslampfötter ett par, Kina. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:14)

1360 3279  Bordslampor Ett par, Italien. Höjd: 76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:31)

1360 2667  Bordsplateau 2 delar, Nysilver. Längd: 30+ 30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:07)

1360 3571  Bordstabletter 9 st, Astrid Sampe (1909-2002), Linne, 31x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:08)

1360 3080  Bordstelefoner 3 st, Ericofon, Kobra. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:41)

1360 2658  Bordsur 1800-tal. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:55)

1360 3379  Bordsur Empirestil. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:51)

1360 3078  Bordsur mahogny, Tidigt 1900-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:18)

1360 3079  Brandsvärd Modell 21R, "A& E-H". Längd: 60,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:01)

1360 3147  Bricka nysilver, Med handtag, monogram. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:27)

1360 3120  Brickor + ask, 5 + 1 delar, trä, Italien, 23-41. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:23)

1360 3480  Brickor 2 st, nysilver. Längd: 42-45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3049  Brosch 18k guld, och hänge. Längd: 1-4cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3368  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 3410  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 84, djup: 41 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:13)

1360 3226  Byrå längd: 97 cm, djup: 44 cm, höjd: 70 cm

1360 3332  Byrå Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft. Delvis äldre delar. Fanerad med valnöt med flera träslag. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 124, djup 63, höjd 89 cm, nyckel saknas, PROVENIENS: Lars-Yngve Johanssons samling

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:46)

1360 3405  Byrå Rokokostil. Med stenskiva. Bredd: 50 cm. Djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:19)

1360 3400  Byråar Ett par. Längd: 37 cm. Djup: 29 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 3479  Cake stand mahogny, England. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:31)

1360 3483  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 43/75. Motivet: 67x51cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:17)

1360 3031  Champagneglas 12, Kosta Boda. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:09)

1360 3340  Champagneglas 12st+ 12st, vinglas, Bohemia. Höjd: 18-21cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:01)

1360 3520  Champagneglas 2 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "2000". Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:50)

1360 3521  Champagneglas 6 st, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:51)

1360 3074  Champagneglas 7 st, "Rörstrand". Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:38)

1360 3103  Champagneglas 8 st, Duka. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:38)

1360 3494  Champagnekylare tenn. Längd: 40, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:48)

1360 3048  Collier 18k guld. Längd: 38cm, vikt: 23g.

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:09)

1360 2716  Dalahästar 2 st. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:22)

1360 2715  Dalahästar 5 st. Höjd: 11-15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:21)

1360 3030  Dessertglas 6 delar. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 3455  Dörrkläpp Fartyg, metall. Höjd: 17, "16 century Gallion"

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:59)

1360 3130  Dragkista Sengustaviansk, mahogny, Stenskiva, mässingsdekor. Bredd: 118. Djup: 59 cm. Höjd: 157 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 3064  Dragspel Hagström, Marita, i väska. Längd: 28,5 cm, djup: 30 cm, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 3065  Dragspel i väska, Scandalli. Längd: 42,5, djup: 36 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:47)

1360 3572  Dukar & tabletter Linne

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:02)

1360 3185  Etsning "Stokholmia", eftertryck. Ej signerad. Motivet: 24x78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:49)

1360 1581  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Kust. Signerad. Motivet: 15x19,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:58)

1360 3474  Etsningar 2 st, Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. 10x10 respektive 18x13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:36)

1360 3204  Etsningar 4 st, Svensk industri, 1800-tal. Ej signerad. Motivet: 16x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 3174  Etsningar 8 st, växtplanscher, eftertryck. Ej signerad. Motivet: 18x11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:37)

1360 2002  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 90/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:01)

1360 2679  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 89/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:53)

1360 3488  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Signerad Johansson, Skymning. Motivet: 34x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3043  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 86/310. Motivet: 60x66 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:15)

1360 3606  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp. Signerad, daterad 1973, PT, bladets mått: 88x65,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:45)

1360 3320  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 95/375. Motivet: 40x54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:01)

1360 3318  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 96/375. Motivet: 40x49cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:36)

1360 2722  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 240/295. Motivet: 21x30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:41)

1360 3525  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 156/360. Motivet: 34x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:14)

1360 3047  Färglitografi Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Predictor". Signerad, numrerad 43/100, daterad -93, ramens innermått: 49x69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:46)

1360 3541  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 121/375. Motivet: 43x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:10)

1360 3438  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 175/200. Motivet: 53x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:36)

1360 3092  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "I stora hemska skogen". Signerad, numrerad 355/360. Motivet: 30x46 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3161  Färglitografi Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vintermotiv mot Söder. Signerad, numrerad 173/360. Motivet: 38x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:56)

1360 3316  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 155/290. Motivet: 35x56cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 2269  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 40x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:49)

1360 2271  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 79/220. Motivet: 43x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:01)

1360 3273  Färglitografi Karl-Erik Forsberg (1914-1995), Sverige. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 47x44cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3123  Färglitografi Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 293/300. Motivet: 24x26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:49)

1360 3593  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 160/310. Motivet: 13x19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:52)

1360 3240  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 19x22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:11)

1360 3524  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 69/225. Motivet: 73x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:35)

1360 3002  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 34/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:36)

1360 3444  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 53/80. Motivet: 78x49cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:06)

1360 3446  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 62/80. Motivet: 78x49cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:53)

1360 2533  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Signerad, bladets mått: 56x76cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:57)

1360 3057  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 209/300,1980. Motivet: 52x63cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:09)

1360 3165  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Höstlandskap. Signerad. Motivet: 33x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:01)

1360 3054  Färglitografi Per-Olof Olsson (f. 1949), Sverige. Konditori. Signerad, numrerad 351/360. Motivet: 29x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:15)

1360 3061  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ej numrerad. Motivet: 41x57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 3062  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ej numrerad. Motivet: 41x57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:25)

1360 3218  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 8/360. Motivet: 20x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:12)

1360 2577  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 108/110. Motivet: 21x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 2578  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 163/300 cm. Motivet: 350x265

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:36)

1360 3526  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 32/250, daterad 1991. Motivet: 70x52 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:04)

1360 3523  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 20/360. Motivet: 48x65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:06)

1360 3162  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Globen. Signerad, numrerad 21/100. Motivet: 40x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:10)

1360 2372  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 100/100. Motivet: 44x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:59)

1360 3432  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, Söder. Signerad, numrerad 321/375, daterad -80. Motivet: 40x57cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:14)

1360 3046  Färglitografi Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 13/99, bladets mått: 63x45,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:15)

1360 3533  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 105/260. Motivet: 33x43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:06)

1360 3182  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), "Notre Dame de Paris". Signerad, numrerad 85/175, bladets mått: 45x55,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3181  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 85/175. Bladets mått: 45x55,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:02)

1360 3093  Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Gamla Stan. Signerad, numrerad 100/280. Motivet: 44x31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3288  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 152/320. Motivet: 45x34 cm

1360 3587  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), med dedikation, ramens innermått: 79x57 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:08)

1360 3115  Färglitografier 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerade. Motivet: 45x77 & 34x54 cm

1360 3202  Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Hamnmotiv, 260-upplaga. Signerad. Motivet: 26x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:12)

1360 3607  Fat + skål på fot, nysilver. Längd: 47, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3327  Fat 12 st + skål. Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk. Rött glas. Diameter: 18-20cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:06)

1360 3602  Fat 3 st, Rörstrand. Längd: 38cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:28)

1360 3050  Fat 4 st, Kina. Diameter: 12-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:39)

1360 3546  Fat Imaridekor, 1800-tal, diameter: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3260  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 13,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:29)

1360 3110  Fåtölj 1960/70-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:26)

1360 3538  Fåtölj Art Déco, ställbar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:05)

1360 3380  Fåtölj funkis, möjligen Gösta Jonsson. Fast stoppad rygg och sits, plysch

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:03)

1360 3228  Fåtölj Galon

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:42)

1360 3310  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:23)

1360 3544  Fåtöljer 3 st, DUX

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:37)

1360 2327  Fåtöljer ett par, Mahogny/skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:37)

1360 3471  Fåtöljer Ett par, rokokostil.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:27)

1360 3311  Fåtöljer ett par, Skinn/rotting, 1970-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:33)

1360 3011  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hubdar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). En i form av salt/pepparkar. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:02)

1360 3009  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Målad och glasread vit stengodslera. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3003  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:06)

1360 3004  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:14)

1360 3010  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Taxar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Hundar, en i form av salt/pepparkar. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 16-19 cm. Höjd: ca 7-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:55)

1360 3415  Figuriner 2 st, Rosenthal, fåglar. Höjd: 11-13cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:40)

1360 3190  Figuriner 3 st, Lladro. Höjd: 27-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:55)

1360 3018  Figuriner 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Delar ur Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Längd: 6 cm, djup: 6 cm, höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:50)

1360 3016  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:36)

1360 3072  Fiol med stråke. Lagström Södertälje 1904. Längd: 62cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:16)

1360 3131  Flaskcoaster nysilver, England, sent 1800-tal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:34)

1360 3168  Flintlåspistoler 2 st. Längd: 45, dekorerade

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:47)

1360 3189  Fotogenlampor 4 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:43)

1360 3510  Gafflar & skedar 3+ 2, silver. Längd: 15-22cm, Vikt: 290 g ca.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:37)

1360 3373  Gardiner 1 par + 1 par kuddfodral, Firma Svenskt Tenn, ca 133x120cm & 59x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:41)

1360 3568  Gardiner 4 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, "Fatima", 90 X 130, missfärgningar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:51)

1360 3574  Gitarr Akustisk, i fodral, Levin. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:13)

1360 3258  Glas 18 st. Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. 10 st likörglas + 8 st seltersglas. Höjd: 5-14cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 3037  Glas 9+ 2 st. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:45)

1360 3326  Glas med karaff 13+ 1st, Reijmyre Glasbruk, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 9-25cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:26)

1360 2042  Glasservis 50 delar, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Skruf. Höjd: 8,5-13,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:58)

1360 3270  Glasservis Kosta kristallindustri, ca 70 delar. Höjd: 7,5-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:42)

1360 3073  Glasservisdelar 21 delar, Kosta Boda, "Line"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3527  Glasservisdelar Kosta Boda, Chateau, ca 50 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:35)

1360 3208  Glasskulpturer 5 delar, Lalique, France, Fåglar & Leda & Svanen. Höjd: 7,5-11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:49)

1360 3282  Glastavla Society of Golfers, London, 40x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:54)

1360 3128  Golvlampa + väggarmatur, Belid. Höjd: 15-140, ställbar, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:27)

1360 3576  Golvlampa 3-armad, mässing. Höjd: 150 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:58)

1360 2406  Golvlampa mahogny / metallfot. Höjd: 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 3467  Golvlampa mässing. Höjd: 123cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:30)

1360 3306  Golvlampa mässing. Höjd: 148cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:34)

1360 3461  Golvlampa Metall. Höjd: 155

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:19)

1360 2407  Golvlampfot 1950-tal, metall. Höjd: 138

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 3377  Golvvas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:53)

1360 3186  Golvvas Kina. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:01)

1360 3267  Gräddkanna silver. Höjd: 9,5, Vikt: 130 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:38)

1360 3179  Gravyr Karta, "Biörköö - Fiaerden". Motivet: 26x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3176  Gravyr Le Bosquet. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:15)

1360 3172  Gravyrer 19 st, Regenter, 1800-tal. Motivet: bland annat 30x17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:08)

1360 3178  Gravyrer 2 st, William Shakespeare. Motivet: 45x60 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:56)

1360 3205  Gravyrer 3 st, Trollhättan, 1800-tal. Motivet: 37x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:25)

1360 3173  Gravyrer 4 st, Kolorerade, 1700-/1800-tal, Palats och städer. Motivet: 28x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3409  Gungstol vitlack

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:25)

1360 3351  Hallampa Blyglas. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:47)

1360 3275  Halvmånebord glas och mässing. Bredd: 60 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:17)

1360 3449  Handväska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, textil, mönster Dixieland. Längd: 42 cm, djup: 12 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:50)

1360 3296  Hänge 18k guld. Längd: 3cm, vikt: 7g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:44)

1360 3146  Hänglås 2 st, Modell äldre, bland annat Cerberus. Höjd: 5,5-9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:25)

1360 3313  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:57)

1360 3307  Herrbetjänt Italien. Höjd: 102cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:56)

1360 3464  Herrbetjänt Italien. Höjd: 103cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:13)

1360 3433  Hörnskåp Allmoge. Bredd: 48 cm. Djup: 29 cm, höjd: 63 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:09)

1360 3109  Hörnskåp Gustaviansk stil, Mahogny dekor med festong. Höjd: 140. Djup: ca 72,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:53)

1360 3314  Hylla 1960-tal, 3 hyllplan. Bredd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:03)

1360 3193  Ikoner 3 st, 28x20 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:35)

1360 3562  Jordglob med belysning. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:06)

1360 3543  Jordglob med belysning. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:08)

1360 3154  Kaffekanna + fat, 2 delar, silver, Sydamerika. Längd: 17-20. Höjd: 17 cm. Vikt: 445 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:24)

1360 3517  Kaffeservis Ca 40 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst.

1360 3374  Kaffeservisdelar ca 30 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 2366  Kaffeservisdelar England Royal Tuscan, 26 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:53)

1360 3042  Kaffeskedar 11st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1948. Längd: 10,5cm vikt: 103g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:40)

1360 2698  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 9,5 cm. Vikt: ca 95 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:41)

1360 3085  Kannor + fat, 5 delar, Porslin, bland annat Göteborg. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:59)

1360 3104  Karaff + skål, Kristall, Bla Orrefors. Höjd: 10-26 cm

1360 3255  Karaff 6 delar, med glas. Höjd: 11-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 2729  Karaffer + kanna, 4 delar, Kristall, bland annat Silvermonterad karaff. Höjd: 21-29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:26)

1360 3558  Karaffer 6 st, Kristall. Höjd: 18-32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:08)

1360 3559  Karaffer 6 st, Kristall. Höjd: 22-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:07)

1360 3044  Karmstol Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:25)

1360 3583  Karmstolar 8st, Åke Axelsson, Gärsnäs

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3424  Kedja 18k guld, Pansar, Balestra. Längd: 51cm. Vikt: 9g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:53)

1360 3214  Kelim 190x430 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:06)

1360 3295  Kista 1800-tal. Bredd: 41. Djup: 29 cm, höjd: 20 cm, nyckel

1360 3530  Konsol förgylld. Längd: 66 cm. Djup: 31 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3592  Konstglas 6 delar, Glasverkstan Boda. Höjd: 6-21, diameter: 28,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:42)

1360 3028  Koppar med Fat 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. People. Diameter: 7-13,5 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:32)

1360 3175  Kopparstick 2 st, 1700-tal, Batalj. Motivet: 48x67 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 3272  Kopparstick 3 st, Stockholmsmotiv, 24x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:30)

1360 3177  Kopparstick Georg Christoph Kilian, Mytologiskt motiv. Motivet: 46x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:21)

1360 3577  Kopparstick Louis Seize, ej ram. Motivet: 68x50,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:36)

1360 2284  Kråsnålar 3 st, 18k guld, bruttovikt: ca 4. 5 g. Längd: ca 5,5-7,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:18)

1360 3457  Krukställ Metall, Katt. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:57)

1360 3036  Kuriosa 5 delar, bland annat Kåge

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:14)

1360 3197  Kuriosa 5 delar, bland annat Plakett Gagarin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:54)

1360 3513  Lampetter Ett par, rokokostil. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:33)

1360 3596  Lampetter Ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel No 71, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:39)

1360 3491  Lampskärmar till väggbelysning, 4+ 3 st. Höjd: 33-41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:04)

1360 3573  Linnedukar 5 st

1360 3137  Litografi 1800-tal, 31x40 cm. Ej signerad

1360 2475  Litografi Paul Wunderlich (1927-2010), Tyskland. Signerad, numrerad 4/10, 'Carina lupa". Motivet: 66x43cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3348  Ljuskrona Barockstil. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 1243  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:14)

1360 3239  Ljuskrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:34)

1360 3005  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor och Tomtefar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 3017  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:43)

1360 3019  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:57)

1360 3597  Ljusstakar 3 st, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Tulpanljusstaken, Skultuna. Mässing. Höjd: 10-14,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:21)

1360 3187  Ljusstakar 4 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 4-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:47)

1360 3443  Ljusstakar Ett par, 1800-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:22)

1360 3337  Ljusstakar Ett par, Blå Blom, Gustavsberg. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3034  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:55)

1360 3060  Ljusstakar Ett par, Georg Jensen. Diameter: 9cm

1360 3622  Ljusstakar Ett par, Jugend, mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:08)

1360 3391  Ljusstakar Ett par, mässing glas. Höjd: 28 cm

1360 3445  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:37)

1360 3040  Ljusstakar ett par, nysilver, 2-armade. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:43)

1360 2542  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:03)

1360 3441  Ljusstakar Ett par, silver, sterling. Höjd: 12 cm, Bruttovikt: 245 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:24)

1360 3015  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 4 änglar i stengods, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Limmade på träsockel. Höjd: 14 cm (inkl sockel), längd: ca 32 cm (inkl sockel)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:29)

1360 3014  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Jultomte, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:22)

1360 3013  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. K-stiod. Ängel. Stengods. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:16)

1360 3012  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:09)

1360 2633  Ljusstake mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:28)

1360 3452  Ljusstake Sent 1800-tal, Kompletterad, mässing / träfot. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:39)

1360 2675  Lockurna Porslin. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:13)

1360 3196  Lockurna stengods. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:47)

1360 3598  Lockurnor Ett par, England, Modell "Empire", 1900-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:06)

1360 3301  Månbord 1880-tal. Diameter: 120, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:35)

1360 3082  Masker 2 st, Afrika. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:42)

1360 2611  Mässingsbeslag diverse, mässing med mera

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:24)

1360 3099  Matbord Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 110. Höjd: 75,2 st ilägg a 35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3117  Matbord Höj- /sänkbart, 1930-/40-tal, intarsia. Höjd: 60-71 cm. Bredd: ca 80-140 cm. Diameter: 80 cm, 2 st ilägg a 32 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:16)

1360 3235  Matbord mahogny. Bredd: 200, djup: 110 cm, höjd: 77 + 2 iläggx40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3232  Matbord Teak. Bredd: 120+ 2x50. Djup: 85 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:35)

1360 3283  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Längd: 150, djup: 95 cm, höjd: 73 + 2 iläggx30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:56)

1360 3421  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 115cm. Höjd: 74cm, ilägsskiva a 60cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:41)

1360 3225  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 111, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:22)

1360 3215  Matsalsskåp 3 delar. Bredd: 91 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 186 cm

1360 1159  Matservis 27 delar, Limoges, dekor med vinrankor, guldkant. Diameter: 24-27 cm (tallrikarna)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 2492  Matservis Hackefors, ca 40 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:41)

1360 3565  Matservisdelar 14 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:14)

1360 3075  Matservisdelar 32 delar, Christineholm, diameter: 19-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:32)

1360 3139  Matservisdelar 40 del ca, Seaforth, Woods Burslem, England

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:26)

1360 3563  Matservisdelar 42delar, Rörstrand.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:27)

1360 3223  Matservisdelar ca 50 delar, Gustavsberg, Blå Blom

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:46)

1360 3621  Matservisdelar Hackefors, 45 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:14)

1360 3344  Matservisdelar Rörstrand, Bengali, ca 50 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:34)

1360 3354  Matservisdelar Rosenthal, ca 40 del

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3158  Matskedar 3 + 4 delar, silver. Längd: 17,5-21, Vikt: 370g ca

1360 3357  Matskedar 9 st, silver, udda. Längd: ca 20 cm, Vikt: 530 g ca.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:56)

1360 3264  Matta 120x215cm

1360 3478  Matta 158x243 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:31)

1360 2255  Matta Kina, 138x202cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:10)

1360 3118  Matta Kina, 200x275 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 3323  Matta orientalisk, 123x160 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3317  Matta orientalisk, 138x213 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:55)

1360 3237  Matta orientalisk, 206x312 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:05)

1360 3319  Matta orientalisk, 71x130 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:53)

1360 3321  Matta orientalisk, 75x114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3213  Matta orientalisk, 98x210 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:33)

1360 3322  Matta orientalisk, Bochara, 105x145 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:30)

1360 3231  Matta orientalisk, Bochara, 151x250 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:42)

1360 2256  Matta orientalisk, galleri, 83x285cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3315  Matta orientalisk, Galleri. 80x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:50)

1360 2686  Matta orientalisk, Kerman, Semiantik, 123x217 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:45)

1360 2357  Matta orientalisk, Oshak, 345x285 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:43)

1360 3230  Matta orientalisk, Pakistan, 131x174 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:04)

1360 2363  Matta orientalisk, patchwork, 163x100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:43)

1360 2362  Matta orientalisk, patchwork, 195x145 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:42)

1360 2683  Matta orientalisk, Semiantik, Kaukas, 126x170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:28)

1360 2354  Matta Orientalisk, Täbriz, 292x202 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:31)

1360 3116  Matta Tibet / Nepal, 154x236 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:32)

1360 3516  Mattallrikar 12st, Spal, Portugal. Diameter: 24cm

1360 8032  Modellbilar 6 st, Franklin Mint. Längd: 14,5-25, bland annat Rolls-Royce modell 1911

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:58)

1360 3442  Muggar + fat, 6 delar, silver. Diameter: 8,5, höjd: 3,5-4,5 ca, vikt: 155g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:08)

1360 3217  Munksoffa 2-sits, skinn. Bredd: 92 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 3281  Nattygsbord ett par. Bredd: 41, djup: 38 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:32)

1360 3335  Nattygsbord längd: 39 cm, djup: 33 cm, höjd: 73 cm

1360 3407  Oljemålning 1800-tal, England. Olja på pannå, 24x39 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 3475  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Motiv från Dalälven. Signerad A Dahl, 1922. Olja på duk, 64x92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:12)

1360 3486  Oljemålning Arne Charlez (1934-2011), Sverige. Ko. Signerad. Olja på duk, 53x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 2447  Oljemålning Auguste De Roisin, Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 44x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 3265  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Ej signerad, havsmotiv. Olja på duk, 12x22cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:36)

1360 1171  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Vinter. Signerad. Olja på duk, 52x66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:00)

1360 3590  Oljemålning Berit Zetterman, Hav med båt. Signerad. Olja på pannå, 120x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:03)

1360 3615  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Amaryllis. Olja på pannå, 98x48 cm

1360 3608  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, clown. Olja på pannå, 38x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:54)

1360 3114  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Rådjur vårvinter. Signerad. Olja på duk, 60x91 cm

1360 3609  Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 33x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:21)

1360 3086  Oljemålning Bymotiv, Vinter, Signerad. Olja på duk, 59x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:59)

1360 3198  Oljemålning Carl Johansson, tillskriven, ej signerad, Landskap. Olja på pannå, 23x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:23)

1360 3489  Oljemålning Carlotta Jönsson (1909-1979), Sverige. Kor. Signerad. Olja på duk, 53x71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:28)

1360 3312  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad, lekande barn. Olja på duk, 80x63cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3247  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, "gatubild". Olja på pannå, 21x27cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:12)

1360 2519  Oljemålning Christer Edwardsson Schmiterlöw (f. 1926), Sverige. "Spanska pensionärer". Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 76x84cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:27)

1360 3200  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Vårplöjning. Signerad. Olja på pannå, 45x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:23)

1360 2154  Oljemålning Christina Greger (f. 1953), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 63x81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:24)

1360 3145  Oljemålning Elsa Mårtensson, Vinterlandskap med hus, Signerad. Olja på duk, 58x79 cm

1360 3287  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, daterad 1942, skogsväg. Olja på duk, 80x72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:49)

1360 3378  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997). Signerad, landsväg i dis. Olja på duk, 100x69cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3067  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 45x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 1098  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. "Den gamla gården". Signerad. Olja på duk, 64x81cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:23)

1360 2641  Oljemålning Gunnar Asplund, Fiskeläge. Signerad, daterad 1924. Olja på pannå, 28x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:31)

1360 2639  Oljemålning Gunnar Asplund, Visby. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 36x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:31)

1360 3087  Oljemålning Holger Jansson, komposition. Signerad, daterad -69, ca 60x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:19)

1360 3286  Oljemålning John Björk. Signerad, daterad 1955, fartygsporträtt. Olja på pannå, 50x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:39)

1360 3201  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, daterad Paris -39, "Docka och orm". Olja på duk, 53x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:50)

1360 2315  Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Midsommardans, Signerad, 1960-tal. Olja på duk, 68x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:13)

1360 3289  Oljemålning Mohamed Charinda (f. 1947), Tanzania. Piggsvin. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:37)

1360 3143  Oljemålning Nicolai Coster, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 39x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fruktstilleben. Olja på duk, 21x26cm

1360 3418  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Högklint, Gotland. Olja på duk, 28x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:19)

1360 3211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 65x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:31)

1360 3476  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 80x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:52)

1360 2608  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Eugine, Paris. Olja på duk, 53x44cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:17)

1360 3144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv med båtar. Olja på duk, 37x45 cm

1360 3614  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Herde. Olja på duk, 49x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:26)

1360 3610  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvistplockerskor. Olja på pannå, 19x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:11)

1360 3091  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Skånegård. Olja på duk, 45x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:44)

1360 2547  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 41x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:30)

1360 3210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholmsmotiv mot söder. Signerad 1937. Olja på pannå, 47x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:06)

1360 3611  Oljemålning Olga Tesch-Hallström (1926-2012), Sverige. Parkmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:12)

1360 3133  Oljemålning Osip Majdanjuk, Fjällandskap Kolåsen Jämtland, 1930. Signerad. Olja på duk, 50x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:24)

1360 3404  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Signerad, Kalmar slott. Olja på duk, 80x110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:36)

1360 3243  Oljemålning Ruth Sjögren (1885-1978), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 64x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:18)

1360 3257  Oljemålning Sigge Bergström (1880-1975), Sverige. Signerad, daterad 1950, "Tenerife". Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:03)

1360 3387  Oljemålning Sten Ekedahl. Signerad. Olja på pannå, 25x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:33)

1360 3612  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, daterad 63, bärplockande barn. Olja på duk, 60x50 cm

1360 3045  Oljemålningar 2 st, Attila Balla (tillskrivna), ej signerade, oramade. Olja på duk, 90x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:08)

1360 3376  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 34x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:51)

1360 3191  Opalinglas 5 delar. Höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:56)

1360 3427  Örhängen 18k guld, Ett par. Diameter: 2,5cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:55)

1360 3426  Örhängen 18k guld, ett par. Diameter: 2cm, vikt: 2g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:57)

1360 3122  Pall Furu. Längd: 48, djup: 27 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:02)

1360 3309  Pall Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Längd: 59,5 cm, djup: 45 cm, höjd: 43-48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:19)

1360 3052  Paraplyställ mässing, 1900-tal. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3515  Parfymflakonger 5 delar, bland annat Lalique. Höjd: 3,5-9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:58)

1360 3129  Parti beslag + ljusmanschetter, diverse, mässing & brons

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 3159  Parti silverbestick udda, 440g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:22)

1360 3569  Passare med etui. Längd: 3-16cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:51)

1360 2336  Pelarbord 1800-tal, alrot. Diameter: 45 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:47)

1360 3616  Piedestal höjd: 91cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:49)

1360 3469  Pinnstol

1360 3470  Pinnstolar 4+ 1 st, bemålade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:15)

1360 3506  Pinnstolar ett par

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:02)

1360 3153  Pipa + materör, 3 delar, Silver (800) & Nysilver. Höjd: 13-27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:03)

1360 3342  Plädar & filtar 6+ 4 st, Gotlandsfåret, 126-146x168-200 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:48)

1360 3625  Pokal CG Hallberg, 1905, höjd, 25,5. Vikt: 395 gr. Höjd: 26 cm, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:01)

1360 3624  Pokal CG Hallberg, 1924. Höjd: 23. Vikt: 440 gr

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3626  Pokal silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Höjd: 16. Diameter: 24 Vikt: 570 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:12)

1360 3630  Pokal silver, Tyskland 0,800, Schrader. Höjd: 24, Vikt: 330 gr

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3346  Punschkoppar 6 st silver. Höjd: 5 cm. Vikt: 200 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:20)

1360 3412  Punschkoppar 6 st, gravyr, 1948. Höjd: 5cm, vikt: 233g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:52)

1360 3070  Radiostyrd bil 1970. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:00)

1360 2554  Räkskålar 12 st. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:40)

1360 3094  Rakspegel 1800-tal. Längd: 18 d, 27, höjd: 8-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:41)

1360 2029  Remmare 12 st. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:29)

1360 3256  Remmare 20st. Höjd: 21m

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3429  Ring 18k guld, gravyr, storlek: 19. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:11)

1360 3425  Ring 18k guld, gravyr, storlek: 19. Vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:20)

1360 2451  Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 17. Vikt: 8g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:55)

1360 3435  Ringar 2 st, 18k guld, med diamanter, storlek: 18½, 21xca0,01ct. Vikt: 8g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 3481  Saigkorg Gotland. Längd: 42, djup: 34 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:37)

1360 3171  Salongsbord Hauptstil, intarsia, omkring 1900. Bredd: 67, djup: 42 cm, höjd: 71-74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:11)

1360 3150  Satsbord 3 delar, Italien. Höjd: 45-58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:05)

1360 3599  Scarf Hermes, 84x92 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:02)

1360 3487  Sekretär Louis XV-stil. Bredd: 68, djup: 45 cm, höjd: 87 cm

1360 3386  Serveringsfat 3 st, Musselmalet, Royal Copenhagen (2 st) + Bing & Grøndahl (1 st). Diameter: 21 cm. Längd: 23 - 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:39)

1360 3382  Serveringsskålar för riven ost. Nysilver, frostat glas. Djup: 13 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:17)

1360 3451  Serveringsvagn Ek, omkring 1900. Längd: 63 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:43)

1360 3135  Serveringsvagn Krom / glas. Längd: 70, djup: 45 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:02)

1360 3454  Serveringsvagn Valnöt, med tidningshylla. Längd: 79 cm. Djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3252  Servettringar 8st, Nysilver. Diameter: 4cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:29)

1360 3063  Servisdelar 18 delar, Sundborn, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:46)

1360 3532  Sideboard Rokokostil, Intarsia. Längd: 165 cm. Djup: 59 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:42)

1360 3589  Silver diverse, 15 delar. Vikt: 390 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:04)

1360 3585  Silverbesticksdelar 9 delar, silver. Längd: 10-15cm, vikt: 211g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:58)

1360 3372  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Längd: 19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:52)

1360 3623  Skål konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, diameter: 18,5. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:48)

1360 3631  Skål på fot, silver, CG Hallberg, 1935. Höjd: 13. Diameter: 24, vikt: 620 gr

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:04)

1360 3629  Skål på fot, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1924. Höjd: 20. Diameter: 21 cm, vikt: 1030 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:48)

1360 3627  Skål på fot, silver, K Anderson, Sandhamn fleet championchip. Diameter: 24. Höjd: 18, Vikt: 560 gr

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:06)

1360 3216  Skål silver, genombruten dekor. Längd: 35 cm, Vikt: 460 g ca.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:55)

1360 2472  Skål silver, med glasinsats och hänkel. Höjd: 17 cm. Vikt: 110g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:25)

1360 3132  Skål med lock låghaltigt silver (750), Orientalisk. Diameter: 19,5 cm, höjd: 14 cm, vikt: 324g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:47)

1360 3456  Skål på fot Glaserad keramik, diameter: 32, Dekor med blommor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:59)

1360 3006  Skål på fot Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:32)

1360 3561  Skålar 2 st, bland annat Kina, diameter: 11-14, höjd: 5,5-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:37)

1360 2200  Skålar 2 st, Orrefors. Diameter: 16-19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:16)

1360 3514  Skålar 2 st, Orrefors. Diameter: 20-24cm

1360 3334  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 12-17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:59)

1360 3341  Skålar 3 st, med lock, Arabia & Prunus, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 10-16cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:36)

1360 3249  Skålar 3 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. Diameter: 11-14,5cm, höjd: 8-9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:29)

1360 3250  Skålar Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diameter: 11-15cm, höjd: 8-11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:17)

1360 3336  Skänk 1890-tal, senare bemålning. Bredd: 154 cm. Djup: 55 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:00)

1360 2242  Skänk längd: 250 cm, djup: 50 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:10)

1360 3333  Skänk omkring sekelskiftet 1900, senare bemålning. Bredd: 155 cm. Djup: 49 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:51)

1360 3422  Skåp mahogny. Bredd: 109 cm. Djup: 50 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:27)

1360 3331  Skåp med lådor. Bredd: 92, djup: 48 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:24)

1360 3276  Skedar 5 st, silver. Längd: 14-18cm, vikt: 132g, med etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:59)

1360 3188  Skrin på benställning. Längd: 40, djup: 32 cm, höjd: 75 cm, nyckel

1360 3234  Skrivbord längd: 111 cm, djup: 58 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:03)

1360 3540  Skrivbord mahogny, England. Bredd: 182 cm. Djup: 121 cm, höjd: 79 cm

1360 3529  Skrivbord mahogny. Bredd: 200 cm. Djup: 90 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:41)

1360 3266  Skrivbord Rokokostil. Bredd: 104 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:47)

1360 2089  Skrivbyrå empire. Bredd: 90 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:49)

1360 3285  Skrivbyrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 109, djup: 50 cm, höjd: 92 cm

1360 3051  Skulptur + 3 skålar. Höjd: 5-9cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:21)

1360 3039  Skulptur Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Terrakotta. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:40)

1360 3553  Skulptur Katt, Gjutjärn. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 3245  Skulptur Konstglas, RBA Ronneby. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:08)

1360 2723  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn. Längd: 10cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:42)

1360 3138  Skulptur Luis Potosi, trä. Signerad, 1999. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:07)

1360 2555  Skulptur Med lock. Höjd: 18cm

1360 1377  Skulptur Royal Copenhagen, Kopojke, Christian Thomsen. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:41)

1360 3539  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Längd: ca 17 cm

1360 3083  Skulpturer 4 st, Kenya, Trä. Höjd: 52-64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:23)

1360 3141  Slaglåspistol

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:29)

1360 3224  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 180

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 2150  Soffa Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, Modell 568. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:26)

1360 3236  Soffa Karl Johanstil, mahogny. Längd: 180

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:53)

1360 3570  Soffbord Art Déco. Bordsskiva med intarsia och påliggande glasskiva, Diameter: 70cm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 3167  Soffbord fällbart, dekor med världskarta. Bredd: 56, djup: 42 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:31)

1360 3330  Soffbord Idegran. Bredd: 91, djup: 91 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:05)

1360 3227  Soffbord med tidningshylla. Bredd: 115, djup: 80 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:09)

1360 3350  Solfjäder Handmålad. Längd: 70 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:36)

1360 3274  Soppslevar silver. Längd: 42cm, Bruttovikt: 270 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:58)

1360 3416  Spegel + Konsolbord, empirestil. Höjd: 160+ 60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:46)

1360 3579  Spegel 40x15cm

1360 3242  Spegel 74x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:50)

1360 3081  Spegel Blyinfattat glas, 140x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 3411  Spegel Förgylld, 64x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:28)

1360 3458  Spegel Gustaviansk stil. 113x46cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:19)

1360 3459  Spegel Jugend, mahogny, slipat glas. 107x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:50)

1360 3338  Spegel nutida, 145x115 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:27)

1360 3413  Spegel omkring sekelskiftet 1900,168x71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:45)

1360 3581  Spegel Rokokostil, 70x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:00)

1360 3254  Spegel Slipat glas, nutida, 165x75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:15)

1360 3509  Stol Art Déco

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 3448  Stolar 3 st, barockstil, 1880/90-tal

1360 3505  Stolar 3 st, mahogny

1360 3136  Stolar 4 st, gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:36)

1360 3246  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, bemålade

1360 3300  Stolar 4 st, Jugend, ek

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:38)

1360 3477  Stolar 6 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3501  Stolar 6 st Castelli, Italien

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 3508  Stolar ett par, NK

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:12)

1360 3402  Stringhylla 8 hyllplan, 78x20 cm. Djup: 18-27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:09)

1360 2098  Strösockerskedar 2 st, silver. Längd: 22 cm. Vikt: 110g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 3466  Svanstolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:59)

1360 3090  Svepask 1800-tal. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:05)

1360 3566  Sybord Allmoge. Bredd: 40 cm. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:13)

1360 3468  Sybord Björk. Lyrformad fot. Bredd: 58 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 76 cm

1360 3149  Sybord Nyrokoko. Bredd: 49, djup: 40 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:52)

1360 3095  Syltkrukor 3 st, blåvita. Höjd: 7-14 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:26)

1360 3152  Taburetter Ett par, Björk. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:50)

1360 3166  Tågset Märklin, diverse, bland annat tåg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:53)

1360 3271  Takarmatur glas. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:30)

1360 3496  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 44cm

1360 3548  Takarmatur Lammhult, Keramik. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:47)

1360 3389  Takarmatur mässing. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:11)

1360 3241  Takarmatur mässing. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:29)

1360 3370  Takarmatur Med prismor. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3473  Takarmatur metall, Italien. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:20)

1360 3184  Takarmatur Tidigt 1900-tal, Koppar / glaskupor, diameter: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:21)

1360 3381  Tallrikar 12 st, (2x6 st). "Les aventures du boucher", Gien. 2 originalkartonger á 6 st tallrikar, 21x30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:32)

1360 3383  Tallrikar 2 st, dekor i famille rose, 1700-tal. Diameter: 22 cm

1360 3209  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 25-28,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:52)

1360 3385  Tallrikar 5 st, ostindiskt kompaniporslin. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 21:04)

1360 3294  Tavelramar 2 st, innermått ca 68x52 respektive ca 71x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:28)

1360 3495  Tavelramar 3 st, 37x50 cm respektive 41x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:34)

1360 3498  Te/kaffekoppar 2+ 2, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:22)

1360 3155  Tekanna + fat, 2 delar, metall, Bogota. Längd: 20-30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:00)

1360 3277  Tekanna Rörstrand. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:27)

1360 3105  Tekopp + assietter, Cobalt Net, Lomonosov, Sovjetunionen USSR, 1 + 6 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:48)

1360 3507  Tekoppar 11st, med fat, Johnsson & Bros, Argile, flytande blått

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:42)

1360 3084  Terrin Villeroy & Boch, "Manoir". Längd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:42)

1360 2649  Terrin med lock diameter, 23, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3291  Teservisdelar Bing & Grøndahl, 34 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:46)

1360 3157  Teskedar 8 st, silver, Franska Liljan. Längd: 14, Vikt: 100 g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:01)

1360 3490  Textilier Orientaliska, 3 delar, 135x140 cm, 131x131 cm, 216x242 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:05)

1360 3417  Textiltavla Jobs, 23x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:53)

1360 3262  Träsnitt Kina. Signerad, 60x23cm

1360 3066  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Panorama. Signerad, numrerad 5/150. Motivet: 30x276 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:10)

1360 3219  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 10/150, daterad -61. Motivet: 25x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:54)

1360 5040  Tusch Oidentifierad konstnär. Porfyrfontänen, Rosendahl, oramat löst blad. Motivet: ca 17,5x14,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 januari 2021 06:21)

1360 3055  Väggarmatur Med glaskupor. Höjd: 87cm, + 3st extra glaskupor

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:57)

1360 3119  Väggarmaturer Ett par, mässing och glas, 21x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:28)

1360 3528  Väggbonad 195x126 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:34)

1360 3465  Väggbord Ett par. Bredd: 40 cm. Djup: 34 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:54)

1360 3194  Vägghylla Seletti, Note studio, "Suburbia", 82x55 cm

1360 3020  Väggljusstake Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg, 1970-/80-tal. Ängel hållande ljuspipa. Stengods, handmålad, stämpelmärkt. Höjd: ca 25 cm. Längd: ca 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:06)

1360 3127  Vägglyktor Ett par, mässing / glaskupor. Höjd: 35 cm

1360 2429  Vägglystrar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:32)

1360 3077  Väggmask Mexiko, sten, Ansikte. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:20)

1360 3547  Väggur Gustaviansk stil, H65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:35)

1360 2510  Värja Wira bruk, replika. Längd: 116 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3169  Värjor 2 st, Längd: 100-104cm

1360 3097  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Röstrand. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:24)

1360 3549  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:10)

1360 2671  Vas Kina, Porslin. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:16)

1360 3220  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:45)

1360 3618  Vas Kristall. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:44)

1360 3453  Vas majolika, omkring 1900. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:47)

1360 3056  Vas Murano, ej signerad, 1900-talets mitt. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3058  Vas Murano, ej signerad, Väska. Längd: 17, höjd: 17,5 cm

1360 3499  Vas orientalisk. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:53)

1360 3355  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:05)

1360 3298  Vas silver, CFC, 1956. Höjd: 15cm, Vikt: 280 g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:45)

1360 2096  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:18)

1360 3419  Vas Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:49)

1360 3512  Vaser 2 st, Konstglas, bland annat Kosta Boda. Höjd: 17-25cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:33)

1360 1554  Vaser 3 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Stella polaris". Höjd: 9-27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:03)

1360 3329  Vaser 5 st, Reijmyre Glasbruk, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 7-34cm

1360 2631  Vaser ett par, Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:21)

1360 2618  Vaser ett par, Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:52)

1360 3591  Vaser Ett par, Kristall, Orrefors & Skruf. Höjd: 20 - 20,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:31)

1360 3076  Vattencisterner 3 delar, Koppar. Längd: 39-50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:14)

1360 3071  Vinglas + seltersglas, 8+ 8 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Bellman, Skruf. Höjd: 6,5-15,5

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:55)

1360 3299  Vinglas 3 st, Gustaviansk typ. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:30)

1360 3522  Vinglas 5 st, Orrefors. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Rainbow, Höjd: 18,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:25)

1360 3324  Vinglas 9st+ 12st, Reijmyre Glasbruk, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 11-16cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:57)

1360 3398  Vitrinskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 83, djup: 34 cm, höjd: 148 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:38)

1360 3304  Vitrinskåp 1890-tal, mahogny. Bredd: 128. Djup: 56 cm, höjd: 245 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:06)

1360 2340  Vitrinskåp Orientaliskt, Lackerat, infällda dekorelement. Bredd: 173 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 185 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:05)

1360 3353  Vitvinsglas 7 delar. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Nobel, Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:12)

1360 3339  Whiskyglas 11st, + 12st, starkvinsglas, Bohemia. Höjd: 10-15cm

1360 3032  Whiskyglas 5 st, Orrefors, Silvia. Höjd: 6,5

1360 3125  Ytterfoder 4 + 2 st, Kina, nutida. Höjd: ca 11,5-14,5 cm, diameter: 14,5-19 cm

1360 3392  Ytterfoder/skålar 12 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:53)

1360 3395  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:16)

1360 3393  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Blåtonad dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 8,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 20:59)

1360 3396  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 19:05)

1360 3394  Ytterfoder/skålar 24 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Rödbrun dekor mot vit reliefbotten. Benporslin. Höjd: 7,5 cm. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:07)

1360 3397  Ytterfoder/skålar 6 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Gobelet", Gustavsberg. Reliefdekor. Benporslin. Höjd: 9,5 cm. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 november 2020 18:32)