1553 9431 Aftonväskor 2 st, bland annat: från Sörmans, 15x20, ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:04)
1553 1006 Akvarell Leif Palmquist (f. 1961), Sverige. "I töcken klara", diptyk. Ej signerad. Akvarell, yttermått inklusive ram: 32x79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:37)
1553 9238 Akvareller 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybroviken & slussen. Signerade. Akvarell, bildmått: 29x48 cm, yttermått inklusive ram: 45x62 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:40)
1553 9239 Akvareller 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Slottet & Gustav Adolfs torg, Signerade. Akvarell, bildmått: 22x27 - 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 37x40 - 41x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:46)
1553 9237 Akvareller 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, Södermalm respektive Djurgårdsbron. Signerade. Akvarell, bildmått: 30x50 - 29x44 cm, yttermått inklusive ram. 45x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:51)
1553 9166 Akvareller 5 st, Glenn Jönsson, bland annat Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -84, Akvarell. Bladets mått: 11x12 ca, yttermått inklusive ram: 27x26 - 30x26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:02)
1553 9220 Allmoge 2 delar, Svepask + strykjärn, "1842". Längd: 18-37. Höjd: 12-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:11)
1553 9015 Ampel 1920-tal, kupa av glas, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:18)
1553 8092 Armband med agater. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:40)
1553 8093 Armband vintage. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:41)
1553 9328 Bajonetter 2 st, bland annat Weyersberg Solingen. Längd: 48,5-53,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:26)
1553 9196 Bajonetter 2 st, modell äldre. Längd: 35-50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:40)
1553 9054 Baljfåtölj gustaviansk, provinsarbete, Bemålad, Sitthöjd 42
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:18)
1553 9130 Bänk Gustaviansk stil, Bemålad. Längd: 87 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 8282 Bergère Gustaviansk stil, omkring 1900, trissor. Höjd: 68 cm. Djup: 57cm, längd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:43)
1553 9336 Bergèrer ett par, Louis XV-stil. Längd: 71 cm. Djup: 67 cm, höjd: 99 cm, sitthöjd: ca 46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:01)
1553 9012 Bestick 24 delar, Gustavsberg, "Ellipse", Design: Mikael Björnstjerna. Längd: 18-20,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:42)
1553 9360 Bestickuppsättning 70 del ca, "Sessan", Nilsjohan. Längd: 10,5-25 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:17)
1553 9071 Blandteknik 2 st. Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Kompositioner, 19x18 + 30x22 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:35)
1553 8403 Blandteknik Gösta af Geijerstam (1888-1954), Sverige. Signerad, daterad 1919. Blandteknik, 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:39)
1553 9154 Blandteknik Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. "Pralinen och...", filmsnuttar. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 71x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:21)
1553 9058 Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Cuba Rosa", monogramsignerad. Bildmått: 16x10,5, yttermått inklusive ram: 26x20 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:28)
1553 9416 Bord 2 st. Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1977. Bok. Diameter: 55 -65 cm. Höjd: 34 - 42 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:09)
1553 9366 Bord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Bord på hjul, Swedese. Furu. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 55 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:29)
1553 9367 Bordsdekorationer 2 st, påfåglar, gulmetall. Längd: ca 27 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:28)
1553 8394 Bordslampa + vas, Flygsfors & Orrefors. Höjd: 33-56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:18)
1553 9061 Bordslampa Anders Pehrson, "OS-lampan", Ateljé Lyktan, Åhus. Lackerad metall. Vridbar ljusarm och justerbar skärm. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:55)
1553 9254 Bordslampa brons, 1920-/30-tal. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:33)
1553 9458 Bordslampa Kina. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:36)
1553 9095 Bordslampa kristall. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:26)
1553 8388 Bordslampa mässing, kolonn. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:11)
1553 8252 Bordslampa mässing, kupa av glas. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:20)
1553 9069 Bordslampa med bildspel. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 9350 Bordslampa metall, emaljskärm, ställbar. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:37)
1553 9011 Bordslampa Reijmyre Glasbruk, Skärm: Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:17)
1553 9265 Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:15)
1553 9055 Bordslampor Ett par, mässing och glas. Falkenbergs Belysning FLB Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:01)
1553 9142 Bordslampor Ett par, porslin. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:30)
1553 8318 Bordsur + kandelabrar, 3 delar, Gustaviansk stil, Marmor / mässing. Höjd: 22-43 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:44)
1553 9003 Bordsur Frankrike, Sent 1800-tal. Längd: 45 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:07)
1553 9252 Brickbord Hans Johansson, "Tema", Karl Andersson & Söner, Huskvarna. Etikettmärkt. Alm. Rund löstagbar skiva, underrede med tre ben. Diameter: 61 cm. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:46)
1553 9460 Byrå 1800-tal. Bredd: 107 cm. Djup: 49 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:31)
1553 9048 Byrå Intarsia, "SELVA", Italien, nutida. Bredd: 59 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:13)
1553 9082 Byrå med stenskiva, 55, djup: 32 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:40)
1553 9277 Byrå Tallboy, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 90 cm, djup: 47 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:03)
1553 9079 Byrå Tidigt 1900-tal, Bemålad. Bredd: 125 cm, djup: 50 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:27)
1553 9049 Byrå trä, "SELVA", Italien, nutida. Bredd: 56 cm. Djup: 39 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:38)
1553 9111 Cabaré porslin, karlskrona, på snurrbricka. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:49)
1553 9186 Champagneglas + shaker, 6 + 2 + 1 delar, Nysilver. Höjd: 24-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:34)
1553 8328 Champagnekylare Moët & Chandon, Hög hatt, Made in France, plast. Längd: 33 cm, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:43)
1553 9207 Coupeglas 10 st, "Snoddas", Lennart Andersson, Gullaskrufs glasbruk, diameter: 11, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:41)
1553 9357 Dalahäst Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bemålat trä. Längd: 16 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:20)
1553 9437 Damarmbandsur 18k guld inkl armband, Omega. Diameter: ca 1 cm, bruttovikt: 21 g
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:18)
1553 9103 Dockor + möbler, m. M Ginger
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:55)
1553 9027 Etagehylla Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 81 cm, djup: 27 cm, höjd: 143 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:52)
1553 9138 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. "Andra andetaget", med dedikation. Signerad, daterad -54. Bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:35)
1553 9385 Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige, efter. "Pojke med svärd". Osignerad, numrerad 253/360. Ur mapp tryckt 1983 från originalplåtar, Hjert&Hjert. Bildmått: 27x23 cm, bladmått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 61x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:17)
1553 9001 Etsning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. "Linjiefartyget Stockholm". Signerad. Bildmått: 18x27,5, yttermått inklusive ram: 33x42 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:10)
1553 9077 Färgetsning Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Spanjorskor. Signerad. Bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:48)
1553 9376 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Angelica". Signerad, numrerad 48/210. Bildmått: 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:23)
1553 9378 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "The angry baloons". Ssignerad och numrerad 11/90. Bildmått: 41x44 cm, yttermått inklusive ram: 58x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:23)
1553 9377 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Zik-Zak". Signerad och numrerad 15/210. Bildmått: 25x28 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:24)
1553 9004 Färglitografi 6 st. Signerad Deteste. Färglitografi. Bladets mått: 40x50 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:05)
1553 9162 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad Hc 14/50. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:13)
1553 8406 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 208/360. Färglitografi, bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 56x78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:44)
1553 9078 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 64/360. Färglitografi, bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 69x78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:12)
1553 9319 Färglitografi Georges Lepape (1887-1971), "Dessert song", ej signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 105x73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:45)
1553 9202 Färglitografi Gösta Gustavson, "Vinterdag Stockholm". Signerad, numrerad 231/300, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:28)
1553 9395 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Fågelsträck. Signerad, numrerad 256/360. Färglitografi, bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:38)
1553 9372 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 252/360. Färglitografi, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 51x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:40)
1553 8208 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 12/47. Färglitografi, handkolorerad, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:32)
1553 8209 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 63/65. Färglitografi, handkolorerad, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:33)
1553 8206 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 8/24, handkolorerad. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:30)
1553 9316 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modeller, tryckt signatur, 41x118 cm, yttermått inklusive ram: 52x130 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:43)
1553 9211 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Vita hus. Signerad, numrerad 3/310. Färglitografi, bildmått: 24x57 cm, yttermått inklusive ram: 41x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:53)
1553 9361 Färglitografi Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Komposition. Signerad. Färglitografi, bildmått: 53x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:18)
1553 9325 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Taltavull, "Det kom en fågel, ". Signerad, numrerad 17/50, daterad 1994. Färglitografi. Bladets mått: 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:56)
1553 9169 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben med glas & solglasögon. Signerad, numrerad 221/295. Färglitografi, bildmått: 35x15 cm, yttermått inklusive ram: 50x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:17)
1553 8268 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Interiör från KB. Signerad, numrerad 5/375. Färglitografi, bildmått: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:25)
1553 8275 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Interiör från KB. Signerad, numrerad 5/375. Färglitografi, bildmått: 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:08)
1553 9045 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Kanna + skål med äpplen. Signerad, numrerad ea 12/15, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 44x55 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:29)
1553 8276 Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Brudpar. Signerad, numrerad 77/360. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:10)
1553 8126 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 160/450/II. Färglitografi, bildmått: 42x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x78 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:38)
1553 7280 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 9/260. Färglitografi, bildmått: 37x58 cm, yttermått inklusive ram: 50x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:57)
1553 9244 Färglitografi Schyvette Williams, Modell. Signerad, numrerad 15/100. Färglitografi, bildmått: 35x35 cm, yttermått inklusive ram: 59x54
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:41)
1553 9217 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Kring Operan". Signerad, numrerad 163/350. Färglitografi, bildmått: 62x48 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:41)
1553 9044 Färglitografi Tommy Östmar (1934-2007), Sverige. Kvinna i randig klänning, Signerad, numrerad 14/62. Färglitografi. Bladets mått: 63x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:55)
1553 9152 Färglitografi Torsten Föllinger (1922-2010), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -60. Färglitografi, bildmått: 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:37)
1553 9436 Färglitografi Weissbuch. Signerad, numrerad 125/300. Färglitografi, bildmått: 24x23 cm, yttermått inklusive ram: 39x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:03)
1553 9072 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 108/150. Färglitografi, bildmått: 51x80, saknar glsa
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:11)
1553 9235 Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Söderkåkar. Signerade, numrerade. Färglitografi, bildmått: 37x51 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:41)
1553 9062 Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, oramade lösa blad. Signerad, Nomrerad. Färglitografi. Bladets mått: 47x63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:43)
1553 9233 Färglitografier 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Österlånggatan & Gustav Adolfs torg. Signerade, numrerade. Färglitografi, bildmått: 54x42, yttermått inklusive ram: 71x55 - 74x60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:43)
1553 9234 Färglitografier 3 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, numrerade. Färglitografi, bildmått: 37x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:16)
1553 9257 Färglitografier 3 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Vår i Stockholm. Signerad, numrerad 20/50, daterad -70, bland annat löst blad. Färglitografi, bildmått: 35x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:17)
1553 9236 Färglitografier 5 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, numrerade. Färglitografi, bildmått: 39x49, yttermått inklusive ram. 55x64 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:32)
1553 8289 Färglitografier 5 st, Konsthantverk, omkring 1900, "Bibliographisches Institut in Leipzig". Färglitografi, bildmått: 20,5x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x34 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:56)
1553 9387 Färglitografier Triptyk. Signerad, färglitografi, numrerad 149/150 cm, oramade lösa blad, bladets mått: 54x64cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:13)
1553 9320 Fat + skål, silver. Fatet med gravyr. Längd: 30 cm. Diameter: 15 cm. Vikt: ca 425 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:35)
1553 7075 Fat Ett par, Kina, 1900-tal, diameter: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:20)
1553 9113 Fat Royal Copenhagen, Fajance, 26x26. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:20)
1553 9297 Fat på fot silver, Nyrokoko, diameter: 19. Höjd: 16 cm, vikt: 235g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:15)
1553 9128 Fåtölj + serveringsvagn. Längd: 81 cm, djup: 46 cm, höjd: 54 + tidningsställ, längd: 45, höjd: 56, rotting / råglas
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:21)
1553 9417 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, med fotpall. Dux. Stomme av björk, klädsel i canvastyg. Brännstämplad
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:23)
1553 9418 Fåtölj Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Firma Karl Mathsson, Värnamo. Brännstämplad 1968. Lackad bok med klädsel av flätad sadelgjord. Nackkudde med skadat fäste medföljer
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:50)
1553 8372 Fåtöljer + fotpallar, Ett par, "Hans", Hjort Knudsen
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:47)
1553 9388 Fåtöljer Ett par, 1940-tal, profilerad velourklädsel, claw-and-ball-fötter
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:10)
1553 8320 Fåtöljer Ett par, rokokostil, skinnklädsel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:56)
1553 9081 Fåtöljer Ett par, Rotting
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:19)
1553 9303 Flask & champagnecoaster Nysilver. Diameter: 7,5-16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:56)
1553 9136 Flaskcoaster + shaker, 2 delar, Nysilver. Höjd: 22-42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:11)
1553 9354 Fotografi i ram Daugerreotype, man. Bildmått: 14x11 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:35)
1553 9262 Garderobsskåp grålaserat. Bredd: 132 cm. Djup: 71 cm, höjd: 195 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:37)
1553 9246 Gardiner Ett par, med omtag, England, Jaktmotiv, 130x240
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:01)
1553 9021 Gitarr längd: 102 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:24)
1553 9099 Glasservis 35 delar, Tjeckien. Höjd: 6 - 12
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:49)
1553 9266 Glasservis ca. 60 delar. Höjd: 10 - 15
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:07)
1553 9133 Glasservisdelar 25 del ca, Karlberg, bland annat Champagne. Höjd: 8-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:09)
1553 9035 Glasskulpturer 2 st, Frukter, bland annat Kosta Boda. Längd: 10-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:28)
1553 9109 Glöggryta + slev, på bricka koppar. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:45)
1553 9349 Golvlampa + väggarmatur, Bergboms. Höjd: 80-130
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:42)
1553 9414 Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken. Stomme i trä. Brännstämplad CM (Carl Malmsten), höj- och sänkbar, modellen designad 1941. Höjd: 132 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:15)
1553 9415 Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken. Stomme i trä. Brännstämplad CM (Carl Malmsten), höj- och sänkbar, modellen designad 1941. Höjd: 132 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:02)
1553 9329 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnr 1842. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Minimihöjd ca 100 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:51)
1553 8371 Golvlampa Teak, mässing. Höjd: 152 cm
1553 9067 Golvlampa trä, tygskärm med smidesdetaljer. Höjd: ca 175
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:00)
1553 9205 Golvvas "Bulbvas", Gullaskrufs glasbruk, etikettmärkt. Golvvas i lila glas. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:16)
1553 9330 Golvvas Tyskland, 1950-tal, Delvis glaserad. Höjd: 48,5 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:25)
1553 9066 Golvvas / paraplyställ porslin, nutida. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:06)
1553 8144 Göteborgsstol 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:39)
1553 9085 Gouache Ebba Hedqvist- sod 40,31x23 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:54)
1553 9310 Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, nysilver, 10-13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:51)
1553 9041 Grafiska blad Gustav Klimt, ej signerade, yttermått inklusive ram: 44x26,5 / 45x35 / 43x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:58)
1553 8260 Gueridoner Ett par, 1800-talets mitt, Gustaviansk stil, förgyllda. Höjd: 128 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:23)
1553 9073 Halsband + örhängen, 3 delar, Sterlingsilver och emalj, David Andersen, Norge. Längd: 38 cm, bruttovikt: 20 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:32)
1553 8033 Hörnskåp Allmoge. Höjd: 166 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:36)
1553 9355 Ikoner 2 st, 1800-tal, 31x27 - 32x27 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:12)
1553 9040 Ishink "Luxium", Made in France, metall. Diameter: 21 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:53)
1553 9344 Kaffekoppar + gräddkanna, 5 + 1 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Linda", Gustavsberg
1553 9131 Kandelabrar Ett par, England, pläterade. Delbara. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:55)
1553 9302 Kapsylöppnare Ducky, Paris, metall. Längd: 11,5 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:26)
1553 8188 Karmstol Gustaviansk
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:16)
1553 9342 Karmstol Jugend, Ek
1553 9218 Karmstol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. "Louis Ghost", Kartell. Formgjuten transparent polykarbonat
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:11)
1553 9466 Karmstolar Ett par, barockstil, rygghöjd: 114 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:09)
1553 9341 Karmstolar Ett par, Karl Andersson & Söner
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:23)
1553 9273 Karmstolar Ett par, KJ, Björk
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:17)
1553 9396 Karmstolar Ett par, omkring sekelskiftet 1900. Genombruten rygg med spjälor, bemålade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:52)
1553 9358 Kastrull + balja, på benställning i smide. Längd: 40-62, diameter: 33 cm, höjd: 18-50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:13)
1553 9462 Keramik Jane Wålstedt (1917-2009), Sverige. Jani keramik, Laholm. 4 delar. Höjd: 3 - 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:54)
1553 9463 Keramik Jane Wålstedt (1917-2009), Sverige. Jani keramik, Laholm. 7 delar, fat + karott + koppar. Längd: 8 - 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:26)
1553 9285 Kista Anno 1778. Bredd: 81 cm, djup: 56 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:59)
1553 9009 Köksvåg Design: Bengt Ek, Aluminium. Höjd: 30 cm, (saknar klockdel på baksida)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:03)
1553 9281 Konsolbord bonad björk. Bredd: 59 cm, djup: 27 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:43)
1553 9407 Koppar 7 delar, kannor, fat, bildmått, 1800-tal. Höjd: 6 - 33
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:08)
1553 9157 Kristall 12 delar, slipad kristall, Böhmen. Höjd: 4-20 cm. Längd: 12-40 Dia: 12-18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:20)
1553 9224 Kuriosa 5 delar, modell äldre, bland annat Bordspingla & ljusstakar. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:37)
1553 8082 Lampskärm Glas, 1920-tal. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:51)
1553 9184 Leksaker 2 del flygplan respektive flygande tefat. Ej funktionstestade. Längd: 16-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:35)
1553 8231 Leksaker 2 delar, "Coney Island", plåt. Längd: 54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:44)
1553 8234 Leksaker 3 delar, plåt, båt/tåg/grävmaskin. Längd: 27-46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:50)
1553 9197 Leksaksbilar 8 st, modell äldre, bland annat Schuco. Längd: 8,5-11,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:11)
1553 9429 Litografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Heavens Gate". Signerad, provtryck. Bildmått: 97x71 cm, yttermått inklusive ram: 114x85 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:00)
1553 9241 Litografiskt blad Karta över Helsingfors med skärgård, modell äldre, yttermått inklusive ram: 46x64 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:39)
1553 8181 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:23)
1553 8321 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:57)
1553 9104 Ljuslyktor Två par + skål, Kosta Boda resp. Orrefors, Höjd: 6 - 9
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:10)
1553 9423 Ljusplåtar ett par, jugend, koppar och mässing. Bredd: 27 cm. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:24)
1553 9024 Ljusstakar 3 st, Skultuna, mässing. Höjd: 11 cm
1553 9464 Ljusstakar Ett par, Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Mässing / glasmanschetter. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:53)
1553 9422 Ljusstake vänskapsknuten, mässing, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:56)
1553 9356 Martiniglas 2 st, Efva Attling, "Amor vincit omnia", Orrefors. Höjd: 12 cm. Glas med silverring runt foten, originalbox medföljer, bruttovikt: 265g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:04)
1553 9397 Mat /kaffeservis ca 35 delar, + 7 st. Kaffekoppar, The 1, Bangladesh
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:14)
1553 9094 Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Bodafors, diameter: 115. Höjd: 75,1 st ilägg, 55 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:25)
1553 8248 Matbord England, pelarfot. Bredd: 220 cm, djup: 120 cm, höjd: 74 + 3 iläggsskivorx60
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:15)
1553 9269 Matbord mahogny, Gustaviansk stil. Diameter: 105 cm. Höjd: 74 cm, 3 st ilägg, 2x29cm + 1 med sarg, 60cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:50)
1553 9419 Matsalsgrupp 7 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bord + 6 st stolar. Diameter: 120 cm. Höjd: 74 cm + 3 st ilägg
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:27)
1553 9284 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114 cm, djup: 46 cm, höjd: 180 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:49)
1553 9270 Matsalsstolar 6 st. Gustaviansk stil.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 9017 Matservis 53 delar, "Lesherzer", Bavaria, diameter: 17,5-25 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:48)
1553 9135 Matservisdelar 25 del ca, Vinranka, Gefle, Flytande blått
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:37)
1553 9229 Matskedar 12 st, silver, Snäckan, Finland, 1932, Monogram. I Etui, Längd: 21 cm. Vikt: 550g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:39)
1553 9299 Matskedar 4 st, silver, Danmark, 1944. Längd: 22 cm, vikt: 225g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:35)
1553 9123 Matta Kina, 140x200 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:53)
1553 9112 Matta Kina, Baotou, 68x125 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:18)
1553 9114 Matta Kina, Motiv med drake, 157x240 cm
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:39)
1553 8024 Matta orientalisk, 110x205 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:15)
1553 9287 Matta orientalisk, 111x149 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:33)
1553 9116 Matta Orientalisk, 125x195 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:12)
1553 8389 Matta Orientalisk, 130x207 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:09)
1553 9438 Matta orientalisk, 133x205 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:51)
1553 8401 Matta Orientalisk, 142x200 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:34)
1553 9056 Matta orientalisk, 200x280 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:54)
1553 7339 Matta orientalisk, 209x313 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 8398 Matta orientalisk, 210x295cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:26)
1553 8103 Matta orientalisk, 220x335 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:49)
1553 9263 Matta Orientalisk, 250x350 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:10)
1553 9115 Matta Orientalisk, 80x126 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:01)
1553 9117 Matta orientalisk, 98x124 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:31)
1553 9110 Matta Orientalisk, Bochara, 105x143 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:45)
1553 9331 Matta Orientalisk, Bochara, 141x182 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:07)
1553 8306 Matta orientalisk, Figural, 80x90 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:48)
1553 8307 Matta Orientalisk, figural, 97x205 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:49)
1553 8360 Matta Orientalisk, Galleri, 108x310 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:07)
1553 8362 Matta Orientalisk, Iran, 134x215 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:03)
1553 9119 Matta orientalisk, Mir, 128x199 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:11)
1553 9122 Matta orientalisk, Shirvan, 156x224 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:13)
1553 9108 Matta orientalisk, silke, 43x53
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:50)
1553 8359 Matta Röllakan, Galleri, nutida, 97x402 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:21)
1553 9118 Miniatyrer 5 st. Bla Kosta Boda + 2 skålar, Iittala. Längd: 10 - 13
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:14)
1553 9306 Mockaskedar 6 st, silver, Sheffield, England, i etui. Längd: 9,5 cm, vikt: 40g ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:41)
1553 9340 Modellbåt med segel, trä, på ställning. Längd: 103 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:55)
1553 9175 Modellbåt Segelbåt, på ställning. Längd: 123 cm. Höjd: 178 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:54)
1553 9353 Nattygsbord ett par. Stomme i metall, skivor i opalinglas. Bredd: 42 cm. Djup: 70 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:14)
1553 9179 Nautica 4 delar. Längd: 20-30, 47x35Taljor + tavla
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:18)
1553 8387 Oljemålning Agnes Lindström, fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 69x80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:07)
1553 9191 Oljemålning Arvid Andersson (f. 1934), Sverige. Landskap med älgarm signerad. Olja på duk, 48x79, yttermått inklusive ram. 60x90 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:57)
1553 9124 Oljemålning Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 89x66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:56)
1553 9210 Oljemålning Boguslaw Kedzierski, Hästar. Signerad. Olja på duk, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:06)
1553 9370 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Abstrakt komposition. Signerad Köhler. Olja på duk, 43x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x74 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:27)
1553 9176 Oljemålning Conny Ahlgren, Liveband. Signerad. Olja på pannå, 18x34 cm, yttermått inklusive ram: 26x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:34)
1553 9379 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Solbad i granskogen", 1917. Signerad. Olja på pannå, 52x38 cm, yttermått inklusive ram: 66x52 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:29)
1553 8061 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1938, hus. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:09)
1553 8043 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1954, Stilleben. Olja på pannå, 26x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:36)
1553 2136 Oljemålning Esther Kjerner (1873-1952), Sverige. "Hornborgastugan, Skansen", Signerad. Olja på duk på pannå, 26x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x51 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:12)
1553 9039 Oljemålning Eva Mathlein, kvinna vid brunn. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x60 cm
1553 9182 Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Komposition, Signerad, oramad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x81 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:31)
1553 8109 Oljemålning G Sundberg. Signerad, daterad 48, skärgårdsmotiv. Olja på duk, 65x12 cm, yttermått inklusive ram: 82x143 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:07)
1553 9190 Oljemålning Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Landskap med Rådjur. Signerad. Olja på duk, 49x78 cm, yttermått inklusive ram: 60x88
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:15)
1553 9199 Oljemålning Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 71x58 cm, yttermått inklusive ram: 85x72 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:31)
1553 9327 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på pannå, 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:33)
1553 9101 Oljemålning Hans Fellenius (1933-1990), Sverige. Havsvik. Olja på duk, signerad, yttermått inklusive ram: 45x106 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:08)
1553 8046 Oljemålning Joan van Anck. Signerad, hustak. Olja på duk, 66x75 cm, yttermått inklusive ram: 74x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:42)
1553 9038 Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. Stickande flicka. Signerad, daterad -59. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:53)
1553 2006 Oljemålning Katarina Grette (f. 1943), Sverige. "I orkidehuset". Signerad, daterad 2012. Olja på pannå, bemålad ram, mått inklusive ram: 43x29,5 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:59)
1553 8379 Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. "Oakhill" Djurgården. Signerad. Olja på pannå, 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:55)
1553 9248 Oljemålning kopia efter Correggio, kvinnoansikte. Olja på duk, osignerad, 62x51 cm, yttermått inklusive ram: 72x62 cm
1553 9153 Oljemålning Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Häst. Signerad a tergo, 48x92 cm, yttermått inklusive ram: 58x101 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:42)
1553 9434 Oljemålning Marianne Bos Maréng (f. 1930), Sverige. "Träd i motljus". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 88x104 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:05)
1553 9090 Oljemålning Mirjam Vainio (1915-1977), Sverige. Signerad, daterad -62, blad. Signerad, daterad 70x53 cm, yttermått inklusive ram: 78x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:47)
1553 9194 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Figurer. Signerad, oramad. Olja på pannå, 70x100 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:19)
1553 9164 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Figurer. Signerad. Olja på duk på pannå, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:32)
1553 9324 Oljemålning Nils Björkquist, Skatungar. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:35)
1553 7206 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal. Ej signerad. Olja på duk, 48x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x69 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:15)
1553 9208 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bil, Monogramsignerad RB, Daterad -75. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:35)
1553 9390 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gård, ej signerad, 12x18 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:47)
1553 9391 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad, daterad 1878. Olja på pannå, 6x10 cm, yttermått inklusive ram: 21x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:53)
1553 9214 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad RB, Bilar, daterad -77. Olja på duk, 98x76 cm, yttermått inklusive ram: 105x83 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:40)
1553 9317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, JH, Modell. Olja på pannå, 75x53 cm, yttermått inklusive ram: 85x63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:20)
1553 8055 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Hult, Sommarlandskap. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 74x105 cm
1553 8045 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:40)
1553 9243 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stuga vid sjö. Olja på duk, 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:32)
1553 9425 Oljemålning Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Plangeometrisk komposition. Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:30)
1553 9321 Oljemålning Rauf Alazan (1931), Turkiet, "Komposisyon". Signerad, daterad 1968, oramad. Olja på duk, 65x92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:09)
1553 9322 Oljemålning Rauf Alazan (1931), Turkiet, Komposition. Signerad, oramad. Olja på duk, 65x92 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:17)
1553 9312 Oljemålning Rauf Alazan (1931), Turkiet, Komposition. Signerad. Olja på duk, oramad, 89x116 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:46)
1553 8059 Oljemålning signerad Paini, marknad. Olja på duk, 50x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:48)
1553 9102 Oljemålning signerad trappa och hus. Olja på pannå, 40x59 cm, yttermått inklusive ram: 56x75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:06)
1553 9100 Oljemålning signerad, båtar. Olja på duk, 27x35, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:46)
1553 9249 Oljemålning signerad, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 84x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:08)
1553 9188 Oljemålning Stina Olausson (1900-1996), Sverige. "Ölandsstrand". Signerad. Olja på duk, 34x67 cm, yttermått inklusive ram: 45x78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:29)
1553 9193 Oljemålningar 2 st, Rune Wallström, "Eriksmålas affär & Efter Auktionen". Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x70 & 70x100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:10)
1553 9052 Pall "SELVA", Italien, nutida. Längd: 45 cm. Djup: 35 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:05)
1553 9334 Pall Furu. Längd: 48,5 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:07)
1553 9065 Pallar 2 st. Höjd: 45-62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:16)
1553 7455 Pallasch M/93, Kavalleri. Längd: 114 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:07)
1553 9308 Parti bestick 17del, silver. Längd: 8,5-22, vikt: 370g brutto
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:08)
1553 8233 Parti leksaker diverse plåt mm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:49)
1553 8230 Parti linne Dukar/Servetter
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:55)
1553 9333 Parti silver silver, udda, 24 delar. Norge, Längd: 11-27 cm. Vikt: ca 460g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:05)
1553 9023 Pelarbord Nyrokoko, Bemålad, diameter: 60, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:13)
1553 8099 Piedestal med marmorskivor. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:42)
1553 8222 Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:04)
1553 9213 Piedestal med stenskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:53)
1553 8350 Plafond Tyg, diameter: 72 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:34)
1553 9456 Porslin 12 delar, Kina. Höjd: 2 - 9
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:50)
1553 9440 Porslin 25 delar, Japan, Höjd: 3 - 17
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:27)
1553 9016 Punschkoppar 6 st, silver, 1973, invändigt förgyllda. Höjd: 5,5 cm, vikt: 190g
1553 9473 Ram förgylld, oval, 70x87 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:11)
1553 8245 Ramar ett par, 1700-/1800-tal, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
1553 8346 Röllakan Anna Johanna Ångström, Monogramsignerad Å, 168x224 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:26)
1553 9025 Salongsbord + stolar, 3 delar, sent 1800-tal. Bredd: 75 cm. Djup: 52 cm, höjd: 70 cm
1553 9286 Salongsbord Nyrokoko, björk. Bredd: 104 cm. Djup: 73 cm, höjd: 72 cm
1553 9026 Salongsbord Nyrokoko, Mahogny / Valböt. Bredd: 113 cm, djup: 78 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:16)
1553 9226 Samlartallrikar 5 st, Arabia, "Finlands slott", Porslin, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:06)
1553 9086 Satsbord 3 delar, Asien. Bredd: 27-46, längd: 42-46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:13)
1553 9412 Satsbord 3 delar. Bredd: 53 cm, djup: 33 cm, höjd: 59 cm
1553 9291 Sejdel + tillbringare, 2 delar, Glas / porslin/ tenn, omkring 1900. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:07)
1553 9050 Sekretär senbarockstil, nutida, Intarsia. Bredd: 105 cm. Djup: 55 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:47)
1553 9046 Serveringsskåp "SELVA", Italien. Bredd: 116 cm. Djup: 46 cm, höjd: 137 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:37)
1553 9140 Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 67 cm, djup: 42 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:28)
1553 9019 Silverföramål 7 delar. Vikt: 245g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:54)
1553 9008 Skål + fat, 2 delar, Konstglas, bland annat Christina Voronko, Svenska flaggan. Längd: 29 cm, diameter: 22 cm, höjd: 4,5-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:42)
1553 9301 Skål + uppläggningssked, 2 delar, silver. Längd: 22 cm, diameter: 13 cm, vikt: 150g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:56)
1553 9173 Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Skål på fot, Graal Gallery, Orrefors. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:36)
1553 8411 Skål kristall, Orrefors. Diameter: 17 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:26)
1553 9075 Skål lergods, Morisk, antik, ur Jan Lagerlöfs samling, diameter: 30. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:47)
1553 9289 Skål Nysilver, valnöt. Längd: 23 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:59)
1553 9290 Skålar + karaffer, 7 delar, Kristall, diameter: 21, höjd: 8-31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:33)
1553 9261 Skåp överdel med glasdörrar, vitlackerat, tidigt 1900-tal. Bredd: 115 cm. Djup: 50 cm, höjd: 200 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:18)
1553 9129 Skåp sengustaviansk stil, bemålat. Bredd: 105 cm. Djup: 48 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:58)
1553 9006 Skrivbord 1800-tal, furu. Bredd: 103 cm, djup: 61h. 7 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:40)
1553 9279 Skrivbord gråmålat. Bredd: 99 cm, djup: 65 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:15)
1553 9146 Skulptur Klockträd, Bonsai, Japan, metall / stenfot. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:35)
1553 8167 Skulptur konstmaterial. Höjd: 48 cm
1553 8169 Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Konstglas, Boda, Höna. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:08)
1553 9007 Skulptur Royal Copenhagen, Kopiga Porslin. Längd: 16 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:38)
1553 9424 Skulptur Solbritt Nilsson, 2005. Mixed media. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:59)
1553 9298 Sockerskål + gräddkanna, 2 delar, silver, Birmingham, England, diameter: 10. Höjd: 5-10 cm, vikt: 275g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:09)
1553 9126 Soffa Chesterfield, "Natuzzi", skinn. Längd: 175 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:54)
1553 9399 Soffbord 1930-tal, alm, intarsia. Bredd: 85 cm. Djup: 48 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:36)
1553 9318 Soffbord 1950/60-tal, skiva av glas. Bredd: 140 cm, djup: 59 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:39)
1553 7514 Soffbord Isamu Noguchi, soffbord, "Coffee table", Vitra. Glasskiva på svartbetsad benställning, Bredd: 128 cm. Bredd: 92 cm. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:47)
1553 9337 Soffbord mahogny, Utdragbart. Bredd: 107 cm, djup: 58 cm, höjd: 59 cm
1553 9132 Solspeglar Ett par, Metall, diameter: 36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:25)
1553 9068 Solur järn / koppar, 1950-tal. Höjd: ca 85 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:01)
1553 9398 Soppterrin med tallrikar och uppläggningsfat, 17 delar, Gustafsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:26)
1553 9430 Spegel 126x62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:41)
1553 9230 Spegel Bemålad, 63x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:13)
1553 7263 Spegel empire, 90x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:15)
1553 9047 Spegel Gustaviansk stil, trä, slipat glas, nutida, 170x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:09)
1553 9461 Spegel Jugend, 125x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:19)
1553 8023 Spegel nyrokoko, 133x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:10)
1553 9149 Spelbord nyrenässans, ek. Bredd: 88 cm. Djup: 44 cm, höjd: 79 cm
1553 9276 Spjälstolar 3 st. Bemålade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:47)
1553 9459 Staffli Dekorima
1553 9413 Staffli höjd: 170 cm
1553 9051 Stol nutida, Rottingrygg / sits
1553 8249 Stolar 2 st, renässans-stil
1553 8369 Stolar 4 st, 1940-/50-tal, björk
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:47)
1553 9084 Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Bodafors
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:22)
1553 7061 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:36)
1553 7256 Stolar 8 st, Queen Anne-stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:03)
1553 6132 Stolar 8 st, sengustaviansk stil. 6 st stolar+ 1 par karmstolar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:19)
1553 9420 Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännstämpel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:48)
1553 9335 Stolar Ett par, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:36)
1553 9180 Stolar Ett par, Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Sits och rygg i skiktlimmat trä, 3 st stålrörsben
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:56)
1553 9406 Svepask 1800-tal, trä med dekor. Diameter: 33 cm. Höjd: 15 cm + ett parti handgjorda spetsar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:20)
1553 9253 Sybord lyrformad fot, mahogny. Bredd: 60 cm. Djup: 38 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:37)
1553 9120 Syltkrukor 2 st + krus, Höganäs. Höjd: 13 - 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:10)
1553 9043 Tabernakelskåp nutida. Bredd: 63 cm. Djup: 18 cm, höjd: 69 cm
1553 9145 Taburett Empire, ren objekt. Längd: 55 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:38)
1553 9185 Tågset diverse, Märklin
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:36)
1553 9014 Takarmatur 1950-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:25)
1553 9247 Takarmatur Axolight, Bell Pendel, röd. SP 90. Design Manuel Vivian. Höjd: 60 cm. Diameter: 90 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:49)
1553 9274 Takarmatur prismor. Diameter: 40 cm. Höjd: 25 cm
1553 9010 Takarmatur Tidigt 1900-tal, laskupa / mässing. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:54)
1553 8357 Takfotogenlampa Jugend, Elektrifierad, mässing, kupa av glas, höj / sänkbar. Höjd: 90-110
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:55)
1553 9365 Tallrikar 9 st, Kina, blåvitt porslin. Diameter: ca 23 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:50)
1553 9053 Tamburmajor "Sticks floor", Design: Stina Sandwall, Aluminium / stål, SMD Design. Höjd: 190 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:34)
1553 9296 Tantalus 2 karaffer, trä / kristall. Längd: 23 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:41)
1553 9300 Tårtspade silver. Weström, 1856. Längd: 28 cm, vikt: 95g ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:34)
1553 9042 Tavlor 2 st, Damporträtt. Bildmått: 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 48x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 9228 Te & kaffeskedar 23 st, silver, udda, bland annat Finland. Längd: 11-12, vikt: 230g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:10)
1553 9020 Teaterkikare i fodral, modell äldre
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:55)
1553 9371 Teckning Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige, tillskriven. Blyertsteckning på papper, ej signerad. Bildmått: 19x25 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:09)
1553 8331 Teckning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Modell, Monogramsignerad. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:42)
1553 9036 Tedosa Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans. Målad polykrom dekor. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:21)
1553 9311 Tekanna Kina, antik. Längd: 20,5 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:17)
1553 9134 Tekannor 2 st, Arabia. Höjd: 11-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:48)
1553 8373 Tekopp Sovjetunionen USSR. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:47)
1553 8295 Telefonbänk England, mahogny, med låda. Längd: 100 cm, djup: 44 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 21:00)
1553 9409 Tennfat 4 st. 1800-tal. Diameter: 18 - 30
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:33)
1553 9074 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:02)
1553 9216 Träsnitt Erik Olson. Signerad, numrerad 116/300, daterad 1962. Bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:58)
1553 8382 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, bladets mått: 12,5x8, yttermått inklusive ram: 22x17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:02)
1553 9364 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 36/40, daterad -65. Bildmått: 39x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:16)
1553 9363 Träsnitt Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Komposition. Signerad. Bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 58x71 cm
1553 9170 Tusch Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Husfasad & träd, monogramsignerad. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:55)
1553 1013 Väggur Sengustavianskt, Förgyllt, Dekor med Lagerblad & Festonger, 85x52 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:49)
1553 9221 Vas Asien, Metall, grön, reliefdekor, i träbox. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:06)
1553 8075 Vas Jugend, Astrid Ewerlöf. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:30)
1553 9172 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Unik", Spindelnät, Kosta Boda, Signerad. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:40)
1553 7069 Vas omkring 1900, cloisonné, Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:26)
1553 9037 Vas / ljusstake Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, "Snurran", Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans, målad polykrom dekor. Längd: 21 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:14)
1553 9455 Vaser 2 st. + skål med lock, Kina. Höjd: 11 - 28
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:48)
1553 7342 Vaser Ett par, Kina, Lackarbete / emalj, relief. Höjd: 26 cm
1553 9454 Vaser Ett par, Kina. Höjd: 23 cm, en med skada
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:30)
1553 9441 Vaser Ett par, Kina. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:10)
1553 9144 Vedkorg + eldgaller, 2 delar, metall. Höjd: 29-53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:41)
1553 9005 Vikskärm / tavla 4 delar, Asien, Akvarell på papper, Bambu / fåglar. Längd: 4x35 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:11)
1553 9295 Vinkannor Ett par, omkring 1900, kristall och nysilver. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 19:53)
1553 9155 Ytterfoder 2 st, nutida. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:52)
1553 9107 Ytterfoder 2 sy. Agneta Levijn, för IKEA, porslin, 18x18. Höjd: 12 cm
1553 9064 Ytterfoder Ett par, nutida. Diameter: 19 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 18:33)
1553 9294 Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Klarglas. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 juli 2023 20:05)