Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 september 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1565 2016  Akryl Mathias Kärnlund (f. 1972), Sverige. Yttersta Tvärgränd, Södermalm, Stockholm. Signerad och daterad -07. Akryl på duk, 90x90 cm, oramad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:33)

1565 2007  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv med Blidösundsbåten. Signerad. Akvarell, bildmått: 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:57)

1565 2034  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Gårdshuset Mäster Mikaelsgatan". Signerad. Akvarell, bildmått: 37x21 cm, yttermått inklusive ram: 54x37 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:28)

1565 2033  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Nytorgsgatan 1". Signerad. Akvarell, bildmått: 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:19)

1565 2035  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vårdag vid Mäster Mikaels gata". Signerad. Akvarell, bildmått: 24x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:14)

1565 2041  Blandteknik Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Kungliga Dramatiska Teatern". Monogramsignerad. Mixed media, olja på litografiskt tryck, på duk, oramad, 77x104 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:24)

1565 2027  Etsning Lars Moberg. Signerad, numrerad 9/30, daterad 1957, Tågstation, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:58)

1565 2006  Färglitografi Bo Jansson (f. 1939), Sverige. Utsikt vid Skeppsbron. Signerad, numrerad 77/260. Färglitografi, bildmått: 52x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 21:10)

1565 2021  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 34/360, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 36x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:47)

1565 2001  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Slussen. Signerad, numrerad 106/135. Färglitografi, bildmått: 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:37)

1565 2014  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Stockholmsmotiv, af Chapman. Signerad, färglitografi, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 57x38 cm, yttermått inklusive ram: 82x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:48)

1565 2022  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 291/310, Stadshuset i Stockholm. N Färglitografi, bildmått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:04)

1565 2030  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/14, daterad 1978, "Stillhet, Gillöga". Färglitografi, bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:28)

1565 2009  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Skeppsbron. Signerad, numrerad 152/375, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:25)

1565 2008  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 6/150. Färglitografi, bildmått: 45x57 cm, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:54)

1565 2029  Fat Oskar Dahl (1902-1966), Sverige. Rörstrand, unik, motiv av Stockholm, stengods, daterad 1944. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:48)

1565 2024  Grafiskt blad "Stockholmia", yttermått inklusive ram: 37x90 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:04)

1565 2038  Litografier 4 st, Stockholmsmotiv, modell äldre. Bildmått: 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 30x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:22)

1565 2059  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Mot Katarina". Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:36)

1565 2025  Oljemålning Bertil Andersson, monogramsignerad, BA, "Mariaberget II". Olja på duk, 22x16 cm, yttermått inklusive ram: 25x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:11)

1565 2003  Oljemålning Bo Yson Sjöberg (1915-1994), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad a tergo. Olja på pannå, 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 24x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:13)

1565 2015  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 57x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:30)

1565 8093  Oljemålning Ingrid Rosell-Lindahl (1928-2010), Sverige. "Djurgårdskanalen". Signerad, daterad -91. Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:14)

1565 2018  Oljemålning Ivan Ivanov, vy över Slussen, Stockholm. Signerad. Olja på pannå 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 51x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:01)

1565 2013  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Af Chapman på Skeppsholmen, Signerad. Olja på duk, 40x69 cm, yttermått inklusive ram: 47x77cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:46)

1565 2063  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Suohan, Stockholm. Olja på duk, 30x40, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:22)

1565 2039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, utsikt från Katarinavägen mot gamla stan. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 21:00)

1565 2004  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsvy från Stadshuskajen. Signerad Bo A-son, Daterad -57. Olja på pannå, 66x80 cm, yttermått inklusive ram: 71x86 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:26)

1565 2020  Oljemålning Signerad Jalbert, Utsikt från slussen. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:41)

1565 2048  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1973, "Mäster Mikaels gata, Stockholm". Olja på pannå, 60x74 cm, yttermått inklusive ram: 78x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:50)

1565 2002  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. "Djurgårdsfärjan lägger till". Signerad. Olja på pannå, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 48x33 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:36)

1565 2036  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vid Skinnarviksringen". Signerad. Olja på duk, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:26)

1565 2031  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vid Stigbergsgatan". Signerad. Olja på duk, 58x50 cm, yttermått inklusive ram: 70x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:10)

1565 2044  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Pers gränd med utsikt mot Skånegatan. Signerad. Olja på duk, 51x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:02)

1565 2043  Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 74, "Utsikt mot Gröna Lund". Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 20:56)

1565 2019  Pastell Gösta Larson, Södermalm i Stockholm. Signerad och daterad -87. Bildmått: 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 19:04)

1565 2040  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Utsikt mot Nytorget från Vita bergen, Stockholm. Signerad. Pastell, 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x74 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:06)

1565 2017  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Mariaberget Stockholm. Signerad, numrerad 206/360, daterad -74. Bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 43x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2023 18:29)