Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 januari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1231 9327  Aftonväska silver. Längd: 15 cm. Vikt: 188g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:36)

1231 9358  Akryl Monica Gorschelnik, planet, signerad, 1995, duk, 100x117, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:07)

1231 9046  Akvarell Bu Zhong, Tall, 102x42

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:20)

1231 7104  Akvarell Oidentifierad konstnär. Gamla Stan och Riddarholmen. Signerad. Motivet: 43x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:43)

1231 9153  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Hus, signerad, 1955,27x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:16)

1231 9576  Akvarell Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. "Teatermasker". Signerad, daterad -75,50x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:22)

1231 9077  Akvarell Zlatko Gradholt (f. 1953), Sverige. Älg på väg, 36x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9045  Akvareller 4 st, Bu Zhong, Fyra årstider, Kina, 102x42

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:24)

1231 7692  Ampel glaskupa, diameter: 30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9406  Armbandsur Omega, stål. Diameter: 3

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 9407  Armbandsur Savillon, 18k. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:41)

1231 9405  Armbandsur Tissot Visodate Automatic, guld, armband 18k. Diameter: 3 cm, 55g brutto

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:37)

1231 9486  Armlänk X-länk, 18k. Längd: 20

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9259  Babushka + flaskgömma, Sovjet. Höjd: 19-36, trä

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:06)

1231 9117  Babushkadockor 3 st. Höjd: 18-30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:14)

1231 9199  Bägare  + skål, 4 delar, silver, saknar stämplar. Höjd: 3-9

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:45)

1231 9346  Bägare diverse 6 st, silver. Höjd: 5,5-11

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9356  Bägare nysilver, Wilhelm II & Franz Joseph I. Höjd: 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:05)

1231 9354  Bägare silver, 1832. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:09)

1231 9014  Bägare silver, CG Hallberg, 1953. Höjd: 10 cm. Vikt: 234g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:44)

1231 9386  Bajonetter 7 st. Längd: 54-65

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:53)

1231 9015  Bålskål med lock. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:49)

1231 9493  Bänk bemålad. Längd: 95

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:05)

1231 9078  Barbiedockor med tillbehör, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:33)

1231 9072  Bestick 12+ 12, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:43)

1231 7356  Bestick Rostfritt, Thebe, ca 30 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:17)

1231 9363  Bestick silver, 18 delar, Franska Liljan. Längd: 17-22

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 9233  Bestick silver, 24 delar, 8+ 8+ 8 st, Rosenholm. Höjd: 17-5-20

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:04)

1231 9573  Bestickuppsättning 104 delar, nysilver, modell Vasa

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:14)

1231 9574  Bestickuppsättning 109 delar, nysilver, modell Chippendale

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9424  Bestickuppsättning i schatull, Herdmar, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:22)

1231 9100  Betelask Burma. Diameter: 23, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:43)

1231 9398  Blandteknik  + litografier, 3 st, Nisse Ritarn Jonsson (1909-1991). Motivet: 14x10 & 31x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:29)

1231 9184  Blandteknik 2 st, Militärer, en monogramsignerad EvS (Einar von Strokirch). Motivet: 24x24 & 31x24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 6295  Blandteknik Bali Fristedt, Djur, Signerad -75,45x49

1231 9414  Blandteknik Bengt Nyström, Frank Zappa, signerad. Duk rim: 62x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 8048  Blandteknik Carl Ludvig Lagerqvist, "Norrbro på 1880-talet", Signerad, 33x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)

1231 7170  Blandteknik David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. Signerad, daterad 1924, porträtt av Helene Aperia, 46x36

1231 6450  Blandteknik Evy Låås (1923-1999), Sverige. Frukt, Signerad. Motivet: 51x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:16)

1231 9174  Blandteknik Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad "Paris -51". Motivet: 23x31

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:58)

1231 7135  Blandteknik Japan, 35x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:17)

1231 7033  Blandteknik Kajsa-Tuva Werner (f. 1973), Sverige. Signerad, daterad 2006, ca 40x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:37)

1231 9181  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Montmartre, signerad, 26x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:10)

1231 9205  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 1991,48x69

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:26)

1231 7391  Blandteknik Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad. Figurer, ramens innermått: 96x69

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:36)

1231 9419  Blandteknik S Niel Fujita, Komposition, signerad. Motivet: 48x98

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9473  Blandteknik Vincente Pimentel, noter, 74x104

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:41)

1231 9538  Bokhylla Björk/furu. Bredd: 147, djup: 29 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:24)

1231 9450  Bokhylla idegran. Bredd: 103. Djup: 36 cm, höjd: 189 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:04)

1231 9539  Bokhylla mahogny. Bredd: 120, djup: 25 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:26)

1231 7315  Bokhylla Plåt, Bredd: 80 cm. Djup: 36 cm, höjd: 189 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:14)

1231 9374  Bokställ 4 st, Plåt, Jugend. Höjd: 20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:39)

1231 9311  Bokstöd 2 par. Höjd: 7,12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9215  Bokverk P Waldenström, "Genom norra Amerikas förenta stater, reseskildring, 1890

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:36)

1231 9494  Bord 1890-tal, Ek. Bredd: 75, djup: 49 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:06)

1231 9498  Bord 1890-tal, Ek. Bredd: 90, djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)

1231 9228  Bord Art Déco. Bredd: 75, djup: 45 cm, höjd: 60 cm, Intarsia

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:31)

1231 9122  Bordsflaggstång Skultuna, mässing. Höjd: 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9578  Bordsfotogenlampa Höjd: 71cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:46)

1231 7194  Bordsfotogenlampa trä och mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)

1231 9315  Bordsfotogenlampfot Metall. Höjd: 56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9070  Bordslampa Hallberg. Nysilver, Höjd: 44 cm ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)

1231 9079  Bordslampa mässing, Jönköping. Höjd: 42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 9151  Bordslampa mässing, med glasskärm. Höjd: 53

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:22)

1231 9245  Bordslampa metall, funkis. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:42)

1231 9217  Bordslampa Trä. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:43)

1231 9381  Bordssurtout nysilver och kristall, + saladiere på fat

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:46)

1231 9477  Bordsunderrede Byarum. Längd: ca 110

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:57)

1231 9478  Bordsunderrede Byarum. Längd: ca 110

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:00)

1231 9030  Bordsur mässing, 1800-tal. Höjd: 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:25)

1231 9244  Brevkniv Sterlingsilver, Norge. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9004  Bricka + glasunderlägg + askfat, 8 delar, Perstorp, med silverinlägg. Diameter: 9 - 26

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:19)

1231 7112  Brickbord 1800-tal. Diameter: 51 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:48)

1231 9559  Brosch Silver / emalj + mynt "1/2 Skilling 1802"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 9370  Brudkrona silver. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:34)

1231 9392  Burk med lock, Tenn, 1775. Höjd: 8

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)

1231 9219  Butiksvåg Berkel. Höjd: 56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:44)

1231 9139  Byrå Betsad Furu. Bredd: 41, djup: 30 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:08)

1231 9449  Byrå idegran. Bredd: 76, djup: 52 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:03)

1231 9516  Byrå Louis XVI stil, Stenskiva. Bredd: 73, djup: 41h. 83

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 9556  Byrå med stenskiva. Bredd: 63. Djup: 34 cm. Höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:59)

1231 9241  Byrå NK. Bredd: 70. Djup: 25 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:10)

1231 9138  Byrå omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 104, djup: 50 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)

1231 9517  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 88, djup: 45 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:55)

1231 9394  Byrå Tallboy. Bredd: 85, djup: 50 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9112  Champagneglas Millennium, tennfot, 20 delar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:14)

1231 9191  Cigarettask + Cigarettskrin, 2 delar, metall, Asien. Längd: 9-10,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:24)

1231 9278  Cigarettetui silver, förgyllt. Längd: 11

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:25)

1231 9380  Cigarettetui silver. Längd: 8,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:45)

1231 9488  Clubfåtölj Skinn

1231 9258  Coasters 5 st, nysilver, diameter: 14-16

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:00)

1231 9469  Dekorationer 4 delar, sten, Kina, ca 9x4 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:23)

1231 9489  Dessertskedar 12 st. Silver, Svensk Spets. Längd: 19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:59)

1231 9562  Djupa tallrikar 12 st. Gustavsberg, Krona. Diameter: 25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:21)

1231 9084  Dosa med lock, silver, 1832. Längd: 7,5. Vikt: 47 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:55)

1231 7144  Dosa silver, 1876, Möllenborg. Längd: 8. Djup: 5 cm. Höjd: 3 cm, vikt 80g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:26)

1231 9310  Dosor 2 st, 1800-tal. Diameter: 8-9, höjd: 2,5-4

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9325  Dosor diverse, 9 st. Längd: 6,5-10

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:29)

1231 9082  Dosor med lock 6 st. Längd: 6-9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:54)

1231 9130  Dragspel i väska

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:00)

1231 9497  Eldset höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:12)

1231 6103  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad i plåten, PT. Motivet: 10x7,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9140  Etsning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Katarinavägen, signerad-73,96/310. Motivet: 33x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:07)

1231 9189  Etsning Carl XIV Johan, ”Carolus XIV Ioannes”. Motivet: 52x33 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:20)

1231 7377  Etsning Gaston Smith (1898-1976), Sverige. Modell. Signerad, daterad -21. Motivet: 29x21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:46)

1231 6438  Etsning Herta Günther (1934-2018), Tyskland. 13/15. Signerad, daterad 1977. Motivet: 26x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:04)

1231 7386  Etsning Otto Goetze (1868-1931), Tyskland. "Der Brief", signerad. Motivet: 30x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:04)

1231 9148  Etsning Sture Kjellström (1927-1988), Sverige. Katarinahissen, Slussen. Signerad, numrerad 177/310. Motivet: 26x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:13)

1231 9582  Etsningar 2 st, Birger Lundqvist (1910-1952), Sverige. Självporträtt/Jolo. Motivet: 20x12 respektive 27x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:57)

1231 9055  Etsningar 2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Stockholmsmotiv, Slussen/Folkungagatan. Signerad. Motivet: 22x29 respektive 29x38 cm

1231 9091  Fällstol Captains chair

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:40)

1231 7536  Familjeikon 1800-tal, oljemålning, pannå, 11x8,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:26)

1231 9144  Färgetsning Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Katarinahissen, Slussen. Motivet: 23x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:11)

1231 9054  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Tallar. Signerad, numrerad 51/210. Motivet: 27x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:27)

1231 9040  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 176/200, bladets mått: 47x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 5078  Färglitografi Camille Hilaire (1916-2004), Frankrike. Signerad, numrerad 96/100, bladets mått: 53x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:59)

1231 9167  Färglitografi efter Pablo Picasso, Tryckt signatur, Buketten. Motivet: 56x40

1231 7397  Färglitografi efter Pablo Picasso, tryckt signatur, numrerad 327/1000. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:07)

1231 7084  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), numrerad 47/300. Signerad, daterad 92. Motivet: 33x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:34)

1231 9023  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Ankomst till Dalarö brygga hösten -44". Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 37x48 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:04)

1231 9020  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Dalarö kyrka". Signerad, numrerad 90/150, ca 37x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:57)

1231 9019  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Haapsalu stad". Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:52)

1231 9022  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Mitt hem i Haapsalu". Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:56)

1231 9021  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Utsikt från lotsberget". Signerad, numrerad 90/150. Motivet: 37x48 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:55)

1231 9379  Färglitografi Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Marin, sign i tryck, 33x47

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:46)

1231 9577  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Träd. Signerad, numrerad 121/260, bladets mått: 78x56

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:23)

1231 9166  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 92,76/290. Motivet: 33x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:43)

1231 7382  Färglitografi Kent Karlsson, Ljus. Signerad, numrerad 50/66, bladets mått: 53x39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:00)

1231 9041  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. The circus, ej signerad. 31x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:59)

1231 6138  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Fredmans Epistel N: o 49, Angående Landstigningen vi klubben i Mälaren. Signerad, numrerad 16/225. Motivet: 28x42, + mapp

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 7357  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 191/200. Motivet: 57x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:18)

1231 9172  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Augustikväll, trosa", signerad. Motivet: 31x42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:53)

1231 7607  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 266/500. Motivet: 30x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:31)

1231 9168  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 260/260. Motivet: 24x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:42)

1231 7248  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 171/365. Motivet: 42x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 8103  Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Stockholm, signerad. 150-upplaga. Motivet: 34x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:54)

1231 9162  Färgtryck 1880-tal, vilande kvinna, förgylld ram, 52x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:35)

1231 7721  Fat + skålar, Nybro & Hadeland, glas. Diameter: 15-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:13)

1231 9173  Fat 2 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16 - 29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:53)

1231 9361  Fat 4 st, silver. Diameter: 11-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:15)

1231 9018  Fat Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:49)

1231 9287  Fåtölj + fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, skinn

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:40)

1231 9086  Fåtöljer ett par, Fasem, Italien

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:27)

1231 7616  Fickknivar diverse, 16 st

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:39)

1231 7615  Fickknivssidor diverse, bland annat Swedish American Line

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 9397  Fickur 2 st. Omega och Longines. Diameter: 5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:29)

1231 9395  Fickur 3 st, bland annat: Longines. Diameter: 3 - 5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:26)

1231 9404  Fickur Viking, 14k. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:35)

1231 9543  Figurin porslin, Kvinna med rådjur, Schaubach Kunst. Höjd: 20

1231 9501  Figuriner 2 st, Tyskland. Höjd: 20-21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:15)

1231 9266  Fisktallrikar 8 st, Seltmann, diameter: 26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 9313  Flaskor 3 st. Höjd: 21-30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:07)

1231 9308  Flaskschatull + 2 pluntor + 4 glas. Längd: 22. Djup: 12 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:03)

1231 9368  Flaskskyltar silver/nysilver, ca 40 st

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9289  Flaskställ metall. Längd: 35, djup: 22 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:43)

1231 9029  Flintlåspistol längd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:15)

1231 9444  Flintlåspistol längd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:56)

1231 9565  Förstadagsbrev + diverse frimärken

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:08)

1231 9322  Fotoram Gustav V, Julafton 1913, ramens yttermått: 32x24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:20)

1231 9143  Fotoramar 3 st, Tidigt 1900-tal, glas och mässing, 8x4,5 - 17x10,5

1231 9452  Fotpall 1800-tal, broderad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:06)

1231 9229  Frukostservis 15 delar, bland annat Lomonosov, Sovjet

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9066  Gardinlängder Ett par, "Vildäng", design: Ingela Backman, Strömma, 230x150

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:29)

1231 9475  Gavlar 2 par, Byarum

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:00)

1231 9476  Gavlar 3 par, Byarum. 56x75cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:59)

1231 9293  Gitarr Akustisk, Fender Gemini med fodral, Korea. Längd: 105cm

1231 9257  Gitarr I väska. Längd: 99cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:59)

1231 9331  Glas 1770-tal. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:35)

1231 9254  Glas 3 st, Böhmen. Höjd: 11-15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:58)

1231 9335  Glas 4 st, 1800-tal, udda. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:48)

1231 9483  Glas 6 delar, Reijmyre Glasbruk, M Bratt. Höjd: 6-21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:27)

1231 7222  Glasskulpturer 5 st, Reijmyre/Kosta, WWF. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9114  Glöggkoppar 20 st. Höjd: 8

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)

1231 9202  Golvlampa 3-armad. Höjd: 175cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 9502  Golvlampa 3-armad. Mässing. Höjd: 179cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:18)

1231 9062  Golvlampa AB Armaturhanverket, Göteborg. Höjd: 159 cm ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:56)

1231 9074  Golvlampa Läderklädd. Höjd: 142

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:39)

1231 9132  Golvlampa mässing. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:01)

1231 9530  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:51)

1231 7591  Gräddkanna silver, 1858. Höjd: 10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 7155  Grafiska blad 3 st, efter von Wright. Motivet: 38x27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:43)

1231 9236  Grafiskt blad Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Bladets mått: 31x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:06)

1231 7573  Gravyr La Fontaine de Neptune. Motivet: 33x46

1231 9056  Gungstolar Ett par, Sika Design, Rotting

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:29)

1231 7411  Handväska Salvatore Ferragamo, läder. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:15)

1231 9271  Hängskåp Plåt, bemålat. Bredd: 33, djup: 18 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9570  Hantlar 2 st, modell äldre, 4 kg. Längd: 22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:11)

1231 9503  Hatthylla Rio. Längd: 110

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9340  Herrarmbandsur 18 k. Swissca, Chronometer, automatic. Diameter: 3,4

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:45)

1231 9348  Herrarmbandsur 3 st. Samt diverse urmakarverktyg mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9336  Herrarmbandsur Enicar, Star Jewels, Automatic. Diameter: 3,3

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 9350  Herrarmbandsur International Watch Co, IWC International Watch Company, Schaffhausen. Diameter: 3

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:56)

1231 9499  Herrbetjänt Bemålad, Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 108

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 9519  Hjälm Brandförsvaret

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 9197  Hög hatt storlek: 60, i hattask. Höjd: 35

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:43)

1231 9277  Ikon omkring 1900,10,5x8,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:23)

1231 9357  Jordglob Plåt, 1920-30-tal. Höjd: 29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:08)

1231 9231  Kaffe /teservisdelar 19 + 4 delar, Cobalt net, Lomonosov, porslin, Ryssland

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:37)

1231 9201  Kaffe-/ teservis ca. 30 delar, England, Canton

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 9560  Kaffeservis 15 delar, Classic Rose, Rosenthal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 9561  Kaffeservis 25 delar, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:14)

1231 7265  Kaffeservis 25 delar, Japan. Höjd: 4 - 15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:05)

1231 9579  Kaffeservis 3 delar, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 7-22

1231 9234  Kaffeskedar 12 st, etui. Längd: 10cm

1231 9008  Kamferkista med inredning/belysning. Längd: 103, djup: 51 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:32)

1231 9324  Kanna Lomonosov. Porslin. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:29)

1231 9376  Kanna Majolika, Fischer, Budapest. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:42)

1231 9377  Kantin + krus, Höganäs. Höjd: 20-32

1231 9384  Käppar 3 st, bland annat silverknoppar. Höjd: 69-92

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:00)

1231 9383  Käppar Stickvapen, 2 st. Längd: 86

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:49)

1231 9301  Karaff + 5 glas. Höjd: 5,5-18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:52)

1231 9298  Karaff Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 26

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 9307  Karaffer 2 st, Kristall. Höjd: 28-35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:59)

1231 9360  Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 26-34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:14)

1231 9116  Karaffer 5 st, glas. Höjd: 18-28

1231 9115  Karaffer 8 st, Glas. Höjd: 18-26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:16)

1231 9300  Karaffer ett par, Kristall, 1800-tal. Höjd: 19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:51)

1231 9273  Kärl Keramik, glaserat, diameter: 11, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:15)

1231 9286  Karmstolar 4 st, Lindqvist / Borensberg, Motala

1231 9288  Karmstolar ett par, 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Tillverkningsår 1978

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:37)

1231 7110  Karmstolar ett par, Senempire

1231 7111  Karmstolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:47)

1231 6289  Karmstolar Ett par, Tidigt 1900-tal, Mahogny / mässingsdekor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:51)

1231 9165  Karta Narfgårdens skog, Kopparberg, 1794,72x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9387  Katana Japan. Längd: 86

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:55)

1231 9532  Kina 3 delar, Vaser + Ampel (saknar botten). Höjd: 15-22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:46)

1231 7538  Kniv Silver (800), Industria Argentina. Längd: 28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:44)

1231 9221  Kökshanddukar 12 st. Linne, monogram

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:50)

1231 9524  Kolonnljusstakar Ett par, Gusums bruk, 057. Höjd: 22

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:34)

1231 9319  Kolonnljusstake Trä, 1800-tal. Höjd: 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:15)

1231 9113  Konjakskupor 6+ 7 st, Orrefors. Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:10)

1231 9175  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Ulrica Hydman Vallien / Bertil Vallien. Höjd: 17 - 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:01)

1231 9295  Konstglas 6 delar, Italien. Bland annat kandelabrar. Höjd: 20-30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:45)

1231 9330  Koppar 2 st, Wien, 1800-tal. Höjd: 5,5-6

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:34)

1231 9092  Koppar Krögarhuset, 10 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9017  Kopparkärl höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:48)

1231 7282  Kopparstick efter J Vernet. Motivet: 27x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:32)

1231 9479  Kornischer ett par. Längd: 215

1231 9268  Kruthorn 9 st, st. Längd: 6-30

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:14)

1231 7674  Kudde Porslin, Kina. Längd: 29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:59)

1231 9280  Kuriosa 3 delar, järn, diameter: 3-4,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:24)

1231 9283  Kuriosa 7 delar, modell äldre. Höjd: 2-13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9038  Kuverttallrikar 12 st. Nysilver. Diameter: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:04)

1231 9039  Kuverttallrikar 16 st, mässing. Diameter: 28

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:05)

1231 9276  Lackask Ryssland, diameter: 10, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:25)

1231 9128  Lampbord 1890-tal. Bredd: 57, djup: 40 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:58)

1231 9546  Lampbord Bredd: 65 cm, djup: 55 cm, höjd: 53 cm, nutida

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:42)

1231 9141  Lampbord design: Eero Saarinen (1910-1961), Tulip. Marmorskiva. Bredd: 57. Djup: 38 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:13)

1231 9446  Lampbord med stenskiva, Louis XVI-stil. Bredd: 54. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:05)

1231 9213  Lampbord teak och mässing, 1960-tal. Diameter: 40, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:33)

1231 9291  Lavoar med stenskiva. Bredd: 100, djup: 55 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:43)

1231 7049  Leksaker 3 delar, Nallar. Längd: 19-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9247  Leksaker 4 delar. Längd: 14-28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:46)

1231 7396  Litografi efter Pablo Picasso, duva, numrerad 327/1000, ca 23x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:51)

1231 9137  Litografi Lars Rolf (1923-2001), Sverige. Skutor. Signerad, daterad -52, numrerad 125/150. Motivet: 30x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)

1231 9155  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 258/300,1969. Motivet: 29x36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:20)

1231 9135  Litografier 2 st. Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 34x25 + 14x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)

1231 9052  Litografier i bok, 2 st, motiv från London, Paris New York. Motivet: 45x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:27)

1231 7354  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:14)

1231 9418  Ljuskrona Gustaviansk stil, blå skål. Höjd: 65

1231 7058  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:26)

1231 9511  Ljuskrona rokokostil, bladprismor. Höjd: 90

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:55)

1231 9415  Ljuskrona sengustaviansk stil. Höjd: 90

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:06)

1231 9111  Ljuslyktor ett par, Kosta, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:07)

1231 7183  Ljusstakar 2 st. Brons. Höjd: 26 - 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:25)

1231 9159  Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 20-25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9255  Ljusstakar 3 st, Strömbergshyttan, kristall. Höjd: 19-28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:56)

1231 9470  Ljusstakar 6 st. Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8 - 31 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:28)

1231 9094  Ljusstakar ett par, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Höjd: 9

1231 9571  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 7464  Ljusstakar Ett par, metall, omkring 1900. Höjd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9309  Ljusstakar ett par, Nysilver, Nyrokoko. Höjd: 25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:03)

1231 9051  Ljusstakar Ett par, silver, Erik Löfman, Markström Uppsala, 1967. Höjd: 15,5 cm, bruttovikt: 358g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:50)

1231 7654  Ljusstakar Ett par, silver. CG Hallberg, 1941, Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:39)

1231 9523  Ljusstakar Ett par, Ystad metall, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:31)

1231 9028  Ljusstakar Ett par. Silver. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:53)

1231 9012  Ljusstakar mässing, Skultuna. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:41)

1231 7329  Ljusstake Metall. Höjd: 22 längd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:25)

1231 9016  Ljusstake Smide. Höjd: 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:49)

1231 9198  Lock till rökelsekar  + vas, 2 delar, silver, Kina & Marocko, diameter: 12, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:44)

1231 9299  Lockpokal Kristall. England/Irland, 1800-tal. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:58)

1231 9375  Lockurna + skål, metall, orientaliskt. Diameter: 21, höjd: 11-26

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:41)

1231 9262  Lockurna Asien, majolika. Höjd: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:03)

1231 9520  Lockurna Kina, trälock. Höjd: 23 + träsockel

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)

1231 9225  Lockurna Kina. Höjd: 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:16)

1231 9149  Luta Levin. Längd: 97

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:15)

1231 9487  Målarstege höjd: 136 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:59)

1231 9190  Manschett & frackknappar 3 par, 18k (750) & Silver/emalj. Diameter: 1-2 cm, bruttovikt: 21g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:21)

1231 9188  Manschettknappar + slipsnål, Dubbelörn. Diameter: . Längd: 6

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:21)

1231 9193  Månskensampel 1800-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:30)

1231 9297  Mätinstrument i låda. Längd: 54

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:47)

1231 9445  Matsalsgrupp 9 delar, idegran, England, 6 stolar 2. Karmstolar, bord. Längd: 172, djup: 105 cm, höjd: 78 + 2 st iläggsskivor, 60 / del

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:52)

1231 9076  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 120, djup: 49 cm, höjd: 182 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:49)

1231 7339  Matservisdelar Rosenthal, ca 45 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9365  Matskedar silver, 11 st, diverse. Längd: ca 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:22)

1231 9050  Matta Bhutan, 73x125 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:34)

1231 9454  Matta Orientalisk, 121x210

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:17)

1231 9455  Matta orientalisk, 135x205

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:09)

1231 9243  Matta orientalisk, 146x155

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:53)

1231 9103  Matta orientalisk, 152x220

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:11)

1231 9548  Matta orientalisk, 163x295

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:52)

1231 9142  Matta orientalisk, 81x127

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:11)

1231 9089  Matta orientalisk, Bochara, 134x183

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:59)

1231 9563  Matta orientalisk, Bochara, 143x213

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:55)

1231 9104  Matta orientalisk, Bochara, 180x273

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:12)

1231 7634  Matta Orientalisk, Figural, 136x204

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:18)

1231 9352  Matta orientalisk, Galleri, 91x252

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:02)

1231 7633  Matta Orientalisk, Galleri, Mir, 105x313

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:17)

1231 9250  Militärhattar 2 st, Ryssland

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:50)

1231 9260  Militaria 6 delar, bland annat dolkar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:01)

1231 7644  Miniatyr Signerad, Kvinna, 1800-tal, diameter: 7

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:28)

1231 7643  Miniatyrer 2 st, Sèvresmärke, Frankrike. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:29)

1231 9393  Möbelbeslag parti diverse, bland annat rokoko, mässing och brons

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:12)

1231 7389  Mockakoppar 16 st, Iiris, Arabia

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:27)

1231 7433  Mockaskedar silver, 6+ 8 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:56)

1231 9282  Modellbåtar 2 st, med dockor, modell äldre, Skinnskrov. Längd: 43-84

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:26)

1231 9296  Modellbilar flygplan mm

1231 9109  Monterskåp Betsad furu. Bredd: 54, djup: 54 cm, höjd: 109 cm

1231 9214  Nallar 2 st. Längd: 35-50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:35)

1231 9073  Nattygsbord ett par, Funkis. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 9218  Oljemålning 1800-tal. Olja på duk, 50x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:43)

1231 7608  Oljemålning Ålund, signerad. 1945, Stilleben. Olja på pannå, 45x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:32)

1231 9059  Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 50x50

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 9176  Oljemålning Anthon Kalland (1856-1933), Norge. Fjordlandskap, signerad. Olja på duk, 27x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:57)

1231 9006  Oljemålning B Berg, Interiör med läsande kvinna, signerad. Olja på duk, 60x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:25)

1231 9179  Oljemålning Brita Nordenberg (f. 1943), Sverige. "Goda drömmar i Santa Rita", signerad. Olja på duk, 34x29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:06)

1231 7635  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. Vattendrag, Signerad. Olja på duk, 25x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9049  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Sjölandskap, signerad. 1972. Olja på duk, 69x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:00)

1231 8075  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholmsmotiv från Skeppsholmen, Signerad. Olja på duk, 71x121 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 8088  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Signerad, daterad 45. Olja på duk, Stockholm, 33x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:41)

1231 8064  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Brunkebergsåsen, signerad. Olja på pannå, 32x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:47)

1231 8057  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Signerad. Olja på pannå, Frösunda. Signerad, daterad 1936, ca 50x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 8066  Oljemålning Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Traneberg. Olja på pannå, signerad. 44x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:50)

1231 9420  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Kvinnor, signerad. Olja på duk, 59x72

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9087  Oljemålning Curt A Landwehr (1920-1988), Tyskland. Kvinna med parasoll. Olja på duk, 30x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:37)

1231 5197  Oljemålning Eigil Schwab (1882-1952), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på pannå, 62x46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:32)

1231 7572  Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. Modell. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 40x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:01)

1231 8031  Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. "Gamla Stockholm". Olja på duk, signerad. 57x67

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:53)

1231 9034  Oljemålning Hilda Heyman, signerad. Olja på duk, 75x54

1231 9500  Oljemålning Höjland. Signerad, daterad 51, i ateljen. Olja på pannå, 59x46

1231 8070  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad, 1946, Franska Värdshuset, Djurgården. Olja på duk, 45x54

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 8073  Oljemålning Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Riddarholmen, Signerad -88, duk på papper. Motivet: 19x21

1231 8028  Oljemålning Karl Abel, Gamla Stan. Olja på pannå, Signerad, 39x28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:32)

1231 7029  Oljemålning Kjell Åslund (f. 1948), "Stormträd". Olja på duk, 53X62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:05)

1231 9032  Oljemålning kopia efter Edelfelt. Olja på duk, 75x65 cm

1231 7077  Oljemålning Maj Tydén-Jerndahl (1895-1921), Sverige. Sovande barn. Signerad, daterad -39. Olja på duk på pannå, 46x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:22)

1231 9426  Oljemålning Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Gård, signerad. Olja på duk, 91x87

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:24)

1231 7166  Oljemålning Martha Lobach (f. 1855), Tyskland. Skogsglänta vid sjö, signerad. Olja på duk, 60x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:03)

1231 9169  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerad a tergo, "gläntan". Olja på pannå, 26x33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:45)

1231 9183  Oljemålning N W Dahlberg, kvinnoporträtt, signerad, 1890. Olja på pannå, 59x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9036  Oljemålning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, "Vegitation II". Olja på duk, 100x70

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:34)

1231 9550  Oljemålning Oidentifierad konstnär, damm. Olja på duk, 52x78

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:10)

1231 9545  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Flicka med bok, signerad. Olja på pannå, 40x33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:33)

1231 9185  Oljemålning Oidentifierad konstnär, mansporträtt, 1800-tal. Olja på duk, 45x37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:14)

1231 7381  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, Porträtt. Olja på duk, 42x31

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:58)

1231 9180  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna som räknar pengar, träpannå, 25x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:09)

1231 9024  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Same. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 46x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:05)

1231 9156  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 70,44x32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:21)

1231 9514  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fors, 46x66, signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:52)

1231 9207  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 100x100 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:25)

1231 9194  Oljemålning på sten, Indien. Motivet: 13x9

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:32)

1231 9161  Oljemålning Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 20x39

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:33)

1231 7036  Oljemålning Rickard Krantz (1923-1984), Sverige. Olja på duk, 46x37

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:44)

1231 9043  Oljemålning RKH, Marin, signerad. Olja på pannå, 32x47

1231 7137  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Barnporträtt, signerad. Olja på pannå, 27x22

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:19)

1231 7641  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Tall, Signerad, pappskiva, 12x8,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:25)

1231 6507  Oljemålning signerad Greiber. Olja på duk, 23x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:35)

1231 9026  Oljemålning signerad P Engström. Olja på duk, 31x35

1231 9485  Oljemålning Sven Ernkvist (1891-1978), Sverige. Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:51)

1231 9099  Oljemålning Sven Sahlberg (f. 1909), Sverige. Signerad, daterad -44, stilleben. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 6300  Oljemålning Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. "Sommarlandskap", Signerad. Olja på pannå, 48x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:46)

1231 9098  Oljemålning Tin Andersen. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 74x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:39)

1231 7063  Oljemålning Titus Wikström (1887-1979), Signerad, daterad 1950, Militärbåt. Olja på duk, 46x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:19)

1231 7270  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1965, bemålad ram. Olja på duk, 27x34

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:13)

1231 7251  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1968. Olja på pannå, 50x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:38)

1231 7700  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, fjällandskap. Olja på duk, 38x46

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:30)

1231 9401  Oljemålning Valerij Chirkov (1943), Komposition. Olja på pannå, 40x27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:32)

1231 9400  Oljemålning Valerij Chirkov (1943), Komposition. Olja på pannå, 43x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:31)

1231 9170  Oljemålning Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. "Ros". Signerad. Olja på pannå, 34x26 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:53)

1231 9558  Oljemålningar 12 st, Lars Tärning (f. 1945), Sverige.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 8059  Oljemålningar 2 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Olja på pannå, signerad. Landskap, 46x55,50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:41)

1231 8052  Oljemålningar 3 st, Carl Kaldén (1877-1963), Sverige. Ulvsudna. Olja på pannå. Olja på duk, signerad. 58x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)

1231 9557  Oljemålningar Lars Tärning (f. 1945), Sverige. 11 st miniatyrer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:05)

1231 9461  Pall furu. Längd: 70

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:51)

1231 9471  Pall Porslin, Kina. Höjd: 48

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:36)

1231 9564  Parti frimärken diverse

1231 9567  Parti frimärken i album, olika länder

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:24)

1231 9083  Parti kuriosa 7 del

1231 9531  Parti silver 10 delar, diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:45)

1231 9371  Parti silver diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:34)

1231 7656  Parti silver diverse, bland annat Smörknivsställ

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:42)

1231 9382  Parti silver/ns diverse, 12 delar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:48)

1231 9385  Pastell Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barn på bänk, signerad, 48x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:54)

1231 7424  Pelarbord mahogny med intarsia. Diameter: 52, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:36)

1231 9127  Piedestal höjd: 110 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 9177  Piedestaler Ett Par, elefanter, keramik. Längd: 52 h41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:58)

1231 9085  Pillerburk 18 k. Vikt: 24 gr

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:57)

1231 9065  Plaketter 2 st, Koppar. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9303  Plunta 1800-tal. Höjd: 16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:54)

1231 9338  Pluntor 2 st, läderfodral. Höjd: 18-20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:44)

1231 9304  Pluntor 5 st, 1800-tal. Höjd: ca 20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:56)

1231 9438  Porslin 15 delar, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 2 - 17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:36)

1231 9316  Porslin 3 delar, England. Höjd: 12-20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:11)

1231 9411  Porslin 4 delar, Meissen, bland annat vaser. Höjd: 3 - 20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:56)

1231 9467  Porslin 6 delar, Kina, bland annat väggvaser. Höjd: 4 - 17 cm. Diameter: 10,5 - 14,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9412  Porslin 6 delar, Meissen, bland annat askar med lock. Höjd: 2 - 14

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:58)

1231 9492  Pottskåp Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 41, djup: 38 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:04)

1231 9572  Prydnadstallrikar 3 st. Keramik, Tilgman Keramik. Diameter: 21

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:45)

1231 9442  Puderstol barockstil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:48)

1231 9369  Ragusked silver, Möllenborg, 1851, Längd: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:32)

1231 9496  Rökbord Funkis. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:08)

1231 9212  Rökbord Intarsia. Diameter: 59, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:32)

1231 9279  Rökelsekar brons, Asien, diameter: 8, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:36)

1231 9341  Rökelsekar Ryssland. Höjd: 45 cm, hängande

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:47)

1231 9339  Rökelsekar Ryssland. Höjd: 48 cm, hängande

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:59)

1231 9326  Såll Lergods. Längd: 31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:27)

1231 9108  Salongsbord Karl Johanstil. Bredd: 93+ 2x22, djup: 69 cm, höjd: 78 cm

1231 9536  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 118, djup: 78 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:23)

1231 9005  Samekniv Signerad, 1928. Längd: 25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:22)

1231 9460  Satsbord 2 delar. Höjd: 43 - 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:51)

1231 9129  Satsbord 3 delar, England. Bredd: 54, djup: 42 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:59)

1231 9568  Saxofon C G Conn ltd, Elkhart-Indiana, USA. Längd: 56cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:01)

1231 9566  Saxofon Yanagisawa, No 001-77067, Japan, i gig-bag. Längd: 81cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:15)

1231 9518  Sekretär Hauptstil, intarsia. Bredd:96. Djup: 40 cm, höjd: 121 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:58)

1231 9332  Seltersglas 12 st, med krona. Höjd: 9

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:36)

1231 7015  Serigrafier 4 st, Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), bladets mått: 69x48 cm, lösa blad

1231 9425  Servisdelar 10 st, Lomonosov, Sovjet

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:23)

1231 9125  Servisdelar Bing & Grøndahl och Royal Copenhagen, Musselmalet, 8 delar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:36)

1231 9237  Servisdelar Hackefors, 18 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 9124  Servisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, ca 40 del

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:35)

1231 9068  Sideboard 20-tal, Längd: 114cm. Djup: 43 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:03)

1231 9274  Silar 3 st, nysilver och porslin, bland annat Berlin. Höjd: 12-18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:17)

1231 9001  Silltunna med fat Teak och silver. K Anderson, Stockholm (fatet). Höjd: 14 cm. Vikt: 90g (fatet)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)

1231 9344  Silver 3 delar, Orientaliskt. Höjd: 3,5-12

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:03)

1231 9359  Silver 4 delar, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:12)

1231 9263  Sjalar 2 st, modell äldre

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:04)

1231 9057  Skål + fat, Kina. Diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:09)

1231 9305  Skål + fat, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 21-23, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:57)

1231 9196  Skål Björk, silvermontering, ej stämplar. Diameter: 15, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:43)

1231 9529  Skål Kina, Kantonporslin, Dia 23, höjd: 11 cm

1231 7375  Skål silver, CG Hallberg, 1952. Diameter: 20 cm. Vikt: 30 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:40)

1231 9121  Skål på fot Erika Lagerbielke (f. 1960), Intermezzo, Orrefors, fot med underfång i blått. Höjd: 20, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:28)

1231 9154  Skål på fot nysilver och glas. Höjd: 31. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:20)

1231 9457  Skål på fot porslin, Dresden, 1800-tal. Höjd: 43

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:39)

1231 7074  Skålar med lock 5 delar, Porslin Imari, Japan. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:03)

1231 9080  Skålfat + vas, Kosta Boda. Diameter: 36, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9064  Skålfat Kina. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:24)

1231 7665  Skänk 1800-tal, Bemålad. Bredd: 185, djup: 56 cm, höjd: 114-126

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:49)

1231 9362  Sked silver, Förgylld, 1905. Längd: 23,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:15)

1231 9581  Skeppsservis Bing & Grøndahl, i teaklåda

1231 9472  Skrivbord ek, sent 1800-tal. Bredd: 123. Djup: 61 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9105  Skrivbord mahogny. Bredd: 181, djup: 98 cm, höjd: 75 cm, nyckel

1231 7668  Skrivbord omkring 1900. Bredd: 120, djup: 67 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:52)

1231 9106  Skrivbordsstol JOC, Vetlanda, läder

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:36)

1231 9290  Skrivbyrå 1800-tal, Bemålad. Bredd: 109, djup: 53 cm, höjd: 98 cm, nyckel

1231 9547  Skrivset 3 delar, metall / glas. Längd: 30, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:47)

1231 7294  Skrivskåp Bemålat. Bredd: 98. Djup: 48 cm, höjd: 189 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:53)

1231 7349  Skulptur 1920-/30-tal, keramik. Höjd: 14

1231 9275  Skulptur Ål, Rörstrand. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:18)

1231 7445  Skulptur Buddha, Trä. Höjd: 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:28)

1231 7523  Skulptur Herend, Sovande pojke. Längd: 19 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:43)

1231 7526  Skulptur Porslin, Tidigt 1900-tal, Rörstrand, fågel. Höjd: 16

1231 7244  Skulptur Smide, Alvar Arvidsson, 1969. Höjd: 122

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:18)

1231 7518  Skulptur Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. DN-pojken, brons. Höjd: 20, graverad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:35)

1231 7124  Skulptur terrakotta, Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Kvinna, signerad. Höjd: 17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:01)

1231 9312  Skulpturer 2 st, Barnhuvuden, keramik. Höjd: 14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)

1231 9320  Skulpturer 2 st, Konstglas, Italien. Höjd: 13-14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:16)

1231 9525  Skulpturer 2 st, metall, Priser. Höjd: 30-35

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:56)

1231 9367  Skulpturer 2 st, Metall. Längd: 11-17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:23)

1231 9372  Skulpturer 3 st, Hundar, brons. Längd: 3-7

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:35)

1231 9134  Slagbord England, Idegran. Bredd: 29+ 2x 61. Djup: 120 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:06)

1231 9504  Sockerlådor 3 st + 3 st. Längd: 44-72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9251  Sockerskålar + vinkylare, 3 delar, nysilver. Längd: 24. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:51)

1231 9466  Soffa Gustaviansk stil 1800-tal. Längd: 170

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:07)

1231 9200  Soffa längd: 155 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:34)

1231 9456  Soffa rokokostil, 1800-tal, bemålad. Längd: 150

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:09)

1231 9505  Soffbord 1950-tal, Glas. Bredd: 101, djup: 60 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:29)

1231 9272  Soffbord 50/60-tal, teak. Bredd: 128, djup: 75 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:14)

1231 9090  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 105, djup: 75 cm, höjd: 49 cm

1231 9009  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:32)

1231 9317  Sparbössa Gustavsberg. Längd: 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:12)

1231 9146  Spegel 120x61

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:14)

1231 9071  Spegel Barockstil, 1800-tall, 64x56 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:03)

1231 9145  Spegel Bemålad, 82x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:12)

1231 9210  Spegel Empire, 56x32

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9211  Spegel Empire, 65x36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:31)

1231 9147  Spegel Gustaviansk stil, 103x46

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:14)

1231 9037  Spegel Gustaviansk stil, 105x47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 9431  Spegel Gustaviansk stil, 107x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:29)

1231 9428  Spegel Gustaviansk stil, 81x56

1231 9227  Spegel rokokostil, 93x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:22)

1231 9512  Spegel rokokostil, 97x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:52)

1231 9123  Spelbord björk. Bredd: 90, djup: 44 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:33)

1231 9541  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 88, djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:27)

1231 9318  Spjällband Broderat. Längd: 185

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:13)

1231 9186  Stentryck "Wermlands Fält-jägare-Regemente". Motivet: 30x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:15)

1231 9204  Stolar 3 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

1231 9540  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)

1231 9284  Stolar 6 st, 1900-talets början

1231 9133  Stolar 6 st, Engelsk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)

1231 9542  Stolar 8 st, 1940-tal

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:39)

1231 9230  Stolar ett par

1231 9480  Stolar ett par, Björk

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:00)

1231 9337  Stop + glas, 3 delar. Höjd: 14-24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:42)

1231 9120  Stop Tenn, Tyskland. Höjd: 31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:31)

1231 9209  Stringhyllor 2 st, 3+ 2 hyllplan. 78x30 respektive 78x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:28)

1231 9481  Svanstol 1800-tal

1231 9429  Svanstolar ett par, björk, Mullberrytyg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:31)

1231 9459  Svanstolar Ett par, björk, petit pointsklädsel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:45)

1231 9025  Svärd Asien. Längd: 95 cm ca, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:06)

1231 9388  Svärd längd: 105 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:59)

1231 9389  Svärd längd: 114 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:05)

1231 9323  Svepask + snörflätare

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:28)

1231 9465  Syltkrukor 4 st. Gustafsberg / Rörstrand / Raus. Höjd: 14 - 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:07)

1231 9042  Takarmatur höjd: 39 cm

1231 9203  Takarmatur mässing och trä. Höjd: ca 50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:24)

1231 9509  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

1231 9240  Takarmatur PH5, design: Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:51)

1231 9246  Takarmatur PH5, design: Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:42)

1231 9580  Takfotogenlampa Mässing (i delar)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:51)

1231 9101  Tallrikar 3 st, Monogram. Diameter: 24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:49)

1231 9097  Tallrikar 6 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 3000 upplaga. Diameter: 27

1231 9195  Teglashållare 2 st, nysilver, Ryssland. Höjd: 11 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:38)

1231 9329  Teglashållare 2 st, silver. Höjd: 4,5 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:31)

1231 9253  Tekanna Asien, Järn. Höjd: 13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:54)

1231 9468  Tekannor + vaser, 5 delar, Kina. Höjd: 8 - 14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:22)

1231 9265  Tennstop 1809. Höjd: 27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:09)

1231 9164  Teservis ca. 20 delar, Tyskland, dek. Hackefors

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9269  Teservisdelar 11 st, Blå Blom

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:10)

1231 9220  Teskedar 12 st. Silver, CG Hallberg, 1903. Längd: 14 cm. Vikt: 240g. I etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:47)

1231 9364  Teskedar silver, diverse, 13 st. Längd: 14 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9033  Textiltavla 50x47

1231 9264  Tidtagarur Junghans, Tyskland, diameter: 21

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:05)

1231 9267  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, diameter: 37, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:07)

1231 9294  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Diameter: 36, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:44)

1231 9013  Träskulpturer 4 st, Bengt Råsten. Höjd: 14-32

1231 9206  Träsnitt J W Årfeld, Eget tryck, 130/310, signerad 58 mm: 48x62

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:24)

1231 8083  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vasabron. Signerad, daterad 61, numrerad 74/310. Motivet: 30x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:24)

1231 9334  Tvättservis 5 delar, Rörstrand. Höjd: 5 - 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:35)

1231 9345  Uppläggningsbestick 2 delar, Ryssland, silver. Längd: 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:51)

1231 9027  Uppläggningsfat 2 st, Gustavsberg, Stockholms slott. Längd: 43

1231 7355  Urna Metall, omkring 1900. Höjd: 32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:16)

1231 9081  Väggarmatur mässing. Höjd: 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:41)

1231 7017  Väggfat 2 st, Royal Copenhagen, 1919, Gotfred Rode. Diameter: 43

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:42)

1231 9158  Vägglystrar ett par, mässing. Höjd: 25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:24)

1231 9436  Vägglystrar Ett par. Höjd: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:33)

1231 9152  Vägglystrar ett par. Höjd: ca 45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:18)

1231 9373  Väggrelief Lea Ahlborn, Bolinders, Moder Svea. Metall, Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:36)

1231 9513  Väggur rokokostil. Höjd: 63

1231 9551  Värja Graverad Klingenthal, med tillverkarstämpel, omkring 1800. Längd: 97

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:13)

1231 9391  Värjor 2 st. Längd: 69-94

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:02)

1231 9482  Vas + ett par, skålar med lock, Gefle, Percy. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:26)

1231 7485  Vas B Heintze, Kosta Boda. Höjd: 24 cm

1231 9527  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 7215  Vas Imaridekor, 1900-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:47)

1231 9226  Vas keramik, Arabia. Höjd: 24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:17)

1231 9063  Vas Kina, nutida. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:25)

1231 9067  Vas Oskar Dahl, Rörstrand, signerad. -46. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9119  Vas Porslin, KPM. Höjd: 26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:19)

1231 9256  Vas Porslin, Ryssland. Höjd: 35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:00)

1231 7470  Vas Rörstrand, jugend, floral underglasyrdekor. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:27)

1231 7085  Vas Rörstrand. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:38)

1231 9533  Vaser 2 st, Strömbergshyttan. Höjd: 25-28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:48)

1231 9522  Vaser Ett par, 1900-tal, Japan, Imaridekor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:29)

1231 9528  Vaser Ett par, cloissonné. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:53)

1231 9102  Vaser ett par, Kina. Höjd: 24

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:50)

1231 9118  Vaser ett par, Metall. Höjd: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:15)

1231 9302  Vävstol i plunta 1852. Höjd: 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:53)

1231 9182  Växttavlor 4 st, Kolorerade, ramens innermått: 34x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:18)

1231 9075  Vilfåtölj design: Tord Björklund, "Skye", för IKEA, skinn

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:30)

1231 9252  Vinkanna Glaserad keramik, Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Höjd: 25 cm

1231 9306  Vinkylare Kristall. Höjd: 21

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 21:02)

1231 9333  Vinprovarglas + likörglas, bland annat Orrefors, 12+ 11. Höjd: 13-17

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:41)

1231 9508  Vitrinskåp Bodafors, 50/60-tal. Bredd: 80 cm. Djup: 24 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:44)

1231 9136  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 55, djup: 33 cm, höjd: 179 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 20:08)

1231 9451  Vitrinskåp Idegran. Bredd: 101, djup: 34 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:04)

1231 7340  Vitrinskåp Intarsia. Bredd: 122 cm. Djup: 36 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:40)

1231 9248  Vitrinskåp med sekretärdel, Empirestil, Intarsia. Bredd: 116. Djup: 60 cm, höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:45)

1231 9239  Ytterfoder 2 + 1 delar. Höjd: 17-19, bland annat Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:45)

1231 9409  Ytterfoder 3 st. Cloissonné. Höjd: 10 längd: 19 - 26

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:57)

1231 9435  Ytterfoder 3 st. Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 21-26, höjd: 13-20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:35)

1231 9434  Ytterfoder 3 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:32)

1231 9437  Ytterfoder 4 st. Waldemarsudde. Höjd: 16

1231 9432  Ytterfoder 5 st. Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13 cm. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 19:31)

1231 9408  Ytterfoder ett par, Tettau, Tyskland. Höjd: 13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 januari 2019 18:50)