200 4118 Akryl Bengt Lindström, 1960-tal, Komposition, 54x80
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4014 Akvarell Einar Jolin-56, Porträtt 'till Thure Beckström'
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4070 Akvarell Einar Nerman, 20x14, teater
200 4160 Ampel 1890-tal
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2034 Ampel alabaster, (sk)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4156 Appliquer 1 par, brons, H33
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4155 Bergère Nyrokoko,
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4182 Casoletter 1 par, Gustaviansk stil, 1800-tal, H22
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4169 Chiffonjé 1800-tal, Valnöt
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4151 Eldhund+ 1 del, Mässing, 1800-tal
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4158 Étagère 1800-tal, H.124
200 4038 Etsning (Zorn), utgiven av grafiska sällskapet
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4077 Etsning Björn Hedlund, 5 st, den gäckande skugga 2/24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4066 Etsning Karl Erik Olsson-72, surrialistiskt landskap med hund
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4089 Etsning Olle Hjortzberg, lilla riksbankshuset 65/100
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4015 Etsning Sign G.L, S:ta Maria kyrka Visby
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4180 Färglitografi L Jirlow, "I trädgården", 261/275, 48x34
200 4106 Figurin Dresden, H.25
200 4110 Figurin Goldscheider, Kvinna i turban, (sk), 46
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4163 Figurin Kunglig Dansk, H. 15
200 4105 Figuriner 1 par, Blomsterförsäljare, Dresden, H.21
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4140 Golvlampa Trä, Skulpterad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4111 Halsband 18k, 37,4g
200 4164 Hundvalpar 1 par, Kunglig Dansk, H.6
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4112 Kaffeservis 3 del, Silver, 1904, GAB
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2027 Klaffbord Karl Johan-stil, Mahogny, Pelare med elipsfot, L.79 D.60 H.73
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4135 Konsolbord Gustaviansk stil, 1800-tal, stenskiva, L.90 D.49 H.86
200 4086 Konstblad Charles Sjöholm, 2/350 Rålambshovsbadet
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4030 Konstblad Claude Weisbush, Le violoncelliste
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4031 Konstblad Claude Weisbush, sittande violinist
200 4021 Konstblad Elisabeth Jansson, 17/90 dans
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4022 Konstblad Elisabeth Jansson, 19/90 dans
200 4029 Konstblad Georges Laporte, 64/150
200 4016 Konstblad Jim Dine, 53/75, Orgasm, skadat
200 4050 Konstblad Lena Cronqvist, 2/30
200 4047 Konstblad Lena Cronqvist, 6/35 augusti 1986
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4049 Konstblad Lena Cronqvist, 8/50 mamma bild
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4048 Konstblad Lena Cronqvist, 9/50
200 4003 Konstblad Lennart Jirlow, 124/250 vid stafliet
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4005 Konstblad Lennart Jirlow, 191/270 kockar
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4004 Konstblad Lennart Jirlow, 192/270 kockar
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4028 Konstblad Lennart Nyström,
200 4026 Konstblad Lucien Neuquelman, Tre flickor
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4025 Konstblad Lucien Neuquelman, utflykt
200 4034 Konstblad Mogems Balle, 70/150
200 4082 Konstblad Olle Bonnier, 282/500 Tassar
200 4080 Konstblad Oscar Reuterswärd, 85/200
200 4027 Konstblad Staffan Ullström, 389/400 Lo
200 4054 Konstblad Ulf Greder, 338/360 Cricketspelarna
200 4181 Kräftservis Skål Rörstrand + 3 assietter omärkta + 6 bestick
200 4087 Krita Erland Cullberg, 44x60,
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4073 Litografi Bert Jonny Nilsson, HC
200 4044 Litografi Bert Jonny Nilsson, HC XIII/XX
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4018 Litografi Birgit Ståhl Nyberg-78, klenfoto 113/210
200 4084 Litografi Bo Lundqvist, 3 st,
200 4020 Litografi Carl Johan Billmark, Kung Gustaf 1:s grafvård
200 4035 Litografi F. Boucher,
200 4079 Litografi Olle Bonnier, abstrakt 47/50
200 4062 Litografi Roland Svensson, 23/500 Mount Nimba Range
200 4056 Litografi Roland Svensson, 23/500 Providence Island Monrovia
200 4063 Litografi Roland Svensson, 26/500 Washing and pellet zing plants
200 4008 Litografi Roland Svensson, ytterskärgård 299/360
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4009 Litografi Roland Svensson-49, 'avd kong Bele'
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4040 Litografi Wilhelm Freddie-45, 6 st, EA
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4007 Ljuskrona 3-armad 1900-tal skadad,
200 4173 Ljuskrona oscariansk, H.110
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4171 Ljuskrona Oscariansk, H.120
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4098 Ljusstakar 1 par, Diamant, Vicke Lindstrand (1904-1983), Kosta, kristall med slipat mönster, H.19
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4150 Ljusstakar 1 par, Gusum, Modell 22, H.28
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2057 Ljusstake Georg Jensen, Design Andreas Mikkelsen
200 2062 Matbestick 105 del, Silver Spetsmodell, monogram EH
S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4109 Matservis Gustafsberg "dresden" ca 70 del
200 4123 Matta orientalisk, 210x141
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 8014 Matta orientalisk, Bahtiari, 1920-tal, 295x170
200 4168 Miniatyr Damporträtt, sign O.R, H.11,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4167 Miniatyrikon boet i ben, 5,5x5,5
200 4124 Oljemålning Albert Julius Olsson, 1800-tal 56x85
200 4134 Oljemålning Alfred de Breanski, Tillskriven, Skottskt landskap, (sk), 47x77
200 6002 Oljemålning Axel Peter, stilleben, 55x40
200 4121 Oljemålning Bela Hradil, Fiskargubbe, 29 x 23
200 4023 Oljemålning Carsten Regild (1941-1992), -82, 48x32
200 4126 Oljemålning Engelskt landskap, 17-1800-tal 51x60
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4119 Oljemålning Erik Tryggelin, Stockholm, 1927, 18 x 32
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4019 Oljemålning Evert Duhan, 40x50,
200 4120 Oljemålning G.Zetterström, Stadshuset, 22 x 27
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4391 Oljemålning Gideon Börje. Interiör 45x53
200 4058 Oljemålning Hugo Zuhr, 33x46, norrlänskt landskap
200 4055 Oljemålning Lars Boethius, 40x32, Ljusterö skärgård
200 4125 Oljemålning Läsande Kvinna, Koexkoek, 1800-tal 77x64
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2051 Oljemålning Lindorm Liljefors 20x27
200 4068 Oljemålning Nathalie Levi, 80x64, porträtt av man
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2039 Oljemålning Nils Olzon, vinterlandskap, 65x97
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4001 Oljemålning sign M:L, 95x75, blomsterstilleben
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2041 Oljemålning sign. And. Markó, 1855, 'Vilda Hästar' 90x73
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4122 Oljemålning Torsten Palm, Uppsala, Utställd Nat.museum 1945, 57 x 71
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4067 Oljemålning Vassiliij Levi, 78x65, kvinno porträtt
200 4162 Oljemålning Vilhelm Bjerke Petersen, Ljusvägen -47, 25 x 33 (ej ram)
200 4107 Oljor 1 par, 1800-tal, Sign Bronquart, ovala, 65x53
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4146 Sabel
200 4145 Sabel
200 4154 Salongsbord Nyrokoko, med låda
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4166 Salongsbord Nyrokoko, Valnöt, H.70
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4130 Säng Gustaviansk stil, Proviniens Taxinge slott, Tidigt 1900-tal, 110 x 210
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 2072 Skål Vicke Lindstrand, Kosta
200 4100 Skål Wilhelm Kåge, Guldsurrea, Gustavsbergs Studio. Vitt cararragods med gulddekor, Höjd: 9 cm
200 4127 Skrin med lock, silver, Kina L.19
200 4136 Skrivbord Louis XV-stil, 1800-tal, valnöt, L.150 D.77 H.77
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4148 Skrivbordsstol Empire-stil, Sekelskifte
200 4128 Skulptur porslin, Gustavsberg, B. Berglund
200 4104 Soffa Sengustaviansk
200 4115 Soppslev Silver, 1807
200 2048 Spegel Empire, Mahogny, H.150, B. 60
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4175 Spegel Förgylld, 1800-tal, H.246
200 4137 Spegel rokokostil, 1800-tal, H.171
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4177 Stolar 2 st, 1 gustaviansk,
200 4159 Sybord Mahogny, Sengustavianskt, L.60 D.39 H.71
S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4141 Teservis 26 del, Måsen
200 4132 Toilettset Silver i väska, 10 del
200 4114 Tomte keramik, H.23
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4113 Tomte keramik, H.32
200 4075 Träsnitt Japanskt Träsnitt,
200 4074 Träsnitt Japanskt Träsnitt,
200 4065 Träsnitt Japanskt Träsnitt,
200 4064 Träsnitt Japanskt Träsnitt,
200 4071 Tryck Bemålat
200 4017 Tryck Billmark, 16 st, vyer och interiörer Ulriksdals slott
200 6016 Väggfält (d) 10 st, Olle Nyman, 1942, Från Restaurang Grenadjären 218x81 per st.
200 4165 Väggpendyl gustaviansk stil, H.110
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)
200 4002 Väggur
200 4096 Vas Orrefors, S Gate, H.11
200 4097 Vas orrefors, V Lindstrand, 1930-tal, H.19
200 4133 Vinsil
200 2074 Vitrinskåp ek 1910 ca, glashyllor, H.245