Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 december 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

200 4118  Akryl Bengt Lindström, 1960-tal, Komposition, 54x80

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4014  Akvarell Einar Jolin-56, Porträtt 'till Thure Beckström'

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4070  Akvarell Einar Nerman, 20x14, teater

200 4160  Ampel 1890-tal

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2034  Ampel alabaster, (sk)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4156  Appliquer 1 par, brons, H33

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4155  Bergère Nyrokoko,

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4182  Casoletter 1 par, Gustaviansk stil, 1800-tal, H22

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4169  Chiffonjé 1800-tal, Valnöt

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4151  Eldhund+ 1 del, Mässing, 1800-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4158  Étagère 1800-tal, H.124

200 4038  Etsning (Zorn), utgiven av grafiska sällskapet

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4077  Etsning Björn Hedlund, 5 st, den gäckande skugga 2/24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4066  Etsning Karl Erik Olsson-72, surrialistiskt landskap med hund

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4089  Etsning Olle Hjortzberg, lilla riksbankshuset 65/100

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4015  Etsning Sign G.L, S:ta Maria kyrka Visby

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4180  Färglitografi  L Jirlow, "I trädgården", 261/275, 48x34

200 4106  Figurin Dresden, H.25

200 4110  Figurin Goldscheider, Kvinna i turban, (sk), 46

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4163  Figurin Kunglig Dansk, H. 15

200 4105  Figuriner 1 par, Blomsterförsäljare, Dresden, H.21

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4140  Golvlampa Trä, Skulpterad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4111  Halsband 18k, 37,4g

200 4164  Hundvalpar 1 par, Kunglig Dansk, H.6

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4112  Kaffeservis 3 del, Silver, 1904, GAB

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2027  Klaffbord Karl Johan-stil, Mahogny, Pelare med elipsfot, L.79 D.60 H.73

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4135  Konsolbord Gustaviansk stil, 1800-tal, stenskiva, L.90 D.49 H.86

200 4086  Konstblad Charles Sjöholm, 2/350 Rålambshovsbadet

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4030  Konstblad Claude Weisbush, Le violoncelliste

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4031  Konstblad Claude Weisbush, sittande violinist

200 4021  Konstblad Elisabeth Jansson, 17/90 dans

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4022  Konstblad Elisabeth Jansson, 19/90 dans

200 4029  Konstblad Georges Laporte, 64/150

200 4016  Konstblad Jim Dine, 53/75, Orgasm, skadat

200 4050  Konstblad Lena Cronqvist, 2/30

200 4047  Konstblad Lena Cronqvist, 6/35 augusti 1986

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4049  Konstblad Lena Cronqvist, 8/50 mamma bild

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4048  Konstblad Lena Cronqvist, 9/50

200 4003  Konstblad Lennart Jirlow, 124/250 vid stafliet

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4005  Konstblad Lennart Jirlow, 191/270 kockar

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4004  Konstblad Lennart Jirlow, 192/270 kockar

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4028  Konstblad Lennart Nyström,

200 4026  Konstblad Lucien Neuquelman, Tre flickor

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4025  Konstblad Lucien Neuquelman, utflykt

200 4034  Konstblad Mogems Balle, 70/150

200 4082  Konstblad Olle Bonnier, 282/500 Tassar

200 4080  Konstblad  Oscar Reuterswärd, 85/200

200 4027  Konstblad Staffan Ullström, 389/400 Lo

200 4054  Konstblad Ulf Greder, 338/360 Cricketspelarna

200 4181  Kräftservis Skål Rörstrand + 3 assietter omärkta + 6 bestick

200 4087  Krita Erland Cullberg, 44x60,

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4073  Litografi Bert Jonny Nilsson, HC

200 4044  Litografi Bert Jonny Nilsson, HC XIII/XX

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4018  Litografi Birgit Ståhl Nyberg-78, klenfoto 113/210

200 4084  Litografi Bo Lundqvist, 3 st,

200 4020  Litografi Carl Johan Billmark, Kung Gustaf 1:s grafvård

200 4035  Litografi F. Boucher,

200 4079  Litografi Olle Bonnier, abstrakt 47/50

200 4062  Litografi Roland Svensson, 23/500 Mount Nimba Range

200 4056  Litografi Roland Svensson, 23/500 Providence Island Monrovia

200 4063  Litografi Roland Svensson, 26/500 Washing and pellet zing plants

200 4008  Litografi Roland Svensson, ytterskärgård 299/360

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4009  Litografi Roland Svensson-49, 'avd kong Bele'

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4040  Litografi Wilhelm Freddie-45, 6 st, EA

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4007  Ljuskrona 3-armad 1900-tal skadad,

200 4173  Ljuskrona oscariansk, H.110

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4171  Ljuskrona Oscariansk, H.120

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4098  Ljusstakar 1 par, Diamant, Vicke Lindstrand (1904-1983), Kosta, kristall med slipat mönster, H.19

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4150  Ljusstakar 1 par, Gusum, Modell 22, H.28

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2057  Ljusstake Georg Jensen, Design Andreas Mikkelsen

200 2062  Matbestick 105 del, Silver Spetsmodell, monogram EH

S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4109  Matservis Gustafsberg "dresden" ca 70 del

200 4123  Matta orientalisk, 210x141

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 8014  Matta orientalisk, Bahtiari, 1920-tal, 295x170

200 4168  Miniatyr Damporträtt, sign O.R, H.11,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4167  Miniatyrikon boet i ben, 5,5x5,5

200 4124  Oljemålning Albert Julius Olsson, 1800-tal 56x85

200 4134  Oljemålning Alfred de Breanski, Tillskriven, Skottskt landskap, (sk), 47x77

200 6002  Oljemålning  Axel Peter, stilleben, 55x40

200 4121  Oljemålning  Bela Hradil, Fiskargubbe, 29 x 23

200 4023  Oljemålning  Carsten Regild (1941-1992), -82, 48x32

200 4126  Oljemålning Engelskt landskap, 17-1800-tal 51x60

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4119  Oljemålning  Erik Tryggelin, Stockholm, 1927, 18 x 32

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4019  Oljemålning  Evert Duhan, 40x50,

200 4120  Oljemålning  G.Zetterström, Stadshuset, 22 x 27

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4391  Oljemålning  Gideon Börje. Interiör 45x53

200 4058  Oljemålning  Hugo Zuhr, 33x46, norrlänskt landskap

200 4055  Oljemålning  Lars Boethius, 40x32, Ljusterö skärgård

200 4125  Oljemålning Läsande Kvinna, Koexkoek, 1800-tal 77x64

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2051  Oljemålning  Lindorm Liljefors 20x27

200 4068  Oljemålning  Nathalie Levi, 80x64, porträtt av man

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2039  Oljemålning  Nils Olzon, vinterlandskap, 65x97

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4001  Oljemålning sign M:L, 95x75, blomsterstilleben

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2041  Oljemålning sign. And. Markó, 1855, 'Vilda Hästar' 90x73

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4122  Oljemålning  Torsten Palm, Uppsala, Utställd Nat.museum 1945, 57 x 71

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4067  Oljemålning  Vassiliij Levi, 78x65, kvinno porträtt

200 4162  Oljemålning  Vilhelm Bjerke Petersen, Ljusvägen -47, 25 x 33 (ej ram)

200 4107  Oljor 1 par, 1800-tal, Sign Bronquart, ovala, 65x53

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4146  Sabel

200 4145  Sabel

200 4154  Salongsbord Nyrokoko, med låda

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4166  Salongsbord Nyrokoko, Valnöt, H.70

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4130  Säng Gustaviansk stil, Proviniens Taxinge slott, Tidigt 1900-tal, 110 x 210

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 2072  Skål Vicke Lindstrand, Kosta

200 4100  Skål Wilhelm Kåge, Guldsurrea, Gustavsbergs Studio. Vitt cararragods med gulddekor, Höjd: 9 cm

200 4127  Skrin med lock, silver, Kina L.19

200 4136  Skrivbord Louis XV-stil, 1800-tal, valnöt, L.150 D.77 H.77

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4148  Skrivbordsstol Empire-stil, Sekelskifte

200 4128  Skulptur porslin, Gustavsberg, B. Berglund

200 4104  Soffa Sengustaviansk

200 4115  Soppslev Silver, 1807

200 2048  Spegel Empire, Mahogny, H.150, B. 60

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4175  Spegel Förgylld, 1800-tal, H.246

200 4137  Spegel rokokostil, 1800-tal, H.171

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4177  Stolar 2 st, 1 gustaviansk,

200 4159  Sybord Mahogny, Sengustavianskt, L.60 D.39 H.71

S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4141  Teservis  26 del, Måsen

200 4132  Toilettset Silver i väska, 10 del

200 4114  Tomte keramik, H.23

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4113  Tomte keramik, H.32

200 4075  Träsnitt Japanskt Träsnitt,

200 4074  Träsnitt Japanskt Träsnitt,

200 4065  Träsnitt Japanskt Träsnitt,

200 4064  Träsnitt Japanskt Träsnitt,

200 4071  Tryck Bemålat

200 4017  Tryck Billmark, 16 st, vyer och interiörer Ulriksdals slott

200 6016  Väggfält (d) 10 st, Olle Nyman, 1942, Från Restaurang Grenadjären 218x81 per st.

200 4165  Väggpendyl gustaviansk stil, H.110

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 9 december 2002 18:00)

200 4002  Väggur

200 4096  Vas  Orrefors, S Gate, H.11

200 4097  Vas orrefors, V Lindstrand, 1930-tal, H.19

200 4133  Vinsil

200 2074  Vitrinskåp ek 1910 ca, glashyllor, H.245