Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 juli 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

836 8641  Akvarell Bengt Riton, -81, motivets mått: 39x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:55)

836 8640  Akvarell Bengt Riton, -87, man i skog, motivets mått: 38x28

836 7133  Akvarell Erik Jerken (1898-1947), 1924, med dedikation, Skärgårdsmotiv, motivets mått: 30x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:01)

836 8214  Akvarell Evy Låås (1923-1999), Duva i tall, bladets mått: 31x39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:09)

836 9309  Akvarell Jules Lessore, Paris, otydligt signatur, motivets mått: 22x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:04)

836 9297  Akvarell Kina, 1700-/1800-tal, 24x21

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:28)

836 9298  Akvarell Kina, 1700-/1800-tal, 27x36

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:33)

836 9021  Akvarell Martin Säflund (1894-1976), Uppsala, 24x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:58)

836 8513  Akvarell Nils Gustaf Janzon, sittande kvinna vid fönster, signerad Dalarö 1917, motivets mått: 29x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:34)

836 8525  Akvarell Oidentifierad konstnär, uppdragna båtar, signerad, motivets mått: 35x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 juli 2013 04:43)

836 8453  Akvareller 1 par, Carl Lindqvist, kustmotiv, signerade 1916, motivets mått: 23x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:42)

836 7145  Akvareller 2 st, Johnny Svensson, 1989, Bla Gålö, motivets mått: 24 x 34 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:24)

836 9306  Akvareller 2 st, kina, 1800-tal motivets mått: 22x17

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:58)

836 9118  Akvareller 6 st bla Lindström

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:56)

836 9059  Allmoge 7-del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:12)

836 9272  Amerikans flagga 39 stars

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 8250  Ampel med prismor, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:35)

836 9210  Armband 1950 -tal + 1 par örhängen, silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:00)

836 9241  Armband Silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:19)

836 9213  Armband Silver/Bärnsten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:01)

836 9254  Armband Silver/granater

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:12)

836 9243  Armband Silver/Turkoser

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:20)

836 9386  Askfat "Domino", Stig Lindberg + figurin Lisa Larson, katt, 20x20 + , höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:20)

836 9345  Assietter 18 del, "Gefion", Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:55)

836 9018  Assietter 8st, Gustavsberg, sekelskifte 1900, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:56)

836 9280  Barnsäng järn, sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:04)

836 8160  Barometer England, längd: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:38)

836 9065  Batiktavla  Birgit Åkerlund-Trädgård, 78x81

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:34)

836 9064  Batiktavlor  2 st, Birgit Åkerlund-Trädgård, 58x47 + 41x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:31)

836 9133  Bestick div ns, bland annat Chritoffle

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:19)

836 9184  Bestick diverse, Silver, ca 30 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:56)

836 9404  Bestick Nysilver, Snäckmodell, ca 50 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:26)

836 9181  Bestick Rostfritt/Bakelit, 28 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 9255  Bestickuppsättning Nysilver, Svensk Spets, ink, fiskbestick

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:16)

836 9253  Bijouterier parti diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:15)

836 9292  Blandteknik 2 st, Indien, 1700-/1800-tal, 10x14 + 19x13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:20)

836 9252  Blandteknik Ellén -83, 56x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 7134  Blandteknik Erik Åslund, Stuga, motivets mått: 26x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:03)

836 9258  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), flicka på svampen, sdignerad, 24x19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:46)

836 9259  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Tårtkalas, signerad, 33x26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:41)

836 9312  Blombord Jugend, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:13)

836 9313  Blyerts Tillskriven Egron Lundgren, korgosse, motivets mått: 19x14

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 9234  Bockbord Furu, längd: 146 cm, djup: 72 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 9226  Bokhylla Mahogny, längd: 208 cm, djup: 27 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:24)

836 7264  Bokhylleserie Vägghängd, trä, 1960-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:58)

836 9002  Bokskåp Mahogny, längd: 114 cm, djup: 46 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:36)

836 9322  Bonad Needle point, 127x192

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:57)

836 9114  Bonbonjär + skål, Rosenthal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:50)

836 9301  Bord med hyllplan, 50-tal, längd: 66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:27)

836 9326  Bordslampa 3-armad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:00)

836 9146  Bordslampa Ateljé Lyktan, metall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:43)

836 9389  Bordslampa Björkrot

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:30)

836 8368  Bordslampa Fiskgraal, Orrefors, Hald

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:52)

836 9324  Bordslampa Le Dauphin, Frankrike

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 21:03)

836 8267  Bordslampa metall, "Kosta"

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:02)

836 9115  Bordslystrar 1 par, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:54)

836 9289  Bordsspel Swipper, Norge, längd: 52 cm, D39, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:13)

836 9196  Bricka Bakelit, med silverdekor, längd: 43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9340  Bricka Etsat glas, längd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:44)

836 9153  Bricka Nysilver, längd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 9212  Brosch Silver/Granater

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:01)

836 9332  Byrå 1800-tal, svängd, längd: 98 cm, djup: 47 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:11)

836 9007  Byrå 1800-talets början, längd: 138 cm, djup: 57 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:45)

836 8412  Byrå England, mahogny, längd: 59 cm, djup: 35 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:45)

836 9127  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, längd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:41)

836 9182  Byrå Gustaviansk stil, Sekelskifte, med stenskiva, längd: 79 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:37)

836 9076  Byrå Mahogny, 1800-tal, längd: 105 cm, djup: 50 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9331  Byrå Sekelskifte 1900, furu, 5-lådig, längd: 82 cm, djup: 50 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:14)

836 8331  Cassoletter 1 par, förgylld brons och marmor, 1800-talets första hälft, höjd: 26 cm, marmorn något skadad

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:08)

836 7461  Chiffonjé Björk, 1800-tal, längd: 15 cm, djup: 50 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:07)

836 9334  Chiffonjé Gustaviansk stil, mahogny, längd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:12)

836 9227  Chiffonjé Valnöt, 1800-tal, längd: 74 cm, djup: 52 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:34)

836 9197  Cigarettställ med silvermontering, Danmark, höjd: 7 cm, 5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 9248  Dalahäst Modell äldre, höjd: 21 cm, längd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:24)

836 7241  Damarbetsbord omkring 1800, björk, längd: 60 cm, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 9048  Damarmbandsur Certina, 18 k (boett)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:39)

836 9147  Damskrivbord Senjugend, längd: 85 cm, djup: 59 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:47)

836 9134  Dekorelement 2-del, Kina, 1800-tal, längd: 90-96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:19)

836 9060  Dockor 2 st, bemålat trä, höjd: 16 cm, 5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:12)

836 9062  Dockskåpsmöbler Diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:19)

836 8313  Dolk Romersk-stil, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:50)

836 9283  Dörrknoppar 7st par, mässing

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:22)

836 9131  Emmafåtöljer 1 par

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:00)

836 9282  Etsning Barbro Andréen, "Cykellycka", signerad-86-88, 25x25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:18)

836 8126  Etsning Örjan Wikström (f. 1948), Med dedikation, 6 ex, motivets mått: 27x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:36)

836 8128  Etsning Örjan Wikström (f. 1948), med dedikation, par på bänk, motivets mått: 36x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:37)

836 7422  Färgkrita M Braidy, landskap, motivets mått: 39 x 47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:23)

836 9318  Färglitografi  Arnold Hagström (f. 1958), 35/90, bladets mått: 53x67

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:55)

836 7023  Färglitografi  Axel Olson (1899-1986), 39/200, Kust, motivets mått: 18 x 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:38)

836 8063  Färglitografi  Bengt Olson, PT, motivets mått: 40x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 8065  Färglitografi  Bo E Lundquist (f. 1937), 1976, 33/125, motivets mått: 38x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:35)

836 8058  Färglitografi  Carin Adler (f. 1929), 107/180, -1980, motivets mått: 31x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:23)

836 9384  Färglitografi  Edward Jarvis, 18/125, motivets mått: 39x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:14)

836 8216  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), Interiör, 1976, bladets mått: 88x116 (oramad, fuktskadad)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:17)

836 8215  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), Interiör, 1976, bladets mått: 88x116, (oramad, fuktskadad)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:16)

836 8071  Färglitografi  Gunnar Stålbrand (f. 1925), 266/290, motivets mått: 37x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:41)

836 9037  Färglitografi  Lars Wellton (1918-1992), 59/310, Stockholmsmotiv, motivets mått: 38x53

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:56)

836 8068  Färglitografi  Lennart Sand (f. 1946), 52/190, 1986, vinterhare, motivets mått: 40x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:38)

836 9171  Färglitografi  Leopoldo Torres Aguero, 1984, EA (konstnärens exemplar), 7/15, motivets mått: 54x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:21)

836 8134  Färglitografi  M Broufman, "Flor nostalgia", 4/20, bladets mått: 66x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:46)

836 8500  Färglitografi  Mikael Frygelius (1952-2001), 11/200, motivets mått: 54x42 (saknar glas)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:20)

836 9174  Färglitografi  Nisse Zetterberg (1910-1986), 1974, EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 32x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:20)

836 8643  Färglitografi oidentifierad konstnär, 148/290, motivets mått: 28x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:09)

836 9168  Färglitografi  Peter Freudenthal (f. 1938), 1979, onumrerad, motivets mått: 25x19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:12)

836 8570  Färglitografi  Pierre Olofsson (1921-1996), 161/360, motivets mått: 15x12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:44)

836 9172  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 169/300, "Vårkväll på Möja, motivets mått: 25x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:17)

836 9011  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 129/150, motivets mått: 52x62 (oramad)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 9010  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 6/150, motivets mått: 45x37 (oramad)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:12)

836 8034  Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), motivets mått: ca 19x19

836 8374  Fat 2 st, Kina, diameter: 18 resp, längd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:47)

836 9303  Fat sent 1800-tal, europa, dia 31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:37)

836 9120  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, fajans, längd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:02)

836 9121  Fat Tilgman Keramik, längd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:00)

836 9130  Fåtölj Design Carl malmsten

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:41)

836 8541  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:06)

836 9078  Fåtöljer 1 par, 40-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:01)

836 9333  Fåtöljer 1 par, Barockstil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:11)

836 8050  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 9391  Figuriner 1 par, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:39)

836 9165  Fiskfiskbestick 15-del, nysilver, Chippendale

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:56)

836 9245  Flakong Silver+ ametist

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:21)

836 9087  Flaskschatull 1800-tal, höjd: 23 (saknar flaskor)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:17)

836 9316  Fotpall 60-tal, längd: 63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:54)

836 7026  Fruktknivar 6 st, Georg Jensen, Danmark, modell Konge (Acorn), längd: 11 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:59)

836 8283  Fruktservis Gefle, 13 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:25)

836 8144  Fruktskål nysilver, genombrutan, dia 29, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:10)

836 9392  Glas 6 st, Vinranka

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:42)

836 9192  Glas 8+ 13 samt 7+ 6 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:27)

836 9040  Glasservisdelar cirka 60-del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:17)

836 9183  Glasservisdelar Orrefors, 8+ 5 delar, + karaff+ 2 skålar

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:37)

836 9145  Golvlampa Smide

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:43)

836 8335  Golvur Tidigt 1900-tal, ek, höjd: 230 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:16)

836 8502  Gouache Giovanni Gallo, Pompei il genio della musica, diameter: 14 cm

836 9365  Gouache Nathan Gutman (1914-1990), signerad, motivets mått: 50x63

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:35)

836 9204  Halsband Carneoler, ca 105 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:54)

836 8655  Halsband Carniol, längd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:47)

836 8653  Halsband Kvarts

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:43)

836 9206  Halsband med pärlor & swarovskikristaller + 1 par örhängen silver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:55)

836 9240  Halsband Odlade saltvattenpärlor med silverlås

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:18)

836 9199  Halsband Silver/Granater, 1950-60-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:51)

836 9237  Hänge + 1 par, Örhängen, Granater, 1800-tal, silverkrokar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:17)

836 9239  Hänge Silver/Camè, 1927

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:25)

836 9200  Hängsmycke + 1 par örhängen, Granater

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:52)

836 9242  Hängsmycke Silver/Ametist

836 9102  Herrbetjänt

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:30)

836 9207  Herrsmycken diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 8088  Hörnskåp Vitmålat, 1800-tal, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:24)

836 9369  Järngryta Nora, diameter: 45H, 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:40)

836 8340  Järnsäng omkring 1900, djup: 75 cm, längd: 200 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:26)

836 9061  Kaffegods ca 20 del Art Déco-stil, Polen

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:16)

836 9191  Kaffeservis 25 del, Hutchenreuter

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:27)

836 8052  Kaffeservis 25 del, Import

836 9069  Kaffeservis 28-del + 4 extra koppar, Hackefors

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:49)

836 8040  Kaffeservis 3 delar, England, Silver

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:19)

836 9144  Kaffeservis cirka 15-del, Hackefors

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:29)

836 8294  Kaffeservis Karlskrona, Ariel, 27 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:36)

836 8604  Kaffeskedar 12 st, Silver, Vasa

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:32)

836 9263  Kandelaber mässing, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:52)

836 8135  Kandelaber mässing, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:47)

836 8395  Kandelabrar 1 par, nysilver, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:26)

836 8143  Kandelabrar 4 st, metall, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:02)

836 8621  Kanna + terrin, bland annat Wien, diameter: 14 resp, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:20)

836 8232  Kanna Glasmosaik, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:07)

836 9093  Karaffer 2 st, Kristall, art deco, 1 silvermonterad 1934

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:27)

836 9091  Karaffer 6 st, Kristall

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:35)

836 9135  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:21)

836 9103  Karmstolar 1 par, Björk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:35)

836 9187  Karmstolar 1 par, Louis XVI-stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:14)

836 9287  Kista 1700-/1800-tal, längd: 95 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:03)

836 9223  Kista Bemålad, 1800-tal, längd: 137 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:18)

836 8197  Kista längd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:26)

836 8192  Kista På benställning, Bemålad, längd: 58 cm, djup: 43 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:21)

836 9094  Kompass i originallåda, 1800-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 8526  Kristall 3 delar, bland annat, "Tusen fönster"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:25)

836 9088  Krus 2 st, Gefle, Lergods

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:22)

836 9304  Kuriosa 4 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:40)

836 8246  Lampetter 1 par, höjd: ca 40 (ej kompletta)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:31)

836 9379  Lampetter 1 par, med prismor, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:07)

836 9034  Lampetter 1 par, prismor, höjd: 30 cm

836 8001  Litografi 80-tal, Beach, motivets mått: 56 x 86

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:44)

836 8449  Litografi Allan Österlind (1855-1938), flamencodansös, 25/100, motivets mått: 45x57

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:38)

836 9023  Litografi Ardy Strüwer (f. 1939), 73/125, signerad, "Vincents desire", bladets mått: 24x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:41)

836 9295  Litografi Ardy Struwer, 39/100, motivets mått: 23x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:21)

836 9028  Litografi Bengt Lindström (1925-2008), 181/300, signerad & dedikerad, bladets mått: 28x26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9029  Litografi Bengt Lindström (1925-2008), 283/400, signerad & dedikerad, bladets mått: 28x24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:50)

836 9030  Litografi Bengt Lindström (1925-2008), 52/300, signerad-80, dedikerad, bladets mått: 25x28

836 9397  Litografi Bo E Lundquist (f. 1937), 81/95, signerad, motivets mått: 40x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:05)

836 9038  Litografi Bruno Karlsson (f. 1927), 18/40, signerad, höjd: C, motivets mått: 35x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 9281  Litografi Camilla Pyk (f. 1966), 89/195, signerad, motivets mått: 37x31

836 9276  Litografi Hans Bellmer 112/120 motivets mått 56x44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:13)

836 9394  Litografi Jan Lundquist (f. 1935), Slussen, 46/290, signerad, motivets mått: 36x65

836 9396  Litografi Lage Lindell (1920-1980), 118/129, signerad, bladets mått: 25x26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:05)

836 9395  Litografi Lage Lindell (1920-1980), 127/138, signerad, bladets mått: 25x25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:06)

836 9296  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 51/75, motivets mått: 50x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:21)

836 9031  Litografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), signerade i trycket, bladets mått: 30x24 + 24x28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:51)

836 9374  Litografier 2 st, Göran Hahne (f. 1943), signerade, motivets mått: 37x54

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:26)

836 9375  Litografier 3 st, Kaj Bernstone (f. 1946), signerade, motivets mått: 36x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:27)

836 9026  Litografier 4 st, Bengt Lindström (1925-2008), signerade i trycket, motivets mått: 30x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:44)

836 9123  Ljuskrona Empirestil, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:16)

836 9216  Ljuskrona Enligt uppgift inköpt på firma Svenskt tenn, ek, 60-tal, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:21)

836 8133  Ljuskrona gustaviansk stil, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:49)

836 8027  Ljuskrona Med glaskupa, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:13)

836 8288  Ljuskrona Rokokostil, Barockstil, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:41)

836 8102  Ljusstakar 1 par sengustavianska, marmor och mässing, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:02)

836 8106  Ljusstakar 1 par, sengustavianska, porfyr och marmr, höjd: 26 cm, en fot med nagg

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 9229  Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:29)

836 8384  Ljusstakar 1 par, Silver, Sheffield, 1905, höjd: 15 cm, 5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:08)

836 9385  Ljusstakar 1 par, Ystad metall, höjd: 12 cm, längd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:17)

836 9380  Lockurna Kina, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:04)

836 9358  Lockurnor 1 par, Asien, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:26)

836 8555  Lockurnor 1 par, Jugend, porslin/mässing, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:43)

836 9314  Lykta Blyinfattat glas, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:52)

836 9319  Lyrbord med låda, Karl Johan-stil, bemålat, längd: 77 cm, djup: 52 cm, höjd: 78 cm

836 9004  Mapp med grafik, ca 25 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:53)

836 9370  Martiniglas 8st, 'Chateau', Kosta Boda, Bertil Vallien (f, 1938)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:52)

836 9262  Mask Afrika, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:50)

836 8218  Matbord England, Mahogny, längd: 170 cm, djup: 93 cm, höjd: 73 + 2 ilägg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:32)

836 8535  Matsalsgrupp Bord + 6st stolar + 1-par karmstolar, 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 9336  Matsalsgrupp Rokokostil, 4st stolar + bord + 2st iläggsskivor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:25)

836 9008  Matsalsskåp Ek, längd: 193 cm, djup: 79 cm, höjd: 218 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:46)

836 9219  Matsalsstolar 10st, betsad teak

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:56)

836 9356  Matservisdelar 21 del, Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:06)

836 9354  Matservisdelar 31 del, "Willow", Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:04)

836 9347  Matservisdelar 56 delar, 'Juno', Gustavsberg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:58)

836 9344  Matservisdelar Rörstrand, 'Ida', 14 + 26 del

836 9343  Matservisdelar Rörstrand, 45 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:54)

836 9009  Matservisdelar Rörstrand, Feston

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:32)

836 8198  Matskrin 1700-/1800-tal, längd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:31)

836 9138  Matta orientalisk, 110x210

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:26)

836 9341  Matta orientalisk, 185x255

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:45)

836 9373  Matta orientalisk, Afghan, 255x335

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:21)

836 8498  Matta orientalisk, Arak-Mir, 320x210

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:40)

836 8262  Matta orientalisk, Beluch, 109x200

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:00)

836 8166  Matta orientalisk, Bidjar semiantik, 155x107

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 8263  Matta orientalisk, Kashmir, 187x283

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:00)

836 8326  Matta orientalisk, Kayseri, 90x240

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:03)

836 8329  Matta orientalisk, Pakistan, 125x171

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:04)

836 8266  Matta orientalisk, Pakistan, 125x182

836 8112  Medaljer 5 st, bl, a silver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:22)

836 9302  Miniatyr vitrinskåp höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:31)

836 9307  Mockakoppar 6+ 1, Musselmalet, Kunglig Dansk Royal Copenhagen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:55)

836 8636  Mosaiktavla Åke Rolfstadius (f. 1918), 84x53

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:00)

836 9366  Nallar 3 st, modell äldre, höjd: 42-64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:36)

836 9275  Nattygsbord 1 par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:52)

836 8409  Nattygsbord 1 par, England, med låda, längd: 62 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:42)

836 9338  Notskåp 1920-/30-tal, enligt uppgift Carl Malmsten

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9097  Offset tryck  Pär Gunnar Thelander, signerad och numrerad, 84/100, Komposition med dedikation, motivets mått: 43x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:35)

836 8512  Oljemålning 2 st, Th Lindh, Kustmotiv, 44x62

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:33)

836 8024  Oljemålning Albert Abbe, Landskapsmotiv, ramens innermått: 60x75

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:08)

836 9051  Oljemålning Asplund, Fjäll, 44x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:48)

836 9235  Oljemålning Bäcklin, Komposition, 42x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:14)

836 8067  Oljemålning Berggren, Skånegård, 24x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:37)

836 9042  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Insjölandskap, 23x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:25)

836 9188  Oljemålning Carl Berndtsson, Stilleben, 35x25

836 8155  Oljemålning Charles Koster, Cowboy och indian, signerad Chas Koster 1891, duk 85x121

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:29)

836 9257  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), fiskeläge, signerad, 1949, 37x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:38)

836 6212  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), båtar i Sörhallen, signerad, -47, 54x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:45)

836 7119  Oljemålning Erik Pantl, Grindstolpar, 49x59

836 9025  Oljemålning Eve Eriksson, träd, signerad-56, ramens innermått: 26x39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:43)

836 5035  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), (Tillskriven), Buss & Elefant, 68 x 82

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 5028  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Köksinteriör, 68 x 78

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:24)

836 9045  Oljemålning F Gaard, Tallar i solnedgång, 70x90

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:29)

836 9169  Oljemålning Fritz Smedberg, 1950, Buarbre i Hardanger, Norge, 42x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:14)

836 8431  Oljemålning G Sundberg, ebb, 30x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:10)

836 9176  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Stockholmsmotiv, 94x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:22)

836 9085  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Landskap, 16x22

836 8552  Oljemålning Harald Widing (f. 1903), hus, signerad-47, ramens innermått: 44x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:32)

836 9236  Oljemålning Holger Oijens, 1962, 48x69

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:15)

836 9232  Oljemålning Inga Grubbström, Riddarholmen, 28x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 8504  Oljemålning Inga Norwall, Monogramsign, 1987, 46x61, Stilleben med snäckor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:26)

836 7195  Oljemålning Inga Rydén, Landskap, 30 x 35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:18)

836 9129  Oljemålning John Ossian Andersson, marin, 50x74

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:36)

836 7017  Oljemålning Knut Jansson, Bokskog, 18x23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:21)

836 8392  Oljemålning Knut Jansson, Landskap, 18x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:23)

836 9158  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Venedigmotiv, signerad, ramens innermått: 48x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:44)

836 9063  Oljemålning Kopia, blomsterstilleben, ramens innermått: 78x62

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:34)

836 8153  Oljemålning Landskap med älgar, 130x82

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:19)

836 9361  Oljemålning Lily Bergson, ramens innermått: 110x100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:29)

836 7421  Oljemålning M Braidy, Paris, 50 x 60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:22)

836 9364  Oljemålning Månsken över stormande hav, signerad, ramens innermått: 60x79

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:32)

836 9015  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Kyrkmotiv, 42x32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:53)

836 9036  Oljemålning Mikael Kihlman (f. 1953), "hav 1", signerad, ramens innermått: 45x54

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:55)

836 8479  Oljemålning Monogramsignerad, Landskap, 31x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:30)

836 8161  Oljemålning N, Sjöberg, Gamla Stan, signerad, duk, 41x34

836 9177  Oljemålning Nils Hammarström, "Rotebro", 73x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:23)

836 9170  Oljemålning Nils Landelius, Stockholmsmotiv, 55x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:26)

836 9231  Oljemålning O Farm, 1928, 25x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:15)

836 8163  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Cafémotiv, signerad, pannå 49x39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:40)

836 8168  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Fiskeläge 30x39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 9273  Oljemålning oidentifierad konstnär, motivets mått 11, 5x10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 9271  Oljemålning oidentifierad konstnär, motivets mått 16x17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:16)

836 9163  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad R, O 1903, ramens innermått: 55x37

836 9161  Oljemålning Oidentifierad konstnär, stad, signerad, ramens innermått: 89x116

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:52)

836 9160  Oljemålning Oidentifierad konstnär, stilleben, ramens innermått: 38x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:47)

836 8159  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Stilleben, signerad, pannå, 22x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:36)

836 9043  Oljemålning Pelle Åsbrandt, "fjällsjö", 60x88

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:26)

836 9256  Oljemålning Per Daniel Holm, frjällandskap, signerad, 1860, 36x48

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:39)

836 9310  Oljemålning Ryttare i vinterlandskap, signerad, ramens innermått: 34x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:06)

836 7434  Oljemålning Sally Philipsen, Danskt bymotiv, 52 x 62

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:24)

836 8480  Oljemålning Sign F Jam, 1997, (oramad) 41x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:33)

836 9046  Oljemålning Sign P Kurbatov, Marin, -46, 54x63

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:31)

836 8430  Oljemålning signerad E Berthelemy, 1800-tal, kustmotiv med figurer, 34x65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:09)

836 9058  Oljemålning Signerad Kallstenius, tallar, ramens innermått: 91x105

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:45)

836 9327  Oljemålning Signerad PJ, Äpple, motivets mått: 50x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:02)

836 9073  Oljemålning Signerad, 1862, Man i pälsmössa, 60x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 9268  Oljemålning signerad, kustlandskap, 38x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:02)

836 7051  Oljemålning Sven Johanson, 55x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:46)

836 8592  Oljemålning Tage Olson, 1949, Stockholmsmotiv, 33x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:58)

836 8506  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), motiv från Lappland, 30x60

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:28)

836 8468  Oljemålning Ulf Greder (f. 1949), stilleben, signerad, ramens innermått: 60x40

836 9269  Oljemålning Vinterväg, signerad, 50x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:03)

836 9266  Oljemålning Vivaldi, Monaco, signerad, 1951, 25x38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:58)

836 9400  Oljemålningar 2 st, Okända konstnärer, oramade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:20)

836 9201  Örhängen 1 par, Österrike, 1950 tal med silverkrokar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:53)

836 8663  Örhängen 1 par, Pärlor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:56)

836 8660  Örhängen 1 par, silver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:53)

836 9246  Örhängen 1 par, Silver/Ametister/citriner

836 8661  Örhängen 1 par, Silver/bergkristall

836 9238  Örhängen 1 par, Silver/Bergkristall, 1970-tal

836 8662  Örhängen 1 par, Silver/Rosenkvarts

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:59)

836 9247  Örhängen 5 par, Silver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:23)

836 9215  Örhängen 8 par, Silver/odlade saltvattenpärlor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:07)

836 9329  Överkast Walles & Walles, cirka 160x250

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:02)

836 9203  Pärlcollier med emalj+ 1 par Örhängen, pärlor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:54)

836 9208  Pärlcollier odlade sötvattenspärlor, ca 150 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:58)

836 9230  Pärlhalsband 2 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:30)

836 9211  Parti bijouterier 2 lådor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:00)

836 9378  Parti glas 10 del bland annat Orrefors

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:42)

836 9077  Parti koppar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:50)

836 9209  Parti smycken bla 6 par manchettknappar

836 8459  Pastell C, Åkerman, kustmotiv med solnedgång, motivets mått: 57x701800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:52)

836 8212  Pastell Evy Låås (1923-1999), Björkar, motivets mått: 30x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:07)

836 8272  Pastell signerad, Skärgård, motivets mått: 32 x 47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:50)

836 9294  Pennvässare Guhl & Harbeck, modell äldre, längd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:19)

836 9339  Piedestal Jugendstil, metall, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:43)

836 9082  Piedestal med ytterfoder, Capodimonte, höjd: 70x24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:29)

836 9311  Piedestal Sekelskifte 1900, bemålat trä, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:13)

836 9057  Pilgrimsflaska Kina, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:36)

836 9393  Pipor Parti, diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:58)

836 9408  Pistol längd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:33)

836 8631  Plansch Robert Natkin, "Seize the day", motivets mått: 85x125

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:08)

836 8398  Pokal Silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1902, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:30)

836 9407  Porslin 9 del, Kina, nagg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 9047  Porslin 3 del Rörstrand, Blå eld

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:37)

836 9157  Psalmbok 1695

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:40)

836 9117  Remmare 6 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:55)

836 7355  Ring 18 k, 3, 8 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:38)

836 9244  Ring Silver/Bärnsten

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:20)

836 9299  Rock 1800/1900, orienten

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:26)

836 8279  Rökbord Jugend, koppar, + utensilier

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:20)

836 8174  Rölakansmatta sign is, Ingegerd Silow (1916-2005), 200x133

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:53)

836 8336  Salongsbord fd fällbord, 1800-tal, Mahognt, Dia89, höjd: 74 cm

836 9413  Samovar Sovjet, Elektrisk, höjd: 38 cm

836 9136  Servisdelar 9-del, Wedgwood

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:22)

836 9119  Servisdelar cirka 20 delar, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:59)

836 9193  Servisdelar England, 15 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:29)

836 8625  Servisdelar Kunglig Dansk Royal Copenhagen, ca 20 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:24)

836 8627  Servisdelar Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl, ca 15 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:28)

836 7522  Sideboard Carl Malmsten, elevarbete (ej sign), längd: 150 cm, djup: 38 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:30)

836 9070  Sideboard England, längd: 122 cm, djup: 49 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:55)

836 9222  Sideboard längd: 100 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 9041  Sideboard Rokokostil, Bemålat, längd: 175 cm, djup: 60 cm, höjd: 102 cm

836 9113  Skål med hänkel, Meissen, längd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 8377  Skål Orrefors, Ingeborg Lundin (1921-1992), Expo no 105-62, höjd: 18 cm, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:54)

836 9411  Skål På fot, Nysilver, glasinsats saknas, höjd: 29 cm

836 8221  Skål på fot, Silver, 1847, höjd: 16 cm, diameter: 17 cm, ca 300 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:51)

836 8399  Skål Silver, C G Hallberg, 1961, diameter: 19 cm, höjd: 6 cm, 5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:31)

836 9180  Skål på fot + 3 ljusstakar, Porslin, Tyskland

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:45)

836 9251  Skålar + fat + ljuslykta, Iittala&Orrefors

836 9016  Skålar 3 st, varav 1st Orrefors, längd: 28-31 + , höjd: 17 cm

836 9351  Skålar+fat 11 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:02)

836 9350  Skålar+fat 9 del, Rörstrand, "Evelina"

836 9368  Skålfat 2 st, 1700-/1800-tal, diameter: 29x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:38)

836 8380  Skålfat Imari, 1800-tal, 31x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:59)

836 7099  Skänk 1700-/1800-tal, längd: 105 cm, djup: 37 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:18)

836 9071  Skänk Avlutad, Furu, längd: 98 cm, djup: 54 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:52)

836 9186  Skåp Design Carl Malmsten, längd: 92 cm, djup: 41 cm, höjd: 173 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:13)

836 7406  Skåp Gustavianskt, furu, med sekretärdel, längd: 106 cm, djup: 54 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 8605  Skedar 12 st, Udda, silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:33)

836 9388  Skjutdörrar 1 par, tidigt 1900-tal, á 205x75x6

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:57)

836 9125  Skrivbyrå 1800-tal, bemålad, längd: 90 cm, djup: 43 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:45)

836 9195  Skulptur Arabia, Pingvin, Lillemor, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9074  Skulptur Brons, Elek Lux, på marmorsockel, höjd: inkl sockel, 41

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:46)

836 9198  Skulptur Efter A, Rhodin, brons, naken yngling, höjd: 54 inkl, sockel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:52)

836 9205  Skulptur Efter Cattaneo, höjd: 76 inkl, sockel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:56)

836 9305  Skulptur Elefant, brons, asien, längde: 27, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:40)

836 9012  Skulptur Gips, Ipsen, Köoenhamn, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:25)

836 9399  Skulptur Lekande björnar, monogramsignerad CM, längd: 26 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:07)

836 9140  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:28)

836 9013  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Japanska ur Skulpturer, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:42)

836 9067  Skulptur Sign IK 66, Vinterträd, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:30)

836 9068  Skulptur Trä, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:50)

836 9179  Skulpturer 2 st, Trä, Afrikana, höjd: 59-63 cm

836 9141  Skulpturplatta Catrl-Hjalmar Norrström, brons, signerad 1905, 22x16

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:27)

836 8486  Skvallerspegel längd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:34)

836 8139  Skykoppar 6 st, Rörstrand

836 9293  Smycken Diverse, silver & guld m, m

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:18)

836 9220  Snurrpall Sekelskifte

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:12)

836 9072  Soffa + bord + 1-par stolar, mahogny, Biedermeier-stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:25)

836 9221  Soffa Karl Johan, längd: 216 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 9148  Soffa Sekelskifte 1900, längd: 170 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:51)

836 9166  Soppslev Silver, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:58)

836 8401  Soppslev Silver/träskaft, 1815, längd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:33)

836 9137  Spegel 1800-tal, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:25)

836 9363  Spegel 1920-/30-tal, tenn, 52x62

836 9409  Spegel barockstil, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:37)

836 9320  Spegel Bemålad, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:56)

836 9126  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:40)

836 9178  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:35)

836 9111  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:48)

836 9342  Spegel höjd: 122 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:45)

836 9110  Spegel Rokokopstil, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:52)

836 9225  Spegel Sent 1800-tal, Valnöt, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:27)

836 9005  Spegellampetter 1 par, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:22)

836 7463  Spelbord Gustaviansk Stil, 1800-tal, Björk, längd: 84 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:09)

836 9410  Stekfat 2 st, längd: 36-39 cm

836 9101  Stekfat Kina, omkring 1800, längd: 52 (monterat i senare bord)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:28)

836 9376  Stekfat Rörstrand, längd: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:19)

836 9414  Stol+ konsolbord Gustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:15)

836 8286  Stolar 1 par, 1800-tal, valnöt

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:28)

836 9083  Stolar 1 par, Edsbynverken, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), "Fanett"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:15)

836 8176  Stolar 1 par, Göteborgsmodell

836 8628  Stolar 1 par, Jugend

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:03)

836 9122  Stolar 1 par, Sekelskifte

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:15)

836 8026  Stolar 2 st, sent 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:11)

836 8428  Stolar 3 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:04)

836 8175  Stolar 3 st, Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:53)

836 7156  Stolar 4 st, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:27)

836 8287  Stolar 4 st, Karl Johan

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:28)

836 8415  Stolar 4 st, Karl Johan-stil, mahogny

836 8226  Stolar 4 st, Tapetserar-stil, 1880-tal

836 8413  Stolar 6 st, Louis Xv-stil

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:47)

836 8582  Strykjärn Mässing

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:53)

836 9286  Sybord Jugend, längd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:53)

836 8406  Taburett Karl-Johan

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:40)

836 8180  Takarmatur 1930-tal, höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:58)

836 8284  Takarmatur Jugend, med glaskupor, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:29)

836 9285  Takarmatur Konstglas, höjd: 35 cm, diameter: 42 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:52)

836 8023  Takarmatur plast / krom, Dia46

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:27)

836 8367  Takarmaturer 1 par, Teak, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:39)

836 9346  Tallrikar 11 del, Rörstrand, "Sylvester"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 9357  Tallrikar 16 del, Rörstrand

836 9402  Tallrikar 4+ 3, Kina, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:25)

836 9056  Tallrikar 5 st, Kina

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:42)

836 9403  Tallrikar 6+ 4 delar, 1800-tal

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:47)

836 9355  Tallrikar 9 del, "Yokohama", Gustafsberg

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:09)

836 8085  Tavelram Sekelskifte 1900, 37x62

836 8146  Té och kaffeservis 4 delar, pläter, höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:07)

836 9164  Te/kaffegods cirka 20 delar, 'Mon amie', Rörstrand

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:55)

836 8125  Teckning Blyerts, Pia Carlström, höna, motivets mått: 32x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:34)

836 8537  Teckning Tusch, Lennart Jirlow (f. 1936), 1963, 15x20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:06)

836 7094  Teckningar Axel Olsson, (1919-2001) Skissblock med 11 st skisser, Proveniens i familjens ägo till 2012, osignerat

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:55)

836 8465  Tennfat Timothy Fly, London, cirka 1720, diameter: 46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:03)

836 9401  Terrin Med lock, Kina, 1800-tal, längd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:24)

836 9106  Terriner 2 st, kina (1 saknar lock), längd: 26-29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:37)

836 9214  Teservis 3 delar, Porslin

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:02)

836 9104  Teservis Kunglig Dansk Royal Copenhagen, ca 25 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:35)

836 9185  Teskedar Silver, diverse, 18 del, ca 250 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:57)

836 9330  Textil 4 delar, bland annat, sadelväskor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:03)

836 8200  Trädgårdsurna I Glasfiber, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:29)

836 9128  Träskulptur Ek, svalor, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:19)

836 9382  Träsnitt Kina, 1900-tal, motivets mått: 40x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:11)

836 9175  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 85/410, motivets mått: 62x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:21)

836 9290  Trehjuling Modell äldre, plåt

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:18)

836 9039  Tryck 3 st, nutida museet, 1998, motivets mått: 29x22

836 9381  Urnor Med hänklar, 1 par, Dresden, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:07)

836 9217  Väggarmatur Le Klint, utragbar, furu

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:21)

836 8308  Väggljusstakar 1 par, Nyrokoko, brons, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:50)

836 8229  Vägglystrar 1 par, höjd: 38 cm

836 9112  Väggpendyl + 1 par, Lampetter, höjd: 32-69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:49)

836 9367  Väggrelief 40-tal, patinerad gips, höjd: 30 cm

836 9132  Väggur Rokokostil, förgylld, höjd: 65 cm

836 8012  Vas Boda, Silverdekor, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:48)

836 8013  Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Ariel Gallery 10-88, Orrefors, Flickan och duvan, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:57)

836 9079  Vas England, sent 1800-tal, motiv med pyramiderna och kamelryttareH, 36

836 8652  Vas Glas, Silvermonterad, 1930-tal, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:42)

836 9156  Vas Orrefors + skål Kosta, höjd: 22 cm + 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:34)

836 8290  Vas Satsuma, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:34)

836 9089  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), för Rosenthal, 'Papperspåsen', höjd: 15 cm, 5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:23)

836 9377  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), signerad Lindstrand unik, Kosta, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:24)

836 9054  Vaser 1 par, Kina, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:33)

836 9284  Vaser 1 par, rörstrand, sekelskifte 1900, höjd: 16 cm

836 9124  Vaser 2 st, Orrefors+ karaff Kosta

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:19)

836 9055  Vaser 2 st, Kina, höjd, 19-25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:35)

836 8022  Väska 'Baron', canvas / läder, 38 x 48

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:24)

836 8018  Väska Gianni Versace, kalvskinn, längd: 36 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:03)

836 8017  Väska Missoni, Canvas & läder, längd: 35 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 18:02)

836 9224  Vitrinskåp Ek, längd: 92 cm, djup: 32 cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 20:23)

836 9291  Ytterfoder 6 st, Gustavsberg, flintgods

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 juli 2013 19:12)