Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 juli 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1552 7076  Aftonväska + portmonnäer, 3 delar, bland annat Whiting & Davis, 1920-tal, emaljerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)

1552 8286  Ägghönor 3 st, Porslin. Längd: 19-22, höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:54)

1552 8057  Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Kor vid sjö, Montebello. Monogramsignerad FvD. Påskrift a tergo. Akvarell, bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:55)

1552 1011  Akvarell Johan Christian Berger, otydlig signering och datering 1848, "Korvetten i Norrköping", Marint motiv, Akvarell. Bladets mått: 28x41 cm, yttermått inklusive ram: 34x47 cm. Signerad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 8272  Akvarell Lauritz Falk (1909-1990), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -78. Akvarell, bildmått: 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:13)

1552 8011  Akvarell Oidentifierad konstnär. Jaktmotiv. Ej signerad. Akvarell, bildmått: 6x10 cm, yttermått inklusive ram: 20x25 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)

1552 6181  Akvareller/tusch Original av Elov Persson/Ingvar Persson, 12 st, bland annat Agust och lotta, yttermått inklusive ram: ca 50 x40 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:00)

1552 8348  Apoteksvågar 2 st, omkring 1900, trä och glas. Längd: 36 cm, djup: 26 cm, höjd: 41-43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)

1552 8310  Armringar 2 st, sten, Asien, diameter: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:08)

1552 8365  Assietter 12st. Botanica, Upsala-Ekeby. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)

1552 8309  Assietter 4 st, Kina, Motiv med drakar. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:23)

1552 8080  Babushkas 18 delar. Höjd: 1-43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:12)

1552 8168  Badrumstillbehör 3 delar, Gustavsberg. Längd: ca 17-63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:32)

1552 8368  Bankett bemålad. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)

1552 8018  Barstol Chris Martin (1970), "Albert", För Massprduction, Ek, ej märkt. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:42)

1552 8098  Båtmodell längd: 100 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)

1552 8198  Bestick silver, 14 delar. Längd: 14-22, vikt: 780 gr ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)

1552 7062  Blandteknik Curt Agge (f. 1929), Sverige. Vårvinter Tänndalen. Signerad, daterad -79. Blandteknik, bildmått: 11x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:43)

1552 8367  Bokhylla 1940-tal, björk. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)

1552 7271  Bokverk Cajsa Warg, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruntimmer" 1822

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8366  Bonbonjär + vas, bland annat Orrefors. Höjd: 19-33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)

1552 8171  Bord med metallben, Karl Andersson & Söner. Bredd: 240 cm, djup: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)

1552 8194  Bord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 54 cm. Djup: 34 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:31)

1552 7039  Bord med låda & klaffar, 1800-tal, Ek / valnötsfanér. Längd: 36 + 2x18, djup: 60 cm, höjd: 74-76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8079  Bordslampa brons, 1920-/30-tal. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)

1552 7214  Bordslampa Hay, Cloche. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)

1552 8118  Bordslampa mässing. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:18)

1552 8351  Bordslampa mässing. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)

1552 8136  Bordslampa mässing. Höjd: 89 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:01)

1552 8393  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)

1552 8258  Bordslampfötter ett par, mässing. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 21:00)

1552 8415  Bordslampor Ett par, "TALAK". Design Neil Poulton för Artemide, Italien. Höjd: 71 cm. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:07)

1552 8108  Bordspendyl Marmor/mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:13)

1552 8191  Bordsstaffli höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)

1552 8302  Bordssurtout + fat på fot, glas och nysilver. Omkring 1900, Höjd: 16-40 cm. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)

1552 8392  Bordstermometer jugend, brons. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)

1552 8027  Bordsur Rokokostil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:31)

1552 8349  Bordsur sent 1800-tal. Längd: 20 cm, djup: 10 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:41)

1552 8166  Bordsur/skulptur Patinerad gips. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)

1552 7092  Brännvinshund + karaffer, 3 delar, brännvinshund, modell äldre. Längd: 23 cm. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)

1552 8338  Bricka + skrin, 2 delar, Ns / porslin. Längd: 12-43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:38)

1552 8236  Bricka bemålad. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:37)

1552 7462  Brudkrona silver, 1951. Höjd: 9 cm. Vikt: 50 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)

1552 7471  Buddha porslin, 1900-tal. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:59)

1552 8212  Burkar/dosor 10 st, silver. Vikt: 160 gr ca. Längd: 2-5 cm, höjd: ca 1-5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)

1552 8014  Byrå 7 lådor, Bemålad, Mässingsbeslag. Bredd: 55 cm. Djup: 40 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:15)

1552 8101  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 96 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)

1552 8115  Byrå Louis XVI-stil. Bredd: 52 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:10)

1552 7397  Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)

1552 7359  Byrå rokokostil, stenskiva, intarsia. Bredd: 45 cm. Djup: 32 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)

1552 8100  Byrå Senbarockstil. Bredd: 75 cm, djup: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)

1552 8185  Byrå Tallboy, bemålad. Bredd: 78 cm, djup: 54 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)

1552 7218  Byråer med överskåp ett par, Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, märkt i lådkant, saknar sockel. Bredd: 43 cm, djup: 60. Cm, höjd: 73-140 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:02)

1552 8219  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 56/75, bladets mått: 65x51 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)

1552 8063  Dalahäst Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bemålat trä. Längd: 16 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:52)

1552 7079  Djupa tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)

1552 8213  Dosor 2 st, silver, 1800-tal. Längd: 6,5-7 cm, vikt: 95g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:03)

1552 7400  Dryckeskanna Nysilver, med infällda mynt. Höjd: 30 cm

1552 7500  Emaljtavlor 2 st, Stig Ghylfe (1925-2000), Sverige. Bildmått: 11x11 - 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 - 33x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)

1552 8290  Emmafåtölj nyrokokostil, med överdragsklädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:28)

1552 8085  Etagebord med låda, 1800-tal. Bredd: 51 cm. Djup: 35 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8160  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Arbetshästar. Signerad, daterad april 1917. Bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x50

1552 2140  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Vallmo. Signerad, numrerad 7/40. Bildmått: 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)

1552 2084  Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Dialog". Signerad, numrerad 245/250, daterad -79. Bildmått: 20x15,5, yttermått inklusive ram: 47x37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)

1552 7131  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 1916. Bildmått: 9,5x7, yttermått inklusive ram: 40x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:22)

1552 2098  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. "I Skogsbrynet". Signerad, numrerad 50ex, daterad -76. Bildmått: 20,5x19,5, yttermått inklusive ram: 39x36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)

1552 7239  Etsningar 12 st, Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, numrerad 50-upplaga, yttermått inklusive ram: 35x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)

1552 8352  Färgkrita Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Signerad, bladets mått: 12x21 cm, yttermått inklusive ram: 27x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:46)

1552 8218  Färglitografi  Granger. Signerad, numrerad 48/90. Färglitografi, bildmått: 72x50 cm, yttermått inklusive ram: 86x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:51)

1552 8197  Färglitografi 2 st, Helena Östergren. Signerad, numrerad 150 upplaga, yttermått inklusive ram: 31x31 cm

1552 7437  Färglitografi 4 st, omkring 1900, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)

1552 8049  Färglitografi 5 st, Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 112x78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:26)

1552 8269  Färglitografi André Renoux (1939-2002), Boulagerie. Signerad, numrerad 63/175. Färglitografi, bildmått: 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)

1552 8332  Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), komposition. Signerad, numrerad 61/100. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)

1552 8265  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 143/200. Färglitografi, bildmått: 70x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:40)

1552 7107  Färglitografi Björn Lindrot, Utsikt från fönstret. Signerad, numrerad 79/300. Färglitografi, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)

1552 8405  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 282/360. Färglitografi, bildmått: 55x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:45)

1552 7362  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Utsikt mot Riddarholmen. Signerad, numrerad 305/360. Färglitografi, bildmått: 47x56 cm, yttermått inklusive ram: 71x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:31)

1552 8237  Färglitografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, numrerad 180/360. Färglitografi, bildmått: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 49 cm

1552 8416  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Borgen och Gärdet. Signerad, numrerad 300/300. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)

1552 8125  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 11/340. Färglitografi, bildmått: 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)

1552 8294  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Utsikt från Beckholmen. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 51x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:32)

1552 7140  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 284"290, "Marknadsliv i Sjöbo". Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)

1552 7139  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 87/290, "Flirt på söder". Färglitografi, bildmått: 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:18)

1552 8201  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad HC 34/40. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:58)

1552 8217  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Son . Signerad, numrerad 34/95. Färglitografi, bildmått: 57x82 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:23)

1552 6093  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 80/195. Färglitografi, bildmått: 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 102x76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)

1552 8205  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Triptyk. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 61x89 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:45)

1552 8408  Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Modell. Signerad, numrerad 119/220. Färglitografi, bildmått: 54x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:35)

1552 8129  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 449/1400. Färglitografi, bildmått: 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)

1552 8270  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Motiv från KB. Signerad, numrerad 5/375. Färglitografi, bildmått: 44x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)

1552 7159  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 73/350. Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8210  Färglitografi Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 55/99. Färglitografi, bildmått: 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)

1552 8274  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "L abre de Mai". Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8211  Färglitografier Triptyk. Signerad, färglitografi, numrerad 149/150 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)

1552 8311  Fartygratt diameter: 112 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)

1552 8074  Fat Glas, Lalique, 11x13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:07)

1552 8084  Fat nysilver, Stockholmsutställningen 1930. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8297  Fat / skålar 4 delar, kristall, Böhmen. Diameter: 20-40 cm. Längd: 44-45 cm

1552 8104  Figurin Dahl-Jensen, Danmark, Geisha. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)

1552 8159  Figurin Rosenthal. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:49)

1552 8314  Fiol + stråke, tidigt 1900-tal. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:49)

1552 8062  Fiskfat Tenn, Ahlberg, Schröder&Olsson, 1968. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)

1552 8303  Gallerskål Rörstrand, omkring 1900. Längd: 34 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)

1552 8281  Gardin Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 115x175 cm

1552 8162  Glasblock Reijmyre Glasbruk, 24. Djup: 8 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:03)

1552 8283  Glasservisdelar 58 delar, Böhmen / Italien. Höjd: 7-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)

1552 7367  Glasservisdelar Kosta Boda, Line, 26 delar. Höjd: 8-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:56)

1552 8131  Glöggterrin Koppar. Diameter: 27 cm

1552 8013  Golvlampa Båglampa, 5 ljusarmar. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)

1552 8020  Golvlampa mässing, märkt SM GT 10C. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)

1552 8028  Golvlampfot trä. Höjd: 134 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)

1552 8072  Golvvas Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Negro", Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun botten. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:23)

1552 8313  Gryta 4 liter, Kockums Sweden, emaljerad. Diameter: 25. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)

1552 8312  Gryta Emaljerad, 3 Liter, Kockums, Wärtsilä Finland. Längd: 29 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)

1552 8224  Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 30 cm, djup: 15 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)

1552 8299  Hatthylla modell äldre. Bredd: 103 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)

1552 7382  Hörnskåp Vitrin, Intarsia. Höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)

1552 8178  Hörnvitrinskåp höjd: 114 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)

1552 8091  Hummergafflar 12+ 4 st, rostfritt. Längd: ca 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:52)

1552 8165  Hundkorg Newport. Längd: 52 cm. Djup: 43 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)

1552 8152  Järngryta tripod, gjutjärn. Diameter: 51 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)

1552 7341  Kaffeservis 26 delar, "Blå Vinge", Rörstrand

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:05)

1552 8047  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8215  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5 cm, vikt: 150g, etui medföljer

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:36)

1552 8048  Kandelabrar ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)

1552 8113  Karmstol 1950/60-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)

1552 8032  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:20)

1552 8189  Karmstol Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:50)

1552 8240  Karmstol Rokokostil, 1800-tal

1552 8220  Karmstol Senempire, Baltikum, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:13)

1552 8251  Kista 1800-tal, omarbetad. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)

1552 7261  Kista Droska, "1755", på senare benställning. Bredd: 45 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

1552 8008  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)

1552 8078  Konstglas 5 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)

1552 8298  Kristall 12 delar, Böhmen. Höjd: 4-20 cm, längd: 12-40 Dia: 12-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)

1552 8386  Kristallskål kristall, båtformad. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:31)

1552 8418  Lampbord vitmålat. Bredd: 45 cm, djup: 35 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:59)

1552 8235  Leksaker 2 del flygplan/flygande tefat. Längd: 16-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)

1552 8256  Leksaker 3 delar, bland annat Corgi Tanker. Längd: 28-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)

1552 8017  Litografi modell äldre, yttermått inklusive ram: 57x73 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:08)

1552 6215  Litografier 3 st, Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 75-upplaga, daterad 1983. Bildmått: 65x47 cm, yttermått inklusive ram: 81x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)

1552 7007  Ljuskrona Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)

1552 7310  Ljuskrona Prismor. Diameter: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)

1552 8105  Ljuslykta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lusthuset. Signerad, daterad 94, Ex. Nr 108 b. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:40)

1552 8073  Ljusstakar 1 par + byst, Jugend, Metall. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)

1552 7174  Ljusstakar ett par, silver (G9). Höjd: 7,5 cm, fylld fot, bruttovikt: 160 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:28)

1552 8391  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1954, fylld fot. Vikt: 345g brutto. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)

1552 7477  Ljusstakar Ett par, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1932. Höjd: 18 cm

1552 7172  Ljusstakar silver, ett par, Ceson. (010) Fylld fot. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 350 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)

1552 8384  Ljusstake Åke Holm (1900-1980), Sverige. Stengods, Höganäs + vas, Bahia, Rörstrand. Höjd: 16 - 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:07)

1552 6183  Loungemöbel 2 st fåtöljer + bord, Claesson Koivisto Rune, "Bowie", för David Design. Ek, delvis genombruten rygg, stoppade sitsar med textilklädsel. Längd: 72 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)

1552 8137  Mapp med 3 Litografier, Lasse Åberg/Olle Frankzén/Lars Melander, bladets mått: 70x48, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:27)

1552 8186  Matbord diameter: 108 cm, höjd: 73 + 3 iläggx40 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)

1552 8326  Matbord med klaffar nutida, 6 st ilägg. Diameter: 110. Höjd: 79 cm, (ilägg 6x40cm)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:42)

1552 8148  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)

1552 7357  Matservis 34 delar, "Rondo", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, diameter: 19,5-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:23)

1552 8002  Matservis Staffordshire, England, ca 80 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:25)

1552 8001  Matservisdelar Limoges, ca 45 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)

1552 7376  Matta Hay, 170x240 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:19)

1552 8327  Matta Kina, 171x228 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)

1552 7461  Matta orientalisk, 102x154 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)

1552 8120  Matta orientalisk, 122x120 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)

1552 8400  Matta orientalisk, 122x263 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)

1552 8121  Matta orientalisk, 134x212 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)

1552 8119  Matta orientalisk, 136x172 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)

1552 7326  Matta orientalisk, 138x210 cm

1552 7304  Matta orientalisk, 148x180 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:40)

1552 8138  Matta orientalisk, Afghan, 130x224 cm

1552 8025  Matta orientalisk, Bochara, 83x122 cm

1552 8140  Matta orientalisk, Keshan, 290x410 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)

1552 8421  Medaljer & pins Diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)

1552 8183  Mikroskop Leitz-Wetzlar. Längd: 23 cm. Djup: 15 cm. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)

1552 7478  Mockakoppar 8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)

1552 8096  Modellskepp Cutty sark. Längd: 100 cm, höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:20)

1552 8097  Modellskepp La Colomba. Längd: 120 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)

1552 8414  Monterskåp vitlackerat, nutida. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)

1552 8250  Nattygsbord 1900-tal. Bredd: 39 cm, djup: 28 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)

1552 8340  Nattygsbord omkring 1900, björk. Bredd: 40 cm, djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:01)

1552 8112  Notställ/hylla längd: 48 cm, djup: 30 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)

1552 7493  Oljemålning 1800-tal, Landskap med bro och slott. Signerad R. Beetie. Olja på duk, 76x126 cm, yttermått inklusive ram: 107x138 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:21)

1552 8155  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)

1552 8199  Oljemålning Agnes Wieslander (1873-1934), Sverige. Landskap med fält. Monogramsignerad, daterad 1902. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 51x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:07)

1552 8056  Oljemålning Björn Nyman (f. 1927), Finland. Komposition. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 67x86 cm, yttermått inklusive ram: 78x97 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:00)

1552 8050  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1927, "slätterna och kvarnen". Olja på duk, 49x73 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)

1552 8337  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:55)

1552 8334  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Kornhamnstorg. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:41)

1552 8335  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)

1552 8229  Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)

1552 7208  Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Segelbåt på hav, omkring 1900,68x106 cm, yttermått inklusive ram: 85x122 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)

1552 1010  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 29/7 1907, Landskap. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)

1552 1016  Oljemålning Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. "Röda former". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:29)

1552 8404  Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Åker. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 62z70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)

1552 8300  Oljemålning Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. Kvinna vid grind. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 64x39 cm, yttermått inklusive ram: 77x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:44)

1552 8179  Oljemålning Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)

1552 8044  Oljemålning Gustaf Larsson. Signerad, daterad 1918, "Vårkväll". Olja på duk, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)

1552 7265  Oljemålning H Fries-Schwenzen, ej signerad, Villa. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:22)

1552 8095  Oljemålning Herbert Brunér (1904-1959), Sverige. Skogsväg med gärdesgård. Signerad, daterad 57. Olja på duk, 117x72 cm, yttermått inklusive ram: 131x87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)

1552 2114  Oljemålning Kerstin Johansson, Spadar & spann. Signerad, daterad -02. Olja på duk, innermått. Längd: 31,5x41,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:47)

1552 8154  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)

1552 8271  Oljemålning Lill Norén, Träd. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:36)

1552 2026  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)

1552 7065  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Figurer. Signerad. Olja på pannå, 69x51 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:49)

1552 8042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Det gula huset". Signerad Kristerson. Olja på duk, 42x50 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)

1552 8132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)

1552 8058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bergslandskap. Olja på duk, 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:14)

1552 8200  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:18)

1552 8149  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hästporträtt Uppsala, -86. Signerad. Olja på pannå, 59x71 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:16)

1552 8341  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1901, "Major Otto Fredrik Lorichs". Olja på pannå, 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:16)

1552 8358  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Petrov, Landskap med kor. Olja på pannå, 22x34 cm, yttermått inklusive ram: 30x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)

1552 8180  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Höglund. Olja på pannå, 60x46 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:42)

1552 7329  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E. Solanova, Daterad -46, Sommarlandskap. Olja på pannå, 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)

1552 8029  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hedenström, Stockholmsmotiv, pannå. 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)

1552 8407  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Carlos D, modell. Olja på duk, 79x64 cm, yttermått inklusive ram: 85x70 cm

1552 8053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)

1552 8142  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 50x40, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)

1552 8317  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hav. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:02)

1552 2011  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Flicka med blomsterkorg. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:14)

1552 8329  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Jaktmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)

1552 2010  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Två Flickor. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:11)

1552 8088  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)

1552 8089  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, Brygga. Olja på duk, 43x66 cm, yttermått inklusive ram: 66x90

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:06)

1552 8182  Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 103x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)

1552 8202  Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 100x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)

1552 8110  Oljemålning T Lamrén. Vy över Slussen och Stockholm. Signerad, daterad -49. Olja på duk, 85x135 cm, yttermått inklusive ram: 103x151 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:03)

1552 7209  Oljemålning Toralf Jergill (1900-1995), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:21)

1552 8087  Oljemålning Wilhelm Vilkrist (1887-1972), Sverige. Signerad, Gårdsmotiv. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

1552 7501  Oljemålningar 2 st, Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Bad. Signerad. Olja på pannå, 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)

1552 8228  Oljemålningar 2 st, John Carlson, Signerad, motiv från Sundbyberg. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 49x58-57x49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:23)

1552 8278  Oljemålningar 3 st, triptyk, Humlan Lange Jönsson (1957), "Väntande". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 22x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 7085  Ölsejdlar 12 st, Skansenglas. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)

1552 7258  Pallar 1 par o 1900. Längd: 38 cm, djup: 37,5 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)

1552 7454  Pallasch M/93, Kavalleri. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:06)

1552 7070  Paraply Tidigt 1900-tal, Handtag i Nysilver, Reliefdekor med växtslingor. Längd: 84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:30)

1552 8195  Paraplyställ Metall. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:14)

1552 8176  Parti bijouterier

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:48)

1552 7378  Parti bijouterier 7 delar

1552 7349  Parti linnedukar 8 st, 160-245 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)

1552 8175  Parti smycken bland annat silver

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)

1552 8214  Parti smycken silver med mera, bruttovikt: 250g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)

1552 8145  Piedestal Barockstil. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)

1552 8223  Piedestaler ett par, med stenskiva. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)

1552 8344  Pinnsoffa omkring 1800, bemålad. Längd: 185 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)

1552 8381  Prydnadskanon på lavett, brons / trä. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)

1552 7023  Puderstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:33)

1552 7266  Remmare 11 st. Höjd: 17 cm

1552 8267  Resegrammofon "Cremona Rex", tidigt 1900-tal. Medföljer ca 30 skivor, extra arm samt extra stift. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:27)

1552 8173  Reseur Junghans, modell äldre. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)

1552 8163  Ring 14 k med pärla. Bruttovikt: 3,2 g, ringmått: 16,25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)

1552 8164  Ring 18k guld. Vikt: 4,5g, ringmått: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)

1552 7195  Ring med sten, 18k guld, 1952. Bruttovikt: 2,8g, ringmått: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)

1552 8026  Rökbord orientalisk stil. Diameter: 58 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)

1552 8291  Sängramar Ett par, mässing, 105x200 / st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)

1552 7226  Sängramar ett par, NK Nordiska Kompaniet, mässing, omkring 1900. Längd: 192 cm, bredd: 106 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)

1552 8242  Sekretär Bemålad. Bredd: 85 cm, djup: 46 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)

1552 8261  Sekretär England, mahogny, "Reprodux". Bredd: 53 cm, djup: 42 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)

1552 6239  Serveringsporslin 7 delar, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone". Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)

1552 8114  Serveringsvagn längd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:37)

1552 7147  Serveringsvagn med glasskivor, 1950-tal. Längd: 65 cm, bredd: 42 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8255  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 5 delar. Längd: 10,5-34 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:47)

1552 7161  Servisdelar ca 30 delar, "Woodland" Wood & sons

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:12)

1552 8007  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 21 delar, "Teema", Iittala

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)

1552 7388  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 185 cm, djup: 43 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:53)

1552 8378  Sittpuffar 2 st. Diameter: 40 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)

1552 8308  Skål + bojan, 2 delar, Kina, nutida, diameter: 22, höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)

1552 8243  Skål Alessi. Diameter: 32 cm, höjd: 9,5 cm

1552 8066  Skål Firma Svenskt Tenn, 1944. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)

1552 8376  Skål Glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 28 cm, nagg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)

1552 8363  Skål Gurka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 31 cm

1552 6113  Skål Kina, Genombruten dekor. Diameter: 22 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)

1552 8177  Skål Konstglas. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)

1552 8040  Skål med lock + 1 par ljusstakar+ väggvas. Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Höjd: 6,5-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)

1552 8134  Skål på fot, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal Gallery. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:07)

1552 8076  Skålar 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:26)

1552 8081  Skålar Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Fuga, Orrefors, 6 delar. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)

1552 8070  Skålfat Rörstrand. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:58)

1552 8410  Skålfat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 37 cm

1552 8184  Skåp 1940-/50-tal, fd radioskåp. Bredd: 65 cm. Djup: 52 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:30)

1552 8343  Skåp Jugend, ek, reliefdekor. Bredd: 88 cm, djup: 50 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:12)

1552 7220  Skåp Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, ej signerad. Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 80-89 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:06)

1552 7441  Skåp omkring sekelskiftet 1900, furu. Bredd: 51 cm, djup: 43 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 7221  Skåp sent 1800-tal. Mahogny, Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 80-89 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:10)

1552 8221  Skrivbord Teak. Bredd: 180 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:38)

1552 8419  Skrivbord vitmålat, lagat. Bredd: 82 cm, djup: 48 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)

1552 8347  Skrivbordslampor Ett par, "Ledu", ställbara. Höjd: ca. 114 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)

1552 8192  Skrivbyrå Ek, 1800-tal. Bredd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:27)

1552 8170  Skulptur Aron Sandberg (1873-1959), Sverige. Björn. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:55)

1552 8207  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)

1552 8067  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:29)

1552 8068  Skulptur Konstglas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 11 längd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:58)

1552 8065  Skulptur Kvinna med hund, Royal Dux, Tjeckoslovakien. Porslin. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)

1552 7275  Skulptur Maggie Wibom (1899-1961), Sverige. Gefle, Pojke på hund, Formgiven 1933, glaserad stengodslera. Längd: 21 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:22)

1552 7126  Skulptur Mect, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:04)

1552 8399  Skulptur parian, Gustafsberg, mor och barn. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:06)

1552 8106  Skulptur Patinerad gips, Signerad, smed. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)

1552 8069  Skulptur Torso, konstmassa. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)

1552 8402  Skulptur i glas Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Ansikte. Signerad, träsockel. Höjd: 15,5 cm

1552 7434  Skulpturer 2 st, Patinerad metall, Hästar. Längd: 32 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:21)

1552 8397  Skulpturer 2 st. Glas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 21:04)

1552 8370  Skulpturer 2 st. Glas, Mats Jonason, Målerås + fågel. E. LM, Skruf. Höjd: 10 - 33, ink. Sockel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)

1552 8396  Skulpturer 2 st. Stengods, äpplen. Höjd: 8 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)

1552 8264  Skulpturer 7 st, "Bagdad", Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Gustavsberg. Delvis glaserade och målade husformationer i stengods. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)

1552 8143  Snurrstol omkring 1900, ek

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)

1552 8174  Soffa 1940-/50-tal, Swedish Modern. Svängd form, velourklädsel. Längd: ca 250

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:32)

1552 8015  Soffbord England, läderskivor. Bredd: 120 cm, djup: 50 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)

1552 8342  Soffbord glas och mässing. Bredd: 110 cm. Djup: 110 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8262  Soffbord mässing, skiva av glas. Bredd: 144 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:51)

1552 7031  Soffbord Stenskiva, metallställning. Bredd: 137 cm, djup: 60 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)

1552 8012  Soffbord Trensum, design: Johannes Andersen. Bredd: 158 cm, djup: 63 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)

1552 8292  Solglasögon + bågar, 100 st ca, 1960/70-tal, olika modeller

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:07)

1552 8263  Spatserkäpp Med stickvapen, Reliefdekor, trä och metall. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8354  Spegel + spegellampetter, 3 delar, tenn, 1930-/40-tal. Diameter: 20-42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)

1552 7056  Spegel Asien, träram, 48x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)

1552 8259  Spegel barockstil, 45x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)

1552 8225  Spegel Bemålad, 63x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)

1552 8022  Spegel bords/vägg spegel, metall, 50x34 cm

1552 8196  Spegel empire, 190x72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:09)

1552 8239  Spegel Nyrokoko, 250x72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:59)

1552 7212  Spegel Nyrokoko, 87x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)

1552 7421  Spegel Rokokostil, 120x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 7148  Spegel rokokostil. Höjd: 126. Bredd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:42)

1552 8158  Spegellampetter ett par. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:46)

1552 8153  Spegelram sengustaviansk stil, bemålad, 140x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)

1552 8193  Spelbord mahogny. Bredd: 86 cm, djup: 2x42 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:58)

1552 8190  Staffli Beckers. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:12)

1552 8280  Stekfat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 35,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)

1552 8035  Stolar 2 st, renässansstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)

1552 8034  Stolar 3 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juli 2023 04:09)

1552 7074  Stolar 4 st, "Nihau", Vico Magistretti för Kartell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:51)

1552 6198  Stolar 4 st, nutida, sitthöjd 58 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)

1552 8172  Stolar 8 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)

1552 7299  Sybord Valnöt. Bredd: 59 cm. Djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)

1552 8285  Syltkrukor 5 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:36)

1552 8238  Taburett Rokokostil. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)

1552 8232  Tågset diverse Märklin

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)

1552 8150  Tågset Märklin diverse + Meccano

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)

1552 8133  Takarmatur Glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)

1552 8246  Takarmatur Louis XVI-stil, dekor med putti, brons, pärlprismor. Höjd: 115 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:34)

1552 8083  Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:08)

1552 7377  Tallrikar 2 st, Kina, Wanli + vrakfynd, Swatov Kina 1600-tal. Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:19)

1552 7398  Tavelram Sent 1800-tal, förgylld, 73x109 cm, yttermått inklusive ram: 102x137 cm

1552 8305  Tekoppar + assietter, 19 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)

1552 8117  Tidningsställ String. Längd: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:40)

1552 2082  Torrnål Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Fem Kaktusar. Signerad, numrerad 40/320. Bildmått: 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)

1552 8204  Trädgårdsgrupp Rotting, 4 delar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:15)

1552 8004  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)

1552 8006  Trädgårdsurnor ett par, Metall, Bemålade. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)

1552 8005  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 2086  Träsnitt Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Den gamla asken I", Lilla Karlsö. Signerad, numrerad 3/60, daterad -68. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x54

1552 8356  Träsnitt Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 1/9. Bildmått: 83x53 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm

1552 8355  Träsnitt Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/15. Bildmått: 57x89 cm, yttermått inklusive ram: 76x106

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:02)

1552 8086  Tunna "Mushroom Soy, Pearl River Bridge". Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)

1552 7132  Tusch Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad. Bildmått: 13x11,5, yttermått inklusive ram: 33x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)

1552 8375  Uppläggningsfat Meissen. Längd: 37 cm

1552 7114  Vägghylla med skåpdel Tidigt 1900-tal, mahogny, Intarsia, 95x105 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)

1552 8345  Väggur 1880-tal, 150x54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)

1552 8333  Värmeljusstakar 11 st, Englesson, metall. Höjd: 3-18,5

1552 8413  Värmeljusstakar 7 delar, Orrefors & Kosta Boda, bland annat Döskalle av Ludvig löfgren, diameter: 11-14. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)

1552 8383  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Chribska -92". Signerad. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)

1552 8304  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Märkt H 790/380, emblem med katt. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)

1552 8071  Vas Helena Tynell (1918-2016), Finland. "Solflaskan". Riihimäen Lasi Oy. Fast formblåst glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:42)

1552 8107  Vas keramik, 1940-tal. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)

1552 8077  Vas Kosta. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)

1552 8135  Vas Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal Gallery. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)

1552 8064  Vas Tilgman Keramik. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:44)

1552 8003  Vas Ulla Edin-Selin & Bengt Selin. Signerad, daterad -95. Glaserad stengodslera. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:32)

1552 8284  Vaser + ljusstake, 5 delar, Böhmen. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:16)

1552 8157  Vaser 2 st + skål, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 8,5-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)

1552 8296  Vaser 3 st, kristall, Böhmen. Höjd: 25-31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:37)

1552 8116  Vikskärm höjd: 158 cm, bredd: ca 140 cm (ca 40+ 60+ 40 cm)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)

1552 8277  Vitvinsglas 12 st, Böhmen, olika modeller. Höjd: 17,5-20,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)

1552 8094  Vykort 3 lådor, Stockholmsbilder mm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)

1552 8293  Ytterfoder Tre Kronor, "Stockholm", diameter: 20, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:56)