1552 7076 Aftonväska + portmonnäer, 3 delar, bland annat Whiting & Davis, 1920-tal, emaljerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)
1552 8286 Ägghönor 3 st, Porslin. Längd: 19-22, höjd: 17-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:54)
1552 8057 Akvarell Fritz von Dardel (1817-1901), Sverige. Kor vid sjö, Montebello. Monogramsignerad FvD. Påskrift a tergo. Akvarell, bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:55)
1552 1011 Akvarell Johan Christian Berger, otydlig signering och datering 1848, "Korvetten i Norrköping", Marint motiv, Akvarell. Bladets mått: 28x41 cm, yttermått inklusive ram: 34x47 cm. Signerad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 8272 Akvarell Lauritz Falk (1909-1990), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -78. Akvarell, bildmått: 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:13)
1552 8011 Akvarell Oidentifierad konstnär. Jaktmotiv. Ej signerad. Akvarell, bildmått: 6x10 cm, yttermått inklusive ram: 20x25 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)
1552 6181 Akvareller/tusch Original av Elov Persson/Ingvar Persson, 12 st, bland annat Agust och lotta, yttermått inklusive ram: ca 50 x40 cm. Signerad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:00)
1552 8348 Apoteksvågar 2 st, omkring 1900, trä och glas. Längd: 36 cm, djup: 26 cm, höjd: 41-43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)
1552 8310 Armringar 2 st, sten, Asien, diameter: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:08)
1552 8365 Assietter 12st. Botanica, Upsala-Ekeby. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)
1552 8309 Assietter 4 st, Kina, Motiv med drakar. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:23)
1552 8080 Babushkas 18 delar. Höjd: 1-43 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:12)
1552 8168 Badrumstillbehör 3 delar, Gustavsberg. Längd: ca 17-63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:32)
1552 8368 Bankett bemålad. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)
1552 8018 Barstol Chris Martin (1970), "Albert", För Massprduction, Ek, ej märkt. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:42)
1552 8098 Båtmodell längd: 100 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)
1552 8198 Bestick silver, 14 delar. Längd: 14-22, vikt: 780 gr ca
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)
1552 7062 Blandteknik Curt Agge (f. 1929), Sverige. Vårvinter Tänndalen. Signerad, daterad -79. Blandteknik, bildmått: 11x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:43)
1552 8367 Bokhylla 1940-tal, björk. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)
1552 7271 Bokverk Cajsa Warg, "Hjelpreda i hushållningen för unga fruntimmer" 1822
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8366 Bonbonjär + vas, bland annat Orrefors. Höjd: 19-33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)
1552 8171 Bord med metallben, Karl Andersson & Söner. Bredd: 240 cm, djup: 100 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)
1552 8194 Bord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 54 cm. Djup: 34 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:31)
1552 7039 Bord med låda & klaffar, 1800-tal, Ek / valnötsfanér. Längd: 36 + 2x18, djup: 60 cm, höjd: 74-76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8079 Bordslampa brons, 1920-/30-tal. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)
1552 7214 Bordslampa Hay, Cloche. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)
1552 8118 Bordslampa mässing. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:18)
1552 8351 Bordslampa mässing. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)
1552 8136 Bordslampa mässing. Höjd: 89 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:01)
1552 8393 Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)
1552 8258 Bordslampfötter ett par, mässing. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 21:00)
1552 8415 Bordslampor Ett par, "TALAK". Design Neil Poulton för Artemide, Italien. Höjd: 71 cm. Längd: 86 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:07)
1552 8108 Bordspendyl Marmor/mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:13)
1552 8191 Bordsstaffli höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)
1552 8302 Bordssurtout + fat på fot, glas och nysilver. Omkring 1900, Höjd: 16-40 cm. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)
1552 8392 Bordstermometer jugend, brons. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)
1552 8027 Bordsur Rokokostil. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:31)
1552 8349 Bordsur sent 1800-tal. Längd: 20 cm, djup: 10 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:41)
1552 8166 Bordsur/skulptur Patinerad gips. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)
1552 7092 Brännvinshund + karaffer, 3 delar, brännvinshund, modell äldre. Längd: 23 cm. Höjd: 17-25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)
1552 8338 Bricka + skrin, 2 delar, Ns / porslin. Längd: 12-43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:38)
1552 8236 Bricka bemålad. Längd: 80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:37)
1552 7462 Brudkrona silver, 1951. Höjd: 9 cm. Vikt: 50 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)
1552 7471 Buddha porslin, 1900-tal. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:59)
1552 8212 Burkar/dosor 10 st, silver. Vikt: 160 gr ca. Längd: 2-5 cm, höjd: ca 1-5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)
1552 8014 Byrå 7 lådor, Bemålad, Mässingsbeslag. Bredd: 55 cm. Djup: 40 cm, höjd: 103 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:15)
1552 8101 Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 96 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)
1552 8115 Byrå Louis XVI-stil. Bredd: 52 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:10)
1552 7397 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)
1552 7359 Byrå rokokostil, stenskiva, intarsia. Bredd: 45 cm. Djup: 32 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)
1552 8100 Byrå Senbarockstil. Bredd: 75 cm, djup: 47 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)
1552 8185 Byrå Tallboy, bemålad. Bredd: 78 cm, djup: 54 cm, höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)
1552 7218 Byråer med överskåp ett par, Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, märkt i lådkant, saknar sockel. Bredd: 43 cm, djup: 60. Cm, höjd: 73-140 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:02)
1552 8219 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 56/75, bladets mått: 65x51 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)
1552 8063 Dalahäst Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Bemålat trä. Längd: 16 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:52)
1552 7079 Djupa tallrikar 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)
1552 8213 Dosor 2 st, silver, 1800-tal. Längd: 6,5-7 cm, vikt: 95g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:03)
1552 7400 Dryckeskanna Nysilver, med infällda mynt. Höjd: 30 cm
1552 7500 Emaljtavlor 2 st, Stig Ghylfe (1925-2000), Sverige. Bildmått: 11x11 - 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 - 33x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)
1552 8290 Emmafåtölj nyrokokostil, med överdragsklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:28)
1552 8085 Etagebord med låda, 1800-tal. Bredd: 51 cm. Djup: 35 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8160 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Arbetshästar. Signerad, daterad april 1917. Bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x50
1552 2140 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Vallmo. Signerad, numrerad 7/40. Bildmått: 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)
1552 2084 Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Dialog". Signerad, numrerad 245/250, daterad -79. Bildmått: 20x15,5, yttermått inklusive ram: 47x37
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)
1552 7131 Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Signerad, daterad 1916. Bildmått: 9,5x7, yttermått inklusive ram: 40x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:22)
1552 2098 Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. "I Skogsbrynet". Signerad, numrerad 50ex, daterad -76. Bildmått: 20,5x19,5, yttermått inklusive ram: 39x36
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)
1552 7239 Etsningar 12 st, Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, numrerad 50-upplaga, yttermått inklusive ram: 35x28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:08)
1552 8352 Färgkrita Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Signerad, bladets mått: 12x21 cm, yttermått inklusive ram: 27x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:46)
1552 8218 Färglitografi Granger. Signerad, numrerad 48/90. Färglitografi, bildmått: 72x50 cm, yttermått inklusive ram: 86x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:51)
1552 8197 Färglitografi 2 st, Helena Östergren. Signerad, numrerad 150 upplaga, yttermått inklusive ram: 31x31 cm
1552 7437 Färglitografi 4 st, omkring 1900, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)
1552 8049 Färglitografi 5 st, Margareta Sjödin (f. 1942), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 112x78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:26)
1552 8269 Färglitografi André Renoux (1939-2002), Boulagerie. Signerad, numrerad 63/175. Färglitografi, bildmått: 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)
1552 8332 Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), komposition. Signerad, numrerad 61/100. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)
1552 8265 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 143/200. Färglitografi, bildmått: 70x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x62 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:40)
1552 7107 Färglitografi Björn Lindrot, Utsikt från fönstret. Signerad, numrerad 79/300. Färglitografi, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)
1552 8405 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 282/360. Färglitografi, bildmått: 55x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:45)
1552 7362 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Utsikt mot Riddarholmen. Signerad, numrerad 305/360. Färglitografi, bildmått: 47x56 cm, yttermått inklusive ram: 71x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:31)
1552 8237 Färglitografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, numrerad 180/360. Färglitografi, bildmått: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 49 cm
1552 8416 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Borgen och Gärdet. Signerad, numrerad 300/300. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)
1552 8125 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 11/340. Färglitografi, bildmått: 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)
1552 8294 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Utsikt från Beckholmen. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 51x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:32)
1552 7140 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 284"290, "Marknadsliv i Sjöbo". Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)
1552 7139 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 87/290, "Flirt på söder". Färglitografi, bildmått: 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:18)
1552 8201 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad HC 34/40. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:58)
1552 8217 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Son . Signerad, numrerad 34/95. Färglitografi, bildmått: 57x82 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:23)
1552 6093 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 80/195. Färglitografi, bildmått: 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 102x76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)
1552 8205 Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Triptyk. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 61x89 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:45)
1552 8408 Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Modell. Signerad, numrerad 119/220. Färglitografi, bildmått: 54x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:35)
1552 8129 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 449/1400. Färglitografi, bildmått: 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)
1552 8270 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Motiv från KB. Signerad, numrerad 5/375. Färglitografi, bildmått: 44x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)
1552 7159 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 73/350. Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8210 Färglitografi Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 55/99. Färglitografi, bildmått: 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)
1552 8274 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "L abre de Mai". Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8211 Färglitografier Triptyk. Signerad, färglitografi, numrerad 149/150 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)
1552 8311 Fartygratt diameter: 112 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)
1552 8074 Fat Glas, Lalique, 11x13 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:07)
1552 8084 Fat nysilver, Stockholmsutställningen 1930. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8297 Fat / skålar 4 delar, kristall, Böhmen. Diameter: 20-40 cm. Längd: 44-45 cm
1552 8104 Figurin Dahl-Jensen, Danmark, Geisha. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)
1552 8159 Figurin Rosenthal. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:49)
1552 8314 Fiol + stråke, tidigt 1900-tal. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:49)
1552 8062 Fiskfat Tenn, Ahlberg, Schröder&Olsson, 1968. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)
1552 8303 Gallerskål Rörstrand, omkring 1900. Längd: 34 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)
1552 8281 Gardin Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, 115x175 cm
1552 8162 Glasblock Reijmyre Glasbruk, 24. Djup: 8 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:03)
1552 8283 Glasservisdelar 58 delar, Böhmen / Italien. Höjd: 7-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)
1552 7367 Glasservisdelar Kosta Boda, Line, 26 delar. Höjd: 8-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:56)
1552 8131 Glöggterrin Koppar. Diameter: 27 cm
1552 8013 Golvlampa Båglampa, 5 ljusarmar. Höjd: 200 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)
1552 8020 Golvlampa mässing, märkt SM GT 10C. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)
1552 8028 Golvlampfot trä. Höjd: 134 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)
1552 8072 Golvvas Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Negro", Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun botten. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:23)
1552 8313 Gryta 4 liter, Kockums Sweden, emaljerad. Diameter: 25. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)
1552 8312 Gryta Emaljerad, 3 Liter, Kockums, Wärtsilä Finland. Längd: 29 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)
1552 8224 Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 30 cm, djup: 15 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)
1552 8299 Hatthylla modell äldre. Bredd: 103 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)
1552 7382 Hörnskåp Vitrin, Intarsia. Höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)
1552 8178 Hörnvitrinskåp höjd: 114 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)
1552 8091 Hummergafflar 12+ 4 st, rostfritt. Längd: ca 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:52)
1552 8165 Hundkorg Newport. Längd: 52 cm. Djup: 43 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)
1552 8152 Järngryta tripod, gjutjärn. Diameter: 51 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)
1552 7341 Kaffeservis 26 delar, "Blå Vinge", Rörstrand
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:05)
1552 8047 Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 15-25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8215 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5 cm, vikt: 150g, etui medföljer
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:36)
1552 8048 Kandelabrar ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)
1552 8113 Karmstol 1950/60-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)
1552 8032 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:20)
1552 8189 Karmstol Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:50)
1552 8240 Karmstol Rokokostil, 1800-tal
1552 8220 Karmstol Senempire, Baltikum, mahogny
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:13)
1552 8251 Kista 1800-tal, omarbetad. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)
1552 7261 Kista Droska, "1755", på senare benställning. Bredd: 45 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
1552 8008 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)
1552 8078 Konstglas 5 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 6-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)
1552 8298 Kristall 12 delar, Böhmen. Höjd: 4-20 cm, längd: 12-40 Dia: 12-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)
1552 8386 Kristallskål kristall, båtformad. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:31)
1552 8418 Lampbord vitmålat. Bredd: 45 cm, djup: 35 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:59)
1552 8235 Leksaker 2 del flygplan/flygande tefat. Längd: 16-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:39)
1552 8256 Leksaker 3 delar, bland annat Corgi Tanker. Längd: 28-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:16)
1552 8017 Litografi modell äldre, yttermått inklusive ram: 57x73 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:08)
1552 6215 Litografier 3 st, Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 75-upplaga, daterad 1983. Bildmått: 65x47 cm, yttermått inklusive ram: 81x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)
1552 7007 Ljuskrona Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)
1552 7310 Ljuskrona Prismor. Diameter: 50 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)
1552 8105 Ljuslykta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lusthuset. Signerad, daterad 94, Ex. Nr 108 b. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:40)
1552 8073 Ljusstakar 1 par + byst, Jugend, Metall. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)
1552 7174 Ljusstakar ett par, silver (G9). Höjd: 7,5 cm, fylld fot, bruttovikt: 160 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:28)
1552 8391 Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1954, fylld fot. Vikt: 345g brutto. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)
1552 7477 Ljusstakar Ett par, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1932. Höjd: 18 cm
1552 7172 Ljusstakar silver, ett par, Ceson. (010) Fylld fot. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 350 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)
1552 8384 Ljusstake Åke Holm (1900-1980), Sverige. Stengods, Höganäs + vas, Bahia, Rörstrand. Höjd: 16 - 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:07)
1552 6183 Loungemöbel 2 st fåtöljer + bord, Claesson Koivisto Rune, "Bowie", för David Design. Ek, delvis genombruten rygg, stoppade sitsar med textilklädsel. Längd: 72 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)
1552 8137 Mapp med 3 Litografier, Lasse Åberg/Olle Frankzén/Lars Melander, bladets mått: 70x48, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:27)
1552 8186 Matbord diameter: 108 cm, höjd: 73 + 3 iläggx40 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)
1552 8326 Matbord med klaffar nutida, 6 st ilägg. Diameter: 110. Höjd: 79 cm, (ilägg 6x40cm)
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:42)
1552 8148 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)
1552 7357 Matservis 34 delar, "Rondo", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, diameter: 19,5-24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:23)
1552 8002 Matservis Staffordshire, England, ca 80 del
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:25)
1552 8001 Matservisdelar Limoges, ca 45 del
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)
1552 7376 Matta Hay, 170x240 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:19)
1552 8327 Matta Kina, 171x228 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)
1552 7461 Matta orientalisk, 102x154 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)
1552 8120 Matta orientalisk, 122x120 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:43)
1552 8400 Matta orientalisk, 122x263 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)
1552 8121 Matta orientalisk, 134x212 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)
1552 8119 Matta orientalisk, 136x172 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)
1552 7326 Matta orientalisk, 138x210 cm
1552 7304 Matta orientalisk, 148x180 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:40)
1552 8138 Matta orientalisk, Afghan, 130x224 cm
1552 8025 Matta orientalisk, Bochara, 83x122 cm
1552 8140 Matta orientalisk, Keshan, 290x410 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)
1552 8421 Medaljer & pins Diverse
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)
1552 8183 Mikroskop Leitz-Wetzlar. Längd: 23 cm. Djup: 15 cm. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)
1552 7478 Mockakoppar 8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:25)
1552 8096 Modellskepp Cutty sark. Längd: 100 cm, höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:20)
1552 8097 Modellskepp La Colomba. Längd: 120 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)
1552 8414 Monterskåp vitlackerat, nutida. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:45)
1552 8250 Nattygsbord 1900-tal. Bredd: 39 cm, djup: 28 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)
1552 8340 Nattygsbord omkring 1900, björk. Bredd: 40 cm, djup: 41 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:01)
1552 8112 Notställ/hylla längd: 48 cm, djup: 30 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)
1552 7493 Oljemålning 1800-tal, Landskap med bro och slott. Signerad R. Beetie. Olja på duk, 76x126 cm, yttermått inklusive ram: 107x138 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:21)
1552 8155 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x88 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)
1552 8199 Oljemålning Agnes Wieslander (1873-1934), Sverige. Landskap med fält. Monogramsignerad, daterad 1902. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 51x73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:07)
1552 8056 Oljemålning Björn Nyman (f. 1927), Finland. Komposition. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 67x86 cm, yttermått inklusive ram: 78x97 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:00)
1552 8050 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1927, "slätterna och kvarnen". Olja på duk, 49x73 cm, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)
1552 8337 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:55)
1552 8334 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Kornhamnstorg. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:41)
1552 8335 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)
1552 8229 Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)
1552 7208 Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Segelbåt på hav, omkring 1900,68x106 cm, yttermått inklusive ram: 85x122 cm. Signerad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)
1552 1010 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 29/7 1907, Landskap. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)
1552 1016 Oljemålning Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. "Röda former". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:29)
1552 8404 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Åker. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 62z70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)
1552 8300 Oljemålning Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. Kvinna vid grind. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 64x39 cm, yttermått inklusive ram: 77x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:44)
1552 8179 Oljemålning Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)
1552 8044 Oljemålning Gustaf Larsson. Signerad, daterad 1918, "Vårkväll". Olja på duk, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x41 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)
1552 7265 Oljemålning H Fries-Schwenzen, ej signerad, Villa. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:22)
1552 8095 Oljemålning Herbert Brunér (1904-1959), Sverige. Skogsväg med gärdesgård. Signerad, daterad 57. Olja på duk, 117x72 cm, yttermått inklusive ram: 131x87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)
1552 2114 Oljemålning Kerstin Johansson, Spadar & spann. Signerad, daterad -02. Olja på duk, innermått. Längd: 31,5x41,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:47)
1552 8154 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:29)
1552 8271 Oljemålning Lill Norén, Träd. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 36x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:36)
1552 2026 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)
1552 7065 Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Figurer. Signerad. Olja på pannå, 69x51 cm, yttermått inklusive ram: 84x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:49)
1552 8042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Det gula huset". Signerad Kristerson. Olja på duk, 42x50 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:34)
1552 8132 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på duk, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)
1552 8058 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bergslandskap. Olja på duk, 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:14)
1552 8200 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:18)
1552 8149 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hästporträtt Uppsala, -86. Signerad. Olja på pannå, 59x71 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:16)
1552 8341 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1901, "Major Otto Fredrik Lorichs". Olja på pannå, 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:16)
1552 8358 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Petrov, Landskap med kor. Olja på pannå, 22x34 cm, yttermått inklusive ram: 30x42 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)
1552 8180 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Höglund. Olja på pannå, 60x46 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:42)
1552 7329 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E. Solanova, Daterad -46, Sommarlandskap. Olja på pannå, 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)
1552 8029 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hedenström, Stockholmsmotiv, pannå. 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)
1552 8407 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Carlos D, modell. Olja på duk, 79x64 cm, yttermått inklusive ram: 85x70 cm
1552 8053 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:37)
1552 8142 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 50x40, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:53)
1552 8317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Hav. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:02)
1552 2011 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Flicka med blomsterkorg. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:14)
1552 8329 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Jaktmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:38)
1552 2010 Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Två Flickor. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:11)
1552 8088 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)
1552 8089 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, Brygga. Olja på duk, 43x66 cm, yttermått inklusive ram: 66x90
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:06)
1552 8182 Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 103x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)
1552 8202 Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på duk, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 100x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)
1552 8110 Oljemålning T Lamrén. Vy över Slussen och Stockholm. Signerad, daterad -49. Olja på duk, 85x135 cm, yttermått inklusive ram: 103x151 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:03)
1552 7209 Oljemålning Toralf Jergill (1900-1995), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:21)
1552 8087 Oljemålning Wilhelm Vilkrist (1887-1972), Sverige. Signerad, Gårdsmotiv. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm
1552 7501 Oljemålningar 2 st, Gunnar Widholm (1882-1953), Sverige. Bad. Signerad. Olja på pannå, 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)
1552 8228 Oljemålningar 2 st, John Carlson, Signerad, motiv från Sundbyberg. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 49x58-57x49 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:23)
1552 8278 Oljemålningar 3 st, triptyk, Humlan Lange Jönsson (1957), "Väntande". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 22x18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 7085 Ölsejdlar 12 st, Skansenglas. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)
1552 7258 Pallar 1 par o 1900. Längd: 38 cm, djup: 37,5 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:11)
1552 7454 Pallasch M/93, Kavalleri. Längd: 110 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:06)
1552 7070 Paraply Tidigt 1900-tal, Handtag i Nysilver, Reliefdekor med växtslingor. Längd: 84 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:30)
1552 8195 Paraplyställ Metall. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:14)
1552 8176 Parti bijouterier
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:48)
1552 7378 Parti bijouterier 7 delar
1552 7349 Parti linnedukar 8 st, 160-245 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)
1552 8175 Parti smycken bland annat silver
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)
1552 8214 Parti smycken silver med mera, bruttovikt: 250g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:40)
1552 8145 Piedestal Barockstil. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:26)
1552 8223 Piedestaler ett par, med stenskiva. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)
1552 8344 Pinnsoffa omkring 1800, bemålad. Längd: 185 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)
1552 8381 Prydnadskanon på lavett, brons / trä. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)
1552 7023 Puderstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:33)
1552 7266 Remmare 11 st. Höjd: 17 cm
1552 8267 Resegrammofon "Cremona Rex", tidigt 1900-tal. Medföljer ca 30 skivor, extra arm samt extra stift. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:27)
1552 8173 Reseur Junghans, modell äldre. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)
1552 8163 Ring 14 k med pärla. Bruttovikt: 3,2 g, ringmått: 16,25
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)
1552 8164 Ring 18k guld. Vikt: 4,5g, ringmått: 19,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)
1552 7195 Ring med sten, 18k guld, 1952. Bruttovikt: 2,8g, ringmått: 16
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)
1552 8026 Rökbord orientalisk stil. Diameter: 58 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)
1552 8291 Sängramar Ett par, mässing, 105x200 / st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)
1552 7226 Sängramar ett par, NK Nordiska Kompaniet, mässing, omkring 1900. Längd: 192 cm, bredd: 106 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:18)
1552 8242 Sekretär Bemålad. Bredd: 85 cm, djup: 46 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:56)
1552 8261 Sekretär England, mahogny, "Reprodux". Bredd: 53 cm, djup: 42 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)
1552 6239 Serveringsporslin 7 delar, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone". Höjd: 7-14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)
1552 8114 Serveringsvagn längd: 75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:37)
1552 7147 Serveringsvagn med glasskivor, 1950-tal. Längd: 65 cm, bredd: 42 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8255 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 5 delar. Längd: 10,5-34 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:47)
1552 7161 Servisdelar ca 30 delar, "Woodland" Wood & sons
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:12)
1552 8007 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 21 delar, "Teema", Iittala
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)
1552 7388 Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 185 cm, djup: 43 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:53)
1552 8378 Sittpuffar 2 st. Diameter: 40 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)
1552 8308 Skål + bojan, 2 delar, Kina, nutida, diameter: 22, höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)
1552 8243 Skål Alessi. Diameter: 32 cm, höjd: 9,5 cm
1552 8066 Skål Firma Svenskt Tenn, 1944. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)
1552 8376 Skål Glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 28 cm, nagg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:29)
1552 8363 Skål Gurka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 31 cm
1552 6113 Skål Kina, Genombruten dekor. Diameter: 22 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)
1552 8177 Skål Konstglas. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:17)
1552 8040 Skål med lock + 1 par ljusstakar+ väggvas. Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Höjd: 6,5-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)
1552 8134 Skål på fot, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal Gallery. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:07)
1552 8076 Skålar 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:26)
1552 8081 Skålar Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Fuga, Orrefors, 6 delar. Höjd: 5-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)
1552 8070 Skålfat Rörstrand. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:58)
1552 8410 Skålfat Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 37 cm
1552 8184 Skåp 1940-/50-tal, fd radioskåp. Bredd: 65 cm. Djup: 52 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:30)
1552 8343 Skåp Jugend, ek, reliefdekor. Bredd: 88 cm, djup: 50 cm, höjd: 190 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:12)
1552 7220 Skåp Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, ej signerad. Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 80-89 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:06)
1552 7441 Skåp omkring sekelskiftet 1900, furu. Bredd: 51 cm, djup: 43 cm, höjd: 82 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 7221 Skåp sent 1800-tal. Mahogny, Bredd: 42 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 80-89 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:10)
1552 8221 Skrivbord Teak. Bredd: 180 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:38)
1552 8419 Skrivbord vitmålat, lagat. Bredd: 82 cm, djup: 48 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:19)
1552 8347 Skrivbordslampor Ett par, "Ledu", ställbara. Höjd: ca. 114 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:01)
1552 8192 Skrivbyrå Ek, 1800-tal. Bredd: 100 cm, djup: 46 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:27)
1552 8170 Skulptur Aron Sandberg (1873-1959), Sverige. Björn. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:55)
1552 8207 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:31)
1552 8067 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:29)
1552 8068 Skulptur Konstglas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 11 längd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:58)
1552 8065 Skulptur Kvinna med hund, Royal Dux, Tjeckoslovakien. Porslin. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:09)
1552 7275 Skulptur Maggie Wibom (1899-1961), Sverige. Gefle, Pojke på hund, Formgiven 1933, glaserad stengodslera. Längd: 21 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:22)
1552 7126 Skulptur Mect, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:04)
1552 8399 Skulptur parian, Gustafsberg, mor och barn. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:06)
1552 8106 Skulptur Patinerad gips, Signerad, smed. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:15)
1552 8069 Skulptur Torso, konstmassa. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:03)
1552 8402 Skulptur i glas Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Ansikte. Signerad, träsockel. Höjd: 15,5 cm
1552 7434 Skulpturer 2 st, Patinerad metall, Hästar. Längd: 32 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:21)
1552 8397 Skulpturer 2 st. Glas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 21:04)
1552 8370 Skulpturer 2 st. Glas, Mats Jonason, Målerås + fågel. E. LM, Skruf. Höjd: 10 - 33, ink. Sockel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:39)
1552 8396 Skulpturer 2 st. Stengods, äpplen. Höjd: 8 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:30)
1552 8264 Skulpturer 7 st, "Bagdad", Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Gustavsberg. Delvis glaserade och målade husformationer i stengods. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:48)
1552 8143 Snurrstol omkring 1900, ek
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:10)
1552 8174 Soffa 1940-/50-tal, Swedish Modern. Svängd form, velourklädsel. Längd: ca 250
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:32)
1552 8015 Soffbord England, läderskivor. Bredd: 120 cm, djup: 50 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)
1552 8342 Soffbord glas och mässing. Bredd: 110 cm. Djup: 110 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8262 Soffbord mässing, skiva av glas. Bredd: 144 cm. Djup: 74 cm. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:51)
1552 7031 Soffbord Stenskiva, metallställning. Bredd: 137 cm, djup: 60 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:24)
1552 8012 Soffbord Trensum, design: Johannes Andersen. Bredd: 158 cm, djup: 63 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:49)
1552 8292 Solglasögon + bågar, 100 st ca, 1960/70-tal, olika modeller
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:07)
1552 8263 Spatserkäpp Med stickvapen, Reliefdekor, trä och metall. Längd: 91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8354 Spegel + spegellampetter, 3 delar, tenn, 1930-/40-tal. Diameter: 20-42 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:33)
1552 7056 Spegel Asien, träram, 48x48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)
1552 8259 Spegel barockstil, 45x24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:24)
1552 8225 Spegel Bemålad, 63x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:58)
1552 8022 Spegel bords/vägg spegel, metall, 50x34 cm
1552 8196 Spegel empire, 190x72 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:09)
1552 8239 Spegel Nyrokoko, 250x72 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:59)
1552 7212 Spegel Nyrokoko, 87x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:22)
1552 7421 Spegel Rokokostil, 120x46 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 7148 Spegel rokokostil. Höjd: 126. Bredd: 52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:42)
1552 8158 Spegellampetter ett par. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:46)
1552 8153 Spegelram sengustaviansk stil, bemålad, 140x66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)
1552 8193 Spelbord mahogny. Bredd: 86 cm, djup: 2x42 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:58)
1552 8190 Staffli Beckers. Höjd: 180 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:12)
1552 8280 Stekfat Kina, Blåvitt Kompaniporslin. Längd: 35,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:41)
1552 8035 Stolar 2 st, renässansstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)
1552 8034 Stolar 3 st
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juli 2023 04:09)
1552 7074 Stolar 4 st, "Nihau", Vico Magistretti för Kartell
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:51)
1552 6198 Stolar 4 st, nutida, sitthöjd 58 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)
1552 8172 Stolar 8 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:48)
1552 7299 Sybord Valnöt. Bredd: 59 cm. Djup: 38 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:33)
1552 8285 Syltkrukor 5 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:36)
1552 8238 Taburett Rokokostil. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)
1552 8232 Tågset diverse Märklin
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:46)
1552 8150 Tågset Märklin diverse + Meccano
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:56)
1552 8133 Takarmatur Glas. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:26)
1552 8246 Takarmatur Louis XVI-stil, dekor med putti, brons, pärlprismor. Höjd: 115 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:34)
1552 8083 Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:08)
1552 7377 Tallrikar 2 st, Kina, Wanli + vrakfynd, Swatov Kina 1600-tal. Diameter: 21-25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:19)
1552 7398 Tavelram Sent 1800-tal, förgylld, 73x109 cm, yttermått inklusive ram: 102x137 cm
1552 8305 Tekoppar + assietter, 19 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)
1552 8117 Tidningsställ String. Längd: 40 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:40)
1552 2082 Torrnål Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Fem Kaktusar. Signerad, numrerad 40/320. Bildmått: 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x37
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:34)
1552 8204 Trädgårdsgrupp Rotting, 4 delar
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:15)
1552 8004 Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:47)
1552 8006 Trädgårdsurnor ett par, Metall, Bemålade. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:04)
1552 8005 Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 2086 Träsnitt Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Den gamla asken I", Lilla Karlsö. Signerad, numrerad 3/60, daterad -68. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x54
1552 8356 Träsnitt Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 1/9. Bildmått: 83x53 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm
1552 8355 Träsnitt Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 15/15. Bildmått: 57x89 cm, yttermått inklusive ram: 76x106
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:02)
1552 8086 Tunna "Mushroom Soy, Pearl River Bridge". Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:09)
1552 7132 Tusch Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad. Bildmått: 13x11,5, yttermått inklusive ram: 33x30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:24)
1552 8375 Uppläggningsfat Meissen. Längd: 37 cm
1552 7114 Vägghylla med skåpdel Tidigt 1900-tal, mahogny, Intarsia, 95x105 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:54)
1552 8345 Väggur 1880-tal, 150x54 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:28)
1552 8333 Värmeljusstakar 11 st, Englesson, metall. Höjd: 3-18,5
1552 8413 Värmeljusstakar 7 delar, Orrefors & Kosta Boda, bland annat Döskalle av Ludvig löfgren, diameter: 11-14. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:27)
1552 8383 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Chribska -92". Signerad. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:57)
1552 8304 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Märkt H 790/380, emblem med katt. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:57)
1552 8071 Vas Helena Tynell (1918-2016), Finland. "Solflaskan". Riihimäen Lasi Oy. Fast formblåst glas. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:42)
1552 8107 Vas keramik, 1940-tal. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:20)
1552 8077 Vas Kosta. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:15)
1552 8135 Vas Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Graal Gallery. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:36)
1552 8064 Vas Tilgman Keramik. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:44)
1552 8003 Vas Ulla Edin-Selin & Bengt Selin. Signerad, daterad -95. Glaserad stengodslera. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:32)
1552 8284 Vaser + ljusstake, 5 delar, Böhmen. Höjd: 21-26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:16)
1552 8157 Vaser 2 st + skål, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 8,5-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:57)
1552 8296 Vaser 3 st, kristall, Böhmen. Höjd: 25-31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:37)
1552 8116 Vikskärm höjd: 158 cm, bredd: ca 140 cm (ca 40+ 60+ 40 cm)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:17)
1552 8277 Vitvinsglas 12 st, Böhmen, olika modeller. Höjd: 17,5-20,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 19:04)
1552 8094 Vykort 3 lådor, Stockholmsbilder mm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 20:19)
1552 8293 Ytterfoder Tre Kronor, "Stockholm", diameter: 20, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 juli 2023 18:56)