1556 5074 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Venedig, 30x14 cm, yttermått inklusive ram: 53x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:45)
1556 4297 Armbandsur Certina DS Spel, refnr 196. 7155. 42, quartz, med viklås. Diameter: 39 mm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:29)
1556 4158 Armbandsur GHW modell 827-031-6, Diameter: 44 mm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:35)
1556 5239 Badkarssoffa 1930-/40-tal. Rottingrygg, Längd: 220 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:24)
1556 5081 Bänk Furu, Längd: 135. Bredd: 29 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:36)
1556 4151 Bestick 68 delar, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Tyskland, Nysilver, Längd: 14 - 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:13)
1556 5142 Bestick nysilver, ca 50 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:57)
1556 5243 Bestick Silver udda, 5 delar. Längd: 9-22 cm, vikt: 175 gr ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:54)
1556 3046 Blandteknik Bosse Jensen, "Svenskt Stål Husqvarna". Motiv med motorcykel. Signerad. Blyerts och täckvitt. Blandteknik, bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:25)
1556 5181 Blandteknik Henrik Hillbom (1863-1948), Kvinnoporträtt, (efter foto). Empireram, Blandteknik, bildmått: 22x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x35 cm. Signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:03)
1556 5176 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1903, Kvinna på bänk, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 29x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:14)
1556 5093 Bordsfotogenlampa 1900-tal, alabaster. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:35)
1556 5147 Bordsfotogenlampa med glaskupa. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:57)
1556 5033 Bordsfotoram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:13)
1556 3124 Bordslampa Anders Pehrson, 'Simris/Olympia', Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:39)
1556 5229 Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:26)
1556 5090 Bordslampfot Nafa, Nybro Armaturfabrik. Modell nr 134, mässing, 1970-tal. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:07)
1556 4294 Bordslampfötter ett par, bemålad metall, asiatiskt motiv. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:26)
1556 4030 Bordslampor ett par, figurala. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:45)
1556 5162 Bordssurtout Skultuna, mässing. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:43)
1556 5013 Bordstaffli Dekorima, justerbar dukhållare, max dukhöjd 60 cm. Längd: 38 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:26)
1556 4279 Borstar + handspegel, 3 delar, silver. Längd: 17,5-28 cm, bruttovikt: 660 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:51)
1556 5097 Brickbord Nyrenässans, löstagbar bricka med ihopfällbar benställning, Bredd: 84 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:06)
1556 4284 Byrå rokokostil, stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:16)
1556 5222 Docka Barbie + diverse klädsel
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:14)
1556 5161 Dockgarderob Brio, trä. Längd: 27 cm, djup: 14. Cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:16)
1556 5217 Draperi William Morris Kretong, 200x236 cm + stuvbit
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:52)
1556 5021 Etagebord bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 65 cm. Djup: 41 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:27)
1556 5178 Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige, efter. Susanne och Gunlög. Ej signerad. Bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 39x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:08)
1556 5071 Etsningar 3 st, Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:58)
1556 5133 Färglitografi 2 st, Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, numrerad 8/180 cm, yttermått inklusive ram: 80x57-66x73 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:49)
1556 5208 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Signerad HC, Mariahissen. Färglitografi, bildmått: 43x31 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:38)
1556 5153 Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. "Balansakt". Avskuren litografi med infogad signatur och dedikation, 43x37 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 59x53 cm. Signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:47)
1556 5017 Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 295/295, Djurgårdsfärja. Färglitografi, bildmått: 42x53 cm, yttermått inklusive ram: 82x72 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:45)
1556 5062 Färglitografi Henri-Jean Closon (1888-1975), Frankrike. "Composition". Signerad, daterad 1930. Färglitografi, bildmått: 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:15)
1556 5061 Färglitografi Henri-Jean Closon (1888-1975), Frankrike. Signerad, numrerad 18/98. Färglitografi, bildmått: 50x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:24)
1556 5069 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Blått partitur", Signerad 1990, numrerad 71/250 cm. Bildmått: 47x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x80
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:33)
1556 5014 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 14/265. Färglitografi. Bladets mått: 25x47 cm, yttermått inklusive ram: 30x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:41)
1556 5068 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Numrerad 201/210. Färglitografi, bildmått: 59x88 cm, yttermått inklusive ram: 73x102 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:54)
1556 5011 Färglitografi Pierre Dmitrienko (1925-1974), Frankrike. Signerad, numrerad 17/50. Färglitografi, bildmått: 17x24, Saison IV, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:01)
1556 4298 Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 85/190,1986. Färglitografi, bildmått: 59x87 cm, yttermått inklusive ram: 71x101 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:34)
1556 5003 Fat 6 st + kanna+ vas, Royal Copenhagen, Helblond. Diameter: 7,5 cm, höjd: 7,5-8 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:27)
1556 5130 Fat Konstglas, Orrefors. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:32)
1556 4012 Fat på fot/skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, 14,5x14,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:30)
1556 5197 Fåtölj
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:46)
1556 5126 Fåtölj + fotpall
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:17)
1556 5084 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:30)
1556 5047 Fåtöljer ett par, 1940-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:32)
1556 4295 Flaska med propp Murano, glas, etikettmärkt. Diameter: 14 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:37)
1556 5138 Flaskor 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 24-29 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:47)
1556 5215 Fönster 3 st, 1 st om 45,5x42 och 2 st om 61x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:04)
1556 5214 Fönster 4 st, 74x61 cm, slitage, skador
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:32)
1556 5218 Frimärken Sverige och Världen, 6 album
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:15)
1556 5031 Gardinomtag ett par, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:11)
1556 5170 Glas 12 st. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:02)
1556 5187 Glasservisdelar 6+ 6+ 4 delar. Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 13-22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:47)
1556 5122 Golvlampa mässing. Höjd: 144 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:46)
1556 5067 Golvlampa smide / mässing, Omarbetad, höj / sänkbar. Höjd: 134 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:32)
1556 5201 Golvlampa trä och metall. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:07)
1556 5160 Gruvlyktor Ett par, Aberaman Colliery, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:47)
1556 5092 Grytor med lock 4 st, Kockums/Husqvarna. Längd: 25-37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:20)
1556 5038 Hatthylla längd: 125 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:34)
1556 5024 Högtalare 3 st, Sonos. Djup: 12 cm, höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:31)
1556 5094 Industrilampor 2 st. Diameter: 42-46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:53)
1556 5103 Insektssamlare 3 st, lådor i trä. Äldre modell. Längd: 19 cm ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:06)
1556 5102 Jalusiskåp längd: 81 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:32)
1556 4134 Jultallrikar 24 st, Bing & Grøndahl. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:45)
1556 5244 Kaffekoppar med fat 10 st + 1 extra kopp, Rörstrand Anemon
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:33)
1556 5022 Kaffeservis 21 delar, Royal Grafton, Indian Tree
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:44)
1556 5023 Kaffeservis England, Mayflower, 23 delar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:32)
1556 5100 Kaffeservisdelar Gustavsberg, Blå Blom, 11 kaffekoppar med fat, 12 assietter, 23 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:43)
1556 4208 Kandelabrar ett par, vitmetall. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:04)
1556 5075 Kanna Tilgman Keramik. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:41)
1556 5185 Käppar 2 st med silverkryckor. Längd: 84-88 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:56)
1556 5167 Karaff Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Orrefors. Karaff med propp, blått glas. Signerad och daterad -88. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:43)
1556 5043 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:29)
1556 5044 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord. Brännstämplad. Bredd: 60 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 82 cm, sitthöjd 34 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:13)
1556 5188 Karmstol mahogny. Höjd: 102 cm
1556 5027 Karta på rulle "Världen, Geografiska miljöer". Längd: 275 cm, höjd: 230 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:09)
1556 5089 Kikare på stativ Zenith 80mm. Längd: 51 cm, djup: 40 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:38)
1556 5066 Kista 1800-tal. Bredd: 100 cm, djup: 62 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:44)
1556 5085 Klaffbord Björk. Bredd: 90 cm, 2 klaffar om 24 cm, djup: 59 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:21)
1556 4161 Klocka/termometer 6 delar, Georg Jensen. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:40)
1556 4247 Kondensatortändapparat Typ CI 250-2, Nitroglycerin aktiebolaget Gyttorp. Längd: 25 cm, djup: 16 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:01)
1556 4293 Konstglas 3 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerade samt etikettmärkt. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:13)
1556 5232 Konstglas 5 delar. Höjd: 11-23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:10)
1556 5050 Kopparstick efter Rubens. Bildmått: 42x77 cm, yttermått inklusive ram: 65x95 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:19)
1556 5035 Krukor 7 st, bland annat Ekeby/Rörstrand. Höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:59)
1556 5195 Krus bemålat lergods. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:01)
1556 5008 Kuverttallrikar 6+ 3 st, Tenn. Diameter: 27. 5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:34)
1556 5032 Lampetter ett par, Tenn, Just Danmark. Längd: 11 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:08)
1556 5207 Litografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 300/360, Strandvägen. Bildmått: 32x49 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:05)
1556 5065 Litografi/collage Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. "Spiral", färglitografi på spegelglas, yttermått inklusive ram: 130x130 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:56)
1556 5191 Ljuskrona höjd: 70 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:23)
1556 5175 Ljusplåtar Ett par, barockstil, mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:20)
1556 5157 Ljusstakar 3 st, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Tulpan", Skultuna. Mässing. Höjd: 19-22,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:39)
1556 5077 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:36)
1556 5174 Ljusstakar Ett par, rokokostil, metall. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:24)
1556 4062 Ljusstakar Ett par. Just Andersen. Danmark. Bredd: 23. Cm. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:15)
1556 5230 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall. För sex ljus. Svartlackerad, mässing. Längd: 29 cm. Höjd: 26,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:42)
1556 5146 Lockurna Boch for Royal Sphinx Delfts. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:52)
1556 5202 Matbord + 2 stolar, Rokokostil. Diameter: 90 cm, höjd: 73 + 1 iläggx37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:11)
1556 5039 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm. Höjd: 73 + 1 iläggx30 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:45)
1556 5127 Matsalsgrupp Ek, 5 delar. Längd: 120+ 45, djup: 74 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:29)
1556 4271 Matsalsskåp rokokostil. Bredd: 123 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 191 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:11)
1556 4194 Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 120 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 167 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:35)
1556 5163 Matservis Blå Blom, Gustavsberg, ca 30 delar, 12 djupa tallrikar, 4 mattallrikar, 3 koppar med fat, 9 assietter, såssnipa, gräddkanna, uppläggningsfat, sockerskål
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:06)
1556 5169 Matservisdelar 40 del ca, Napoleon Ivy, Wedgwood, + tekoppsfat, 4 mattallikar 27 cm, 10 assistter 21 cm, 16 assierter 14 cm, 15 assietter 17,5 cm, 6 st kaffefat 17,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:43)
1556 5236 Matservisdelar Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods, ca 45 delar, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 5 tekoppar, 6 kaffekoppar, 6 assietter, 3 äggkoppar, sockerskål, gräddkanna
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:11)
1556 5045 Matta Orientalisk, 233x313 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:46)
1556 5123 Miniatyrer 4 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 3-7,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:44)
1556 4210 Nackstöd för porträttfotografering, äldre modell, höj- och sänkbar, gjutjärn, maxhöjd. 122 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:27)
1556 5088 Nattygsbord Ett par, bemålade, Art Déco. Bredd: 38 cm, djup: 32 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:33)
1556 5210 Nattygsbord Ett par, rokokostil, valnöt. Bredd: 50x35. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:45)
1556 5037 Oljelampa silver, CG Hallberg, 1923. Höjd: 11 cm, vikt: 90g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:56)
1556 5135 Oljemålning Elsa Nilsson (1880-1929), Sverige. Stilleben med frukter och blommor. Signerad. Olja på pannå, 35x28 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:37)
1556 5180 Oljemålning Emma Toll (1847-1917), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på pannå, 36x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:19)
1556 5179 Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 34x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:39)
1556 4056 Oljemålning Knut Lundström (1892-1945), Sverige. "Paris". Signerad a tergo. Olja på duk, 55x47 cm, yttermått inklusive ram: 66x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:07)
1556 5151 Oljemålning Lars Crona (1930-1991), Sverige. "sjölandskap". Signerad. Olja på pannå, 29x47 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:50)
1556 5134 Oljemålning Lars Frick, Marocco 1962, Signerad och daterad 1962. Olja på pannå, 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:31)
1556 5148 Oljemålning Lennart Wickström (1928-2014), Sverige. "Höstbild", gatumotiv. Signerad. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:03)
1556 5224 Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 66x101 cm, yttermått inklusive ram: 111x77 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:58)
1556 5055 Oljemålning Marianne Bos Maréng (f. 1930), Sverige. "Träd i motljus". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 88x104 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:32)
1556 5226 Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Signerad, Uppsala slott. Olja på pannå, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:40)
1556 5225 Oljemålning Mats Nilsson, Signerad, Stilleben med persikor. Olja på duk, 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:28)
1556 5227 Oljemålning Nils Hansson. Signerad, daterad 69, utsikt från Mälarhöjden. Olja på duk, 70x60 cm, yttermått inklusive ram: 72x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:41)
1556 4216 Oljemålning Nina Samuelsson, Signerad, "skogskatter". Olja på duk, 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:38)
1556 5205 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, pojke med vallhund. Olja på duk, 42x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:46)
1556 5056 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gård, ej signerad, 12x18 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:33)
1556 5156 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Krigsscen. Ej signerad. Olja på duk på pannå, 1600-/1700-tal, 31x42 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 21:05)
1556 5186 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:37)
1556 5204 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, studie. Olja på duk, 67x44 cm
1556 3026 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, U. Ringhögh daterad -76. Olja på duk, 67x96 cm, yttermått inklusive ram: 70x97 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:39)
1556 3031 Oljemålning Oidentifierad konstnär. U. Ringhögh, Signerad, daterad -76. Olja på duk, 60x99 cm, yttermått inklusive ram: 63x103 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:21)
1556 4202 Oljemålning Renate Schultz, Signerad, "Waterfall" Sydafrika. Olja på pannå, 56x81 cm, yttermått inklusive ram: 62x87 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:40)
1556 4029 Oljemålning Tuula Salonen, Blomster. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
1556 5213 Oljemålningar 4 st, Arne Lindblom, Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på pannå, 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 20x15,5 och 12x16,5 rym: 15,5x20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:35)
1556 5216 Oljemålningar 4 st, Arne Lindblom, Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på pannå, 2 st om 15x12 cm, yttermått inklusive ram: 22x20 och 2 st om 18x12, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
1556 5200 Oljemålningar 5 st, Arne Lindblom, Stockholmsmotiv. Signerade. Olja på pannå, 17x14 ca, yttermått inklusive ram: 27x25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:18)
1556 5080 Pall 1950/60-tal. Bredd: 57 cm, djup: 40 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:26)
1556 5194 Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:37)
1556 5128 Parti kuriosa 3 delar, Kina. Skål, sked och lackask, skuren dekor av körsbär och fåglar. Diameter: 11- 13,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:45)
1556 5199 Piedestaler 2 st, Rotting med glasskiva. Höjd: 59 cm, diameter: 26-32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:24)
1556 5129 Plafond Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:28)
1556 5070 Rakbord mahogny. Höjd: 156 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:41)
1556 5042 Salt/pepparkar 1 par + ljusstake+ fat, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 7-10 cm. Diameter: 11-15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:11)
1556 4243 Samlartallrikar 7+ 1, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:47)
1556 5193 Satsbord 3 delar, kakel. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:19)
1556 5154 Scarf Pierre Balmain, Paris, siden, 80x80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:51)
1556 5137 Servisdelar Mat- och kaffeservis, Hutschenreuther, ca 75 del
1556 5030 Sideboard Teak/ek, 1960-tal. Längd: 110 cm, djup: 45 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:27)
1556 5034 Skål med Lock, Rörstrand, fajans, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:31)
1556 4018 Skål på träsockel, Kina, cloisonné, motiv av drake. Diameter: 15. 5 cm, höjd, 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:18)
1556 5171 Skål porslin, Putti. Diameter: 21 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:05)
1556 5173 Skålar Ett par, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Saltsjö Duvnäs 100-år. Längd: 15 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:17)
1556 5040 Skålfat Sterlingsilver, Sheffield rose, Milleniumstämpel, diameter: 17,3. Vikt: 260g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:58)
1556 5086 Skåp mahogny. Bredd: 66 cm, djup: 34 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:39)
1556 5211 Skåpdörrar ett par, Furu, 161x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:38)
1556 5242 Skedar 6 st, silver, 1951. Längd: 17,5 cm, vikt: 290 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:09)
1556 5149 Skeppsur/barometer Schatz. Längd: 50 cm
1556 5048 Skrivbord Bemålat. Bredd: 119 cm, djup: 62 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:12)
1556 5016 Skrivbord Jugend, ek. Bredd: 123 cm, djup, 74 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:52)
1556 5101 Skrivbord med klaffar, England. Bredd: 136+ 2x30, djup: 68 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:43)
1556 4292 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Liten tärna" ("Little Tern" / "Tirri"). Skulptur i form av fågel i glas, etikettmärkt. Längd: 11 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:02)
1556 5145 Skulptur Trä. Signerad S. Hedman. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:36)
1556 5124 Skulpturer 3 st, Rörstrand, Royal Copenhagen. Höjd: ca 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:05)
1556 4220 Sparbössa Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:07)
1556 5005 Spegel Nyrokoko. Bredd: 74x275 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:08)
1556 5095 Spegel rokokostil. Bredd: 48 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:38)
1556 5155 Stolar 4 st. Tibro
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:23)
1556 5203 Stolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:30)
1556 5076 Sybord Lyrformad fot. Höjd: 68 cm. Djup: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:17)
1556 5078 Taburett Karl Johanstil. Bredd: 45. Cm, djup: 34. Cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:03)
1556 5140 Takarmatur diameter: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:27)
1556 4031 Takarmatur Glas och metall. Diameter: 36 cm, höjd: 115 cm
1556 5099 Takarmatur mässing, med glaskupor. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:02)
1556 4255 Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:21)
1556 5228 Tekoppar med fat 6+ 1 delar, Pomona/Birds of Britain, England. Längd: 16 cm, diameter: 12,5-20 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:58)
1556 5212 Toilettebord + pall, rokokostil. Bredd: 114 cm, djup: 41 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:53)
1556 5238 Trågsoffa rokokostil. Längd: 205 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:48)
1556 5221 Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Björkhänge". Bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 36x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:49)
1556 5206 Tusch 2 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 141x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:25)
1556 5198 Utställningsaffisch Miro, bladets mått: 73x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:29)
1556 5159 Väggarmatur Trä, utdragbar. Längd: 48 cm. Djup: 35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:09)
1556 5020 Väggpendyl Ek, 1890-tal. Höjd: ca 110
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:52)
1556 5019 Väggpendyl Rokokostil, Förgylld. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:53)
1556 5132 Väggplatta Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia. Signerad, numrerad 190/200, porslin, Landskap, 36x43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 18:02)
1556 5051 Väggrelief Indien, 96x48 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:31)
1556 5052 Väggrelief Indien, 96x48 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:48)
1556 4024 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Glaserad stengodslera. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:42)
1556 5172 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:10)
1556 5150 Vas Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Pepperoni", Orrefors. Vas i blått glas. Diameter: 11,5 cm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:37)
1556 4204 Vas med vindruvor, porslin. Diameter: 15 cm, höjd: 32,5 cm
1556 5136 Vas porslin, Japan. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:42)
1556 5233 Vaser + skål, 3 delar, Keramik, bland annat Joyous Schiöler. Höjd: 10-17 cm
1556 5182 Vaser 2 st, glas etsad dekor bland annat "VM i fotboll 1958". Höjd: 18-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:47)
1556 5025 Vaser Miniatyrer, 7 delar, bland annat Höganäs. Höjd: 5,5-11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:24)
1556 4063 Vette Obehandlat trä. Längd: cm, höjd: 16. Cm, längd: 33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:08)
1556 5036 Vinglas 12 st. Chateau, Kosta Boda. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:33)
1556 5231 Ytterfoder 2 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Höjd: 12-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 19:11)
1556 5072 Ytterfoder 5 st med fat, Erika Pekkari, "Tolvekarna", Firma Svenskt Tenn. Kruka i glaserat stengods med tillhörande krukfat i mässing. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 augusti 2023 20:36)