Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 oktober 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1284 6386  Äggkoppar + prydnadsföremål, keramik+ 2 st, jade. Äggkoppa. Höjd: 4-6cm. Prydnader höjd: 2-11cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)

1284 8168  Akryl Joop Birker (1935-1993), Holland. Signerad. Motivet: 54x43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:01)

1284 8131  Akvarell F Geisslen, Dresden. Signerad, daterad 1920. Signerad. Ca 38x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)

1284 8695  Akvarell Kina, 122x39 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)

1284 8508  Akvarell Otto Stoltenberg (1906-1988), Danmark. Fartygsporträtt. Signerad, ca 36x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)

1284 8289  Akvarell Ruth Kylberg. Signerad, daterad 1927, stilleben, 34x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:40)

1284 8143  Akvareller 4 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. 11x19 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 8220  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)

1284 6294  Armbandsur Herrur, 14K, Precimax 25 Jewels, automatisk, datum. Diameter: 33mm, flexband, doublé, gravyr. Bruttovikt: 53g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 8109  Askkopp Mässing/ glas. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 8410  Bägare + dosa, 2 del Silver. Vikt: 140g ca. Höjd: 3-7 cm, diameter: 6,5-8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)

1284 8028  Bajonett längd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)

1284 8023  Bajonetter Ett par, Eskilstuna. Längd: 63cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)

1284 8325  Bänk med lock, bemålad. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)

1284 8272  Bankett Karl Johanstil, mahogny. Längd: 54,5 cm, djup: 40 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)

1284 8393  Bankett Karl Johanstil. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)

1284 8229  Bestick 41 delar, nysilver, monogram

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)

1284 8246  Bestick 72 delar, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Cromangan

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)

1284 8167  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)

1284 8035  Bestickuppsättning silver, 38 delar, bruttovikt: 1160 g, varav knivar 880 g ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)

1284 8612  Blandteknik Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, 20x17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8178  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 24x18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 8504  Blandteknik Signerad. Motivet: 27x24cm, + trädekoration med ställ. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)

1284 8400  Blåslampor 4 st. Höjd: 15-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 8467  Blomsterbord Ek, 20-tal, Bredd: 122cm. Djup: 32cm, höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 8459  Blomsterbord England, Bredd: 30cm. Djup: 30 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)

1284 8003  Blyertsteckningar 2 st, Sivert Lindblom (f. 1931), Sverige. Ca 53x75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)

1284 8434  Bokhylla 30-tal, björk. Bredd: 80, djup: 25 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:50)

1284 8513  Bokhylla vitmålad, Malmstenstil. Bredd: 90, djup: 42 cm, höjd: 181 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)

1284 6464  Bokhylleskåp 1950-tal. Bredd: 150. Djup: 40 cm, höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)

1284 8251  Bokhylleskåp mahogny, Bredd: 95 cm. Djup: 40cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8039  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 100. Djup: 35 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)

1284 8345  Bord 1880-tal, bemålad, Bredd: 59 cm. Djup: 41cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 8472  Bord Asien, Bredd: 46cm. Djup: 27cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:56)

1284 8212  Bord Furu. Bredd: 200, djup: 90 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)

1284 8397  Bord mässing, stenskiva, Bredd: 84cm. Djup: 55 cm, höjd: 55cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:22)

1284 8462  Bord med låda, ådringsmålat, Bredd: 61 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)

1284 8619  Bord Rotting. Bredd: 58. Djup: 58 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8242  Bord Teak, med rottinghylla, Bredd: 60 cm. Djup: 50 cm, höjd: 51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 6154  Bordsdekorationer 3 st, fåglar, metall. Höjd: 14-22cm, (en med askkopp)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8284  Bordsfotogenlampa höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)

1284 8426  Bordslampa Ateljé Lyktan, krom / skinn. Höjd: 40, ställbar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 6161  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 38 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8088  Bordslampa design: Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stockholm. Höjd: 8 c. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)

1284 8538  Bordslampa Fd Fotogen. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8529  Bordslampa Figural, Italien. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)

1284 6537  Bordslampa krom / plast. Höjd: , höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 8534  Bordslampa Metall. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)

1284 8091  Bordslampa Orientalisk. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8148  Bordslampa Orrefors. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)

1284 8556  Bordslampa Porslin, Napoli. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)

1284 8181  Bordslampa Senempire, plåtskärm. Elektrifierad, Höjd: 73 cm, bemålad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 8119  Bordslampfot Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. DesignHuset. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)

1284 8577  Bordslampfot Fd Fotogen. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8049  Bordslampfot Samtida. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)

1284 8097  Bordslampfot Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:48)

1284 8663  Bordslampfötter  + vaser, 2 par, Italy. Höjd: 25-40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)

1284 8535  Bordslampfötter ett par, Porslin. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:13)

1284 8326  Bordslampor Ett par, Bergboms, marmor. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)

1284 8423  Bordslampor ett par. Fd penselvaser. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)

1284 8555  Bordsspegel Porslin, Tyskland. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)

1284 8118  Bordsstaffli + fotoramar, 3 delar, Höjd: 16-40 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8338  Bordsstaffli Nyrokoko. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 6121  Bordsur 2 st, Luxor & Köhler. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)

1284 8341  Bordsur Jugend, Ansonia, bronserad. Höjd: 22, skador, stenar saknas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1284 8089  Bricka bemålad, plåt. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)

1284 8273  Bricka Ek, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:45)

1284 8466  Brickbord nutida, bemålad, Bredd: 70cm. Djup: 38cm, höjd: 86cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)

1284 8321  Byrå England, med skrivklaff, Bredd: 60 cm. Djup: 35x2cm, höjd: 80cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)

1284 8243  Byrå mahogny, Bredd: 105 cm. Djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)

1284 8517  Byrå mahogny. Bredd: 87, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)

1284 8265  Byrå Sent 1800-tal, Bredd: 100 cm. Djup: 56cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8635  Byrå Teak, 1950-tal. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:43)

1284 8221  Carborundumetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 48x57 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)

1284 8024  Champagneglas 8st. Grönt glas. Höjd: 18,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)

1284 8102  Collage Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Kropp XV, signerad. 88x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)

1284 8704  Dalahäst 1800-tal. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8702  Dalahäst 1800-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)

1284 8703  Dalahäst 1800-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)

1284 6058  Doktorshatt "The Prince of Wales Hat", huvudmått: 53cm. I Kartong. Inre mått, diameter: 18x16cm. Höjd: 15cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)

1284 6364  Dörröverstycke skulpterat trä, Kina 1800-tal. Längd: 132 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 6114  Dragspel i väska Hagström, modell äldre. Längd: 45cm. Djup: 17cm. Höjd: 45cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)

1284 8389  Eldset 4 delar, mässing. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)

1284 8465  Etagebord Längd: 54cm. Djup: 38 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)

1284 8457  Etagehylla omkring sekelskiftet 1900, på trissor, Bredd: 48cm. Djup: 32cm. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)

1284 6057  Etagehylla Sent 1800-tal. Bredd: 58, djup: 32 cm, höjd: 139 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:00)

1284 6402  Etsning 2 st, Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Motivet: 35x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 14:40)

1284 7003  Etsning Birgitta Liljebladh (f. 1924), "Spanska huvuden". Signerad, numrerad 73/125, daterad -52. Motivet: 25,5x21,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)

1284 7024  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med tavelram. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 48x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 7018  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, daterad 1974, numrerad 5/100. Motivet: 49x37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 6141  Fäktningsmasker + floretter & värja, 5 delar, Modell äldre. Längd: 97-109 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)

1284 8394  Fällbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 74, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:52)

1284 6523  Färgetsning Graham Clarke (f. 1941), Storbritannien. "Winter Goods". Signerad, numrerad 99/400. Motivet: 35x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)

1284 7028  Färgetsning Leonardo Cremonini (1925-2010), Italien. "Le peintre". Signerad, numrerad 27/99, daterad 1968. Motivet: 41x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 7058  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Händer". EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 49x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:13)

1284 7021  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Haskel 106. Signerad, numrerad 7/50. Motivet: 98x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 7013  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Haskel 97. Signerad, numrerad 48/50. Motivet: 49x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 7026  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 109. Signerad, numrerad 10/40. Motivet: 49x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)

1284 7027  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 112. Signerad, numrerad 4/50. Motivet: 50x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:42)

1284 7059  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kvinna med korv. Signerad, numrerad 27/40. Motivet: 50x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)

1284 7033  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kvinna. PT. Signerad. Motivet: 50x63

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)

1284 7008  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 131/150. Motivet: 40,5x54,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)

1284 7030  Färgetsning Thormod Larsen (1921-1977), Sverige. Motiv med figurer. Signerad, numrerad 1966, numrerad 6/15. Motivet: 50x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2019 08:40)

1284 8319  Färglitografi 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad. Motivet: 22x16,24x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)

1284 8180  Färglitografi 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1981. Motivet: 38x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1284 7138  Färglitografi 2 st. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Numrerade och signerade, 49x63 + 66x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:29)

1284 8179  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Slussen, PT. Signerad, daterad 1980. Motivet: 34x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)

1284 8140  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 159/190. Motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 7192  Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998), Sverige. Drottningholms slott. Signerad, numrerad 235/360. Motivet: 46x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)

1284 8188  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 9/60. Motivet: 41x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:37)

1284 7143  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. "Hérakéles". Signerad, numrerad 181/200. Motivet: 32x23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)

1284 7108  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 8/100. Motivet: 50x70 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8191  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad. Ej numrerad. Bladets mått: 72x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)

1284 8057  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Norrskär. Signerad, numrerad 13/38, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 8438  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 32/150, Blonde. Motivet: 63x50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)

1284 8312  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige, daterad -72,. Signerad, numrerad 247/300, mm;41x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)

1284 8596  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT. Signerad 67. Motivet: 46x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)

1284 7175  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Två kvinnor. Signerad, daterad -55, numrerad 67/260. Motivet: 49x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)

1284 8662  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 63/350. Motivet: 52x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)

1284 7158  Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Argentina. Signerad, daterad -71, numrerad 87/195. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)

1284 8382  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 33/360, Landskap. Motivet: 62x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:08)

1284 8303  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 76/310. Motivet: 31x49,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)

1284 7078  Färglitografi Horst Antes (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 70/100. Motivet: 63x92 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)

1284 7183  Färglitografi Johan Pettersson, hästar. Signerad, numrerad 36/150, -98mm: 16x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)

1284 8664  Färglitografi Johannes Vennekamp (f. 1935), Signerad, numrerad 53/100. Motivet: 62x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)

1284 7102  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 88/150, komposition. Motivet: 30x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)

1284 8071  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 102/360. Motivet: 27x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:39)

1284 7153  Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 151/170, ca 73x52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)

1284 7094  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 126/310. Motivet: 46x61cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)

1284 8046  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad. Motivet: 28x24cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)

1284 8189  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 33/50,1973. Motivet: 20x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)

1284 7011  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, daterad 1972 AP. Motivet: 45x62 cm

1284 8069  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 128/380. Motivet: 55x42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)

1284 8302  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 341/350. Motivet: 29x33,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:06)

1284 8657  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige, daterad 66, Signerad, numrerad 80/100,70x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)

1284 7154  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 39/180. Motivet: 76x56,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)

1284 7016  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), Tyskland. Komposition. Signerad, numrerad 102/125. Motivet: 59x44 cm

1284 7178  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Klart Provtryck", Signerad, Dans, bladets mått: 57x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)

1284 8139  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Drömhästen, daterad - 72, Signerad, numrerad 18/75. Motivet: 50x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)

1284 8176  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 81. Motivet: 16x16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)

1284 8190  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. PT, Kvinnor. Motivet: 60x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)

1284 7164  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser, PT. Signerad, -87. Motivet: 36x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 4480  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 54/125. Motivet: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)

1284 6445  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 3/36, Carl XII staty. Motivet: 47x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)

1284 6447  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 37/350, Visby ringmur. Motivet: 28x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)

1284 7118  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vårkväll Möja". Signerad, numrerad 115/310. Motivet: 24x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)

1284 7101  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vindgator", PT, Signerad. Motivet: 52x33 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)

1284 7123  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Interiör stuga, Shetland. Signerad, numrerad 120/160, ca 56x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)

1284 7119  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Lommens bod Gillöga. Signerad, numrerad 343/350. Motivet: 27x44 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)

1284 7111  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad 1962, PT, "från Möja". Motivet: 26x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:49)

1284 7079  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vårkväll i Gillöga. Signerad, numrerad 55/275. Motivet: 29x39 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)

1284 8435  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. "Strömsborg". Signerad, numrerad 197/360. Motivet: 43x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 7046  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. HC-upplaga, löst blad, signerad, bladets mått: 50x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)

1284 8018  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Skärgård. Signerad, PT. Motivet: 36x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8017  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Torg, signerad. Ej numrerad, 33x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 6521  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 305/350. Motivet: 63x47cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)

1284 8308  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "The Antique Dealer". Signerad, numrerad 92/360. Motivet: 49x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)

1284 6005  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. "Blomsterflickan". Signerad, numrerad 120/275. Motivet: 71x46cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 7020  Färgserigrafi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Komposition. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 57x80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 8595  Fat 3 delar, Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 5,5-16,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)

1284 8169  Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Signerad. Diameter: 32cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:02)

1284 8588  Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Sverige. "Picknick", Rörstrand, 30x23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)

1284 8172  Fat Tenn, Erik Krietz, Stockholm, 1770, Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)

1284 8617  Fåtölj 1940-taql

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:52)

1284 8182  Fåtölj design: Bruno Mathsson för Dux, Ingrid hög

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)

1284 8551  Fåtölj Safarimodell

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)

1284 8552  Fåtölj Safarimodell

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:34)

1284 8059  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)

1284 8060  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese. Fårskinn

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)

1284 8239  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 8701  Fickur med klockställ, metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)

1284 8442  Fickur silver, bruttovikt: 87,6g. Zenith, Grand Prix Paris 1900,15 rubis, serienummer: 3463847, manuell. Diameter: 51mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8700  Fickur silver, med klockställ i nysilver. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)

1284 8575  Figuriner 5 st, Goebel. Höjd: 10,5-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:44)

1284 8562  Figuriner 6 st, Bemålade. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)

1284 6065  Fiskbestick 24 delar, Nysilver, Svensk spets, i Etui. Längd: 18-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)

1284 8539  Fotoramar diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:34)

1284 8542  Fotoramar ett par. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)

1284 8281  Fruktfat Glas, Reijmyre Glasbruk. Längd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)

1284 8197  Fruktknivar 6 st. Tyskland. Handtag i silver (800). Längd: 17,5 cm, bruttovikt: 210 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)

1284 8531  Fruktskålar 2 st, Metall. Diameter: 44-50 cm, höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)

1284 8573  Garderobsskåp 1900-taöets första hälft, bemålad, spegel. Bredd: 72 cm. Djup: 50cm. Höjd: 184 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)

1284 8255  Gitarr Furch Guitar. Längd: 105 cm

1284 8677  Glas 12st. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)

1284 8045  Glas 6+ 6 st. Höjd: 17-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 6117  Glas 7 st, Hertig Karls glas, replika, Monogram CM (Carolus & Maria), Reijmyre Glasbruk, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)

1284 8615  Glas Iittala, 11 delar. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1284 8650  Glas Orrefors, 9 + 8 st. Höjd: 10-13,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)

1284 8402  Glasservis 46 del ca. Höjd: 10-123 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)

1284 8316  Glasservis Johansfors Glasbruk, Karaff + 9st, glas. Höjd: 6,5-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)

1284 8649  Glasservis Kosta, 23 delar. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)

1284 8589  Glasservisdelar 23 delar. Höjd: 9-21 cm

1284 8033  Glasskulpturer 18st, fåglar. Höjd: 10cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:43)

1284 8417  Golvlampa 1950-tal, trearmad. Höjd: ca 138 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)

1284 8422  Golvlampa 1970-tal, Ateljé Lyktan, Anders Persson, saknar raster. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)

1284 8490  Golvlampa Barockstil, trä. Höjd: 165 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)

1284 8425  Golvlampa mässing, Bergbom, G03. Höjd: 131 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:52)

1284 8414  Golvlampa mässing, Bergbom. Höjd: 145

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)

1284 8515  Golvlampa mässing. Höjd: 167 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)

1284 8122  Golvlampfot 50/60-tal. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)

1284 8145  Golvlampfot Krom. Höjd: 123 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)

1284 8391  Golvlampfot mässing. Höjd: 125cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)

1284 8621  Golvlampor ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 138 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)

1284 8491  Golvlampor Ett par, Hemi, modell klot 1. Höjd: 132 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 8492  Golvlampor Ett par, Luxus. Höjd: 140 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)

1284 8614  Grafiskt blad Carl XV, 68x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8379  Grafiskt blad Ingemar Lööf (1929-2007), Sverige. Man med nät. Signerad, numrerad 91/100, daterad -52. Motivet: 20x16 cm

1284 7001  Grafiskt blad Karin Persson (1891-1971), Sverige. "Fughetta". Signerad, daterad 1956. Motivet: 24,5x18,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)

1284 8687  Gravyr Motivet: 29x23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)

1284 8489  Gungstol 1960-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)

1284 8025  Hallbyrå höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)

1284 8409  Hängen 2 st, 18k guld, 1g ca. Längd: 2-44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)

1284 8576  Hängskåp bemålat, Bredd: 98 cm. Djup: 36cm. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)

1284 8186  Hylla 3 sektioner, Design: Peter J. Lassen för Montana + en sockel. Bredd: 70 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:12)

1284 8137  Ikoner 2 st, rizza i mässing, 27x22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:48)

1284 8560  Jardiniere Porslin. Längd: 23, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)

1284 8526  Jardiniere Porslin. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)

1284 8567  Jultallrik Rosenthal, Versace, 2000. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)

1284 8282  Kaffegods 6 del + 4 extra fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)

1284 8570  Kaffegods Rosenthal, "Chelsea", Nina Campbell, 11+ 3 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)

1284 8165  Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark, andrasortering. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 8133  Kaffekoppar 9 st, Vinranka, Gefle, 1920-tal, flytande blått. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)

1284 8183  Kaffeservis Lidköping/Karlskrona, ca 25 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)

1284 8157  Kaffeservisdelar 27 delar, Victoria China.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)

1284 8156  Kaffeservisdelar ca 50 delar, Hackefors.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)

1284 8648  Kaffeservisdelar Tyskland, 25 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8707  Kaffeskedar 12 st. Silver, Olga. Längd: 11 cm. Vikt: 155 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)

1284 8565  Kakfat på fot, Porslin. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:12)

1284 8064  Kanna + fat, bland annat Kina. Diameter: 16 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)

1284 8107  Kanna Monica Backström Kosta Boda. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)

1284 8317  Karaff Med 4st glas, "bridge", höjd: 13,5-23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)

1284 8320  Karaff Med 4st glas. Höjd: 7,5-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)

1284 8392  Karmstol Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:13)

1284 8240  Karmstolar Ett par, Ek, Barockstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)

1284 6189  Karmstolar ett par, senjugend, Ek

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)

1284 8132  Karta Norden, 47x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 8446  Kedjor silver. Vikt: 121,7g bland annat, armband, längd: 24-76cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)

1284 8163  Kelim Shiraz, 300x200 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)

1284 8533  Kina 2st delar, porslin. Höjd: 4,5-11,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)

1284 8005  Kista 1800-tal, Bredd: 166cm. Djup: 73 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:32)

1284 8216  Kista Furu. Bredd: 104, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:39)

1284 6431  Klädsel till myranstolar, 6 st, läder. Längd: 75cm. Bredd: 44cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:00)

1284 8470  Klaffbord sent 1800-tal, furu, Bredd: 52+ 2x27 cm. Djup: 109 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 6382  Koffert Indestracto Trunk, ca 1920-tal. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8418  Kopparkittel på ställning. Diameter: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)

1284 8120  Kopparstick Handkolorerat, Härfågel, ur Fågelbok av Anders Sparrman, 1800-tal, 32x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8697  Kristallvaser 3 st, omkring 1900. Höjd: 20-30 cm

1284 8256  Kuddfodral 2 st. Kelim, 45x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)

1284 8429  Lampbord 1950-tal, teak 7 koppar, diameter: 40, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8620  Lampbord England, Idegran. Bredd: 44, djup: 30 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)

1284 6350  Lampbord England. Bredd: 51. Djup: 51 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8299  Lampbord ett par, metall med glashyllor. Bredd: 47, djup: 42 cm, höjd: 62 cm

1284 8201  Lampbord med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)

1284 8061  Lampbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese. Diameter: 46, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)

1284 8026  Lampbord / nattduksbord Ett par, England idegran. Bredd: 51 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)

1284 8202  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)

1284 8574  Lavoar Bemålad, Bredd: 88 cm. Djup: 53 cm, höjd: 100cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)

1284 8126  Laxbräda längd: 90 cm

1284 6531  Leksakshäst textil, Indien. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)

1284 8252  Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Mao, 1969. Signerad, numrerad 10/20. Motivet: 34x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:41)

1284 7151  Litografier 4 st. Eric Hansen, numrerade och signerade, 1975. Motivet: 30x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)

1284 8142  Ljuskrona diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:34)

1284 8416  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:57)

1284 6036  Ljuskrona Höjd: 50ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)

1284 8203  Ljuskrona höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)

1284 8415  Ljuskrona Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:19)

1284 8228  Ljuskrona Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 8015  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)

1284 8117  Ljuslampetter Ett par, mässing, järn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 8546  Ljuslyktor ett par, mässing och glas, design: Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 53-55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8568  Ljusstakar 2 par, Tenn. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 8324  Ljusstakar 2 st, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 35-40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 6081  Ljusstakar 2 st, snarlika, 1800-tal, mässing. Höjd: 18cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)

1284 8073  Ljusstakar 3 par, nysilver. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1284 8524  Ljusstakar 5 st, Bemålade. Höjd: 35-37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:47)

1284 8523  Ljusstakar 5 st, bemålade. Höjd: 36-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)

1284 8500  Ljusstakar 6 st, Skultuna. Höjd: 4-8,5cm, med etui.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:12)

1284 8527  Ljusstakar ett par, Bemålat, Trä. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:41)

1284 8656  Ljusstakar ett par, Boda. Höjd: 26 cm

1284 8076  Ljusstakar Ett par, Empirestil. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8135  Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 18 cm

1284 6155  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)

1284 8540  Ljusstakar ett par, Porslin. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:29)

1284 8012  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 10 cm, bruttovikt: 460 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)

1284 8154  Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8498  Ljusstakar Ett par, Svenskt Tenn. JL Hultman. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)

1284 8087  Ljusstakar Ett par, Ten, 1933. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:41)

1284 6196  Ljusstakar mässing. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)

1284 8566  Ljusstake Gustavberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Juliana. Höjd: 16 cm

1284 8086  Ljusstake mässing. Julgran, Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 6192  Lockurna höjd: 52 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)

1284 8151  Luktflaskor Kina. Höjd: 6,5-8cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)

1284 8234  Malmkrona höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)

1284 6355  Matbestick silver, handtag i pärlemo. Bruttovikt: ca 180g. Längd: 21,5-26cm, med etui

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:36)

1284 6553  Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen, Bredd: 180 cm. Djup: 120 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)

1284 8448  Matsalsgrupp 11 delar, Asien, bord+ 8 stolar+ 2 karmstolar

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)

1284 8433  Matsalsgrupp 5 delar, 50/60-tal, teak, Bor. Längd: 120 + 2x40, djup: 82 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1284 8327  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, 4 stolar+ bord, + 3 ilägg x50. Diameter: 110, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)

1284 8624  Matsalsgrupp 7 delar, bord + 6 stolar. Diameter: 115 cm + 3 ilägg a 48 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)

1284 8155  Matservis 46 delar, Lidköping

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)

1284 8285  Matservis 56 delar, Rörstrand.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:03)

1284 8277  Matservis 59 del ca, Maria, Rosenthal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:39)

1284 8134  Matservis 60 del ca, Bavaria

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)

1284 6434  Matservis Gustavsberg, Hagtorn, ca 60 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)

1284 8647  Matservisdelar Tyskland, ca 45 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)

1284 6302  Matta Baotou, Kina, 1800-tal, ca 60x126 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)

1284 8146  Matta kelim, 126x160

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)

1284 8258  Matta Kelim, fd sadelväska, ca 127x150 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:08)

1284 8333  Matta Kina, 164x243 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)

1284 8477  Matta orientalisk, "Livets träd", 126x182 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)

1284 8196  Matta orientalisk, 102x300 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)

1284 8487  Matta orientalisk, 108x168 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)

1284 8666  Matta orientalisk, 120x170 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)

1284 8337  Matta orientalisk, 130x157 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:31)

1284 6405  Matta Orientalisk, 142x92cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)

1284 8488  Matta orientalisk, 147x242 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)

1284 8672  Matta orientalisk, 150x240 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)

1284 8194  Matta orientalisk, 183x276 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:19)

1284 8671  Matta orientalisk, 202x292 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 8198  Matta orientalisk, 300x387 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)

1284 8673  Matta orientalisk, 69x100 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1284 8335  Matta orientalisk, 71x124 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8484  Matta orientalisk, 88x137 cm

1284 8667  Matta orientalisk, 90x120 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:34)

1284 8162  Matta orientalisk, Antik, Somak, 205x140 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)

1284 8479  Matta orientalisk, galleri, 104x325 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)

1284 8482  Matta orientalisk, Galleri, 82x280 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8485  Matta orientalisk, Galleri, 83x305 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)

1284 8669  Matta orientalisk, Galleri, 87x300 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)

1284 8670  Matta orientalisk, Galleri, 87x383 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)

1284 6376  Matta orientalisk, Galleri, 92x337 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:17)

1284 8478  Matta orientalisk, Galleri, Figural, 86x380 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)

1284 8159  Matta orientalisk, Hamadan, 150x103 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:01)

1284 8668  Matta orientalisk, Kerman, 200x325 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)

1284 8007  Matta orientalisk, Pakistan, Bochara. 334x251 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)

1284 8412  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 223x322 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)

1284 8495  Matta Röllakan, 140x193 cm

1284 8480  Mattor Ett par, Kina, 69x140 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:27)

1284 8583  Mattor orientaliska, Ett par, 70x97 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:08)

1284 8387  Medaljer 7 st, modell äldre. Diameter: 3,5-8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)

1284 8680  Miniatyrer 4 st, bland annat, Jenny Lind, Mozart. Motivet: 4x3-8x6,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)

1284 8705  Miniatyrvas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)

1284 8085  Modellskepp Danmark. Längd: 104, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:03)

1284 6397  Nallar 2 st. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: ca 40 cm

1284 8432  Nattygsbord Ett par, med låda. Bredd: 36, djup: 46 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)

1284 8557  Nattygsbord med låda, teak, Bredd: 46cm. Djup: 34cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:01)

1284 8643  Nötknäppare 2 st, trä. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8217  Notställ mahogny. Längd: 58, djup: 34 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)

1284 8038  Ölglas 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)

1284 8587  Oljemålning Achille Borchi (1927-1965), Sverige. Signerad, daterad -60. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)

1284 8149  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. "Vekerum". Signerad. Olja på duk, 23,5x32cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)

1284 8081  Oljemålning Albert Huyot (1872-1968), Frankrike. Husgavlar. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 59x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)

1284 8177  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 28x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)

1284 8632  Oljemålning Åstrand, Porträtt. Signerad. Olja på duk, 52x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 8016  Oljemålning Birger Birger-Ericsson, Ballongförsäljerskan. Signerad. Olja på pannå, 127x60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:40)

1284 8585  Oljemålning Björn Forsman (1917-1990), Sverige. Azalea. Signerad. Olja på duk, 59x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 8288  Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)

1284 8099  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Fuga". Signerad. Olja på trä (bordsskiva), 50x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)

1284 8101  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Fritt efter Bonnard, monogramsignerad. Olja på duk, 81x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 8103  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 8360  Oljemålning Carl R Saxild. Avenyn, Göteborg. Signerad. Olja på duk, 37x47 cm

1284 8605  Oljemålning Christina Greger (f. 1953), Sverige. "Blåsippsmåne". Signerad. Bemålad ram. Olja på duk, ramens yttermått: 60x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)

1284 8105  Oljemålning Conny Ahlgren, Båt, signerad. Olja på duk, 60x87 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)

1284 8106  Oljemålning Conny Ahlgren, Skärgårdsbåt, signerad. Olja på duk, 58x100 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)

1284 8682  Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. "Höstkväll Funäsdalen". Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 62x96cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:23)

1284 8684  Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. "Vårsol Tänndalen". Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 31x43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)

1284 8683  Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. Signerad, 1955. Olja på pannå, 35x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)

1284 8187  Oljemålning Edward Rich, Country store, signerad. -82. Olja på duk, 40x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)

1284 8606  Oljemålning Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. Interiör. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)

1284 8594  Oljemålning Einer Ploug (1914-1983), Danmark. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 66x96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)

1284 8675  Oljemålning Ella Raymond (f. 1960), Sverige. "Gotland". Signerad. Olja på duk, 140x95, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:50)

1284 8688  Oljemålning Elsa Flensburg (1891-1982), Sverige. Stilleben. Signerad, 1943. Olja på pannå, 37x46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8507  Oljemålning Fartygsporträtt, K Koster, Amsterdam-Holland, 1953, Leckö. Signerad. Olja på duk, 40x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 8020  Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 23x22,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)

1284 8395  Oljemålning G Charpentier, Hamn, Dieppe, 1920 sign. Olja på pannå, 40x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)

1284 6074  Oljemålning G Widgren, Landskap skymning. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, oramad, 40x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)

1284 8092  Oljemålning Gösta Berg (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -85. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)

1284 8113  Oljemålning Gunnar Asplund, Slottet, signerad. Olja på duk, 35x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)

1284 8093  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)

1284 8021  Oljemålning Håkan Carlström. Signerad, 1967. Olja på duk, 37x45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)

1284 5537  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 8084  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Självporträtt, 83x38. Olja på duk, Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)

1284 8309  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "två figurer, Frankrike", signerad. Olja på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)

1284 8175  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Olja på pannå, signerad, 21x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)

1284 8383  Oljemålning J Bodenstam, Flicka, Signerad -41. Olja på pannå, 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)

1284 8313  Oljemålning Jerzy Klat, Barn på äng. Signerad. Olja på duk, 61x93 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)

1284 8314  Oljemålning Jerzy Klat, Väg med häst och vagn. Olja på duk. Signerad. 61x93 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)

1284 8351  Oljemålning Johan Boström, marin. Signerad. Olja på duk, 31x56 cm

1284 8686  Oljemålning Johan Castberg. Signerad, 1944, utsikt från Södermalm. Olja på pannå, 54x65cm

1284 1359  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Gubbar. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:00)

1284 8586  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 85. Olja på duk, 47x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)

1284 8150  Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad 1963. Olja på pannå, 37x45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)

1284 4123  Oljemålning Josef Malmberg (1836-1874), Sverige. Man. Olja på pannå, 56x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8518  Oljemålning Jozef Golab, Krakow, signerad. Olja på pannå, 16x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:49)

1284 8098  Oljemålning Kopia efter Bruno Liljefors, Tjäder. Ej signerad. Olja på duk, 68x93 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 8582  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 72x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)

1284 8306  Oljemålning Kurt Börjeson (1927-1990), Sverige. Signerad, daterad 55, stadsmotiv. Olja på pannå, 60x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)

1284 8381  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge, Signerad. Olja på duk, 50x68 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)

1284 8342  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Ängesvåg, Gotland. Signerad. - 86. Olja på duk, 93x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:49)

1284 6004  Oljemålning Lars Greger, Motiv från Fårö. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)

1284 6152  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Olja på pannå. Signerad, 51x16,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)

1284 6153  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Sydländskmotiv. Signerad. Olja på pannå, 14x26cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)

1284 8633  Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Klippor. Signerad. Olja på duk, 71x127 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)

1284 8427  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, 126x96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 8310  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)

1284 8204  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Karoliner till häst. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)

1284 8447  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Liggande modell. Ej signerad. Olja på pannå, 15x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:06)

1284 8205  Oljemålning Oidentifierad konstnär, stilleben, osignerad. Olja på duk, 53x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)

1284 8129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar. Signerad D Willyson-Olsson. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)

1284 8611  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med get. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 18x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)

1284 8095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Fartyg. Olja på duk, 31x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)

1284 8130  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rom 1925. Signerad JWC. Olja på pannå, 36x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:15)

1284 8377  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad -44, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 53x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)

1284 8378  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bodenstam, Blomster. Olja på duk på pannå, 45x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)

1284 8430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Skogh, Kust. Olja på duk, 87x145 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 8609  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 49. Olja på pannå, 45x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)

1284 8031  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)

1284 8111  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Häst och vagn. Olja på pannå, 27x33 cm

1284 6260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Olja på pannå, 80x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)

1284 8053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kvinnor vid strand. Olja på pannå, 40x94 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)

1284 8598  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 14x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:35)

1284 8685  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 34x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)

1284 8193  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 38x28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)

1284 8055  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsvy, monogramsignatur. Olja på duk, 21x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:06)

1284 8068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 98x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)

1284 8094  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Väderkvarn. Ej signerad. Olja på pannå, 38x28 cm

1284 8610  Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. "Ölands stenar". Signerad. Olja på duk, 25x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 8127  Oljemålning Revesz, Porträtt, signerad. Olja på duk, 68x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8070  Oljemålning S Nyman, Stockholm, signerad. Olja på duk, 50x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)

1284 8318  Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Skog. Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)

1284 8329  Oljemålning Stig Lundqvist, Fåglar. Olja på pannå, signerad. 55x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)

1284 8305  Oljemålning Sven-Åke Lindengren (Ess-Å) (f. 1929), Sverige. "Från skärgården". Signerad, daterad ESS-Å 1972. Olja på duk, x4,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)

1284 8375  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, ej ram, 46x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)

1284 6017  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 46x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8600  Oljemålning Vasili Levi (1878-1954), Ryssland. Kust. Signerad. Olja på pannå, 26x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)

1284 8629  Oljemålning W F Smith Skymning. Signerad. Olja på duk, 49x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)

1284 8054  Oljemålningar 2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 15x16 cm

1284 8173  Oljemålningar 2 st, Knut Janson (1882-1966), Sverige. Signerade. Olja på pannå, 19x30 respektive 32x41 cm

1284 8607  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. "Havets öga". Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, 49x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)

1284 8128  Oljemålningar 2 st, Ove Jepsen (f. 1934), Danmark. Komposition. Signerad. Olja på pannå, ca 50x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)

1284 8090  Osthyvel modell Konge/Acorn, Johan Rohde för Georg Jensen, Danmark. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)

1284 8361  Parti koppar 8st delar. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)

1284 8411  Parti kuriosa bland annat silver, diverse. Vikt: ca 20 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)

1284 8541  Parti nysilver 4 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 8463  Pelarbord 4 st. Höjd: 60-77 cm

1284 8398  Pelarbord mahogny, Bredd: 68 cm. Djup: 52cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)

1284 8468  Pelarbord mahogny, med låda, Bredd: 49cm. Djup: 37 cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)

1284 8454  Pelarbord mahogny. Diameter: 43, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)

1284 6059  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)

1284 8499  Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)

1284 8475  Piedestal Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 32 cm. Djup: 32cm. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)

1284 8455  Piedestal höjd: 82 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)

1284 8456  Piedestal höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)

1284 8275  Piedestal Kina. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1284 8461  Piedestal med stenskivor, Längd: 27 cm. Djup: 27 cm, höjd: 65cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)

1284 8458  Piedestal Metall. Höjd: 73, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)

1284 8293  Piedestal Morian, trä, bemålad. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)

1284 8452  Piedestaler 2 st, med stenskiva, Längd: 25cm. Djup: 25cm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)

1284 8464  Piedestaler 2 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 99 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)

1284 8370  Pläd Tidstrand, 220x220 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)

1284 8371  Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Blå. 110x63cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)

1284 8537  Potta Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Diameter: 22 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)

1284 8200  Pottskåp Bemålat. Bredd: 410, djup: 37 cm, höjd: 70 cm

1284 8125  Provdocka Diana, Ställbara mått

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)

1284 8363  Ram förgylld, 80x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:39)

1284 8052  Ram ramens innermått: 51x78 cm

1284 6372  Ramar 3 st, mått: 31x45,5cm, 40,5x30cm, 32x41,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)

1284 8473  Salongsbord Gustaviansk stil, intarsia och mässingsdekor. Bredd: 68cm. Djup: 46 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)

1284 8006  Salongsbord Karl Johanstil, mahogny. Diameter: 105 cm. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)

1284 8449  Salongsbord Nyrokokostil, mahogny, Bredd: 86 cm. Djup: 66cm, höjd: 74cm

1284 8346  Salongsbord valnöt, Bredd: 90 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:51)

1284 6124  Saltkar 3 st, silver, England, London & Birmingham. Höjd: 3-4 cm. Vikt: ca 150g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)

1284 8561  Samekåsor 23 delar, + 2st skålar, 2st benarbete. Längd: 7-20 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)

1284 6238  Sameknivar 3 st. Signerade. Längd: 22-40cm, med fodral

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)

1284 8548  Sameknivar 6 st, med fodral. Längd: 9-23cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)

1284 8544  Sameknivar 7st, med fodral. Längd: 20-27cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)

1284 8241  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:51)

1284 8385  Satsbord 3 delar, Gustaviansk stil, med kakelplattor. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)

1284 8689  Satsbord 3 delar, orientalisk. Bredd: 50 cm. Djup: 34 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)

1284 8014  Satsbord 3 delar. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)

1284 4385  Sekretär med stol, mahogny, Bredd: 98 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 114 cm, nyckel finns

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)

1284 7052  Serigrafi Björn Carlén (f. 1935), Sverige. "Under Tystnad". Handkolorerad. Signerad, numrerad 18/52, daterad 1979. Motivet: 41x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)

1284 8235  Serveringsbord glas och mässing, Bredd: 62cm. Djup: 45 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)

1284 8388  Serveringsvagn mahogny. Längd: 96 cm

1284 8079  Servisdelar 25 delar, Foglia, Villeroy & Boch. Diameter: 20-26 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)

1284 8051  Servisdelar 34 delar, Albertina, Villeroy & Boch

1284 8138  Servisdelar 56 delar, Wexiö, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)

1284 8268  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 60 del ca, Arabia

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)

1284 8525  Servisdelar Rosenthal, Classic, ca 60 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)

1284 8208  Sextant Hamburg, C. Plath, Hamburg i låda. Längd: 31 cm. Djup: 30 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)

1284 5512  Sideboard Rokokostil, nutida. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 76 cm

1284 8616  Sideboard Teak, 1960-tal. Längd: 183, djup: 43 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)

1284 8645  Silver diverse, 15 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)

1284 8444  Silvermynt silver. Vikt: 231g. Bland annat, brosch. Diameter: 32-81mm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 8699  Sittdyna + textil, Magnolia, Baker, 120x170 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:17)

1284 8528  Skål + 4st äggkoppar. Diameter: 7-9cm

1284 8637  Skål + fat, Kina. Diameter: 10-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)

1284 8170  Skål Kosta Boda. Diameter: 25cm

1284 8032  Skål Kristall. Diameter: 20cm, höjd: 12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)

1284 8050  Skål Orrefors. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)

1284 8077  Skål Rörstrand. Längd: 52 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)

1284 8336  Skål Sent 1800-tal, mässing / snäcka. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)

1284 6282  Skål sterlingsilver, CG Hallberg, 1959, Längd: 15 cm. Djup: 10cm. Höjd: 7cm. Vikt: 145g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)

1284 8590  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)

1284 6454  Skålar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Varité och Thalia, Gustavsberg. Höjd: 6,5-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 8571  Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 7-10cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:19)

1284 8044  Skålar 3 st, kinesiska. Diameter: 12-15cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:23)

1284 8213  Skänk Furu, omkring 1900. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 123 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:42)

1284 8520  Skåp mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82, djup: 51 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)

1284 6469  Skrivbord England, mahogny. Bredd: 137, djup: 76 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)

1284 8494  Skrivbordslampa Luxo, plåt. Längd: ca 120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)

1284 8047  Skulptur 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hästar. Höjd: 9-11cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:08)

1284 8536  Skulptur Ängel, Norrtälje keramikstudio. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)

1284 6092  Skulptur Äpple, ej signerad, glaserad keramik. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)

1284 8641  Skulptur brons, Fågel. Höjd: 1. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:02)

1284 8359  Skulptur efter Milo, Kvinna, brons, nutida. Höjd: 27 cm med sockel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)

1284 8522  Skulptur Goebel, Ängel. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:11)

1284 8261  Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 8001  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 22/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)

1284 8532  Skulptur Katt, USA. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)

1284 8078  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Elefant, Teak. Höjd: 13 cm

1284 8195  Skulptur Kvinna. Jugend, brons. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:57)

1284 8366  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. För WWF, Säl. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)

1284 8581  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 20 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

1284 8367  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Utter ur Utrotningshotade djur, limiterad upplaga om 2500 exemplar för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1980. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 8368  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Visent ur Utrotningshotade djur, limiterad upplaga för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1978. Etikettmärkt. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 22,5 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)

1284 8564  Skulptur Porslin, Rosenthal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8152  Skulpturer 2 st, Buddha. Höjd: 11-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)

1284 6088  Skulpturer 3 st, Kina, nutida. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)

1284 6122  Skulpturer Ett par, bergsten, Man & Kvinna, keramik. Höjd: 12 ca

1284 8550  Skulpturer ett par, Porslin, Änglar. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)

1284 8646  Skyslev silver, England, 1800-tal. Längd: 32 cm, bruttovikt: 40 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)

1284 8638  Snusflaskor 5 st, Kina, höjd. 6-8,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:35)

1284 8445  Soffbord Butlers tray. Bredd: 102. Djup: 80 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)

1284 8330  Soffbord Krom/glas, nutida. Bredd: 70 cm. Djup: 70cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)

1284 8350  Soffbord med stenskiva, Bredd: 140 cm. Djup: 80 cm, höjd: 49cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)

1284 8262  Soffbord med tidningshylla, 1950-tal. Bredd: 108, djup: 58 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)

1284 8029  Soffbord med tidningshylla, Art Déco, 54x54. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)

1284 8401  Solspegel diameter: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)

1284 8112  Spegel 117x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 8072  Spegel 48x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)

1284 8636  Spegel 80x59 cm

1284 8469  Spegel bemålad, 150x63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)

1284 8206  Spegel Gustaviansk stil, ca 117x48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)

1284 6520  Spegel höjd: 133cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 8347  Spegel Karl Johan, 129x55 cm

1284 8315  Spegel mahogny, Karl Johanstil, 130x67 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)

1284 8622  Spegel mässing. Glasmäster Markaryd, Nummer 134, Diameter: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:04)

1284 8451  Spegel rokokostil, 80x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)

1284 8211  Spegel Skeppsventil, mässing. Diameter: 47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)

1284 8376  Spegel Slipat glas, 82x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:53)

1284 8263  Spegel Teak, 104x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)

1284 8083  Spegel Teak, 54x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)

1284 8264  Speglar ett par. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)

1284 8062  Spelbord Längd: 95cm. Djup: 46cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)

1284 8543  Speldosor 2 st, Goebel. Höjd: 16 cm

1284 6480  Stol allmoge, furu

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)

1284 8043  Stol höjd: 96cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 8558  Stol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)

1284 6556  Stolar 10 st, senempire, (9 + 1 st)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)

1284 8247  Stolar 4 st, Rokokostil

1284 8618  Stolar 4 st, Teak, AB Linde Nilsson

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:02)

1284 6473  Stolar 5 st, 1890-tal, Rottingsits

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)

1284 8384  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

1284 8354  Stolar 8 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 8011  Stolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Modell 69, Aalto Möbler. Björk och björkfaner. Stämpelmärkta "AALTO MÖBLER Svensk Kvalitetsprodukt". Sitthöjd ca 44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)

1284 8276  Stop Tenn, med medalj. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)

1284 8623  Stringhyllor 3 modeller, 7 hyllplan. Bredd: 58-78 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)

1284 8267  Taburett Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 44 cm

1284 8271  Taburett Karl Johan, mahogny. Längd: 54 cm, djup: 36 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)

1284 8269  Taburett Karl Johanstil, mahogny. Längd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)

1284 8040  Tågset 5st delar, Märklin. Längd: 11-21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)

1284 8493  Takarmatur 1960-tal, glas och teak. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)

1284 8399  Takarmatur 3 st, mässing, glas. Höjd: 21-30 cm

1284 8124  Takarmatur Fog & Morup. Diameter: 36 cm, höjd: 27 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)

1284 8296  Takarmatur Funkis. Höjd: 53 cm

1284 8123  Takarmatur höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)

1284 8453  Takarmatur med prismor. Diameter: 18. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:56)

1284 8428  Takarmatur med prismor. Diameter: 22, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:03)

1284 8238  Takarmatur nutida, mässing och glas. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)

1284 8041  Takarmatur Pialampan, Tore Ahlsén (1906-1991), Gärsnäs. Tyg. Diameter: 73 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:16)

1284 8521  Takarmatur Prismor. Diameter: 48 cm

1284 6351  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:31)

1284 8420  Takarmaturer 2 st, Carl Thore. Diameter: 40-52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)

1284 8569  Tallrikar 12 st, Rosenthal, "Chelsea", Nina Campbell, Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 8554  Tamburmajor Fagerhult. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:52)

1284 8519  Tamburmajor höjd: 187 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)

1284 8297  Tavla Kork, Orientalisk, 23x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)

1284 8437  Teckningar Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. 6 st, Strandbilder, 1983. Saminramade, blyerts. Bladets mått: 12x18, ramens innermått: 55x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)

1284 8074  Tekoppar 6 st, Johnson Bros, England

1284 8027  Terrin Capodimonte. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)

1284 6274  Terrin med lock Meissen, II-sortering. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)

1284 8013  Teservis 25 delar, Royal, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 8572  Teservis Rose, ca 25 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)

1284 8626  Textiltavla Bonad, 63x153 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)

1284 8593  Toilettbordsuppsats Glas/nysilver. Diameter: 5-20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)

1284 8364  Tomtar 6 st. Gips, omkring 1900, " God Jul". Höjd: 17,2 tomtar med lagning

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)

1284 8653  Träskulpturer 3 delar. Höjd: 16-21 cm

1284 8628  Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 39x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)

1284 8121  Träsnitt Japan, 1900-tal, Geisha, 57x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)

1284 8362  Tusch signerad, Lindstrand, "Tänkaren", 25x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:53)

1284 8311  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 70,35x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)

1284 8002  Tuschteckningar Roger Welch (f. 1946), USA. 4 skisser till ”Ewert Stenmark – Stockholm, Sweden Project”, tuschteckningar, 1974 + triptyk ”Grand Mother Ida…” 1972 (3 fotografier)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)

1284 8407  Tygkarta Holland / Belgien / Frankrike och Tyskland, Militär, 73x73 ca

1284 8274  Väggarmaturer Ett par, Hemi. Djup: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)

1284 8424  Vägglystrar ett par. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)

1284 8579  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, 22,5x22,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)

1284 6287  Väggskulptur keramik, Sven Lundquist, 10x12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)

1284 8693  Väggtelefon längd: M. Ericsson, modell äldre, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)

1284 8694  Väggtelefon längd: M. Ericsson, modell äldre, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)

1284 8153  Väggur Holmia. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)

1284 8042  Vagnslyktor ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)

1284 8058  Värja längd: 93 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)

1284 8706  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:52)

1284 8549  Vas Keramik. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)

1284 8655  Vas Kristall, med silvermontering. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:45)

1284 8545  Vas Rosenthal, Designers Guild. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)

1284 8644  Vas silver, Tore Eldh, 1971. Höjd: 17 cm, vikt: 130 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)

1284 8483  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)

1284 8225  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Guldcarrara, Gustavsberg. Stengods, vitt cararragods med gulddekor. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)

1284 8075  Vaser + fat, Bo Fajans, Eva Dahlskog. Höjd: 17 cm, diameter: 21 cm

1284 6085  Vaser 2 st, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Octagon, Gustavsberg. Ej signerade. Höjd: 10-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)

1284 8356  Vaser 2 st. Kina. Höjd: 16 - 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:43)

1284 8661  Vaser Ett par, England. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:49)

1284 8357  Vaser Ett par, Satsuma, Japan. Höjd: 23 cm

1284 8144  Vaser Ett par, sent 1800-tal. Höjd: 26 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:51)

1284 5279  Vikskärm Japan, 4 delar, bemålad, höjd, 88. Bredd: 4x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)

1284 8651  Vin/likörglas 12+ 11 st, Orrefors. Höjd: 13-16 cm

1284 8136  Vinglas 11 st. Höjd: 20 cm

1284 8652  Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:32)

1284 8503  Vinglas 8 st, Orrefors, Silvia. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)

1284 8248  Vinställ metall. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)

1284 8294  Vitrinskåp Art Déco, Bredd: 113 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 115 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)

1284 8450  Vitrinskåp på benställning, Bredd: 67cm. Djup: 28cm, höjd: 116cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)

1284 8659  Ytterfoder  + jardiniere, 4 delar, Frazarte Classic. Höjd: 17-22, längd: 50 cm, diameter: 20-26 cm

1284 8559  Ytterfoder 4 st. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:44)

1284 8147  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm, Höjd: 13 cm, (storlek 3)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:36)

1284 8553  Ytterfoder Jugend. Diameter: 24, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)

1284 6450  Ytterfoder nutida. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)