1284 6386 Äggkoppar + prydnadsföremål, keramik+ 2 st, jade. Äggkoppa. Höjd: 4-6cm. Prydnader höjd: 2-11cm.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)
1284 8168 Akryl Joop Birker (1935-1993), Holland. Signerad. Motivet: 54x43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:01)
1284 8131 Akvarell F Geisslen, Dresden. Signerad, daterad 1920. Signerad. Ca 38x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)
1284 8695 Akvarell Kina, 122x39 cm. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)
1284 8508 Akvarell Otto Stoltenberg (1906-1988), Danmark. Fartygsporträtt. Signerad, ca 36x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)
1284 8289 Akvarell Ruth Kylberg. Signerad, daterad 1927, stilleben, 34x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:40)
1284 8143 Akvareller 4 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. 11x19 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 8220 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)
1284 6294 Armbandsur Herrur, 14K, Precimax 25 Jewels, automatisk, datum. Diameter: 33mm, flexband, doublé, gravyr. Bruttovikt: 53g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 8109 Askkopp Mässing/ glas. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 8410 Bägare + dosa, 2 del Silver. Vikt: 140g ca. Höjd: 3-7 cm, diameter: 6,5-8 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)
1284 8028 Bajonett längd: 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)
1284 8023 Bajonetter Ett par, Eskilstuna. Längd: 63cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)
1284 8325 Bänk med lock, bemålad. Längd: 87 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)
1284 8272 Bankett Karl Johanstil, mahogny. Längd: 54,5 cm, djup: 40 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)
1284 8393 Bankett Karl Johanstil. Längd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)
1284 8229 Bestick 41 delar, nysilver, monogram
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)
1284 8246 Bestick 72 delar, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Cromangan
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)
1284 8167 Bestickuppsättning nysilver
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)
1284 8035 Bestickuppsättning silver, 38 delar, bruttovikt: 1160 g, varav knivar 880 g ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)
1284 8612 Blandteknik Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, 20x17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8178 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 24x18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 8504 Blandteknik Signerad. Motivet: 27x24cm, + trädekoration med ställ. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)
1284 8400 Blåslampor 4 st. Höjd: 15-24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 8467 Blomsterbord Ek, 20-tal, Bredd: 122cm. Djup: 32cm, höjd: 80cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 8459 Blomsterbord England, Bredd: 30cm. Djup: 30 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)
1284 8003 Blyertsteckningar 2 st, Sivert Lindblom (f. 1931), Sverige. Ca 53x75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)
1284 8434 Bokhylla 30-tal, björk. Bredd: 80, djup: 25 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:50)
1284 8513 Bokhylla vitmålad, Malmstenstil. Bredd: 90, djup: 42 cm, höjd: 181 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)
1284 6464 Bokhylleskåp 1950-tal. Bredd: 150. Djup: 40 cm, höjd: 130 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)
1284 8251 Bokhylleskåp mahogny, Bredd: 95 cm. Djup: 40cm, höjd: 175 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8039 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 100. Djup: 35 cm, höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)
1284 8345 Bord 1880-tal, bemålad, Bredd: 59 cm. Djup: 41cm, höjd: 75cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 8472 Bord Asien, Bredd: 46cm. Djup: 27cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:56)
1284 8212 Bord Furu. Bredd: 200, djup: 90 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)
1284 8397 Bord mässing, stenskiva, Bredd: 84cm. Djup: 55 cm, höjd: 55cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:22)
1284 8462 Bord med låda, ådringsmålat, Bredd: 61 cm. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)
1284 8619 Bord Rotting. Bredd: 58. Djup: 58 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8242 Bord Teak, med rottinghylla, Bredd: 60 cm. Djup: 50 cm, höjd: 51cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 6154 Bordsdekorationer 3 st, fåglar, metall. Höjd: 14-22cm, (en med askkopp)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8284 Bordsfotogenlampa höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)
1284 8426 Bordslampa Ateljé Lyktan, krom / skinn. Höjd: 40, ställbar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 6161 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 38 cm ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8088 Bordslampa design: Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stockholm. Höjd: 8 c. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)
1284 8538 Bordslampa Fd Fotogen. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8529 Bordslampa Figural, Italien. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)
1284 6537 Bordslampa krom / plast. Höjd: , höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 8534 Bordslampa Metall. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)
1284 8091 Bordslampa Orientalisk. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8148 Bordslampa Orrefors. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)
1284 8556 Bordslampa Porslin, Napoli. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)
1284 8181 Bordslampa Senempire, plåtskärm. Elektrifierad, Höjd: 73 cm, bemålad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 8119 Bordslampfot Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. DesignHuset. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)
1284 8577 Bordslampfot Fd Fotogen. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8049 Bordslampfot Samtida. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)
1284 8097 Bordslampfot Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:48)
1284 8663 Bordslampfötter + vaser, 2 par, Italy. Höjd: 25-40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)
1284 8535 Bordslampfötter ett par, Porslin. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:13)
1284 8326 Bordslampor Ett par, Bergboms, marmor. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)
1284 8423 Bordslampor ett par. Fd penselvaser. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)
1284 8555 Bordsspegel Porslin, Tyskland. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)
1284 8118 Bordsstaffli + fotoramar, 3 delar, Höjd: 16-40 cm ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8338 Bordsstaffli Nyrokoko. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 6121 Bordsur 2 st, Luxor & Köhler. Höjd: 18-21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)
1284 8341 Bordsur Jugend, Ansonia, bronserad. Höjd: 22, skador, stenar saknas
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1284 8089 Bricka bemålad, plåt. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)
1284 8273 Bricka Ek, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 90 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:45)
1284 8466 Brickbord nutida, bemålad, Bredd: 70cm. Djup: 38cm, höjd: 86cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)
1284 8321 Byrå England, med skrivklaff, Bredd: 60 cm. Djup: 35x2cm, höjd: 80cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)
1284 8243 Byrå mahogny, Bredd: 105 cm. Djup: 45 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)
1284 8517 Byrå mahogny. Bredd: 87, djup: 48 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)
1284 8265 Byrå Sent 1800-tal, Bredd: 100 cm. Djup: 56cm, höjd: 82 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8635 Byrå Teak, 1950-tal. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:43)
1284 8221 Carborundumetsning Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 48x57 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)
1284 8024 Champagneglas 8st. Grönt glas. Höjd: 18,5cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)
1284 8102 Collage Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Kropp XV, signerad. 88x70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)
1284 8704 Dalahäst 1800-tal. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8702 Dalahäst 1800-tal. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)
1284 8703 Dalahäst 1800-tal. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)
1284 6058 Doktorshatt "The Prince of Wales Hat", huvudmått: 53cm. I Kartong. Inre mått, diameter: 18x16cm. Höjd: 15cm.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)
1284 6364 Dörröverstycke skulpterat trä, Kina 1800-tal. Längd: 132 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 6114 Dragspel i väska Hagström, modell äldre. Längd: 45cm. Djup: 17cm. Höjd: 45cm.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)
1284 8389 Eldset 4 delar, mässing. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)
1284 8465 Etagebord Längd: 54cm. Djup: 38 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)
1284 8457 Etagehylla omkring sekelskiftet 1900, på trissor, Bredd: 48cm. Djup: 32cm. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)
1284 6057 Etagehylla Sent 1800-tal. Bredd: 58, djup: 32 cm, höjd: 139 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:00)
1284 6402 Etsning 2 st, Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Motivet: 35x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 14:40)
1284 7003 Etsning Birgitta Liljebladh (f. 1924), "Spanska huvuden". Signerad, numrerad 73/125, daterad -52. Motivet: 25,5x21,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)
1284 7024 Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med tavelram. Signerad, numrerad 5/100. Motivet: 48x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 7018 Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, daterad 1974, numrerad 5/100. Motivet: 49x37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 6141 Fäktningsmasker + floretter & värja, 5 delar, Modell äldre. Längd: 97-109 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)
1284 8394 Fällbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 74, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:52)
1284 6523 Färgetsning Graham Clarke (f. 1941), Storbritannien. "Winter Goods". Signerad, numrerad 99/400. Motivet: 35x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)
1284 7028 Färgetsning Leonardo Cremonini (1925-2010), Italien. "Le peintre". Signerad, numrerad 27/99, daterad 1968. Motivet: 41x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 7058 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Händer". EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 49x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:13)
1284 7021 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Haskel 106. Signerad, numrerad 7/50. Motivet: 98x65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 7013 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Haskel 97. Signerad, numrerad 48/50. Motivet: 49x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 7026 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 109. Signerad, numrerad 10/40. Motivet: 49x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)
1284 7027 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition. Haskel 112. Signerad, numrerad 4/50. Motivet: 50x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:42)
1284 7059 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kvinna med korv. Signerad, numrerad 27/40. Motivet: 50x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)
1284 7033 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kvinna. PT. Signerad. Motivet: 50x63
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)
1284 7008 Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 131/150. Motivet: 40,5x54,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)
1284 7030 Färgetsning Thormod Larsen (1921-1977), Sverige. Motiv med figurer. Signerad, numrerad 1966, numrerad 6/15. Motivet: 50x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2019 08:40)
1284 8319 Färglitografi 2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad. Motivet: 22x16,24x31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)
1284 8180 Färglitografi 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1981. Motivet: 38x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1284 7138 Färglitografi 2 st. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Numrerade och signerade, 49x63 + 66x46 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:29)
1284 8179 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Slussen, PT. Signerad, daterad 1980. Motivet: 34x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)
1284 8140 Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 159/190. Motivet: 42x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 7192 Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998), Sverige. Drottningholms slott. Signerad, numrerad 235/360. Motivet: 46x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)
1284 8188 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 9/60. Motivet: 41x57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:37)
1284 7143 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. "Hérakéles". Signerad, numrerad 181/200. Motivet: 32x23cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)
1284 7108 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 8/100. Motivet: 50x70 ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8191 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad. Ej numrerad. Bladets mått: 72x53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)
1284 8057 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Norrskär. Signerad, numrerad 13/38, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 37x45 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 8438 Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 32/150, Blonde. Motivet: 63x50 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)
1284 8312 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige, daterad -72,. Signerad, numrerad 247/300, mm;41x51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)
1284 8596 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT. Signerad 67. Motivet: 46x35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)
1284 7175 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Två kvinnor. Signerad, daterad -55, numrerad 67/260. Motivet: 49x38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)
1284 8662 Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 63/350. Motivet: 52x39 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)
1284 7158 Färglitografi Evert Taube (1890-1976), Sverige. Argentina. Signerad, daterad -71, numrerad 87/195. Motivet: 37x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)
1284 8382 Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 33/360, Landskap. Motivet: 62x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:08)
1284 8303 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 76/310. Motivet: 31x49,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)
1284 7078 Färglitografi Horst Antes (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 70/100. Motivet: 63x92 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)
1284 7183 Färglitografi Johan Pettersson, hästar. Signerad, numrerad 36/150, -98mm: 16x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)
1284 8664 Färglitografi Johannes Vennekamp (f. 1935), Signerad, numrerad 53/100. Motivet: 62x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)
1284 7102 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 88/150, komposition. Motivet: 30x55 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)
1284 8071 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 102/360. Motivet: 27x47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:39)
1284 7153 Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 151/170, ca 73x52cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)
1284 7094 Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 126/310. Motivet: 46x61cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)
1284 8046 Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad. Motivet: 28x24cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)
1284 8189 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 33/50,1973. Motivet: 20x28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)
1284 7011 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, daterad 1972 AP. Motivet: 45x62 cm
1284 8069 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 128/380. Motivet: 55x42 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)
1284 8302 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 341/350. Motivet: 29x33,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:06)
1284 8657 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige, daterad 66, Signerad, numrerad 80/100,70x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)
1284 7154 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 39/180. Motivet: 76x56,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)
1284 7016 Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), Tyskland. Komposition. Signerad, numrerad 102/125. Motivet: 59x44 cm
1284 7178 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Klart Provtryck", Signerad, Dans, bladets mått: 57x40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)
1284 8139 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Drömhästen, daterad - 72, Signerad, numrerad 18/75. Motivet: 50x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)
1284 8176 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 81. Motivet: 16x16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)
1284 8190 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. PT, Kvinnor. Motivet: 60x39 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)
1284 7164 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser, PT. Signerad, -87. Motivet: 36x48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 4480 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 54/125. Motivet: 48x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)
1284 6445 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 3/36, Carl XII staty. Motivet: 47x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)
1284 6447 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 37/350, Visby ringmur. Motivet: 28x39 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)
1284 7118 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vårkväll Möja". Signerad, numrerad 115/310. Motivet: 24x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)
1284 7101 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vindgator", PT, Signerad. Motivet: 52x33 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)
1284 7123 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Interiör stuga, Shetland. Signerad, numrerad 120/160, ca 56x35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)
1284 7119 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Lommens bod Gillöga. Signerad, numrerad 343/350. Motivet: 27x44 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)
1284 7111 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, daterad 1962, PT, "från Möja". Motivet: 26x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:49)
1284 7079 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vårkväll i Gillöga. Signerad, numrerad 55/275. Motivet: 29x39 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)
1284 8435 Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. "Strömsborg". Signerad, numrerad 197/360. Motivet: 43x28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 7046 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. HC-upplaga, löst blad, signerad, bladets mått: 50x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)
1284 8018 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Skärgård. Signerad, PT. Motivet: 36x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8017 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Torg, signerad. Ej numrerad, 33x25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 6521 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 305/350. Motivet: 63x47cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)
1284 8308 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "The Antique Dealer". Signerad, numrerad 92/360. Motivet: 49x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)
1284 6005 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. "Blomsterflickan". Signerad, numrerad 120/275. Motivet: 71x46cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 7020 Färgserigrafi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Komposition. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 57x80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 8595 Fat 3 delar, Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 5,5-16,5cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)
1284 8169 Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Signerad. Diameter: 32cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:02)
1284 8588 Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Sverige. "Picknick", Rörstrand, 30x23cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)
1284 8172 Fat Tenn, Erik Krietz, Stockholm, 1770, Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)
1284 8617 Fåtölj 1940-taql
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:52)
1284 8182 Fåtölj design: Bruno Mathsson för Dux, Ingrid hög
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)
1284 8551 Fåtölj Safarimodell
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)
1284 8552 Fåtölj Safarimodell
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:34)
1284 8059 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)
1284 8060 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese. Fårskinn
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)
1284 8239 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 8701 Fickur med klockställ, metall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)
1284 8442 Fickur silver, bruttovikt: 87,6g. Zenith, Grand Prix Paris 1900,15 rubis, serienummer: 3463847, manuell. Diameter: 51mm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8700 Fickur silver, med klockställ i nysilver. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)
1284 8575 Figuriner 5 st, Goebel. Höjd: 10,5-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:44)
1284 8562 Figuriner 6 st, Bemålade. Höjd: 14-20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)
1284 6065 Fiskbestick 24 delar, Nysilver, Svensk spets, i Etui. Längd: 18-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)
1284 8539 Fotoramar diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:34)
1284 8542 Fotoramar ett par. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)
1284 8281 Fruktfat Glas, Reijmyre Glasbruk. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)
1284 8197 Fruktknivar 6 st. Tyskland. Handtag i silver (800). Längd: 17,5 cm, bruttovikt: 210 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)
1284 8531 Fruktskålar 2 st, Metall. Diameter: 44-50 cm, höjd: 17-22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)
1284 8573 Garderobsskåp 1900-taöets första hälft, bemålad, spegel. Bredd: 72 cm. Djup: 50cm. Höjd: 184 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)
1284 8255 Gitarr Furch Guitar. Längd: 105 cm
1284 8677 Glas 12st. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)
1284 8045 Glas 6+ 6 st. Höjd: 17-20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 6117 Glas 7 st, Hertig Karls glas, replika, Monogram CM (Carolus & Maria), Reijmyre Glasbruk, Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)
1284 8615 Glas Iittala, 11 delar. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1284 8650 Glas Orrefors, 9 + 8 st. Höjd: 10-13,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)
1284 8402 Glasservis 46 del ca. Höjd: 10-123 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)
1284 8316 Glasservis Johansfors Glasbruk, Karaff + 9st, glas. Höjd: 6,5-22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)
1284 8649 Glasservis Kosta, 23 delar. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)
1284 8589 Glasservisdelar 23 delar. Höjd: 9-21 cm
1284 8033 Glasskulpturer 18st, fåglar. Höjd: 10cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:43)
1284 8417 Golvlampa 1950-tal, trearmad. Höjd: ca 138 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)
1284 8422 Golvlampa 1970-tal, Ateljé Lyktan, Anders Persson, saknar raster. Höjd: 107 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)
1284 8490 Golvlampa Barockstil, trä. Höjd: 165 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)
1284 8425 Golvlampa mässing, Bergbom, G03. Höjd: 131 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:52)
1284 8414 Golvlampa mässing, Bergbom. Höjd: 145
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)
1284 8515 Golvlampa mässing. Höjd: 167 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)
1284 8122 Golvlampfot 50/60-tal. Höjd: 127 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)
1284 8145 Golvlampfot Krom. Höjd: 123 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)
1284 8391 Golvlampfot mässing. Höjd: 125cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)
1284 8621 Golvlampor ett par, Bergboms, mässing. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)
1284 8491 Golvlampor Ett par, Hemi, modell klot 1. Höjd: 132 cm ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 8492 Golvlampor Ett par, Luxus. Höjd: 140 cm ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)
1284 8614 Grafiskt blad Carl XV, 68x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8379 Grafiskt blad Ingemar Lööf (1929-2007), Sverige. Man med nät. Signerad, numrerad 91/100, daterad -52. Motivet: 20x16 cm
1284 7001 Grafiskt blad Karin Persson (1891-1971), Sverige. "Fughetta". Signerad, daterad 1956. Motivet: 24,5x18,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)
1284 8687 Gravyr Motivet: 29x23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)
1284 8489 Gungstol 1960-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)
1284 8025 Hallbyrå höjd: 72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)
1284 8409 Hängen 2 st, 18k guld, 1g ca. Längd: 2-44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:14)
1284 8576 Hängskåp bemålat, Bredd: 98 cm. Djup: 36cm. Höjd: 90cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)
1284 8186 Hylla 3 sektioner, Design: Peter J. Lassen för Montana + en sockel. Bredd: 70 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:12)
1284 8137 Ikoner 2 st, rizza i mässing, 27x22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:48)
1284 8560 Jardiniere Porslin. Längd: 23, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)
1284 8526 Jardiniere Porslin. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)
1284 8567 Jultallrik Rosenthal, Versace, 2000. Diameter: 31 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)
1284 8282 Kaffegods 6 del + 4 extra fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)
1284 8570 Kaffegods Rosenthal, "Chelsea", Nina Campbell, 11+ 3 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)
1284 8165 Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark, andrasortering. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 8133 Kaffekoppar 9 st, Vinranka, Gefle, 1920-tal, flytande blått. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)
1284 8183 Kaffeservis Lidköping/Karlskrona, ca 25 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)
1284 8157 Kaffeservisdelar 27 delar, Victoria China.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)
1284 8156 Kaffeservisdelar ca 50 delar, Hackefors.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)
1284 8648 Kaffeservisdelar Tyskland, 25 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8707 Kaffeskedar 12 st. Silver, Olga. Längd: 11 cm. Vikt: 155 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)
1284 8565 Kakfat på fot, Porslin. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:12)
1284 8064 Kanna + fat, bland annat Kina. Diameter: 16 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)
1284 8107 Kanna Monica Backström Kosta Boda. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)
1284 8317 Karaff Med 4st glas, "bridge", höjd: 13,5-23cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)
1284 8320 Karaff Med 4st glas. Höjd: 7,5-25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)
1284 8392 Karmstol Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:13)
1284 8240 Karmstolar Ett par, Ek, Barockstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)
1284 6189 Karmstolar ett par, senjugend, Ek
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)
1284 8132 Karta Norden, 47x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 8446 Kedjor silver. Vikt: 121,7g bland annat, armband, längd: 24-76cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)
1284 8163 Kelim Shiraz, 300x200 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)
1284 8533 Kina 2st delar, porslin. Höjd: 4,5-11,5cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)
1284 8005 Kista 1800-tal, Bredd: 166cm. Djup: 73 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:32)
1284 8216 Kista Furu. Bredd: 104, djup: 50 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:39)
1284 6431 Klädsel till myranstolar, 6 st, läder. Längd: 75cm. Bredd: 44cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:00)
1284 8470 Klaffbord sent 1800-tal, furu, Bredd: 52+ 2x27 cm. Djup: 109 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 6382 Koffert Indestracto Trunk, ca 1920-tal. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Längd: 100. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8418 Kopparkittel på ställning. Diameter: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)
1284 8120 Kopparstick Handkolorerat, Härfågel, ur Fågelbok av Anders Sparrman, 1800-tal, 32x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8697 Kristallvaser 3 st, omkring 1900. Höjd: 20-30 cm
1284 8256 Kuddfodral 2 st. Kelim, 45x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:05)
1284 8429 Lampbord 1950-tal, teak 7 koppar, diameter: 40, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8620 Lampbord England, Idegran. Bredd: 44, djup: 30 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:38)
1284 6350 Lampbord England. Bredd: 51. Djup: 51 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8299 Lampbord ett par, metall med glashyllor. Bredd: 47, djup: 42 cm, höjd: 62 cm
1284 8201 Lampbord med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)
1284 8061 Lampbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese. Diameter: 46, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)
1284 8026 Lampbord / nattduksbord Ett par, England idegran. Bredd: 51 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)
1284 8202 Lampetter ett par, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:18)
1284 8574 Lavoar Bemålad, Bredd: 88 cm. Djup: 53 cm, höjd: 100cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:57)
1284 8126 Laxbräda längd: 90 cm
1284 6531 Leksakshäst textil, Indien. Höjd: 98 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)
1284 8252 Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Mao, 1969. Signerad, numrerad 10/20. Motivet: 34x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:41)
1284 7151 Litografier 4 st. Eric Hansen, numrerade och signerade, 1975. Motivet: 30x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)
1284 8142 Ljuskrona diameter: 18 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:34)
1284 8416 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:57)
1284 6036 Ljuskrona Höjd: 50ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)
1284 8203 Ljuskrona höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)
1284 8415 Ljuskrona Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:19)
1284 8228 Ljuskrona Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 8015 Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:45)
1284 8117 Ljuslampetter Ett par, mässing, järn. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 8546 Ljuslyktor ett par, mässing och glas, design: Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 53-55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8568 Ljusstakar 2 par, Tenn. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 8324 Ljusstakar 2 st, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 35-40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 6081 Ljusstakar 2 st, snarlika, 1800-tal, mässing. Höjd: 18cm.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)
1284 8073 Ljusstakar 3 par, nysilver. Höjd: 13-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1284 8524 Ljusstakar 5 st, Bemålade. Höjd: 35-37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:47)
1284 8523 Ljusstakar 5 st, bemålade. Höjd: 36-41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)
1284 8500 Ljusstakar 6 st, Skultuna. Höjd: 4-8,5cm, med etui.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:12)
1284 8527 Ljusstakar ett par, Bemålat, Trä. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:41)
1284 8656 Ljusstakar ett par, Boda. Höjd: 26 cm
1284 8076 Ljusstakar Ett par, Empirestil. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8135 Ljusstakar Ett par, Gusum. Höjd: 18 cm
1284 6155 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)
1284 8540 Ljusstakar ett par, Porslin. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:29)
1284 8012 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 10 cm, bruttovikt: 460 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:56)
1284 8154 Ljusstakar Ett par, Skultuna. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8498 Ljusstakar Ett par, Svenskt Tenn. JL Hultman. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)
1284 8087 Ljusstakar Ett par, Ten, 1933. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:41)
1284 6196 Ljusstakar mässing. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)
1284 8566 Ljusstake Gustavberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Juliana. Höjd: 16 cm
1284 8086 Ljusstake mässing. Julgran, Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 6192 Lockurna höjd: 52 cm ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)
1284 8151 Luktflaskor Kina. Höjd: 6,5-8cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)
1284 8234 Malmkrona höjd: 98 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)
1284 6355 Matbestick silver, handtag i pärlemo. Bruttovikt: ca 180g. Längd: 21,5-26cm, med etui
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:36)
1284 6553 Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen, Bredd: 180 cm. Djup: 120 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)
1284 8448 Matsalsgrupp 11 delar, Asien, bord+ 8 stolar+ 2 karmstolar
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)
1284 8433 Matsalsgrupp 5 delar, 50/60-tal, teak, Bor. Längd: 120 + 2x40, djup: 82 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1284 8327 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, 4 stolar+ bord, + 3 ilägg x50. Diameter: 110, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)
1284 8624 Matsalsgrupp 7 delar, bord + 6 stolar. Diameter: 115 cm + 3 ilägg a 48 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)
1284 8155 Matservis 46 delar, Lidköping
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)
1284 8285 Matservis 56 delar, Rörstrand.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:03)
1284 8277 Matservis 59 del ca, Maria, Rosenthal
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:39)
1284 8134 Matservis 60 del ca, Bavaria
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)
1284 6434 Matservis Gustavsberg, Hagtorn, ca 60 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)
1284 8647 Matservisdelar Tyskland, ca 45 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)
1284 6302 Matta Baotou, Kina, 1800-tal, ca 60x126 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)
1284 8146 Matta kelim, 126x160
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)
1284 8258 Matta Kelim, fd sadelväska, ca 127x150 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:08)
1284 8333 Matta Kina, 164x243 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)
1284 8477 Matta orientalisk, "Livets träd", 126x182 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)
1284 8196 Matta orientalisk, 102x300 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)
1284 8487 Matta orientalisk, 108x168 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)
1284 8666 Matta orientalisk, 120x170 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)
1284 8337 Matta orientalisk, 130x157 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:31)
1284 6405 Matta Orientalisk, 142x92cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)
1284 8488 Matta orientalisk, 147x242 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)
1284 8672 Matta orientalisk, 150x240 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)
1284 8194 Matta orientalisk, 183x276 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:19)
1284 8671 Matta orientalisk, 202x292 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 8198 Matta orientalisk, 300x387 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)
1284 8673 Matta orientalisk, 69x100 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1284 8335 Matta orientalisk, 71x124 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8484 Matta orientalisk, 88x137 cm
1284 8667 Matta orientalisk, 90x120 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:34)
1284 8162 Matta orientalisk, Antik, Somak, 205x140 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:43)
1284 8479 Matta orientalisk, galleri, 104x325 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)
1284 8482 Matta orientalisk, Galleri, 82x280 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8485 Matta orientalisk, Galleri, 83x305 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)
1284 8669 Matta orientalisk, Galleri, 87x300 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)
1284 8670 Matta orientalisk, Galleri, 87x383 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:15)
1284 6376 Matta orientalisk, Galleri, 92x337 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:17)
1284 8478 Matta orientalisk, Galleri, Figural, 86x380 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)
1284 8159 Matta orientalisk, Hamadan, 150x103 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:01)
1284 8668 Matta orientalisk, Kerman, 200x325 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)
1284 8007 Matta orientalisk, Pakistan, Bochara. 334x251 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)
1284 8412 Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 223x322 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:26)
1284 8495 Matta Röllakan, 140x193 cm
1284 8480 Mattor Ett par, Kina, 69x140 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:27)
1284 8583 Mattor orientaliska, Ett par, 70x97 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:08)
1284 8387 Medaljer 7 st, modell äldre. Diameter: 3,5-8,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)
1284 8680 Miniatyrer 4 st, bland annat, Jenny Lind, Mozart. Motivet: 4x3-8x6,5cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)
1284 8705 Miniatyrvas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 3,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:13)
1284 8085 Modellskepp Danmark. Längd: 104, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:03)
1284 6397 Nallar 2 st. Proveniens familjen Bernadotte af Wisborg. Höjd: ca 40 cm
1284 8432 Nattygsbord Ett par, med låda. Bredd: 36, djup: 46 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)
1284 8557 Nattygsbord med låda, teak, Bredd: 46cm. Djup: 34cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:01)
1284 8643 Nötknäppare 2 st, trä. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8217 Notställ mahogny. Längd: 58, djup: 34 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)
1284 8038 Ölglas 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)
1284 8587 Oljemålning Achille Borchi (1927-1965), Sverige. Signerad, daterad -60. Olja på duk, 55x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)
1284 8149 Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. "Vekerum". Signerad. Olja på duk, 23,5x32cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)
1284 8081 Oljemålning Albert Huyot (1872-1968), Frankrike. Husgavlar. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, 59x79 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)
1284 8177 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 28x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)
1284 8632 Oljemålning Åstrand, Porträtt. Signerad. Olja på duk, 52x37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 8016 Oljemålning Birger Birger-Ericsson, Ballongförsäljerskan. Signerad. Olja på pannå, 127x60 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:40)
1284 8585 Oljemålning Björn Forsman (1917-1990), Sverige. Azalea. Signerad. Olja på duk, 59x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 8288 Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)
1284 8099 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Fuga". Signerad. Olja på trä (bordsskiva), 50x110 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:10)
1284 8101 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Fritt efter Bonnard, monogramsignerad. Olja på duk, 81x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 8103 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 8360 Oljemålning Carl R Saxild. Avenyn, Göteborg. Signerad. Olja på duk, 37x47 cm
1284 8605 Oljemålning Christina Greger (f. 1953), Sverige. "Blåsippsmåne". Signerad. Bemålad ram. Olja på duk, ramens yttermått: 60x49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)
1284 8105 Oljemålning Conny Ahlgren, Båt, signerad. Olja på duk, 60x87 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:25)
1284 8106 Oljemålning Conny Ahlgren, Skärgårdsbåt, signerad. Olja på duk, 58x100 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)
1284 8682 Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. "Höstkväll Funäsdalen". Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 62x96cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:23)
1284 8684 Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. "Vårsol Tänndalen". Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 31x43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)
1284 8683 Oljemålning Edvin Bodin (1898-1965), Sverige. Signerad, 1955. Olja på pannå, 35x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:31)
1284 8187 Oljemålning Edward Rich, Country store, signerad. -82. Olja på duk, 40x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:30)
1284 8606 Oljemålning Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. Interiör. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)
1284 8594 Oljemålning Einer Ploug (1914-1983), Danmark. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 66x96 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)
1284 8675 Oljemålning Ella Raymond (f. 1960), Sverige. "Gotland". Signerad. Olja på duk, 140x95, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:50)
1284 8688 Oljemålning Elsa Flensburg (1891-1982), Sverige. Stilleben. Signerad, 1943. Olja på pannå, 37x46cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8507 Oljemålning Fartygsporträtt, K Koster, Amsterdam-Holland, 1953, Leckö. Signerad. Olja på duk, 40x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 8020 Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 23x22,5cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)
1284 8395 Oljemålning G Charpentier, Hamn, Dieppe, 1920 sign. Olja på pannå, 40x31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:59)
1284 6074 Oljemålning G Widgren, Landskap skymning. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, oramad, 40x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:25)
1284 8092 Oljemålning Gösta Berg (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -85. Olja på duk, 55x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:41)
1284 8113 Oljemålning Gunnar Asplund, Slottet, signerad. Olja på duk, 35x67 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:59)
1284 8093 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)
1284 8021 Oljemålning Håkan Carlström. Signerad, 1967. Olja på duk, 37x45cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:59)
1284 5537 Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 8084 Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Självporträtt, 83x38. Olja på duk, Signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)
1284 8309 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. "två figurer, Frankrike", signerad. Olja på pannå, 38x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)
1284 8175 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Olja på pannå, signerad, 21x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)
1284 8383 Oljemålning J Bodenstam, Flicka, Signerad -41. Olja på pannå, 49x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:55)
1284 8313 Oljemålning Jerzy Klat, Barn på äng. Signerad. Olja på duk, 61x93 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:44)
1284 8314 Oljemålning Jerzy Klat, Väg med häst och vagn. Olja på duk. Signerad. 61x93 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:23)
1284 8351 Oljemålning Johan Boström, marin. Signerad. Olja på duk, 31x56 cm
1284 8686 Oljemålning Johan Castberg. Signerad, 1944, utsikt från Södermalm. Olja på pannå, 54x65cm
1284 1359 Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Gubbar. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:00)
1284 8586 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 85. Olja på duk, 47x81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:03)
1284 8150 Oljemålning John Carlsson (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad 1963. Olja på pannå, 37x45cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)
1284 4123 Oljemålning Josef Malmberg (1836-1874), Sverige. Man. Olja på pannå, 56x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8518 Oljemålning Jozef Golab, Krakow, signerad. Olja på pannå, 16x22
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:49)
1284 8098 Oljemålning Kopia efter Bruno Liljefors, Tjäder. Ej signerad. Olja på duk, 68x93 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 8582 Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 72x50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)
1284 8306 Oljemålning Kurt Börjeson (1927-1990), Sverige. Signerad, daterad 55, stadsmotiv. Olja på pannå, 60x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)
1284 8381 Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge, Signerad. Olja på duk, 50x68 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)
1284 8342 Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Ängesvåg, Gotland. Signerad. - 86. Olja på duk, 93x72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:49)
1284 6004 Oljemålning Lars Greger, Motiv från Fårö. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:20)
1284 6152 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Olja på pannå. Signerad, 51x16,5cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)
1284 6153 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Sydländskmotiv. Signerad. Olja på pannå, 14x26cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)
1284 8633 Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Klippor. Signerad. Olja på duk, 71x127 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)
1284 8427 Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, 126x96 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 8310 Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad. Olja på duk, 26x21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)
1284 8204 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Karoliner till häst. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)
1284 8447 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Liggande modell. Ej signerad. Olja på pannå, 15x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:06)
1284 8205 Oljemålning Oidentifierad konstnär, stilleben, osignerad. Olja på duk, 53x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)
1284 8129 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar. Signerad D Willyson-Olsson. Olja på duk, 55x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)
1284 8611 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med get. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 18x24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)
1284 8095 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Fartyg. Olja på duk, 31x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:14)
1284 8130 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rom 1925. Signerad JWC. Olja på pannå, 36x22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:15)
1284 8377 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad -44, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 53x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)
1284 8378 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Bodenstam, Blomster. Olja på duk på pannå, 45x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:51)
1284 8430 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Skogh, Kust. Olja på duk, 87x145 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 8609 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 49. Olja på pannå, 45x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)
1284 8031 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap. Olja på duk, 30x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)
1284 8111 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Häst och vagn. Olja på pannå, 27x33 cm
1284 6260 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Olja på pannå, 80x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)
1284 8053 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kvinnor vid strand. Olja på pannå, 40x94 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)
1284 8598 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 14x29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:35)
1284 8685 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 34x40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)
1284 8193 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 38x28cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)
1284 8055 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsvy, monogramsignatur. Olja på duk, 21x23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:06)
1284 8068 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 98x66 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:57)
1284 8094 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Väderkvarn. Ej signerad. Olja på pannå, 38x28 cm
1284 8610 Oljemålning Örjan Sandenor (f. 1946), Sverige. "Ölands stenar". Signerad. Olja på duk, 25x30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 8127 Oljemålning Revesz, Porträtt, signerad. Olja på duk, 68x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8070 Oljemålning S Nyman, Stockholm, signerad. Olja på duk, 50x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)
1284 8318 Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Skog. Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 45x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)
1284 8329 Oljemålning Stig Lundqvist, Fåglar. Olja på pannå, signerad. 55x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)
1284 8305 Oljemålning Sven-Åke Lindengren (Ess-Å) (f. 1929), Sverige. "Från skärgården". Signerad, daterad ESS-Å 1972. Olja på duk, x4,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)
1284 8375 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, ej ram, 46x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:37)
1284 6017 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 46x60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8600 Oljemålning Vasili Levi (1878-1954), Ryssland. Kust. Signerad. Olja på pannå, 26x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:07)
1284 8629 Oljemålning W F Smith Skymning. Signerad. Olja på duk, 49x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)
1284 8054 Oljemålningar 2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 15x16 cm
1284 8173 Oljemålningar 2 st, Knut Janson (1882-1966), Sverige. Signerade. Olja på pannå, 19x30 respektive 32x41 cm
1284 8607 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. "Havets öga". Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, 49x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)
1284 8128 Oljemålningar 2 st, Ove Jepsen (f. 1934), Danmark. Komposition. Signerad. Olja på pannå, ca 50x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)
1284 8090 Osthyvel modell Konge/Acorn, Johan Rohde för Georg Jensen, Danmark. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)
1284 8361 Parti koppar 8st delar. Höjd: 13-15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:49)
1284 8411 Parti kuriosa bland annat silver, diverse. Vikt: ca 20 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)
1284 8541 Parti nysilver 4 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 8463 Pelarbord 4 st. Höjd: 60-77 cm
1284 8398 Pelarbord mahogny, Bredd: 68 cm. Djup: 52cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)
1284 8468 Pelarbord mahogny, med låda, Bredd: 49cm. Djup: 37 cm, höjd: 75cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)
1284 8454 Pelarbord mahogny. Diameter: 43, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:21)
1284 6059 Penselvas Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)
1284 8499 Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)
1284 8475 Piedestal Gustaviansk stil, med stenskiva, Längd: 32 cm. Djup: 32cm. Höjd: 109 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:48)
1284 8455 Piedestal höjd: 82 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:02)
1284 8456 Piedestal höjd: 90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)
1284 8275 Piedestal Kina. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1284 8461 Piedestal med stenskivor, Längd: 27 cm. Djup: 27 cm, höjd: 65cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:54)
1284 8458 Piedestal Metall. Höjd: 73, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:06)
1284 8293 Piedestal Morian, trä, bemålad. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:21)
1284 8452 Piedestaler 2 st, med stenskiva, Längd: 25cm. Djup: 25cm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)
1284 8464 Piedestaler 2 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 99 cm ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:30)
1284 8370 Pläd Tidstrand, 220x220 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:40)
1284 8371 Pläd Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Blå. 110x63cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)
1284 8537 Potta Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Diameter: 22 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:16)
1284 8200 Pottskåp Bemålat. Bredd: 410, djup: 37 cm, höjd: 70 cm
1284 8125 Provdocka Diana, Ställbara mått
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)
1284 8363 Ram förgylld, 80x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:39)
1284 8052 Ram ramens innermått: 51x78 cm
1284 6372 Ramar 3 st, mått: 31x45,5cm, 40,5x30cm, 32x41,5cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)
1284 8473 Salongsbord Gustaviansk stil, intarsia och mässingsdekor. Bredd: 68cm. Djup: 46 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)
1284 8006 Salongsbord Karl Johanstil, mahogny. Diameter: 105 cm. Höjd: 77cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:36)
1284 8449 Salongsbord Nyrokokostil, mahogny, Bredd: 86 cm. Djup: 66cm, höjd: 74cm
1284 8346 Salongsbord valnöt, Bredd: 90 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 75cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:51)
1284 6124 Saltkar 3 st, silver, England, London & Birmingham. Höjd: 3-4 cm. Vikt: ca 150g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:28)
1284 8561 Samekåsor 23 delar, + 2st skålar, 2st benarbete. Längd: 7-20 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:45)
1284 6238 Sameknivar 3 st. Signerade. Längd: 22-40cm, med fodral
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:27)
1284 8548 Sameknivar 6 st, med fodral. Längd: 9-23cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:55)
1284 8544 Sameknivar 7st, med fodral. Längd: 20-27cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)
1284 8241 Satsbord 3 delar, England. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:51)
1284 8385 Satsbord 3 delar, Gustaviansk stil, med kakelplattor. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)
1284 8689 Satsbord 3 delar, orientalisk. Bredd: 50 cm. Djup: 34 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)
1284 8014 Satsbord 3 delar. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:28)
1284 4385 Sekretär med stol, mahogny, Bredd: 98 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 114 cm, nyckel finns
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:27)
1284 7052 Serigrafi Björn Carlén (f. 1935), Sverige. "Under Tystnad". Handkolorerad. Signerad, numrerad 18/52, daterad 1979. Motivet: 41x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:09)
1284 8235 Serveringsbord glas och mässing, Bredd: 62cm. Djup: 45 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)
1284 8388 Serveringsvagn mahogny. Längd: 96 cm
1284 8079 Servisdelar 25 delar, Foglia, Villeroy & Boch. Diameter: 20-26 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)
1284 8051 Servisdelar 34 delar, Albertina, Villeroy & Boch
1284 8138 Servisdelar 56 delar, Wexiö, Gustavsberg
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)
1284 8268 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 60 del ca, Arabia
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:58)
1284 8525 Servisdelar Rosenthal, Classic, ca 60 del
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:56)
1284 8208 Sextant Hamburg, C. Plath, Hamburg i låda. Längd: 31 cm. Djup: 30 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:47)
1284 5512 Sideboard Rokokostil, nutida. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 76 cm
1284 8616 Sideboard Teak, 1960-tal. Längd: 183, djup: 43 cm, höjd: 88 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)
1284 8645 Silver diverse, 15 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)
1284 8444 Silvermynt silver. Vikt: 231g. Bland annat, brosch. Diameter: 32-81mm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 8699 Sittdyna + textil, Magnolia, Baker, 120x170 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:17)
1284 8528 Skål + 4st äggkoppar. Diameter: 7-9cm
1284 8637 Skål + fat, Kina. Diameter: 10-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:47)
1284 8170 Skål Kosta Boda. Diameter: 25cm
1284 8032 Skål Kristall. Diameter: 20cm, höjd: 12cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)
1284 8050 Skål Orrefors. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:55)
1284 8077 Skål Rörstrand. Längd: 52 cm ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:19)
1284 8336 Skål Sent 1800-tal, mässing / snäcka. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:46)
1284 6282 Skål sterlingsilver, CG Hallberg, 1959, Längd: 15 cm. Djup: 10cm. Höjd: 7cm. Vikt: 145g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:38)
1284 8590 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:17)
1284 6454 Skålar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Varité och Thalia, Gustavsberg. Höjd: 6,5-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 8571 Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 7-10cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:19)
1284 8044 Skålar 3 st, kinesiska. Diameter: 12-15cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:23)
1284 8213 Skänk Furu, omkring 1900. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 123 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:42)
1284 8520 Skåp mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 82, djup: 51 cm, höjd: 145 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)
1284 6469 Skrivbord England, mahogny. Bredd: 137, djup: 76 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)
1284 8494 Skrivbordslampa Luxo, plåt. Längd: ca 120 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:48)
1284 8047 Skulptur 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hästar. Höjd: 9-11cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:08)
1284 8536 Skulptur Ängel, Norrtälje keramikstudio. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)
1284 6092 Skulptur Äpple, ej signerad, glaserad keramik. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:20)
1284 8641 Skulptur brons, Fågel. Höjd: 1. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:02)
1284 8359 Skulptur efter Milo, Kvinna, brons, nutida. Höjd: 27 cm med sockel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:46)
1284 8522 Skulptur Goebel, Ängel. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:11)
1284 8261 Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 8001 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 22/25. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)
1284 8532 Skulptur Katt, USA. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)
1284 8078 Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Elefant, Teak. Höjd: 13 cm
1284 8195 Skulptur Kvinna. Jugend, brons. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:57)
1284 8366 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. För WWF, Säl. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:37)
1284 8581 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Höjd: 20 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
1284 8367 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Utter ur Utrotningshotade djur, limiterad upplaga om 2500 exemplar för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1980. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 8368 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Visent ur Utrotningshotade djur, limiterad upplaga för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1978. Etikettmärkt. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 22,5 cm. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)
1284 8564 Skulptur Porslin, Rosenthal. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8152 Skulpturer 2 st, Buddha. Höjd: 11-20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:54)
1284 6088 Skulpturer 3 st, Kina, nutida. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)
1284 6122 Skulpturer Ett par, bergsten, Man & Kvinna, keramik. Höjd: 12 ca
1284 8550 Skulpturer ett par, Porslin, Änglar. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:40)
1284 8646 Skyslev silver, England, 1800-tal. Längd: 32 cm, bruttovikt: 40 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:04)
1284 8638 Snusflaskor 5 st, Kina, höjd. 6-8,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:35)
1284 8445 Soffbord Butlers tray. Bredd: 102. Djup: 80 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)
1284 8330 Soffbord Krom/glas, nutida. Bredd: 70 cm. Djup: 70cm, höjd: 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:33)
1284 8350 Soffbord med stenskiva, Bredd: 140 cm. Djup: 80 cm, höjd: 49cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:05)
1284 8262 Soffbord med tidningshylla, 1950-tal. Bredd: 108, djup: 58 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:09)
1284 8029 Soffbord med tidningshylla, Art Déco, 54x54. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:01)
1284 8401 Solspegel diameter: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:08)
1284 8112 Spegel 117x61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 8072 Spegel 48x28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)
1284 8636 Spegel 80x59 cm
1284 8469 Spegel bemålad, 150x63 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:50)
1284 8206 Spegel Gustaviansk stil, ca 117x48cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:09)
1284 6520 Spegel höjd: 133cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 8347 Spegel Karl Johan, 129x55 cm
1284 8315 Spegel mahogny, Karl Johanstil, 130x67 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)
1284 8622 Spegel mässing. Glasmäster Markaryd, Nummer 134, Diameter: 56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:04)
1284 8451 Spegel rokokostil, 80x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:46)
1284 8211 Spegel Skeppsventil, mässing. Diameter: 47cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:50)
1284 8376 Spegel Slipat glas, 82x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:53)
1284 8263 Spegel Teak, 104x43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:38)
1284 8083 Spegel Teak, 54x54 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:15)
1284 8264 Speglar ett par. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:34)
1284 8062 Spelbord Längd: 95cm. Djup: 46cm, höjd: 74cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:22)
1284 8543 Speldosor 2 st, Goebel. Höjd: 16 cm
1284 6480 Stol allmoge, furu
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:54)
1284 8043 Stol höjd: 96cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 8558 Stol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen, Danmark
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:33)
1284 6556 Stolar 10 st, senempire, (9 + 1 st)
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)
1284 8247 Stolar 4 st, Rokokostil
1284 8618 Stolar 4 st, Teak, AB Linde Nilsson
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 21:02)
1284 6473 Stolar 5 st, 1890-tal, Rottingsits
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:02)
1284 8384 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
1284 8354 Stolar 8 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 8011 Stolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Modell 69, Aalto Möbler. Björk och björkfaner. Stämpelmärkta "AALTO MÖBLER Svensk Kvalitetsprodukt". Sitthöjd ca 44 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:39)
1284 8276 Stop Tenn, med medalj. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:12)
1284 8623 Stringhyllor 3 modeller, 7 hyllplan. Bredd: 58-78 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)
1284 8267 Taburett Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 44 cm
1284 8271 Taburett Karl Johan, mahogny. Längd: 54 cm, djup: 36 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:32)
1284 8269 Taburett Karl Johanstil, mahogny. Längd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:20)
1284 8040 Tågset 5st delar, Märklin. Längd: 11-21cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:24)
1284 8493 Takarmatur 1960-tal, glas och teak. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:35)
1284 8399 Takarmatur 3 st, mässing, glas. Höjd: 21-30 cm
1284 8124 Takarmatur Fog & Morup. Diameter: 36 cm, höjd: 27 cm ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:17)
1284 8296 Takarmatur Funkis. Höjd: 53 cm
1284 8123 Takarmatur höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:31)
1284 8453 Takarmatur med prismor. Diameter: 18. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:56)
1284 8428 Takarmatur med prismor. Diameter: 22, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:03)
1284 8238 Takarmatur nutida, mässing och glas. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:29)
1284 8041 Takarmatur Pialampan, Tore Ahlsén (1906-1991), Gärsnäs. Tyg. Diameter: 73 cm. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:16)
1284 8521 Takarmatur Prismor. Diameter: 48 cm
1284 6351 Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:31)
1284 8420 Takarmaturer 2 st, Carl Thore. Diameter: 40-52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:22)
1284 8569 Tallrikar 12 st, Rosenthal, "Chelsea", Nina Campbell, Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 8554 Tamburmajor Fagerhult. Höjd: 180 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:52)
1284 8519 Tamburmajor höjd: 187 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:42)
1284 8297 Tavla Kork, Orientalisk, 23x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:30)
1284 8437 Teckningar Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. 6 st, Strandbilder, 1983. Saminramade, blyerts. Bladets mått: 12x18, ramens innermått: 55x50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:16)
1284 8074 Tekoppar 6 st, Johnson Bros, England
1284 8027 Terrin Capodimonte. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:01)
1284 6274 Terrin med lock Meissen, II-sortering. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:18)
1284 8013 Teservis 25 delar, Royal, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 8572 Teservis Rose, ca 25 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)
1284 8626 Textiltavla Bonad, 63x153 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:36)
1284 8593 Toilettbordsuppsats Glas/nysilver. Diameter: 5-20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)
1284 8364 Tomtar 6 st. Gips, omkring 1900, " God Jul". Höjd: 17,2 tomtar med lagning
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:10)
1284 8653 Träskulpturer 3 delar. Höjd: 16-21 cm
1284 8628 Träsnitt 3 st, Japan. Motivet: 39x26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:11)
1284 8121 Träsnitt Japan, 1900-tal, Geisha, 57x28 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:42)
1284 8362 Tusch signerad, Lindstrand, "Tänkaren", 25x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:53)
1284 8311 Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 70,35x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:18)
1284 8002 Tuschteckningar Roger Welch (f. 1946), USA. 4 skisser till ”Ewert Stenmark – Stockholm, Sweden Project”, tuschteckningar, 1974 + triptyk ”Grand Mother Ida…” 1972 (3 fotografier)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:11)
1284 8407 Tygkarta Holland / Belgien / Frankrike och Tyskland, Militär, 73x73 ca
1284 8274 Väggarmaturer Ett par, Hemi. Djup: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:33)
1284 8424 Vägglystrar ett par. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:25)
1284 8579 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, 22,5x22,5cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:07)
1284 6287 Väggskulptur keramik, Sven Lundquist, 10x12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:53)
1284 8693 Väggtelefon längd: M. Ericsson, modell äldre, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:26)
1284 8694 Väggtelefon längd: M. Ericsson, modell äldre, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:35)
1284 8153 Väggur Holmia. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:05)
1284 8042 Vagnslyktor ett par, mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)
1284 8058 Värja längd: 93 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:28)
1284 8706 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:52)
1284 8549 Vas Keramik. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:26)
1284 8655 Vas Kristall, med silvermontering. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:45)
1284 8545 Vas Rosenthal, Designers Guild. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:23)
1284 8644 Vas silver, Tore Eldh, 1971. Höjd: 17 cm, vikt: 130 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:53)
1284 8483 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Signerad, kristall, 1950-tal. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:24)
1284 8225 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Guldcarrara, Gustavsberg. Stengods, vitt cararragods med gulddekor. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:10)
1284 8075 Vaser + fat, Bo Fajans, Eva Dahlskog. Höjd: 17 cm, diameter: 21 cm
1284 6085 Vaser 2 st, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Octagon, Gustavsberg. Ej signerade. Höjd: 10-30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:07)
1284 8356 Vaser 2 st. Kina. Höjd: 16 - 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:43)
1284 8661 Vaser Ett par, England. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:49)
1284 8357 Vaser Ett par, Satsuma, Japan. Höjd: 23 cm
1284 8144 Vaser Ett par, sent 1800-tal. Höjd: 26 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:51)
1284 5279 Vikskärm Japan, 4 delar, bemålad, höjd, 88. Bredd: 4x38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:04)
1284 8651 Vin/likörglas 12+ 11 st, Orrefors. Höjd: 13-16 cm
1284 8136 Vinglas 11 st. Höjd: 20 cm
1284 8652 Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:32)
1284 8503 Vinglas 8 st, Orrefors, Silvia. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:14)
1284 8248 Vinställ metall. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:29)
1284 8294 Vitrinskåp Art Déco, Bredd: 113 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 115 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:58)
1284 8450 Vitrinskåp på benställning, Bredd: 67cm. Djup: 28cm, höjd: 116cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:21)
1284 8659 Ytterfoder + jardiniere, 4 delar, Frazarte Classic. Höjd: 17-22, längd: 50 cm, diameter: 20-26 cm
1284 8559 Ytterfoder 4 st. Höjd: 12-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 19:44)
1284 8147 Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm, Höjd: 13 cm, (storlek 3)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:36)
1284 8553 Ytterfoder Jugend. Diameter: 24, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 18:03)
1284 6450 Ytterfoder nutida. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 oktober 2019 20:44)