Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 mars 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1242 1073  Affisch Albert Engström (1869-1940), Sverige. Kräftor kräva dessa drycker, 52x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:08)

1242 2155  Akvatint / etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Interiör med stort fönster. Signerad, daterad -53, löst blad, motivet: 23,4x30,5 cm. Ffgk -54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:41)

1242 2202  Akvatint / etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Kaffekvarnen. Signerad, daterad -54,281/310, löst blad. Motivet: 20,5x29,5, Fib

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:47)

1242 1411  Blandteknik Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective japonaise, No 458, signerad, bladets mått: 34x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:39)

1242 2136  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad EA XVI/XXV, bladets mått: 77x57 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:02)

1242 2166  Etsning Åke Johansson. Signerad, daterad 1982,75/100 "Cirkusbild No 4". Motivet: 31x24

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:12)

1242 2197  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Vicke Andrén", 1918, signerad. Motivet: 19,8x29,5 cm, löst blad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:04)

1242 2168  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1917, Zappo, signerad. Motivet: 20,6 x18, Hjert & Hjert 283, Asplund 278

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:54)

1242 2140  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Flicka med hatt, signerad. Motivet: 17,3x15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:02)

1242 2143  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Stadsmotiv, signerad. Motivet: 19,3x14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:08)

1242 2076  Etsning Efter Zorn, sign i tryckplåt, "Carl Snoilsky". Motivet: 7,5x5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:33)

1242 2144  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Modell, signerad, PT. Motivet: 20,5x14,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:10)

1242 2051  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Waldemarsudde, 44/280. Motivet: 27x31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:12)

1242 2033  Etsning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Signerad, numrerad 25/310, daterad 1952-56, ca 24x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:07)

1242 2089  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, daterad 1993,20/99. Motivet: 63x49, Porträtt av Ryno Friberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:05)

1242 2149  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad, daterad i plåten: 1914. Motivet: 25x17,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:20)

1242 2049  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Elefant. Signerad, numrerad 5/20. Motivet: 48x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:41)

1242 2020  Färgetsning C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 27/40. Motivet: 61x43 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:47)

1242 2134  Färgetsning Felix Hatz (1904-1999), "Bubblan". Signerad, daterad 1967, numrerad 6/20. Motivet: 49x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:46)

1242 2048  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 35/60. Motivet: 38x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:39)

1242 2015  Färgetsning Sten Eklund, AP, signerad. Motivet: 12x8,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:33)

1242 2079  Färgkrita på litografi Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Signerad, daterad 1954, bladets mått: 33x52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:40)

1242 2046  Färglitografi 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm, 290-upplaga, signerad. Motivet: 28x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:51)

1242 2162  Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Motivet: 31x23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:00)

1242 2172  Färglitografi 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 89/100. Motivet: 40x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:33)

1242 2008  Färglitografi Åke Arenhill (f. 1920), Sverige. Figurer, Signerad. Motivet: 37x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:50)

1242 2019  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Storkyrkobrinken, Gamla Stan. Signerad, numrerad 615/770. Motivet: 37x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:18)

1242 2139  Färglitografi Alf Olsson, "Dagsländan", signerad, PT -72. Bladets mått: ca 71x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:12)

1242 2152  Färglitografi Alf Olsson, "Svart huvud". Signerad, daterad 1970, PT. Motivet: 49x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:31)

1242 2187  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga, signerad. Motivet: 56x86

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:08)

1242 2022  Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Signerad, numrerad 30/150, bladets mått: 75x57 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:11)

1242 2093  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Kvinna i solen. Signerad, numrerad 183/260. Motivet: 39x52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:40)

1242 2173  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 140/360. Motivet: 36x56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:35)

1242 2100  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 74/100. Motivet: 45x58

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:47)

1242 2113  Färglitografi Bengt Olson, komposition. Signerad, numrerad 69/200. Motivet: 48x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:17)

1242 2029  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Blidösund. Signerad, daterad 1984, ej numrerad. Motivet: 36x46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:02)

1242 2037  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, daterad 2000,203/360. Motivet: 40x46

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:20)

1242 2038  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Gröna Lund. Signerad, daterad 2000. Bladets mått: 58x45 cm, löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:25)

1242 2040  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Waxholmsbåtar. Signerad, numrerad 344/360. Motivet: 36x50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:27)

1242 2151  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -91, numrerad 1/270. Motivet: 61x44

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:32)

1242 2161  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Monogramsignerad, 88/170. Motivet: 38x28

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:33)

1242 2189  Färglitografi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 101/450. Motivet: 60x78 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:30)

1242 2101  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. "Serenite". Signerad, daterad 2001,22/25. Motivet: 93x137 cm (rammått 127x167 cm)

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:24)

1242 2002  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. EA-upplaga. Signerad, daterad 1958. Motivet: 36x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:47)

1242 2009  Färglitografi Einar Höste (f. 1930), Sverige. Komposition, P53. Signerad, daterad -85, bladets mått: 26x34

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:51)

1242 2185  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 100/360. Motivet: 46x56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:04)

1242 2097  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 244/360, bladets mått: 54x72 cm, löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:08)

1242 9074  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben, signerad. Motivet: 55x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:50)

1242 2084  Färglitografi Erik Olson, 253/310. Signerad, daterad 1967, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:42)

1242 2005  Färglitografi Gertrude Hermes (1901-1983), Storbritannien. Stonehenge. Signerad, numrerad 25/50. Motivet: 60x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:36)

1242 2183  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. EA-upplaga, "Söndagspromenad på Strandvägen", signerad. Motivet: 43x60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:01)

1242 2182  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 237/240. Motivet: 43x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:53)

1242 2007  Färglitografi Gunnar Johnsson, "Nätlagaren". Signerad, numrerad 13/75, Motivet. 24x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:44)

1242 2096  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 108/360, bladets mått: 58x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:05)

1242 8157  Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), tusen och en natt. Signerad i trycket. Juni -50, Bladets mått: 42x88

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:02)

1242 2178  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 127/290. Motivet: 28x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:46)

1242 2177  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 203/250. Motivet: 29x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:44)

1242 2103  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Ängel. Signerad, numrerad 234/360. Motivet: 73x62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:44)

1242 8139  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 51/130. Motivet: 77x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:30)

1242 2030  Färglitografi Jean-Pierre Cassigneul (f. 1935), Frankrike. Numrerad 80/120. Motivet: 87x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:28)

1242 2004  Färglitografi John Piper (1903-1992), Storbritannien. Katedral. Signerad, numrerad 46/50. Motivet: 64x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:34)

1242 2188  Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. 86/150. Signerad, daterad 76. Motivet: 75x55

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:16)

1242 2025  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Insekter. Signerad, daterad 1985,2467385. Motivet: 27x34

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:23)

1242 2088  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 1976,56/140. Motivet: 20x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:55)

1242 2160  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 95/385. Motivet. 62x50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:39)

1242 2014  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Geometri", 288/320. Signerad, daterad 1985. Motivet: 30x39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:12)

1242 2062  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 229/295, daterad 1997. Motivet: 30x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:44)

1242 2184  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 50/360. Motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:06)

1242 2176  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 42x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:39)

1242 2186  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. EA-upplaga. Motivet: 41x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:06)

1242 2108  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Rovfågel. Signerad, numrerad 160/250, bladets mått: 62x88

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:02)

1242 2159  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. HC-upplaga, signerad. Motivet: 40x64

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:36)

1242 2006  Färglitografi Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Signerad, numrerad 86/150, Trapetskonstnärer, signerad. Motivet: 57x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:17)

1242 6001  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 127/170, bladets mått: 83x59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:03)

1242 6002  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 141/170, bladets mått: 59x82 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:09)

1242 2054  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Prins och Prinsessa. Signerad, numrerad 639/1290. Motivet: 53x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:31)

1242 2193  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 128/180. Motivet: 76x55

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:19)

1242 2164  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Orkester. Signerad, numrerad 159/285. Motivet: 39x27 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:04)

1242 2167  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1988,7/33. Motivet: 14x10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:13)

1242 2043  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. EA-upplaga, La Campanette Returant. Signerad. Motivet: 61x45

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:45)

1242 2057  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1441/5000. Motivet: 57x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:49)

1242 2085  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 4455/5000. Bladets mått: 64x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:44)

1242 2195  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Signerad, numrerad 365/380. Motivet: 70x46

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:21)

1242 1298  Färglitografi Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Tre musor". Signerad, numrerad 187/360. Motivet: 50x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:00)

1242 2110  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. HC-upplaga, 4/36, Midsommar, signerad. Motivet: 55x45

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:07)

1242 2109  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Himmelsfärd. Signerad, numrerad HC 31/36. Motivet: 57x57

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:08)

1242 2192  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. PT. Signerad, daterad 54. Motivet: 49x38

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:58)

1242 2003  Färglitografi Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. Kvinnor. Signerad, numrerad 47/250. Motivet: 56x40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:32)

1242 2068  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad -78, klänningen, 73/450, signerad. Motivet: 58x45

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:44)

1242 2061  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 109/125, bladets mått: 36x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:38)

1242 2153  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 14/75, bladets mått: 49x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:45)

1242 2063  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Tre damer. Signerad, daterad 8/25. Motivet: 53x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:45)

1242 8158  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 76/100, daterad 1983. Motivet: 31x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:47)

1242 1039  Färglitografi Owe Gustafson (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 69/70. Motivet: 68x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:51)

1242 2175  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Den blå fläcken". Signerad, numrerad 64/100. Motivet: 36x21

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:42)

1242 2181  Färglitografi Peppas, EA-upplaga, 23/40, signerad. Motivet: 70x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:46)

1242 2171  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. "Rödluvan". Signerad, daterad 96, numrerad 9/198. Motivet: 42x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:23)

1242 2042  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Konstnärsbaren. Signerad, numrerad 269/375, bladets mått: 43x59 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:44)

1242 2086  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1980,213/250. Motivet: 55x42

1242 2075  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 20/150. Motivet: 43x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:29)

1242 2017  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 50/400. Motivet: 69x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:46)

1242 2072  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1982,91/200. Motivet: 40x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:08)

1242 2191  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, daterad 79, numrerade 74/200. Motivet: 18x22

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:48)

1242 2190  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Svarta vinbär. Signerad, daterad 83, numrerad 53/190. Motivet: 54x42 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:57)

1242 2011  Färglitografi Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Stadsmotiv. Signerad, numrerad 19/250. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:07)

1242 2070  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), "sekelskift", PT, Signerad. Motivet: 35x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:53)

1242 2071  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Gotland, Signerad. Motivet: 38x27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:59)

1242 2044  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 196/310. Motivet: 41x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:47)

1242 2147  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 280/360. Motivet: 28x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:16)

1242 2091  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Ramsmora". Signerad, numrerad 8/75. Motivet: ca 19x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:35)

1242 9224  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kalskärgård. Signerad, numrerad 228/310. Motivet: 50x40 cm

1242 2157  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 240/350. Motivet: 28x41 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:56)

1242 2067  Färglitografi Sivert Rapp (1922-1989), Sverige. Svampplockare. Signerad, numrerad 252/350. Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:41)

1242 2082  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 1981,97/150. Motivet: 53x42

1242 2196  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 50/150. Motivet: 41x56

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:59)

1242 2018  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, Slussen. Signerad, daterad -80, numrerad 32/375. Motivet: 38x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:16)

1242 2095  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Kring Operan Aniara. Signerad, numrerad 40/50, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:04)

1242 2111  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Personer på båt. Signerad, numrerad 113/200. Motivet: 33x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:09)

1242 2106  Färglitografi Tomas Nordbäck. Signerad, rim;98x69

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:11)

1242 2016  Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Sverige. Själagårdsgatan, Gamla Stan. Signerad, numrerad 1/280. Motivet: 45x31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:33)

1242 2047  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. 303/390, bilar. Signerad, daterad 1978. Motivet: 20x24

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:49)

1242 2024  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Hamn. Signerad, numrerad 337/360. Motivet: 49x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:26)

1242 2199  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 129/250, bladets mått: 80x70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:28)

1242 1456  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 183/250, bladets mått: 80x70 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:27)

1242 1457  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 219/250, ca 80x70 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:28)

1242 2198  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 84/175, bladets mått: 64x63 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:21)

1242 2053  Färglitografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 5/10. Motivet: 43x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:32)

1242 2105  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Målande man. Signerad, numrerad 4/200, bladets mått: 65x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:13)

1242 9464  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Spelmän. Signerad, numrerad 14/220. Bladets mått: 51x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:12)

1242 2135  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. "Hang Up". Signerad, numrerad 67/80, bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:51)

1242 2027  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 3/150. Ramens innermått: 44x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:43)

1242 2045  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 275/325. Motivet: 44x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:50)

1242 2069  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Motiv från Trosa, Signerade. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:52)

1242 9463  Färglitografier 2 st, Vytautas Kasiulis (1918-1995), hus, signerad, 225-upplaga. Bladets mått: 23x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:09)

1242 2205  Färglitografier 2 st. John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Motorcyklar, signerade och numrerade. Motivet: 46x57

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:41)

1242 2102  Färglitografier 3 st, Alvar Sunol (f. 1935). Signerad, numrerad 26/75, bladets mått: 76x56 & 56x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:39)

1242 2035  Färglitografier 3 st, Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Kompositioner. Signerad, daterad 1987,279/300, bladets mått: 29x29

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:37)

1242 2031  Grafiska blad 2 st, växtmotiv. Motivet: ca 21x15 cm respektive 24x17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:06)

1242 2021  Grafiskt blad Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. Signerad i tryckplåt LC 50. Motivet: 68x52 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:19)

1242 2120  Konstmapp "Jubileumsportfölj Konstnärsklubben 1856-1981", 5 st, färglitografier. Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 158/250, bladets mått: ca 50x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:01)

1242 2121  Konstmapp "Saga 91". LG Lundberg, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Harald Lyth (f. 1937), Sverige. C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Curt Hilfon, Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Serigrafier. Signerad, numrerad 48/150. 6 st, lösa blad. Bladets mått: 50x70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:03)

1242 2131  Konstmapp Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Litografier. Signerad, numrerad 29/100. 6 st lösa blad, motivet: 26x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:27)

1242 2117  Konstmapp Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. "Stenar & Pinnar". 7 st blad. Signerad, numrerad 55/100. Bladets mått: ca 55x79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:54)

1242 2128  Konstmapp Nils Kölare (1930-2007), Sverige. "Ricercar". Signerade a tergo, numrerade a tergo 64/99, lösa blad, bladets mått: 30x40 cm

1242 2119  Konstmapp Pentti Kaskipuro (1930-2010), Finland. "Stilleben". Etsningar. Signerad, numrerad 60/80. 4 st lösa blad, bladets mått: ca 61x53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:57)

1242 2060  Litografi Chillida, komposition, signerad, Motivets mått: 71x51cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:35)

1242 2142  Litografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 2/42, bladets mått: 28,5x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:06)

1242 2098  Litografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 54/170, bladets mått: 73x52 cm, löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:09)

1242 2092  Litografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, daterad -71, EA-upplaga. Motivet: 28x37

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:39)

1242 2010  Litografi Oscar V Andersson, 1881. "Minne af Nordostpassagen". Signerad i tryckplåt. Motivet: 28x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:15)

1242 2012  Litografi Sigurd Winge (1909-1970), 63/100, figurscen. Signerad, daterad -57. Motivet: 38x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 20:35)

1242 2050  Seregrafi Niki de Saint Phalle (1930-2002), Frankrike. Nana (från Nana Power), Signerad, numrerad 12/115. Motivet: 50x45 cm, Publicerad av Editions Esselier

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:52)

1242 2163  Serigrafi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Engelsk konfekt. Signerad, numrerad 89/100, ca 51x72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:35)

1242 2087  Serigrafi Maria Manuela Vintilescu (f. 1959). Signerad, numrerad HC 14/20. Bladets mått: 50x70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 18:48)

1242 2133  Serigrafi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad -72. Motivet: 61x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:37)

1242 2169  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 310 upplaga, Sergelarkaden, 27x23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:45)

1242 2114  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Sergels Torg, 6/360, Signerad, 1971. Motivet: 23x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:51)

1242 2026  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 1984, Fregatt, 7/360. Motivet: 57x44

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2019 19:42)