1377 8389 Affisch Litografisk, Ting, Galleri Maeght, ramens innermått, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)
1377 8017 Affisch Stockholmsmotiv, bladets mått: 50x65cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8016 Affischer 2 st, Alfa Laval & Primus, bladets mått: 70x50-98x70cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)
1377 7345 Akryl 2 st, Markus Jakobsson, monogramsignerade, 30x30 cm, oramade
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)
1377 7350 Akryl Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:44)
1377 7336 Akryl Triptyk, Markus Jakobsson, Signerad, 30x24 cm, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:25)
1377 7347 Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 24x30 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:37)
1377 7348 Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)
1377 7349 Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)
1377 7339 Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)
1377 7341 Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)
1377 7343 Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)
1377 8029 Akvarell Oidentifierad konstnär. Vintermotiv med kyrktorn, ej signerad, 44x58 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)
1377 3323 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1939, ekdunge med vitsippor, Motivet: 39x33,5cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)
1377 8286 Akvarell signerad och daterad, 1818,17x23cm, yttermått inklusive ram: 21x27cm. Signerad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)
1377 7455 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Sverigemotiv. Signerad. Motivet: 22x18-18x25cm, yttermått inklusive ram: ca 26x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)
1377 8262 Aladåbformar ett par, Koppar. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)
1377 8293 Allmoge 4 delar, diverse. Längd: 14-40, höjd: 7-16 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8207 Ampel med glaskupa, nutida. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)
1377 8375 Ångmaskin på träplatta. Längd: 38, djup: 33 cm, höjd: 22 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:58)
1377 7156 Apoteksvåg Rudolph Grave Stockholm, med vikter. Längd: 49,5 cm. Djup: 25 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)
1377 7319 Armband 14K, med rubiner. Längd: 21cm, vikt: 6,9g.
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:06)
1377 7318 Armband 14K, med safirer. Längd: 22cm, vikt: 7,4g.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:01)
1377 8315 Armband 18k guld, modell: Pansar. Längd: 18,5cm, vikt: 4g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 8335 Armbandsur 14K/Doublé, Damur, Moeris, pärlemortavla. Längd: 16cm, armband i doublé. Bruttovikt: 15,8g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)
1377 8092 Armbandsur Herrur Omega Geneve, doublé, 1970-tal, automatisk. Diameter: 40mm, med etui
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)
1377 8228 Assietter 14 delar, Royal Copenhagen, med guldkant. Diameter: 16-26cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:49)
1377 8257 Bägare 2 st + kalk, silver, 1800-tal. Höjd: 9,5-12 cm, Vikt; ca 145g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)
1377 8236 Banketter ett par, 1800-tal. Längd: 59 cm, djup: 43 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)
1377 8229 Barstolar Ett par, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 8151 Bestick silver, snarlika, 20 delar. Längd: 14,5-17,5, bruttovikt: 630 g (varav knivar 270 g)
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)
1377 8086 Bestickservisdelar Nysilver, ca 77delar. Längd: 18-23cm.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)
1377 7108 Blandteknik Frédéric Iriarte (f. 1963), Signerad, 1989. Motivet: 49x64cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:32)
1377 8390 Blandteknik Orientalisk. Ej signerad, 68x44 cm, yttermått inklusive ram: 80x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)
1377 8303 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 61,5x52cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)
1377 7388 Blandteknik Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Spår i snön. Signerad, daterad -58. Motivet: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:46)
1377 8096 Blyertsteckning Carl Johansson, "Norrtälje", daterad -87. Bladets mått: 24x32cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)
1377 7227 Blyertsteckningar 7st, Carl Johnsson, bladets mått: 18x27cm- 22,5x29cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 8108 Bokhylla mahogny. Bredd: 140 cm. Djup: 29 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)
1377 8146 Bokhylleskåp Alm. Bredd: 80, djup: 32 cm, höjd: 62 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:13)
1377 8118 Bord 1890-tal. Bredd: 54, djup: 54 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:44)
1377 8196 Bordsfotogenlampfot Gustavsberg, 1890. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:06)
1377 8382 Bordslampa Kina, keramik, Höjd: 70cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:40)
1377 8381 Bordslampa Kina. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)
1377 7280 Bordslampa mässing, glaskupa. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)
1377 6533 Bordslampa Metall, England, plåtskärm. Höjd: 62cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:47)
1377 8306 Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:13)
1377 8367 Bordsspegel / vägg Venetiansk. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)
1377 8365 Bordstaffli metall, rokokostil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)
1377 7501 Bordsur + väckarklocka, 2 delar, modell äldre. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)
1377 8162 Brickor 2 st, Handtag/gallerkant. Längd: 41-69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:03)
1377 8374 Brickor 5 delar, Ryssland, diameter: 18-37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:35)
1377 8327 Brosch 18k guld. Diameter: 3,5cm, vikt: 5,5g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8224 Brosch silver (925), med vita stenar. Längd: 8cm, vikt: 17g.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:38)
1377 8326 Brosch silver, förgyllt, med granater. Längd: 4cm, vikt: 10g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)
1377 8163 Buljongkoppar 12 st med fat, Arabia. Diameter: 10,6-15,5 cm, höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)
1377 8256 Bulkrukor 2 st. Diameter: 18-20, höjd: 17-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)
1377 8378 Burkar med lock 4 st, Asien. Höjd: 10-20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)
1377 8383 Burkar/skålar med lock 4 st, Keramik, Kina. Höjd: 8-22cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:08)
1377 8155 Byrå 1800-tal, Valnöt. Bredd: 106. Djup: 43 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:24)
1377 8054 Byrå Karl Johan. Bredd: 84,5 cm. Djup: 51,5 cm. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)
1377 8063 Byrå Kina, Bredd: 60 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 66 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:08)
1377 7306 Byrå Med stenskiva, Intarsia, Hauptstil, Bredd: 87 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)
1377 8222 Cigarettautomat Wilhelm Harting Espelkamp, Typ: ZA10SE, Laminat. Längd: 73, djup: 28 cm, höjd: 116 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)
1377 8280 Collier 18k guld, doserat, med hänge. Längd: 43cm, vikt: 13,4g.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)
1377 8144 Collier silver, och armband, Thomas Sabo. Längd: 22cm-40cm, med etui.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)
1377 8169 Coupeglas 10 st, Skansen. Höjd: 8,5
1377 8183 Coupeglas 6 st, 1930-tal. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)
1377 8069 Dekorelement Kina, trä, 135x69 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8321 Dessertknivar 12 st, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 16 cm, Vikt: ca 440 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)
1377 8281 Dessertskedar silver, 11 st, Sv Spetsmodell. Vikt: ca 400 g. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:29)
1377 8384 Doftflaskor 5 delar, Kina. Höjd: 2-7cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)
1377 8277 Etagebord mahogny. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)
1377 8002 Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 61/100 respektive 28/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:07)
1377 8107 Fågelbad Metall. Diameter: 50cm, höjd: 70cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)
1377 8238 Fällbord 1800-tal, Ådringsmålat. Bredd: 44, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)
1377 6464 Fällbord 1800-talets första hälft, rotfanerad skiva. Bredd: 90 cm. Djup: 73 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8251 Fällbord Furu, 1800-tal. Diameter: 87, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:14)
1377 8088 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 3/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)
1377 8003 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 6490. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:05)
1377 8004 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 40/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:59)
1377 8136 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 38x28cm, yttermått inklusive ram: 65x52cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)
1377 8014 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 185/290. Motivet: 37x46cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm
1377 7477 Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. "Struggle". Signerad, numrerad 23/150. Motivet: 40x31cm, yttermått inklusive ram: 45x35,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:29)
1377 8138 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 10/310, skärgårdsmotiv. Motivet: 53x77cm, yttermått inklusive ram: 65x88cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:29)
1377 8137 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 179/360. Motivet: 57x74cm, yttermått inklusive ram: 65x83cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:18)
1377 8012 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)
1377 7390 Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Provence. Signerad, numrerad 33/60, daterad -95. Bladets mått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)
1377 8006 Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 72/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)
1377 8391 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Smidt. Signerad, numrerad 52/150. Bladets mått: 57x79 cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)
1377 8133 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 177/300, strandvägen. Motivet: 37x45, yttermått inklusive ram: 48x69cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)
1377 8064 Färglitografi Pontus Carle (f. 1955), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 64/200, daterad -93. Motivet: 75x58 cm, yttermått inklusive ram: 102x81 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)
1377 8134 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, 1978, "möte på isen". Signerad. Motivet: 34x51cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:13)
1377 8036 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 241/320, oramat löst blad. Motivet: 40x55 cm, yttermått: 56x70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)
1377 8357 Färglitografier 10 st, Fåglar, fjärilar & djur, boksidor. Ej signerade, ramade. Ramens innermått, 23x28 cm, yttermått inklusive ram: ca 29x35 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)
1377 8001 Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 37//99 respektive 37/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)
1377 8011 Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 116/280 och 63/260 respektive HC. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)
1377 8358 Färglitografier 8 st, "Reval", Tallin. Ej signerad. Motivet: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 31x45 cm
S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)
1377 7472 Färglitografier Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. 10 st oramade lösa blad i låda. Signerad, numrerad 119/300. Bladets mått: 63x45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)
1377 8269 Fat 10 st, Tenn, 1800-tal. Diameter: ca 19-21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:48)
1377 8020 Fat Fiskfat, Syco, Strömstad. Glaserad keramik, reliefdekor. Diameter: 29cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:03)
1377 8094 Fat Kina, dekor i famille rose. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)
1377 8324 Fåtölj Höjd: 87 cm ca, Djup: 90 cm ca, Bredd: 78 cm ca.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:18)
1377 8232 Fåtölj nutida
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:09)
1377 7437 Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:30)
1377 8312 Fåtöljer ett par, Lammhult
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)
1377 8231 Fåtöljer Ett par, nutida
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)
1377 8211 Fåtöljer Ett par, tygklädsel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8333 Fickur silver, Longines, manuell. Diameter: 50mm, med kronograf, serienr: 2125168, vikt: 80,5g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:39)
1377 8295 Filbunkskålar 4+ 3 st. Diameter: 17-19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)
1377 8019 Fiskfat glaserad keramik, reliefdekor. Längd: 52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:40)
1377 8044 Fiskfat nysilver, reliefmönster. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:50)
1377 8039 Flasköppnare Firma Svenskt Tenn, fisk, pärlemor. Längd: 21cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)
1377 8284 Flaskschatull Mahogny med 2 pluntor, 1800-tal. Längd: 25. Djup: 13 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)
1377 8038 Formar 5 st, Uppsala Ekeby / Karlskrona. Längd: 14,5 - 18,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8380 Fotogenlampor Ett par, Kina, keramik/mässing. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)
1377 8050 Fotografier 3 st, Stockholmsmotiv. Bland annat Stockholmsutställningen 1897, ca 16x22, yttermått inklusive ram: ca 33x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)
1377 6176 Fotogravyrer 2 st, Brassai och Robert Frank, 24x17,5 respektive 13x19 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)
1377 8276 Gafflar 9+ 2 st, silver, 1807-1833, Stockholm. Vikt: ca 810 g. Längd: 20,5 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)
1377 8197 Gallerskål + Fat, Rörstrand. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:45)
1377 8165 Glas 12 st, "Wasa". Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)
1377 8024 Glas 6 st vinglas + 6 snapsglas. Reijmyre Glasbruk. Etsad dekor. Höjd: 14,5-18cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)
1377 8223 Golvlampa mässing. Höjd: 133 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:55)
1377 9484 Golvlampa Metall. Höjd: 136 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:50)
1377 8347 Golvlampa trä, 1920-tal. Höjd: 180
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:58)
1377 8112 Golvlampa Två-armad, mässing och trä. Höjd: 144cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)
1377 8247 Gräddkanna silver, 1853. Höjd: 13 cm. Vikt: ca 170 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)
1377 8035 Grafiska blad 2 st, Hökar, efter von Wrigth, ej signerade. Bladets mått: 52x36 - 54x43 cm, yttermått inklusive ram: ca 56x40 cm respektive 58x47cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)
1377 7475 Grafiska blad 2 st, Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 25x38cm, yttermått inklusive ram: 42x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)
1377 8015 Grafiska blad Gamla Svenska reklamskyltar, sammanställd av Lasse Åberg. Bladets mått: 48x33cm. Ej signerad, oramade lösa blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:01)
1377 7334 Grafiskt blad Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 47/100. Gicléetryck. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)
1377 8342 Grafiskt blad Gicléetryck, Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Tänkaren". Signerad, numrerad 7/100. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:52)
1377 4019 Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina". Signerad, numrerad 13/50. Motivet: ca 28x28 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)
1377 7327 Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 98/100, Kalas. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:14)
1377 8360 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Cuba". Signerad, numrerad 100/100, mm ca 28x38 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)
1377 7326 Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth. Signerad, numrerad 65/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:13)
1377 7325 Grafiskt blad Gicléetryck, Daniel Vandinja (f. 1973), Sverige. Signerad, numrerad 60/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)
1377 7023 Grafiskt blad Gicléetryck, Emanuel Javelid (f. 1956), Sverige. "Äpple". Signerad, numrerad 12/50. Oramat löst blad. Motivet: 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:22)
1377 5010 Grafiskt blad Gicléetryck, Juan Cano (f. 1954), Sverige. Collage. Signerad, numrerad 47/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)
1377 7330 Grafiskt blad Gicléetryck, Kent Jakobsson. Signerad KC-Json. Signerad, numrerad 3/50. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)
1377 4015 Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Clay". Signerad, numrerad 31/100. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad
1377 7333 Grafiskt blad Gicléetryck, Markus Jakobsson. Signerad, numrerad 29/50. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:19)
1377 7332 Grafiskt blad Gicléetryck, Niclas Jönsson. Signerad, numrerad 15/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:19)
1377 8318 Hänge 18k guld, Kors. Längd: 5cm, 1944, vikt: 2g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8340 Hatthylla Panel, Gustaviansk stil. Bredd: 102. Djup: 32 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)
1377 8323 Herrbetjänt höjd: 103cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:52)
1377 8205 Höga pallar 3 st, Gemla, Tyg: Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Elefant. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)
1377 8290 Jardiniere Rörstrand, Majolika. Längd: 23, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)
1377 8173 Kaffekanna + Sockerskål, silver, K Anderson, 1920. Höjd: 9-18 cm, Vikt: ca770 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)
1377 8246 Kaffekanna silver, 1882, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 26 cm, Vikt: ca 600 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:30)
1377 8084 Kaffekoppar 6st med fat, + 1fat, Rörstrand 1340. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)
1377 8265 Kaffepetter + Hink med lock, Koppar. Höjd: 30-47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8275 Kaffeskedar 10 st, silver, MEMA, 1956. Längd: 12 cm, bruttovikt: 155 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:08)
1377 7154 Kamelväska Gasgai, antik, 50x55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:04)
1377 8258 Kandelabrar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)
1377 8198 Kanna Kosta Boda, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:50)
1377 8366 Käppar 3 st, 2 st med silverkrycka, en nysilver. Längd: 90-91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:39)
1377 8243 Karaffer ett par, 1800-tal. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:35)
1377 8104 Karmstol 1800-tal, mahogny
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:14)
1377 8122 Karmstol Ej signerad, "Lata Greven"
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)
1377 6134 Karmstol Gustaviansk
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)
1377 8202 Karmstolar 1 par+ 6 stolar, Barockstil, Ek/skinn
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)
1377 8230 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:20)
1377 8226 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8175 Karmstolar Ett par, sengustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)
1377 8176 Karta "Öfver Upsala", S. G Hermelin, år 1801. Motivet: 63x44cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:18)
1377 8322 Kedja 18k guld, med hänge, hjärta. Längd: 42cm, vikt: 3,3g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)
1377 8313 Kedja 18k guld, med kors. Längd: 42cm, vikt: 5,1g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:41)
1377 8283 Kedja 18k guld, modell, Pansar, med hänge. Längd: 40cm. Vikt: 10,4g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:04)
1377 8317 Kedja 18k guld, modell: ärtlänk. Längd: 60cm, vikt: 4,1g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)
1377 8320 Kedja 18k guld, Modell: Pansar. Längd: 46cm, vikt: 2,6g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)
1377 8351 Kista 1800-tal, bemålad. Bredd: längd. 83, djup: 55 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)
1377 8239 Kista 1800-tal. + diverse redskap, Bredd: 70. Djup: 45 cm, höjd: 40 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:26)
1377 8040 Koppardelar 2 st. Höjd: 10-25cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)
1377 8188 Korgar 2 st. Längd: 29-40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 8043 Kräfttallrikar 6 st, Rörstrand. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)
1377 7149 Kravattnål & örhängen 18k guld, gula stenar, + 2 delar. Längd: 5,5cm. Vikt: 1,8g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)
1377 7465 Kravattnålar 18k guld, 2 st. Längd: 4-6cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:18)
1377 8179 Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:05)
1377 8191 Litografi Björn Jonsson, Sverige. "Från Gröndal". Signerad, 100 ex, 41x30, yttermått inklusive ram: 59x48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)
1377 8253 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)
1377 8113 Ljuskrona Rokokostil, med prismor. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 7382 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)
1377 8030 Ljusstakar + vas, 3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 10-11 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:42)
1377 8259 Ljusstakar 4 par, mässing, 1800-tal. Höjd: 17-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:09)
1377 8025 Ljusstakar 4 st, bland annat Skultuna. Höjd: 4-6cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)
1377 7502 Ljusstakar Ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)
1377 8272 Ljusstakar ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8150 Ljusstakar ett par, Tenn, Santesson, 1947. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)
1377 8271 Ljusstakar ett par, Tenn, sengustavianska. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)
1377 8273 Ljusstake Tenn, HWS, 1800-tal. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:24)
1377 8058 Lockurna Kina, cloissonné. Höjd: 22 cm
1377 8060 Lockurna Kina, porslin. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)
1377 8361 Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)
1377 8204 Matbestickuppsättning Nysilver, ca 100 delar. Längd: 12-20cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)
1377 6404 Matbord Glas/krom. Bredd: 250. Djup: 120 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)
1377 8154 Matbord Rustik, trä och metall. Bredd: 210, djup: 82 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:14)
1377 8392 Matbord Teak, Diamter: 110cm. Höjd: 74cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:09)
1377 8170 Matservis Epiag, ca 50 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)
1377 8034 Matservisdelar 30 del ca, Thun, Tjeckien
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)
1377 8302 Matservisdelar Rörstrand, 1800-tal, ca 40 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)
1377 8278 Matskedar 10 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 21 ca, Vikt: ca 600 gr
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)
1377 8279 Matskedar 7 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: ca 21, Vikt: ca 420 gr
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:01)
1377 8157 Matta Desso Studio, 200x300 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)
1377 8120 Matta Indien, Kashmir, 166x232cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)
1377 8345 Matta Kina, 179x285 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:46)
1377 7317 Matta Kina, 243x286 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8344 Matta Orientalisk, 105x158 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:48)
1377 8041 Matta Orientalisk, 110x196cm
1377 8090 Matta Orientalisk, 125x196 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)
1377 8100 Matta Orientalisk, 131x195cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)
1377 8316 Matta orientalisk, 220x310 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)
1377 8099 Matta orientalisk, 79x109cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)
1377 8314 Matta orientalisk, Galleri, 87x375 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)
1377 8098 Matta orientalisk, gallerimodell, 96x307cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)
1377 7114 Matta orientalisk, hamadan, antik, 146x207cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:33)
1377 7398 Matta orientalisk, Mir, 275x360 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:15)
1377 8097 Matta orientalisk, semiantik, 144x207cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)
1377 8125 Matta Orientalisk, Täbriz, 98x144cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:23)
1377 8089 Matta Pakistansk bochara, 144x198 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:40)
1377 8059 Miniatyrtekanna Charlotte di Vita, "Gustav Klimt". Dekorativ tekanna. Höjd: ca 6 cm
1377 8066 Mockakoppar 10 st med fat. Österrike. + 1 extra fat. Höjd: 4cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)
1377 8008 Mynt 2 st, 21,6K, United States of America, år 1881-1906. Diameter: 27mm, vikt: 33,5g
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)
1377 7249 Nattygsbord Ett par, Asien. Bredd: 50 cm. Djup: 40 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)
1377 8168 Ölglas Kosta, 4 st, Seglora Kyrka. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)
1377 8074 Oljemålning Alvin Silvrants, "Peeking Big Bad Wold". Signerad, daterad 2019. Olja på duk, 70x50 cm, oramad
1377 8073 Oljemålning Alvin Silvrants, "Sexy godmother". Signerad, daterad 2019. Olja på duk, 90x60 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8287 Oljemålning Anders Hultman (f. 1945), Sverige. Äppelplockare. Signerad. Olja på pannå, 40x44 cm, yttermått inklusive ram: 50x55 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 6428 Oljemålning Anne-Marie Lindström (1934-2004), Fontän Frankrike. Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)
1377 8148 Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), "Krokus". Signerad. Olja på duk, 22x36 cm, yttermått inklusive ram: 29x43 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:32)
1377 7383 Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 43x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:41)
1377 8065 Oljemålning Curt Olsson, abstrakt komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 51x103 cm
1377 8135 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Signerad, "Toscana". Olja på duk, 54x92cm, yttermått inklusive ram: 59x96cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)
1377 8149 Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Signerad, stadmotiv. Olja på pannå, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 51x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)
1377 8288 Oljemålning Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Signerad, skogslandskap. Olja på pannå, 24x29cm, yttermått inklusive ram: 30x35,5cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:55)
1377 8174 Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Stockholmsvy. Signerad. Olja på pannå, 60x97 cm, yttermått inklusive ram: 68c107 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)
1377 8339 Oljemålning Hans Prins (f. 1908), Sverige. Signerad, daterad 1974-75, "Den förlorade sonen reser bort ifrån sin fader". Olja på duk, 76x100, yttermått inklusive ram: 78x102cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:38)
1377 8147 Oljemålning Ilona Klara Boman (1913-2000), Sverige. "Barnet och fåglarna". Signerad. Olja på duk, 25x25 cm, yttermått inklusive ram: ca 28x29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)
1377 8349 Oljemålning J Bauer, Gamla Stan. Signerad, daterad -44. Olja på duk, 48x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:26)
1377 8075 Oljemålning Jan Wysocki, "Nude lady". Signerad. Olja på duk, 80x60 cm, oramad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:45)
1377 1024 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. D Bergmann med luta. Signerad. Olja på duk, 102x88 cm, yttermått inklusive ram: 120x106 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)
1377 8141 Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 50x79cm, yttermått inklusive ram: 65x95cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)
1377 8209 Oljemålning Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Ansikte i natten. Signerad a tergo. Olja på duk, 83x89cm, yttermått inklusive ram: 85x91cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:29)
1377 8076 Oljemålning Lidia McGrigor. Signerad, daterad 2017. Olja på duk, 80,5x60 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)
1377 7413 Oljemålning Mai-Britt Palmroth (1930-2020), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)
1377 7095 Oljemålning Mårten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Ej signerad, präst. Olja på duk, 37x29cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:07)
1377 1068 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, figur, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:26)
1377 8130 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fäbovall. Signerad. Olja på duk, 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:35)
1377 8129 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka med docka. Signerad Rozsack. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: ca 88x76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:51)
1377 8049 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 52,5x68 cm
1377 6337 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Torg, -61. Olja på pannå, Motivet: 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:14)
1377 8190 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv Italien. Signerad. Olja på duk, 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:01)
1377 8348 Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Sverige. "Katarina Kyrka". Olja på pannå, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x41 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)
1377 8072 Oljemålning Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Signerad. Olja på papper, 147x98 cm, yttermått inklusive ram: 154x105 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)
1377 8294 Oljemålning Signerad, stadsmotiv, -47. Olja på pannå, 38x47cm, yttermått inklusive ram: 49x59cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8343 Oljemålning / collage Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 1987, Komposition, 96x78 cm, yttermått inklusive ram: 97x79 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)
1377 8220 Örhängen 8 par, silver/förgyllt silver. Längd: 3-4cm, vikt: 27,2g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)
1377 8028 Pallar Ett par, trä. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:56)
1377 8042 Päls mink, Karl Lindblom, storlek: ca 36
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8263 Parti koppar och mässing. Längd: 11-28 cm, djup: 11-21 cm, höjd: 5,5-16,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:14)
1377 8264 Parti koppar diverse
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)
1377 8267 Parti kristall 7 delar. Höjd: 6-46 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)
1377 8359 Parti prismor diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:42)
1377 8298 Parti silver 16 delar, ca 500 gr
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)
1377 7072 Pianopall Sammet. Längd: 95 cm. Djup: 33 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)
1377 8178 Porslin 6 delar, Kina, diverse. Längd: 9-26 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:00)
1377 8225 Pottskåp rokokostil, nutida. Bredd: 43, djup: 43 cm, höjd: 66-85 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)
1377 8171 Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 5,5, Vikt: ca 190 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)
1377 8331 Ring 18k guld, gravyr, storlek: 15½. Vikt: 7g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:27)
1377 8329 Ring 18k guld, gravyr, storlek: 17. Vikt: 3,7g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:11)
1377 8221 Ring 18k guld, med akvamarin, B&H, 1955. Ringmått: 19. Vikt: 3,1g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:04)
1377 8330 Ringar 2 st, 23K, gravyrer, storlek: 16-18. Vikt: 13,7g.
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:55)
1377 8328 Ringar 2 st, 23K, storlek: 18-21½, gravyrer. Vikt: 17,2g.
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:22)
1377 8233 Rökbord med kopparskiva. Diameter: 58, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)
1377 1049 Rökelsekar / skulptur brons, Asien, modell äldre, Längd: 58. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)
1377 8203 Salongsbord mahogny, Rokokostil. Diameter: 76, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)
1377 8026 Samekniv Längd: 24cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:12)
1377 8241 Sekretär mahogny, västsvensk, Sengustaviansk. Bredd: 125 cm. Djup: 55 cm, höjd: 122 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)
1377 8214 Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, Laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:20)
1377 8289 Servisdelar 1800-tal, 13 del
1377 8234 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 127. Djup: 52 cm, höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)
1377 8216 Sideboard rokokostil, med 3 lådor. Längd: 133, djup: 45 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8393 Sideboard Teak. Längd: 164 cm. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)
1377 8297 Silver diverse, 5 delar, bland annat ströare & tespindel. Längd: 13-24, ca 230 gr
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)
1377 8341 Silvermynt Gustav III, 1 riksdaler, 1777. Vikt: ca 29g. Diameter: 4,2 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)
1377 8377 Sittpall Asien, keramik. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:52)
1377 8199 Skål Kosta Boda, Sigvard Persson/Lisa Bauer. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)
1377 8274 Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet" i schatull. Diameter: 24, höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)
1377 7353 Skål överfångsglas, Signerad Köck. Längd: 23. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:56)
1377 8385 Skål & fat 2 delar, Kina. Diameter: 20-23cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:16)
1377 8387 Skål med lock Keramik, Kina. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:09)
1377 8386 Skålar 3 st, Kina. Diameter: 14-18cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)
1377 8111 Skåp/hylla 2 delar, modell "Anne", Horreds, design: Anne Krook. Hyllkuber med vinställ, blå luckor varav två med glas. Bredd: 80 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 106 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)
1377 8087 Skedar 3 st, silver, gravyr. Längd: 10-19cm, vikt: 82,3g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:44)
1377 8142 Skedar 6 st, silver, Ceson, 1961. Längd: 10cm, vikt: 45,9g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:08)
1377 8285 Skedar 9 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19,5-21. Vikt: ca 320 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)
1377 8291 Skrin med draglock, Allmoge, 1800-tal. Längd: 50, djup: 31 cm, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)
1377 8311 Skrivbord Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)
1377 8212 Skrivbord med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)
1377 8158 Skrivmaskin Remington
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)
1377 8369 Skulptur IKEA, Per B Sundberg, "Föremål". Längd: 16. Djup: 7 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)
1377 7524 Skulptur Moretti. Signerad, daterad 1930-tal, terrakotta. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)
1377 7308 Skulptur Oidentifierad konstnär. Figur. Signerad. Terrakotta. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:46)
1377 8363 Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, -89, lergods, Val. Längd: 30, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)
1377 8371 Skulptur porslin, Royal Doulton, "A stitch in Time". Höjd: 16 cm
1377 8218 Skulptur Royal dux, Ormtjuserska. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)
1377 8208 Skulpturer 3 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 6-7cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)
1377 8372 Skulpturer Ett par, Porslin, Royal Crown Derby, Fåglar. Längd: 17, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)
1377 8296 Sockertänger 2 st, silver, 1805-1810. Längd: 13-15 cm, Vikt: ca 60 g
1377 7267 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ulla". Bakstycke och rygg med spjälor. Fast stoppad rygg och sits, textilklädsel. Längd: 175 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)
1377 8115 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 181 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:10)
1377 8235 Soffbord David Rosén, NK Nordiska Kompaniet, ur Futuraserien, 1950-tal. Skiva av sten. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)
1377 8105 Soffgrupp 3 delar, rotting. Längd: 125cm, saknar dynor
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:58)
1377 8261 Soppslev + 2 st, skyslevar, silver, 1800-tal. Längd: 19-44 cm, Vikt: ca 280 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:36)
1377 8300 Spatserkäpp silverkrycka. Längd: 94 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)
1377 8292 Spegel Barockstil, 85x73 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:37)
1377 8161 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 73x40 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)
1377 7410 Spegel Oval, 64x87 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)
1377 8189 Spegel Oval, 72x43 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:36)
1377 8254 Spegel Oval, Förgylld, 70x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)
1377 8116 Spegel Skruf, Edenfalk. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:51)
1377 8304 Stallboxavskiljare Järn, Bemålad. Höjd: 130
1377 8266 Stånka Laggad. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:40)
1377 8078 Stol Thonetmodell, ZPM Radomsko, Polen
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:04)
1377 8252 Stolar 4 st, Nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)
1377 7174 Stolar 5 st, 1800-tal, Biedermeier, björk
1377 8227 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)
1377 8195 Stolar 8 st, nutida
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)
1377 8346 Stolar Ett par, England
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)
1377 8237 Stolar ett par, Senempire
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:56)
1377 8270 Stop 2 st + grötskål, Tenn, 1800-tal. Längd: 27. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)
1377 8117 Takarmatur Art Déco, mässing. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:56)
1377 8373 Takarmatur glas och mässing. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:01)
1377 8101 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Carl Larssonlampan”, modell 2560. Ljus textil och mässing. Diameter 50 cm. Höjd 30 cm, Diameter: 55 cm. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:38)
1377 8103 Takarmatur Konstmassa. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:26)
1377 8159 Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:50)
1377 8152 Takarmatur Metall. Diameter: 45 cm
1377 8139 Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)
1377 7493 Takarmatur Tom Dixon "Beat light" modell: BLA01EU, 2000-tal. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)
1377 7496 Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01, "Beat light tall". Höjd: 43cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)
1377 8077 Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)
1377 7469 Tallrikar 4 st, Kina, bland annat Famille rose. Diameter: 14-23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:08)
1377 8164 Tallrikar 7 st, Maj Boström-Åkerlund, Visby. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:39)
1377 8187 Tallrikar 7 st, Rörstrand, Gille/Amalia. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)
1377 8079 Tallrikar Kina, Blåvita, 12 st, Flata/Djupa. Diameter: ca 22 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)
1377 8110 Tavelram 1800-tal, förgyld, ramens innermått: 74x59 cm, yttermått inklusive ram: 100x84 cm
1377 8048 Tavelram innermått: ca 26x48 cm, yttermått: 38x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)
1377 8051 Tavelramar 2 st, ramens innermått: ca 27x37 respektive 32x39 cm, yttermått: 30,5x40,5 cm - 35x42,5cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)
1377 8007 Teckningar 4 st, Petter Pettersson (f. 1942), Sverige. Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)
1377 8219 Tekanna Nysilver, & sockerskål med lock. Höjd: 18-30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:58)
1377 8379 Tekanna & skålfat Kina, 5 delar. Höjd: 24cm. Längd: 13-24cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:42)
1377 8255 Tennfat + skålfat, 3 delar, 1800-tal, diameter: 33-41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:23)
1377 8085 Teskedar 19st, silver, modell: Haga. Längd: 12,5cm, vikt: 308g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:21)
1377 8091 Tidningsställ längd: 47 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)
1377 8185 Tillbringare + 6 glas, Reijmyre. Höjd: 15-33 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)
1377 8023 Tillbringare + vas. Glas. Tillbringaren Bergdala Glasbruk. Höjd: 15-20cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:33)
1377 8166 Tobaksburkar 2 st, Järn. Höjd: 14-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:39)
1377 8106 Trädgårdssoffa metall och trä, Längd: 126cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:51)
1377 8172 Träskulptur + burk med lock. 2 delar, Afrikansk. Proveniens: dbo Einar Jolin, skulpturen finns avbildad i tex Jolins målning "stilleben med afrikansk skulptur". Höjd: 15-35cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:21)
1377 8364 Träskulptur hund. Signerad, Längd: 60. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:16)
1377 8355 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150, Stockholmsmotiv. Motivet: 25x47cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm
1377 8354 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150,1961, vy över södermalm. Motivet: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)
1377 8013 Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm
1377 8032 Väckarklocka Junghans, Tyskland, 1950/60-tal. Höjd: 10,5
1377 8307 Väggarmaturer 3 st. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)
1377 8308 Väggarmaturer ett par, mässing. Höjd: 18 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)
1377 8309 Väggarmaturer ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)
1377 8310 Väggarmaturer ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)
1377 8248 Vägghylla Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Bredd: 55, djup: 18 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)
1377 8249 Vägghylla Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Bredd: 55. Djup: 18 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)
1377 8080 Väggrelief Emil Näsvall (1908-1965). Signerad, 1952, lera, 57x37cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)
1377 8055 Vägrelief Sveriges regenter 1523-1872, koppar, 38x26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)
1377 8083 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, blått glas. Höjd:
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)
1377 8145 Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 12 cm
1377 8260 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1920. Sgrafittodekor. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:22)
1377 8081 Vas Kina. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)
1377 8337 Vas Moser, Karlsbad. Signerad, Tjeckien, djuplila glasmassa med fasetterad form, förgylld reliefdekor, Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)
1377 8177 Vas Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)
1377 8200 Vaser 2 st, Konstglas, bland annat Flygsfors. Höjd: 17-28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:50)
1377 8068 Vaser 3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, klarglas. Höjd: 3-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)
1377 8062 Vaser 3 st, Kina, cloissonné. Höjd: ca 8- 18,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)
1377 8242 Vattentunna Koppar, + skopa, Märkt APP. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)
1377 8160 Växtpress + 3 del Skrivbordsutensilier
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)
1377 8184 Vettar 10 st. Längd: 9-17 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:50)
1377 8186 Vinglas 7 st, Johansfors Glasbruk. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)
1377 8336 Vinkaraff Nysilver/glas. Höjd: 32cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:09)
1377 8037 Vinprovarglas 11 st, Orrefors. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)
1377 8319 Whiskykaraff + Vinkaraff, Kristall. Höjd: 25-27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:56)