Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 februari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1377 8389  Affisch Litografisk, Ting, Galleri Maeght, ramens innermått, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)

1377 8017  Affisch Stockholmsmotiv, bladets mått: 50x65cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8016  Affischer 2 st, Alfa Laval & Primus, bladets mått: 70x50-98x70cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)

1377 7345  Akryl 2 st, Markus Jakobsson, monogramsignerade, 30x30 cm, oramade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)

1377 7350  Akryl Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:44)

1377 7336  Akryl Triptyk, Markus Jakobsson, Signerad, 30x24 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:25)

1377 7347  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 24x30 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:37)

1377 7348  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)

1377 7349  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)

1377 7339  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)

1377 7341  Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)

1377 7343  Akryl/epoxy Markus Jakosson, Monogramsignerad, 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)

1377 8029  Akvarell Oidentifierad konstnär. Vintermotiv med kyrktorn, ej signerad, 44x58 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)

1377 3323  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1939, ekdunge med vitsippor, Motivet: 39x33,5cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)

1377 8286  Akvarell signerad och daterad, 1818,17x23cm, yttermått inklusive ram: 21x27cm. Signerad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)

1377 7455  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Sverigemotiv. Signerad. Motivet: 22x18-18x25cm, yttermått inklusive ram: ca 26x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)

1377 8262  Aladåbformar ett par, Koppar. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)

1377 8293  Allmoge 4 delar, diverse. Längd: 14-40, höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8207  Ampel med glaskupa, nutida. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)

1377 8375  Ångmaskin på träplatta. Längd: 38, djup: 33 cm, höjd: 22 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:58)

1377 7156  Apoteksvåg Rudolph Grave Stockholm, med vikter. Längd: 49,5 cm. Djup: 25 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)

1377 7319  Armband 14K, med rubiner. Längd: 21cm, vikt: 6,9g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:06)

1377 7318  Armband 14K, med safirer. Längd: 22cm, vikt: 7,4g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:01)

1377 8315  Armband 18k guld, modell: Pansar. Längd: 18,5cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 8335  Armbandsur 14K/Doublé, Damur, Moeris, pärlemortavla. Längd: 16cm, armband i doublé. Bruttovikt: 15,8g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)

1377 8092  Armbandsur Herrur Omega Geneve, doublé, 1970-tal, automatisk. Diameter: 40mm, med etui

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)

1377 8228  Assietter 14 delar, Royal Copenhagen, med guldkant. Diameter: 16-26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:49)

1377 8257  Bägare 2 st + kalk, silver, 1800-tal. Höjd: 9,5-12 cm, Vikt; ca 145g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)

1377 8236  Banketter ett par, 1800-tal. Längd: 59 cm, djup: 43 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)

1377 8229  Barstolar Ett par, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 8151  Bestick silver, snarlika, 20 delar. Längd: 14,5-17,5, bruttovikt: 630 g (varav knivar 270 g)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)

1377 8086  Bestickservisdelar Nysilver, ca 77delar. Längd: 18-23cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)

1377 7108  Blandteknik Frédéric Iriarte (f. 1963), Signerad, 1989. Motivet: 49x64cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:32)

1377 8390  Blandteknik Orientalisk. Ej signerad, 68x44 cm, yttermått inklusive ram: 80x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)

1377 8303  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 61,5x52cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)

1377 7388  Blandteknik Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Spår i snön. Signerad, daterad -58. Motivet: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:46)

1377 8096  Blyertsteckning Carl Johansson, "Norrtälje", daterad -87. Bladets mått: 24x32cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)

1377 7227  Blyertsteckningar 7st, Carl Johnsson, bladets mått: 18x27cm- 22,5x29cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 8108  Bokhylla mahogny. Bredd: 140 cm. Djup: 29 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)

1377 8146  Bokhylleskåp Alm. Bredd: 80, djup: 32 cm, höjd: 62 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:13)

1377 8118  Bord 1890-tal. Bredd: 54, djup: 54 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:44)

1377 8196  Bordsfotogenlampfot Gustavsberg, 1890. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:06)

1377 8382  Bordslampa Kina, keramik, Höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:40)

1377 8381  Bordslampa Kina. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)

1377 7280  Bordslampa mässing, glaskupa. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)

1377 6533  Bordslampa Metall, England, plåtskärm. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:47)

1377 8306  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:13)

1377 8367  Bordsspegel / vägg Venetiansk. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)

1377 8365  Bordstaffli metall, rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)

1377 7501  Bordsur + väckarklocka, 2 delar, modell äldre. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)

1377 8162  Brickor 2 st, Handtag/gallerkant. Längd: 41-69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:03)

1377 8374  Brickor 5 delar, Ryssland, diameter: 18-37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:35)

1377 8327  Brosch 18k guld. Diameter: 3,5cm, vikt: 5,5g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8224  Brosch silver (925), med vita stenar. Längd: 8cm, vikt: 17g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:38)

1377 8326  Brosch silver, förgyllt, med granater. Längd: 4cm, vikt: 10g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)

1377 8163  Buljongkoppar 12 st med fat, Arabia. Diameter: 10,6-15,5 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)

1377 8256  Bulkrukor 2 st. Diameter: 18-20, höjd: 17-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)

1377 8378  Burkar med lock 4 st, Asien. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)

1377 8383  Burkar/skålar med lock 4 st, Keramik, Kina. Höjd: 8-22cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:08)

1377 8155  Byrå 1800-tal, Valnöt. Bredd: 106. Djup: 43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:24)

1377 8054  Byrå Karl Johan. Bredd: 84,5 cm. Djup: 51,5 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)

1377 8063  Byrå Kina, Bredd: 60 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:08)

1377 7306  Byrå Med stenskiva, Intarsia, Hauptstil, Bredd: 87 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)

1377 8222  Cigarettautomat Wilhelm Harting Espelkamp, Typ: ZA10SE, Laminat. Längd: 73, djup: 28 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)

1377 8280  Collier 18k guld, doserat, med hänge. Längd: 43cm, vikt: 13,4g.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)

1377 8144  Collier silver, och armband, Thomas Sabo. Längd: 22cm-40cm, med etui.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)

1377 8169  Coupeglas 10 st, Skansen. Höjd: 8,5

1377 8183  Coupeglas 6 st, 1930-tal. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)

1377 8069  Dekorelement Kina, trä, 135x69 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8321  Dessertknivar 12 st, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 16 cm, Vikt: ca 440 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)

1377 8281  Dessertskedar silver, 11 st, Sv Spetsmodell. Vikt: ca 400 g. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:29)

1377 8384  Doftflaskor 5 delar, Kina. Höjd: 2-7cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)

1377 8277  Etagebord mahogny. Bredd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)

1377 8002  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 61/100 respektive 28/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:07)

1377 8107  Fågelbad Metall. Diameter: 50cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)

1377 8238  Fällbord 1800-tal, Ådringsmålat. Bredd: 44, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)

1377 6464  Fällbord 1800-talets första hälft, rotfanerad skiva. Bredd: 90 cm. Djup: 73 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8251  Fällbord Furu, 1800-tal. Diameter: 87, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:14)

1377 8088  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 3/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)

1377 8003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 6490. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:05)

1377 8004  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 40/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:59)

1377 8136  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 38x28cm, yttermått inklusive ram: 65x52cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:59)

1377 8014  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 185/290. Motivet: 37x46cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

1377 7477  Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. "Struggle". Signerad, numrerad 23/150. Motivet: 40x31cm, yttermått inklusive ram: 45x35,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:29)

1377 8138  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 10/310, skärgårdsmotiv. Motivet: 53x77cm, yttermått inklusive ram: 65x88cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:29)

1377 8137  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 179/360. Motivet: 57x74cm, yttermått inklusive ram: 65x83cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:18)

1377 8012  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)

1377 7390  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Provence. Signerad, numrerad 33/60, daterad -95. Bladets mått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)

1377 8006  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 72/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)

1377 8391  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Smidt. Signerad, numrerad 52/150. Bladets mått: 57x79 cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)

1377 8133  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 177/300, strandvägen. Motivet: 37x45, yttermått inklusive ram: 48x69cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)

1377 8064  Färglitografi Pontus Carle (f. 1955), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 64/200, daterad -93. Motivet: 75x58 cm, yttermått inklusive ram: 102x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)

1377 8134  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT, 1978, "möte på isen". Signerad. Motivet: 34x51cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:13)

1377 8036  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 241/320, oramat löst blad. Motivet: 40x55 cm, yttermått: 56x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)

1377 8357  Färglitografier 10 st, Fåglar, fjärilar & djur, boksidor. Ej signerade, ramade. Ramens innermått, 23x28 cm, yttermått inklusive ram: ca 29x35 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)

1377 8001  Färglitografier 2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 37//99 respektive 37/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:06)

1377 8011  Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 116/280 och 63/260 respektive HC. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)

1377 8358  Färglitografier 8 st, "Reval", Tallin. Ej signerad. Motivet: 19x28 cm, yttermått inklusive ram: 31x45 cm

S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)

1377 7472  Färglitografier Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Sverige. 10 st oramade lösa blad i låda. Signerad, numrerad 119/300. Bladets mått: 63x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)

1377 8269  Fat 10 st, Tenn, 1800-tal. Diameter: ca 19-21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:48)

1377 8020  Fat Fiskfat, Syco, Strömstad. Glaserad keramik, reliefdekor. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:03)

1377 8094  Fat Kina, dekor i famille rose. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)

1377 8324  Fåtölj Höjd: 87 cm ca, Djup: 90 cm ca, Bredd: 78 cm ca.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:18)

1377 8232  Fåtölj nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:09)

1377 7437  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:30)

1377 8312  Fåtöljer ett par, Lammhult

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)

1377 8231  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)

1377 8211  Fåtöljer Ett par, tygklädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8333  Fickur silver, Longines, manuell. Diameter: 50mm, med kronograf, serienr: 2125168, vikt: 80,5g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:39)

1377 8295  Filbunkskålar 4+ 3 st. Diameter: 17-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)

1377 8019  Fiskfat glaserad keramik, reliefdekor. Längd: 52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:40)

1377 8044  Fiskfat nysilver, reliefmönster. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:50)

1377 8039  Flasköppnare Firma Svenskt Tenn, fisk, pärlemor. Längd: 21cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)

1377 8284  Flaskschatull Mahogny med 2 pluntor, 1800-tal. Längd: 25. Djup: 13 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)

1377 8038  Formar 5 st, Uppsala Ekeby / Karlskrona. Längd: 14,5 - 18,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8380  Fotogenlampor Ett par, Kina, keramik/mässing. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)

1377 8050  Fotografier 3 st, Stockholmsmotiv. Bland annat Stockholmsutställningen 1897, ca 16x22, yttermått inklusive ram: ca 33x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)

1377 6176  Fotogravyrer 2 st, Brassai och Robert Frank, 24x17,5 respektive 13x19 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)

1377 8276  Gafflar 9+ 2 st, silver, 1807-1833, Stockholm. Vikt: ca 810 g. Längd: 20,5 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)

1377 8197  Gallerskål + Fat, Rörstrand. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:45)

1377 8165  Glas 12 st, "Wasa". Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)

1377 8024  Glas 6 st vinglas + 6 snapsglas. Reijmyre Glasbruk. Etsad dekor. Höjd: 14,5-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)

1377 8223  Golvlampa mässing. Höjd: 133 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:55)

1377 9484  Golvlampa Metall. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:50)

1377 8347  Golvlampa trä, 1920-tal. Höjd: 180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:58)

1377 8112  Golvlampa Två-armad, mässing och trä. Höjd: 144cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)

1377 8247  Gräddkanna silver, 1853. Höjd: 13 cm. Vikt: ca 170 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)

1377 8035  Grafiska blad 2 st, Hökar, efter von Wrigth, ej signerade. Bladets mått: 52x36 - 54x43 cm, yttermått inklusive ram: ca 56x40 cm respektive 58x47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)

1377 7475  Grafiska blad 2 st, Stockholmsmotiv. Ej signerad. Motivet: 25x38cm, yttermått inklusive ram: 42x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)

1377 8015  Grafiska blad Gamla Svenska reklamskyltar, sammanställd av Lasse Åberg. Bladets mått: 48x33cm. Ej signerad, oramade lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:01)

1377 7334  Grafiskt blad Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 47/100. Gicléetryck. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)

1377 8342  Grafiskt blad Gicléetryck, Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Tänkaren". Signerad, numrerad 7/100. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:52)

1377 4019  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina". Signerad, numrerad 13/50. Motivet: ca 28x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)

1377 7327  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 98/100, Kalas. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:14)

1377 8360  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Cuba". Signerad, numrerad 100/100, mm ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)

1377 7326  Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth. Signerad, numrerad 65/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:13)

1377 7325  Grafiskt blad Gicléetryck, Daniel Vandinja (f. 1973), Sverige. Signerad, numrerad 60/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)

1377 7023  Grafiskt blad Gicléetryck, Emanuel Javelid (f. 1956), Sverige. "Äpple". Signerad, numrerad 12/50. Oramat löst blad. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:22)

1377 5010  Grafiskt blad Gicléetryck, Juan Cano (f. 1954), Sverige. Collage. Signerad, numrerad 47/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)

1377 7330  Grafiskt blad Gicléetryck, Kent Jakobsson. Signerad KC-Json. Signerad, numrerad 3/50. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)

1377 4015  Grafiskt blad Gicléetryck, Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Clay". Signerad, numrerad 31/100. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad

1377 7333  Grafiskt blad Gicléetryck, Markus Jakobsson. Signerad, numrerad 29/50. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:19)

1377 7332  Grafiskt blad Gicléetryck, Niclas Jönsson. Signerad, numrerad 15/100. Motivet: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:19)

1377 8318  Hänge 18k guld, Kors. Längd: 5cm, 1944, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8340  Hatthylla Panel, Gustaviansk stil. Bredd: 102. Djup: 32 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)

1377 8323  Herrbetjänt höjd: 103cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:52)

1377 8205  Höga pallar 3 st, Gemla, Tyg: Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Elefant. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)

1377 8290  Jardiniere Rörstrand, Majolika. Längd: 23, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)

1377 8173  Kaffekanna + Sockerskål, silver, K Anderson, 1920. Höjd: 9-18 cm, Vikt: ca770 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)

1377 8246  Kaffekanna silver, 1882, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 26 cm, Vikt: ca 600 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:30)

1377 8084  Kaffekoppar 6st med fat, + 1fat, Rörstrand 1340. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)

1377 8265  Kaffepetter + Hink med lock, Koppar. Höjd: 30-47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8275  Kaffeskedar 10 st, silver, MEMA, 1956. Längd: 12 cm, bruttovikt: 155 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:08)

1377 7154  Kamelväska Gasgai, antik, 50x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:04)

1377 8258  Kandelabrar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:19)

1377 8198  Kanna Kosta Boda, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:50)

1377 8366  Käppar 3 st, 2 st med silverkrycka, en nysilver. Längd: 90-91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:39)

1377 8243  Karaffer ett par, 1800-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:35)

1377 8104  Karmstol 1800-tal, mahogny

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:14)

1377 8122  Karmstol Ej signerad, "Lata Greven"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)

1377 6134  Karmstol Gustaviansk

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)

1377 8202  Karmstolar 1 par+ 6 stolar, Barockstil, Ek/skinn

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)

1377 8230  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:20)

1377 8226  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8175  Karmstolar Ett par, sengustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)

1377 8176  Karta "Öfver Upsala", S. G Hermelin, år 1801. Motivet: 63x44cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:18)

1377 8322  Kedja 18k guld, med hänge, hjärta. Längd: 42cm, vikt: 3,3g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)

1377 8313  Kedja 18k guld, med kors. Längd: 42cm, vikt: 5,1g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:41)

1377 8283  Kedja 18k guld, modell, Pansar, med hänge. Längd: 40cm. Vikt: 10,4g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:04)

1377 8317  Kedja 18k guld, modell: ärtlänk. Längd: 60cm, vikt: 4,1g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)

1377 8320  Kedja 18k guld, Modell: Pansar. Längd: 46cm, vikt: 2,6g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)

1377 8351  Kista 1800-tal, bemålad. Bredd: längd. 83, djup: 55 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)

1377 8239  Kista 1800-tal. + diverse redskap, Bredd: 70. Djup: 45 cm, höjd: 40 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:26)

1377 8040  Koppardelar 2 st. Höjd: 10-25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)

1377 8188  Korgar 2 st. Längd: 29-40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 8043  Kräfttallrikar 6 st, Rörstrand. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:25)

1377 7149  Kravattnål & örhängen 18k guld, gula stenar, + 2 delar. Längd: 5,5cm. Vikt: 1,8g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)

1377 7465  Kravattnålar 18k guld, 2 st. Längd: 4-6cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:18)

1377 8179  Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:05)

1377 8191  Litografi Björn Jonsson, Sverige. "Från Gröndal". Signerad, 100 ex, 41x30, yttermått inklusive ram: 59x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)

1377 8253  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:31)

1377 8113  Ljuskrona Rokokostil, med prismor. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 7382  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)

1377 8030  Ljusstakar + vas, 3 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:42)

1377 8259  Ljusstakar 4 par, mässing, 1800-tal. Höjd: 17-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:09)

1377 8025  Ljusstakar 4 st, bland annat Skultuna. Höjd: 4-6cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:34)

1377 7502  Ljusstakar Ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:18)

1377 8272  Ljusstakar ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8150  Ljusstakar ett par, Tenn, Santesson, 1947. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)

1377 8271  Ljusstakar ett par, Tenn, sengustavianska. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)

1377 8273  Ljusstake Tenn, HWS, 1800-tal. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:24)

1377 8058  Lockurna Kina, cloissonné. Höjd: 22 cm

1377 8060  Lockurna Kina, porslin. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)

1377 8361  Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)

1377 8204  Matbestickuppsättning Nysilver, ca 100 delar. Längd: 12-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:34)

1377 6404  Matbord Glas/krom. Bredd: 250. Djup: 120 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)

1377 8154  Matbord Rustik, trä och metall. Bredd: 210, djup: 82 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:14)

1377 8392  Matbord Teak, Diamter: 110cm. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:09)

1377 8170  Matservis Epiag, ca 50 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)

1377 8034  Matservisdelar 30 del ca, Thun, Tjeckien

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)

1377 8302  Matservisdelar Rörstrand, 1800-tal, ca 40 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)

1377 8278  Matskedar 10 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 21 ca, Vikt: ca 600 gr

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)

1377 8279  Matskedar 7 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: ca 21, Vikt: ca 420 gr

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:01)

1377 8157  Matta Desso Studio, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)

1377 8120  Matta Indien, Kashmir, 166x232cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:22)

1377 8345  Matta Kina, 179x285 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:46)

1377 7317  Matta Kina, 243x286 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8344  Matta Orientalisk, 105x158 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:48)

1377 8041  Matta Orientalisk, 110x196cm

1377 8090  Matta Orientalisk, 125x196 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)

1377 8100  Matta Orientalisk, 131x195cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)

1377 8316  Matta orientalisk, 220x310 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:43)

1377 8099  Matta orientalisk, 79x109cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)

1377 8314  Matta orientalisk, Galleri, 87x375 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:45)

1377 8098  Matta orientalisk, gallerimodell, 96x307cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)

1377 7114  Matta orientalisk, hamadan, antik, 146x207cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:33)

1377 7398  Matta orientalisk, Mir, 275x360 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:15)

1377 8097  Matta orientalisk, semiantik, 144x207cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:34)

1377 8125  Matta Orientalisk, Täbriz, 98x144cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:23)

1377 8089  Matta Pakistansk bochara, 144x198 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:40)

1377 8059  Miniatyrtekanna Charlotte di Vita, "Gustav Klimt". Dekorativ tekanna. Höjd: ca 6 cm

1377 8066  Mockakoppar 10 st med fat. Österrike. + 1 extra fat. Höjd: 4cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:51)

1377 8008  Mynt 2 st, 21,6K, United States of America, år 1881-1906. Diameter: 27mm, vikt: 33,5g

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)

1377 7249  Nattygsbord Ett par, Asien. Bredd: 50 cm. Djup: 40 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:12)

1377 8168  Ölglas Kosta, 4 st, Seglora Kyrka. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)

1377 8074  Oljemålning Alvin Silvrants, "Peeking Big Bad Wold". Signerad, daterad 2019. Olja på duk, 70x50 cm, oramad

1377 8073  Oljemålning Alvin Silvrants, "Sexy godmother". Signerad, daterad 2019. Olja på duk, 90x60 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8287  Oljemålning Anders Hultman (f. 1945), Sverige. Äppelplockare. Signerad. Olja på pannå, 40x44 cm, yttermått inklusive ram: 50x55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 6428  Oljemålning Anne-Marie Lindström (1934-2004), Fontän Frankrike. Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)

1377 8148  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), "Krokus". Signerad. Olja på duk, 22x36 cm, yttermått inklusive ram: 29x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:32)

1377 7383  Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 43x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:41)

1377 8065  Oljemålning Curt Olsson, abstrakt komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 51x103 cm

1377 8135  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Signerad, "Toscana". Olja på duk, 54x92cm, yttermått inklusive ram: 59x96cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)

1377 8149  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Signerad, stadmotiv. Olja på pannå, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 51x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:32)

1377 8288  Oljemålning Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Signerad, skogslandskap. Olja på pannå, 24x29cm, yttermått inklusive ram: 30x35,5cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:55)

1377 8174  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Stockholmsvy. Signerad. Olja på pannå, 60x97 cm, yttermått inklusive ram: 68c107 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:46)

1377 8339  Oljemålning Hans Prins (f. 1908), Sverige. Signerad, daterad 1974-75, "Den förlorade sonen reser bort ifrån sin fader". Olja på duk, 76x100, yttermått inklusive ram: 78x102cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:38)

1377 8147  Oljemålning Ilona Klara Boman (1913-2000), Sverige. "Barnet och fåglarna". Signerad. Olja på duk, 25x25 cm, yttermått inklusive ram: ca 28x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)

1377 8349  Oljemålning J Bauer, Gamla Stan. Signerad, daterad -44. Olja på duk, 48x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:26)

1377 8075  Oljemålning Jan Wysocki, "Nude lady". Signerad. Olja på duk, 80x60 cm, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:45)

1377 1024  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. D Bergmann med luta. Signerad. Olja på duk, 102x88 cm, yttermått inklusive ram: 120x106 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)

1377 8141  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 50x79cm, yttermått inklusive ram: 65x95cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:33)

1377 8209  Oljemålning Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Ansikte i natten. Signerad a tergo. Olja på duk, 83x89cm, yttermått inklusive ram: 85x91cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:29)

1377 8076  Oljemålning Lidia McGrigor. Signerad, daterad 2017. Olja på duk, 80,5x60 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)

1377 7413  Oljemålning Mai-Britt Palmroth (1930-2020), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)

1377 7095  Oljemålning Mårten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Ej signerad, präst. Olja på duk, 37x29cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:07)

1377 1068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, figur, uppfodrad duk. Olja på duk, ej signerad, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:26)

1377 8130  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fäbovall. Signerad. Olja på duk, 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:35)

1377 8129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka med docka. Signerad Rozsack. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: ca 88x76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:51)

1377 8049  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 52,5x68 cm

1377 6337  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Torg, -61. Olja på pannå, Motivet: 32x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:14)

1377 8190  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv Italien. Signerad. Olja på duk, 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:01)

1377 8348  Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Sverige. "Katarina Kyrka". Olja på pannå, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x41 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)

1377 8072  Oljemålning Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Signerad. Olja på papper, 147x98 cm, yttermått inklusive ram: 154x105 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)

1377 8294  Oljemålning Signerad, stadsmotiv, -47. Olja på pannå, 38x47cm, yttermått inklusive ram: 49x59cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8343  Oljemålning / collage Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 1987, Komposition, 96x78 cm, yttermått inklusive ram: 97x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:14)

1377 8220  Örhängen 8 par, silver/förgyllt silver. Längd: 3-4cm, vikt: 27,2g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)

1377 8028  Pallar Ett par, trä. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:56)

1377 8042  Päls mink, Karl Lindblom, storlek: ca 36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8263  Parti koppar och mässing. Längd: 11-28 cm, djup: 11-21 cm, höjd: 5,5-16,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:14)

1377 8264  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:53)

1377 8267  Parti kristall 7 delar. Höjd: 6-46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)

1377 8359  Parti prismor diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:42)

1377 8298  Parti silver 16 delar, ca 500 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)

1377 7072  Pianopall Sammet. Längd: 95 cm. Djup: 33 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)

1377 8178  Porslin 6 delar, Kina, diverse. Längd: 9-26 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 21:00)

1377 8225  Pottskåp rokokostil, nutida. Bredd: 43, djup: 43 cm, höjd: 66-85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:29)

1377 8171  Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 5,5, Vikt: ca 190 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)

1377 8331  Ring 18k guld, gravyr, storlek: 15½. Vikt: 7g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:27)

1377 8329  Ring 18k guld, gravyr, storlek: 17. Vikt: 3,7g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:11)

1377 8221  Ring 18k guld, med akvamarin, B&H, 1955. Ringmått: 19. Vikt: 3,1g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:04)

1377 8330  Ringar 2 st, 23K, gravyrer, storlek: 16-18. Vikt: 13,7g.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:55)

1377 8328  Ringar 2 st, 23K, storlek: 18-21½, gravyrer. Vikt: 17,2g.

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:22)

1377 8233  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 58, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)

1377 1049  Rökelsekar / skulptur brons, Asien, modell äldre, Längd: 58. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)

1377 8203  Salongsbord mahogny, Rokokostil. Diameter: 76, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)

1377 8026  Samekniv Längd: 24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:12)

1377 8241  Sekretär mahogny, västsvensk, Sengustaviansk. Bredd: 125 cm. Djup: 55 cm, höjd: 122 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)

1377 8214  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, Laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:20)

1377 8289  Servisdelar 1800-tal, 13 del

1377 8234  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 127. Djup: 52 cm, höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:54)

1377 8216  Sideboard rokokostil, med 3 lådor. Längd: 133, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8393  Sideboard Teak. Längd: 164 cm. Djup: 42 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:59)

1377 8297  Silver diverse, 5 delar, bland annat ströare & tespindel. Längd: 13-24, ca 230 gr

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)

1377 8341  Silvermynt Gustav III, 1 riksdaler, 1777. Vikt: ca 29g. Diameter: 4,2 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:28)

1377 8377  Sittpall Asien, keramik. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:52)

1377 8199  Skål Kosta Boda, Sigvard Persson/Lisa Bauer. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)

1377 8274  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet" i schatull. Diameter: 24, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)

1377 7353  Skål överfångsglas, Signerad Köck. Längd: 23. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:56)

1377 8385  Skål & fat 2 delar, Kina. Diameter: 20-23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:16)

1377 8387  Skål med lock Keramik, Kina. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:09)

1377 8386  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 14-18cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)

1377 8111  Skåp/hylla 2 delar, modell "Anne", Horreds, design: Anne Krook. Hyllkuber med vinställ, blå luckor varav två med glas. Bredd: 80 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:10)

1377 8087  Skedar 3 st, silver, gravyr. Längd: 10-19cm, vikt: 82,3g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:44)

1377 8142  Skedar 6 st, silver, Ceson, 1961. Längd: 10cm, vikt: 45,9g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:08)

1377 8285  Skedar 9 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19,5-21. Vikt: ca 320 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)

1377 8291  Skrin med draglock, Allmoge, 1800-tal. Längd: 50, djup: 31 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:26)

1377 8311  Skrivbord Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:17)

1377 8212  Skrivbord med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:30)

1377 8158  Skrivmaskin Remington

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)

1377 8369  Skulptur IKEA, Per B Sundberg, "Föremål". Längd: 16. Djup: 7 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:32)

1377 7524  Skulptur Moretti. Signerad, daterad 1930-tal, terrakotta. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:53)

1377 7308  Skulptur Oidentifierad konstnär. Figur. Signerad. Terrakotta. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:46)

1377 8363  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, -89, lergods, Val. Längd: 30, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:49)

1377 8371  Skulptur porslin, Royal Doulton, "A stitch in Time". Höjd: 16 cm

1377 8218  Skulptur Royal dux, Ormtjuserska. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)

1377 8208  Skulpturer 3 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 6-7cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:07)

1377 8372  Skulpturer Ett par, Porslin, Royal Crown Derby, Fåglar. Längd: 17, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)

1377 8296  Sockertänger 2 st, silver, 1805-1810. Längd: 13-15 cm, Vikt: ca 60 g

1377 7267  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ulla". Bakstycke och rygg med spjälor. Fast stoppad rygg och sits, textilklädsel. Längd: 175 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:47)

1377 8115  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 181 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:10)

1377 8235  Soffbord David Rosén, NK Nordiska Kompaniet, ur Futuraserien, 1950-tal. Skiva av sten. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:31)

1377 8105  Soffgrupp 3 delar, rotting. Längd: 125cm, saknar dynor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:58)

1377 8261  Soppslev + 2 st, skyslevar, silver, 1800-tal. Längd: 19-44 cm, Vikt: ca 280 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:36)

1377 8300  Spatserkäpp silverkrycka. Längd: 94 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)

1377 8292  Spegel Barockstil, 85x73 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:37)

1377 8161  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 73x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:19)

1377 7410  Spegel Oval, 64x87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)

1377 8189  Spegel Oval, 72x43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:36)

1377 8254  Spegel Oval, Förgylld, 70x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:36)

1377 8116  Spegel Skruf, Edenfalk. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:51)

1377 8304  Stallboxavskiljare Järn, Bemålad. Höjd: 130

1377 8266  Stånka Laggad. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:40)

1377 8078  Stol Thonetmodell, ZPM Radomsko, Polen

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:04)

1377 8252  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:12)

1377 7174  Stolar 5 st, 1800-tal, Biedermeier, björk

1377 8227  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:52)

1377 8195  Stolar 8 st, nutida

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:16)

1377 8346  Stolar Ett par, England

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:48)

1377 8237  Stolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:56)

1377 8270  Stop 2 st + grötskål, Tenn, 1800-tal. Längd: 27. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)

1377 8117  Takarmatur Art Déco, mässing. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:56)

1377 8373  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:01)

1377 8101  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Carl Larssonlampan”, modell 2560. Ljus textil och mässing. Diameter 50 cm. Höjd 30 cm, Diameter: 55 cm. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:38)

1377 8103  Takarmatur Konstmassa. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:26)

1377 8159  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:50)

1377 8152  Takarmatur Metall. Diameter: 45 cm

1377 8139  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:35)

1377 7493  Takarmatur Tom Dixon "Beat light" modell: BLA01EU, 2000-tal. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:15)

1377 7496  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01, "Beat light tall". Höjd: 43cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:11)

1377 8077  Takarmaturer ett par, design: Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot". Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:17)

1377 7469  Tallrikar 4 st, Kina, bland annat Famille rose. Diameter: 14-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:08)

1377 8164  Tallrikar 7 st, Maj Boström-Åkerlund, Visby. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:39)

1377 8187  Tallrikar 7 st, Rörstrand, Gille/Amalia. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:23)

1377 8079  Tallrikar Kina, Blåvita, 12 st, Flata/Djupa. Diameter: ca 22 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)

1377 8110  Tavelram 1800-tal, förgyld, ramens innermått: 74x59 cm, yttermått inklusive ram: 100x84 cm

1377 8048  Tavelram innermått: ca 26x48 cm, yttermått: 38x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:43)

1377 8051  Tavelramar 2 st, ramens innermått: ca 27x37 respektive 32x39 cm, yttermått: 30,5x40,5 cm - 35x42,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:47)

1377 8007  Teckningar 4 st, Petter Pettersson (f. 1942), Sverige. Sjukhusscener. Blyerts/kol, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:17)

1377 8219  Tekanna Nysilver, & sockerskål med lock. Höjd: 18-30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:58)

1377 8379  Tekanna & skålfat Kina, 5 delar. Höjd: 24cm. Längd: 13-24cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:42)

1377 8255  Tennfat + skålfat, 3 delar, 1800-tal, diameter: 33-41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:23)

1377 8085  Teskedar 19st, silver, modell: Haga. Längd: 12,5cm, vikt: 308g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:21)

1377 8091  Tidningsställ längd: 47 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:44)

1377 8185  Tillbringare + 6 glas, Reijmyre. Höjd: 15-33 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)

1377 8023  Tillbringare + vas. Glas. Tillbringaren Bergdala Glasbruk. Höjd: 15-20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:33)

1377 8166  Tobaksburkar 2 st, Järn. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:39)

1377 8106  Trädgårdssoffa metall och trä, Längd: 126cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:51)

1377 8172  Träskulptur + burk med lock. 2 delar, Afrikansk. Proveniens: dbo Einar Jolin, skulpturen finns avbildad i tex Jolins målning "stilleben med afrikansk skulptur". Höjd: 15-35cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:21)

1377 8364  Träskulptur hund. Signerad, Längd: 60. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:16)

1377 8355  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150, Stockholmsmotiv. Motivet: 25x47cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

1377 8354  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150,1961, vy över södermalm. Motivet: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:28)

1377 8013  Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm

1377 8032  Väckarklocka Junghans, Tyskland, 1950/60-tal. Höjd: 10,5

1377 8307  Väggarmaturer 3 st. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:15)

1377 8308  Väggarmaturer ett par, mässing. Höjd: 18 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:20)

1377 8309  Väggarmaturer ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)

1377 8310  Väggarmaturer ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:13)

1377 8248  Vägghylla Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Bredd: 55, djup: 18 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:21)

1377 8249  Vägghylla Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Bredd: 55. Djup: 18 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:24)

1377 8080  Väggrelief Emil Näsvall (1908-1965). Signerad, 1952, lera, 57x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:27)

1377 8055  Vägrelief Sveriges regenter 1523-1872, koppar, 38x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:37)

1377 8083  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, blått glas. Höjd:

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:40)

1377 8145  Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 12 cm

1377 8260  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1920. Sgrafittodekor. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:22)

1377 8081  Vas Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:24)

1377 8337  Vas Moser, Karlsbad. Signerad, Tjeckien, djuplila glasmassa med fasetterad form, förgylld reliefdekor, Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:02)

1377 8177  Vas Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)

1377 8200  Vaser 2 st, Konstglas, bland annat Flygsfors. Höjd: 17-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:50)

1377 8068  Vaser 3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, klarglas. Höjd: 3-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:20)

1377 8062  Vaser 3 st, Kina, cloissonné. Höjd: ca 8- 18,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:48)

1377 8242  Vattentunna Koppar, + skopa, Märkt APP. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:16)

1377 8160  Växtpress + 3 del Skrivbordsutensilier

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:33)

1377 8184  Vettar 10 st. Längd: 9-17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 18:50)

1377 8186  Vinglas 7 st, Johansfors Glasbruk. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:23)

1377 8336  Vinkaraff Nysilver/glas. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:09)

1377 8037  Vinprovarglas 11 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 19:06)

1377 8319  Whiskykaraff + Vinkaraff, Kristall. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 februari 2021 20:56)