Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 maj 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1541 6097  Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. "Kjartan Nixon Visions", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:10)

1541 7043  Affischer 2 st, SAS, "Times Square & The Eternal Town", New York & Rom, yttermått inklusive ram: 42x32 - 32x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:31)

1541 7006  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Floral waves 2". Signerad. Akryl på glas. Bildmått: 20x34 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)

1541 7008  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Phonographics". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)

1541 7007  Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Drömlandskap 1". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)

1541 8202  Akvarell Jaqueline Brogren, skärgård. Signerad, akvarell, 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:28)

1541 8057  Akvarell Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Akvarell, bildmått: 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:01)

1541 7127  Akvareller 2 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige, tillskriven. Gratulationstavlor. Signerade "Olle", proveniens: gåva från konstnären till familjen. Akvarell, yttermått inklusive ram: 27x21 cm respektive 31x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)

1541 8177  Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:54)

1541 8035  Armband 18k guld. Längd: 20,5 cm, vikt: 18 g

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 8052  Armbandsur 2 st, Certina DS-2 + Omega

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:32)

1541 6408  Assietter 12 st + skål, Gefle. Diameter: 18 cm, längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:20)

1541 8207  Barstolar Ett par, Simon Legald, "Form", Norrman Copenhagen. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:25)

1541 7450  Beautybox Samsonite, 40x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:15)

1541 8046  Bestick 24 delar, Rostfritt/bakelit

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:44)

1541 7513  Bestick Nysilver, CA 75 delar. Längd: 13-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:11)

1541 8018  Bestickuppsättning 48 delar, Chippendale, Nysilver. Längd: 14,5-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:38)

1541 4003  Blandteknik Dina Oliveira (f. 1951), Brasilien. Komposition. Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm, saknar glas

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:28)

1541 7125  Blandteknik Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Rådjur. Signerad, blandteknik, daterad -83,36x27 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:40)

1541 4272  Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1981. Blandteknik, bildmått: 89x55 cm, yttermått inklusive ram: 111x78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)

1541 7435  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Jaktstilleben, Signerade E Pauli, 1800-tals ram. Blandteknik, bildmått: 56x33 cm, yttermått inklusive ram: 90x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:25)

1541 8032  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Studie av man, Signerad Maria B, Daterad -85,44x36 cm, yttermått inklusive ram: 47x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)

1541 8263  Blomsterbord vitmålat. Bredd: 75 cm. Bredd: 27 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)

1541 8070  Bokverk 3 st, Fredmans Epistlar, C M Bellman, Sånger och musik, med litografier, 1922

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)

1541 7279  Bord Josef Hoffmann (1870-1956), Österrike. Efter. 2000-tal, Wittman. Lackat trä, fot klädd delvis med mässing, tygklädd skiva under glas, etikettmärkt. Diameter: 66 cm, höjd 66 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:46)

1541 7337  Bordslampa Ateljé Lyktan. "Simris", Höjd: ca 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)

1541 8071  Bordslampa Gubi Multi Lite, design: Louis Weisdorf. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:37)

1541 8061  Bordslampa Kaiser Idell, design: Christian Dell, Fritz Hansen, Danmark. Matt svart lackering, nutida. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:35)

1541 8062  Bordslampa Louis Poulsen, Panthella Mini. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)

1541 8084  Bordslampa mässing, snäckformad skärm. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:11)

1541 8244  Bordslampfot Orrefors, RD 1983, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:58)

1541 7048  Bordslampor 3 st, 1970-tal, metall, ställbara. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:54)

1541 8252  Bordslampor ett par, Cottex Sweden, bemålad konstmassa. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:48)

1541 7345  Bordslampor ett par, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:26)

1541 8122  Bordssurtout Nysilver, kristall. Längd: 28 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:22)

1541 7464  Bricka lackarbete, dekor av iris. Längd: 42 cm, bredd: 28 cm

1541 7113  Brickor 3 st, lackarbete, Japan, 1900-tal. Längd: 28-33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:13)

1541 7068  Brosch Camé. Längd: 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:53)

1541 8239  Byrå 24 lådor, bemålad. Bredd: 75 cm. Djup: 45 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:57)

1541 7245  Byrå Längd: 84 cm. Djup: 46 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:50)

1541 7389  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 82 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)

1541 7469  Byrå Rustik. Bredd: 75 cm. Djup: 39 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:13)

1541 8266  Coupeglas 12 st + 12 champagneglas. Höjd: 8,5-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:43)

1541 8069  Dukar 3 st, Linne

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:29)

1541 8189  Emaljmålning Georg Pfeifferm signerad, sputkastaren, yttermått inklusive ram: 26x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)

1541 8196  Etsning Hjalmar Molin (1868-1954), Sverige. "Canal Grande, Venezia". Signerad, daterad 1924. Bildmått: 50x64,5, yttermått inklusive ram: 74x88 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)

1541 8008  Etsning Marianne Arnbäck. "Elddjur". Signerad, numrerad 1/78. Etsning. Bildmått: 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)

1541 8277  Etsningar 5 st, Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. I mapp. Signerad, numrerad EA 3/3, bladets mått: 33x26, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:34)

1541 7451  Etuier 4 st, tygklädda, med stoppning. Längd: 26-32. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:15)

1541 8296  Fällbord 1800-tal, Kinesiserande dekor. Diameter: 46 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)

1541 7411  Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 5/50, daterad 1985. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:07)

1541 7094  Färgetsning Sven Erik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 10/100,1989. 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)

1541 5387  Färglitografi 5 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerade, 300-upplaga, yttermått inklusive ram: 45x60 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)

1541 8203  Färglitografi Curt Clemens (1911-1947), Sverige, daterad . Signerad, numrerad 214/250 -47,54x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:40)

1541 7238  Färglitografi Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, numrerad 81/150, ur Normandiesviten, yttermått inklusive ram: 53x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:42)

1541 7507  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 108/360, "kerstin" ur Svenska brudar. Färglitografi, bildmått: 84x60 cm, yttermått inklusive ram: 113x76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:21)

1541 8093  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 67x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:50)

1541 7090  Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. "Rabbit Tales" Signerad, numrerad 120/250, Färglitografi, oramat löst blad, 44x51 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)

1541 7091  Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. "Rabbit Tales" Signerad, numrerad 235/250, Färglitografi, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)

1541 8218  Färglitografi Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Signerad, daterad 72. Färglitografi, bildmått: 54x55 Rym: 74x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:59)

1541 6155  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser. Signerad, numrerad 33/80, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)

1541 8183  Färglitografier 3 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:39)

1541 8171  Färgseriegrafi Tino Stafanoni. Signerad, numrerad 21/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:44)

1541 8264  Fåtölj + fotpall, Folke Olsson, Profil, Dux, 1960-tal, bok

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)

1541 7362  Fåtölj 1960-tal, Konstläder

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:48)

1541 8167  Fåtölj Arne Norell, "pilot", Grönt läder, löstagbar nackkudde

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)

1541 8168  Fåtölj Arne Norell, "Pilot", Grönt läder, löstagbar nackkudde

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:45)

1541 8284  Fåtölj nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)

1541 7202  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:51)

1541 8219  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ulfåsa", O H Sjögren, Etikett

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)

1541 8217  Fåtöljer Ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", Valnöt, OPE-möbler. Rygg och sits med lösa dynor

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:02)

1541 7491  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:14)

1541 8120  Fiskespön 4 st 1960-tal, + 7 rullar ABU. Längd: 80-95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:28)

1541 8185  Flakonger Orrefors, Strömbergshyttan, 6 st. Höjd: cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 8251  Fotogenlampa mässing, glas. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)

1541 7194  Fotogenlampor 2 st, mässing. Höjd: 52-58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)

1541 8020  Frimurarglas 6 st, slipad dekor. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:12)

1541 8243  Gitarr med ställning. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:12)

1541 7518  Gouache Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)

1541 7462  Gräddkanna + saltströare, Royal Copenhagen, musselmalet. Höjd: 8-8,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)

1541 7200  Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet, portfölj 3,1992. Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerade och numrerade 164/260. Bladets mått: ca 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)

1541 7178  Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Caroline Färnström (f. 1951), Sverige. Unn Magnussen, Per-Olof Nilsson (f. 1946), Sverige. Signerade och numrerade 200/260. Bladets mått: ca 33x29 cm - 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:13)

1541 7172  Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Jorgo Krallis (f. 1937), Sylvia Fullman (f. 1945), Sverige. Helena Mellin. Signerade och numrerade. Bladets mått: ca 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:59)

1541 7190  Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Lars Johansson, Birgitta Nehrman, John Franzén. Signerade och numrerade 10/260. Bladets mått: ca 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)

1541 7197  Grafiskt blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet, portfölj 3,1990. Mattias Fagerholm (f. 1952), Sven-Ingvar Johansson (f. 1962), Sverige. Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerade och numrerade 28/260. Bladets mått: ca 39x42-50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:43)

1541 7188  Grafiskt blad Mucha, efter. Tryckt signatur. Oramat löst blad. Bladets mått: 49x37 cm, monterad på ett blad 60x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:30)

1541 8240  Halvskeppsmodell skepp nr 12 från Thames Ship Building co Blackwell 1852, lackat trä. Längd: 113 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)

1541 7465  Hänkelskål keramik, flätad dekor, Italien 1950-60-tal. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 8231  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Betsad bok, på trissor, Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:54)

1541 7385  Herrbetjänt MEC, Italy. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)

1541 7039  Hurts Joe Colombo (1930-1971), Italien. Hurts, "Boby", Padova, Italien, formgiven 1968. Längd: 43 cm. Djup: 41 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:14)

1541 7004  Jonas lundh "Hus". Signerad, numrerad 60/100. Giclee fine art. Bildmått: 28. 5x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30. 5 43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)

1541 8101  Kaffe/mockaservis Lidköping, Diana, 19 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:18)

1541 8291  Kaffekanna Villeroy & Boch, "City Park", Metropolitan Collection, trähandtag. Höjd: 11-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)

1541 8109  Kaffeservis 26 delar, Royal Tuscan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 7215  Kamferkista längd: 100 cm, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:03)

1541 7439  Kandelaber nysilver, IKEA of Sweden, "Väsby". Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:33)

1541 8234  Karmstol + stol, 2 delar, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & söner, skinn

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:18)

1541 8213  Karmstolar 3 st, Krom / tygklädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)

1541 7325  Karmstolar ett par, omkring 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:23)

1541 8054  Kaviarskål nysilver, + 1 par salt/pepparkar. Diameter: 23 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 7399  Keramik 5 delar, Anette Edmark (1960). Bla Alice i underlandet serien, Höjd: 8-21 cm. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)

1541 8250  Kimono 3 st. Längd: 135-145 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)

1541 8209  Kista 1700-tal. Bredd: 86 cm, djup: 56 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:47)

1541 8017  Kista Furu, 1800-tal. Bredd: 91 cm, djup: 57 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:29)

1541 6391  Konstglas 6 delar, bland annat Reijmyre. Höjd: 7-24,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:39)

1541 8267  Korgar Glas, 4 st, Eda glasbruk + glaskarameller 12 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:53)

1541 8270  Lavoarskåp Björk, 1800-tal. Bredd: 52 cm, djup: 42 cm, höjd: 176 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:11)

1541 8288  Litografisk affisch Alfabetet, yttermått inklusive ram: 73x53 cm. Ej signerad

1541 8027  Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Berggruen Paris", yttermått inklusive ram: 89x59 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:54)

1541 8286  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 17 cm

1541 7147  Mask på ställning Västafrika, kvinnomask. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:38)

1541 8222  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", Åfors möbelfabrik, 3 st iläggsskivor med sarg. Bredd: 150-315. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm, ilägg a 55 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)

1541 7481  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:40)

1541 8100  Matbord Laserat, blomstermotiv. Diameter: 104 cm, längd ca 104-204 cm. 2 st iläggsskivor a 50 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:27)

1541 8208  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, laserat. Diameter: 114 cm. Höjd: 75 cm + 3 iläggsskivor om 48 cm vardera

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)

1541 8206  Matservisdelar England, Adams, Dickens, ca 65 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)

1541 7212  Matservisdelar Grön Anna, Rörstrand, 14 delar, en med nagg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)

1541 7285  Matta Afghan, 115x220 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)

1541 7286  Matta gallerimodell, 82x258 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:54)

1541 8113  Matta Kina, 137x197 cm

1541 8114  Matta Kina. Galleri, 68x335 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:07)

1541 7330  Matta Kina/Tibet, 143x198 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:30)

1541 7283  Matta orientalisk, 106x197 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:50)

1541 7282  Matta orientalisk, Bochara, 127x183 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:50)

1541 7394  Matta orientalisk, Bochara, 153x255 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)

1541 7278  Matta orientalisk, Bochara, 156x257 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:41)

1541 8241  Matta orientalisk, figural, 140x212 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:39)

1541 7228  Matta orientalisk, Guldafghan, 165x243 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:21)

1541 7437  Matta orientalisk, Keshan, 270x375 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)

1541 8099  Matta orientalisk, Serabend, 363x270 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:14)

1541 8068  Möbeltyg ca 125x900 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)

1541 8066  Nattygsbord ett par. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)

1541 8134  Nothylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 45 cm, djup: 29 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:09)

1541 7027  Ölglas på fot 10 st, blått glas. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:44)

1541 7016  Olja / collage 1800-tal, inläggningar av pärlemo, Slott vid sjö, 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 25x29 cm

1541 7233  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fors. Olja på duk, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:28)

1541 6176  Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Fjordlandskap, kopia efter Georg Anton Rasmussen. Signerad. Olja på duk, 70x105 cm, yttermått inklusive ram: 103x138 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:03)

1541 8074  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:55)

1541 8232  Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:30)

1541 8097  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. "Utloppet i Sitosjauar". Signerad. Olja på duk, 90x100 cm, yttermått inklusive ram: 93x103 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)

1541 8173  Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Monogramsignerad -26, "Midsommar". Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:23)

1541 7309  Oljemålning Enar Johansson, Signerad, Figurer. Olja på duk, 80x100 cm, yttermått inklusive ram: 88x109 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)

1541 8172  Oljemålning Erik B Gustafsson, Signerad, "Lafyrus". Olja på pannå, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)

1541 7187  Oljemålning F. Svendsen. Signerad, torg med kyrka, 46x35 cm. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)

1541 8011  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Isviken". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 40x60 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:05)

1541 7009  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Skånefält". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 40x50 cm

1541 7011  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunset". Signerad. Olja på vinylskiva, 30x30 cm, oramad

1541 8229  Oljemålning Gustav Unger, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

1541 8082  Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Signerad. Olja på duk, 75x91 cm, yttermått inklusive ram: 94x113 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 21:01)

1541 8081  Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Signerad. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 95x79

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)

1541 8179  Oljemålning Hugo Linér (1900-1981), Sverige. Signerad, modell. Olja på duk, 92x72 cm, yttermått inklusive ram: 113x93 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)

1541 8278  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:35)

1541 8063  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:42)

1541 8021  Oljemålning Jaroslaw Chudy (f. 1948), Sverige. Flicka. Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 13x9, yttermått inklusive ram: 22x19 cm

1541 8246  Oljemålning Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Signerad, daterad 1983, Picknick. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x102 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)

1541 8225  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. "Bryggan". Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)

1541 8228  Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. "Sandvik på Öland" Signerad. Olja på duk, 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:06)

1541 7305  Oljemålning Kage Nilson, Signerad. Olja på duk, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:20)

1541 8098  Oljemålning Märta Leijonhufvud. Porträtt av herre. Signerad a tergo. Olja på duk, 76x60 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm

1541 8237  Oljemålning Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. "Friaren". Signerad. Olja på pannå, 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:48)

1541 8175  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignerad, "Japansk Magnolia". Olja på pannå. 91x61 cm, yttermått inklusive ram: 96x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:27)

1541 7307  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Munk. Signerad. Olja på duk, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:22)

1541 7546  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinnoporträtt. Olja på duk, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:07)

1541 7334  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad N. Å 1928, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:45)

1541 8201  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H W Möller, Daterad -41, Fartygsporträtt. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:33)

1541 8121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 94, Interiör med människor. Olja på duk, 30x57 cm, yttermått inklusive ram: 43x70 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)

1541 8073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:06)

1541 8091  Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. "Gatubild Parthenay". Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)

1541 8092  Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. Signerad, "Carcasonne". Olja på pannå, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 37x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)

1541 8023  Oljemålning Olof Benander, Sverige. Österlånggatan, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)

1541 8186  Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Träd. Signerad. Olja på duk, 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 95x94 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)

1541 8176  Oljemålning Per Thorlin (f. 1923), Sverige. Signerad, daterad -70, "Öar i Kosterarkipelagen". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 69x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:05)

1541 8155  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Signerad, "Alvar med blå himmel, Mörbylånga". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:47)

1541 8156  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Signerad, "Dimma över Alvar, Mörbylånga". Olja på pannå, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:32)

1541 8153  Oljemålning Triptyk, Villy Daugaard Pedersen (1915-1994). Signerad, daterad 1968-69. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)

1541 8065  Oljemålning W F Smith, Signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:39)

1541 8090  Oljemålningar 2 sr, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Olja på pannå, Yttermått inklusive ram: 51x59 ca. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:12)

1541 8059  Oljemålningar 2 st, Agaton Gustavsson, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 20x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:46)

1541 6139  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Porträtt av paret Lindholm, målat på plåt, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:08)

1541 8192  Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signerade. Olja på duk, oramade, 30x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)

1541 8188  Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signernade. Olja på duk, oramade, 30x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)

1541 8039  Örhängen 2 par 18k guld. Vikt: 3,3 gr brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:42)

1541 8041  Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 2,5 gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:53)

1541 8103  Pall 1960-tal, Teak / lädersits. Etikett: "Glas Mäster", Längd: 45 cm. Djup: 35 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:25)

1541 8215  Pall Furu. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:41)

1541 8049  Päls Saga Mink

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:22)

1541 7455  Pastell Oidentifierad konstnär. Senempire, damporträtt. Pastell, 21x16 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:23)

1541 8132  Pelarbord omkring 1900. Bredd: 70 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:49)

1541 7013  Plexiglas Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Siluette". Signerad, numrerad 46/50. Tryck på plexiglas. Bildmått: 25x18 cm

1541 7382  Ring 18k guld, med rosenqvarts & briljanter, 4,2 gr, ringmått: 21

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:49)

1541 8038  Ring 18k guld. Vikt: 4,7 g, ringmått: 18,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:31)

1541 8135  Salongsgrupp 4 delar, 3 fåtöljer+ soffa. Längd: 185 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:33)

1541 8072  Sängram Plåt/Gjutjärn, bemålad, 108x203 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)

1541 7475  Satsbord England, mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)

1541 8115  Serveringsvagn Bemålad. Längd: 68 cm. Djup: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:30)

1541 8139  Serveringsvagn längd: 68 cm, djup: 42 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)

1541 7277  Serveringsvagn på trissor, kron. Längd: 61 cm. Bredd: 47 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:34)

1541 8047  Servisdelar Arabia, Faenza, ca 30 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:05)

1541 6045  Servisdelar ca 35 delar, Kosta Boda, olika

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)

1541 8104  Siluettavlor 8 st, Österrike, ej signerade, yttermått inklusive ram: 15x11 - 23x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:19)

1541 8294  Skål Georg Jensen, Rostfritt. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:22)

1541 8123  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5,5 cm. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)

1541 7391  Skål Moa Rudebent, Svalbo keramik. Glaserad stengodslera, ej signerad. Diameter: 35 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:21)

1541 7488  Skål på fot glaserad stengodslera, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, 1950-60-tal, 13x13. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:46)

1541 8259  Skålfat 2 st, Kina. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:48)

1541 6284  Skåp dörrar med glasad överdel, Gustaviansk stil, nutida, bemålad. Bredd: lll cm, djup: 45 cm, höjd: 201 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)

1541 8127  Sked silver, förgylld, Ryssland. Längd: 18 cm, Vikt: 80 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)

1541 8128  Skedar 3 st, bland annat ragusked, silver. Längd: 18-31,5 cm, Vikt: 320 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:57)

1541 7530  Skrivbord 1800-tal. Bredd: 105 cm, djup: 62 cm, höjd: 76 + stol Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:28)

1541 8214  Skrivbord 1880-tal, Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 59 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)

1541 7242  Skrivbord England, skiva i läder. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 77 cm

1541 7176  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 122 cm, djup: 622 cm, höjd: 80 cm

1541 8116  Skulptur Alice Heath, Austin productions, brons och silverfärgad, keramik. Höjd: 21 cm. Längd: 34 cm, vikt: 1950 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:08)

1541 8254  Skulptur Buddha, metall. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)

1541 7082  Skulptur Buddha, Thailand, 1900-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:06)

1541 7447  Skulptur Ganesha, mässing. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:11)

1541 8125  Skulptur Gosse, bemålad gips. Längd: 24 cm, djup: 13 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)

1541 8255  Skulptur järn, Orientaliskt. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:04)

1541 8143  Skulptur Konstglas, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sverige. Blå kvinna, Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)

1541 8110  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Åsna ur Stora Zoo, Gustavsberg 1960-1968. Glaserad stengodslera. Höjd: 10 cm. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)

1541 7365  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), "Gottfrid". Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)

1541 8256  Skulptur Metall, Orientalisk, Ansikten. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:16)

1541 8210  Skulptur i glas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)

1541 8144  Skulpturer 3 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 14-20 inkl sockel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:33)

1541 8124  Skulpturer 4 st, bland annat Burleigh, staffordshire England, porslin. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)

1541 7045  Skulpturer 5 st, Djur, metall. Längd: 10-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:48)

1541 8096  Skylt Högertrafik, 1967. Masonit, ca 60x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:17)

1541 8129  Snurrfåtöljer ett par

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:18)

1541 8050  Soffa 2-sits. Längd: ca 170

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:09)

1541 8051  Soffa 2-sits. Längd: ca 170

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:46)

1541 8233  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Visingsö. Längd: 205 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)

1541 8221  Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", Valnöt, OPE-möbler. Rygg och sits med lösa plymåer. Längd: 192 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)

1541 7275  Soffbord Peter Ghyczy, ben i mässing, bordsskiva i glas. Bredd: 121 cm, bredd: 72 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:34)

1541 8220  Soffgrupp 3 delar, Rotting. Längd: 68-117 cm, djup: 67-75 cm, höjd: 88-90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:29)

1541 7458  Spegel England, 88x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:28)

1541 8089  Spegel Smidesram, 79x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)

1541 7448  Staffli Dekorima. Längd: 53 cm, djup: 42 cm, höjd: ca 150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)

1541 7022  Starkvinsglas Ett par, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:05)

1541 8299  Stereo Beomaster 1000. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)

1541 8162  Stol Barock, Gyllenläder

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:39)

1541 7438  Stol Sengustaviansk, Signerad ES (Ephraim Ståhl), bemålad, stoppad sits, skuren dekor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:22)

1541 8164  Stolar 1 par + bord, Gustaviansk stil, Östervåla. Signerade HJ, Diameter: 83 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)

1541 7527  Stolar 4 st, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:23)

1541 8235  Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ambassadör

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)

1541 7479  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)

1541 8056  Stolar 6 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 21:09)

1541 7104  Svepaskar 2 st, samearbete. Längd: 27-33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)

1541 8147  Sybord Björk. Bredd: 60 cm, djup: 43 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)

1541 8138  Sybord mahogny, omkring 1900. Bredd: 56 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)

1541 6195  Takarmatur Glas. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:14)

1541 8290  Takarmatur med glaskupa, mässing. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:21)

1541 7472  Takarmatur med prismor. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:19)

1541 8108  Takarmatur Plåt. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:52)

1541 8053  Tallrikar 2 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Milano. Diameter: 23-25 cm

1541 7463  Tallrikar 3 st. Royal Copenhagen, 1 st, Bing & Grøndahl, 2 st. 18-1900-tal. Diameter: 24,5 - 26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:57)

1541 8247  Tavelram 1800-tal, med tryck, ramens innermått: 23x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:01)

1541 8029  Teaterkikare med mera, 6 delar. Längd: 3,5-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:17)

1541 8191  Teckningar 3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 36x34-39x32,1 st oramad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:25)

1541 8107  Tekanna + värmeställ & koppar, 7 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), glas, Sverige. Boda Nova. Höjd: 16 - 24 - 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:27)

1541 8200  Tekanna Cilla Adlercreutz, stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 maj 2023 10:16)

1541 8085  Tekanna Georg Jensen, "Tea with Georg", Rostfritt. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:22)

1541 7057  Telefonbänk teak, 1960/70-tal, med dyna. Längd: 79 cm, djup: 32 cm, höjd: 42-61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)

1541 8045  Teservis Gefle, Grand, 17 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)

1541 8169  Toilettebord Björk. Bredd: 89 cm, djup: 46 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)

1541 8106  Torrnål Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Ur "The Song of Songs", Signerad, numrerad 68/200. Guldförgyllning, Bladets mått: 66x51 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:08)

1541 8281  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 212/310, Slusskarusellen. Bildmått: 17x57 cm, yttermått inklusive ram: 34x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:37)

1541 8028  Träsnitt Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Jona och valfisken. Signerad, numrerad 48/50, daterad 1952 cm, yttermått inklusive ram: 86x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)

1541 8094  Väggpendyl höjd: 125 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)

1541 8212  Värja Svalling, Rosenfors, med balja & Portepé. Längd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)

1541 6135  Vas + skål + plunta, 3 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Signerade. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:02)

1541 7370  Vas + skål, Kosta Boda, Kjell Engman & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 12-14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:08)

1541 7454  Vas Ge-yao, Kina, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:20)

1541 8141  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade växter. Signerad Gustafsberg 1918 JEkberg. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)

1541 8025  Vas omkring 1900, Kina. Höjd: 44,5 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:19)

1541 8087  Vas Rosenthal, Studio line, "Skum". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)

1541 8272  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)

1541 8048  Vaser 2 st, + skål, Orrefors, Jan Johansson. Höjd: 11-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:39)

1541 7353  Vaser 3 st, Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20,5-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:37)

1541 7135  Vaser Ett par, Japan. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)

1541 7105  Vaser Glas, bland annat Vicke Lindstrand "Polairs". Höjd: 15-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:56)

1541 8019  Vette Gravand, trä, Signerad aa, Ölandsboden. Längd: 40 cm. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)

1541 8271  Vitrinskåp England, saknar ett glas. Bredd: 75 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)

1541 7203  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 66 cm, djup: 33 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)

1541 8133  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 94 cm, djup: 43 cm, höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:59)

1541 8223  Vitrinskåp Rokokostil, bemålat. Bredd: 55 cm. Djup: 38 cm, höjd: 101 cm, nyckel

1541 8043  Ytterfoder ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19,5 cm. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)

1541 8086  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16 cm, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:16)

1541 8285  Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)

1541 8102  Ytterfoder Sent 1800-tal, Porslin, England / Frankrike, med bottenplugg, diameter: 32. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)

1541 7485  Ytterfoder Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 26 cm, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)

1541 7482  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)