Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 mars 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

812 4321  9st, kristall 9st, kristall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:28)

812 4536  Äggkoppar 13 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:56)

812 4365  Äggskål med lock, koppar, höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:09)

812 4548  Akvarell Elisabeth Almgren, Fåglar, motivets mått: 13 x 10

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:29)

812 4193  Akvarell Kaj Bernstome, Stockholmsmotiv, 31x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:46)

812 4194  Akvarell Kaj Bernstonem 27x28, stockhomsmotiv

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4099  Akvarell Lennart Lundegårdh (1934-2009), Uggla, motivets mått: 14x10

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:44)

812 4330  Akvarell Signerad, Kina, motivets mått: 34x75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 4289  Akvarell Tina Elfast, vas med blomma, signerad, motivets mått: 38x13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:20)

812 4113  Akvareller 2 st, Åke Nothberg (1891-1973)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 4112  Akvareller 2 st, Åke Nothberg (1891-1973), Kvinnostudie

812 4547  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, motivets mått: 15 x 24 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:28)

812 4462  Akvareller 2 st, Hilding Rösiö, Bla Cagnes, 20 x 25 & 25 x 36, 1927-28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:20)

812 1735  Akvareller 2 st, Jan Rhodin (f. 1938), Räv i vinterlandskap, motivets mått: 33 x 46 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:45)

812 4221  Akvareller 2 st, längd: Lagerström, signerade, motivets mått: 36x50 + 51x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:19)

812 4549  Akvareller 4 st, Stockholmsmotiv, M Borg, motivets mått: 13 x 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:30)

812 4350  Akvarellmålningar 2 st, Kina, 27x67

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4230  Allmoge 3 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:36)

812 4323  Ampel Bemålat glas, diameter: 37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:27)

812 4035  Ampel glas, Dia30, höjd: 65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:59)

812 4380  Ampel med prismor, diameter: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:30)

812 4379  Ampel med prismor, diameter: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:29)

812 4341  Ampel med prismor, diameter: 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:12)

812 4480  Amplar 1 par, glas/metall, höjd: 30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:05)

812 4470  Applique jugendstil, längd: 19, höjd: 16, metall

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:37)

812 4513  Arbetsstege Modell äldre

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:43)

812 4063  Armband 1950-tal, + örhängen 1 par, silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:52)

812 4602  Armband mm Orientaliskt

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 21:11)

812 1638  Badrumsskåp Brevettato, längd: 85, höjd: 47, Rosa

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:29)

812 4208  Bägare 6 st, Silver, Råström, 1976 ca 600 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:18)

812 4229  Bajonetter 2 st

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:37)

812 4031  Barometer omkring 1900, höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:00)

812 4482  Barskåp Jordglob

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:26)

812 1306  Benmålningar 3 st, Persien, 3x9

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:02)

812 4436  Bestick Div nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:48)

812 4587  Bestick silver, 6+ 3+ 2, 570gr

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4507  Bestickuppsättning 2st schatull, nysilver, svensk spets

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 4484  Bestickuppsättning 96-del, svensk spets, nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:28)

812 4277  Bestickuppsättning nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:41)

812 4135  Bestickuppsättning Svensk spets, diverse, bland annat fiskbestick

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:43)

812 4293  Biblioteksstege England

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:00)

812 4364  Bildrullar 1 par + 1, Kina

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:13)

812 4142  Blandteknik Bo Mörnerud, -02, Fåglar, motivets mått: 71x50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:11)

812 4245  Blandteknik Kina, motivets mått: 29x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:14)

812 4244  Blandteknik Kina, motivets mått: 42x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:12)

812 3068  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), "Café Opera", 16 x 20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:51)

812 4222  Blandteknik OIdentifierad konstnär, flugfiskeattiraljer, monogramsignerad, motivets mått: 39x50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:23)

812 4226  Blandteknik Osignerad, öringar, motivets mått: 20x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:32)

812 4145  Blandteknik På siden, signerad, motivets mått: 35x52

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:07)

812 1439  Blandteknik Tor Bjurström (1888-1966), 19x41

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:23)

812 4441  Blyerts Tillskriven Frank Brangwyn, 1867-1956, "Workmen Ghent", motivets mått: 32x36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:57)

812 4087  Böcker Diverse, bland annat 18/1700-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:01)

812 4605  Bokhylla Karl Johan-stil, Mahogny, längd: 120, djup: 36, höjd: 151

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:33)

812 4209  Bokstöd 1 par, Bali, trä, höjd: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:32)

812 4354  Bokstöd 2 delar. Soapstone, barnhuvuden, höjd: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:45)

812 1657  Bord 1890-tal. , diameter: 105, höjd: 74

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4076  Bord Med låda, rokokostil, längd: 98, djup: 62, höjd: 68, bemålat

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 4542  Bord med lådor, Laura Ashley, längd: 110, djup: 60, höjd: 50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:20)

812 4497  Bord Metall med glasskiva, längd: 50, djup: 50, höjd: 46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:15)

812 4150  Bordsfotogenlampa Arvid Böhlmark

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:37)

812 4266  Bordsfotogenlampa Sekelskifte, Skultuna, (skadad kupa)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 4026  Bordsfotogenlampfot omkring 1900, glas/mässing, höjd: 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:46)

812 4046  Bordslampa Bron/glaskupa, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:15)

812 4530  Bordslampa brons, jugendstil. , höjd: 42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:13)

812 4508  Bordslampa F. d fotogen

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 4494  Bordslampa Japan

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 4285  Bordslampa Plau, Dresden, Porslin, litofaniskärm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:39)

812 4496  Bordslampa Sekelskifte 1900

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:15)

812 4412  Bordslampfot  Bernt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, höjd: 29

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:24)

812 4286  Bordslampor 1 par, alabaster

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:53)

812 4509  Bordslampor 1 par, malm, saknar eldragning

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:37)

812 4169  Bordslampor 2 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:49)

812 1410  Bordslampor Ett par, Kunglig Dansk Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:16)

812 1619  Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:17)

812 9010  Bordspendyl Loius XVI, Urtavlan signerad Caroi. . . Paris. , höjd: 37

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:35)

812 4469  Bordstabletter 6st + 1st bricka, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:36)

812 4510  Bordstelefoner 2 st, modell äldre

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:39)

812 4267  Bordsur Ek, Sekelskifte, höjd: 34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:08)

812 4594  Brasskärm Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 113

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4468  Butlers tray Ek

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:34)

812 1161  Byrå 1800-tal, Valnöt, längd: 92, djup: 50, höjd: 112

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:41)

812 4107  Byrå Bemålad, längd: 87, djup: 38, höjd: 89

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:38)

812 4435  Byrå England, längd: 50, djup: 39, höjd: 72

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:48)

812 1352  Byrå Haupt-stil, stenskiva, längd: 138, djup: 61, höjd: 80

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:13)

812 4180  Byrå Med stenskiva, längd: 100, djup: 53, höjd: 82

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:30)

812 4171  Byrå Med stenskiva, längd: 45, djup: 37, höjd: 94

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:53)

812 4232  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 88, djup: 49, höjd: 83

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:49)

812 4342  Byrå Sekelskifte 1900, mahogny, längd: 86, djup: 49, höjd: 149

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:10)

812 4151  Byrå sent 1800-tal, längd: 75, djup: 42, höjd: 92

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4476  Byst Konstmassa, höjd: 60

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:41)

812 4349  Byst Terracotta, Willy Lindeberg, höjd: 30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:37)

812 1520  Cafébord bemålad med smidesunderrede, diameter: 60, höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:53)

812 4604  Champagnekylare Nysilver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:54)

812 4163  Chiffonjé längd: 104, djup: 52, höjd: 142

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:46)

812 4136  Coasters ca 30 st, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4269  Dalahästar 2 st, 1900-talets första hälft, (1 sign OL). , höjd: 12-13

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4345  Dalahästar 3 st. modell äldre, höjd: 9 - 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:23)

812 4572  Damarbetsbord med uppsats, bemålad, längd: 115, djup: 48, höjd: 123

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:28)

812 4137  Dessertbestick 24 del, nysilver, i etui

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:49)

812 4047  Dosor 3 st, porlsin, Dia6-12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:16)

812 4182  Droppur höjd: 65

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4274  Ekiperingsskåp "Globe Wernicke", längd: 87, djup: 29, höjd: 245

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:33)

812 4272  Ekiperingsskåp med sekretärdel, 'Globe Wernicke', längd: 87, djup: 39, höjd: 230

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:25)

812 4086  Eldset 4 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:00)

812 4152  Espressomaskin Pavoni

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4421  Etagebord 1880-tal, längd: 56, djup: 31, höjd: 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:36)

812 4447  Etagebord med låda, 1800-tal, längd: 47, djup: 32, höjd: 72

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:03)

812 4429  Etagebord med låda, 1880-tal, längd: 52, djup: 34, höjd: 74

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:44)

812 4420  Etagehylla Metall, höjd: 76

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:37)

812 2117  Etsning Albert Engström (1869-1940), Porträtt av Hjalmar Lundbom, motivets mått: 25 x 20

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:26)

812 4503  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), 6/12, 20x11

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:29)

812 4566  Etsning Dan Lekberg, "Interiör", 1984, motivets mått: 30 x 25

812 4123  Etsning Folke Gullby (1912-1982), motivets mått: 7x9

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:18)

812 2036  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), "Victoria", 226/310, motivets mått: 27 x 32

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:23)

812 4120  Etsningar 4 st, Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv,

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:14)

812 4474  Fågelbad Gjutjärn, höjd: 52

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:43)

812 4101  Färgetsning Birgitta Lundberg, -1970, "Blå växter", 21/25, motivets mått: 49x41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:34)

812 4557  Färgetsning H Hooper, Komposition, 35/63, bladets mått: 75 x 56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:18)

812 2021  Färgetsning Henri Goetz, "Composition I", 1/50, 33 x 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:07)

812 4191  Färglitografi  2 st, Berndt Wennström (f. 1945), 33x46

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:45)

812 4201  Färglitografi  2 st, Lars Tunebo (f. 1962), 41/250, 46x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:57)

812 4290  Färglitografi Agneta Gussander, "Svärmarspiral", 105/310, signerad, -82, motivets mått: 67x48

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:22)

812 2107  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Blomsterstilleben, 168/360, motivets mått: 63 x 52

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:04)

812 4144  Färglitografi  Astri Bergman-Taube (1898-1980), 382/750, ramens innermått: 46x62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:06)

812 4203  Färglitografi  Bengt Landin (f. 1933), 148/250, motivets mått: 74x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:59)

812 1499  Färglitografi  C F Reutersvärd, 27/200, 60x73

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:45)

812 1498  Färglitografi  C F Reutersvärd, 27/200. 60x73

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:41)

812 1321  Färglitografi  Claes Folcker (f. 1940), 133/185, 35x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:15)

812 2146  Färglitografi  Claes Folcker (f. 1940), 139/250, skärgård, 47x82

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:19)

812 4174  Färglitografi  Claes Folcker (f. 1940), 84/260, motivets mått: 50x71

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:52)

812 2084  Färglitografi  Evy Låås (1923-1999), 1977, 192/360, 56x57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:45)

812 4183  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), 202/250, motivets mått: 36x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:59)

812 2112  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), Harar, 59/220, motivets mått: 30 x 46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:56)

812 4104  Färglitografi  Ilon Wikland (f. 1930), 31/110, Lotta på Bråkamakargatan", motivets mått: 30x29

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:43)

812 4090  Färglitografi  Johannes Olsson (f. 1945), motivets mått: 71x57, glas saknas

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:07)

812 4141  Färglitografi  Jonas Glock (f. 1947), 188/360, 'Indvid värmen', bladets mått: 30x28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:02)

812 4202  Färglitografi  Karl Mårtens, 115/290, bladets mått: 62x43

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:58)

812 4567  Färglitografi  Laris Strunke, 41/60, landskap, bladets mått: 63 x 47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4186  Färglitografi  Lars Jonsson, 237/250, Sjöfåglar, 58x87

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:18)

812 4571  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), 18/30, 1947, motivets mått: 23x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:25)

812 4197  Färglitografi  mac Hamilton, 114/220, bladets mått: 39x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 4196  Färglitografi  Mac Hamilton, 114/220, bladets mått: 39x58

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 4192  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 277/375, bladets mått: 29x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:45)

812 4411  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), 68/150, motivets mått: 26x34

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:29)

812 2087  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), 217/350, 29x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:55)

812 2029  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Pt, Storskärgården, motivets mått: 28x43

812 4195  Färglitografi Signerad 7/20, Doina Enos, 42x42

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4140  Färglitografi  Stefan Hansson, 94/290, motivets mått: 40x32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:01)

812 2144  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 266/350, 50x69,

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:16)

812 2079  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), Pt, 1948, "Richard III" 67 x 44,

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:24)

812 4088  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 1477/1500, motivets mått: 55x39

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:09)

812 4089  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), motivets mått: 50x39

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:06)

812 2024  Färglitografi  Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), 203/260, Komposition, motivets mått: 38 x 45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:40)

812 4558  Färglitografier 2 st, Sign Paula, "Landscape III & IV", bladets mått: 76 x 57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:24)

812 4332  Fat 2 st, Kina, diameter: 23-30

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4378  Fat 6+ 1 st, Bla Lagun

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:25)

812 4213  Fat Genombruten dekor, silver, 110gr, längd: 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:57)

812 4532  Fat Gustafsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Domino, 20x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:48)

812 4363  Fat Kina, dia 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:03)

812 4535  Fat Majolica, längd: 34

812 4356  Fat metall, design Sigurd Persson, 395, 29x29

812 4212  Fickur 2 st, silver, bland annat Omega

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:53)

812 4400  Fickur Eljo,

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:57)

812 4516  Filmaffisch "under eviga toner"-58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:45)

812 4486  Filtar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Tidstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:32)

812 4418  Flaskschatull 3st flaskor, silvermonterade, höjd: 10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:42)

812 4033  Fruktservis 11 del, Gefle

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:58)

812 4045  Glas på fot 12 delar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:13)

812 4131  Glas+karaff "Chateau", Kosta Boda

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 4614  Glasservis ca 70 del, Kosta

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:23)

812 4309  Glasservisdelar 11+ 16

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:14)

812 4166  Golvlampa

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:54)

812 4165  Golvlampa

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4522  Golvlampa Ateljé lyktan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:50)

812 4009  Golvlampa Ateljé Lyktan scarbé

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:39)

812 4387  Golvlampa Keramik

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:36)

812 4164  Golvlampa Luxus, trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:52)

812 4390  Golvlampa Teak

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:39)

812 4405  Golvlampfot Mässing

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:14)

812 4404  Golvlampfot Mässing

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:13)

812 4306  Golvlampor 1 par, Mässing

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:21)

812 4386  Golvljusstakar 2 st, Smide/Mässing, höjd: 50+ 83

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:35)

812 4080  Golvur höjd: 205

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:40)

812 4022  Golvur Rokoko, Södra Sonebytorp, höjd: 233, Sign OOS

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:30)

812 4357  Golvurna Kina, höjd: 39

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4328  Golvvas Kina, höjd: 53

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:33)

812 4298  Göteborgsstol Mahogny

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 4490  Gouache 2 st, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), Kosmiskt vattenfall, 102x71 + 72x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:56)

812 4110  Grafik  Diverse, 5 st, bland annat Ulrica Hydman-Vallien

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 21:01)

812 4109  Grafik Diverse, 9 st, bland annat Ulf Greder & Lennart Olausson

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 21:03)

812 9405  Grafiska blad 2 st, Müller, 1840, 32x27 (fuktskador)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:05)

812 4553  Grafiska blad 3 stInramade, (eftertryck), Tuna, Wreta & Staafsund, motivets mått: 22 x 33 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4613  Grafiska blad 6 st

812 4526  Grafiskt blad Madeleine Pyk (f. 1934), 2/220, signerad, motivets mått: 49x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:07)

812 1222  Gravyrer 2 st, 1700-talets början, Slaget vid Narva samt Krakow

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:14)

812 4409  Hallbyrå Teak, längd: 56, djup: 33, höjd: 67

812 4442  Halsband + 1 par örhängen+ brosch, Silver/emalj

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:56)

812 4060  Halsband + 1 par örhängen, sterling silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:49)

812 4218  Halsband Silver, 1958, 27gr

812 1053  Halsband + armband Silver 925

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:53)

812 4488  Handdukar 18st, monogram

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 4067  Hänge Silver/Bergkristall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:55)

812 4514  Hängskåp Hörnmodell, 1700-tal, senare bemålning & lås, längd: 63, djup: 44, höjd: 107

812 4559  Hängsmycke + 1 par örhängen, silver / malakit

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:23)

812 4215  Hängsmycke Silver, 28gr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:02)

812 4505  Herrarmbandsur 3 st, bland annat. Tissot

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:34)

812 4504  Herrbetjänt

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:34)

812 4082  Hink med lock, 1700-/1800-tal, koppar, höjd: 21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:56)

812 4443  Hönge + 1 par örhängen Jade/silver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:57)

812 1246  Hörnskåp Gustaviansk stil, höjd: 180

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:57)

812 4228  Huggare 2 st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4524  Hylla Teak, längd: 132, djup: 40, höjd: 149

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 3029  Ikon 1700-/1800-tal, 34 x 29

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:06)

812 4570  Ikon Ryssland, 1800-tal, 35x29

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:19)

812 4603  Ikonskåp Valnöt, omkring 1900, 37 x 32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:51)

812 4394  Jaktknivar 6 st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:42)

812 1263  Jordglob med belysning

812 4465  Kaffekittlar 2 st. koppar, höjd: 20 + 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:23)

812 4094  Kaffekoppar 5 st, Rörstrand, Sekelskifte

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:12)

812 4276  Kaffeservis 3 delar. Nysilver, rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:38)

812 4125  Kandelabrar 1 par, Nysilver, höjd: 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:21)

812 4030  Kanna Kristall, höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:52)

812 4533  Kannor 3 st (1 med skadad pip)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4056  Kannor + skål 5 delar, porslin

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 4433  Karmstol Dantestol

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 4240  Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:57)

812 4368  Karta Syrien, motivets mått: 29x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:13)

812 4172  Klaffbord Med låda, längd: 58, djup: 45, höjd: 70

812 4580  Klarinett + tvärflöjt, i väska + etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:24)

812 4083  Klockställ Metall, höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:58)

812 4013  Kniv Orientalisk

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:37)

812 4592  Kobratelefoner 3 st, röda

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:05)

812 4583  Koffert längd: 80, djup: 50, höjd: 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:06)

812 4485  Köksspall 50-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:31)

812 4130  Konstglas 5 delar, Bla Kosta Boda, höjd: 6-10

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:36)

812 2012  Konstmapp 5 st, Lasse Broberg + Karin Egertz + Gunilla Grundeus + Liisa Mattilla + Rosemarie Olofsson-Kjellgren, signerade, Hc x/x, bladets mått: 70x58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:05)

812 4311  Koppar 4 delar, bland annat. vinkylare

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4133  Koppar/mässing Parti, diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:40)

812 4346  Koppargryta på ben, dia 35, höjd: 36

812 4483  Kronograf Minerva

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:24)

812 4129  Kryddset 8 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:33)

812 4329  Kuriosa 17 delar, Kina

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:34)

812 4352  Kuriosa 5 delar, Kina

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:41)

812 4597  Kuriosa diverse, bland annat. 3 damarmbandsur

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:08)

812 4176  Kuvertbord rokokostil, längd: 60, djup: 60, höjd: 75

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:25)

812 4367  Kuverttallrikar 12 + 4 st. Nysilver, diameter: 29, 5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:12)

812 4128  Lampetter 1 par, med prismor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:34)

812 4297  Lampetter 3 par

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 2126  Litografi Bengt Landin (f. 1933), 'Venus med lösnäsor', 128/250, signerad, motivets mått: 38x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:26)

812 2020  Litografi Christian Berg, "Tre träd III", 1962, Pt, med dedikation, motivets mått: 42 x 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:46)

812 2018  Litografi Christian Berg, 1957, Pt, "Pinjestammar I", motivets mått: 42 x 29, med dedikation

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:39)

812 2122  Litografi Claes Folcker (f. 1940), 68/450, signerad, motivets mått: 53x73

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:20)

812 4317  Litografi Hans Viksten (1926-1987), 159/200, 63x44

812 2102  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), 104/200, "Och dom korkade gick i hjälpklass", motivets mått: 44 x 53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:04)

812 4538  Litografi Olle Nyman (1909-1999), 256/460, signerad, motivets mått: 23x22

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:21)

812 2059  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 28/310, signerad, motivets mått: 26x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:35)

812 1307  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 51/260, signerad, motivets mått: 30x43

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 2143  Litografi Runi Langum, "Trekant" sign. 1/100 BM 47x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:35)

812 2129  Litografier 2 st, Björn Ekegren (f. 1955), 190/250 + 89/230, signerade, motivets mått: 43x55 + 48x69

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:31)

812 4556  Litografier 2 st, Leopold Fare (1926-1996), motivets mått: 57 x 72

812 2113  Litografiskt foto  Sven Gillsäter, 30 upplaga, 'Sälunge i Berings hav', signerad, motivets mått: 16 x 30 ca

812 4458  Ljuskrona Barockstil, höjd: ca 65

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:47)

812 4491  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

812 4423  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:38)

812 4302  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: ca 50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:09)

812 1478  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: ca 60

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:54)

812 1650  Ljuskrona med prismor, höjd: 80

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:35)

812 1476  Ljuskrona Oscariansk, höjd: ca 85

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:48)

812 4308  Ljuskrona Oscariansk, höjd: ca 90

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:13)

812 4599  Ljusstakar 1 par, mässing, sengustaviansk stil, England, höjd: 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:16)

812 4092  Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:09)

812 4562  Ljusstakar 6 del, Mässing, Bla Eskilstuna & Hans Agne Jakobsson, höjd: 5, 5-21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:46)

812 4426  Ljusstakar 6 st, höjd: 11-22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:41)

812 4027  Ljusstakar Ett par, glas/mässing, höjd: 31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:47)

812 4041  Ljusstakar Ett par, Mässing, höjd: 16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:07)

812 4098  Ljusstake Georg Jensen, höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:21)

812 4430  Ljusstake Järn, Asea, längd: 36, höjd: 27

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 1268  Lockurna Kina, höjd: 26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4331  Lockurna Kina, höjd: 32

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:41)

812 4025  Lockurnor Ett par, Porslin/mässing, höjd: 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:39)

812 4029  Lockurnor + kanna 3 delar, Kina, höjd: 12-18

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:56)

812 3026  Matbord Design: Børge Mogensen (1914-1972), diameter: 130, höjd: 72 + 2 ilägg

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:38)

812 1660  Matbord mahogny, engelsk stil, med klaffar. , längd: 160, bredd: 92 h, 75

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:27)

812 4543  Matbord med låda, längd: 115, djup: 80, höjd: 72

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:23)

812 4300  Matsalsgrupp 10 del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:08)

812 4273  Matservis cirka 55-del, Rosenthal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:33)

812 4396  Matservis Tjeckien, ca 55 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:54)

812 4011  Matservisdelar 25 del, Gustavsberg, "Margareta"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:27)

812 4053  Matservisdelar ca 20 del, Vineta, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:43)

812 1077  Matservisdelar Rörstrand, ca ca 45 del

812 4478  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, 43 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:54)

812 4455  Matservisdelar W&B, 19 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:12)

812 4449  Matta 1950-tal, ca 160x230

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:06)

812 4018  Matta Bönematta, 86 + 108

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:24)

812 1036  Matta galleri, Kina

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:08)

812 1421  Matta orientalisk, 120x180

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:50)

812 4395  Matta orientalisk, 137x199

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:43)

812 4019  Matta Orientalisk, 60 x 97

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:25)

812 4258  Matta orientalisk, Afghan, 137x219

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 21:04)

812 4261  Matta orientalisk, Afghan, 91x131

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:09)

812 4338  Matta orientalisk, Ardebil, semiantik, 151x221

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:04)

812 4170  Matta orientalisk, Borchalou, semiantik, 138x217

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:50)

812 1497  Matta orientalisk, ca 270x365

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:31)

812 4156  Matta orientalisk, Galleri, 84x212

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:18)

812 4333  Matta orientalisk, Goltogh, semiantik, 128x196

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:58)

812 4139  Matta orientalisk, Kerman, 183x259

812 1274  Matta orientalisk, Kerman, va 200x300

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:19)

812 1430  Matta orientalisk, Milas, 117x200

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:03)

812 4284  Matta orientalisk, Old Beluch, 175x290

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:30)

812 4337  Matta orientalisk, Pakistan, 126x186

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:03)

812 4334  Matta orientalisk, Pakistan, 97x150

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:00)

812 4260  Matta orientalisk, Semiantik Hamadan, 140x220

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:00)

812 4336  Matta orientalisk, Semiantik, Bakhtiari, 134x194

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:02)

812 4335  Matta orientalisk, Semiantik, Bakhtiari, 140x197

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:01)

812 4339  Matta orientalisk, Semiantik, Bakhtiari, 140x206

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:05)

812 4257  Matta orientalisk, semiantik, Hamadan, 111x204

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:55)

812 4259  Matta orientalisk, Semiantik, Turkmen, 92x172

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:58)

812 4187  Matta orientalisk, Silke, 94x67

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:32)

812 4188  Matta orientalisk, Silke, figural, 38x55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:32)

812 4320  Matta Rölakan, Ingegerd Silow (1916-2005), 195x280

812 4085  Medaljer Parti, diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:59)

812 4161  Minkpäls+mössa stl: ca 38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:48)

812 4231  Mortel med stöt, marmor

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4397  Mortel med stöt, Marmor

812 4074  Näsduksskål Paolo Venini, höjd: 14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:32)

812 8058  Offsettryck  Ulf Lundell (f. 1949), 2x20x15 (samramat) Shakesapearesonetter på svenska och engelska på baksidan

812 4242  Oljemålning Achenbach, alpstuga, signerad, ramens innermått: 40x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:07)

812 4002  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), vinter, signerad, 53x64

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:12)

812 4001  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), vintermotiv, signerad, 49x64

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:14)

812 1443  Oljemålning Axel Nilsson, Blomsterstilleben, signerad 1933, 46 x 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:29)

812 4124  Oljemålning Bengt Hallgren, Räv, ramens innermått: 22x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:19)

812 1063  Oljemålning Björn Jakobsson (f. 1956), 'Adam&Eva', signerad. 140x104

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:06)

812 4003  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), flickor, signerad, -78. 39x49

812 1151  Oljemålning Curry Melin, komposition, signerad, 1970, 75x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:06)

812 4519  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), signerad, ramens innermått: 38x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 3013  Oljemålning E Guldbrandsen, Fartygsporträtt, Signerad, Oslo, Pannå, 24x42

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:24)

812 9489  Oljemålning Einar Palme (f. 1901), Kustlandskap, signerad. 32 x 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:47)

812 4431  Oljemålning Eino Takala, 1977, "husförhör", 60x90

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:45)

812 1539  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Landskap med bro, signerad 1948, 33x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:14)

812 1540  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Landskap, signerad 1950, 33x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:15)

812 9285  Oljemålning Eugen Haller, Highland, signerad E Haller. 54x61

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:19)

812 4108  Oljemålning Gerhard Albe (1892-1965), -1924, Hamnmotiv, ramens innermått: 34x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:42)

812 4106  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Kustmotiv, motivets mått: 15x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:17)

812 4318  Oljemålning Gösta Gustavson, motiv från Fårö, signerad, ramens innermått: 38x56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:21)

812 4348  Oljemålning Gösta Gustavsson, Landskap, 33x44

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:36)

812 4595  Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), landskap, signerad, ramens innermått: 54x61

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:16)

812 9491  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Kustmotiv, signerad. 65 x 79

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:49)

812 4611  Oljemålning Helge Zandén (1886-1972), Gråväder, ej signerad, 50x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:37)

812 4147  Oljemålning Hubert Lundquist, -1979, motivets mått: 42x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:10)

812 4541  Oljemålning J. E Jonsson, hundar, signerad 1917, ramens innermått: 30x44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:21)

812 4593  Oljemålning John Andersson, marin, signerad 1895, ramens innermått: 24x35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:06)

812 4122  Oljemålning Jonne Bergström (1915-1987), ramens innermått: 26x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 1144  Oljemålning Joseph Mellor, Landskap med vattendrag, signerad J Mellor 45x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:29)

812 4241  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), marin med fiskare, ramens innermått: 50x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:00)

812 4205  Oljemålning Lee Reynolds Burr, signerad, 120x152

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:16)

812 1484  Oljemålning Man med häst (oramad), 57x70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:08)

812 1165  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Syende kvinna, osignerad. ramens innermått: 29x25

812 4598  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-talets första hälft, Mor och barn i säng, på papper 12x9, 7. a tergo, H Daumier i blyerts

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:28)

812 3015  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Frankrike, 1800-tal, Pannå, 27x21

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:27)

812 4539  Oljemålning Oidentifierad konstnär, körsbärsblom, signerad-87, ramens innermått: 53x72

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:12)

812 4206  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kubistiskt motiv, signerad, ramens innermått: 41x33

812 4146  Oljemålning oidentifierad konstnär, Stad, motivets mått: 27x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:08)

812 4287  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Stilleben, ekpannå, 32x24

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:12)

812 1620  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Vinterlandskap, 87 x 130

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:18)

812 1106  Oljemålning Otto Lindberg, Nattfiske, signerad, ramens innermått: 70x90

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:58)

812 1311  Oljemålning Otto Lindström (1883-1932), segelbåt, 44x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:07)

812 3058  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Innergård Simrishamn, signerad, ramens innermått: 60x48

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:51)

812 3059  Oljemålning Roland Svensson (1910-2003), 'Pontoise' 32 x 38, Sign Roland S

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:38)

812 4392  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), landskap, signerad, duk 29x63

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:43)

812 4464  Oljemålning Sign Hj Hilding, syrener, 30 x 39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:27)

812 4391  Oljemålning Signerad Älg, 28x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:40)

812 4143  Oljemålning Signerad Wieselgren, "Sommarhuset Yttringe", ramens innermått: 45x85

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:04)

812 4446  Oljemålning Stilleben, 68x58

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:06)

812 9484  Oljemålning Sune Tjellander (f. 1912), Köksstilleben, signerad 1946, 45 x 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:41)

812 4301  Oljemålning Tor Bjurström (1888-1966), vinterlandskap, signerad Bjurström, ramens innermått: 49x59

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:13)

812 4310  Oljemålning Tore Börjesson, 100x70

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4004  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), signerad, -69, 40x32

812 4247  Oljemålning W. Olson, marin, signerad, ramens innermått: 61x81

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:18)

812 4149  Oljemålningar 2 st, Göran Johansson (f. 1942), 'Landsorts fyr & Svenska Högarnas fyr', ´rym: 40x40

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:21)

812 4316  Oljemålningar 2 st, Hellbom

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:19)

812 4540  Oljemålningar 2 st, Rune Persson, ramens innermått: 27x21 + 34x26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:15)

812 4069  Örhängen 1 par + halsband, Silver/Bergkristall, 1970-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:57)

812 4066  Örhängen 1 par, Silver/agat

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:03)

812 4068  Örhängen 1 par, silver/Pärlor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:56)

812 4070  Örhängen 1 par, Vintage

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:01)

812 4059  Örhängen 8 par, odlade saltvattenspärlor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:48)

812 1056  Örhängen Ett par, 18k, med stenar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:01)

812 4434  Pall 1960-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 4452  Paradvärja längd: 100

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:13)

812 4481  Pärlcollier Silverlås

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:10)

812 4385  Parti koppar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:34)

812 4039  Parti koppar diverse, 2 krt

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:03)

812 4043  Parti kristall diverse, vaser mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:10)

812 4347  Pastell Sign BL. 1937, 59x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:34)

812 4116  Pelarbord höjd: 77

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:08)

812 4262  Pelarbord med låda, Björk, 1800-tal, längd: 58, djup: 42, höjd: 78

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4115  Piedestal höjd: 73

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 4175  Pigtittare 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:55)

812 1450  Pilaster höjd: 85

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:42)

812 4563  Plånbok Louis Vitton, med låda

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 21:00)

812 4361  Porslin 3 delar. Kina, blå/vitt, höjd: 7 + 9, längd: 25

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 4263  Pottskåp Gustaviansk stil, längd: 45, djup: 33, höjd: 73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:04)

812 4590  Provdocka ej Inställningsbar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4126  Provdocka Plast, höjd: 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4243  Ramar 1 par, ramens innermått: 28x66

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:45)

812 4185  Ramar 4 st, diverse

812 4117  Ramar Parti, diverse

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:11)

812 4040  Relieftavlor 2 st, metall, höjd: 32, Änglar

812 4439  Ring 18 k, 3, 6 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:53)

812 1054  Ring + örhängen 3 delar, Granater

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:54)

812 4065  Ringar 2 st, silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:58)

812 4545  Salongsbord engelsk stil, längd: 72, djup: 72, höjd: 69

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:22)

812 4416  Salongsbord Gustaviansk stil, sekelskifte, diameter: 76, höjd: 74

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:37)

812 4406  Salongsbord med låda, Mahogny, Empirestil, längd: 107, djup: 72, höjd: 72

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:22)

812 4219  Samesilver 11-del, längd: 11-24, 250gr

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:09)

812 4601  Samovar Ryssland, höjd: 47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:25)

812 4467  Säng Furu, 75x195

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:33)

812 4097  Sängstol utvikbar, tidigt 1900-tal, bemålad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:21)

812 4299  Satsbord 3 delar, Mahogny, höjd: 52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:06)

812 4058  Satsbord 3 delar, Rokokostil, Jason Danmark

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:06)

812 4091  Screentryck 3 st, motivets mått: 30x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:08)

812 4432  Sekretär Sent 1800-tal, längd: 94, djup: 45, höjd: 120

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:46)

812 1221  Senapskanna Silver, England, höjd: 7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:14)

812 4489  Serveringsvagn

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:43)

812 4521  Serveringsvagn Funkis, längd: 72, djup: 43, höjd: 65

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:49)

812 4051  Servisdelar ca 30 del, Willow

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:31)

812 9267  Sideboard nutida, längd: 137, djup: 50, höjd: 95

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:50)

812 4006  Sifon + korkskruv, (väggfast)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:26)

812 4550  Siluettavlor 3 st, signerad,

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:32)

812 4280  Silver 13 del. bestick, olika modeller, 260g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:45)

812 4278  Silver 14 del. kaffeskedar, m. m

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:42)

812 4217  Silver 9-del, 180gr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:05)

812 4415  Sjömanskista längd: 95

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:26)

812 4373  Skål Gustavsvbergs studio, Stig Lindberg (1916-1982), diameter: 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:20)

812 4362  Skålar 4 + 2 st. Kina, dia ca. 15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:19)

812 4326  Skålfat 1 par, Kina, diameter: 27

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:37)

812 4016  Skålfat Kina, Dia30

812 4366  Skålfat porslin, dia 36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:15)

812 1214  Skåp Allmoge, längd: 122, djup: 59, höjd: 175

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:02)

812 4020  Skåp bemålat, längd: 54, djup: 20, höjd: 83

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:26)

812 4021  Skåp Bemplat, längd: 60, djup: 37, höjd: 98

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:30)

812 4282  Skedar 10 del. silver, 250g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:00)

812 4220  Skedar 15-del, 280gr

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:11)

812 4291  Skeppsbarometer + skeppsklocka, mässing

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:55)

812 4492  Skrin Tenn, längd: 35, djup: 25, höjd: 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 8444  Skrivbord 'Saab baklucka', + Saabstol. längd: 152, djup: 60, höjd: 120 Möbeln är tillverkad av Gunnar Svensson från Malmö. "Galleri Form" i Malmö hade tidigare inbjudit honom att deltaga i deras utställning "Fantastiska Möbler"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:13)

812 4204  Skrivbord Furu, Sekelskifte, längd: , djup: , höjd:

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:12)

812 4413  Skrivbord Nyrokoko, längd: 119, djup: 57, höjd: 76

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:25)

812 4525  Skrivbord sent 1800-tal, längd: 142, djup: 72, höjd: 80

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:59)

812 4292  Skrivbordslampa mässing/plåt

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:59)

812 1155  Skrivbyrå 1800-tal, Björk, längd: 94, djup: 46, höjd: 102

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:25)

812 4223  Skulptur Annica Stiernlöf, "fågel IX", brons, längd: 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:22)

812 4473  Skulptur Bagare, höjd: 67

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:40)

812 4343  Skulptur brons, sittande kvinna, efter M Guiraud Riviere, saknar gjutarstämpel, längd: 40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:09)

812 1390  Skulptur Clown, konstglas, höjd: 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:54)

812 4585  Skulptur Diskuskastaren, Brons/marmorsockel, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm, höjd: 30

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:23)

812 4127  Skulptur Häst, höjd: 20

812 4520  Skulptur Järn, riddare, höjd: 90

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:51)

812 4353  Skulptur Kina, järn, höjd: 37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:42)

812 4042  Skulptur Schackspelare, porslin, Napoli, höjd: 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:09)

812 3039  Skulptur Thure Thörn, Figur, brons, signerad. T. Thörn III - VII. , höjd: 40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:44)

812 4472  Skulpturer 1 par, Hundar, höjd: 72

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:46)

812 4534  Skulpturer 2 st, Elefanter, höjd: 12-22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:53)

812 4451  Slaglåsgevär längd: 116

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:08)

812 4450  Slaglåsgevär längd: 120

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 4062  Smycken div vintage

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:51)

812 4061  Smycken div vintage

812 4064  Smycken Silver, 1950-tal

812 4036  Snäckfat nysilver, omkring 1900, längd: 25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:01)

812 4402  Snapsglas 6 st + karaff

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:59)

812 4214  Snusdosa Silver, 1820, Carl XIV Johan, längd: 9, 34gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:01)

812 4216  Sockerskål + gräddsnipa, silver, 240gr

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:03)

812 1057  Sockerskål + gräddkanna + bricka, silver, 320g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 4233  Soffa nutida, Amerika, längd: 220

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:59)

812 4305  Soffa Nyrokoko, Emmamodell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:11)

812 4303  Soffa Nyrokoko, Emmamodell

812 4264  Soffa Nyrokoko, omklädd, längd: 210

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:04)

812 1733  Soffbord 1950-tal, trä, längd: 125, djup: 59, höjd: 50

812 4296  Soffbord Butlers tray, längd: 120, djup: 90, höjd: 55

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:00)

812 4153  Soffbord Carl Malmsten, "Ovalen", längd: 120, djup: 85, höjd: 62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:17)

812 4428  Soffbord Mosaik, längd: 140, djup: 85, höjd: 50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:43)

812 4517  Sparbössa Städerska, gjutjärn

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:46)

812 4238  Spegel Barockstil, höjd: 72

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:55)

812 1658  Spegel förgylld, 1800-tal, höjd: 120

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:26)

812 4422  Spegel Gustaviansk stil, Metall, höjd: 32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:37)

812 4546  Spegel metall, höjd: 47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:24)

812 4315  Spegel nutida, höjd: 87

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:19)

812 4425  Spegel Rektangulär, höjd: 152

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:41)

812 4384  Spegel Reliefdekor, höjd: 65

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:33)

812 1290  Spegel rokokostil, höjd: 83

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:41)

812 4239  Spegel Sent 1800-tal, höjd: 163

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:56)

812 1276  Spegel+ konsolbord 1960-tal, längd: 80, höjd: 42 + 113

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4319  Spegel/tavelram höjd: , 75

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:22)

812 4072  Spegellampett Sent 1800-tal, höjd: 51

812 4249  Spegellampetter 1 par, tenn, 1920-tal, höjd: 37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:31)

812 4071  Spetsar diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:59)

812 4560  Stekfat + 2+ 2+ 2 tallrikar, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:24)

812 1037  Stol Karl Johan, Björk Sign, Johan Adam Vogt, ioVo

812 1236  Stolar 1 par + 1 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:47)

812 1079  Stolar 1 par, Björk, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:49)

812 4189  Stolar 1 par, Design Bruno Mathsson, Mina

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:49)

812 4167  Stolar 1 par, Nyrokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:48)

812 4078  Stolar 1 par, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:42)

812 4544  Stolar 1 par, rotting, mahogny

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:22)

812 4498  Stolar 2+ 2, 1800-tal, björk

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:16)

812 4178  Stolar 4 st, engelsk stil, lädersits

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:28)

812 4600  Stolar 4 st. Jugend

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:30)

812 1666  Stolar 4 st. mahogny, senempire

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:37)

812 4177  Stolar 6 st, Bast

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:28)

812 1234  Stolar 6 st, Chippendalestil, Mahogny

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:44)

812 1628  Stolar Ett par, Karl Johan, björk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:23)

812 4453  Svärd längd: 77

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:14)

812 4015  Svepaskar 2 st, 1800-tal, Bla dekorerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:56)

812 4414  Taburett Chippendalestil,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:26)

812 4537  Takarmatur 60/70-tal, diameter: 47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:09)

812 4495  Takarmatur Bumlingen, diameter: 40

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:15)

812 4512  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), plåt

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:39)

812 4424  Takarmatur med prismor, höjd: 25

812 4037  Takarmatur med prismor, höjd: 30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:01)

812 4252  Takarmatur Oscariansk, (el), höjd: 80, diameter: 57

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:49)

812 4459  Takarmatur Prismor, höjd: 25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:47)

812 4417  Takarmatur Rokokostil, höjd: 48

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:41)

812 4360  Tallrikar 4 st. Kina, dia 16 - 23

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:09)

812 4012  Tallrikar 6 del, Rörstrand

812 4475  Teaterkikare i fodral

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:42)

812 4399  Teglas 6 st, Iittala

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:57)

812 1536  Tekoppar 11 st, Rosenthal, "Isolde"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:00)

812 4325  Tekoppar 4 st, Kina, höjd: 5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:32)

812 4134  Tenn bla 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:41)

812 4054  Terrin + såsskål Gefion, Gustafsberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:44)

812 4295  Teservisdelar 13 del. "Blå Eld", Rörstrand

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:59)

812 4253  Textilier 3 st. rullar, bomull, chintz

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:44)

812 4427  Tobaksburk Mahogny, längd: 16, djup: 16, höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:42)

812 1659  Trågsoffa svensk rokokostil. , längd: 194

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:24)

812 4270  Träskulpturer 3 st Samer, (1 sign TL samt 2 st GJ), höjd: 9-12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:18)

812 4502  Träsnitt Hans Osswald (f. 1919), 1952, 6/25, motivets mått: 38x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:27)

812 4100  Träsnitt Signerad, -78, 7/10, motivets mått: 65x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:33)

812 4511  Trofé Monterat rådjurshuvud

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:38)

812 4606  Tryck Efter Nils Krång, "Bärgningen av Vasa", 80x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:21)

812 4407  Tryck Philip von Schantz (1928-1998), med dedekation, 20x14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:16)

812 4531  Tvättbalja Koppar, diameter: 70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:31)

812 9259  Urna/ytterfoder Kina, höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:38)

812 4487  Vägghyllor 1 par, SenjugendL. 44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:33)

812 4493  Väggljusstakar 1 par, nyrokoko, längd: 32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:07)

812 4050  Väggljusstakar med prismor, mässing, höjd: 30

812 4381  Väggpendyl Förgylld, Rokokostil, höjd: 62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:31)

812 4506  Väggpendyl Sent 1800-tal, höjd: 102

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:35)

812 4471  Väggreliefer Maggi Edsbäcker, triptyk, Moses

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:38)

812 4389  Väggur Ek, H 72

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:38)

812 4118  Väggur höjd: 59

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:12)

812 4372  Väggur Keramik, Gustavsberg Britt-Louise Sundell, diameter: 29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:19)

812 4265  Väggur Kling, Gefle, bemålat, höjd: 36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)

812 4049  Väggur rokokostil, höjd: 58

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:21)

812 4093  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Boda, höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:10)

812 4518  Vas Brons, höjd: 30+ sockel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:52)

812 4370  Vas Gustavsbergs Studio, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 29

812 4359  Vas Kina, höjd: 25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:58)

812 4024  Vas Kristall/Nysilver, graverad, höjd: 50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:35)

812 4374  Vas med handtag, Argenta, höjd: 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:21)

812 4275  Vas Signerad Stålhane, Rörstrand, höjd: 26

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:30)

812 4445  Vaser 1 par, Brons, Meiji Japan, höjd: 19

812 4014  Vaser 1 par, Kina, + 1 del stengods, (skadad)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:43)

812 1269  Vaser 1 par, Kina, höjd: 29

812 4038  Vaser + skål 3 delar, Imari, längd: 20, höjd: 24-25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 19:02)

812 4190  Väskor 2 st, 1800-tal, läder

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:11)

812 4398  Vikt 1860. , höjd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:56)

812 4322  Vinglas 2st rejmyre 1700-talsmodell + tennplunta Bellmanmotiv

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:26)

812 4574  Vinglas 7+ 5 + karaff

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 18:53)

812 4052  Vinglas 8 + 4 st

812 4448  Vinglas 9 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2013 20:05)