1205 6662 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Ringmuren, 1935, signerad. 23x29
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:44)
1205 7011 Bestickuppsättning 224 delar, silver, Sachsisk modell, bruttovikt: 9000g (varav knivar 2400g)
S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:30)
1205 7018 Blandteknik Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Mormor, Hitler och Jag II". Signerad, daterad 2004, duk, 31x45 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:06)
1205 7006 Blandteknik Henri Sert (1938-1964), Frankrike. Figur. Signerad, daterad "H Sert 1959". Pannå, 60x40 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:26)
1205 7007 Blandteknik Ville Andersson (f. 1986), Finland. Bläck och blyerts på papper, signerad, -16, i monter, akrylglas, 36x 26. Djup: 6 + bok
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:42)
1205 7014 Bricka Firma Svenskt Tenn, bricka, troligen Nils Fougstedt, Stockholm 1927, tenn, graverad dekor, diameter 25 cm. Längd: 30
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:19)
1205 7025 Byrå Rokoko, med marmorskiva. Längd: 97, djup: 53 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:57)
1205 7048 Damarmbandsur 18k, vitguld. Bruttovikt: 49,9 g. Graverad inskription: "Gåva av Kung Saud 1963" Boetten: 2,4x2,4
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:51)
1205 7020 Fåtölj + fotpall, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux, skinn
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:35)
1205 7040 Fickur 1700-/1800-tal, emalj / bemålad, i fodral. Diameter: 5,5 & 6
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:47)
1205 4211 Hörnskåp omkring 1800, mahogny. Längd: 143. Djup: 70 cm. Höjd: 118 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:33)
1205 7027 Karmstol Gustaviansk, Lindome, Sign OBS, Ola Bengtsson
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:03)
1205 7024 Konsolbord Gustavianskt. Träskiva. Längd: 84. Djup: 44 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:54)
1205 7037 Matservis 34 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:45)
1205 7042 Matta Kina, 265x60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:02)
1205 7005 Oljemålning 1800-tal, Interiör med mor & Barn. Olja på duk, 61x50
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:15)
1205 7039 Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Utsikt mot Gamla stan. Olja på duk, 99x119
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:34)
1205 4443 Oljemålning Italien, 1700-/1800-tal, Kortspelande sällskap, målad på skiffer, 20x36
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:29)
1205 7038 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Cini XXX, 1941, tre gracer. Olja på pannå, Inköpt i Buenos Aires Argentina på 40-talet, 114x87
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:53)
1205 7049 Pastell Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Från mynningen av Karpö ström, signerad. 1960,30x44
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:54)
1205 7010 Ram 1800-tal, "Napoleon", ramens innermått: 22,5x18,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:22)
1205 7016 Ratt för segelfartyg, mahogny och mässingsdetaljer. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:47)
1205 7021 Reseetui 1800-tal, Förgyllt silver (13 löt). Höjd: 17
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:28)
1205 7035 Ring silver och 18k, vitguld, med pärla & smådiamanter, ringmått: 16,5,9g ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:55)
1205 7002 Satsbord design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 3 delar, mahogny, modell 618. Höjd: 52-55 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:08)
1205 7022 Skåp Fredrik I: s tid, senbarock. Rotfanér. Längd: 138. Djup: 52 cm, höjd: 200 cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:02)
1205 4445 Skulptur Alfredo Rossi, Murano, Örn, glas, signerad 1980. Höjd: 54 cm. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:32)
1205 7045 Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, häst med föl. Längd: 36. Höjd: 42, (15kg)
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:49)
1205 7003 Skulptur Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 8/200. Metall. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:02)
1205 7044 Skulpturer 2 st, brons, The Marly Horses, efter Guillaume Coustou dä, Sent 1800-tal. Längd: 51. Höjd: 59 cm, 23kg / st ca
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:33)
1205 7030 Sockerskål silver, 1817, Korsner, Falun. Höjd: 2. Längd: 21 cm. Vikt: 600g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:10)
1205 2592 Spegel Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Tillskriven, Firma Svenskt Tenn. Ramen tygklädd med motiv av murgröna samt förgylld list, 55x55
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:39)
1205 7026 Stolar Ett par, Gustavianska, en med sigill, kompletterade
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:06)
1205 7023 Sybord Sengustavianskt, intarsia, 51. Djup: 36 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:48)
1205 7028 Taburetter Ett par, Gustavianska, signerade. Längd: 40 cm. Djup: 37 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:04)
1205 7033 Tazzor ett par, röd marmor. Diameter: 30. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 18:39)
1205 7004 Tusch Shinkichi Tajiri (1923-2009), USA. Komposition. Signerad, daterad -63. Motivet: 22x20 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 20:20)
1205 7032 Väggur Johan Nyberg, (mästare i Stockholm 1787-1801), gustaviansk, 97x43 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 september 2018 19:49)