Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 april 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1392 5289  Affischer 2 st, Philip Von Schantz & Joan Miro, yttermått inklusive ram: 70x55-93x60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:13)

1392 5507  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, 19x29cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:05)

1392 5362  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Flygande drake. Signerad, 31x46 cm, yttermått inklusive ram: 31x44 cm, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:18)

1392 5360  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x50 cm, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:19)

1392 4029  Akvarell signerad, akvarell, 1872,23x29, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:43)

1392 5506  Akvarell signerad, akvarell, interiör, bladets mått: 30x34cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:19)

1392 5608  Ampel Alabaster. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:43)

1392 4085  Applique Sent 1800-tal, mässing och trä, för 6 ljus. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:16)

1392 5111  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5016  Armband 18k guld, X-länk. Längd: 20cm, ÄSA, 1964, vikt: 53,6g.

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:31)

1392 5080  Armbandsur Herrur, 18k guld, Certina New Art, manuell, länk 18K, med etui. Bruttovikt: 60,2g. Diameter: (boetten) 35 mm, total l: 17 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:19)

1392 5425  Askfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 7,5x7,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5397  Bägare silver, CG Hallberg, 1926, graverad. Höjd: 15 cm, vikt: 152g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5461  Bålskål på fat, Kristall + slev silver/trä. Diameter: 29. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:47)

1392 2075  Bestickuppsättning 66 delar, nysilver, modell: Vasa. Längd: 18-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:18)

1392 4193  Bestickuppsättning nysilver, ca 80 delar, etui

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:01)

1392 5483  Blandteknik 4 st, Augusta Holmquist, 1851. Signerade, yttermått inklusive ram: 16x16 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:54)

1392 5155  Blandteknik Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 15x25cm, yttermått inklusive ram: 24x30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:10)

1392 4067  Blandteknik Kina, Lei. Signerad, daterad 1938,23x16, yttermått inklusive ram: 37x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:26)

1392 4313  Blandteknik Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 33/50. Mixed media litografi med textilapplikationer, akvarellerad. Bladets mått: 100x69cm, daterad oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:25)

1392 5504  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Motivet: 22x17cm, yttermått inklusive ram: 31x26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:35)

1392 5350  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Fjällandskap. Signerad Robert, höjd: Motivet: 28x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:46)

1392 5368  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:47)

1392 5419  Blomsterbord 1920-tal. Bredd: 68, djup: 38 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:25)

1392 5416  Blomsterbord Plåt. Bredd: 70cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5481  Blomsterbord trä / glas. Bredd: 90, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:10)

1392 5335  Blyglasfönster 58x93 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:24)

1392 5513  Bockbord Längd: 130 cm. Djup: 75 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:33)

1392 5365  Bokhylla Jugend, Metallbeslag, bemålad. Bredd: 101cm. Djup: 40 cm. Höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:36)

1392 5330  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 170 cm. Djup: 40 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:47)

1392 5290  Bord Intarsia. Bredd: 68 cm. Djup: 42 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:31)

1392 5195  Bordsdekorationer 2 st, metall, fåglar. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:32)

1392 5466  Bordsfotogenlampa mässing, "Herma". Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:38)

1392 5188  Bordskanon på lavett, Kopia, Spanien. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:53)

1392 4109  Bordslampa 30-tal, metall, ställbar skärm. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:23)

1392 5103  Bordslampa höjd: 44cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:51)

1392 4527  Bordslampa Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:20)

1392 5604  Bordslampa plåt. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:12)

1392 5558  Bordslampa Porslin, Le Dauphin, Frankrike. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:56)

1392 5579  Bordslampfot Alabaster, Ananas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:22)

1392 4310  Bordslampor Ett par, NK. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:03)

1392 5196  Bricka Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Tulpaner. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:21)

1392 5465  Buljongkoppar 12 med fat, 12 delar, Rosenthal. Längd: 13 cm, djup: 13 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:39)

1392 4124  Byrå 1800-tal, England, mahogny. Bredd: 88, djup: 48 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:25)

1392 5331  Byrå 1800-tal, valnöt, Bredd: 104 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:45)

1392 5075  Byrå 1960-tal, senare tapetserad med illustrationer ur uppslagsverket "Bilder ur Nordens Flora", Wahlström & Widstrand, Stockholm. Bredd: 82 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:51)

1392 5253  Byrå England. Bredd: 54 cm. Djup: 42 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:38)

1392 5274  Byrå Idegran. Bredd: 65 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:31)

1392 5509  Byrå Med stenskiva. Bredd: 64 cm. Djup: 31 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 5523  Byrå Med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:37)

1392 5556  Byrå omkring 1900, Bemålad. Bredd: 57, djup: 32 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:05)

1392 5332  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 95 cm. Djup: 47 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:38)

1392 5299  Byrå Sengustavianskt provinsarbete, Mälardalen. Alm. Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:41)

1392 5286  Byrå tallboy, valnöt/mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:31)

1392 5588  Cafébord skiva i konstmaterial. Diameter: 46. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:22)

1392 5446  Chokladkopp med fat, Berlin. Kopp l: 9 cm, djup: 5 cm, höjd: 13 cm. Fat l: 11 cm, djup: 16 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:08)

1392 5514  Cittra i väska, modell äldre. Längd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:49)

1392 5578  Collier 2 st, silver, med vita stenar. Längd: 40cm, vikt: 57,9g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:15)

1392 5013  Collier silver. Längd: 70cm, vikt: 44,5g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:45)

1392 5541  Crèmekoppar 12 st + 5 dubletter, Rörstrand

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:48)

1392 5448  Dalahästar 3 st. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:18)

1392 5440  Damarbetsbord Gustaviansk stil. Bredd: 65, djup: 48 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:08)

1392 5022  Dekorelement 3 delar, Ek. Längd: 120

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5426  Dekorelement diverse metall, 4 delar. Höjd: 8-28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:04)

1392 5355  Dockvagnar 2 st, Längd: 70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 5438  Dragspel Hohner. Längd: 50 cm, djup: 24,5 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:07)

1392 5437  Dragspel i väska, A Walter. Längd: 44 cm, djup: 41 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:44)

1392 5501  Emmafåtölj plysch

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:30)

1392 5018  Etsning Anders Medstrand (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 1989. Motivet: 27x19, yttermått inklusive ram: 55x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1392 5208  Etsning Arthur Enok Andersson (1888-1980), Sverige. Signerad, numrerad 14/60, "Fontänen". Motivet: 32x27, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:54)

1392 5235  Etsningar 2 st, Erik Olsson Sanda (1919-2006), Gotland, yttermått inklusive ram: 38x48 & 42x73 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:01)

1392 4358  Fällbord alrot, 1700-tal. Bredd: 88, djup: 88 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:23)

1392 5271  Fällbord Diameter: 78cm. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:34)

1392 5203  Färgetsning Francoise Deberdt (f. 1934), Frankrike. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 2/20. Motivet: 35x34, yttermått inklusive ram: 66x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:57)

1392 4553  Färgetsningar 3 st, Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 57/260, oramade lösa blad. Bladets mått: 50x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 7001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 67/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 4334  Färgkrita Ernst Goldschmidt (1879-1959), Danmark. Porträtt av Gunhild Lannerstierna 1916, ej signerad, 82x68 cm, yttermått inklusive ram: 91x77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:55)

1392 5533  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 60x27cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:59)

1392 5532  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 164/240. Bladets mått: 59x40cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:17)

1392 4407  Färglitografi Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Signerad, numrerad 157/260,1975. Motivet: 35x45cmn, yttermått inklusive ram: 53x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:59)

1392 4071  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 178/190. Motivet: 25x31, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:07)

1392 5296  Färglitografi BG Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 6/30. Bladets mått: 60x72, yttermått inklusive ram: 73x86 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:45)

1392 5057  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 47x55cm, yttermått inklusive ram: 59x71cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 5056  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 49x58cm, yttermått inklusive ram: 64x72,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:49)

1392 5036  Färglitografi CO (Carl Otto) Hultén (1916-2015), Sverige. Signerad, numrerad 42/100. Motivet: 22x18, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:16)

1392 5234  Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. "Statsministrar". Signerad, numrerad 95/300, daterad 1989. Motivet: 49x51, yttermått inklusive ram: 62x66 cm

1392 5201  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 103/410, yttermått inklusive ram: 60x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:50)

1392 5550  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 145/290. Motivet: 61x82cm, yttermått inklusive ram: 75x96cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:20)

1392 5236  Färglitografi Jean Piaubert (1900-2002), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 45/90. Motivet: 35x59cm, yttermått inklusive ram: 55x78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 5582  Färglitografi Johan Pettersson, Gris. Signerad, numrerad 149/360, daterad -96, Motivet: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:42)

1392 4104  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, Cafe. Motivet: 40x60, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:08)

1392 4103  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 98/250. Bladets mått: 42x56, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:02)

1392 5054  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 12/360. Motivet: 42x65cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:24)

1392 5055  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 12/360. Motivet: 62x45cm, yttermått inklusive ram: 78x58cm

1392 4143  Färglitografi Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Son. Signerad, numrerad 245/360. Motivet: 37x51, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:39)

1392 5547  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 40/50. Bladets mått: 42x59cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:11)

1392 5038  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 201/300. Motivet: 50x34, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:36)

1392 5039  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 5/15, yttermått inklusive ram: 80x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:24)

1392 5527  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 18/360. Motivet: 65x46cm, yttermått inklusive ram: 71x54cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:45)

1392 5326  Färglitografi Roland Klang (1930-2009), Sverige. "Stockholm Underworld". Signerad Klang, numrerad 194/300. Motivet: 52x66 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:02)

1392 5386  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 142/150. Motivet: 14x32, yttermått inklusive ram: 28x46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:43)

1392 5551  Färglitografi Signerad M Werner, komposition, -97. Motivet: 37x28, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:07)

1392 4144  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 29/45, daterad 79, bladets mått: 70x52, yttermått inklusive ram: 83x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:38)

1392 5546  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Bladets mått: 45x37cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:57)

1392 4406  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 37/260,1953, interiör. Motivet: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 63x75cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:57)

1392 4430  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 231/250. Motivet: 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 56x51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:35)

1392 4111  Färglitografi Wilhelm Freddie (1909-1995), Modell, "Vence 88". Signerad, numrerad 138/170. Motivet: 72x48, yttermått inklusive ram: 94x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:48)

1392 5460  Fat + ägg, 3 delar. Diameter: 21-26, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:04)

1392 5447  Fat + skål+ dosa, Gefle. Längd: 11-29 cm

1392 5045  Fat + skål, 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 14-29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:45)

1392 5590  Fat 7 delar, Kina, 1700-1800-tal. Diameter: 23-29cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:40)

1392 5042  Fat Meissen, III-sortering. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:11)

1392 5612  Fat Nysilver, England. Längd: 165cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5452  Fat silver, CG Hallberg, 1930. Diameter: 29 cm. Vikt: 518g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:07)

1392 5169  Fåtölj "Stålbo", Design: Bo Eigert, Hova

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:21)

1392 5449  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:55)

1392 5212  Fåtöljer Ett par, 1920-tal, Björk

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:01)

1392 5282  Fåtöljer Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:05)

1392 5095  Fickur 18k guld, Omega, manuell, serienr: 7598600, monogramgravyr, med klockkedja i guld, bruttovikt: 93g. 6,5x5 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:49)

1392 4338  Figuriner 2 st, Schaubach. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:01)

1392 5094  Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 5-15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 5014  Floretter 2 st. Längd: 100-109

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:14)

1392 5085  Fotogenbordslampor Ett par. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:33)

1392 5109  Fotogenlampa Koppar. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:06)

1392 5294  Fotpall tyg William Morris. Längd: 34 cm, djup: 34 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:11)

1392 4255  Fruktassietter 13 + 1 skål, Gefle, Röd rubin. Diameter: 19-26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:38)

1392 5113  Gardiner ett par, William Morris, Chrysanthemum, 112x210cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:47)

1392 5116  Gardiner Jim Thompson, ca 2x3m

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:49)

1392 5117  Gardiner Jim Thompson. Längd: ca 2-3 m

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:46)

1392 5323  Gevär mynningsladdare, slaglås. Längd: ca 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:44)

1392 5571  Glas 11 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:39)

1392 5213  Glas 6 st. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:41)

1392 5122  Glas 6 st. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:43)

1392 5128  Glasservisdelar 20 delar. Höjd: 10-32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:32)

1392 5376  Golvlampa 1950/60-tal. Höjd: 145

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:58)

1392 5410  Golvlampa Smide. Höjd: 150cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:29)

1392 5329  Gouache Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv, ej signerad, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:20)

1392 5083  Gräddkannor 2 st+ 4 punschkoppar, silver. Höjd: 4-6,5 cm. Vikt: 320g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:17)

1392 5613  Grafiska blad 2 st, fiskar, yttermått inklusive ram: 31x46cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 4009  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 14/50, oramat löst blad, 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:53)

1392 3348  Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth, "Uppträde". Signerad, numrerad 98/100, ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:14)

1392 5007  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 37/100. Motivet: ca 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1392 4007  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Hus". Signerad, numrerad 16/50, oramat löst blad, 27x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:02)

1392 5151  Grafiskt blad Gicléetryck, Ola Dahlqvist, "Lady", Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:05)

1392 5482  Gravyrer 2 st, Filosofer, Rousseau & Voltaire, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 42x36

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:04)

1392 5175  Hallbord trä. Bredd: 53, djup: 34 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:09)

1392 5281  Hallbyrå Idegran. Bredd: 38 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:19)

1392 5603  Hallbyrå Teak. Bredd: 64, djup: 32 cm, höjd: 57 cm

1392 4147  Hattask Grand Prix Paris 1900. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:49)

1392 4518  Herrbetjänt Culti. Höjd: 102cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:21)

1392 5211  Hörnskåp 1800-tal. Höjd: 166, bemålat, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:42)

1392 5206  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:59)

1392 5207  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 178, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:24)

1392 5020  Huggare + sabel. Längd: 72x95 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:55)

1392 5283  Hurtsar/sideboard Längd: 180 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:29)

1392 5245  Jaktkniv Finland, Hästhuvud. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:27)

1392 5411  Jultallrikar 4 delar, med ett glas. Diameter: 18,5-25 cm

1392 5140  Kaffe-/ teservis 5 delar, Nysilver, Belgien, omkring 1900. Längd: 50, höjd: 12-25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:54)

1392 4045  Kaffegods Tuscan, England, 23 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:54)

1392 4126  Kaffekanna Skultuna bruk, metall, trähandtag. Höjd: 24 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:38)

1392 5089  Kaffeservis ca 30 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:34)

1392 5349  Kakburk med klocka, plåt. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:17)

1392 5041  Kandelaber nysilver, 1862,3-armad, delbar. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 5359  Kandelabrar Ett par, nysilver, gravyr. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:38)

1392 5047  Kapsylöppnare andhuvud i gulmetall, ej märkt. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:23)

1392 5150  Karaffer Ett par, Kristall. Höjd: 30 cm

1392 4351  Karmstol Barockstil. Bredd: 63 cm. Djup: 68 cm, höjd: 112 cm, sitthöjd ca 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 5098  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:01)

1392 5512  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:21)

1392 5584  Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", omklädda

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:38)

1392 5417  Kartellur brons. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:22)

1392 5012  Kedja med hänge silver, Flora Danica. Längd: 60cm. Vikt: 24,2g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:37)

1392 5576  Kedjor med hänge 4 st, silver, med hängen. Längd: 40-43cm, vikt: 39,4g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:27)

1392 5096  Klackring 23K, gravyr. Vikt: 8,9 g. Längd: 27 mm, djup: 25 mm, höjd: 17 mm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 5570  Kobratelefoner 2 st, Ericsson. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:15)

1392 5178  Kolhämtare / paraplyställ mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:28)

1392 5162  Konjakskupor 6 st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:03)

1392 5400  Konstglas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Orange, 24x12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:23)

1392 5347  Kopparbunkar 3 st. Diameter: 37-48cm

1392 5379  Kopparformer Diverse. Längd: 10-33cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:10)

1392 5610  Lampbord Gustaviansk stil, Linoleomplattor, Bredd: 62 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:41)

1392 5247  Lampbord Jugend, Bemålat, diameter: 55, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:11)

1392 5495  Lampbord Längd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:40)

1392 5479  Lampett El. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:29)

1392 5015  Lampett smide, höj- och sänkbar. Höjd: 60-97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:34)

1392 5026  Lampetter ett par, mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 5407  Lavoar porslin och mässing, med ställning. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:10)

1392 5451  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 37/100. Motivet: 32x39cm, yttermått inklusive ram: 47x53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:54)

1392 5453  Litografier 2 st, Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerade. Motivet: 14x20-23x30cm, yttermått inklusive ram: 30x34-39x44cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5490  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:26)

1392 5404  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:08)

1392 5476  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 110 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:36)

1392 5112  Ljuskrona med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:10)

1392 5517  Ljuskrona rokokostil, lövformade prismor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:43)

1392 4251  Ljuslyktor 4st + skål, Iittala, Marimekko. Längd: 14cm. Höjd: 3-6cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:13)

1392 5450  Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:52)

1392 5093  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor och Tomtefar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:26)

1392 4175  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 11-20,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:33)

1392 5040  Ljusstakar 4 st, Skultuna, "Gustav", design: Peder Lamm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:15)

1392 5395  Ljusstakar ett par + 1 st, Skultuna, mässing. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:19)

1392 5184  Ljusstakar Ett par, Skultuna, mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 5321  Ljusstakar ett par, tenn, lejon, 1800-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:36)

1392 5515  Ljusstakar med mera, 6 delar, silver, bruttovikt: 340g (gipsfyllning). Höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:13)

1392 5198  Ljusstake Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:01)

1392 5392  Ljusstake Skultuna, mässing, för tre ljus. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:55)

1392 5124  Ljusstake Smide och glas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:51)

1392 5258  Lodur Valnöt, 125x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:27)

1392 5242  Målarstege Bemålad. Höjd: 165

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:48)

1392 5478  Malmkrona mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:49)

1392 5081  Manschettknappar + hänge silver. Längd: 3-8cm, vikt: 20,4g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:42)

1392 5581  Martiniglas 6 st, "Chateau", Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:28)

1392 5367  Matbord + stolar, 5 delar, Jugend, Bemålade, bor. Bredd: 84. Djup: 84 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:53)

1392 5310  Matbord Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 120, höjd: 75 + 3 iläggx48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:32)

1392 5587  Matbord Superellips, Bruno Mathsson / Piet Hein, pelarfot. Bredd: 100. Djup: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:25)

1392 5560  Matsalsgrupp 5 delar, sengustaviansk stil, 2 st ilägg a 30. Diameter: 105, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:12)

1392 5427  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, "Raasbogårdens snickeri", St Skedvi 1989, diameter: 120, höjd: 74,2 st ilägg a 45 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:59)

1392 4367  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 109, höjd: 74 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:38)

1392 4362  Matsalsgrupp mahogny, 5 delar. Diameter: 116, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:27)

1392 5228  Matsalsgrupp sengustaviansk stil, 11 delar, Bord + 10 stolar. Längd: 140. Djup: 100 cm. Höjd: 72 cm, ilägg 2 st, a 48 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:35)

1392 4078  Matservis 43 delar, Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:52)

1392 5464  Matservis Rosenthal, ca 65 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:12)

1392 5160  Matservis Tyskland, ca 55 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:10)

1392 5091  Matservisdelar 15 delar, Rörstrand, bland annat Ostindia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:55)

1392 5357  Matservisdelar 20 delar, Kina.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:16)

1392 5539  Matservisdelar 55 delar, Gustavsberg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:21)

1392 5540  Matservisdelar ca 57 delar, Gustavsberg

1392 5542  Matservisdelar ca 80 delar, England

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:33)

1392 5344  Matservisdelar Johnson Brothers, England.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:54)

1392 5567  Matskedar 2 st, silver. Längd: 18-22cm, vikt: 82g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:39)

1392 5048  Matta Galleri, 334x84cm

1392 5595  Matta orientalisk, 115x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:32)

1392 5593  Matta orientalisk, 125x171 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:49)

1392 4479  Matta Orientalisk, 134x190 cm

1392 5591  Matta orientalisk, 140x223 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:32)

1392 4468  Matta orientalisk, 210x273 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:19)

1392 4464  Matta orientalisk, 221x321 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 4361  Matta orientalisk, 237x329 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 4498  Matta Orientalisk, 255x300cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:31)

1392 5143  Matta Orientalisk, 50x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:34)

1392 5317  Matta orientalisk, afghan, 120x205 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:15)

1392 5318  Matta orientalisk, Afghan, röd, 130x222 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:34)

1392 3120  Matta orientalisk, Baktiari Khersak, 117x179 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:52)

1392 3116  Matta orientalisk, Baktiari Khersak, semiantik, 111x162 cm

1392 3114  Matta orientalisk, Beluch, Antik, 100x172 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 3113  Matta orientalisk, Beluch, Antik, 102x204 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:39)

1392 4377  Matta orientalisk, Bochara, 128x190 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5597  Matta orientalisk, Galleri, 76x283 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:38)

1392 5498  Matta Orientalisk, galleri, 86x305cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:22)

1392 5090  Matta Orientalisk, Ghom, 191x203cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:34)

1392 5594  Matta orientalisk, Hamadan, 121x192 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:38)

1392 3118  Matta orientalisk, Hamedan, Semiantik, 129x203 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 5413  Modellbåtar 3 st. Längd: 40-60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 4460  Modeplanscher 25 st, Handkolorerade, 24x15 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5043  Mortel Trä. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:56)

1392 5516  Nattygsbord 1950/60-tal, Valnöt, med tidningshylla. Bredd: 55, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 5429  Nattygsbord Ett par, "Grange", etiketterade, mahogny. Bredd: 50, djup: 39 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:54)

1392 4491  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:24)

1392 5526  Nysilver 4 delar, bland annat Sparristång & ishink. Längd: 18 cm, djup: 15 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:27)

1392 5502  Oljemålning 2 st, Loris Giotto. Signerad. Olja på duk, 78x58cm, yttermått inklusive ram: 106x85cm

1392 5503  Oljemålning 2 st, Signerade. Olja på duk, porträtt, 29x22cm, yttermått inklusive ram: 44x38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:21)

1392 5277  Oljemålning 2 st, V Rasmussen. Signerad. Olja på pannå, 11x19cm, yttermått inklusive ram: 25x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:23)

1392 3350  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Gård. Signerad. Olja på duk, 57x86, yttermått inklusive ram: 64x95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:18)

1392 5204  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Norrbro. Signerad. Olja på pannå, 50x60, yttermått inklusive ram: 60x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:41)

1392 5373  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Djurgårdsfärja, Signerad. Olja på duk, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:30)

1392 5346  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Flanörer, Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:41)

1392 4157  Oljemålning Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

1392 5528  Oljemålning Einar Palme (1901-1993), Sverige. Lanzarote, 1963. Signerad. Olja på pannå, 27x82cm, yttermått inklusive ram: 33x89cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:37)

1392 4318  Oljemålning Elsa Mårtensson (f. 1918), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x80cm, yttermått inklusive ram: 74x94cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:46)

1392 5353  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Båthamn. Signerad. Olja på duk, 49x40cm, yttermått inklusive ram: 68x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:09)

1392 5383  Oljemålning Erik Olsson Sanda (1919-2006), "Kväll i Sanda". Signerad, daterad -67. Olja på pannå, 14x34 cm, yttermått inklusive ram: 27x47 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:53)

1392 5005  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Golden bowl". Signerad. Olja på papper, ca 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 3062  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Grey bowl". Signerad. Olja på papper, ca 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:35)

1392 5263  Oljemålning G Beuthner. Signerade, skogsmotiv. Olja på duk, 41x50cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1392 5364  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 38x48cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:06)

1392 5034  Oljemålning H O Pehrsson. Signerad, daterad 1887, kopia. Olja på duk, 54x70, yttermått inklusive ram: 73x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:46)

1392 4329  Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Frankrike. Slädfärd. Signerad. Olja på duk, 44x45cm, yttermått inklusive ram: 60x69cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:12)

1392 5380  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Stockholmsmotiv med Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 27x36, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5351  Oljemålning Holger Almqvist (1907-1978), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 45x36cm, yttermått inklusive ram: 57x49cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:24)

1392 5037  Oljemålning Ingela Juhlin Kristiansson (f. 1942), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 28x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:57)

1392 5170  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x27cm, yttermått inklusive ram: 42x37cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:42)

1392 5060  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerad, 1960. Olja på duk, 81x116cm, yttermått inklusive ram: 83x119cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:59)

1392 5358  Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 30x36 cm, yttermått inklusive ram: 48x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:07)

1392 4041  Oljemålning Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Huvudled upphör". Signerad, daterad -70. Olja på duk, 66x55 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:07)

1392 4039  Oljemålning Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Osynlig utsikt". Signerad, daterad -69. Olja på duk, 67x63 cm, yttermått inklusive ram: 69x65 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:05)

1392 4257  Oljemålning Knut Sprengel (1877-1926), Sverige. "Röttle". Signerad, daterad 1903, Olja på duk, 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:43)

1392 5531  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x46cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:42)

1392 5352  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "Vintermorgon", Signerad. Olja på pannå, 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:24)

1392 4330  Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Signerad. Olja på duk, 66x53cm, yttermått inklusive ram: 83x70cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:00)

1392 5031  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 84x130, yttermått inklusive ram: 108x155 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 5076  Oljemålning Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 79x124cm, yttermått inklusive ram: 100x144cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:27)

1392 5505  Oljemålning Oidentifierad konstnär, stadsmotiv, efter L Feininger. Ej signerad. Olja på duk, 30x22cm, yttermått inklusive ram: 32x24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:21)

1392 5129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olja på duk, 50x85, yttermått inklusive ram: 71x96cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:16)

1392 5399  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fäbodar, duk på pannå, 60x45, yttermått inklusive ram: 78x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:05)

1392 5058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, naken modell. Olja på duk, 64x38cm, yttermått inklusive ram: 70x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:46)

1392 4068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Spanska trappan. Olja på pannå, 23x32, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:27)

1392 5485  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Ej signerad. Olja på pannå, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 52x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:08)

1392 5167  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Luta. Olja på duk, 50x40, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:48)

1392 5252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marintmotiv. Signerad. Olja på duk, 59x88cm, yttermått inklusive ram: 79x109cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:20)

1392 5072  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap. Olja på duk, 50x76cm, yttermått inklusive ram: 60x85cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:09)

1392 5519  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, otydligt daterad. Olja på pannå, 33,5x28,5 cm, yttermått inklusive ram: 41x36,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:02)

1392 5030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, W H C, 1887. Olja på duk, 34x52, yttermått inklusive ram: 55x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:16)

1392 5284  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, björkar. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x66cm

1392 5074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 80x66, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:32)

1392 5486  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 26x21cm, yttermått inklusive ram: 36x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 4032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 28x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 5327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skördescen. Signerad. Olja på pannå, 54x77 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:05)

1392 5181  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med skulptur. Ej signerad. Olja på pannå, 55x46, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:50)

1392 5462  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, slädfärd. Olja på pannå, 15x26cm, yttermått inklusive ram: 25x37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:02)

1392 5153  Oljemålning Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Signerad, interiör. Olja på duk, 19x24cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:31)

1392 5354  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap, Signerad. Olja på pannå, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:33)

1392 5267  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Signerad, duk på pannå, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 66x57cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:06)

1392 5456  Oljemålning Signerad, Arkel, 1935. Olja på pannå, 28x38cm, yttermått inklusive ram: 40x50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:56)

1392 5275  Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 60x18cm, yttermått inklusive ram: 62x20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:58)

1392 5333  Oljemålning Sophie Johanna Södergren (1847-1923), Sverige. Signerad S Södergren. Olja på duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x79cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1392 5157  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad a tergo, "Venedig". Olja på pannå, 23x17cm, yttermått inklusive ram: 29x24cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:57)

1392 5342  Oljemålning Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Stadsmotiv, Eskisee. Signerad. Olja på duk, 60x98, yttermått inklusive ram: 78x116 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:30)

1392 4314  Oljemålning Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Flicka, Olja på duk, 41x34cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:45)

1392 5384  Oljemålningar 2 st, Sigurd Bernholm (1890-1969), Sverige. "Rättvik". Signerad, daterad 1922, pannå, 32x38, yttermått inklusive ram: 44x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:36)

1392 5165  Oljemålningar 4 st, G Svensson. Signerade. Olja på duk, sippor. Olja på duk, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 26x31cm

1392 5398  Örhängen 18k guld, ett par. Höjd: 3cm. Vikt: 5,9g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:52)

1392 5433  Öronlappsfåtölj England, skinn

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:45)

1392 5174  Pall Furu. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:42)

1392 5420  Pall Furu. Längd: 65cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:45)

1392 5424  Pall höjd: 47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:43)

1392 5248  Pall Tidigt 1900-tal. Längd: 35, djup: 35 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5470  Part bestick silver, 25 delar. Vikt: ca 450 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:33)

1392 5251  Parti koppar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:32)

1392 5017  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:55)

1392 5457  Parti silver 4 delar. Höjd: 4-11,200 gr ca

1392 5568  Påskterriner 3 st, Gustavsberg, Längd: 29cm. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:49)

1392 4565  Pastell Gösta Larsson, Österlånggatan, 34x26, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:36)

1392 5285  Pastell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerad, 35x44cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 5246  Pelarbord diameter: 45, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:48)

1392 5172  Piedestal höjd: 90 cm, trä, bemålad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:10)

1392 5023  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 108

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:52)

1392 5555  Piedestal Stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:44)

1392 5217  Pinnsoffa Edsbyverken. Längd: 160

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:43)

1392 4441  Plafond diameter: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:16)

1392 5049  Plåtbrickor 3 st. Längd: 64-76cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:11)

1392 5086  Plåtburkar 11st. Höjd: 10-15cm

1392 5377  Plåtburkar 13st, diverse. Längd: 8-23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:58)

1392 5161  Plunta + 10 koppar, Arabia. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:56)

1392 5361  Pokaler 3 st, silver, gravyrer. Höjd: 11-15cm, vikt: 345g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:03)

1392 5484  Pottskåp 1920-tal, stenskiva, intarsia, björk. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:05)

1392 5293  Pottskåp Ett par, nutida, Bredd: 39 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:56)

1392 5250  Pottskåp längd: 35 cm, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:45)

1392 5431  Pottskåp med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 40, djup: 36 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:21)

1392 5339  Pottskåp senare bemålning, Bredd: 39 cm. Djup: 36 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 5554  Provdocka nutida. Höjd: 154

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:36)

1392 5082  Punschkoppar 10 st, silver. Höjd: 5,5 cm. Vikt: 314g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 5328  Ram 1800-tal med olja på duk, ramens innermått: 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:00)

1392 5073  Ram ramens innermått, 80x66cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:43)

1392 5325  Relief Roland Klang (1930-2009), Sverige. Signerad Klang, daterad -73. Relief i plast. Yttermått inklusive ram: 70x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:39)

1392 5061  Relief Signerad Pier 76, yttermått inklusive ram: 61x51cm

1392 5097  Resekoffert längd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:38)

1392 5148  Reseur + räkneverk, bland annat Collet Paris, modell äldre, diameter: 4,5-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:44)

1392 5403  Reseur 3 delar, omkring 1900-tal med fickurställ. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5391  Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, med diamanter, 17x0,01ct, storlek: 15½. Vikt: 6,3g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:29)

1392 3117  Ripsmatta 182x262 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 4507  Röllakan 171x231cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:25)

1392 5518  Ryamatta 147x198 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5305  Ryamatta 155x240cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:46)

1392 5027  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 135x195

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:02)

1392 4084  Sabel omkring 1900. Längd: 105

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:31)

1392 5144  Sablar 2 st. Höjd: 79-110cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:27)

1392 5324  Sablar 2 st. Längd: 88-102 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:19)

1392 5176  Salongsbord 1920-tal, björk. Bredd: 75, djup: 49 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:22)

1392 5423  Salongsbord Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 95, djup: 52 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:33)

1392 5585  Sängram Sent 1800-tal, 80x185 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:46)

1392 5488  Satsbord 3 delar, glas och mässing. LxD största bordet: 40x56 cm. Höjd: 46-53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5107  Schäslong Längd: 161cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:11)

1392 5046  Schatull Med två flaskor. Höjd: 26cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:30)

1392 5141  Serveringsspade Sent 1800-tal. Längd: 27 cm, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:58)

1392 5121  Serveringsvagn glas och mässing. Bredd: 42 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:17)

1392 5269  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 52 cm. Djup: 33 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:50)

1392 5388  Serveringsvagn lös bricka, 1950-tal, Längd: 70 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5215  Serveringsvagn Rotting, glasskiva. Längd: 88, djup: 60 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:12)

1392 5159  Servisdelar Gustavsberg, St Angelo. 8 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5412  Sideboard Gustaviansk stil, med hängare. Längd: 164, djup: 59 cm, höjd: 96-127

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5218  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 170, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:28)

1392 5221  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 188 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:59)

1392 5421  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 89, djup: 44 cm, höjd: 85 cm

1392 5287  Sideboard Idegran. Längd: 140 cm. Djup: 40 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:26)

1392 5230  Sidenmålning Asien, 33x20, yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:09)

1392 5563  Sillgafflar silver. Längd: 11cm, 1898, vikt: 49,8g. Med etui

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:43)

1392 5088  Silverskedar 14 delar. Längd: 10-20cm, vikt: 179g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:09)

1392 5445  Skål Kina, Blåvitt. Diameter: 21, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:35)

1392 5100  Skål Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:04)

1392 5266  Skål Kosta. Signerad. Diameter: 14cm

1392 5118  Skål silver, ABH, 1913. Höjd: 6,5cm, vikt: 156g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:28)

1392 4419  Skål & ljusstakar 3 delar, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Höjd: 6-10,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:24)

1392 5158  Skålar + fat, 8 + 17 delar, Porslin. Diameter: 14-15, höjd: 5-5,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:24)

1392 5265  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 10-11cm

1392 4246  Skålar Ett par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 13cm. Diameter: 15cm

1392 5120  Skålar & fat 4 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 9-18cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 4335  Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Atelje. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:55)

1392 5243  Skänk Jugend, Bemålad. Bredd: 150, djup: 60 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:57)

1392 5240  Skåp Jugend, Bemålat. Bredd: 73, djup: 50 cm, höjd: 193 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:07)

1392 5566  Skedar 12st, 1947. Längd: 12cm, vikt: 128,6g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:19)

1392 5062  Skedar silver, 12+ 1. Längd: 11-12,5 cm. Vikt: 234 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:37)

1392 5370  Skrivbord 1950/60-tal, teak. Bredd: 120, djup: 56 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:59)

1392 5125  Skrivbord England. Bredd: 121 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:15)

1392 4486  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:49)

1392 5363  Skrivbord Jugend, Bemålat. Bredd: 136. Djup: 70 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:27)

1392 5179  Skrivbord omkring 1900, bemålat. Bredd: 123, djup: 70 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:54)

1392 4424  Skrivbordsuppsats 6 delar, Gusum. Mässing. Längd: 8-15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:29)

1392 5134  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Klädd keramin. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:54)

1392 5137  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Äpple, Signerad, på sockel. Längd: 15, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:17)

1392 5099  Skulptur Carlos R Pebaqué. Signerad, glas. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:43)

1392 5138  Skulptur efter Giovanni da Bologn, Patinerad Brons, "Sabinskornas bortrövande". Signerad Philippe Cordon. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:06)

1392 5475  Skulptur Gips, Pojke. Höjd: 42 cm

1392 5071  Skulptur Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, glas. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:41)

1392 5146  Skulptur Henry Gustafsson (1943-2005), Sverige. "Lyftet". Tenn / sten. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:17)

1392 4458  Skulptur Lalique France, Signerad, sittande kvinnor. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:42)

1392 5064  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn. Längd: 15cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:48)

1392 5066  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lodjur ur limiterad upplaga för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1975. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 23 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:46)

1392 5065  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lodjur ur limiterad upplaga för Världsnaturfonden WWF, Gustavsberg 1975. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 23 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:32)

1392 5304  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lotta ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:23)

1392 5110  Skulptur Parian, Byst. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:44)

1392 5106  Skulptur Torso, på stensockel. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:57)

1392 5189  Skulptur / ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:22)

1392 5051  Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Bagdad. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:31)

1392 5477  Skulpturer 2 st, Hästar, porslin, "Beswick". Längd: 23-36. Höjd: 15-29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:33)

1392 5067  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörnar, Lillskansen. Längd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:37)

1392 5575  Skulpturer 2 st, Sovjetunionen USSR, Isbjörnar, porslin. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:10)

1392 5193  Skulpturer 2 st, Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Längd: 12-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:12)

1392 4443  Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bla All världens barn. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:20)

1392 5439  Slagbord Längd: 110 cm. Djup: 66x2 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:08)

1392 5024  Slagbord längd: 25+ 2x51, djup: 70 cm, höjd: 75 cm

1392 5050  Smörkärna Längd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:22)

1392 5163  Snapsglas 6 st. Höjd: 14-17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:45)

1392 5180  Soapstone 3 delar, Kina. Längd: 10-15cm

1392 5183  Soffa "Borkum", IKEA, design: John Bertil Häggström, skinn, 1977. Längd: 217

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5366  Soffa + karmstolar, 3 delar, Jugend, Bemålade, renoveringsobjekt. Bredd: 68-140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:58)

1392 8477  Soffa 2004, Mockaskinn. Längd: 155

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:35)

1392 5297  Soffa Längd: 126cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:47)

1392 5210  Soffbord "Forma", Alf Svensson, Bra Bohag, med utdragsskivor, teak. Bredd: 140, djup: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:12)

1392 5468  Soffbord Butlers tray. Bredd: 106 cm. Djup: 60 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:02)

1392 5010  Soffbord med utdragbara skivor. 1960-tal. Jakaranda (citesintyg medföljer), utdragsskivor med skiva av bakelit. Bredd 160 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:19)

1392 5291  Soffbord NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 122 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:24)

1392 5257  Soffbord nutida. Bredd: 130, djup: 79 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:04)

1392 5255  Soffbord vitlack. Bredd: 130 cm. Djup: 70 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:29)

1392 5220  Solglasögon Ray Ban, med fodral. Längd: 13 cm, djup: 12 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:07)

1392 4186  Spegel 1800-talets slut, 70x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:00)

1392 5557  Spegel 20-tal, 112x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:35)

1392 5614  Spegel Bambu, 90x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:04)

1392 4050  Spegel Barockstil, 65x36 cm

1392 5249  Spegel Bemålad, 78x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:16)

1392 5205  Spegel diameter: 56 cm, bemålad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 5077  Spegel Gustaviansk stil, 106x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:31)

1392 5341  Spegel Gustaviansk stil, 120x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:10)

1392 5033  Spegel Gustaviansk stil, 140x60 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 21:01)

1392 5601  Spegel Gustaviansk stil, 96x46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:57)

1392 5609  Spegel i form av ett fickur. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:32)

1392 5337  Spegel Karl Johanstil. Höjd: 156x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:14)

1392 5171  Spegel nutida, 115x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:28)

1392 5308  Spegel Nyrokoko, 112x57 cm

1392 5382  Spegel Rokokostil, 57x25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:42)

1392 5241  Spegel yttermått inklusive ram: 85x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:17)

1392 4366  Spegelbyrå Valnöt. Bredd: 102, djup: 49 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:35)

1392 5032  Spegellampetter ett par, 70x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:06)

1392 5320  Spiselhundar ett par, porslin, England. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:45)

1392 5131  Spiselhundar Ett par. Höjd: 30cm

1392 5132  Spiselhundar Ett par. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:07)

1392 5078  Spotar 6 st, aluminium. Längd: 18cm

1392 5436  Stegpall höjd: 59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:59)

1392 5340  Stol teak, med låda

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:13)

1392 5598  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Swedese, Teak/skinn

1392 5154  Stolar 4 st, Sent 1900-tal, krom

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:20)

1392 5586  Stolar 7 + 2 st, stål / träsits

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:48)

1392 5441  Stolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:37)

1392 4574  Stolar ett par, England

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:11)

1392 5145  Stolar Ett par, Sent 1800-tal, ek

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:32)

1392 5173  Stoll + pall, trä

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:19)

1392 5087  Stringhylla 5-hyllsplan, Bredd: 78 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:46)

1392 5500  Ströare 4 delar. Längd: 14-26cm, bruttovikt: 186g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:01)

1392 5474  Sybord Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Etiketterad, Masurbjörk. Bredd: 55, djup: 44 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:28)

1392 5559  Sypuff 1940-tal, diameter: 40, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:51)

1392 5292  Taburett Gustaviansk stil, bemålad. Längd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:47)

1392 5298  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:01)

1392 5052  Takarmatur höjd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:08)

1392 5430  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:34)

1392 5390  Takarmatur med prismor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:47)

1392 5312  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:32)

1392 5319  Takarmaturer 2 st, Jugend. Höjd: 50-80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:51)

1392 4194  Takarmaturer ett par, Orientalisk-stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:04)

1392 5079  Taklampor Ett par, Dabvid design. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:23)

1392 5496  Tallrik Limoges, Frankrike, Creuze, bemålad. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:36)

1392 5149  Tallrikar 18 delar, Varages, France. Diameter: 19,5-27,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:43)

1392 5435  Tallrikar 20 delar, Höganäs. Diameter: 15-22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:46)

1392 5510  Tavla Kimono, yttermått inklusive ram: 75x128cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:56)

1392 5573  Tekoppar med fat 10 st, Arabia. Höjd: 9 cm

1392 5574  Tekoppar med fat 6 st, Arabia, "Salla". Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:24)

1392 5126  Terrin Längd: 36cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:25)

1392 5455  Terriner 2 st, stengods, Portugal. Längd: 16-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:12)

1392 5115  Teservisdelar 14 delar, Staffordshire England

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:24)

1392 5288  Tidningsställ England. Längd: 48cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:47)

1392 5264  Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 32cm, höjd: 62cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:52)

1392 5209  Trädgårdsgrupp 4 delar, gjutjärn Diameter: 55 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:53)

1392 5084  Trädgårdsurnor 2 st, gjutjärn. Höjd: 33-40cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:14)

1392 5389  Träskulpturer 3 st, Samer. Höjd: 11-28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:10)

1392 5199  Träskulpturer 3 st, Svin & andfåglar. Längd: 35-40, höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:07)

1392 5536  Träsnitt Japan, 1900-tal. Motivet: 35x24, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 5279  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Signerad. Motivet: 19x15cm, yttermått inklusive ram: 30x26cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:22)

1392 5231  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 239/360, daterad -71. Motivet: 23x40, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:21)

1392 5114  Tyg Linne 130x650 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:34)

1392 5166  Väggarmatur Sjöhäst, 73x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:14)

1392 5191  Väggarmaturer Ett par, FAB, plåt. Längd: 17,5cm, djup: 10 cm, höjd: 32 cm

1392 5313  Vägghängare Anderssons slakteri, Malmö. Längd: 101

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:09)

1392 5580  Väggplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gullviva /Närke, Gustavsberg. Längd: 21 cm, djup: 2 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:45)

1392 4519  Väggrelief Gips, med metallram. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:25)

1392 5473  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros, Gustavsberg, 27x17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:23)

1392 5105  Väggrelief Stig Blomberg (1901-1970), Gips, 41x17cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:21)

1392 5480  Väggskulptur "Hannes keramiska fåglar", 18x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:52)

1392 5414  Väggur Empirestil. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:10)

1392 5428  Väggvitrinskåp längd: 66 cm, djup: 18 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:59)

1392 5607  Vas Ekeby. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:44)

1392 5409  Vas Jugend, Karl Svensson (KS), Höganäs. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:23)

1392 5529  Vas silver, Danmark. Höjd: 21 cm. Vikt: 165g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 5561  Vas silver. Höjd: 22cm, vikt: 122g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:15)

1392 4412  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 8,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:14)

1392 5190  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Ekeby, senare bemålning. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:10)

1392 4414  Vas & skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd: 11-13cm

1392 5119  Vaser Ett par, glas. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:09)

1392 5177  Vattenkanna mässing. Höjd: 27cm

1392 5127  Vattentunna Koppar. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:41)

1392 5123  Vikskärm 3-delar. Höjd: 180cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:59)

1392 5025  Vikskärm 4-delad. Höjd: 172 längd: 60x4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:52)

1392 5572  Vinglas + tallrikar, 9 + 11 delar. Höjd: 14, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:26)

1392 5301  Vinställ höjd: 61cm

1392 5222  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110, djup: 45 cm, höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:10)

1392 5280  Vitrinskåp Idegran, Bredd: 92 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:16)

1392 5224  Vitrinskåp nutida, engelsk stil. Bredd: 148, djup: 43 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:35)

1392 5522  Vitrinskåp sengustaviansk stil. Bredd: 64 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 138 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:46)

1392 5219  Vril skulpterad. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:07)

1392 5442  Ytterfoder 2 st, Octavius, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 28-43, höjd: 28-34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:53)

1392 5069  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:35)

1392 5432  Ytterfoder 3 + 1, "Plantina", Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10 - 12cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:19)

1392 5070  Ytterfoder 9st. Diameter: 15-18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:31)

1392 5408  Ytterfoder Ett par, Porslin, Rörstrand, omkring 1900, diameter: 19. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 20:36)

1392 5402  Ytterfoder Ett par, Rörstrand, omkring 1900. Diameter: 25. Längd: 32. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:44)

1392 5537  Ytterfoder Ett par. Höjd: 16cm

1392 5535  Ytterfoder Ett par. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 18:01)

1392 5133  Ytterfoder Porslin, L46,1900-tal. Längd: 47 cm, djup: 31 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 april 2021 19:12)

1392 5497  Ytterfoder Torretti, Italien. Höjd: 29cm, diameter: 35cm