1380 3229 Akvarell Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Man i fåtölj. Signerad, daterad 1952,22x16, yttermått inklusive ram: 35x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)
1380 3230 Akvarell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Vår, Skogstibble. Signerad. Motivet: 13x16, yttermått inklusive ram: 27x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:28)
1380 3310 Akvarell Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, daterad -96, bladets mått: 33x38, yttermått inklusive ram: 51x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:20)
1380 3069 Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SC, Daterad -62, "Norra Bohuslän", 32x32, yttermått inklusive ram: 35x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)
1380 9356 Akvarell Richard Geiger (1870-1945), Sittande modell, Signerad, 12x15,5, yttermått inklusive ram: 20x23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)
1380 3258 Akvarell Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, båthus. Motivet: 35x52cm, yttermått inklusive ram: 52x70cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)
1380 3035 Ampel Alabaster, nyomdragen el. Höjd: ca 80 cm, diameter: 43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)
1380 3015 Appliquer ett par, mässing. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)
1380 3385 Armbandsur 18k guld, Certina New Art, manuell, läderband. Diameter: 33mm, bruttovikt: 34g
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:50)
1380 9362 Armbandsur Herrur Tissot Seastar, refnr: 41501-42501,1960-tal, kaliber 781, serienr: 4946693, manuell. Diameter: 35mm, läderband.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:46)
1380 3136 Armbandsur Longines Dolce Vita, refnr: L5. 663. 4, serienr: 29424760, quartz. Diameter: 27,8x41mm, stål, kronograf, datum, viklås, med etui och box.
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:12)
1380 3123 Bålskål + kula, "Mitt i Prick ", Catti Åselius Lidbeck, Gullaskrufs glasbruk. Diameter: 32 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)
1380 3117 Balustradfåtöljer ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)
1380 9171 Bankett Karl Johan, Höjd 68 cm, Sitthöjd: 50 cm, Bredd 60 cm, Djup 43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)
1380 3457 Bankett Karl Johan, mahogny. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)
1380 3124 Bestick 12 delar, "Nobel", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Yamazaki". Längd: 19-22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)
1380 3405 Bestick 36 delar, "Haga", Mema. Längd: 19-21,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:47)
1380 3085 Bestick 9 delar, silver, Olika modeller. Längd: 8,5-19,5 cm. Vikt: ca 150g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:53)
1380 9218 Blandteknik 2 st, Michel Djanaieff (f. 1935), Sverige. Komposition. Ej signerad. Motivet: 24x30, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)
1380 3332 Blandteknik 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerade. Motivet: 21x19-26x19cm, yttermått inklusive ram: 39x35-44x35cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:49)
1380 3373 Blandteknik A. Font. Signerad, daterad 20, "Estampa de Toros", Palma Mallorca, pannå, 60x79cm, yttermått inklusive ram: 64x82cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3266 Blandteknik Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Motivet: 32x23cm, yttermått inklusive ram: 51x44cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)
1380 3062 Blandteknik Kina, Landskap, Signerad. Motivet: 60x20, yttermått inklusive ram: 77x28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)
1380 3254 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, hus. Motivet: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 35x44cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:52)
1380 3363 Blandteknik Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad, pojke med frukt, 47x3,5, yttermått inklusive ram: 54x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:53)
1380 3068 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1946,37x29, yttermått inklusive ram: 40x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)
1380 3333 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 24x32cm, yttermått inklusive ram: 53x59cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:24)
1380 3231 Blyerts Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvistplockande barn med hund, 14x20, yttermått inklusive ram: 16x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)
1380 3453 Bokhylla Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 101, djup: 29 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)
1380 3454 Bokhylla Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 101. Djup: 29 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)
1380 3226 Bokverk "Den femte Olympiaden i ord och bild", Stockholm 1912
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)
1380 3247 Bokverk 4 st, 1600/1700/1800-tal
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:00)
1380 3027 Bord Längd: 84 cm. Djup: 50 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)
1380 3448 Bord med låda, rustik. Bredd: 56, djup: 66 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)
1380 3024 Bordsdekorationer 3 st, fåglar. Höjd: 10-19cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)
1380 3422 Bordsgarnityr 1800-tal, mässing. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)
1380 3141 Bordslampa Alabaster. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)
1380 3438 Bordslampa nutida. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)
1380 3161 Bordslampfot Alabaster. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3093 Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:03)
1380 3393 Bordslampfot fd tapetvals. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:03)
1380 3028 Bordslampfot Kina, modifierad vas, porslin. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)
1380 3394 Bordslampfot Kina. Höjd: 26, modifierad vas
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)
1380 3178 Bordslampfot Tyringe Konsthantverk. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3186 Bordslampfötter ett par, 1950-tal. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:52)
1380 3071 Bordslampor Ett par, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Signerade Orrefors 1566. Höjd: 57 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)
1380 3295 Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)
1380 3022 Bordslampor Ett par, teak. Höjd: 63cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3031 Bordsur höjd: 70cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:22)
1380 3104 Bordsur med skulptur omkring 1900. Längd: 32, djup: 18 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:58)
1380 3193 Brasa Elektrisk. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)
1380 3364 Bricka 30-tal, 54x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)
1380 3142 Bricka Funkis, 55x32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 9332 Buketthållare silver. Längd: 11 cm, Vikt: ca 14 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:28)
1380 3398 Byrå 1950-tal, Bemålad. Bredd: 82. Djup: 41 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)
1380 3410 Byrå bemålad. Bredd: 70, djup: 30 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)
1380 3263 Byrå Rokokostil. Bredd: 81 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)
1380 3078 Cigarettskrin silver, "Siam", reliefdekor med guden Kinnari. Längd: 14,5. Djup: 10 cm. Höjd: 3,5 cm, bruttovikt: 260g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)
1380 3072 Crèmekoppar 4 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)
1380 3239 Dalahäst längd: 28 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)
1380 3209 Damarbetsbord omkring 1900, Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 105, djup: 55 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:36)
1380 9341 Damarmbandsur 2 st, 14k
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)
1380 3014 Dessertbestick 6+ 6 delar, nysilver
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)
1380 3040 Dragspel Hagström, No 813, i väska, 1950. Längd: 40 cm. Höjd: 20 cm, djup: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)
1380 3096 Dragspel Stahltone, modell äldre. Längd: 28 cm, höjd: 16 cm, djup: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)
1380 3311 Eldset 4 delar. Höjd: 83cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:50)
1380 3447 Elementskydd 4 st varav 2 på ben. Längd: 70-106 cm. Höjd: 70-83 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)
1380 3463 Emalj Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Emaljgrafik. Tillverkad på Gustavsberg, 1980-tal, ca 60x42 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)
1380 3397 Emmafåtölj rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)
1380 3340 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Slussen. Signerad, 1952, Motivet: 14x12, yttermått inklusive ram: 38x28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:45)
1380 3006 Etsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 2/3. Oramat löst blad. Bladets mått: 108x78,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:45)
1380 3199 Etsningar 4 st, yttermått inklusive ram: 29x26-44x40 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:18)
1380 3004 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 5/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)
1380 3001 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 56/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)
1380 3002 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 45/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad
1380 3003 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 63/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)
1380 3283 Färglitografer 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 29/40 24/33, bladets mått: 24x19 - 28x20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)
1380 9095 Färglitografi 4 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), Sverige. Signerad, numrerad 194/360. Bladets mått: 31x24, oramade lösa blad
1380 3445 Färglitografi A Wallin. Signerad, numrerad 43/90, daterad 2008. Motivet: 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)
1380 3019 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad. Motivet: 28x39cm, yttermått inklusive ram: 40x50cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)
1380 3095 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 133/450, Blidösund, 40x52, yttermått inklusive ram: 47x64 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)
1380 3026 Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 47/160. Motivet: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 40x47cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:55)
1380 3200 Färglitografi efter Marc Chagall (1887-1985), ej signerad. Motivet: 30x40, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)
1380 3337 Färglitografi Lars Ekström. Signerad, numrerad 20/160, "västerlånggatan". Motivet: 31x22, yttermått inklusive ram: 41x31cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)
1380 9141 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 55/150, daterad 1990. Bladets mått: 55x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)
1380 9140 Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 73/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm
1380 9119 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 162/435. Bladets mått: 59x68cm, oramat löst blad.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)
1380 3256 Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Europa och tjuren". Signerad, numrerad 36/50cm. Motivet: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm. Bär dedikation
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3108 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 239/280, daterad -76, komposition. Motivet: 30x30, yttermått inklusive ram: 43x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:38)
1380 3257 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Komposition, 75, bladets mått: 50x65cm, yttermått inklusive ram: 66x80cm. Signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:26)
1380 9210 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 124/310, Interiör. Motivet: 35x51, yttermått inklusive ram: 52x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:25)
1380 3418 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, "Ramsmöra i Möja". Motivet: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 43x31cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)
1380 3367 Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 118/280 och 37/260. Bladets mått: ca 80x60 cm respektive ca 60x65 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)
1380 3187 Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, en signerad med Studiohanden. Fajans. Längd: 20-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)
1380 3313 Fat 3 st, Nysilver. Längd: ca 34-54cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:46)
1380 3345 Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala Ekeby, lergods, 30x26cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)
1380 3331 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, (stomme)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)
1380 9051 Fåtöljer ett par, "Järpen", design: Niels Gamelgaard för IKEA 1983
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)
1380 9052 Fåtöljer ett par, "Järpen", design: Niels Gamelgaard för IKEA 1983
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)
1380 3446 Fåtöljer Ett par, björk, 30-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)
1380 3133 Fåtöljer Ett par, England, Skinn
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)
1380 9323 Figuriner 2 st, Fågel & kanin. Höjd: 12-15cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)
1380 9046 Figuriner 3 st, Spanien. Höjd: 16-23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)
1380 9047 Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: ca 12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)
1380 3042 Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Fåglar & Isbjörn. Längd: 11-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)
1380 3219 Fiskbestick 24 delar, i Schatull, EPNS, omkring 1900, Benskaft. Längd: 18,5-21,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:59)
1380 3232 Flaskgömma trä, "Egen härd är guld värd", saknar bottenplatta. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)
1380 3166 Flaskkylare Koppar och mässing. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)
1380 3176 Fönsterbelysningar ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3288 Fotskrapa Gjutjärn, 73x46cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)
1380 3083 Gafflar 4 st, silver, franska liljan, Norlin, 1832. Längd: 18,5. Vikt: ca 240g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)
1380 3350 Gardinutensilier 6+ 4 delar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:12)
1380 3032 Glasservis design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Prince, Kosta, slipad dekor. 49 delar. Höjd: ca 6,5-16 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)
1380 3292 Glasservisdelar 24 delar. Höjd: 10-14,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)
1380 3073 Glasservisdelar 30 del ca, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 7-15 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)
1380 3355 Golvlampa brons. Höjd: 170cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)
1380 3465 Golvlampa höjd: 148cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:00)
1380 3207 Golvlampa mässing, Töreboda. Höjd: 133
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)
1380 3308 Golvlampa Två-armad. Höjd: 156cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)
1380 3464 Golvlampor höjd: 147cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)
1380 3215 Golvvas 1950/60-tal, Glas. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:20)
1380 3087 Gräddkanna silver, A Nilsson, 1927, graverad i botten. Höjd: 9 cm. Vikt: ca 105g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:17)
1380 3323 Grafiska blad 3 st, Wytautas Kalinauskas. Etsning/lito. Signerad. Bladets mått: 46x32 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)
1380 3224 Gravyrer 2 st, "Pio Sexto Pont Max", Joannes Volpato, 62x80, yttermått inklusive ram: 70x87 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)
1380 9206 Gröskål med lock, antik, tenn. Diameter: 24cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)
1380 3119 Gunghäst längd: 108 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)
1380 3471 Halsband 18k guld. Vikt: ca 4g. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)
1380 3167 Handskformar ett par, Porslin, Oyhenart, Vichy. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:53)
1380 3356 Herrbetjänt höjd: 88cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:47)
1380 3151 Hink koppar. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:59)
1380 3320 Hörnskåp sengustaviansk stil. Bredd: 86 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 189 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)
1380 3134 Hörnskåp Vitrin, rokokostil. Höjd: 152
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 3233 Ishink Japan. Höjd: ca 17 cm
1380 3172 Jordglob med belysning. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:47)
1380 3253 Kaffekoppar 12st, med fat, Fyrklövern, Classic
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)
1380 3129 Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 28 delar
1380 3148 Kaffeservisdelar 16 delar, Marguerite Walfridson, "Midsommar", Ikea
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)
1380 3126 Kaffeskedar + sillgafflar, silver. 7 + 4 delar, bland annat Rosenholm. Längd: ca 12 cm, Vikt: ca 140 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:22)
1380 3125 Kaffeskedar 12 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1952, Mgab. Längd: 12 cm. Vikt: 190g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:49)
1380 9316 Kandelaber & burk med lock, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 12-33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)
1380 3146 Kandelaber Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:57)
1380 3105 Kandelabrar Ett par, Gustaviansk stil, Koppar, omkring 1900. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)
1380 3387 Karaffer 2 st, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 28-29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)
1380 3433 Karmstolar 4 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)
1380 3109 Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, Intarsia
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)
1380 3353 Kista Längd: 77 cm. Djup: 50 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)
1380 3276 Klackring 18k guld, med diamant, 1xca0,01ct, storlek: 21. Vikt: 5,8g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)
1380 3325 Kolteckning Oidentifierad konstnär. Signerad, naken modell, 44x57cm, yttermått inklusive ram: 54x67cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:21)
1380 3174 Koppar 2 st med 1 fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Röd Aster, Gustavsberg, 1970-tal, benporslin med dekor i rött och svart. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)
1380 3349 Koppar med fat 3 delar, + tekanna, Kina, 1700-/1800-tal. Längd: 9-23 cm, höjd: 3-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)
1380 3359 Korg Med flaskställ. Längd: 36cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:27)
1380 3190 Kronskålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, diameter: 18,5-23. Höjd: 9,5-11,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:44)
1380 3143 Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:46)
1380 3185 Leksakshäst Häst på hjul. Höjd: 26 längd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)
1380 9112 Linnedukar 3 st, 200x150 cm, 150x140 cm, 100x100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)
1380 3368 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad, Fredmans Epistel. Motivet: 42x28, yttermått inklusive ram: 61x46 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)
1380 9390 Ljuskrona prismor. Höjd: 70, nutida
1380 3383 Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:42)
1380 8046 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:57)
1380 3034 Ljuskrona trä / metal, Essunga. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)
1380 3165 Ljuslyktor ett par, mässing och glas. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3390 Ljusstakar 2 st, nysilver respektive tenn. Höjd: 19-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)
1380 3234 Ljusstakar Ett par, Metall. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)
1380 3388 Ljusstakar Ett par, porslin, Putti. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:19)
1380 3436 Ljusstakar ett par, silver, 1958. Höjd: 15 cm. Vikt: 195 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:34)
1380 3088 Ljusstakar Ett par, silver, barockstil. Höjd: 18, CG Hallberg, 1941, Bruttovikt: ca 1000 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)
1380 3029 Ljusstakar silver, Ett par, gravyr, Borgila, 1963. Höjd: 6cm, vikt: 181g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:17)
1380 3194 Lornjett höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)
1380 3395 Lyktor 2 st, nutida, Metall. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:25)
1380 3009 Mask Orientalisk, metall. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)
1380 3043 Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Talavid", Ej märkt, Diameter: 115. Höjd: 75 cm, en iläggsskiva med sarg, 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)
1380 3044 Matsalsgrupp 5 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, mahogny. Längd: 139. Djup: 100 cm, höjd: 75,2 st iläggsskivor a 55cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)
1380 3039 Matservis 55 del ca, Rörstrand, "Myrna"
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)
1380 3402 Matservisdelar 14 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter
1380 3262 Matservisdelar 17 delar, Klöver, Rörstrand
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)
1380 3301 Matservisdelar ca 40 delar, Tyskland
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)
1380 3252 Matservisdelar ca 50 delar, Fyrklövern, Classic
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:09)
1380 3414 Matservisdelar Hackefors, ca 55 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:24)
1380 3440 Matservisdelar Mateus, 24 del
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)
1380 3080 Matskedar 9 st, silver, Olika modeller. Längd: 18-22. Vikt: ca 440g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)
1380 3415 Matta Gabbeh, 176x235 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)
1380 3054 Matta Kina, 136x200
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:31)
1380 3112 Matta orientalisk, 122x183 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)
1380 3113 Matta orientalisk, 129x206 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)
1380 3007 Matta Orientalisk, 130x225 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:50)
1380 9248 Matta orientalisk, 174x235 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)
1380 9302 Matta orientalisk, 190x295 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)
1380 3352 Matta Orientalisk, 207x290cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:54)
1380 3416 Matta orientalisk, 240x340 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)
1380 9405 Matta Orientalisk, Bochara, 108x160 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)
1380 3114 Matta orientalisk, dekor med fåglar, 152x247 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)
1380 3118 Matta orientalisk, gallerimodell, 96x307cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)
1380 3111 Matta orientalisk, Indien, 119x212 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)
1380 7298 Matta Orientalisk, Mir, 285x397 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)
1380 3449 Matta orientalisk, Nain, 192x280 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:35)
1380 3324 Matta Orientalisk, Pakistan, 140x200cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)
1380 3041 Matta Röllakan, ej signerad, nutida, 143x196 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)
1380 3220 Medalj med band PFP, Stockholm, 1862. Längd: 5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)
1380 3075 Miniatyrer 2 st, 1800-tal, Signerade Haydte & M Ray, ram i ben & mässing. Motivet: 8,5x6, yttermått inklusive ram: 15,5x13 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)
1380 3470 Miniatyrer 2 st, porslin, med hänge. Höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)
1380 3180 Miniatyrer 6 st, yttermått inklusive ram: 9x9-15x15 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)
1380 3181 Miniatyrramar 6 st, yttermått inklusive ram: 10x9-15x12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)
1380 3037 Minkpäls storlek: 38/40, "Pelz-Wolff", Düsseldorf
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 3184 Modellbåt längd: 47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)
1380 3275 Mynt 2 st, 21,6K, Mexico, Estados Unidos Mexicanos, Diez Pesos-Dos y medio, år 1918-1959. Diameter: 15-22mm, vikt: 10,3g.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:31)
1380 3351 Mynt/medaljer 5 delar. Diameter: 3,5-6,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)
1380 3327 Nattljusstakar Ett par, tenn. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)
1380 3401 Ölglas 6 st, Pippi-modell. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)
1380 9313 Oljemålning 2 st, Bengt Pettersson. Signerade. Olja på pannå, 19x13cm, yttermått inklusive ram: 22x16cm
1380 3377 Oljemålning A. Haglund. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 57x48cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)
1380 3376 Oljemålning A. Haglund. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 54x43cm, yttermått inklusive ram: 69x59cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)
1380 3050 Oljemålning Alvar Jansson (1922-1991), Sverige. Sittande man. Signerad, daterad -57. Olja på duk, 87x57, yttermått inklusive ram: 90x60 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:18)
1380 3056 Oljemålning Bengt Arne Linderos (1929-1989), Sverige. Interiör med utsikt. Signerad BAL. Olja på duk, 51x60, yttermått inklusive ram: 54x62 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)
1380 3375 Oljemålning Bengt Fornell. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 32x35cm, yttermått inklusive ram: 34x37cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)
1380 3366 Oljemålning Bengt Petersson. Signerad, daterad 67, stilleben. Olja på duk, 46x69, yttermått inklusive ram: 47x71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:28)
1380 3251 Oljemålning Bror Tellström (1891-1983), Sverige. Landskap. Signerad B Tellström. Olja på pannå, 37x49cm, yttermått inklusive ram: 50x63cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 3049 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Fors. Signerad, daterad -72. Olja på duk, 61x46, yttermått inklusive ram: 72x57
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)
1380 3090 Oljemålning Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. Kust. Signerad, daterad -72. Olja på duk, 65x90, yttermått inklusive ram: 67x92 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)
1380 3120 Oljemålning E Trygg. Orrhöna. Signerad. Olja på pannå, 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)
1380 3131 Oljemålning Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Fors, Signerad. Olja på duk, 28x44, yttermått inklusive ram: 49x66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)
1380 9230 Oljemålning F Konstantin. Signerad, landskap. Olja på duk, 63x79cm, yttermått inklusive ram: 79x95cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)
1380 3020 Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, landskap, "Sommardag Gotland", Olja på pannå, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 24x29cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)
1380 3122 Oljemålning Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Snö. Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 43x52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:07)
1380 3424 Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Bygata vid La Brevier". Signerad. Olja på duk, 49x60, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)
1380 3045 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Norrland. Signerad. Olja på pannå, 60x90, yttermått inklusive ram: 68x98 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)
1380 3061 Oljemålning Helga Bergström, "Italiensk Bygata", Monogramsignerad HB, Daterad -66, uppfodrad duk. Olja på pannå, 32x33, yttermått inklusive ram: 42x43 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)
1380 3260 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Landskap, Signerad. Olja på duk, 49x99, yttermått inklusive ram: 51x101 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)
1380 3442 Oljemålning Homero, Signerad, "Adolecente". Olja på duk, 70x50, oramade
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)
1380 3441 Oljemålning Homero, Signerad. Olja på duk, 76x38, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:25)
1380 3033 Oljemålning Hugo Löhr. Barn vid strand. Signerad Hugo Löhr, daterad 1890. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)
1380 3008 Oljemålning Ivar Lundberg. Signerad, daterad 1923. Olja på pannå, 28x36, yttermått inklusive ram: 43x51cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3067 Oljemålning Jon Walther, Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 16x26, yttermått inklusive ram: 21x31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:56)
1380 3343 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 66. Olja på pannå, 48x70cm, yttermått inklusive ram: 64x87cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:35)
1380 3444 Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)
1380 3371 Oljemålning Monogramsignerad, jägare. Olja på duk, 34x44cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:40)
1380 3426 Oljemålning Nap. Frank, Signerad, stilleben. Olja på duk, 45x56, yttermått inklusive ram: 59x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)
1380 3326 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1600-tal. Olja på duk, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 54x47cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)
1380 9044 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Alpmotiv. Olja på pannå, 14x18, yttermått inklusive ram: 26x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)
1380 3412 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo. Ej signerad. Olja på duk, 120x120, yttermått inklusive ram: 123x123 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:33)
1380 3443 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Piter. Olja på duk, 76x100 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)
1380 3058 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sigfr. Bh, Daterad -63, Komposition. Olja på duk, 45x65, yttermått inklusive ram: 46x66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:21)
1380 3076 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Motiv från Capri". Olja på duk, 39x24, yttermått inklusive ram: 49x34 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:34)
1380 3421 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 90. Olja på duk, 93x52 cm, oramad
1380 3089 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fåraherde. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 32x37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)
1380 3370 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, hamn. Olja på duk, 79x59cm, yttermått inklusive ram: 98x78cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:30)
1380 3139 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Huskroppar. Olja på duk, 46x55, yttermått inklusive ram, 56x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:37)
1380 3430 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Träd. Olja på pannå, 50x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)
1380 3342 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)
1380 3341 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 62x74cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:34)
1380 3334 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogmotiv. Signerad. Olja på duk, 29x39cm, yttermått inklusive ram: 46x55cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:45)
1380 3242 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)
1380 3250 Oljemålning Pedro Olayo (1930-2017), Portugal. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 56x67cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)
1380 3374 Oljemålning Stig Hernborg. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 64x53cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:20)
1380 9212 Oljemålning Th Lindh. Signerad, daterad 90, fiskeläge, duk på pannå, 64x90cm, yttermått inklusive ram: 86x110cm
1380 3261 Oljemålning Willy Becker-Kassel, landskap. Signerad. Olja på duk, 99x148cm, yttermått inklusive ram: 128x177cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)
1380 3434 Ottoman Howardstil. Längd: 83 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)
1380 3391 Pall Koskinn. Längd: 48, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:42)
1380 3208 Pall med handtag, 50/60-tal. Längd: 60 cm, djup: 31 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:07)
1380 3053 Pall rokokostil. Längd: 68 cm, djup: 42 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)
1380 3357 Pallar 2 st, galon. Längd: 47 cm, djup: 35 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)
1380 3462 Papperskorg Firma Svenskt Tenn. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:48)
1380 3347 Parti järnsmide 11 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)
1380 3403 Parti koppar 12 delar, modell äldre
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)
1380 3468 Parti silverföremål 7 delar. Höjd: 3-12 cm. Vikt: ca 370g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)
1380 3428 Pastell Erik Tägtström, Signerad, Hamnmotiv, 40x48, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)
1380 3268 Penselvas Kina. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)
1380 3010 Penselvaser 3 st. Höjd: 22-27cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:05)
1380 3021 Piedestal Med stenskivor. Höjd:
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)
1380 3169 Porslin 1950-tal, 4 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Primula, Pomona & Picknick. Rörstrand, Längd: 29-43 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:43)
1380 3170 Porslin 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Prunus & Spisa ribb + kopp. Längd: 17-40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)
1380 3070 Potta + skål + kanna, 3 delar, Tenn, 1800-tal, diameter: 19-30, höjd: 9-24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)
1380 9257 Prydnadshundar ett par, England. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)
1380 3467 Punschkoppar 8 st, silver, snarlika. Höjd: 5. Vikt: 240 g ca
1380 3221 Radiostyrd stridsvagn "RC Battle Tank", skala 1: 16. Längd: 62 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)
1380 3107 Relief Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. Signerad LB, figurer, 14x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)
1380 3294 Remmare 6 st. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)
1380 3472 Ringar 3 st, 18k guld. Vikt: ca 3g, ringmått 13-18 mm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)
1380 3244 Salongsbord Nyrokoko, 1800-tal. Mahogny, med låda, Diameter: 108. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)
1380 3132 Salongsbord omkring 1900, Bemålat, diameter: 50, höjd: 74 cm
1380 3052 Salongsgrupp 4 delar, soffa + soffbord + 2 st fåtöljer, claw and ballfötter
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)
1380 2050 Salt & pepparkar Villeroy & Boch, Frankrike, katter. Höjd: 10cm
1380 3460 Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Fata Morsgris", Furu. Huvudända med hyllplan och belysning, Brännmärkt CM, yttermått inklusive ram: 180x210 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 3066 Satsbord 3 delar, Engelsk stil. Höjd: 37-47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:13)
1380 3249 Sekretär Längd: 59 cm. Djup: 30 cm, höjd: 101 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)
1380 3338 Serigrafi Lars Ekström. "Lunget Fors Ösmo". Signerad, numrerad 27/100. Motivet: 32x22cm, yttermått inklusive ram: 46x36cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:23)
1380 3036 Serveringsvagn 1930-tal, lös bricka, trä/krom. Längd: 86 cm. Djup: 45 cm, höjd: 66-74 cm
1380 3084 Servettringar 2 st, silver, 1960. Vikt: ca 80g. Längd: 5-6cm, djup: 2 cm, höjd: 4-5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)
1380 3303 Servisdelar 20 delar, Wedgwood, Napoleon ivy. Diameter: 23/25/26,5 cm, 5-10 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:05)
1380 3304 Servisdelar ca 25 delar, stengods
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)
1380 3291 Servisdelar Villeroy & Boch, 13 delar, Naif
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:43)
1380 3063 Sidenmålning Japan, Fuji. Signerad. Motivet: 29x40, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:03)
1380 3059 Sidenmålning Japan, Geisha, Signerad. Motivet: 41x29, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)
1380 3057 Sidenmålning Kina, Fiskare, Signerad, modell äldre. Motivet: 35x60, yttermått inklusive ram: 48x73 cm
1380 3086 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konstglas, Kosta Boda, "Artist Coll", diameter: 22, höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)
1380 3218 Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, Dekorerad med dikt av "K Asplund", diameter: 14,5. Höjd: 11,5
1380 3245 Skål fajans, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 26. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)
1380 3425 Skål Kina. Höjd: 8cm, längd: 26cm.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)
1380 9376 Skål Konstglas, 1960-tal, ej signerad. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:49)
1380 3235 Skål Konstglas. Längd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)
1380 3023 Skål Kristall, Orrefors, gravyr, med schatull. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)
1380 3379 Skål kristall. Höjd: 15cm, diameter: 23cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)
1380 3321 Skål Orrefors, kristall, gravyr. Diameter: 24cm, höjd: 15cm, med schatull
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)
1380 3163 Skål Rörstrand, "Norrmalms livsmedel", diameter: 16 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)
1380 3389 Skål på fot Nysilver / Glasinsats, Tidigt 1900-tal, diameter: 27, höjd: 22 cm
1380 3164 Skålar 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 14-29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3195 Skålar 2 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. "Pond Trassel", Orrefors. Längd: 16-22, höjd: 11-15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)
1380 3182 Skålar 2 st, Silver (800), Italien. Längd: 12-15 cm. Vikt: ca 200g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)
1380 2045 Skålar 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, chamotte. Längd: 7-19cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)
1380 3214 Skålar 5 st, Orrefors. Höjd: 8-12cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)
1380 3386 Skålar Kina, Blåvita, 6 delar. Diameter: 7,5-17,5
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)
1380 3030 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 33x26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)
1380 3274 Skedar 6 st, silver, CG Hallberg, 1930, Svenska Fotbollsförbundet. Längd: 10cm, vikt: 88g. Med etui
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)
1380 3065 Skrin 2 st, omkring 1900, Reliefdekor. Bredd: 26-50
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)
1380 3455 Skrivbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Guldheden", mahogny. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)
1380 3427 Skulptur + vas, Asien. Höjd: 7-12cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)
1380 3115 Skulptur Arvid Källström (1893-1967), Sverige. Porträtt av Jazzpianisten Lars Sjösten som barn. Signerad, daterad 1945. Lergods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:32)
1380 3055 Skulptur efter DH Chiparus, "Dansös". Brons, nutida. Höjd: 60 cm. Bredd: 42 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)
1380 3309 Skulptur Erik Demuth (1903-1996), Sverige. Kvinna. Brons. Signerad. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)
1380 3281 Skulptur Hästhuvud, gjutjärn. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:29)
1380 3204 Skulptur Japan, Geisha, Bemålat trä. Höjd: 25. Signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)
1380 3246 Skulptur Kallbrons, sittande kvinna, med gravering på baksida. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)
1380 3179 Skulptur Keramik, Ruth Engen Rosberg. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)
1380 3046 Skulptur Oidentifierad konstnär. Keramik / snöre, Signerad. Höjd: ca 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:37)
1380 3206 Skulptur Oidentifierad konstnär. Sjöhäst. Glaserad keramik. Signerad. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)
1380 3091 Skulptur Royal Copenhagen, porslin, Brud. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)
1380 3319 Skulptur Trä, Honduras CA. Höjd:, höjd: 57cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)
1380 3329 Skulptur Trä, Madonna. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)
1380 3188 Skulptur Ture Johansson (1912-1998), Sverige. "August Palm". Metall. Höjd: 21 inkl sockel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)
1380 9377 Skulptur Upsala-Ekeby, terrakotta, "Tuppen har värpt". Höjd: 44cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:59)
1380 3202 Skulptur i glas Kula på sockel, Konstglas, Märkning -16. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)
1380 3328 Skulpturer 2 st, Glas, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Höjd: ca 16 cm
1380 2026 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skansen, Ren & Järv, Gustavsberg. Längd: 13-15,5 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)
1380 3280 Skulpturer Ett par, harar, gjutjärn. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)
1380 3192 Skulpturer / sparbössa 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Adam I & Eva I, Gunnar Sträng. Höjd: 11-16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)
1380 3160 Skylt Silverfolierad, "Statens Etnografiska Museum", 30x22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:18)
1380 3017 Slaglåsgevär längd: 126 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:34)
1380 3277 Slipsnål 18k guld. Längd: 5cm, med diamant, 1x0,01ct, säkerhetskedja ej i guld, bruttovikt: 6g.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:52)
1380 3237 Sockersked + kaktänger, 3 delar, silver. Längd: 14-21. Vikt: ca 140g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:09)
1380 3432 Soffa Howard. Längd: 220
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:43)
1380 3360 Soffa Howardstil. Längd: 195cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)
1380 3407 Soffa Skinn, fällbara armstöd. Längd: 195 cm, djup: 90 cm, höjd: ca 85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)
1380 3404 Soffbord 1960/70-tal, glasskiva / trä. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:17)
1380 3408 Soffbord Furu. Diameter: 80, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)
1380 3312 Soffbord Intarsia, 1920-tal, Diameter: 90cm. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)
1380 9371 Soffbord Rokokostil, kakelplattor. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)
1380 9040 Soffbord Rokokostil. Bredd: 98 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:05)
1380 3429 Soffbord Rustikt. Bredd: 125, djup: 76 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)
1380 3459 Soffbord / sängbricka mahogny. Längd: 80, djup: 50 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:16)
1380 3138 Solspegel diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:37)
1380 3171 Solur Sandsten, 1742,14x14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)
1380 3140 Spegel 38x32cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)
1380 3381 Spegel Rokokostil, 135x60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3145 Spegel Teak, 107x45cm
1380 9024 Spegelbuffé sent 1800-tal. Längd: 115. Djup: 54 cm, höjd: 183 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)
1380 3018 Starkvinsglas 8 st. Slipad dekor, Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:44)
1380 9061 Stol 1800-tal, Danmark
1380 3358 Stol 1940-tal.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)
1380 3110 Stol Metall, Italien
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)
1380 8180 Stolar 4 st, 1st karmstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)
1380 3452 Stolar 6 st
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)
1380 3210 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)
1380 4494 Stolar ett par, 1960-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2021 11:08)
1380 3451 Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännstämplade, laserade
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)
1380 3212 Stop Silver (800). Höjd: 12cm. Vikt: 289g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)
1380 3198 Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:53)
1380 3147 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm. Djup: 21 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)
1380 3064 Sybord Karl Johanstil, mahogny, 1920-tal. Bredd: 51, djup: 36 cm, höjd: 73 cm
1380 3297 Sybord Längd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:48)
1380 3399 Syltkrukor 2 st. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)
1380 3300 Syltkrukor 3 st, Gustavsberg/Bo Fajans. Höjd: 13-21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:28)
1380 3152 Syltkrukor 3 st, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: ca 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)
1380 3406 Sypall höjd: 44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:33)
1380 3191 Syskrin med trådrullar. Längd: 40, djup: 20 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:40)
1380 3458 Taburett 1900-tal. Längd: 42 cm, djup: 37 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:22)
1380 3456 Taburett Karl Johan, mahogny. Längd: 57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:25)
1380 3289 Takarmatur ängel, nutida, konstmassa, bemålad. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:11)
1380 3238 Takarmatur Ateljé Lyktan, Bumling, Diameter: 60 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:01)
1380 3097 Takarmatur glas och mässing, diameter: 36 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:20)
1380 3306 Takarmatur glas och mässing. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:05)
1380 3137 Takarmatur Konstmassa. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)
1380 3314 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 54cm
1380 3175 Takarmatur mässing, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:36)
1380 3203 Takarmatur mässing. Diameter: 37 cm
1380 3177 Takarmatur mässing. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)
1380 9363 Takarmatur Mässingsplåt. Diameter: 40 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:49)
1380 3354 Takarmatur nutida. Diameter: 56cm, höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:37)
1380 8027 Takarmatur PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Skärmar i opaliserande glas. Höjd: ca 35-40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:00)
1380 3439 Takarmatur Prismor, Sfär. Diameter: 45 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:54)
1380 3315 Takarmatur Reijmyre belysning. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)
1380 3155 Tallrikar 10 st, "Siena", Villeroy & Boch, diameter: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)
1380 3302 Tallrikar 6 st, Wedgwood. Diameter: 28 cm
1380 9388 Tårtspade silver (830). David-Andersen, Norge, ca 1888-1925. Längd: 24 cm. Vikt: 75g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:05)
1380 3077 Tekanna 1800-tal, silver, London, England, trähandtag / knopp. Höjd: 12, bruttovikt: 310g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:47)
1380 3102 Tekoppar 4 st koppar med fat, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Diameter: 10, Höjd: 11 cm inkl fat
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:56)
1380 3047 Tennstop 5 delar, olika modeller. Höjd: 11,5-13, bland annat 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)
1380 3228 Terrin Limoges, Frankrike. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)
1380 3296 Teservis Japan, 12 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)
1380 3298 Teservis Japan, Kutani, 15 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)
1380 3461 Textiltavla Kina, 173x115cm, yttermått inklusive ram: 177x121cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)
1380 3127 Tillbringare "Paris karaff guld" / "Linné Carafe", Newport. Glas. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)
1380 3469 Tillbringare 1950-tal, glas. Höjd: 32,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)
1380 9271 Tillbringare 2 st, Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 22-25cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)
1380 3265 Toiletteset Kristall, 11 delar. Längd: 8-25 cm, höjd: 2,5-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)
1380 3284 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)
1380 3278 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)
1380 3286 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 41cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)
1380 3287 Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 53cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:21)
1380 3285 Trädgårdsurnor Ett par, kannelerade i blåbrons. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:06)
1380 3282 Trädgårdsurnor Ett par, på sockel, gjutjärn. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)
1380 3025 Traktörpannor 4 delar, koppar. Längd: 26-52 cm, djup: 17-28 cm, höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)
1380 3144 Träskulpturer 5 delar, Sign C. P och P. S. Höjd: 12-25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)
1380 3240 Tusch Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1925,19x26, yttermått inklusive ram: 33x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:23)
1380 3222 Tvättfat + kanna, Rörstrand, omkring 1900, Dia 39, höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:47)
1380 3201 Tygtavla Orientalisk. Motivet: 40x50, yttermått inklusive ram: 53x63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:14)
1380 3082 Uppläggningsbestick 3 delar, silver. Längd: 18-28. Vikt: ca 170g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:12)
1380 3317 Väggarmatur mässing och glas, Italien. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:28)
1380 3318 Väggarmatur trä, glas och mässing. Höjd: 62cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:59)
1380 3279 Vägglykta Gjutjärn. Höjd: 74cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:17)
1380 9066 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)
1380 3189 Väggplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg, Landskapsblommor: Hårginst, Halland, 35x22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)
1380 3346 Väggskulptur Bemålad gips, St: a Cecilia. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)
1380 3420 Väggur sent 1800-tal, svärtad Ek, 80x66 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)
1380 3227 Vas + skål på for, 2 delar, Napoli. Höjd: 17-19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)
1380 3162 Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)
1380 3466 Vas höjd: 26cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:24)
1380 3378 Vas Kina. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)
1380 3011 Vas Kina. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)
1380 3092 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)
1380 3135 Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)
1380 3183 Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Ej signerad. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)
1380 3365 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)
1380 3272 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, invändig dekor av sjögräs. Signerad. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:58)
1380 3269 Vaser 3 delar, Rörstrand. Höjd: 13-15cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:18)
1380 3173 Vaser 3 st + fat, brons. Diameter: 28, höjd: 13-20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:32)
1380 3330 Vaser 3 st, + 2st skulpturer, Asien. Höjd: 10-20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)
1380 3205 Vaser Ett par, omkring 1900, Rörstrand, majolika. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:35)
1380 9393 Vävnader 2 st, 57x60-72x61cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)
1380 3103 Vin + seltersglas, 3 + 11 st, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 8-17 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)
1380 3116 Vinglas 19 st. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)
1380 3153 Vinställ Smide. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:53)
1380 3299 Vinväska höjd: 31cm
1380 3168 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)
1380 3101 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 13,5-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)