Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 februari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1380 3229  Akvarell Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Man i fåtölj. Signerad, daterad 1952,22x16, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)

1380 3230  Akvarell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "Vår, Skogstibble. Signerad. Motivet: 13x16, yttermått inklusive ram: 27x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:28)

1380 3310  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, daterad -96, bladets mått: 33x38, yttermått inklusive ram: 51x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:20)

1380 3069  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SC, Daterad -62, "Norra Bohuslän", 32x32, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)

1380 9356  Akvarell Richard Geiger (1870-1945), Sittande modell, Signerad, 12x15,5, yttermått inklusive ram: 20x23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)

1380 3258  Akvarell Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, båthus. Motivet: 35x52cm, yttermått inklusive ram: 52x70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)

1380 3035  Ampel Alabaster, nyomdragen el. Höjd: ca 80 cm, diameter: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)

1380 3015  Appliquer ett par, mässing. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)

1380 3385  Armbandsur 18k guld, Certina New Art, manuell, läderband. Diameter: 33mm, bruttovikt: 34g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:50)

1380 9362  Armbandsur Herrur Tissot Seastar, refnr: 41501-42501,1960-tal, kaliber 781, serienr: 4946693, manuell. Diameter: 35mm, läderband.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:46)

1380 3136  Armbandsur Longines Dolce Vita, refnr: L5. 663. 4, serienr: 29424760, quartz. Diameter: 27,8x41mm, stål, kronograf, datum, viklås, med etui och box.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:12)

1380 3123  Bålskål + kula, "Mitt i Prick ", Catti Åselius Lidbeck, Gullaskrufs glasbruk. Diameter: 32 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)

1380 3117  Balustradfåtöljer ett par

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)

1380 9171  Bankett Karl Johan, Höjd 68 cm, Sitthöjd: 50 cm, Bredd 60 cm, Djup 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)

1380 3457  Bankett Karl Johan, mahogny. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)

1380 3124  Bestick 12 delar, "Nobel", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Yamazaki". Längd: 19-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)

1380 3405  Bestick 36 delar, "Haga", Mema. Längd: 19-21,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:47)

1380 3085  Bestick 9 delar, silver, Olika modeller. Längd: 8,5-19,5 cm. Vikt: ca 150g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:53)

1380 9218  Blandteknik 2 st, Michel Djanaieff (f. 1935), Sverige. Komposition. Ej signerad. Motivet: 24x30, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)

1380 3332  Blandteknik 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerade. Motivet: 21x19-26x19cm, yttermått inklusive ram: 39x35-44x35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:49)

1380 3373  Blandteknik A. Font. Signerad, daterad 20, "Estampa de Toros", Palma Mallorca, pannå, 60x79cm, yttermått inklusive ram: 64x82cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3266  Blandteknik Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Motivet: 32x23cm, yttermått inklusive ram: 51x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)

1380 3062  Blandteknik Kina, Landskap, Signerad. Motivet: 60x20, yttermått inklusive ram: 77x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)

1380 3254  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, hus. Motivet: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 35x44cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:52)

1380 3363  Blandteknik Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad, pojke med frukt, 47x3,5, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:53)

1380 3068  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1946,37x29, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)

1380 3333  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 24x32cm, yttermått inklusive ram: 53x59cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:24)

1380 3231  Blyerts Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvistplockande barn med hund, 14x20, yttermått inklusive ram: 16x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)

1380 3453  Bokhylla Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 101, djup: 29 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)

1380 3454  Bokhylla Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu, brännstämplad. Bredd: 101. Djup: 29 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)

1380 3226  Bokverk "Den femte Olympiaden i ord och bild", Stockholm 1912

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)

1380 3247  Bokverk 4 st, 1600/1700/1800-tal

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:00)

1380 3027  Bord Längd: 84 cm. Djup: 50 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)

1380 3448  Bord med låda, rustik. Bredd: 56, djup: 66 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)

1380 3024  Bordsdekorationer 3 st, fåglar. Höjd: 10-19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)

1380 3422  Bordsgarnityr 1800-tal, mässing. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)

1380 3141  Bordslampa Alabaster. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)

1380 3438  Bordslampa nutida. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)

1380 3161  Bordslampfot Alabaster. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3093  Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:03)

1380 3393  Bordslampfot fd tapetvals. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:03)

1380 3028  Bordslampfot Kina, modifierad vas, porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)

1380 3394  Bordslampfot Kina. Höjd: 26, modifierad vas

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)

1380 3178  Bordslampfot Tyringe Konsthantverk. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3186  Bordslampfötter ett par, 1950-tal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:52)

1380 3071  Bordslampor Ett par, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Signerade Orrefors 1566. Höjd: 57 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)

1380 3295  Bordslampor Ett par, glas. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)

1380 3022  Bordslampor Ett par, teak. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3031  Bordsur höjd: 70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:22)

1380 3104  Bordsur med skulptur omkring 1900. Längd: 32, djup: 18 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:58)

1380 3193  Brasa Elektrisk. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)

1380 3364  Bricka 30-tal, 54x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)

1380 3142  Bricka Funkis, 55x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 9332  Buketthållare silver. Längd: 11 cm, Vikt: ca 14 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:28)

1380 3398  Byrå 1950-tal, Bemålad. Bredd: 82. Djup: 41 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)

1380 3410  Byrå bemålad. Bredd: 70, djup: 30 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)

1380 3263  Byrå Rokokostil. Bredd: 81 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)

1380 3078  Cigarettskrin silver, "Siam", reliefdekor med guden Kinnari. Längd: 14,5. Djup: 10 cm. Höjd: 3,5 cm, bruttovikt: 260g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)

1380 3072  Crèmekoppar 4 st, "Blå Blomst", Royal Copenhagen

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)

1380 3239  Dalahäst längd: 28 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)

1380 3209  Damarbetsbord omkring 1900, Gustaviansk stil, Bemålat. Bredd: 105, djup: 55 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:36)

1380 9341  Damarmbandsur 2 st, 14k

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)

1380 3014  Dessertbestick 6+ 6 delar, nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)

1380 3040  Dragspel Hagström, No 813, i väska, 1950. Längd: 40 cm. Höjd: 20 cm, djup: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)

1380 3096  Dragspel Stahltone, modell äldre. Längd: 28 cm, höjd: 16 cm, djup: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)

1380 3311  Eldset 4 delar. Höjd: 83cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:50)

1380 3447  Elementskydd 4 st varav 2 på ben. Längd: 70-106 cm. Höjd: 70-83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)

1380 3463  Emalj Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Emaljgrafik. Tillverkad på Gustavsberg, 1980-tal, ca 60x42 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)

1380 3397  Emmafåtölj rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)

1380 3340  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Slussen. Signerad, 1952, Motivet: 14x12, yttermått inklusive ram: 38x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:45)

1380 3006  Etsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 2/3. Oramat löst blad. Bladets mått: 108x78,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:45)

1380 3199  Etsningar 4 st, yttermått inklusive ram: 29x26-44x40 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:18)

1380 3004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 5/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)

1380 3001  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 56/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)

1380 3002  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 45/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

1380 3003  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 63/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)

1380 3283  Färglitografer 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 29/40 24/33, bladets mått: 24x19 - 28x20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)

1380 9095  Färglitografi 4 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), Sverige. Signerad, numrerad 194/360. Bladets mått: 31x24, oramade lösa blad

1380 3445  Färglitografi A Wallin. Signerad, numrerad 43/90, daterad 2008. Motivet: 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)

1380 3019  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad. Motivet: 28x39cm, yttermått inklusive ram: 40x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)

1380 3095  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 133/450, Blidösund, 40x52, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)

1380 3026  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 47/160. Motivet: 24x33cm, yttermått inklusive ram: 40x47cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:55)

1380 3200  Färglitografi efter Marc Chagall (1887-1985), ej signerad. Motivet: 30x40, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)

1380 3337  Färglitografi Lars Ekström. Signerad, numrerad 20/160, "västerlånggatan". Motivet: 31x22, yttermått inklusive ram: 41x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)

1380 9141  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 55/150, daterad 1990. Bladets mått: 55x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)

1380 9140  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, numrerad 73/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

1380 9119  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 162/435. Bladets mått: 59x68cm, oramat löst blad.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)

1380 3256  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Europa och tjuren". Signerad, numrerad 36/50cm. Motivet: 29x22cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm. Bär dedikation

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3108  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 239/280, daterad -76, komposition. Motivet: 30x30, yttermått inklusive ram: 43x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:38)

1380 3257  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Komposition, 75, bladets mått: 50x65cm, yttermått inklusive ram: 66x80cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:26)

1380 9210  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 124/310, Interiör. Motivet: 35x51, yttermått inklusive ram: 52x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:25)

1380 3418  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, "Ramsmöra i Möja". Motivet: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 43x31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)

1380 3367  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 118/280 och 37/260. Bladets mått: ca 80x60 cm respektive ca 60x65 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)

1380 3187  Fat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, en signerad med Studiohanden. Fajans. Längd: 20-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)

1380 3313  Fat 3 st, Nysilver. Längd: ca 34-54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:46)

1380 3345  Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala Ekeby, lergods, 30x26cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)

1380 3331  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla, (stomme)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)

1380 9051  Fåtöljer ett par, "Järpen", design: Niels Gamelgaard för IKEA 1983

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)

1380 9052  Fåtöljer ett par, "Järpen", design: Niels Gamelgaard för IKEA 1983

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)

1380 3446  Fåtöljer Ett par, björk, 30-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)

1380 3133  Fåtöljer Ett par, England, Skinn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)

1380 9323  Figuriner 2 st, Fågel & kanin. Höjd: 12-15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)

1380 9046  Figuriner 3 st, Spanien. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)

1380 9047  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)

1380 3042  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Fåglar & Isbjörn. Längd: 11-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)

1380 3219  Fiskbestick 24 delar, i Schatull, EPNS, omkring 1900, Benskaft. Längd: 18,5-21,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:59)

1380 3232  Flaskgömma trä, "Egen härd är guld värd", saknar bottenplatta. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)

1380 3166  Flaskkylare Koppar och mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)

1380 3176  Fönsterbelysningar ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3288  Fotskrapa Gjutjärn, 73x46cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)

1380 3083  Gafflar 4 st, silver, franska liljan, Norlin, 1832. Längd: 18,5. Vikt: ca 240g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)

1380 3350  Gardinutensilier 6+ 4 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:12)

1380 3032  Glasservis design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Prince, Kosta, slipad dekor. 49 delar. Höjd: ca 6,5-16 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)

1380 3292  Glasservisdelar 24 delar. Höjd: 10-14,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)

1380 3073  Glasservisdelar 30 del ca, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)

1380 3355  Golvlampa brons. Höjd: 170cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)

1380 3465  Golvlampa höjd: 148cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:00)

1380 3207  Golvlampa mässing, Töreboda. Höjd: 133

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)

1380 3308  Golvlampa Två-armad. Höjd: 156cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)

1380 3464  Golvlampor höjd: 147cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)

1380 3215  Golvvas 1950/60-tal, Glas. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:20)

1380 3087  Gräddkanna silver, A Nilsson, 1927, graverad i botten. Höjd: 9 cm. Vikt: ca 105g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:17)

1380 3323  Grafiska blad 3 st, Wytautas Kalinauskas. Etsning/lito. Signerad. Bladets mått: 46x32 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)

1380 3224  Gravyrer 2 st, "Pio Sexto Pont Max", Joannes Volpato, 62x80, yttermått inklusive ram: 70x87 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)

1380 9206  Gröskål med lock, antik, tenn. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)

1380 3119  Gunghäst längd: 108 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)

1380 3471  Halsband 18k guld. Vikt: ca 4g. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)

1380 3167  Handskformar ett par, Porslin, Oyhenart, Vichy. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:53)

1380 3356  Herrbetjänt höjd: 88cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:47)

1380 3151  Hink koppar. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:59)

1380 3320  Hörnskåp sengustaviansk stil. Bredd: 86 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 189 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)

1380 3134  Hörnskåp Vitrin, rokokostil. Höjd: 152

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 3233  Ishink Japan. Höjd: ca 17 cm

1380 3172  Jordglob med belysning. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:47)

1380 3253  Kaffekoppar 12st, med fat, Fyrklövern, Classic

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)

1380 3129  Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 28 delar

1380 3148  Kaffeservisdelar 16 delar, Marguerite Walfridson, "Midsommar", Ikea

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)

1380 3126  Kaffeskedar + sillgafflar, silver. 7 + 4 delar, bland annat Rosenholm. Längd: ca 12 cm, Vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:22)

1380 3125  Kaffeskedar 12 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1952, Mgab. Längd: 12 cm. Vikt: 190g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:49)

1380 9316  Kandelaber & burk med lock, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 12-33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)

1380 3146  Kandelaber Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:57)

1380 3105  Kandelabrar Ett par, Gustaviansk stil, Koppar, omkring 1900. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)

1380 3387  Karaffer 2 st, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 28-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)

1380 3433  Karmstolar 4 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)

1380 3109  Karmstolar Ett par, Karl Johanstil, Intarsia

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)

1380 3353  Kista Längd: 77 cm. Djup: 50 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)

1380 3276  Klackring 18k guld, med diamant, 1xca0,01ct, storlek: 21. Vikt: 5,8g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)

1380 3325  Kolteckning Oidentifierad konstnär. Signerad, naken modell, 44x57cm, yttermått inklusive ram: 54x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:21)

1380 3174  Koppar 2 st med 1 fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Röd Aster, Gustavsberg, 1970-tal, benporslin med dekor i rött och svart. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)

1380 3349  Koppar med fat 3 delar, + tekanna, Kina, 1700-/1800-tal. Längd: 9-23 cm, höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)

1380 3359  Korg Med flaskställ. Längd: 36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:27)

1380 3190  Kronskålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, diameter: 18,5-23. Höjd: 9,5-11,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:44)

1380 3143  Lampetter Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Mässing. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:46)

1380 3185  Leksakshäst Häst på hjul. Höjd: 26 längd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)

1380 9112  Linnedukar 3 st, 200x150 cm, 150x140 cm, 100x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)

1380 3368  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad, Fredmans Epistel. Motivet: 42x28, yttermått inklusive ram: 61x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)

1380 9390  Ljuskrona prismor. Höjd: 70, nutida

1380 3383  Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:42)

1380 8046  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:57)

1380 3034  Ljuskrona trä / metal, Essunga. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)

1380 3165  Ljuslyktor ett par, mässing och glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3390  Ljusstakar 2 st, nysilver respektive tenn. Höjd: 19-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)

1380 3234  Ljusstakar Ett par, Metall. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)

1380 3388  Ljusstakar Ett par, porslin, Putti. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:19)

1380 3436  Ljusstakar ett par, silver, 1958. Höjd: 15 cm. Vikt: 195 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:34)

1380 3088  Ljusstakar Ett par, silver, barockstil. Höjd: 18, CG Hallberg, 1941, Bruttovikt: ca 1000 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)

1380 3029  Ljusstakar silver, Ett par, gravyr, Borgila, 1963. Höjd: 6cm, vikt: 181g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:17)

1380 3194  Lornjett höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)

1380 3395  Lyktor 2 st, nutida, Metall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:25)

1380 3009  Mask Orientalisk, metall. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)

1380 3043  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Talavid", Ej märkt, Diameter: 115. Höjd: 75 cm, en iläggsskiva med sarg, 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)

1380 3044  Matsalsgrupp 5 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, mahogny. Längd: 139. Djup: 100 cm, höjd: 75,2 st iläggsskivor a 55cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)

1380 3039  Matservis 55 del ca, Rörstrand, "Myrna"

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)

1380 3402  Matservisdelar 14 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

1380 3262  Matservisdelar 17 delar, Klöver, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)

1380 3301  Matservisdelar ca 40 delar, Tyskland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)

1380 3252  Matservisdelar ca 50 delar, Fyrklövern, Classic

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:09)

1380 3414  Matservisdelar Hackefors, ca 55 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:24)

1380 3440  Matservisdelar Mateus, 24 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)

1380 3080  Matskedar 9 st, silver, Olika modeller. Längd: 18-22. Vikt: ca 440g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)

1380 3415  Matta Gabbeh, 176x235 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)

1380 3054  Matta Kina, 136x200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:31)

1380 3112  Matta orientalisk, 122x183 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)

1380 3113  Matta orientalisk, 129x206 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)

1380 3007  Matta Orientalisk, 130x225 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:50)

1380 9248  Matta orientalisk, 174x235 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)

1380 9302  Matta orientalisk, 190x295 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)

1380 3352  Matta Orientalisk, 207x290cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:54)

1380 3416  Matta orientalisk, 240x340 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)

1380 9405  Matta Orientalisk, Bochara, 108x160 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)

1380 3114  Matta orientalisk, dekor med fåglar, 152x247 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)

1380 3118  Matta orientalisk, gallerimodell, 96x307cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)

1380 3111  Matta orientalisk, Indien, 119x212 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)

1380 7298  Matta Orientalisk, Mir, 285x397 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)

1380 3449  Matta orientalisk, Nain, 192x280 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:35)

1380 3324  Matta Orientalisk, Pakistan, 140x200cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)

1380 3041  Matta Röllakan, ej signerad, nutida, 143x196 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)

1380 3220  Medalj med band PFP, Stockholm, 1862. Längd: 5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)

1380 3075  Miniatyrer 2 st, 1800-tal, Signerade Haydte & M Ray, ram i ben & mässing. Motivet: 8,5x6, yttermått inklusive ram: 15,5x13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)

1380 3470  Miniatyrer 2 st, porslin, med hänge. Höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)

1380 3180  Miniatyrer 6 st, yttermått inklusive ram: 9x9-15x15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)

1380 3181  Miniatyrramar 6 st, yttermått inklusive ram: 10x9-15x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)

1380 3037  Minkpäls storlek: 38/40, "Pelz-Wolff", Düsseldorf

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 3184  Modellbåt längd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:58)

1380 3275  Mynt 2 st, 21,6K, Mexico, Estados Unidos Mexicanos, Diez Pesos-Dos y medio, år 1918-1959. Diameter: 15-22mm, vikt: 10,3g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:31)

1380 3351  Mynt/medaljer 5 delar. Diameter: 3,5-6,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)

1380 3327  Nattljusstakar Ett par, tenn. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)

1380 3401  Ölglas 6 st, Pippi-modell. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)

1380 9313  Oljemålning 2 st, Bengt Pettersson. Signerade. Olja på pannå, 19x13cm, yttermått inklusive ram: 22x16cm

1380 3377  Oljemålning A. Haglund. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 57x48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)

1380 3376  Oljemålning A. Haglund. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 54x43cm, yttermått inklusive ram: 69x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)

1380 3050  Oljemålning Alvar Jansson (1922-1991), Sverige. Sittande man. Signerad, daterad -57. Olja på duk, 87x57, yttermått inklusive ram: 90x60 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:18)

1380 3056  Oljemålning Bengt Arne Linderos (1929-1989), Sverige. Interiör med utsikt. Signerad BAL. Olja på duk, 51x60, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)

1380 3375  Oljemålning Bengt Fornell. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 32x35cm, yttermått inklusive ram: 34x37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)

1380 3366  Oljemålning Bengt Petersson. Signerad, daterad 67, stilleben. Olja på duk, 46x69, yttermått inklusive ram: 47x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:28)

1380 3251  Oljemålning Bror Tellström (1891-1983), Sverige. Landskap. Signerad B Tellström. Olja på pannå, 37x49cm, yttermått inklusive ram: 50x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 3049  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Fors. Signerad, daterad -72. Olja på duk, 61x46, yttermått inklusive ram: 72x57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)

1380 3090  Oljemålning Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. Kust. Signerad, daterad -72. Olja på duk, 65x90, yttermått inklusive ram: 67x92 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)

1380 3120  Oljemålning E Trygg. Orrhöna. Signerad. Olja på pannå, 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)

1380 3131  Oljemålning Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Fors, Signerad. Olja på duk, 28x44, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)

1380 9230  Oljemålning F Konstantin. Signerad, landskap. Olja på duk, 63x79cm, yttermått inklusive ram: 79x95cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)

1380 3020  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, landskap, "Sommardag Gotland", Olja på pannå, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 24x29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)

1380 3122  Oljemålning Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Snö. Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:07)

1380 3424  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. "Bygata vid La Brevier". Signerad. Olja på duk, 49x60, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)

1380 3045  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Norrland. Signerad. Olja på pannå, 60x90, yttermått inklusive ram: 68x98 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)

1380 3061  Oljemålning Helga Bergström, "Italiensk Bygata", Monogramsignerad HB, Daterad -66, uppfodrad duk. Olja på pannå, 32x33, yttermått inklusive ram: 42x43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)

1380 3260  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Landskap, Signerad. Olja på duk, 49x99, yttermått inklusive ram: 51x101 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)

1380 3442  Oljemålning Homero, Signerad, "Adolecente". Olja på duk, 70x50, oramade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)

1380 3441  Oljemålning Homero, Signerad. Olja på duk, 76x38, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:25)

1380 3033  Oljemålning Hugo Löhr. Barn vid strand. Signerad Hugo Löhr, daterad 1890. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)

1380 3008  Oljemålning Ivar Lundberg. Signerad, daterad 1923. Olja på pannå, 28x36, yttermått inklusive ram: 43x51cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3067  Oljemålning Jon Walther, Fjällandskap. Signerad. Olja på pannå, 16x26, yttermått inklusive ram: 21x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:56)

1380 3343  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 66. Olja på pannå, 48x70cm, yttermått inklusive ram: 64x87cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:35)

1380 3444  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:06)

1380 3371  Oljemålning Monogramsignerad, jägare. Olja på duk, 34x44cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:40)

1380 3426  Oljemålning Nap. Frank, Signerad, stilleben. Olja på duk, 45x56, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)

1380 3326  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1600-tal. Olja på duk, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 54x47cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:56)

1380 9044  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Alpmotiv. Olja på pannå, 14x18, yttermått inklusive ram: 26x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)

1380 3412  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Påskrift a tergo. Ej signerad. Olja på duk, 120x120, yttermått inklusive ram: 123x123 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:33)

1380 3443  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Piter. Olja på duk, 76x100 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:16)

1380 3058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Sigfr. Bh, Daterad -63, Komposition. Olja på duk, 45x65, yttermått inklusive ram: 46x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:21)

1380 3076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Motiv från Capri". Olja på duk, 39x24, yttermått inklusive ram: 49x34 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:34)

1380 3421  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 90. Olja på duk, 93x52 cm, oramad

1380 3089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fåraherde. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)

1380 3370  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, hamn. Olja på duk, 79x59cm, yttermått inklusive ram: 98x78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:30)

1380 3139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Huskroppar. Olja på duk, 46x55, yttermått inklusive ram, 56x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:37)

1380 3430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Träd. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:51)

1380 3342  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)

1380 3341  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 62x74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:34)

1380 3334  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogmotiv. Signerad. Olja på duk, 29x39cm, yttermått inklusive ram: 46x55cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:45)

1380 3242  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)

1380 3250  Oljemålning Pedro Olayo (1930-2017), Portugal. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 56x67cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)

1380 3374  Oljemålning Stig Hernborg. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 64x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:20)

1380 9212  Oljemålning Th Lindh. Signerad, daterad 90, fiskeläge, duk på pannå, 64x90cm, yttermått inklusive ram: 86x110cm

1380 3261  Oljemålning Willy Becker-Kassel, landskap. Signerad. Olja på duk, 99x148cm, yttermått inklusive ram: 128x177cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:08)

1380 3434  Ottoman Howardstil. Längd: 83 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)

1380 3391  Pall Koskinn. Längd: 48, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:42)

1380 3208  Pall med handtag, 50/60-tal. Längd: 60 cm, djup: 31 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:07)

1380 3053  Pall rokokostil. Längd: 68 cm, djup: 42 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)

1380 3357  Pallar 2 st, galon. Längd: 47 cm, djup: 35 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)

1380 3462  Papperskorg Firma Svenskt Tenn. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:48)

1380 3347  Parti järnsmide 11 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:14)

1380 3403  Parti koppar 12 delar, modell äldre

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:43)

1380 3468  Parti silverföremål 7 delar. Höjd: 3-12 cm. Vikt: ca 370g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)

1380 3428  Pastell Erik Tägtström, Signerad, Hamnmotiv, 40x48, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:48)

1380 3268  Penselvas Kina. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)

1380 3010  Penselvaser 3 st. Höjd: 22-27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:05)

1380 3021  Piedestal Med stenskivor. Höjd:

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)

1380 3169  Porslin 1950-tal, 4 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Primula, Pomona & Picknick. Rörstrand, Längd: 29-43 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:43)

1380 3170  Porslin 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Prunus & Spisa ribb + kopp. Längd: 17-40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)

1380 3070  Potta + skål + kanna, 3 delar, Tenn, 1800-tal, diameter: 19-30, höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)

1380 9257  Prydnadshundar ett par, England. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:11)

1380 3467  Punschkoppar 8 st, silver, snarlika. Höjd: 5. Vikt: 240 g ca

1380 3221  Radiostyrd stridsvagn "RC Battle Tank", skala 1: 16. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:13)

1380 3107  Relief Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. Signerad LB, figurer, 14x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)

1380 3294  Remmare 6 st. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)

1380 3472  Ringar 3 st, 18k guld. Vikt: ca 3g, ringmått 13-18 mm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)

1380 3244  Salongsbord Nyrokoko, 1800-tal. Mahogny, med låda, Diameter: 108. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)

1380 3132  Salongsbord omkring 1900, Bemålat, diameter: 50, höjd: 74 cm

1380 3052  Salongsgrupp 4 delar, soffa + soffbord + 2 st fåtöljer, claw and ballfötter

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:33)

1380 2050  Salt & pepparkar Villeroy & Boch, Frankrike, katter. Höjd: 10cm

1380 3460  Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Fata Morsgris", Furu. Huvudända med hyllplan och belysning, Brännmärkt CM, yttermått inklusive ram: 180x210 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 3066  Satsbord 3 delar, Engelsk stil. Höjd: 37-47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:13)

1380 3249  Sekretär Längd: 59 cm. Djup: 30 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)

1380 3338  Serigrafi Lars Ekström. "Lunget Fors Ösmo". Signerad, numrerad 27/100. Motivet: 32x22cm, yttermått inklusive ram: 46x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:23)

1380 3036  Serveringsvagn 1930-tal, lös bricka, trä/krom. Längd: 86 cm. Djup: 45 cm, höjd: 66-74 cm

1380 3084  Servettringar 2 st, silver, 1960. Vikt: ca 80g. Längd: 5-6cm, djup: 2 cm, höjd: 4-5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)

1380 3303  Servisdelar 20 delar, Wedgwood, Napoleon ivy. Diameter: 23/25/26,5 cm, 5-10 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:05)

1380 3304  Servisdelar ca 25 delar, stengods

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)

1380 3291  Servisdelar Villeroy & Boch, 13 delar, Naif

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:43)

1380 3063  Sidenmålning Japan, Fuji. Signerad. Motivet: 29x40, yttermått inklusive ram: 40x51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:03)

1380 3059  Sidenmålning Japan, Geisha, Signerad. Motivet: 41x29, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:42)

1380 3057  Sidenmålning Kina, Fiskare, Signerad, modell äldre. Motivet: 35x60, yttermått inklusive ram: 48x73 cm

1380 3086  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konstglas, Kosta Boda, "Artist Coll", diameter: 22, höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)

1380 3218  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, Dekorerad med dikt av "K Asplund", diameter: 14,5. Höjd: 11,5

1380 3245  Skål fajans, Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 26. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:10)

1380 3425  Skål Kina. Höjd: 8cm, längd: 26cm.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:21)

1380 9376  Skål Konstglas, 1960-tal, ej signerad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:49)

1380 3235  Skål Konstglas. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)

1380 3023  Skål Kristall, Orrefors, gravyr, med schatull. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)

1380 3379  Skål kristall. Höjd: 15cm, diameter: 23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)

1380 3321  Skål Orrefors, kristall, gravyr. Diameter: 24cm, höjd: 15cm, med schatull

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)

1380 3163  Skål Rörstrand, "Norrmalms livsmedel", diameter: 16 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:52)

1380 3389  Skål på fot Nysilver / Glasinsats, Tidigt 1900-tal, diameter: 27, höjd: 22 cm

1380 3164  Skålar 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 14-29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3195  Skålar 2 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. "Pond Trassel", Orrefors. Längd: 16-22, höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)

1380 3182  Skålar 2 st, Silver (800), Italien. Längd: 12-15 cm. Vikt: ca 200g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:35)

1380 2045  Skålar 3 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, chamotte. Längd: 7-19cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:12)

1380 3214  Skålar 5 st, Orrefors. Höjd: 8-12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)

1380 3386  Skålar Kina, Blåvita, 6 delar. Diameter: 7,5-17,5

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:44)

1380 3030  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 33x26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)

1380 3274  Skedar 6 st, silver, CG Hallberg, 1930, Svenska Fotbollsförbundet. Längd: 10cm, vikt: 88g. Med etui

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:50)

1380 3065  Skrin 2 st, omkring 1900, Reliefdekor. Bredd: 26-50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:58)

1380 3455  Skrivbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Guldheden", mahogny. Bredd: 140 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)

1380 3427  Skulptur + vas, Asien. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:26)

1380 3115  Skulptur Arvid Källström (1893-1967), Sverige. Porträtt av Jazzpianisten Lars Sjösten som barn. Signerad, daterad 1945. Lergods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:32)

1380 3055  Skulptur efter DH Chiparus, "Dansös". Brons, nutida. Höjd: 60 cm. Bredd: 42 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)

1380 3309  Skulptur Erik Demuth (1903-1996), Sverige. Kvinna. Brons. Signerad. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:15)

1380 3281  Skulptur Hästhuvud, gjutjärn. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:29)

1380 3204  Skulptur Japan, Geisha, Bemålat trä. Höjd: 25. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:31)

1380 3246  Skulptur Kallbrons, sittande kvinna, med gravering på baksida. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)

1380 3179  Skulptur Keramik, Ruth Engen Rosberg. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:27)

1380 3046  Skulptur Oidentifierad konstnär. Keramik / snöre, Signerad. Höjd: ca 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:37)

1380 3206  Skulptur Oidentifierad konstnär. Sjöhäst. Glaserad keramik. Signerad. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:15)

1380 3091  Skulptur Royal Copenhagen, porslin, Brud. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:02)

1380 3319  Skulptur Trä, Honduras CA. Höjd:, höjd: 57cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)

1380 3329  Skulptur Trä, Madonna. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:19)

1380 3188  Skulptur Ture Johansson (1912-1998), Sverige. "August Palm". Metall. Höjd: 21 inkl sockel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)

1380 9377  Skulptur Upsala-Ekeby, terrakotta, "Tuppen har värpt". Höjd: 44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:59)

1380 3202  Skulptur i glas Kula på sockel, Konstglas, Märkning -16. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:01)

1380 3328  Skulpturer 2 st, Glas, Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Höjd: ca 16 cm

1380 2026  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skansen, Ren & Järv, Gustavsberg. Längd: 13-15,5 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:41)

1380 3280  Skulpturer Ett par, harar, gjutjärn. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)

1380 3192  Skulpturer / sparbössa 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Adam I & Eva I, Gunnar Sträng. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)

1380 3160  Skylt Silverfolierad, "Statens Etnografiska Museum", 30x22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:18)

1380 3017  Slaglåsgevär längd: 126 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:34)

1380 3277  Slipsnål 18k guld. Längd: 5cm, med diamant, 1x0,01ct, säkerhetskedja ej i guld, bruttovikt: 6g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:52)

1380 3237  Sockersked + kaktänger, 3 delar, silver. Längd: 14-21. Vikt: ca 140g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:09)

1380 3432  Soffa Howard. Längd: 220

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:43)

1380 3360  Soffa Howardstil. Längd: 195cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:17)

1380 3407  Soffa Skinn, fällbara armstöd. Längd: 195 cm, djup: 90 cm, höjd: ca 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:37)

1380 3404  Soffbord 1960/70-tal, glasskiva / trä. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:17)

1380 3408  Soffbord Furu. Diameter: 80, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)

1380 3312  Soffbord Intarsia, 1920-tal, Diameter: 90cm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:11)

1380 9371  Soffbord Rokokostil, kakelplattor. Bredd: 85, djup: 55 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)

1380 9040  Soffbord Rokokostil. Bredd: 98 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:05)

1380 3429  Soffbord Rustikt. Bredd: 125, djup: 76 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:30)

1380 3459  Soffbord / sängbricka mahogny. Längd: 80, djup: 50 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:16)

1380 3138  Solspegel diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:37)

1380 3171  Solur Sandsten, 1742,14x14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:07)

1380 3140  Spegel 38x32cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:01)

1380 3381  Spegel Rokokostil, 135x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3145  Spegel Teak, 107x45cm

1380 9024  Spegelbuffé sent 1800-tal. Längd: 115. Djup: 54 cm, höjd: 183 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:51)

1380 3018  Starkvinsglas 8 st. Slipad dekor, Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:44)

1380 9061  Stol 1800-tal, Danmark

1380 3358  Stol 1940-tal.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)

1380 3110  Stol Metall, Italien

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)

1380 8180  Stolar 4 st, 1st karmstol

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:57)

1380 3452  Stolar 6 st

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)

1380 3210  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:14)

1380 4494  Stolar ett par, 1960-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2021 11:08)

1380 3451  Stolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännstämplade, laserade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:42)

1380 3212  Stop Silver (800). Höjd: 12cm. Vikt: 289g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:40)

1380 3198  Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:53)

1380 3147  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm. Djup: 21 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:03)

1380 3064  Sybord Karl Johanstil, mahogny, 1920-tal. Bredd: 51, djup: 36 cm, höjd: 73 cm

1380 3297  Sybord Längd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:48)

1380 3399  Syltkrukor 2 st. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)

1380 3300  Syltkrukor 3 st, Gustavsberg/Bo Fajans. Höjd: 13-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:28)

1380 3152  Syltkrukor 3 st, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)

1380 3406  Sypall höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:33)

1380 3191  Syskrin med trådrullar. Längd: 40, djup: 20 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:40)

1380 3458  Taburett 1900-tal. Längd: 42 cm, djup: 37 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:22)

1380 3456  Taburett Karl Johan, mahogny. Längd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:25)

1380 3289  Takarmatur ängel, nutida, konstmassa, bemålad. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:11)

1380 3238  Takarmatur Ateljé Lyktan, Bumling, Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 21:01)

1380 3097  Takarmatur glas och mässing, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:20)

1380 3306  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:05)

1380 3137  Takarmatur Konstmassa. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:08)

1380 3314  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 54cm

1380 3175  Takarmatur mässing, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:36)

1380 3203  Takarmatur mässing. Diameter: 37 cm

1380 3177  Takarmatur mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:41)

1380 9363  Takarmatur Mässingsplåt. Diameter: 40 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:49)

1380 3354  Takarmatur nutida. Diameter: 56cm, höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:37)

1380 8027  Takarmatur PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Skärmar i opaliserande glas. Höjd: ca 35-40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:00)

1380 3439  Takarmatur Prismor, Sfär. Diameter: 45 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:54)

1380 3315  Takarmatur Reijmyre belysning. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:24)

1380 3155  Tallrikar 10 st, "Siena", Villeroy & Boch, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:06)

1380 3302  Tallrikar 6 st, Wedgwood. Diameter: 28 cm

1380 9388  Tårtspade silver (830). David-Andersen, Norge, ca 1888-1925. Längd: 24 cm. Vikt: 75g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:05)

1380 3077  Tekanna 1800-tal, silver, London, England, trähandtag / knopp. Höjd: 12, bruttovikt: 310g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:47)

1380 3102  Tekoppar 4 st koppar med fat, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Diameter: 10, Höjd: 11 cm inkl fat

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:56)

1380 3047  Tennstop 5 delar, olika modeller. Höjd: 11,5-13, bland annat 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)

1380 3228  Terrin Limoges, Frankrike. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:22)

1380 3296  Teservis Japan, 12 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)

1380 3298  Teservis Japan, Kutani, 15 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:30)

1380 3461  Textiltavla Kina, 173x115cm, yttermått inklusive ram: 177x121cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:26)

1380 3127  Tillbringare "Paris karaff guld" / "Linné Carafe", Newport. Glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)

1380 3469  Tillbringare 1950-tal, glas. Höjd: 32,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:38)

1380 9271  Tillbringare 2 st, Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 22-25cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:32)

1380 3265  Toiletteset Kristall, 11 delar. Längd: 8-25 cm, höjd: 2,5-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:46)

1380 3284  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:29)

1380 3278  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:08)

1380 3286  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:33)

1380 3287  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:21)

1380 3285  Trädgårdsurnor Ett par, kannelerade i blåbrons. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:06)

1380 3282  Trädgårdsurnor Ett par, på sockel, gjutjärn. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)

1380 3025  Traktörpannor 4 delar, koppar. Längd: 26-52 cm, djup: 17-28 cm, höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:07)

1380 3144  Träskulpturer 5 delar, Sign C. P och P. S. Höjd: 12-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:51)

1380 3240  Tusch Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1925,19x26, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:23)

1380 3222  Tvättfat + kanna, Rörstrand, omkring 1900, Dia 39, höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:47)

1380 3201  Tygtavla Orientalisk. Motivet: 40x50, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:14)

1380 3082  Uppläggningsbestick 3 delar, silver. Längd: 18-28. Vikt: ca 170g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:12)

1380 3317  Väggarmatur mässing och glas, Italien. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:28)

1380 3318  Väggarmatur trä, glas och mässing. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:59)

1380 3279  Vägglykta Gjutjärn. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:17)

1380 9066  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:55)

1380 3189  Väggplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg, Landskapsblommor: Hårginst, Halland, 35x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:59)

1380 3346  Väggskulptur Bemålad gips, St: a Cecilia. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)

1380 3420  Väggur sent 1800-tal, svärtad Ek, 80x66 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:54)

1380 3227  Vas + skål på for, 2 delar, Napoli. Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:39)

1380 3162  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:57)

1380 3466  Vas höjd: 26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:24)

1380 3378  Vas Kina. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:27)

1380 3011  Vas Kina. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)

1380 3092  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:39)

1380 3135  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:16)

1380 3183  Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Ej signerad. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)

1380 3365  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:13)

1380 3272  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, invändig dekor av sjögräs. Signerad. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:58)

1380 3269  Vaser 3 delar, Rörstrand. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:18)

1380 3173  Vaser 3 st + fat, brons. Diameter: 28, höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:32)

1380 3330  Vaser 3 st, + 2st skulpturer, Asien. Höjd: 10-20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:10)

1380 3205  Vaser Ett par, omkring 1900, Rörstrand, majolika. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:35)

1380 9393  Vävnader 2 st, 57x60-72x61cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:15)

1380 3103  Vin + seltersglas, 3 + 11 st, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 8-17 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:31)

1380 3116  Vinglas 19 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:04)

1380 3153  Vinställ Smide. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:53)

1380 3299  Vinväska höjd: 31cm

1380 3168  Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:34)

1380 3101  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 13,5-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:36)