Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 oktober 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1211 3007  Akvatint Enrico Benaglia (f. 1938), Italien. Man och siren. Signerad, numrerad 3/90. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:02)

1211 3035  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Sommar, 1907, signerad, 17,8 x12, oramad. Hjert & Hjert 248, Asplund 211

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:31)

1211 3008  Etsning Arthur J F Bond (1888-1958), England. Vy över Blackfriars Bridge, London, signerad. Motivet: 25x17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:03)

1211 3570  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Vid kaffebordet", Skulptören Nils Enberg. Signerad, daterad 1917. Motivet: 18x12,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:11)

1211 6505  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Syrsa, signerad. Motivet: 19x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:10)

1211 3003  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 6/65. Motivet: 22x14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:01)

1211 3024  Etsning Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Motivet: 34,5x21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:54)

1211 3164  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Söder Mälarstrand, 87/180, signerad. Motivet: 36x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:42)

1211 3009  Etsning Hugo Ulbrich (1867-1928), Tyskland. "Blick aus Beckers Schneiderwerksatt auf das Rathaus", signerad. Motivet: 29,5x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:09)

1211 1091  Etsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, daterad 1975, numrerad 62/210. Motivet: 12x16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:17)

1211 3042  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad. Huvud. Motivet: 31x25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:56)

1211 3057  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. 11/310, signerad. -56 mm: 23x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:34)

1211 3004  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Stilleben med kanna. Signerad, daterad -55, numrerad 23/90. Motivet: 17x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:07)

1211 3083  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. 124/250, Ur serien La Vida es sueno. Motivet: 33x52

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:22)

1211 3006  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 68/200. Motivet: 40x25 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:51)

1211 6511  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Vintervilt, signerad. Motivet: 33x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:18)

1211 3155  Etsning Sture Kjellström (1927-1988), "Vy av Stockholm från Katarinahissen", Signerad, EA-upplaga. Motivet: 27x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:07)

1211 3130  Etsning Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Skridskoseglare, 29x24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:25)

1211 3154  Färgetsning Erik Olsson Sanda (1919-2006), "Vårkväll Kovik", Signerad -74,26/100. Motivet: 20x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:05)

1211 3055  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Dixi", 203/260. Motivet: 6x8,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:27)

1211 3146  Färgetsning Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Uggla, 3/30, signerad. Motivet: 18x13

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:47)

1211 3137  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 11/25, signerad, 49x37

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:50)

1211 3138  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. 11/25, signerad, 49x37

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:03)

1211 3151  Färgetsning Stig Danielsson, Signerad, 93/125, Tunnelbaneuppgång, 49x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:33)

1211 3147  Färgetsning Yannick Ballif (1927-2009), Frankrike. Signerad, daterad -74, numrerad 34/70. Motivet: 34x21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:54)

1211 3050  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 295-upplaga, Stockholm. Motivet: 48x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:42)

1211 3119  Färglitografi 2 st, Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 189/290 respektive 195/350. Motivet: 32x24 respektive 23x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:34)

1211 3053  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 20/90. Ramens innermått: 69x99 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:04)

1211 3116  Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 26/75. Motivet: 64x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:45)

1211 3033  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, daterad 1976, numrerad 175/260. Motivet: 44x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:13)

1211 3168  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Vegetarian dream". Signerad, numrerad 37/100. Motivet: 49x38 cm

1211 3135  Färglitografi Arnold Hagström (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 220/230, motivet: 19x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:56)

1211 3145  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad 1974, PT, möss, bladets mått: 29x21 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:30)

1211 3125  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 28/375. Motivet: 52x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:21)

1211 3061  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 200/200. Motivet: 71x53 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:12)

1211 3092  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 60/250. Motivet: 75x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:32)

1211 3087  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 89/250. Motivet: 30x22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:32)

1211 9132  Färglitografi Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Stadsmotiv, ej signerad. Motivet: 44x93

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:35)

1211 3177  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 168/260. Motivet: 56x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:40)

1211 3025  Färglitografi Birgitta Lundberg, "Natt i trädgården". Signerad, numrerad 29/50. Motivet: 25x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:58)

1211 3115  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Fantomen i Skanör". Signerad, numrerad 154/290. Motivet: 55x70 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:39)

1211 3051  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 293/295. Motivet: 48x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:43)

1211 3052  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 293/295. Motivet: 48x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:44)

1211 3150  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Kvinna & fågel. Signerad, daterad -80, numrerad 53/99, bladets mått: 32,5x25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:48)

1211 3081  Färglitografi Curt Fors (f. 1935), Sverige. Monogramsign CF, 81/129. Motivet: 41x22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:06)

1211 3070  Färglitografi efter Pablo Picasso, Fredsduvan, signerad i plåten, 1962, bladets mått: 43x61

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:01)

1211 3074  Färglitografi efter Pablo Picasso, Signerad i plåten, Mor med barn, 1963. Motivet: 50x39

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:02)

1211 3049  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Hästar. Signerad, numrerad 45/360. Motivet: 45x55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:37)

1211 3127  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Kungsträdgården. Signerad, numrerad 69/360. Motivet: 487x55

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:01)

1211 3136  Färglitografi Elin Källman (f. 1977) Signerad, numrerad 171/190. Motivet: 33x25,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:59)

1211 3086  Färglitografi Eva Boström (f. 1954), Sverige. Lime och Citron. Signerad, numrerad 21/190. Motivet: 37x53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:12)

1211 3156  Färglitografi Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. Svanar. Signerad, numrerad 200/375, bladets mått: 53x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:17)

1211 3023  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "Björnen". Signerad, numrerad 60/125. Signerad, daterad 1984, Motivet: 49x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:13)

1211 3063  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 29/225. Motivet: 24x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:04)

1211 3105  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 16/290. Motivet: 27x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:58)

1211 3104  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 218/250. Motivet: 28x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:57)

1211 3103  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad HC 20/29. Motivet: 29x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:55)

1211 3112  Färglitografi Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. "Vart tog dom vägen?". Signerad, daterad 2002, numrerad 82/150. Motivet: 47x59 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:10)

1211 3175  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Motorcyklar. Signerad, daterad 2008, numrerad 186/300, bladets mått: 51x60 cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:30)

1211 3113  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1985, numrerad 295/300. Motivet: 44x39 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:28)

1211 3114  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1997, numrerad 42/250. Motivet: 46x58 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:36)

1211 9134  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Fantasilandskap. Signerad, daterad -97, numrerad 48/200. Motivet: 61x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:47)

1211 2265  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, daterad 1960, numrerad 32/150, bladets mått: 74x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:24)

1211 3018  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Par med cykel, signerad, 50x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:55)

1211 3107  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 110/360. Motivet: 42x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:01)

1211 3020  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 13/30. Motivet: 42x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:41)

1211 1009  Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. "Alltid i sång". Motivet: 43x30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:56)

1211 3106  Färglitografi Lars Forsman, Waxholmsbåt. Signerad, daterad 1985, numrerad 47/210. Motivet: 27x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:00)

1211 3134  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Sjögågel. Signerad, numrerad 37/40, bladets mått: 63x46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:04)

1211 3041  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. HC-upplaga. Motivet: 22x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:15)

1211 3170  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Piplärka". Signerad, numrerad 69/175. Motivet: 35x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:54)

1211 3076  Färglitografi Lasse Hejll (f. 1947), Sverige. "Flykt". Signerad, daterad 1981, numrerad 450-upplaga. Motivet: 53x77 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:26)

1211 3167  Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 91/170. Motivet: 73x53 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:53)

1211 3039  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. EA-upplaga, "Le Beaujolais Nouveau". Motivet: 72x53

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:28)

1211 3110  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. EA-upplaga. Motivet: 56x38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:07)

1211 3109  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Parkmotiv. Signerad, numrerad 158/280. Motivet: 55x38

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:04)

1211 3158  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1983, numrerad 103/125, bladets mått: 56x79 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:06)

1211 9047  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 65/250. Motivet: 25x19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:51)

1211 3141  Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Signerad, numrerad 69/100. Motivet: 55x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:25)

1211 3062  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 24/95, bladets mått: 65x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:56)

1211 3118  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad 200/250. Motivet: 37x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:33)

1211 3179  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Blomstermotiv. Signerad, numrerad 88/385. Motivet: 60x50

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:55)

1211 8378  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Violinist. Signerad, numrerad 165/375. Motivet: 34x27

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:57)

1211 3082  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad -58, numrerad 65/260. Motivet: 45,5x38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:25)

1211 3059  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 217/410. Motivet: 48x36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:36)

1211 3047  Färglitografi Nicholas Hondrogen, Siamise ll. Signerad, numrerad 31/80. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:03)

1211 3163  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 128/160. Motivet: 38x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:37)

1211 3029  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Vargar. Signerad, daterad -96, numrerad 313/320. Motivet: 38x27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:17)

1211 3174  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 1950, numrerad 40/60, bladets mått: 48x77 cm, löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:26)

1211 9131  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad -78, numrerad 269/400. Motivet: 73x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:33)

1211 3030  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 72/100, bladets mått: 29x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:21)

1211 3080  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Optisk komposition. Signerad, numrerad 59/250, bladets mått: 57x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:09)

1211 3139  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Signerad i trycket, bladets mått: 40x50

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:46)

1211 3001  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Dansande par. Signerad, daterad -72, numrerad 13/75,50x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:56)

1211 3038  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1984, numrerad 12/150. Bladets mått: 31x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:34)

1211 8377  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 273/460. Motivet: 38x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:45)

1211 3122  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Tema i rött", 1950-tal. Signerad, numrerad 19/20. Motivet: 29x20 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:32)

1211 3120  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition, 1950-tal. Signerad, numrerad 33/40. Motivet: 24x18 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:21)

1211 3073  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 109/220, bladets mått: 54x38 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:46)

1211 3014  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 139/220. Motivet: 54x38 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:20)

1211 3183  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 7/40. Motivet: 43x30 cm, 61x48 cm med ram

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:45)

1211 3016  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 169/350. Motivet: 27x38

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:15)

1211 1007  Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), Sverige. Signerad, numrerad 19/300. Motivet: 32x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:31)

1211 3085  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 250/250. Motivet: 39x30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:10)

1211 3064  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad. Bladets mått: 65x49

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:13)

1211 3101  Färglitografi Signerad, numrerad 11/250. Motivet: 27x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:42)

1211 3065  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 282/360. Motivet: 42x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:32)

1211 3021  Färglitografi Stina Wirsén (f. 1968), Sverige. "Restaurant Illustration". Signerad, numrerad 178/220. Motivet: 20x15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:59)

1211 3143  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Arkader. Signerad, numrerad 59/260, bladets mått: 56x35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:27)

1211 3090  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 51/280. Motivet: 35x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:08)

1211 3043  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Renar. Signerad, numrerad 23/60. Motivet: 24x39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:02)

1211 3126  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Flickan i kofferten Ur H C Andersens sagor. Signerad, numrerad 24/350. Motivet: 49x65 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:59)

1211 3058  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "London restaurants rules". Signerad, numrerad 307/360. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:35)

1211 3069  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bro. Signerad, daterad 2000, numrerad 271/280. Motiv: ca 13x10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:39)

1211 3079  Färglitografi Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 84/100. Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:54)

1211 3093  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. PT, med dedikation. Signerad, numrerad 1973/75. Motivet: 41x29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:33)

1211 3048  Färglitografier 9 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. 200-upplaga, ramens innermått: 51x41

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:25)

1211 3132  Färglitografier Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Interiör & vinterlandskap, 30x23 & 33x51

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:57)

1211 3022  Grafiskt blad Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Signerad, daterad 25/190. Motivet: 30x21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:01)

1211 3036  Grafiskt blad Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "Minotaure et nue" 1933. Tryckt hos Daniel Jacomet 1967, signerad i plåten. Pochoir. Bladets mått: 42x54 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:21)

1211 1102  Gravyr Isidore Stanislas Helman (1743-1806), Frankrike. "Federation Generale des Francaise Au Champ de mars le 14 Julillet 1790". Motivet: 36x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:42)

1211 3002  Litografi Georges Braque (1882-1963), Frankrike. Signerad, numrerad 129/300. Motivet: 30,5x72,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:41)

1211 3099  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 12/390. Motivet: 33x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:39)

1211 3123  Litografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Delfinisk rörelse". Signerad, daterad 1952, numrerad PT 3/10. Motivet: 42x29 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:33)

1211 3176  Litografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Bröderna Victor. Signerad, numrerad 18/100, bladets mått: 50x70 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:32)

1211 3005  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. 44x32 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:10)

1211 3071  Litografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Kärlekspar. Osignerad, Motivet: 29x13

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:17)

1211 3015  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kortspel, signerad. Motivet: 20x29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:35)

1211 9133  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Lekpark, Signerad -73, HC-upplaga. Motivet: 44x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:39)

1211 3067  Litografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad -78, numrerad 244/290. Motivet: 21x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:40)

1211 3072  Mapp med gravyrer och kopparstick, 75 st

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:55)

1211 3102  Serigrafi efter Andy Warhol, Flower, 90x90

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:38)

1211 3046  Torrnål Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. 28/100. Motivet: 25x18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:02)

1211 3144  Torrnål / tusch Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Signerad -77,8/25, komposition, mm;28x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:28)

1211 8280  Träsnitt Émile Bernard (1868-1941), Frankrike. Figurer, 78/360. Motivet: 29x22

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:30)

1211 3031  Träsnitt Hiroshige II, Japan. Motivet: 32x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:48)

1211 3032  Träsnitt Kawanabe Kyosai (1831-1889), Japan. Motivet: ca 32x22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:49)

1211 3133  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1974,294/360. Motivet: 32x45

1211 3153  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 304/360, Signerad -77, Stockholm. Motivet: 37x61

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:03)

1211 3152  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Arkösund, Signerad -68,131/300. Motivet: 30x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:02)

1211 3054  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hustak Stockholm, Kungstornen. Signerad, daterad 1961, numrerad 81/310, Motivet: 36x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:29)

1211 3056  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Norrbro, Stockholm, Provtryck, -74. Motivet: 32x44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 18:16)

1211 3013  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Sergels torg, -71360/360. Motivet: 235x40

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:13)

1211 3012  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skärgård, 15/360, signerad, -67. Motivet: 16x56

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 20:19)

1211 3060  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Gamla stan, HC-upplaga, Signerad -94. Motivet: 46x73

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:40)

1211 3159  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinterskärgård, 66/260, Signerad -71. Motivet: 32x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2018 19:31)