1499 7181 Affisch AIK, "Gnaget e laget". 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:32)
1499 7180 Affisch Djurgården, "From DIF with love". 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:19)
1499 7435 Affisch Frank Zappa. Bildmått: 90x60 cm, yttermått inklusive ram: 98x64 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:13)
1499 7170 Affisch Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Museum of modern art, 1980. Oramad, bladets mått: 93,5x49,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7036 Afrikana 2 delar. Höjd: 33-36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:59)
1499 7110 Akvarell Kina, 1900-tal. Akvarell, bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:06)
1499 6386 Akvarell Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Signerad, daterad 1949, Kyrka vid sjö. Akvarell, bildmått: 58x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:47)
1499 6236 Akvarell på textil, Japan, 44x42 cm, yttermått inklusive ram: 60x60, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:15)
1499 7487 Akvareller 3 st, kustmotiv, yttermått inklusive ram: 14x20 - 30x20, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:15)
1499 7325 Alliansring 18k guld, smådiamanter. Ringmått: 17, bruttovikt: 3,6g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:54)
1499 7356 Armband 2 st, silver. Längd: 19-20 cm. Vikt: 65g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:36)
1499 7351 Armband Finn Filing, Sterlingsilver. Diameter: 5,5 cm. Vikt: 25 g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:04)
1499 7353 Armband med berlocker, Sterlingsilver, Mexico. Längd: 17 cm. Vikt: 50 g
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:16)
1499 7451 Armring 14k guld. Med lila sten, invändigt mått 5,5 cm, Bruttovikt: 20 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:26)
1499 7118 Armring silver, med stenar, Kaplan, Stockholm, 1966. Diameter: 7 cm, bruttovikt: 10g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:40)
1499 7383 Assietter 14 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 17,5
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:42)
1499 7484 Assietter 6 st, Gustafsberg, omkring 1900, diameter: 17,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 21:04)
1499 7147 Assietter ett par, Kina. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1499 7220 Badrumslampetter 3 st. Design Sigvard Bernadotte. Längd: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:17)
1499 7215 Bag Keepall, Louis Vuitton. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:19)
1499 7392 Bägare Böhmen. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:44)
1499 7269 Bänk Teak, Westbergs, Tranås. Längd: 181, djup: 50 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:11)
1499 7305 Bänk Trä, Bemålad. Längd: 120, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:58)
1499 7218 Barnstolar ett par, Furu
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:59)
1499 7437 Berlock/hänge ben och guld, 4x1,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:04)
1499 7152 Bestick 19 delar, silver, olika modeller, Fruktknivar med silverblad. Längd: 14-18,5. Vikt: 500g brutto ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:25)
1499 7153 Bestick 28 delar, silver, olika modeller. Längd: 12-15. Vikt: 590g ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:23)
1499 7089 Bestick 7 delar, silver, bland annat soppslev, tespindel och kaktänger. Längd: 8-39 cm, bruttovikt: 320g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:23)
1499 7280 Bestickschatull Ek. Längd: 54, djup: 45 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:47)
1499 7501 Bestickuppsättning Nysilver
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:36)
1499 7102 Blandteknik Asien. Signerad. Blandteknik, bildmått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:46)
1499 7396 Blandteknik Baccanal, Signerad, 15x39 cm, yttermått inklusive ram: 22x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:56)
1499 7502 Blandteknik Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Komposition. Signerad. Bildmått: 11x22 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 26x37 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:48)
1499 7201 Blomsterbord Bemålat. Bredd: 87, djup: 25 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:50)
1499 7313 Blomsterbord Betsad furu. Bredd: 90, djup: 27 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:28)
1499 7350 Blomsteretagere Metall. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:51)
1499 7506 Blyerts 2 st, Signerade A Wahlberg, slussar och romare, 1854Bildmått: 20x16 - 17x22, rum: 33x26 - 29x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:18)
1499 7283 Bokhylla Ek. Bredd: 100, djup: 30 cm, höjd: 125 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:12)
1499 7286 Bokhylla Idegran, England. Bredd: 61, djup: 30 cm, höjd: 183 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:05)
1499 7449 Bokhylla mahogny, 1940-tal. Bredd: 152, djup: 30 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:51)
1499 7127 Bokhylla med lådor, mahogny. Bredd: 150, djup: 30 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:57)
1499 7047 Bokhylleskåp 1950/60-tal, Teak. Bredd: 123, djup: 43 cm, höjd: 163 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:27)
1499 7287 Bokhylleskåp 3 sek. Bredd: 58+ 2x110, djup: 40 cm, höjd: 71-180, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:54)
1499 7398 Boksida Ramad, kolorerad, "Livonia". Bildmått: 16x19 cm, yttermått inklusive ram: 25,5x27,5
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:49)
1499 7071 Bokverk "Småland", Originalträsnitt av Waldemar Bernhard, 1929, numrerad 97/325
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:40)
1499 7347 Bokverk 3 band, C A M Lindman, Nordens Flora
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:11)
1499 7344 Bords/vägg lampor ett par, mässing. Höjd: 418
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:47)
1499 7121 Bordslampa Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Märkt Orrefors RD 1304. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:56)
1499 7120 Bordslampa Glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:43)
1499 6206 Bordslampa Metall/plast. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:49)
1499 7040 Bordslampa modifierad vas, Celadon. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:30)
1499 7494 Bordslampa Porslin. Kina, Höjd: ca 48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:24)
1499 7144 Bordslampfot sten och mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:58)
1499 7155 Bordslampfötter Ett par, mässing, Fot i form av båtroder. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:47)
1499 7091 Bordspinglor 2 st, metall, bland annat "Elisabeth I Corornation 1953". Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:52)
1499 7131 Bordssurtout + kanna. Höjd: 25-37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:19)
1499 7234 Bordstelefon Ericofon/Cobra. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:51)
1499 7133 Bordstelefon Kobra, Ericofon, gul. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:09)
1499 7462 Brasskärm broderad, trä, 103x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:24)
1499 7021 Brevpress Keramik, Drake. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:57)
1499 7055 Bricka Godinger, Sten/metall. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:07)
1499 7666 Brosch med granater. Diameter: 4,3 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:26)
1499 7464 Byrå England, Idegran. Bredd: 40, djup: 30 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:25)
1499 7302 Caféstolar 3 st
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:49)
1499 7294 Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 102, djup: 44 cm, höjd: 134 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:40)
1499 7186 Cigarrskrin Silverlock (800). Längd: 15 cm, djup: 15 cm, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:07)
1499 7490 Dalahästar 3 st. Höjd: 10 - 13
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:50)
1499 7031 Dalahästar 8 st. Längd: 9-25 cm, djup: 3-7 cm, höjd: 10-26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:07)
1499 7395 Damarmbandsur Cartier, förgyllt silver. 2,8x2,0 cm, bruttovikt: 10g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:36)
1499 6231 Dessertskedar 12 st. Silver, modell Chippendale. Längd: 18 cm. Vikt: ca 530g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:51)
1499 7525 Diverse Kina. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:05)
1499 7477 Docka Unis France, biskviporslin. Höjd: 80, på ställning
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:56)
1499 7202 Dockskåp Lundby. Bredd: 88, djup: 37 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7394 Dräkt Kina. Längd: ca 117 cm. Bredd: ca 135
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:27)
1499 7509 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Årstabron, del II". Signerad, numrerad 127/150, daterad -95. Bildmått: 36,5x31 cm, yttermått inklusive ram: 53x47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:50)
1499 5103 Etsningar 2 st, Ernst Oppler (1867-1929), Tyskland. Signerade. Bildmått: 11x11 cm respektive 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 28x28 cm respektive 36x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:28)
1499 7257 Etsningar 7 st, Palle Svensson (1911-1991), Sverige. Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 34x28 - 44x51 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:17)
1499 7261 Färglitografi 3 st. Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 157/300 cm, yttermått inklusive ram: 48x67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:57)
1499 7333 Färglitografi Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad EA, "Nostalgist luftslott". Färglitografi, bildmått: ;60x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:58)
1499 7416 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 180/250, Gatuscen. Färglitografi, bildmått: 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:47)
1499 7414 Färglitografi Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Häst. Signerad, numrerad 73/260, daterad -76. Färglitografi, bildmått: 60x65 cm, yttermått inklusive ram: 76x81 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:13)
1499 7006 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, "Adieu a Georges Braque". Färglitografi, bildmått: 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:55)
1499 6333 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 8/150, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:21)
1499 7052 Färglitografi Louise Tillberg (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 61/180. Färglitografi. Bladets mått: 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:36)
1499 7363 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, numrerad 16/180. Färglitografi, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:15)
1499 6063 Färglitografi Olle Berlin (f. 1932), Sverige. "Ljungdalen i vårljus". Signerad, färglitografi, numrerad 129/260. Bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:26)
1499 7330 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 58x41 cm, yttermått inklusive ram: 78x61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:34)
1499 7415 Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 3/200. Färglitografi, bildmått: 30x33 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:15)
1499 6172 Färglitografi Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Stilleben. Signerad, färglitografi, numrerad 44/80. Bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:29)
1499 7521 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:09)
1499 6328 Färglitografier 3 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 300-upplaga. Färglitografi, bildmått: 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7264 Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, färglitografi, numrerad 114/280 och 114/260 respektive PT. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:11)
1499 7080 Färglitografier 3 st, Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, färglitografi, 250-290 upplaga, yttermått inklusive ram: 39x31-45x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:44)
1499 7137 Fat + skedar, 4 delar, silver, bland annat skysked, diameter: 12. Längd: 19-20, vikt: 190g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:04)
1499 7056 Fat 2 st, Kina. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:16)
1499 7149 Fat Höganäs, 45x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:33)
1499 7235 Fat Japan. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:19)
1499 7379 Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 21, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:53)
1499 7380 Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 21. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:04)
1499 7381 Fat Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:55)
1499 7382 Fat Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:47)
1499 7463 Fåtölj 1940-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:22)
1499 7285 Fåtölj Arne Norell
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:04)
1499 6153 Fåtölj nutida
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:46)
1499 7046 Fåtöljer Ett par, nyrokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:35)
1499 7526 Fickur 3 st
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:22)
1499 7498 Fickursställ med fickur. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:20)
1499 7488 Figuriner 11 delar, Goebel, Snövit och doe sju dvärgarena + 2 exter. Höjd: 7 - 14
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:32)
1499 7189 Fisktallrikar 7 st, Arabia Gunvor Olin-Grönqvist. Diameter: 24. Längd: 29,5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:11)
1499 6076 Flakonger glas, 4 st. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:31)
1499 7009 Flaskförslutare/stoppers 3 st, Orrefors, Kristall. Höjd: 9,5-10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:04)
1499 6036 Fotbollsspel NK, 1940-tal. Längd: 101
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:29)
1499 7530 Frimärken parti diverse, hela världen
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:16)
1499 7014 Glas 12 st. Höjd: 11,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:53)
1499 7150 Glas 12+ 8 st, Olivslipade. Höjd: 11-15 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:30)
1499 7318 Glasservis 36 delar, Bohemia, Tjeckien. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7111 Glasservisdelar 10 + 12 st. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:54)
1499 7473 Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 130 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:46)
1499 7268 Golvlampa Chrome, Lilux. Höjd: 135
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:08)
1499 7439 Golvlampa Luco, metall, 1950-tal. Höjd: 125
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:46)
1499 7270 Golvlampa mahogny, skulpterad. Höjd: 175 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:51)
1499 7315 Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 130
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:18)
1499 7165 Golvlampa Smide, Höj / sänkbar. Höjd: ca 148 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:59)
1499 7164 Golvlampa Smide, Höj / sänkbar. Höjd: ca 160 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:12)
1499 7073 Gouache Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. "Ljusgata". Signerad, bladets mått: 19x23 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:52)
1499 7384 Gräddkannor 2 st + skål, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Höjd: 8-10,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7035 Gryta Gjutjärn, Husqvarna. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:27)
1499 7355 Halsband + armband, silver, Noy Li. Längd: 18-42 cm. Vikt: 30g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:17)
1499 7354 Halsband 2 st, Kalevala, Finland. Längd: 60-66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:26)
1499 7401 Halsband med hänge 18k guld. Längd: 61, diameter: 3 cm, vikt: 9,5g ca
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:26)
1499 7230 Herrarmbandsur Tissot, 18k guld. Diameter: 3,2. Baksidan med inskription
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:20)
1499 7128 Herrbetjänt höjd: 122 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:09)
1499 7217 Jordglob höjd: 45 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:53)
1499 8149 Jukebox Wallbox Seeburg 200 Wall-O-Matic. Table top jukebox selector, denna del behövar anslutas till en extern jukeboxdel med musiken. Bredd: 31cm. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:47)
1499 7093 Kaffe-/ teservis 37 delar, Rosenthal Maria
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:16)
1499 7391 Kaffegods Royal Copenhagen, Musselmalet, 14 delar, halvblond
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:22)
1499 7321 Kaffekoppar 10 delar, Ostindia, Rörstrand
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:20)
1499 7115 Kaffekoppar med fat 8 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:55)
1499 7205 Kaffeservisdelar Rosenthal, "Ballmoral", 20 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:07)
1499 7109 Kaffeskedar 12 st, silver, 1975, "Olga". Längd: 11, vikt: 170g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:43)
1499 6234 Kaffeskedar 5 st. Silver. Längd: 7 - 15, Vikt: ca 65 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:00)
1499 7124 Kandelaber + kanna & sockerskål, 3 delar, Mässing / brons, bland annat Karlshamn. Höjd: 12-35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:54)
1499 7057 Kanna glas och nysilver. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:20)
1499 7162 Karaff Blue Blenko. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:40)
1499 7420 Karaff Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:23)
1499 7478 Karaffer 8 st, kristall. Höjd: 19-30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:09)
1499 7301 Karmstol Bauhaus-modell
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:49)
1499 7050 Karmstol Gustaviansk stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:11)
1499 7192 Karmstolar Ett par, bemålade
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:31)
1499 7190 Karmstolar Ett par, bemålade, omkring 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:54)
1499 6356 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:16)
1499 7185 Karotter 5 st. Nysilver. Diameter: 18-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:36)
1499 7030 Karta Senare avdrag, Karta över Skåne, yttermått inklusive ram: 55x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:37)
1499 7011 Keramik 4 delar, Upsala-Ekeby. Höjd: 5-24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:21)
1499 7019 Keramik/stengods 5 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 10-24, höjd: 6-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:31)
1499 7407 Klackring 18k guld, 3,8g ca, ringmått: 11
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:52)
1499 7316 Klaffbord Furu, 1800-tal, Dia 93, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:09)
1499 7495 Knappask Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: 6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:54)
1499 7085 Konsolbord Nyrokoko, stenskiva. Bredd: 73, djup: 30 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:40)
1499 7421 Koppar med fat 6 delar, Gefle. Diameter: 10-16 cm. Höjd: 2-5,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:34)
1499 7308 Korgstolar Ett par, Barnmodell
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:38)
1499 7049 Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 44, djup: 60 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:25)
1499 7191 Lampbord med hyllor, bemålat, 42x42. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:01)
1499 7458 Lampbord pelarfot, England. Bredd: 44, djup: 37 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:43)
1499 7240 Leksaker 6 delar. Längd: 14,5-46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:31)
1499 7236 Leksaksbilar 4 st. Plåt, 1950-tal. Längd: 22-32 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:17)
1499 7296 Leksakshäst Bemålat trä. Längd: 95, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:30)
1499 7513 Litografi Anders Gullberg (f. 1927), Renar. Signerad, numrerad 78/200, daterad -75. Bildmått: 28x47 cm, yttermått inklusive ram: 46x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:29)
1499 7362 Litografi Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerad, numrerad 7/290, -76. Bildmått: 56x47 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:21)
1499 7505 Litografi Stockholmsutställningen 1897, ej signerad. Bildmått: 5x15 cm, yttermått inklusive ram: 17x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:50)
1499 6142 Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 200-upplaga, bladets mått: 44x63 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:27)
1499 7441 Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca. 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:30)
1499 7092 Ljuskrona Prismor. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:51)
1499 7163 Ljuslyktor 2 st, Konstglas. Höjd: 12-13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:38)
1499 7378 Ljusstakar 7 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:50)
1499 7157 Ljusstakar Ett par, Konstglas, Kumela oy, Eino Wänni. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:48)
1499 7024 Ljusstakar ett par, Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 7,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:14)
1499 7104 Ljusstakar Ett par, nysilver, Sent 1800-tal. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:29)
1499 7387 Ljusstake Royal Copenhagen. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:06)
1499 7125 Lockurna Thomas, Tyskland. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:02)
1499 7492 Mah-jongspel Träetui, märkt "Mah-jongg". Längd: 24 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:19)
1499 7244 Månbord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Diameter: 117, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:24)
1499 7174 Mask trä, Asien. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:24)
1499 7447 Matbord 1940-tal, björk, utdragsskivor. Bredd: 112, djup: 75 cm, höjd: 73 cm, (utdrag 2x50)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:34)
1499 6277 Matbord Diameter: 150 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:49)
1499 7417 Matbord ek. Bredd: ca 137-255 cm, 2 iläggsskivor a 59 cm. Djup: 99 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:20)
1499 7198 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:23)
1499 7276 Matsalsgrupp 5 delar. Längd: 142, djup: 100 cm, höjd: 74 + 2 iläggx46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:44)
1499 7455 Matservis 55 delar, ca, Bohemia, Tjeckien. Diameter: 17-25 cm, längd: 22,5-38 cm, höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:37)
1499 6011 Matservis 70 del ca, Gustafsberg, omkring 1900
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1499 7385 Matservisdelar Rörstrand, Ostindia, 30 delar. Diameter: ca 21 cm 24 cm 27 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:18)
1499 7290 Matta orientalisk, 100x154 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:57)
1499 6363 Matta orientalisk, 104x160 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:21)
1499 7293 Matta orientalisk, 120x187 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:33)
1499 7059 Matta orientalisk, 130x205 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:20)
1499 7090 Matta orientalisk, 213x
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:10)
1499 7324 Matta orientalisk, 247x375 cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:43)
1499 7291 Matta orientalisk, 86x147 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:46)
1499 6155 Matta orientalisk, 87x127 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:51)
1499 6223 Matta orientalisk, Baktiari Khersak, 206x300 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:26)
1499 5278 Matta orientalisk, Figural, 140x220 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:21)
1499 7129 Matta orientalisk, Galleri, 79x316 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:05)
1499 7002 Matta Orientalisk, Nahavand, 155x237 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:47)
1499 7223 Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 240x355 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:21)
1499 7166 Matta Röllakan, ej signerad, 68x130 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:31)
1499 5027 Matta vävd, bomull, 73x485 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:45)
1499 7001 Matta Vintagebehandlad, 256x370 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:27)
1499 7112 Mattallrikar + skålar, 14 + 2 delar, Villeroy & Boch, "Vilbofour, design: Naif". Diameter: 26,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:31)
1499 7063 Mockaservis 24 delar, Rosenthal, Sanssouci
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:30)
1499 7314 Mortlar 4 st, järn. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:45)
1499 7058 Mössplåtar 2 st, Till Tschakå, modell 1831 för infanteriet, mässing, 11x13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:30)
1499 6065 Muggar 2 st, Mumin, Arabia. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:28)
1499 7438 Nackkudde/ask Kina, 1800-tal, Lackarbete och porslin. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:22)
1499 7275 Nattygsbord ett par, bemålade. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:53)
1499 7469 Nattygsbord Ett par, ek, 1960-tal. Bredd: 38. Djup: 44 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:24)
1499 7352 Nattygsbord ett par. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:55)
1499 7258 Nattygsbord mässing och glas, Vägghängt. Bredd: 48, djup: 28 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:23)
1499 7668 Oljemålning Anders Widjedal (f. 1964), Sverige. Köksinterriör. Ej signerad. Olja på pannå, 122x122 cm, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:08)
1499 7082 Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. Timmer. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 59x50 cm, yttermått inklusive ram: 71x62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:47)
1499 6381 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
1499 6115 Oljemålning Carl Veilsö. "Kullaberg". Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x84 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:56)
1499 5489 Oljemålning Cirano Castelfranchi (1912-1973), Italien. Gård. Signerad. Olja på pannå, 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:37)
1499 7237 Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Människor. Signerad. Olja på pannå, 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:22)
1499 7399 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:31)
1499 7516 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Mariaberget Stockholm, Signerad. Olja på pannå, 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 74x85 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:07)
1499 7517 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Sofia Kyrka. Signerad. Olja på duk, 59x49 cm, yttermått inklusive ram: 90x79 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:34)
1499 7511 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Utsikt från Södermalm. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7239 Oljemålning Harald Klinckowström (1897-1973), Sverige. Fjäril. Signerad, -44. Olja på pannå, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 25x31 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:57)
1499 6383 Oljemålning Inge Törner (1908-1995), Sverige. Domherrar. Signerad. Olja på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:38)
1499 6382 Oljemålning Inge Törner (1908-1995), Sverige. Fågel, Signerad. Olja på duk, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:37)
1499 7274 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 62x99 cm, yttermått inklusive ram: 83x119 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:02)
1499 7512 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Skuta i kanal. Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:26)
1499 7467 Oljemålning Michal Tyszkiewicz. Landskap med slott. Signerad. Olja på duk, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 28x33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7507 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Högvatten vid Årsta holmar". Olja på pannå, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
1499 5338 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Förtöjd segelbåt. Signerad S Lindberg, daterad -14. Olja på duk, 35x51 cm, yttermått inklusive ram: 43x58 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:56)
1499 7122 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AK, Alpmotiv. Olja på duk, Tidigt 1900-tal, 74x51 cm, yttermått inklusive ram: 78x55 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:19)
1499 7260 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Happ, Flicka med vattenkanna. Signerad. Olja på pannå, 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:17)
1499 7007 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Root. Olja på duk, 65x34 cm, yttermått inklusive ram: 67x37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:22)
1499 6193 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1945, stilleben. Olja på pannå, 47x58 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:34)
1499 7187 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin. Olja på duk, 64x99 cm, yttermått inklusive ram: 76x110 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:29)
1499 7279 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsgården, ej signerad. Olja på duk, 77x108 cm, yttermått inklusive ram: 95x126 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:13)
1499 6116 Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Monogramsignerad, stilleben. Olja på pannå, 71x59 cm, yttermått inklusive ram: 89x75 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:58)
1499 6387 Oljemålning Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Signerad, Bergslandskap. Olja på duk, 64x54 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:50)
1499 7515 Oljemålning omkring 1900, ej signerad, Strängnäs. Olja på duk, 32x49 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7229 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Förälskade". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:22)
1499 7393 Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Signerad, skymning i Skärgård. Olja på duk, 102x145 cm, yttermått inklusive ram: 112x154 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7251 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. "Afton". Monogramsignerad samt signerad a tergo. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:01)
1499 7255 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. "Det gula fältet", Bohus Björkö. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:39)
1499 7253 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. "Havet vid Bovik". Monogramsignerad. Olja på duk, 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 36x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:47)
1499 7252 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. "Törnells Berg, Bohus Björkö". Signerad. Olja på duk, 40x67 cm, yttermått inklusive ram: 43x72 cm
1499 7256 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. Båtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:54)
1499 7248 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:44)
1499 7249 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x102 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:23)
1499 7250 Oljemålning Palle Svensson (1911-1991), Sverige. Stadsmotiv, monogramsignerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:07)
1499 7452 Oljemålning Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Man. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x50 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:15)
1499 6393 Oljemålning Putu Arnawa, Komposition. Signerad, daterad -09. Olja på duk, 100x100 cm, oramad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:43)
1499 7397 Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. Signerad, daterad 1944, Tranor. Olja på pannå, 49x71 cm, yttermått inklusive ram: 65x87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:37)
1499 7238 Oljemålning Ryno Frieberg (1920-2018), Sverige. Stilleben. Signerad, 1982. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 21x40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:56)
1499 7518 Oljemålning signerad Uiga, -56, Estland, landskap. Olja på duk, 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x62 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:02)
1499 7081 Oljemålning Sven Deurell (1904-1967), Sverige. Väg. Signerad. Olja på duk, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:37)
1499 7079 Oljemålning Walter Praski, "Hamnarbetare". Signerad, daterad -56. Olja på duk på pannå, 57x68 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:44)
1499 7503 Oljemålning William Gislander (1890-1937), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad 1914. Olja på pannå, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:56)
1499 7368 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Nutida. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:01)
1499 7369 Oljemålningar 3 st, Oidentifierad konstnär. Nutida. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:13)
1499 7310 Oljemålningar ett par, C Leutner & F Walter, landskap. Signerade. Olja på pannå, 30x17 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:57)
1499 5270 Örhängen ett par, 18k guld, 2,3 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:23)
1499 7456 Öronlappsfåtölj velourklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2022 09:20)
1499 7309 Pallar Ett par, pinnmodell. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:16)
1499 7075 Parti nysilver 11 delar, bland annat kuverttallrikar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:42)
1499 7094 Piedestal + ytterfoder, 2 delar, omkring 1900, (olika), Porslin, bland annat Rörstrand. Höjd: 80+ 17
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:21)
1499 7203 Piedestaler 2 sr, rotting och glas. Höjd: 50-55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:57)
1499 7199 Pinnstolar 4 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:29)
1499 7446 Pinnstolar Ett par, björk
1499 7424 Pipor diverse, 5 delar. Längd: 12-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:18)
1499 7523 Porslin 10 delar, Kina, nutida. Höjd: 5-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:38)
1499 7345 Porslin 3 delar, Kina. Diameter: 17,5, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:38)
1499 7481 Porslin 3 delar, Stig Lindberg & Marianne Westman. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:55)
1499 7123 Porslin 4 delar, Kina, Dia 13. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:10)
1499 7083 Ramar 5 st, Gustaviansk stil, yttermått inklusive ram: 27x19 - 56x41 cm
1499 7408 Ring + hängen, 3 delar, 18k guld. Höjd: 2,5-3,5, vikt: 5,5g ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:55)
1499 7459 Ring 14k guld. Med lila sten, storlek: 18,2, Bruttovikt: 8,6
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:45)
1499 7241 Ring 18k guld, Egypten, 5 g, ringmått: 14
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:48)
1499 7409 Ring 18k guld, GHS, 1955. Vikt: 3,8g ca, ringmått: 16,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:55)
1499 7405 Ring 18k guld, JP, 8,6g ca, ringmått: 18,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:31)
1499 6305 Ring 18k guld, med lila sten och pärla. Ringmått: 17, bruttovikt: 3,4g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:14)
1499 7406 Ring 18k guld, slät, JP, 1963. Vikt: 8,6g ca, ringmått: 20
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:19)
1499 7410 Ring 18k guld, slät, OHN, 1955. Vikt: 3,6g ca, ringmått: 17
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:53)
1499 7411 Ring 18k guld, slät, OHN, 1958. Vikt: 3,7g ca, ringmått: 14
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:41)
1499 7457 Ring 18k guld. Med lila sten, storlek: 19, bruttovikt: 4,9 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1499 7400 Ring 8k, med granater, 3,4g, ringmått: 16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:27)
1499 7440 Ring vitguld, 18k guld. Med briljant ca 010 ct. Samt smådiamanter och blå emalj. Vikt: 4,7 g. Storlek: 19
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:24)
1499 7445 Ring vitguld, 18k guld. Med safir, 4,3 g, storlek: 17
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:46)
1499 7197 Ritbord + staffli, furu. Bredd: 118, djup: 56 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:03)
1499 7479 Rödvinsglas 5 st, Helga. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:48)
1499 7312 Rökrock Sammet, Italien. Längd: ca 90 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:03)
1499 7292 Röllakan 140x202 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:16)
1499 6121 Röllakan 140x209. Signerad G K
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:07)
1499 7288 Röllakan Signerad AGA, 169x238 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:47)
1499 7188 Salongsbord omkring 1900, bemålat. Bredd: 67, djup: 40 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:16)
1499 7146 Såsskålar ett par, nysilver. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:54)
1499 7527 Sättugnsplatta Gjutjärn, Gustaviansk stil, 1800-tal, 51x76 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:43)
1499 7303 Saxofon i väska, The great Gretsch American. Längd: 80 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:32)
1499 7300 Schackbord Orientaliskt. Bredd: 41, djup: 41 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:07)
1499 7136 Sekretär 1800-tal. Furu. Bredd: 115, djup: 46 cm, höjd: 119 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:28)
1499 7278 Sekretär Rokokostil. Bredd: 92, djup: 40 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:48)
1499 7113 Seltersglas 12 st, Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Höjd: 6,5
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:53)
1499 7221 Serigrafi Hardy Strid (f. 1921), Sverige. Klyftan, 52/84 PT. Signerad. Bildmått: 50x34 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:25)
1499 6017 Serveringsvagn Mässing/intarsia. Längd: 55, djup: 40 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:42)
1499 7386 Servisdelar 14 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:47)
1499 2070 Servisdelar Gustavsberg, Demi, design: Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ca 70 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:19)
1499 7254 Servisdelar Rörstrand, Maxim, 56 delar. Diameter: 17-24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:28)
1499 7216 Sideboard Teak. Längd: 150, djup: 42 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:04)
1499 7500 Silver 6 delar, bland annat Gräddkanna London. Längd: 14-21, Dia 6-8 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:17)
1499 6007 Silverplaketter "Historiens stora segelfartyg", 50 st i monter, Franklin mint, 2x1,5 cm /st, ca 140 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:37)
1499 6070 Skål + 2 glas, Orrefors, Maja. Diameter: 17,5. Höjd: 14,5-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:24)
1499 6215 Skål + fat, Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 21-22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:08)
1499 7476 Skål + ljusstakar, 3 delar, mässing. Höjd: 13-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:11)
1499 7528 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Ej signerad. Längd: 30. Djup: 30 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:31)
1499 7496 Skål Kina. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:34)
1499 6043 Skål Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:06)
1499 2066 Skål Sylvia Leuchovius (1915-2003), Rörstrand Atelje. Diameter: 27, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:05)
1499 7486 Skål med insats & lock Kina, Porslin, diameter: 14, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:37)
1499 7114 Skålar 2 st, bland annat Orrefors, diameter: 21. Längd: 14,5, höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:38)
1499 6038 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 25 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:30)
1499 7020 Skålar 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 10-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:10)
1499 7522 Skålar Ett par, Kina. Diameter: ca 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:32)
1499 7078 Skålar mm glas, bland annat Eino Mäkelä & Gunilla Kihlström, diameter: 14-24. Höjd: 8-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:21)
1499 7117 Skaldjursfat Väggmodell, majolika, Reliefdekor med Hummer. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:38)
1499 7010 Skålfat Kina. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:57)
1499 7033 Skålfat Steninge Slott, Mirjana Kos-Frithiof. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:39)
1499 7357 Skåp Asien, behandlat. Trä Metall, Bredd: 107. Djup: 64 cm, höjd: 171 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:10)
1499 7135 Skåp björk, sengustaviansk stil, 1920-tal. Bredd: 127 cm. Djup: 45 cm, höjd: 184 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:21)
1499 7444 Skåp Furu. Bredd: 70, djup: 25 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:36)
1499 7377 Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand, 18. 5x15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:21)
1499 7005 Skedar 2+ 1+ 4 st, silver. Längd: 9-20 cm. Vikt: 150g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:21)
1499 7306 Skrivbord Intarsia. Bredd: 110, djup: 65 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:06)
1499 7194 Skrivbord Jugend, bemålat. Bredd: 112 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:35)
1499 7195 Skrivbord med uppsats, jugend, bemålat. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 77 - 100, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:13)
1499 7297 Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Ek. Bredd: 120, djup: 77 cm, höjd: 77 cm
1499 7433 Skrivbordslampa Art Déco. Längd: 46, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:18)
1499 7098 Skulptur Abborre, Royal Dux, porslin. Längd: 30, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:40)
1499 7028 Skulptur Aldo Londi (1911-2003), Italien. Katt. Höjd: 15,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:49)
1499 7139 Skulptur brons, Pojke. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1499 7472 Skulptur byst, kvinna, keramik. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:58)
1499 7119 Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Ung flicka. Gips. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:15)
1499 7374 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:25)
1499 2085 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:01)
1499 7108 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:21)
1499 6170 Skulptur Lladro, "The Puppet painter". Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:33)
1499 6044 Skulptur Napoli, Putti. Höjd: 17 cm
1499 6164 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Rubiinilintu", Iittala. Längd: 18, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:04)
1499 7097 Skulptur Parian, Selma Lagerlöf. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:27)
1499 7077 Skulptur Säl, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:39)
1499 7143 Skulptur Stenmassa, J Windfeld-Schmidt. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:40)
1499 7491 Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Sjögräs, Kosta. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:34)
1499 7100 Skulpturer 2 st, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ugglor, Upsala-Ekeby. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:54)
1499 2072 Skulpturer 2 st, Stengods, Anna Greta Johansson. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:31)
1499 7099 Skulpturer 3 st, Gustavsberg, bland annat Paul Hoff. Längd: 17-20, höjd: 11-16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:58)
1499 7076 Skulpturer 5 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 12-18 cm
1499 7450 Soffa 1940-tal, velourklädsel. Längd: ca 160 cm
1499 6125 Soffa 1950-tal, Kock möbel AB Malmö. Längd: 214
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:35)
1499 6196 Soffbord Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Bredd: 70 cm. Djup: 55 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:32)
1499 7468 Soffbord mahogny, diameter: 97, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:59)
1499 7298 Soffbord Teak, HMB, Rörvik. Bredd: 100, djup: 40 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:10)
1499 7389 Soppslev silver, 1920, A G Duvfa. Längd: 35. Vikt: 195g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:53)
1499 6241 Spegel + Konsol, Bemålad. Höjd: 221
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:51)
1499 7084 Spegel 1800-tal. Bemålad, yttermått inklusive ram: 97x46 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:29)
1499 7465 Spegel 1800-talets slut, 80x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:22)
1499 7008 Spegel 1920-tal, Intarsia, 61x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:39)
1499 7207 Spegel 1950-tal, 73x38 cm
1499 7107 Spegel mahogny, omkring 1900, ca 80x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:42)
1499 7208 Spegel Oval, 71x50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:41)
1499 7022 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 38 cm
1499 7032 Spetsglas 6 st, Hovmantorp, Gustav IIIs monogram. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:57)
1499 7428 Stengods 3 delar, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 4-10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:51)
1499 7271 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:47)
1499 6039 Stolar 4 st, Senempire, mahogny
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:30)
1499 7193 Stolar 4 st. Bemålade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:20)
1499 7432 Stolar 6 st, rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:31)
1499 7096 Stolar Ett par, Bauhausmodell, rottingsits/rygg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:11)
1499 6266 Stolar Ett par, ek
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:15)
1499 7474 Stolar Ett par, Snörsits, Gemla
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:24)
1499 7497 Stop 2 st, Tenn. Höjd: 19-23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:09)
1499 7360 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:59)
1499 7448 Stringhylla 6 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:17)
1499 7307 Sybord Nyrokoko. Bredd: 53, djup: 39 cm, höjd: 76 cm
1499 7466 Syltkruka 30L. Höganäs. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:49)
1499 7204 Syltkrukor 4 st. Höjd: 19-27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:30)
1499 7282 Taburetter ett par, Rokokostil. Längd: 42 cm, djup: 42 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:06)
1499 7460 Takarmatur 1930-tal, prismor / glaskupor. Höjd: 70 cm
1499 7443 Takarmatur 1950-tal, metall / glaskupor. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:37)
1499 7048 Takarmatur Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. Kartell, modell "Fly". Transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:36)
1499 7267 Takarmatur Mässing med prismor. Diameter: 72. Höjd: 95 ca
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 21:34)
1499 7262 Takarmatur Mässing med prismor. Diameter: 72. Höjd: 95 ca
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:09)
1499 7403 Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:42)
1499 7228 Takarmatur metall, bemålad. Diameter: 40, höjd: 26 cm
1499 7259 Takarmatur Metall. Rydéns, Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7225 Takarmatur Prismor. Med 63 ljuspunkter, Höjd: ca 120. Diameter: 95 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:28)
1499 7042 Takarmaturer 2 st. Industrilampor, Paavo Tynell, modell 2521-53, Taito 1930-tal. Gjutjärn och emaljerad skärm. Höjd: ca 92 cm. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:29)
1499 6034 Takarmaturer 3 st, Blyinfattat glas. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:34)
1499 7317 Taklykta mässing, orientalisk. Höjd: 66 cm
1499 7388 Tallrikar 6+ 1 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19,5-20,5
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:39)
1499 7214 Tallrikar 8 st + skål, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 19. 5-17. 5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:01)
1499 7524 Tallrikar Ett par, Frimurartallrikar, Norge. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:14)
1499 7178 Tamburmaror trä. Höjd: 187
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:25)
1499 7436 Tändare Ronson, förgylld, för gas. Längd: 7, bredd: 3,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:53)
1499 7390 Te-/kaffeservisdelar Rörstrand, Ostindia, 25 delar, ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:17)
1499 6261 Teckning Oidentifierad konstnär. Frankrike, ca 1850. Bildmått: 16x13 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
1499 6271 Teckning Oidentifierad konstnär. Frankrike, omkring 1790. Ej signerad. Bildmått: 27x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:35)
1499 2020 Tekanna/dubbelkanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Colorado", two-piece teapot. Höjd: 13-22cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:38)
1499 7074 Tekoppar 6 st, 1950-tal, Gustavsberg, (ej märkta)
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:10)
1499 7206 Tekoppar med fat, 6 delar, Arabia
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1499 7232 Tekoppar med fat, 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:48)
1499 6263 Terrin med lock på fat + uppläggningsfat, Coronet, England. Längd: 36-47 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:26)
1499 7025 Terrin med lock, Kina, Porslin. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:45)
1499 6019 Terrin med lock + skål, Orientaliskt. Längd: 37-42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:14)
1499 7320 Teservisdelar 13 delar, Acapulco", Villeroy & Boch
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:38)
1499 7419 Teservisdelar 7 delar, Gustavsberg, Soft, Design, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:30)
1499 7200 Tidningsställ 1950-tal. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:09)
1499 7051 Tidningsställ England. Längd: 43, djup: 34 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:01)
1499 7142 Torso Patinerd plåt. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:02)
1499 7246 Trädgårdsbord metall. Diameter: 73, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:59)
1499 7304 Trädgårdssoffa längd: 128 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:28)
1499 6279 Träsnitt 2 st, Karin Persson (1891-1971), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 49x41-53x43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:28)
1499 7289 Tygrulle Liberty of London, metervara. Längd: ca 20 m, bredd: 128 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:24)
1499 7151 Uppläggningsbestick 5 delar, slevar + sockersked. Längd: 18-24. Vikt: 230g brutto ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:40)
1499 7176 Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Kungsängslilja", 55x85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:33)
1499 7175 Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Segel", 85x110 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:45)
1499 7179 Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Skärgård", 84x120 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:24)
1499 7359 Vägglatta Upsala-Ekeby, fiskar, 25x16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:29)
1499 7367 Väggrelief Hästar, betong, Oidentifierad konstnär. Signerad TR, diameter: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:52)
1499 2015 Vas + fat, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Längd: 16,5, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:25)
1499 7265 Vas Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Kosta Boda, Sverige. Höjd: 20 cm. Längd: 17 cm. Bredd: 11 cm
1499 7427 Vas Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Kosta. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:56)
1499 7160 Vas Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar Glasbruk, ej signerad. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:17)
1499 7161 Vas Gefle. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:03)
1499 7376 Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Carrara. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:44)
1499 7431 Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:27)
1499 7158 Vas Jaakko Niemi, Nuutajärvi Notsjö, diameter: 21. Höjd: 18,5
1499 6045 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:12)
1499 7489 Vas Kosta Boda, Ken Done. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:23)
1499 6104 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:14)
1499 5023 Vas kristall, Böhmen. Höjd: 31 cm
1499 7054 Vas Kristall. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:06)
1499 6167 Vas Murano, Barovier&Toso. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:09)
1499 7154 Vas Pärlfiskaren, Märkt "Karlskoga FW". Höjd: 25,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:35)
1499 7483 Vas Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1938. Höjd: 15,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:44)
1499 7245 Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 22 cm
1499 7159 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Norsfiske, Kosta, "LG135". Höjd: 16 cm
1499 7422 Vas & skål 2 delar, Kina. Diameter: 16. Höjd: 7-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:25)
1499 7037 Vaser 2 st, Glas. Höjd: 33-36 cm
1499 7017 Vaser 3 ST, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Scherzo. Höjd: 12-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:11)
1499 7018 Vaser 3 st, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rapsodi. Höjd: 4,5-14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:18)
1499 7012 Vaser/skålar 4 delar, Rörstrand, Siesta. Höjd: 6-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:01)
1499 7211 Vinglas 15 st. Höjd: 15. 5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:02)
1499 7212 Vinglas 6 st. Höjd: 18. 5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:35)
1499 7426 Whiskyglas 10 st, design: Björn Weckström (f. 1835), Finland. Iittala/Nuutajärvi, "Himalaja". Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:40)
1499 7068 Ytterfoder 2 + 1 delar, iDia26-31. Höjd: 19-22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:37)
1499 2069 Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 9-13 cm
1499 7480 Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde. Höjd: 9,5, diameter: 10,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:22)
1499 7039 Ytterfoder mässing. Längd: 24 cm
1499 7067 Ytterfoder nutida, "Toyo", diameter: 32, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:07)