366 3308 Äggskål Bofajans
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2435 Akvarell Gummesson, Åsa-Nisse, Julalbum 1980, 39 x 29, (16632)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3516 Akvarell Ingegerd Beskow, 37x52
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3117 Akvarell Sign E Earp, Fjordlandskap, 1800-tal, oval, H.58
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3431 Akvarell signerad. "Marin" 21x37
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 4002 Ampel H56
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3436 Ampel med prismor, Dia36
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2324 Ampel prismor, H30
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3453 Armband 18K, ca 54 gr
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3529 Armband vitguld briljanter 0,58ct
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2482 Atenienn mahogny 1800-tal, H145, lagn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3312 Bäddsoffa tidigt 1900-tal, ek, L.176
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3129 Bägare 7 st, Silver
366 3472 Barometer För fartyg, mässing, L100
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3121 Bestick + glas Bla 24 del, SAAB, + glas med kardanupphängning
366 3024 Betraktelseapparat + bilder
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3237 Bilratt Rolls Royce/Bentley 1949 + chaufförsmössa
366 3005 Bläckställ WMF, Jugend
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3126 Blandteknik 2 st, Ole Fredrik Olsen, Kompositioner, 75 x 54
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3510 Blandteknik 4 st Hans Arnold, 18x11
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3034 Blandteknik Bla Edw Johansson, Kvinna, 1927, 38 x 25
366 3161 Blandteknik Flora, 47 x 39
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2015 Blandteknik Franco Toti, träd, 50x69
366 3250 Blandteknik Philip Collage, 1967, 48x68
366 3248 Blandteknik T Holuj 40x36
366 3251 Blandteknik T Holuj, 50x60
366 3070 Blandteknik Waldemar Sjölander, 35x32
366 3305 Blombord glas/rotting
366 3299 Blomstertavlor 3 st
366 3167 Böcker 4 st. Ny illustrerad tidning,+ konstbok, inbundna årgångar
366 2033 Bojan Kina, 1800-tal, (saknar lock), H.22
366 3336 Bokhylla Skulpterad, L.147 D.30 H.71
366 3036 Bonader M.ä
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3119 Bonbonjär Wedgwood, H10
366 3138 Bord med hylla
366 3213 Bord med hyllplan, böjträ, björk
366 3337 Bordpendyl Frankrike, 1800-tal, H.59
366 3345 Bordslampa
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3171 Bordslampa glasfot med etsad dekor, H30
366 3224 Bordslampa keramik, Frankrike
366 2024 Bordslampa Luxus, Vittsjö, 60-tal
366 3522 Bordslampa Nysilver K Anderson
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3184 Bordslampa Orrefors
366 3523 Bordslampa Strindberg koppar
366 3524 Bordslampa tenn
366 3357 Bordslampfot empire-stil,h.37
366 3039 Bordsramar 3 st, 1800-tal, mässing
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3077 Bordstelefon B&O Bang & Olufsen, Beocam
366 3475 Bordsur nygotisk, trä, H38
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3204 Bordsur rokokostil, H.39
366 3061 Bordsur sekelskifte, Jansen, H.32
366 2445 Brandspruta Mässing
366 2443 Brandsprutor 2 st, Mässing/koppar
366 2109 Bricka ns, C G Hallberg, L.80
366 3373 Byrå 1800-tal, L.87 D.45 H.86
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3477 Byrå Haupt-stil, 111x49 H82
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3478 Byrå Haupt-stil, 96x50 H82
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 8683 Byrå Louis XVI-stil, 90x45 H85
366 3270 Byrå rokokostil, L.105 D.51 H.86
366 2329 Byrå Rokokostil, stenskiva, 107x45 H87
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3152 Byrå Sent 1800-tal, Ådringsmålad, L.87 D.50 H.116
366 3406 Byst Gips, H.36 (sk.)
366 3041 Chiffonjé Karl Johan, Intarsia, övre låda med vinklad skrivklaff, L.85 H.45 H.140
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3489 Chiffonjé valnöt, 104x52 H144
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3370 Clown blåser upp ballong som saknas, elektrifierad, H.113
366 3178 Coasters 1 par, NS
366 3004 Cobratelefon
366 3003 Cobratelefon
366 3528 Collier vitguld med briljanter 1,42ct
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3031 Dockhus med tillbehör
366 3383 Dörröverstycke med oljemålning och spegel. omkr. 1800 Tot 170x83
S�ldes inte (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3020 Dosor 3 st
366 3460 Dragspel i väska, Italien
366 2398 Elbas Yamaha Motion, MBII i fodral (22240)
366 3500 Elscooter
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3246 Etsning G Brunius, 213/310, 26x21
366 3114 Etsningar 5 st. Stochholmsmotiv
366 2150 Fällbord 1800-tal, Dia.70
366 2149 Fällbord Dia.82
366 3245 Fällstolar Bambu/läder, 8 st
366 3104 Färglitografi 2 st. Göran Hahne, 84/360, 34x49
366 3540 Färglitografi Acke Oldenburg, 1991, 27/350, 47x60
366 3081 Färglitografi Ardy Strüver, 76 x 56, 96/100, New York
366 3542 Färglitografi B Wennström, 198/310, 27x32
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3227 Färglitografi Carin Adler, Skärgårdsvår, 89/190, 45 x 54
366 3235 Färglitografi Elis Ryberg, "Utsikt mot fåfängan, Provtryck, 60x70
366 3234 Färglitografi Elis Ryberg, Stortorget, H C, 63x70
366 3252 Färglitografi Eva Bergenwall, 228/250, 61x46
366 2388 Färglitografi Eva Zettervall, 52 x 39, Figurer, 201/350 822793)
366 3132 Färglitografi Harald Wiberg, 236/360, Vinterhare, 34x41
366 3124 Färglitografi Igge Karlsson, 62/70, -84, Hästar, 55 x 74
366 3319 Färglitografi Lars Hansson, "Hej Stockholm" 215/250
366 3331 Färglitografi Lars norrman, Fiskehamn, 111/310, 35 x 65
366 3541 Färglitografi M Pyk, "Slussen", 200/300, 35x28
366 3470 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige, 8/460, "Slussen"
366 3330 Färglitografi Paul René Gauguin, 70 x 50, Tupp, -56
366 2407 Färglitografi Peter Dahl, 12/40, Spårvagnen, 37 x 52 (oramad),(17751)
366 2409 Färglitografi Peter Dahl, i soffan, Pt, 42 x 60, (oramad), (17815)
366 3106 Färglitografi Polly Chase, New York-motiv, 184/300, 51x60
366 3056 Färglitografi Reinhold Ljunggren, 2/310, Vintermotiv, 23 x 33
366 3315 Färglitografi Reutersvärd 76/150
366 2296 Färglitografi Tom Krestesen, 1964, 70/260, 55x63
366 2234 Färglitografi Ulf Greder, Nizza, 187/360, 78 x 60
366 3125 Färglitografier 2 st, André Lanskoy, Komposition i Rött & blått, 61/175 & Ea, 55 x 40
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3162 Färglitografier 2 st, Lars Norrmanm Fiskelägen, ca 32 x 55
366 3164 Färglitografier 3 st, Lars Norrman, segelbåtar & kustmotiv
366 3032 Färglitografier 4 st, Kronstrand, med dedikationer, H.13
366 2405 Färglitografier 4 st, Peter dahl, Farmors Hus, 282/375, 43 x 29 (1951114)
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3404 Färgtv med inbyggd video+fjärr, philips
366 3169 Fat + ljusstakar, 3 del. Lindshammar, glas
366 3447 Fåtölj Carl malmsten, "Solo", (sk)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3219 Fåtölj Carl Malmsten, Hemmakväll, med Bakertyg
366 3220 Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten, Hemmakväll, med Bakertyg
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3301 Fickur 2 st, bla. Omega
366 3298 Fickur Levrette, 14k
366 3341 Figurin Fågel, Keramik, H.40
366 2098 Figurin Royal Dux, H.20
366 2128 Fiol (sk)
366 3354 Fiol + stråkar i väska, (2 stråkar)
366 3022 Formar 2 st, Pyro, Gustavsberg
366 3387 Fotogenlampor 1 par, majolika, 1800-talets slut
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3043 Fruktservis 14 del, Rörstrand, 50 -tal
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3200 Garderobsskåp Vitmålat, L.60 D.51 H.174
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3434 Gardintyg 'Stensöta' Svenskt Tenn, Baker
366 3429 Gjutjärnsfat 2st
366 3247 Glasmålning E Heinertz, 28x73
366 3532 Glasservis ca 80 del, "Ulriksdal" rökfärgade Kosta
366 2355 Glasskål Orrefors, H.14, (22013)
366 3428 Glasskålar 3st
366 3217 Glasskulptur med belysning
366 3484 Golvlampa
366 3261 Golvlampa Svenskt Tenn (trasig skärm)
366 3402 Golvlampa Uplight
366 3232 Golvlampbord Funkis-stil
366 3438 Golvur 1800-tal, H.204
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3380 Golvvas H.57 (mynningsspricka)
366 3353 Golvvas japan, h.61
366 3304 Golvvas Söholm, H.41
366 3188 Gouache Verner Molin, 61x48
366 3175 Gräddkanna + sockerskål på bricka, NS, 2 uppsättningar
366 3426 Gravyr "Morning with Rubens" 54x65
366 3300 Gravyrer 2 st
366 3012 Gravyrer 2 st
366 3432 Gravyrer 2st
366 3418 Gryta malm
366 3340 Hallampa
366 3155 Herrbetjänt
366 3525 Herrur Omega Constellation Automatic, 18 K
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3386 Hjälm metall, Spanien
366 2345 Hörnskåp bemålat, H.170
366 2252 Hörnstol sekelskifte
366 3334 Hörnvitrinskåp Louis XV-stil, H.140
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3369 Jordglob M.Ä
366 3411 Kaffegods 6-del, Gustavsberg, 50-tal
366 3451 Kaffeservis 3 del, Silver, Danmark
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3408 Kakelugnsdelar 2st
366 2384 Kamera Vattentät (5m), Canon Ixus X-1
366 3405 Kamin Gjutjärn, no:4
366 3364 Kanapé 1800-tal, Björk
366 3409 Kandelabrar 1-par, metall, H.32
366 3446 Kantiner Mässing
366 3465 Käpp med silverkrycka
366 3414 Karaff +6+7st glas
366 3430 Karaff olivslipad
366 3223 Karmstol Gustaviansk stil
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 1348 Karmstolar 1 par, karl johan-stil
366 3441 Karmstolar 1 par, Louis XV-stil
366 3207 Karmstolar 1-par, England
366 2147 Karmstolar 4 st, Rokokostil
366 3271 Karmstolar Ett par, rokokostil
366 3501 Karmstolar Jugend, 1 par
366 3324 Karotter 5 del, koka, Rörstrand
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3287 Karta Champagne, Frankrike, 42x52
366 3091 Kastlåda
366 3276 Keramik 50-70-tal, div
366 3371 Kista 1800-tal
366 3137 Kista Välvt lock, 1800-tal
366 3143 Klaffbord Bemålat, L.108 H.76
366 3280 Klaffbord Ek, Jugend
366 2127 Klaffbord Mahogny, med lådor & Hjul
366 3427 Klaffbord med låda, H.68
366 3520 Klockställ 3 st
366 3120 Kompass AB Lyth, Stockholm
366 3360 Konsolbord Empire, träskiva, L.87 D.46 H.79
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2438 Konstblad 2 st, Nils Kölare, (22801/2)
366 2422 Konstblad Carl Henning pedersen, 1986, Ea, 80 x 63 (17972)
366 2439 Konstblad Eva Zettervall, Födelsen, Ea, 73 x 54, (22787)
366 2412 Konstblad Kjartan Slettermark, 157/250, 60 x 50, Nixon (19841)
366 2431 Konstblad Lars hillersberg, 3/60, 48 x 63, (18072)
366 2419 Konstblad Reuterswärd, 15/200, 62 x 75 (18069)
366 2426 Konstblad Walasse Ting, 102/200, 55 x 75, papegojor
366 2417 Konstblad Wallace Ting, 167/200, 55 x 75, (18563)
366 2171 Konstböcker 2 st, Carl Larsson, 1902& 1910, Larssons & Åt Solsidan
366 3026 Koppar 5 del
366 3416 Koppar diverse
366 3086 Krabbtallrikar 9 st, Kosta Boda
366 3048 Kräfttallrikar 10 st, Gefle (nagg) + kräftknivar
366 3385 Kuriosa 10-del
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3443 Lampbord Gustaviansk stil, H.78
366 3062 Lampbord Teak, Hvidt/Molgaard Nielsen, France & son, Danmark
366 2280 Lampett med prismor, H.33
366 3295 Lampetter 1 par, H.26
366 3084 Lampetter Ett par, mässing
366 3028 Lampetter Ett par, mässingsplåtar
366 3011 Lampskärm Glas, Röd, H.47
366 3424 Lanterna
366 3419 Linne diverse
366 2339 Litografi G Rudberg, "Curling", 37x45
366 3249 Litografi Peter Dahl, Osign, 24x32
366 1207 Litografi Roland Svensson, 237/250, 22x39
366 3198 Ljuskrona rokokostil, H.60
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3492 Ljusstakar 1 par, mässing, H21
366 3008 Ljusstakar 1 par, Patinerad metall, H.30
366 3420 Ljusstakar 1-par + 3st
366 3110 Ljusstakar 2 par, NS, rokokostil, HH17, H12
366 3356 Ljusstakar Ett par, Ns, H.18
366 3191 Lockurna Kina 1800-tal, H.47 (nagg)
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3058 Lodur Sent 1800-tal
366 3282 Lykta Mässing/glas
366 2184 Månbord 1 par, 1 omålat, 1800-tal
366 3098 Mat/kaffeservis ca 25 del
366 3413 Matbestick N.S
366 3176 Matbestick NS, gammal fransk + spets, m.m
366 3222 Matbord Gustaviansk stil
366 3212 Matbord Valnöt, 2st iläggsskivor+ 4st stolar, Gust.stil
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 2461 Matsalsbord Slagbord, mahogny, 180x100 H74
366 2123 Matsalsgrupp 7 del
366 3388 Matsalsgrupp Mahogny England, 11 del, + 4 ilägg, (sk)
366 3060 Matservis 39 del, Shirnding, Bavaria
366 3150 Matservis Ca 80 del, Guldstierna, Gustavsberg, kåge
366 3182 Matta Bochara, grön, 180 x 130
366 3111 Matta I.Gabbeh, 60x90
366 3168 Matta kina, 140 x 200
366 3493 Matta Kina, 200x130
366 3174 Matta Kina, 220 x 300 (slitage)
366 2458 Matta orientalisk, 137x226
366 1367 Matta orientalisk, 142x66
366 3517 Matta orientalisk, Hamadan, 110x186
366 3496 Matta orientalisk, Kerman, 255x165
366 1363 Matta orientalisk, Kerman, 302x214
366 3495 Matta orientalisk, Kerman, 330x260
366 3313 Matta orientalisk, Kina 90-L, 245x245
366 2347 Matta orientalisk, Meshed, 393x300
366 3391 Matta orientalisk, Meshed, 3x4
366 3294 Matta orientalisk, n.v persisk, antik, 91x287 (slitage)
366 3358 Matta orientalisk, Nain, silkeinslag 6 La, 258x358
366 3001 Matta orientalisk, Old Kerman, 266x364
366 3494 Matta orientalisk, Pakistan, 181x120
366 3262 Matta orientalisk, semi-antik Ersari, 192x232 (slitage)
366 3002 Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, 130x205 (slitage)
366 2174 Matta orientalisk, semiantik Anatol, 142x250
366 1364 Matta orientalisk, Sinkiang, 240x140
366 3293 Matta orientalisk, Soumak, Antik, 236x312 (slitage)
366 3179 Mattor Ett par, Kina, 180 x 95
366 3342 Metall div 6 del, bla. ljusstakar (sk)
366 3543 Modelljärnväg Märklin med tillbehör
366 3400 Mortel med stöt, sten
366 3154 Motinscykel
366 3122 Muggar 12 st, Tenn, Kalmar, Rune Tennsmed, Skeppsmotiv
366 3019 Muggsamling ca 45 st
366 2363 Nysilver 8 del. + 12 teskedar
366 3511 Olj0r 2 st, Jaari Nila
366 3318 Oljemålning + 2st akvareller, David Ceederberg
366 3157 Oljemålning A.Collin, Kvarn vid bäveån, 100 x 80
366 3158 Oljemålning Alex Kirsher, 1928, Marin, 72 x 100
366 2232 Oljemålning Alf Ljungberg, 35 x 80
366 2275 Oljemålning Åsa W-P, -59, 64 x 53, Ungdomar
366 2472 Oljemålning Berend van der Bruggen 50x62
366 3514 Oljemålning björkar, Mats Nörle -73
366 3348 Oljemålning Carin Woltén, Stilleben med liljor, 70x46
366 3421 Oljemålning CJ Granberg, "Marin" 1914, 45x67
366 3456 Oljemålning E Hallgren, 55x45
366 3072 Oljemålning Eyvind Petersen, "Den gamla kvarnen Altea" 38x51
366 2474 Oljemålning Eyvor Clewe Carlman 317x61
366 3264 Oljemålning Fjällmotiv, sign, 45 x 67
366 3515 Oljemålning Folke Karlsson, -67, Skridskobans, 50x65
366 3316 Oljemålning Folke Lind, 37x32
366 3509 Oljemålning Grekland, Bertil Wahlberg, 54x65
366 8633 Oljemålning Hondecoeters art. Höns och tupp. Monogramsign 71x92
366 3190 Oljemålning Inez Leander, Venedig -38
366 3160 Oljemålning J. Ossian, vinter i skärgård, 50x75
366 3328 Oljemålning Jan B Pospisil, Stilleben med rosor, 45 x 37
366 3513 Oljemålning Kaj Mortén, Ballerina,26x34
366 3292 Oljemålning Kvarn, Sign L L, 86x58
366 3018 Oljemålning L.Rosensohn, Sockenbruksgatan, 45 x 54
366 3332 Oljemålning Lars Norrman, Tahiti, 52 x 38
366 3457 Oljemålning M Wallin, 46x33
366 3260 Oljemålning Marin, Granbäck, -39, 30x43
366 3258 Oljemålning Matrin Sign Melker, 53x65
366 3512 Oljemålning Mats Ola Bureman -74 61x47
366 3454 Oljemålning Motiv från Tegelviken S Palm, 34x49
366 3266 Oljemålning Musicerade sällskap, Roy Boz, 90 x 120
366 3374 Oljemålning okänd konstnär sign. Leblanc. 62x91
366 3422 Oljemålning Olle Blomberg, -35, "Vinterbäck" 35x46
366 3015 Oljemålning Porträtt Orientalisk dam, 40x38
366 3189 Oljemålning Rud.Kronberg, 61x74
366 2065 Oljemålning Rune Persson, 16x26
366 3346 Oljemålning Sign J Hardy, "Hundar i stallet", 62x92
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3256 Oljemålning Sign Norselius, 1947, Gatumotiv, 60x50
366 3377 Oljemålning sign. 1800-talets slut 70x55
366 3382 Oljemålning sign. E Dameron 74x102
366 8635 Oljemålning sign. Ulyssé Roy, 51x61
366 3229 Oljemålning signerad, á tergo H.J Meeuwis, 41x51
366 3236 Oljemålning signerad, läsande man, 45x 37
366 3363 Oljemålning Stephan Sedlacek 69x56
366 2295 Oljemålning Stilleben Nipstad, 60x50
366 3476 Oljemålning Sven Linder, Interiör, 64 x 53
366 3156 Oljemålning Törner, ejdrar, 66 x 80, -41
366 3459 Oljemålning Torsten Billman, Tillskriven 1937, 49x44
366 3379 Oljemålning två flickor, 1700-tal. 52x51
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3071 Oljemålning Uno F Svensson Mallorca, 50x64
366 3069 Oljemålning Waldemar Sjölander, Marknadskvinnor Mexico, ej ram 89x70
366 3259 Oljemålningar 2 st, mariner, Sign Melker
366 2011 Oljemålningar 2 st. osign. motiv från Skottland
366 3068 Oljemålningar 3 st Gunnar Jonsson
366 3045 Oljetryck Bernard Buffét, Tower Bridge, 46 x 75
366 3527 Örhängen 1 par med briljanter, 0,42 ct
366 3009 Ornament 2 del, Förgyllda trä
366 3461 Pärlrader Kinesiska Odlade, sötvatten, 12 st, L.38
366 3437 Parti koppar
366 3177 Parti linne
366 3209 Parti n.s
366 3538 Pastell Motiv från Tallin, 90x100, sign F. Jürgensen 1944
366 3389 Pelarbord Ek, + ilägg
366 3208 Pelarbord England, mahogny
366 3146 Pelarbord Sekelskifte, H.73
366 2486 Penselvas Kina, h28
366 3482 Piano alm, Nyström
366 3401 Pianobänk med noter
366 3076 Pianopall Broderad med noter, hH.51
366 3279 Pianopall Sign Thonet
366 3094 Piedestal vitmålad
366 3238 Piedestaler 1 par, trä, H65
366 3149 Pinnsoffa utdragbar, L.200
366 2391 Plafond råglas, Fagerlund, Dia38, (23357)
366 3006 Porslin 3 del
366 3082 Porslin 8 del, Rosenthal
366 3007 Porslin kina, 7 del
366 3412 Porslinsdelar 2-del, "Grismotiv" 1st Rörstrand
366 2059 Rakspegel 1800-tal
366 3100 Ram 58x71
366 3186 Ram skulptrerat trä, H.65
366 2257 Ringar 2 st, 23/18k, 5,8 g
366 3303 Ryamatta Finland, c:a 140x200
366 3302 Salongsbord 1800-tal, mahogny, L.116
366 3372 Salongsbord 1890-tal, (sk), H.77
366 3439 Säng elmanövrerad
366 3047 Sänggavlar 1 par, 1800-tal, Mahogny
366 3504 Såningsmaskin järn
366 3291 Sekretär 30-tal, Björk, L.98 D.42 H.100
366 3440 Sekretär Björk, L.91 D.45 H.103
366 1145 Sekretär Sekelskifte, Bemålad, L.98 D.47 H.125
366 3273 Serveringsvagn Funkis
366 3187 Serveringsvagn Funkis
366 3397 Serveringsvagn Mässing
366 3483 Serveringsvagn mässing
366 3274 Serveringsvagn Yngve Ekström
366 3462 Servisdelar 4st, "Blå eld"
366 3333 Sideboard Ek, L.150 D.50 H.66
366 3210 Sideboard Sengust.stil, mahogny, L.182
366 2470 Sidenbroderi Japan 75x65
366 2469 Sidenmålning Japan 9036
366 3445 Sifon
366 3173 Sifon med 4 st patroner, H36
366 3163 Sigillstampar 2 st. 1800-tal, ben
366 3021 Sillskålar 3 del, (1 sk), Göteborg
366 3325 Silver 3 del
366 3518 Skål Kristall, dia 21
366 3307 Skål Vallien, Boda-Åfors, H.12
366 3170 Skål + karaff Orrefors, kristall
366 2333 Skålar 1 par, Versailles, dia 26
366 3079 Skålar 2 st, gunnar nylund
366 3233 Skänk 1800-tal, mahogny, L104 D47 H116
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 1539 Skänk Barockstil, L.114 D.45 H.101
366 3202 Skänk Vitmålad, L.76 D.45 H.118
366 3335 Skåp Skulpterat, L.123 D.50 H.136
366 3488 Skåp vitmålat, 61x35 H158
366 3503 Skåpöverdel ek
366 2357 Skeppsklocka/ barometer, Pilot marin, (23355)
366 3109 Skrin makogny
366 3118 Skrin rot, beninläggning, (sk)
366 1099 Skrivbord Empirstil,mahogny, intarsia, L155 D85 H75
366 3206 Skrivbord England, L.137 D.57 H.74
366 3195 Skrivbord Rustikt, L.127 D.66 H.79
366 3148 Skrivbordsstol Skinn
366 3435 Skrivbyrå England, L.64 D.38 H.78
366 3066 Skrivschatull 1800-tal med kalender, lösa delar, totall 81
366 3027 Skrivset i träetui
366 8637 Skulptur glas, elefant, Venedig H. 32
366 3087 Skulptur Terrakotta, huvud, H.35
366 3172 Skulpturer 2 st, Afrikana, ebenholtz, H33, H27
366 3038 Skulpturer 2 st, Asien, ca H.48
366 2108 Slagbord 1800-tal
366 3521 Slagbord mahogny. L utfällt 182. ihopfällbart 62 b. 79 (små märken på skivan)
366 3080 Smörask + cigaretthållare, Bla Amaryllis Rörstrand
366 3216 Sockerlådor 2st
366 3533 Soffa Gustaviansk stil, Sekelskifte
366 3218 Soffa Hemmakväll, 3-sits, Carl Malmsten
366 3393 Soffa K-J stil, björk
366 2311 Soffa Karl Johan, intarsia
366 3288 Soffa Karl Johan-stil, björk
366 3269 Soffa nutida
366 3151 Soffa rokokostil
366 3228 Soffbord Carl Malmsten, Dia100 H.60
366 3064 Soffbord Chippendalestil, björk, Dia81 H.68
366 3508 Soffbord Funkis, H52
366 2326 Soffbord Gustaviansk stil 2 lådor,121x60 H63
366 2097 Soffbord Louis XVI-stil
366 2480 Soffbord mahogny, H55, L80, kan vikas ut till 160 cm:s längd
366 3485 Spegel
366 3016 Spegel 1800-tal, barockstil, H.155, (sk)
366 3506 Spegel H70
366 3417 Spegel Nyrokoko, H.270
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3215 Spegel oval, nutida
366 6594 Spegellampetter Ett par, Barock, (kompletterade) H.57
366 1167 Spelbord 1800-tal, H.78
366 3144 Spelbord Björk, L.90 H.75
366 3093 Stol prototyp, Finland
366 3205 Stol Solfjädern, Sanna Rosén, vitmålad
366 3243 Stol trappstege
366 3486 Stolar 3 st, Jugend, målade
366 3221 Stolar 4 st, "Monet", gula
366 1288 Stolar 4 ST, Design G Belotti, 'Spaghetti'
366 2096 Stolar 4 st, Louis XVI-stil
366 3183 Stolar 4st, stapelbara
366 3502 Stolar 5 st, barockstil
366 2454 Stolar 6 st
366 3067 Stolar Gustavianska, 3+1
366 3384 Stop 1886 Frans Santesson+ kåsa, Tenn
366 3415 Stop 6st
366 3272 Stringhylla med plexiglassidor
366 3490 Stringhylla med sekretärdel
366 3367 Stringhyllor 2 st
366 3320 Svanstolar Ett par, 1800-tal, mahogny (sk)
366 2075 Sybord Mahogny, 1800-tal, H.80
366 3055 Syltkrukor 2 st, Rörstrand
366 3323 Syltkrukor + kanna, 3 del, Gustafsberg
366 3145 Taburett Karl Johan-stil, mahogny
366 3390 Takarmatur 1920-tal
366 3534 Takarmatur 1920-tal,dia 65
366 3142 Takarmatur Alabaster
366 3327 Takarmatur Art Deco
366 3474 Takarmatur Blyinfattad, dia 42
366 3059 Takarmatur Funkis
366 3057 Takarmatur H.67, Med prismor
366 4001 Takarmatur H66
366 3044 Takarmatur med prismor
366 3283 Takarmatur Prismor
366 3297 Takarmatur rokokostil
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3128 Takarmatur Tiffanystil, Dia50
366 3399 Takfotogenlampa Jugend, el
366 3296 Tallrikar 12 + 12 st Haviland Frankrike
366 2062 Tallrikar 3 st, Kunglig dansk+salt/pepparströare, Bing & Grøndahl
366 3285 Tallrikar 5 del, Kunglig Dansk, 1 med nagg
366 3051 Tallrikar 8 + 9 st, Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter
366 3165 Tändsticksfodral Ryssland, emalj/silver, 84-stämplat, 4,5x3
366 3102 Tavla Degas tryck, 57x42
366 3030 Tavla Hårarbete, 1899, 33 x 24
366 2467 Tavla TRYCK 42x80
366 3103 Tavla tryck, 51x36
366 3277 Tavlor 2 st, efter Olof Rubeck, Fåglar, 27 x 43
366 3029 Teaterkikare pärlemor
366 3010 Tekök Ns England+ skål A G Dufva
366 3410 Terrin "Blå eld"
366 3096 Teservis 3 del, NS
366 1392 Toalettebord spegel, 91x48 H148
366 1390 Toalettebord stenskiva, England, 92x45 H121
366 3481 Trädgårdsmöbel 6 del, sk glas
366 1680 Trädgårdsskulpturer 2 st. gjutjärn h. 60
366 3498 Trädgårdssoffa
366 3166 Träsnitt Maja Fjästad, blomster, 15x8
366 3225 Tryck Hilding Linnqvist, Signerat & Numrerat, 183/200, 68 x 49, vårkasar
366 2085 Tuschteckning Acke Åslund, 12x16, 'två pojkar'
366 2361 Väckarklocka Cyma, (2806)
366 3046 Vägglampa Plåtskärm
366 3450 Vägglampetter Ett par, H.45
366 3467 Vägglystrar 1-par, Gust.stil
366 3499 Väggpendyl Jugend,H90
366 3519 Väggur Ek, H.117
366 2317 Vagnslyktor Ett par
366 3141 Värja 1800-tal
366 2087 Vas Kosta Vicke Lindstrand, H.24
366 1351 Vas Kosta, H.24
366 3349 Vas Kunglig Dansk, sign H.23
366 2359 Vas Orreford, Sven Palmqvist, H.15, (22250)
366 2358 Vas Orrefors, Sven Palmqvist, H.29, (22245)
366 3491 Vas Ståhlhane, Rörstrand, H33
366 2393 Vas Stålhane, Rörstrand, Atelje, H.9 (22483)
366 3194 Vitrinskåp lous XV-stil, L.215 D.65 H.250
366 3381 Vitrinskåp mahogny, L.120 D.37 H.163
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)
366 3275 Ytterfoder 3 del, Gunnar Nylund+ 1st Gunnar NylundChamotte