Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 juni 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

366 3308  Äggskål Bofajans

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2435  Akvarell Gummesson, Åsa-Nisse, Julalbum 1980, 39 x 29, (16632)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3516  Akvarell Ingegerd Beskow, 37x52

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3117  Akvarell Sign E Earp, Fjordlandskap, 1800-tal, oval, H.58

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3431  Akvarell signerad. "Marin" 21x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 4002  Ampel H56

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3436  Ampel med prismor, Dia36

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2324  Ampel prismor, H30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3453  Armband 18K, ca 54 gr

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3529  Armband vitguld briljanter 0,58ct

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2482  Atenienn mahogny 1800-tal, H145, lagn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3312  Bäddsoffa tidigt 1900-tal, ek, L.176

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3129  Bägare 7 st, Silver

366 3472  Barometer För fartyg, mässing, L100

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3121  Bestick + glas Bla 24 del, SAAB, + glas med kardanupphängning

366 3024  Betraktelseapparat + bilder

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3237  Bilratt Rolls Royce/Bentley 1949 + chaufförsmössa

366 3005  Bläckställ WMF, Jugend

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3126  Blandteknik 2 st, Ole Fredrik Olsen, Kompositioner, 75 x 54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3510  Blandteknik 4 st Hans Arnold, 18x11

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3034  Blandteknik Bla Edw Johansson, Kvinna, 1927, 38 x 25

366 3161  Blandteknik Flora, 47 x 39

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2015  Blandteknik Franco Toti, träd, 50x69

366 3250  Blandteknik Philip Collage, 1967, 48x68

366 3248  Blandteknik T Holuj 40x36

366 3251  Blandteknik T Holuj, 50x60

366 3070  Blandteknik Waldemar Sjölander, 35x32

366 3305  Blombord glas/rotting

366 3299  Blomstertavlor 3 st

366 3167  Böcker 4 st. Ny illustrerad tidning,+ konstbok, inbundna årgångar

366 2033  Bojan Kina, 1800-tal, (saknar lock), H.22

366 3336  Bokhylla Skulpterad, L.147 D.30 H.71

366 3036  Bonader M.ä

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3119  Bonbonjär Wedgwood, H10

366 3138  Bord med hylla

366 3213  Bord med hyllplan, böjträ, björk

366 3337  Bordpendyl Frankrike, 1800-tal, H.59

366 3345  Bordslampa

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3171  Bordslampa glasfot med etsad dekor, H30

366 3224  Bordslampa keramik, Frankrike

366 2024  Bordslampa Luxus, Vittsjö, 60-tal

366 3522  Bordslampa Nysilver K Anderson

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3184  Bordslampa Orrefors

366 3523  Bordslampa Strindberg koppar

366 3524  Bordslampa tenn

366 3357  Bordslampfot empire-stil,h.37

366 3039  Bordsramar 3 st, 1800-tal, mässing

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3077  Bordstelefon B&O Bang & Olufsen, Beocam

366 3475  Bordsur nygotisk, trä, H38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3204  Bordsur rokokostil, H.39

366 3061  Bordsur sekelskifte, Jansen, H.32

366 2445  Brandspruta Mässing

366 2443  Brandsprutor 2 st, Mässing/koppar

366 2109  Bricka ns, C G Hallberg, L.80

366 3373  Byrå 1800-tal, L.87 D.45 H.86

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3477  Byrå Haupt-stil, 111x49 H82

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3478  Byrå Haupt-stil, 96x50 H82

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 8683  Byrå Louis XVI-stil, 90x45 H85

366 3270  Byrå rokokostil, L.105 D.51 H.86

366 2329  Byrå Rokokostil, stenskiva, 107x45 H87

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3152  Byrå Sent 1800-tal, Ådringsmålad, L.87 D.50 H.116

366 3406  Byst Gips, H.36 (sk.)

366 3041  Chiffonjé Karl Johan, Intarsia, övre låda med vinklad skrivklaff, L.85 H.45 H.140

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3489  Chiffonjé valnöt, 104x52 H144

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3370  Clown blåser upp ballong som saknas, elektrifierad, H.113

366 3178  Coasters 1 par, NS

366 3004  Cobratelefon

366 3003  Cobratelefon

366 3528  Collier vitguld med briljanter 1,42ct

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3031  Dockhus med tillbehör

366 3383  Dörröverstycke med oljemålning och spegel. omkr. 1800 Tot 170x83

S�ldes inte (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3020  Dosor 3 st

366 3460  Dragspel i väska, Italien

366 2398  Elbas Yamaha Motion, MBII i fodral (22240)

366 3500  Elscooter

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3246  Etsning G Brunius, 213/310, 26x21

366 3114  Etsningar 5 st. Stochholmsmotiv

366 2150  Fällbord 1800-tal, Dia.70

366 2149  Fällbord Dia.82

366 3245  Fällstolar Bambu/läder, 8 st

366 3104  Färglitografi  2 st. Göran Hahne, 84/360, 34x49

366 3540  Färglitografi Acke Oldenburg, 1991, 27/350, 47x60

366 3081  Färglitografi  Ardy Strüver, 76 x 56, 96/100, New York

366 3542  Färglitografi B Wennström, 198/310, 27x32

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3227  Färglitografi  Carin Adler, Skärgårdsvår, 89/190, 45 x 54

366 3235  Färglitografi  Elis Ryberg, "Utsikt mot fåfängan, Provtryck, 60x70

366 3234  Färglitografi  Elis Ryberg, Stortorget, H C, 63x70

366 3252  Färglitografi Eva Bergenwall, 228/250, 61x46

366 2388  Färglitografi  Eva Zettervall, 52 x 39, Figurer, 201/350 822793)

366 3132  Färglitografi  Harald Wiberg, 236/360, Vinterhare, 34x41

366 3124  Färglitografi  Igge Karlsson, 62/70, -84, Hästar, 55 x 74

366 3319  Färglitografi  Lars Hansson, "Hej Stockholm" 215/250

366 3331  Färglitografi  Lars norrman, Fiskehamn, 111/310, 35 x 65

366 3541  Färglitografi  M Pyk, "Slussen", 200/300, 35x28

366 3470  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige, 8/460, "Slussen"

366 3330  Färglitografi  Paul René Gauguin, 70 x 50, Tupp, -56

366 2407  Färglitografi  Peter Dahl, 12/40, Spårvagnen, 37 x 52 (oramad),(17751)

366 2409  Färglitografi  Peter Dahl, i soffan, Pt, 42 x 60, (oramad), (17815)

366 3106  Färglitografi  Polly Chase, New York-motiv, 184/300, 51x60

366 3056  Färglitografi  Reinhold Ljunggren, 2/310, Vintermotiv, 23 x 33

366 3315  Färglitografi  Reutersvärd 76/150

366 2296  Färglitografi  Tom Krestesen, 1964, 70/260, 55x63

366 2234  Färglitografi  Ulf Greder, Nizza, 187/360, 78 x 60

366 3125  Färglitografier  2 st, André Lanskoy, Komposition i Rött & blått, 61/175 & Ea, 55 x 40

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3162  Färglitografier  2 st, Lars Norrmanm Fiskelägen, ca 32 x 55

366 3164  Färglitografier  3 st, Lars Norrman, segelbåtar & kustmotiv

366 3032  Färglitografier  4 st, Kronstrand, med dedikationer, H.13

366 2405  Färglitografier  4 st, Peter dahl, Farmors Hus, 282/375, 43 x 29 (1951114)

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3404  Färgtv med inbyggd video+fjärr, philips

366 3169  Fat + ljusstakar, 3 del. Lindshammar, glas

366 3447  Fåtölj Carl malmsten, "Solo", (sk)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3219  Fåtölj Carl Malmsten, Hemmakväll, med Bakertyg

366 3220  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten, Hemmakväll, med Bakertyg

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3301  Fickur 2 st, bla. Omega

366 3298  Fickur Levrette, 14k

366 3341  Figurin Fågel, Keramik, H.40

366 2098  Figurin Royal Dux, H.20

366 2128  Fiol (sk)

366 3354  Fiol + stråkar i väska, (2 stråkar)

366 3022  Formar 2 st, Pyro, Gustavsberg

366 3387  Fotogenlampor 1 par, majolika, 1800-talets slut

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3043  Fruktservis 14 del, Rörstrand, 50 -tal

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3200  Garderobsskåp Vitmålat, L.60 D.51 H.174

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3434  Gardintyg 'Stensöta' Svenskt Tenn, Baker

366 3429  Gjutjärnsfat 2st

366 3247  Glasmålning E Heinertz, 28x73

366 3532  Glasservis ca 80 del, "Ulriksdal" rökfärgade Kosta

366 2355  Glasskål Orrefors, H.14, (22013)

366 3428  Glasskålar 3st

366 3217  Glasskulptur med belysning

366 3484  Golvlampa

366 3261  Golvlampa Svenskt Tenn (trasig skärm)

366 3402  Golvlampa Uplight

366 3232  Golvlampbord Funkis-stil

366 3438  Golvur 1800-tal, H.204

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3380  Golvvas H.57 (mynningsspricka)

366 3353  Golvvas japan, h.61

366 3304  Golvvas Söholm, H.41

366 3188  Gouache  Verner Molin, 61x48

366 3175  Gräddkanna + sockerskål på bricka, NS, 2 uppsättningar

366 3426  Gravyr "Morning with Rubens" 54x65

366 3300  Gravyrer 2 st

366 3012  Gravyrer 2 st

366 3432  Gravyrer 2st

366 3418  Gryta malm

366 3340  Hallampa

366 3155  Herrbetjänt

366 3525  Herrur Omega Constellation Automatic, 18 K

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3386  Hjälm metall, Spanien

366 2345  Hörnskåp bemålat, H.170

366 2252  Hörnstol sekelskifte

366 3334  Hörnvitrinskåp Louis XV-stil, H.140

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3369  Jordglob M.Ä

366 3411  Kaffegods 6-del, Gustavsberg, 50-tal

366 3451  Kaffeservis 3 del, Silver, Danmark

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3408  Kakelugnsdelar 2st

366 2384  Kamera Vattentät (5m), Canon Ixus X-1

366 3405  Kamin Gjutjärn, no:4

366 3364  Kanapé 1800-tal, Björk

366 3409  Kandelabrar 1-par, metall, H.32

366 3446  Kantiner Mässing

366 3465  Käpp med silverkrycka

366 3414  Karaff +6+7st glas

366 3430  Karaff olivslipad

366 3223  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 1348  Karmstolar 1 par, karl johan-stil

366 3441  Karmstolar 1 par, Louis XV-stil

366 3207  Karmstolar 1-par, England

366 2147  Karmstolar 4 st, Rokokostil

366 3271  Karmstolar Ett par, rokokostil

366 3501  Karmstolar Jugend, 1 par

366 3324  Karotter 5 del, koka, Rörstrand

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3287  Karta Champagne, Frankrike, 42x52

366 3091  Kastlåda

366 3276  Keramik 50-70-tal, div

366 3371  Kista 1800-tal

366 3137  Kista Välvt lock, 1800-tal

366 3143  Klaffbord Bemålat, L.108 H.76

366 3280  Klaffbord Ek, Jugend

366 2127  Klaffbord Mahogny, med lådor & Hjul

366 3427  Klaffbord med låda, H.68

366 3520  Klockställ 3 st

366 3120  Kompass AB Lyth, Stockholm

366 3360  Konsolbord Empire, träskiva, L.87 D.46 H.79

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2438  Konstblad 2 st, Nils Kölare, (22801/2)

366 2422  Konstblad Carl Henning pedersen, 1986, Ea, 80 x 63 (17972)

366 2439  Konstblad Eva Zettervall, Födelsen, Ea, 73 x 54, (22787)

366 2412  Konstblad Kjartan Slettermark, 157/250, 60 x 50, Nixon (19841)

366 2431  Konstblad Lars hillersberg, 3/60, 48 x 63, (18072)

366 2419  Konstblad Reuterswärd, 15/200, 62 x 75 (18069)

366 2426  Konstblad Walasse Ting, 102/200, 55 x 75, papegojor

366 2417  Konstblad Wallace Ting, 167/200, 55 x 75, (18563)

366 2171  Konstböcker 2 st, Carl Larsson, 1902& 1910, Larssons & Åt Solsidan

366 3026  Koppar 5 del

366 3416  Koppar diverse

366 3086  Krabbtallrikar 9 st, Kosta Boda

366 3048  Kräfttallrikar 10 st, Gefle (nagg) + kräftknivar

366 3385  Kuriosa 10-del

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3443  Lampbord Gustaviansk stil, H.78

366 3062  Lampbord Teak, Hvidt/Molgaard Nielsen, France & son, Danmark

366 2280  Lampett med prismor, H.33

366 3295  Lampetter 1 par, H.26

366 3084  Lampetter Ett par, mässing

366 3028  Lampetter Ett par, mässingsplåtar

366 3011  Lampskärm Glas, Röd, H.47

366 3424  Lanterna

366 3419  Linne diverse

366 2339  Litografi G Rudberg, "Curling", 37x45

366 3249  Litografi Peter Dahl, Osign, 24x32

366 1207  Litografi Roland Svensson, 237/250, 22x39

366 3198  Ljuskrona rokokostil, H.60

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3492  Ljusstakar 1 par, mässing, H21

366 3008  Ljusstakar 1 par, Patinerad metall, H.30

366 3420  Ljusstakar 1-par + 3st

366 3110  Ljusstakar 2 par, NS, rokokostil, HH17, H12

366 3356  Ljusstakar Ett par, Ns, H.18

366 3191  Lockurna Kina 1800-tal, H.47 (nagg)

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3058  Lodur Sent 1800-tal

366 3282  Lykta Mässing/glas

366 2184  Månbord 1 par, 1 omålat, 1800-tal

366 3098  Mat/kaffeservis ca 25 del

366 3413  Matbestick N.S

366 3176  Matbestick NS, gammal fransk + spets, m.m

366 3222  Matbord Gustaviansk stil

366 3212  Matbord Valnöt, 2st iläggsskivor+ 4st stolar, Gust.stil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 2461  Matsalsbord Slagbord, mahogny, 180x100 H74

366 2123  Matsalsgrupp 7 del

366 3388  Matsalsgrupp Mahogny England, 11 del, + 4 ilägg, (sk)

366 3060  Matservis 39 del, Shirnding, Bavaria

366 3150  Matservis Ca 80 del, Guldstierna, Gustavsberg, kåge

366 3182  Matta Bochara, grön, 180 x 130

366 3111  Matta I.Gabbeh, 60x90

366 3168  Matta kina, 140 x 200

366 3493  Matta Kina, 200x130

366 3174  Matta Kina, 220 x 300 (slitage)

366 2458  Matta orientalisk, 137x226

366 1367  Matta orientalisk, 142x66

366 3517  Matta orientalisk, Hamadan, 110x186

366 3496  Matta orientalisk, Kerman, 255x165

366 1363  Matta orientalisk, Kerman, 302x214

366 3495  Matta orientalisk, Kerman, 330x260

366 3313  Matta orientalisk, Kina 90-L, 245x245

366 2347  Matta orientalisk, Meshed, 393x300

366 3391  Matta orientalisk, Meshed, 3x4

366 3294  Matta orientalisk, n.v persisk, antik, 91x287 (slitage)

366 3358  Matta orientalisk, Nain, silkeinslag 6 La, 258x358

366 3001  Matta orientalisk, Old Kerman, 266x364

366 3494  Matta orientalisk, Pakistan, 181x120

366 3262  Matta orientalisk, semi-antik Ersari, 192x232 (slitage)

366 3002  Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, 130x205 (slitage)

366 2174  Matta orientalisk, semiantik Anatol, 142x250

366 1364  Matta orientalisk, Sinkiang, 240x140

366 3293  Matta orientalisk, Soumak, Antik, 236x312 (slitage)

366 3179  Mattor Ett par, Kina, 180 x 95

366 3342  Metall div 6 del, bla. ljusstakar (sk)

366 3543  Modelljärnväg Märklin med tillbehör

366 3400  Mortel med stöt, sten

366 3154  Motinscykel

366 3122  Muggar 12 st, Tenn, Kalmar, Rune Tennsmed, Skeppsmotiv

366 3019  Muggsamling ca 45 st

366 2363  Nysilver 8 del. + 12 teskedar

366 3511  Olj0r 2 st, Jaari Nila

366 3318  Oljemålning  + 2st akvareller, David Ceederberg

366 3157  Oljemålning  A.Collin, Kvarn vid bäveån, 100 x 80

366 3158  Oljemålning  Alex Kirsher, 1928, Marin, 72 x 100

366 2232  Oljemålning  Alf Ljungberg, 35 x 80

366 2275  Oljemålning  Åsa W-P, -59, 64 x 53, Ungdomar

366 2472  Oljemålning  Berend van der Bruggen 50x62

366 3514  Oljemålning björkar, Mats Nörle -73

366 3348  Oljemålning Carin Woltén, Stilleben med liljor, 70x46

366 3421  Oljemålning CJ Granberg, "Marin" 1914, 45x67

366 3456  Oljemålning E Hallgren, 55x45

366 3072  Oljemålning Eyvind Petersen, "Den gamla kvarnen Altea" 38x51

366 2474  Oljemålning  Eyvor Clewe Carlman 317x61

366 3264  Oljemålning Fjällmotiv, sign, 45 x 67

366 3515  Oljemålning  Folke Karlsson, -67, Skridskobans, 50x65

366 3316  Oljemålning  Folke Lind, 37x32

366 3509  Oljemålning Grekland, Bertil Wahlberg, 54x65

366 8633  Oljemålning Hondecoeters art. Höns och tupp. Monogramsign 71x92

366 3190  Oljemålning  Inez Leander, Venedig -38

366 3160  Oljemålning  J. Ossian, vinter i skärgård, 50x75

366 3328  Oljemålning  Jan B Pospisil, Stilleben med rosor, 45 x 37

366 3513  Oljemålning Kaj Mortén, Ballerina,26x34

366 3292  Oljemålning Kvarn, Sign L L, 86x58

366 3018  Oljemålning  L.Rosensohn, Sockenbruksgatan, 45 x 54

366 3332  Oljemålning  Lars Norrman, Tahiti, 52 x 38

366 3457  Oljemålning M Wallin, 46x33

366 3260  Oljemålning Marin, Granbäck, -39, 30x43

366 3258  Oljemålning Matrin Sign Melker, 53x65

366 3512  Oljemålning Mats Ola Bureman -74 61x47

366 3454  Oljemålning Motiv från Tegelviken S Palm, 34x49

366 3266  Oljemålning Musicerade sällskap, Roy Boz, 90 x 120

366 3374  Oljemålning okänd konstnär sign. Leblanc. 62x91

366 3422  Oljemålning Olle Blomberg, -35, "Vinterbäck" 35x46

366 3015  Oljemålning Porträtt Orientalisk dam, 40x38

366 3189  Oljemålning  Rud.Kronberg, 61x74

366 2065  Oljemålning Rune Persson, 16x26

366 3346  Oljemålning Sign J Hardy, "Hundar i stallet", 62x92

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3256  Oljemålning  Sign Norselius, 1947, Gatumotiv, 60x50

366 3377  Oljemålning sign. 1800-talets slut 70x55

366 3382  Oljemålning sign. E Dameron 74x102

366 8635  Oljemålning sign. Ulyssé Roy, 51x61

366 3229  Oljemålning  signerad, á tergo H.J Meeuwis, 41x51

366 3236  Oljemålning signerad, läsande man, 45x 37

366 3363  Oljemålning Stephan Sedlacek 69x56

366 2295  Oljemålning Stilleben Nipstad, 60x50

366 3476  Oljemålning  Sven Linder, Interiör, 64 x 53

366 3156  Oljemålning  Törner, ejdrar, 66 x 80, -41

366 3459  Oljemålning Torsten Billman, Tillskriven 1937, 49x44

366 3379  Oljemålning två flickor, 1700-tal. 52x51

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3071  Oljemålning Uno F Svensson Mallorca, 50x64

366 3069  Oljemålning  Waldemar Sjölander, Marknadskvinnor Mexico, ej ram 89x70

366 3259  Oljemålningar 2 st, mariner, Sign Melker

366 2011  Oljemålningar 2 st. osign. motiv från Skottland

366 3068  Oljemålningar  3 st Gunnar Jonsson

366 3045  Oljetryck Bernard Buffét, Tower Bridge, 46 x 75

366 3527  Örhängen 1 par med briljanter, 0,42 ct

366 3009  Ornament 2 del, Förgyllda trä

366 3461  Pärlrader Kinesiska Odlade, sötvatten, 12 st, L.38

366 3437  Parti koppar

366 3177  Parti linne

366 3209  Parti n.s

366 3538  Pastell Motiv från Tallin, 90x100, sign F. Jürgensen 1944

366 3389  Pelarbord Ek, + ilägg

366 3208  Pelarbord England, mahogny

366 3146  Pelarbord Sekelskifte, H.73

366 2486  Penselvas Kina, h28

366 3482  Piano alm, Nyström

366 3401  Pianobänk med noter

366 3076  Pianopall Broderad med noter, hH.51

366 3279  Pianopall Sign Thonet

366 3094  Piedestal vitmålad

366 3238  Piedestaler 1 par, trä, H65

366 3149  Pinnsoffa utdragbar, L.200

366 2391  Plafond råglas, Fagerlund, Dia38, (23357)

366 3006  Porslin 3 del

366 3082  Porslin 8 del, Rosenthal

366 3007  Porslin kina, 7 del

366 3412  Porslinsdelar 2-del, "Grismotiv" 1st Rörstrand

366 2059  Rakspegel 1800-tal

366 3100  Ram 58x71

366 3186  Ram skulptrerat trä, H.65

366 2257  Ringar 2 st, 23/18k, 5,8 g

366 3303  Ryamatta Finland, c:a 140x200

366 3302  Salongsbord 1800-tal, mahogny, L.116

366 3372  Salongsbord 1890-tal, (sk), H.77

366 3439  Säng elmanövrerad

366 3047  Sänggavlar 1 par, 1800-tal, Mahogny

366 3504  Såningsmaskin järn

366 3291  Sekretär 30-tal, Björk, L.98 D.42 H.100

366 3440  Sekretär Björk, L.91 D.45 H.103

366 1145  Sekretär Sekelskifte, Bemålad, L.98 D.47 H.125

366 3273  Serveringsvagn Funkis

366 3187  Serveringsvagn Funkis

366 3397  Serveringsvagn Mässing

366 3483  Serveringsvagn mässing

366 3274  Serveringsvagn Yngve Ekström

366 3462  Servisdelar 4st, "Blå eld"

366 3333  Sideboard Ek, L.150 D.50 H.66

366 3210  Sideboard Sengust.stil, mahogny, L.182

366 2470  Sidenbroderi Japan 75x65

366 2469  Sidenmålning Japan 9036

366 3445  Sifon

366 3173  Sifon med 4 st patroner, H36

366 3163  Sigillstampar 2 st. 1800-tal, ben

366 3021  Sillskålar 3 del, (1 sk), Göteborg

366 3325  Silver 3 del

366 3518  Skål Kristall, dia 21

366 3307  Skål Vallien, Boda-Åfors, H.12

366 3170  Skål + karaff Orrefors, kristall

366 2333  Skålar 1 par, Versailles, dia 26

366 3079  Skålar 2 st, gunnar nylund

366 3233  Skänk 1800-tal, mahogny, L104 D47 H116

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 1539  Skänk Barockstil, L.114 D.45 H.101

366 3202  Skänk Vitmålad, L.76 D.45 H.118

366 3335  Skåp Skulpterat, L.123 D.50 H.136

366 3488  Skåp vitmålat, 61x35 H158

366 3503  Skåpöverdel ek

366 2357  Skeppsklocka/ barometer, Pilot marin, (23355)

366 3109  Skrin makogny

366 3118  Skrin rot, beninläggning, (sk)

366 1099  Skrivbord Empirstil,mahogny, intarsia, L155 D85 H75

366 3206  Skrivbord England, L.137 D.57 H.74

366 3195  Skrivbord Rustikt, L.127 D.66 H.79

366 3148  Skrivbordsstol Skinn

366 3435  Skrivbyrå England, L.64 D.38 H.78

366 3066  Skrivschatull 1800-tal med kalender, lösa delar, totall 81

366 3027  Skrivset i träetui

366 8637  Skulptur glas, elefant, Venedig H. 32

366 3087  Skulptur Terrakotta, huvud, H.35

366 3172  Skulpturer 2 st, Afrikana, ebenholtz, H33, H27

366 3038  Skulpturer 2 st, Asien, ca H.48

366 2108  Slagbord 1800-tal

366 3521  Slagbord mahogny. L utfällt 182. ihopfällbart 62 b. 79 (små märken på skivan)

366 3080  Smörask + cigaretthållare, Bla Amaryllis Rörstrand

366 3216  Sockerlådor 2st

366 3533  Soffa Gustaviansk stil, Sekelskifte

366 3218  Soffa Hemmakväll, 3-sits, Carl Malmsten

366 3393  Soffa K-J stil, björk

366 2311  Soffa Karl Johan, intarsia

366 3288  Soffa Karl Johan-stil, björk

366 3269  Soffa nutida

366 3151  Soffa rokokostil

366 3228  Soffbord Carl Malmsten, Dia100 H.60

366 3064  Soffbord Chippendalestil, björk, Dia81 H.68

366 3508  Soffbord Funkis, H52

366 2326  Soffbord Gustaviansk stil 2 lådor,121x60 H63

366 2097  Soffbord Louis XVI-stil

366 2480  Soffbord mahogny, H55, L80, kan vikas ut till 160 cm:s längd

366 3485  Spegel

366 3016  Spegel 1800-tal, barockstil, H.155, (sk)

366 3506  Spegel H70

366 3417  Spegel Nyrokoko, H.270

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3215  Spegel oval, nutida

366 6594  Spegellampetter Ett par, Barock, (kompletterade) H.57

366 1167  Spelbord 1800-tal, H.78

366 3144  Spelbord Björk, L.90 H.75

366 3093  Stol prototyp, Finland

366 3205  Stol Solfjädern, Sanna Rosén, vitmålad

366 3243  Stol trappstege

366 3486  Stolar 3 st, Jugend, målade

366 3221  Stolar 4 st, "Monet", gula

366 1288  Stolar 4 ST, Design G Belotti, 'Spaghetti'

366 2096  Stolar 4 st, Louis XVI-stil

366 3183  Stolar 4st, stapelbara

366 3502  Stolar 5 st, barockstil

366 2454  Stolar 6 st

366 3067  Stolar Gustavianska, 3+1

366 3384  Stop 1886 Frans Santesson+ kåsa, Tenn

366 3415  Stop 6st

366 3272  Stringhylla med plexiglassidor

366 3490  Stringhylla med sekretärdel

366 3367  Stringhyllor 2 st

366 3320  Svanstolar Ett par, 1800-tal, mahogny (sk)

366 2075  Sybord Mahogny, 1800-tal, H.80

366 3055  Syltkrukor 2 st, Rörstrand

366 3323  Syltkrukor + kanna, 3 del, Gustafsberg

366 3145  Taburett Karl Johan-stil, mahogny

366 3390  Takarmatur 1920-tal

366 3534  Takarmatur 1920-tal,dia 65

366 3142  Takarmatur Alabaster

366 3327  Takarmatur Art Deco

366 3474  Takarmatur Blyinfattad, dia 42

366 3059  Takarmatur Funkis

366 3057  Takarmatur H.67, Med prismor

366 4001  Takarmatur H66

366 3044  Takarmatur med prismor

366 3283  Takarmatur Prismor

366 3297  Takarmatur rokokostil

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3128  Takarmatur Tiffanystil, Dia50

366 3399  Takfotogenlampa Jugend, el

366 3296  Tallrikar 12 + 12 st Haviland Frankrike

366 2062  Tallrikar 3 st, Kunglig dansk+salt/pepparströare, Bing & Grøndahl

366 3285  Tallrikar 5 del, Kunglig Dansk, 1 med nagg

366 3051  Tallrikar 8 + 9 st, Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

366 3165  Tändsticksfodral Ryssland, emalj/silver, 84-stämplat, 4,5x3

366 3102  Tavla Degas tryck, 57x42

366 3030  Tavla Hårarbete, 1899, 33 x 24

366 2467  Tavla TRYCK 42x80

366 3103  Tavla tryck, 51x36

366 3277  Tavlor 2 st, efter Olof Rubeck, Fåglar, 27 x 43

366 3029  Teaterkikare pärlemor

366 3010  Tekök Ns England+ skål A G Dufva

366 3410  Terrin "Blå eld"

366 3096  Teservis 3 del, NS

366 1392  Toalettebord spegel, 91x48 H148

366 1390  Toalettebord stenskiva, England, 92x45 H121

366 3481  Trädgårdsmöbel 6 del, sk glas

366 1680  Trädgårdsskulpturer 2 st. gjutjärn h. 60

366 3498  Trädgårdssoffa

366 3166  Träsnitt  Maja Fjästad, blomster, 15x8

366 3225  Tryck Hilding Linnqvist, Signerat & Numrerat, 183/200, 68 x 49, vårkasar

366 2085  Tuschteckning Acke Åslund, 12x16, 'två pojkar'

366 2361  Väckarklocka Cyma, (2806)

366 3046  Vägglampa Plåtskärm

366 3450  Vägglampetter Ett par, H.45

366 3467  Vägglystrar 1-par, Gust.stil

366 3499  Väggpendyl Jugend,H90

366 3519  Väggur Ek, H.117

366 2317  Vagnslyktor Ett par

366 3141  Värja 1800-tal

366 2087  Vas Kosta Vicke Lindstrand, H.24

366 1351  Vas Kosta, H.24

366 3349  Vas Kunglig Dansk, sign H.23

366 2359  Vas Orreford, Sven Palmqvist, H.15, (22250)

366 2358  Vas Orrefors, Sven Palmqvist, H.29, (22245)

366 3491  Vas  Ståhlhane, Rörstrand, H33

366 2393  Vas  Stålhane, Rörstrand, Atelje, H.9 (22483)

366 3194  Vitrinskåp lous XV-stil, L.215 D.65 H.250

366 3381  Vitrinskåp mahogny, L.120 D.37 H.163

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2005 16:00)

366 3275  Ytterfoder 3 del, Gunnar Nylund+ 1st Gunnar NylundChamotte