Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 februari 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

943 4128  Carborundumetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), 24/100, bladets mått: 31 x 44, "Viva la Musica"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:49)

943 4103  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), par, 3/5, motivet: 12x16

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:37)

943 4018  Etsning Carl Larsson (1853-1919), ej sign, "Min köksa och min tvätterska" 1901, motivet: 24 x 20

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:58)

943 4050  Etsning David Ahlqvist, Gammal Gotlandsgård, signerad. motivet: 15x24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:43)

943 4124  Etsning efter Carl Larsson, 'Lisbeth', ej signerad, motivet: 12 x 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:27)

943 4068  Etsning Folke Gullby (1912-1982), "Vinterkväll", motivet: 7 x 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:38)

943 4070  Etsning Folke Gullby (1912-1982), 1955, Vinterväg, motivet: 17 x 24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:45)

943 4071  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Hästar i stall, motivet: 15 x 24

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:46)

943 4069  Etsning Folke Gullby (1912-1982), I stallet, motivet: 7 x 8, 5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:40)

943 4072  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Ladugård, motivet: 7 x 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:50)

943 9388  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 1933, 'Prinsessan på Österlånggatan', motivet: 35x16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:07)

943 4135  Etsning Jorgo Krallis (f. 1937), Komposition, 104/325, 1975, bladets mått: 49 x 59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:07)

943 4118  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), "Från haga", 21/100, signerad. 1922, motivet: 18x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:50)

943 4075  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), "Traktor", 2/15, Löst blad, motivet: 13 x 16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:35)

943 4082  Etsning Siri Rathsman (1895-1974), gracer, signerad, 1932, motivet: 31x23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:35)

943 4051  Etsning Stig Borglind (1892-1965), brobygge, signerad, motivet: 26x35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:51)

943 2299  Etsningar 2 st, Axel Tallberg (I860-1928), motivet: 16, 5x12, 5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:10)

943 4091  Färgetsning Louis Bastin (1912-1979), 119/200, motivet: 32x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:49)

943 4035  Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), 9/40, 1962, Komposition, motivet: 49 x 29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:24)

943 4038  Färgetsning Nissan Engel, 90/150, "Printemps", motivet: 47x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:58)

943 5533  Färgetsning Stanly William Hayter, 167/250, signerad. -52, motivet: 44x30

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:44)

943 4132  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), 1984, 21/165, Kvinna, motivet: 33 x 24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:54)

943 4108  Färglitogarfier 2 st, Berndt Wennström (f. 1945), 310-upplaga, motivet: 32x25

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:44)

943 4113  Färglitografi , Charles Sjöholm (f. 1933), par på café, PT, signerad, motivet: 45x55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:59)

943 4004  Färglitografi 2 st, Peter Dahl (f. 1934), Pt, mm 53x57 (lösa blad)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:28)

943 4005  Färglitografi 2 st, Peter Dahl (f. 1934), Pt/31/250, motivet: 55x42 resp 54x36 (lösa blad)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:32)

943 4107  Färglitografi Åke Adamsson, Gustav Vasas inlopp, 173/200, motivet: 47x36

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:48)

943 4045  Färglitografi Arne Andersson, vintermotiv, 139/190, signerad, motivet: 40x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:16)

943 4109  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), 1977, 81/210, motivet: 27x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:44)

943 4136  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Kvinnor, 69/250, motivet: 40 x 58

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:09)

943 4129  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Tupp, 135/150, bladets mått: 45 x 36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:52)

943 4009  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Hamlet, 57/90, signerad, 64x48

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:40)

943 4140  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Stad, 251/260, motivet: 50 x 56

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:14)

943 4047  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplaga (konstnärens exemplar), Gröna Lund, 2000, signerad, 38x46

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:21)

943 4046  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014). Waxholmsbåtar, EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 38x46

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:33)

943 4017  Färglitografi Björn Berg (1923-2008), Kåkstad Rio de Janeiro, 85/300, 30 x 43, -77

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:28)

943 4114  Färglitografi Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), 'Spillkråka', 1982, 206/210, motivet: 65 x 55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:02)

943 4016  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), 20/200, Ylande varg, 36 x 35

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:27)

943 4106  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Af Chapman, 227/250, motivet: 28x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:54)

943 4031  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Stockholmsmotiv, 311/ 360, signerad, motivet: 49x59

943 1163  Färglitografi efter Carl Larsson, Tittut, motivet: 38x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:50)

943 4073  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), "Glassförsäljare i Venedig", 57/250, Löst blad, bladets mått: 55 x 45

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:34)

943 4081  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholmsmotiv, 77/325, motivet: 37x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:31)

943 4054  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), utsikt mot Fåfängan, signerad, motivet: 51x63

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:09)

943 4064  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), HC-upplaga, motivet: 37x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:19)

943 4090  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), 150/330, motivet: 26x32

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:48)

943 4032  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Ansikte, 210/260, motivet: 47x37

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:09)

943 4131  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), 1983, 116/160, kvinna, ramens innermått: 61 x 47

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:51)

943 4013  Färglitografi Fritz Axel From (f. 1925), 1958, Flickor med hopprep, 25/140, motivet: 40 x 53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:17)

943 4139  Färglitografi Georges Laporte, EA-upplaga (konstnärens exemplar), 44 x 60, Bygata

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:14)

943 4141  Färglitografi Gudrun Key-Åberg (f. 1925), 1973, "Jaget", 46/75, motivet: 49 x 65

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:16)

943 9384  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), 280/290, motivet: 40x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:03)

943 5531  Färglitografi Hans Wigert (f. 1932), Fiskare, 181/210, motivet: 54x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:38)

943 4142  Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), Djurgårdsfärjan vid slussen, -48, 234/260, motivet: 39 x 49

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:58)

943 4097  Färglitografi Igge Karlsson (f. 1932), "Vänsland hästar", PT, signerad. -84. motivet: 47x61

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:27)

943 4079  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), pt 31/31, Dalarö Hotell, motivet: 36x49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:59)

943 4059  Färglitografi James Coignard (1925-2008), 9/75, Komposition, bladets mått: 71 x 50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:51)

943 5060  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), motorcykel, 27/250, motivet: 36x57

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:14)

943 4011  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1980, 189/385, motivet: 40x58

943 4010  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1982, 141/385, motivet: 42x54

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:39)

943 4012  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1984, 344/385, motivet: 62x50

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:55)

943 4060  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1993, 26/385, motivet: 55 x 39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:48)

943 6518  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 97/600, 31x60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:22)

943 4084  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), 172/290, maskerad, bladets mått: 78 x 59

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:48)

943 4057  Färglitografi KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), 1988, 71/100, motivet: diameter: 38

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:42)

943 4137  Färglitografi Kjell Lönnå (f. 1936), Noter, 3/79, motivet: 44 x 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:11)

943 4089  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), EA-upplaga (konstnärens exemplar), motivet: 50x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:53)

943 4063  Färglitografi Lennart Roupe (f. 1918), 1980, 62/120, motivet: 37x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:49)

943 4015  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 640/750, Interiör med sjöjungfru, motivet: 43 x 36

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:26)

943 1543  Färglitografi Oidentifierad konstnär, Leda och svanen, 54/125, motivet: 45x65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:25)

943 2647  Färglitografi Oidentifierad konstnär, signerad, Fjärilar, 1970, 16/75, ramens innermått: 71 x 41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:52)

943 4104  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), komposition, 38/250, signerad, -78

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:40)

943 4061  Färglitografi Olle Zetterquist, 10/15, komposition, motivet: 37 x 47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:07)

943 4123  Färglitografi Oscar Bergman, 143/260, Höstfärger, motivet: 33 x 46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:26)

943 4117  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 147/200, bladets mått: 72x53

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:04)

943 4055  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Stockholmsmotiv, 129/350, motivet: 32x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:53)

943 4030  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), 1986, komposition, 167/200, motivet: 40x54

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:21)

943 5536  Färglitografi Per Julius (f. 1951), 69/90, 49x61

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:04)

943 5595  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), 'Krögaren', Restaurang Rosmarin, 41/375, 42 x 58

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:03)

943 4056  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Löpare, 114/296, motivet: 76x56

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:05)

943 4040  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Tennstopet, Pt, motivet: 42 x 59

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:50)

943 4087  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), AP, signerad. 1977, motivet: 35x59

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:18)

943 1542  Färglitografi Peter Paul, 20/75, motivet: 45x62

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:23)

943 4007  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), 33/40, ET, motivet: 24x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:14)

943 4033  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), 38/55, motivet: 33x22

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:46)

943 5612  Färglitografi Plura Jonsson (f. 1951), 'Under månen', 63/150, signerad, motivet: 38x53

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:55)

943 4078  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 44/310, motivet: 30x42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:55)

943 4041  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), motivet: 46 x 72, Vintermotiv, Pt

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:53)

943 9253  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), vinterlandskap, 64/310, motivet: 23x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:10)

943 4036  Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), "Generalens Vardagsrum", 40/150, 1979, motivet: 53 x 80

943 4101  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), "Den gamla ångbåten", 183/360, motivet: 41 x 32

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:37)

943 4020  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 151/300, Vinterskärgård, motivet: 39 x 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:28)

943 4092  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 161/250, motivet: 24x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:59)

943 4083  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 222/260, Stora Nassa, motivet: 30x52

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:36)

943 4034  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 269/310, motivet: 51 x 40, Skärgård

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:15)

943 4006  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 395/450/1, Tristan da Cunha, motivet: 45x63 (löst blad)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:33)

943 4067  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Fritidsbåt i månsken, 343/360, motivet: 43 x 27

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:38)

943 4043  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), skärgård, 106/260, motivet: 43x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:16)

943 4080  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Skärgård, motivet: 9, 5 x 13

943 4065  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Söndag på isen, 343/360, motivet: 42 x 58

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:32)

943 4049  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), vintermotiv med fiskebåt, Söder mälarstrand, 129/250, signerad, 1991, motivet: 70x53

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:30)

943 4086  Färglitografi Sten Kauppi, 9/65, 1958, Figurer, bladets mått: 32 x 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:51)

943 4119  Färglitografi Sture Nilsson, 131/260, "La Cupol", 1973, bladets mått: 90x64

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:59)

943 4048  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), 'Den gyldene Freden, EA-upplaga (konstnärens exemplar), signerad, motivet: 28x12

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:23)

943 4085  Färglitografi Sven X-et, Erixson, 2/50, motivet: 32 x 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:50)

943 4029  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 113/360, motivet: 46x55, skadad.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:04)

943 9254  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 256/260, motivet: 27x35,

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:11)

943 4093  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Drakflygare, 91/300, motivet: 26x34,

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:04)

943 4008  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), EA-upplaga (konstnärens exemplar), 3/ 10, bladets mått: 57x77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 21:00)

943 4053  Färglitografi Torsten Renqvist (1924-2007), Banhall, provtryck, motivet: 47x57

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:56)

943 4125  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Slussen, 32/200, 1983, motivet: 48 x 60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:29)

943 5272  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 80/125, bladets mått: 68x53

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:09)

943 4116  Färglitografier 2 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sommarskärgård, 220/375 & 262/375, motivet: 38 x 52

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:25)

943 4042  Färglitografier 2 st. Stig Fyrin, båtar, 22/260, ramens innermått: 41x57

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:08)

943 4105  Färglitografier 3 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Stockholmsmotiv, motivet: 33x46, 36x48

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:47)

943 2250  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), motivet: 31x46, 29x47

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:35)

943 4066  Färgträsnitt Nalle Werner (1913-1991), "Resa i Lappland", 2/9, motivet: 61 x 84

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:36)

943 5096  Litografi Carl Larsson (1853-1919), Vikingatåg, Sundborn 1900, tryckt hos Börtzells, 61x91

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:23)

943 4102  Litografi Jean Söderberg, komposition, 1/40, signerad, -71, motivet: 32x27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:35)

943 4130  Litografi Jordi Arkö (f. 1951), Man med tratt, 103/300, motivet: 28 x 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:49)

943 4110  Litografi Marc Chagall (1887-1985), Kvinna, numrerad med blyerts: 72/300, signerad i trycket, 1953, motivet: 48x37

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:04)

943 4039  Litografi Peter Dahl (f. 1934), 10/150, motivet: 30 x 43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:44)

943 4076  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), skärgårdsmotiv, 4/310, motivet: 30x35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:52)

943 1165  Litografi Yngve Svedlund (f. 1925), Romantisk stad, signerad, motivet: 33x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:00)

943 4002  Serigrafi 4 st. Richard Ryan, 350-upplaga, bladets mått: 48x62, oramade

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:54)

943 4021  Serigrafi Jean (Hans) Arp (1886-1966), 'Edition Denise René Paris', 131/135, Signerat med fingeravtryck, motivet: 41 x 32, 5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:47)

943 4027  Serigrafi Jean Dewasne (1921-1999), 50/275, Komposition, motivet: 41 x 54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:46)

943 4127  Serigrafi KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), 'Den rosa stenen', 1986, 144/260, motivet: 30 x 30

943 4026  Serigrafi Olle Baertling (1911-1981), tillskriven, osignerad, tryckt till Konstruktiv tendens, 80-tal, motivet: 100 x 70

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:55)

943 4134  Serigrafi Simon Andrews, 29/30, "A bucket full", bladets mått: 28 x 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:02)

943 5668  Serigrafier 3 st. Richard Ryan, Manhattan, HC-upplaga, 30-upplaga, bladets mått: 48x62, oramade

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:53)

943 4003  Serigrafier Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), 4 st, 350-upplaga, bladets mått: 68x47, oramade

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:54)

943 4022  Träsnitt Hiroyuki Tajima, "Boruta", från The Yoseido Gallery, 1961, "Edzo-5", motivet: 54 x 45

943 4052  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), skördearbete, signerad, motivet: 14x21

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 19:00)

943 4019  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), -74, Mynttorget, motivet: 32 x 44, 2/360

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:20)

943 4062  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 118/360, motivet: 23x40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:43)

943 1464  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1971, 154/310, skogslandskap, motivet: 41x41

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:55)

943 4024  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1987, Söder Mälarstrand, pt, motivet: 56 x 47 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:38)

943 4014  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 3 blad med 2 på varje, 25 upplaga, ca 40x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 18:46)

943 4025  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 306/350, 1986, Hustak Söder, motivet: 45 x 51

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:45)

943 4023  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 1991, 251/330

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 16 februari 2015 20:43)