bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Bengt Olov Abrahamsson, Almar Bech, Hugo Carlberg, Rolf Dalin, Frans Gard, Anton Genberg, Else Hermansson, Verner Holmquist, Olle Nordberg, Frans Wilhelm Odelmark, Erik Osslund, Jerzy Potrzebowski, Siri Rathsman, Johannes Ravn, Jean Paul Sinibaldi, Uno Vallman, Philip von Schantz, Bertil Wahlberg, Berndt Wennström, Åke Wickström
  • 6013 Oljemålning
    1700-tal, England, Diligens, 87 x 122, Uppfodrad
    Utrop: 20.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:05
  • 7175 Oljemålning
    1800-tal, Ruin, 20x25
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:46
  • 7001 Oljemålning
    Almar Bech (1876-1950), Karlaplan, Stockholm, sign..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    26 jan kl 19:55
  • 6031 Oljemålning
    Anton Genberg (1862-1939), Sign Åre 1930, 65 x81
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:29
  • 7259 Oljemålning
    Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Högalidskyrkan..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    26 jan kl 18:30
  • 7261 Oljemålning
    Edvin Nyström, skogsparti, signerad -54, 22x31
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:37
  • 7124 Oljemålning
    Erik Osslund (1913-1982), kustmotiv, signerad, 46x53
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:30
  • 7135 Oljemålning
    Frans Gard (1892-1978), solbelysta tallar, signera..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:20
  • 7298 Oljemålning
    H Stunz, Gatuvy, 45x37
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:03
  • 7300 Oljemålning
    Haidüschek, Kyrka, 70x50
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:05
  • 4391 Oljemålning
    Hans Maurus, "De Primierio Dolomiten", signerad. 1..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:19
  • 7169 Oljemålning
    Hugo Carlberg (1880-1943), 40x100
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:35
  • 7260 Oljemålning
    I Evander, blomstilleben, signerad, 33x44
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:34
  • 7202 Oljemålning
    Jean Paul Sinibaldi (1857-1909), Sittande kvinna, ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:50
  • 7231 Oljemålning
    Johannes Ravn (1922-1991), vintermotiv med änder, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:36
  • 7063 Oljemålning
    kopia, signerad, barn vid brasa, 46x34
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:57
  • 7540 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Hamn, signerad. 1934, 27x35
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:54
  • 2541 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, pojke, 64x44
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:45
  • 6039 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Sign J Urban, 'Strasse in ..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:05
  • 7406 Oljemålning
    P Johnen, Primevére, 21x22
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:37
  • 7050 Oljemålning
    Rolf Dalin (f. 1934), strandparti, signerad, 13x14
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:42
  • 7182 Oljemålning
    Signerad, Marin, 60x79, Oramad
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:42
  • 7184 Oljemålning
    Signerad, Martin, 60x50, Oramad
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:44
  • 2219 Oljemålning
    Verner Holmquist (1888-1959), Fiskebåtar i hamn, s..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:38
  • 7181 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (f. 1923), 70x100, oramad
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:41
  • 7433 Oljemålning
    Britt Odhner, 1944, Stadsgården, 63x42
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:38
  • 2004 Oljemålning
    Christian Lajozz, "Lajozz in Angel Compozing"46 x 38
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:30
  • 6038 Oljemålning
    Claude Marks, Vy över fiskeby, 98 x 67
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:03
  • 7009 Oljemålning
    Edith Gert (1906-1983), Läsande kvinna, signerad. ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:57
  • 7183 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), 55x46 oramad
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:43
  • 7455 Oljemålning
    Georg Pauli (1855-1935), Konstnären och hans model..//
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:54
  • 2155 Oljemålning
    Nina Samuelsson, "En bisak", 45 x 54
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:39
  • 2122 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, monogramsign, Man, 24 x 20
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:19
  • 2150 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Signerad, religiös man, 25..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:03
  • 1153 Oljemålning
    Per Daniel Holm, Skogsmotiv, 24x19 (duklagning)
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:24
  • 7031 Oljemålning
    Per Månsson, 1929, Franska kusten, 54x65
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:50
  • 6024 Oljemålning
    Philip von Schantz (1928-1998), Björknäver, signer..//
    Utrop: 30.000 kr
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:01
  • 7420 Oljemålning
    Rolf O Eriksson, Höstmotiv, 121x84
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:57
  • 2044 Oljemålning
    Ronald Ossory Dunlop. träd, signerad, 18x26
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:41
  • 7434 Oljemålning
    Signerad Flinga, 1999, 100x90
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:40
  • 6036 Oljemålning
    Siri Rathsman (1895-1974), signerad -55, duk, 80x 65
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:30
  • 7402 Oljemålning
    Sten Lundmark, Kustmotiv, signerad. , 40x70
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:32
  • 7045 Oljemålningar
    2 st. okända konstnärer, landskapsmotiv, 16x22 + ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:18
  • 7215 Oljemålningar
    2 t signerade Koster, Marina, 40x59
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:21
  • 7129 Oljemålningar
    3 st. Pelle Havne, fjällandskap, signerade, 23x34 ca
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:47
  • Metropol Tipsar
  • 6036 Oljemålning
    Siri Rathsman (1895-1974), signerad -55, duk, 80x 65
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:30
  • 6024 Oljemålning
    Philip von Schantz (1928-1998), Björknäver, signer..//
    Utrop: 30.000 kr
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:01
  • 6039 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Sign J Urban, 'Strasse in ..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:05
  • 4391 Oljemålning
    Hans Maurus, "De Primierio Dolomiten", signerad. 1..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:19
  • 7455 Oljemålning
    Georg Pauli (1855-1935), Konstnären och hans model..//
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:54
  • 6038 Oljemålning
    Claude Marks, Vy över fiskeby, 98 x 67
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:03
  • 6031 Oljemålning
    Anton Genberg (1862-1939), Sign Åre 1930, 65 x81
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 20:29
  • 7448 Oljemålning
    A Wetterström, hamn, signerad. , 31x23
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 19:40
  • 6013 Oljemålning
    1700-tal, England, Diligens, 87 x 122, Uppfodrad
    Utrop: 20.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 december kl 18:05

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev