bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona, Anna Cervin, Anselm Dahl, Emil Ekman, Oscar Gullberg, Astrid Harms-Ringdahl, Max Hellberg, Emil Hellbom, Sven Hempel, Stig Kjellin, Ejnar Kohlmann, Hilding Linnqvist, Carl Ewald Lönngren, Kjell Löwenadler, Akke Hugh Malmeström, Axel Nipstad, Knut Norman, Calle Nyland, Erik Osslund, Georg Walter Rössner, Barend van der Bruggen, Curt Viberg, Fredrik Westin, Harald Wiberg, Bertil Widbrant
  • 4430 Oljemålnig
    Oidentifierad Konstnär, Kina, Landskap med byggnad..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:33
  • 5013 Oljemålning
    1600-tal, 65x55 (uppklistrad)
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:22
  • 6060 Oljemålning
    Adolf Jansson, paviljong, signerad, 37x40
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:25
  • 6318 Oljemålning
    Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Bastberga fäbod,..//
    Utrop: 1.800 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:55
  • 6292 Oljemålning
    Anna Cervin (1878-1972), skogar, signerad, 43x53, ..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:29
  • 3031 Oljemålning
    Artur William Redgate, signerad, Landskap med vatt..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:42
  • 6347 Oljemålning
    Axel Nipstad (1901-1953), landskap, signerad, 48x59
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:07
  • 6361 Oljemålning
    Bajo, porträtt, signerad, 54x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:35
  • 5018 Oljemålning
    Bernhard Willhelm Wohlfart, Signerad, 1859, pojke ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:20
  • 6190 Oljemålning
    Bjarne Bohman, Hjälmaren, signerad, 39x59
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:16
  • 6152 Oljemålning
    blommor, signerad Ragge, 32x22
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:46
  • 5004 Oljemålning
    Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Stugor i vinterla..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:23
  • 6077 Oljemålning
    Critén, skogsparti, signerad, 48x59
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:31
  • 4047 Oljemålning
    Edvard Axel Rosenberg, Skymning, 58 x 93
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:58
  • 6113 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), vik, signerad, 32x39
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:38
  • 6061 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, signera..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:27
  • 8440 Oljemålning
    Evard Axel Rosenberg, Vattendrag, signerad. 1890, ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:28
  • 5016 Oljemålning
    Fredrik Westin (1782-1862), tillskriven, Damporträ..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:02
  • 6309 Oljemålning
    G Thelander, myrlandskap, signerad, -45, 43x54
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:49
  • 6089 Oljemålning
    Hans Hedenström, komposition, signerad, 66x89
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:28
  • 6074 Oljemålning
    J Eriksson, skärgård, signerad, 40x69
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:25
  • 4306 Oljemålning
    J L Riddersporre, Kvarnhus, 50 x 60
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:02
  • 6147 Oljemålning
    Kai Morten Glud, dansande barn, 15x17
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:56
  • 6146 Oljemålning
    Karl Sundström, bryggdans, signerad, 44x59
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:54
  • 6230 Oljemålning
    Kjell Löwenadler (1905-1993), vårvinter, signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:00
  • 6118 Oljemålning
    Knut Norman (1896-1977), båtar, signerad, 32x40
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:51
  • 4156 Oljemålning
    läsande man, 32x23
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:48
  • 6059 Oljemålning
    Lennart Nyblom, "Gammal lind", signerad, -21
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:18
  • 6314 Oljemålning
    Mac Tisell, 1870-1924, "tidig morgon", signerad, 2..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:53
  • 5021 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Gatumusikant med..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:48
  • 6262 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, äpplen i korg, monogramsig..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:29
  • 6117 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, båtar, signerad, AH, -48, ..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:49
  • 6115 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, fiskebåtar, signerad, 38x29
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:43
  • 6260 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, skärgård, signerad, 47x33
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:27
  • 6116 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, skogsfågel, signerad, 27x36
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:45
  • 6259 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, stadsbild, signerad AL, 64x51
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:25
  • 6075 Oljemålning
    Oscar Carlsson, blommande fruktträd, signerad, 37x44
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:27
  • 6409 Oljemålning
    Oscar Gullberg (1890-1985), Istanbul, 22x30
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:44
  • 6066 Oljemålning
    Per Sundberg, vårvinter, signerad, 24x32
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:37
  • 6411 Oljemålning
    Rasmusson, Interiör, 34x26
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:45
  • 5063 Oljemålning
    Richard Sickert, tillskriven, Skördetid, duk, 26x36
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:52
  • 6140 Oljemålning
    Rut Wahlström, rosor, signerad, 54x45
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:42
  • 6142 Oljemålning
    wilhelm du Halde, mor och barn, signerad, 59x49
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:45
  • 6144 Oljemålning
    Wilhelm du Halde, mor och barn, signerad, 60x50
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:50
  • 6076 Oljemålning
    Yngve Nilsson, timmerkörning, signerad, 49x59
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:30
  • 6310 Oljemålning
    2 st, Curt Viberg (1908-1969), Gotland, Fårö, sign..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:52
  • 6224 Oljemålning
    A Fredriksson, Stilleben, 71x58
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:23
  • 4222 Oljemålning
    Anselm Dahl (1897-1964), 1922, Skogslandskap, 63x9..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:40
  • 6371 Oljemålning
    Anselm Dahl (1897-1964), Kust, 36x55
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:49
  • 4275 Oljemålning
    Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), 1968, "Blombänk..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:58
  • 5014 Oljemålning
    Barend van der Bruggen (f. 1914), Folksamling på s..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:25
  • 6372 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Änder, signerad. -54, 3..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:50
  • 4095 Oljemålning
    Calle Nyland (f. 1907), -53, "Motiv från nedre tap..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:37
  • 5035 Oljemålning
    Carl Brandt, 1914, insjölandskap, 46x54
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:32
  • 4089 Oljemålning
    Erik Osslund (1913-1982), "Gotländska Raukar, Fårö..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:20
  • 4093 Oljemålning
    Erik Osslund (1913-1982), "Snösmältningsbild i fjä..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:33
  • 4090 Oljemålning
    Erik Osslund (1913-1982), "Svensk kust", pannå, 45..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:23
  • 9234 Oljemålning
    Georg Walter Rössner (1885-1972), 1911, Hus, 83 x 69
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:24
  • 6088 Oljemålning
    Gunnar Greider, figurer i solsken, signerad, 93x63
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:26
  • 6087 Oljemålning
    Gunnar Greider, fruktträdgård med figurer, signera..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:24
  • 4386 Oljemålning
    Gustaf Brattström 1942, 31x40
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:10
  • 5022 Oljemålning
    Harald Wiberg (1908-1986), Rådjur, 52 x 64, 1954
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:31
  • 5003 Oljemålning
    Hilding Linnqvist (1891-1984), 'Storm vid kusten '..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:50
  • 4059 Oljemålning
    Nils Åhgren, Timmerflottare, 1910, 118 x 155
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:13
  • 4118 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Torghandel, signerad 43 x 54
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:48
  • 6410 Oljemålning
    Oscar Gullberg (1890-1985), Västkusten, 28x35
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:45
  • 6215 Oljemålning
    Staffan Lindh, skällande hund i månsken, signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:51
  • 6030 Oljemålning
    Stig Kjellin (f. 1914), "Porten mot havet", 62 x 41
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:55
  • 6261 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Religiöst motiv, sign-..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:29
  • Metropol Tipsar
  • 5035 Oljemålning
    Carl Brandt, 1914, insjölandskap, 46x54
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:32
  • 6215 Oljemålning
    Staffan Lindh, skällande hund i månsken, signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:51
  • 5021 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Gatumusikant med..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:48
  • 6087 Oljemålning
    Gunnar Greider, fruktträdgård med figurer, signera..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:24
  • 6088 Oljemålning
    Gunnar Greider, figurer i solsken, signerad, 93x63
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:26
  • 4149 Oljemålning
    Emil Ekman (1880-1951), Fiskare på hav, 63 x 90
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:12
  • 4047 Oljemålning
    Edvard Axel Rosenberg, Skymning, 58 x 93
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 20:58
  • 5004 Oljemålning
    Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Stugor i vinterla..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 19:23
  • 5063 Oljemålning
    Richard Sickert, tillskriven, Skördetid, duk, 26x36
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    6 oktober kl 18:52

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook