bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona, Karl Bergman, Rudolf Gowenius, Stina Håfström, Folke Karlsson, Inez Leander, Oskar Lycke, Mats Mason, Maurice Moberg, Gunnar Mossberg, Knut Norman, Åke Nothberg, Gabriel Strandberg, Lars Tärning, Henry Unger, Uno Vallman, Stellan Widholm
  • 9026 Gouach+oljemål..
    William Bodingh, signerad, 20x45, 22x35
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:37
  • 9254 Ikon
    1800-tal, 28 x 20
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:33
  • 1122 Oljemålning
    Arne Bäckström, skenande hästar, signerad, 72x100
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:31
  • 9492 Oljemålning
    Axel Kaudern, landsväg, signerad. , 40x76
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:34
  • 9020 Oljemålning
    Brita Lindblom, kustmotiv, signerad -43, 26x33
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:09
  • 8396 Oljemålning
    Chas Carter Read, Worchester, From The River, 26x36
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:19
  • 1324 Oljemålning
    E Helbom, Stockholmsmotiv, signerad. , 46x38
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:54
  • 1033 Oljemålning
    Elsa Nilsson, porträtt, signerad EN, 44, 5x37
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:42
  • 1216 Oljemålning
    Folke Karlsson (1907-1984), Stockholmsmotiv, signe..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:50
  • 1096 Oljemålning
    G Lapchine, marin, 26x33
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:05
  • 8388 Oljemålning
    Hans Eric Öberg, sign 1962, "Stadsbild 5", 56x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:25
  • 1034 Oljemålning
    Inez Leander (1878-1969), stilleben, signerad, IL,..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:44
  • 8167 Oljemålning
    Ivar Hjertqvist (1907-1983), signerad, 53x45
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:26
  • 9301 Oljemålning
    Karl Abel, Höstmotiv, signerad. , 60x49
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:53
  • 9300 Oljemålning
    Karl Abel, Vintelandskap, signerad, 45x54
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:52
  • 1145 Oljemålning
    Knut Norman (1896-1977), Venedig, signerad, 48x61
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:30
  • 1123 Oljemålning
    Krallis, "thenews", signerad, 25x25
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:38
  • 1408 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), 2010, Päron, 20 x 20
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:39
  • 1217 Oljemålning
    Mats Mason (1894-1983), Vårflora, signerad -58, 32x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:56
  • 9513 Oljemålning
    Nisse Jonsson, skog, signerad. , 17x28
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:56
  • 8206 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, Landskap me..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:46
  • 7001 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, porträtt, o..//
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:47
  • 8293 Oljemålning
    oidentifierad Konstnär, 17-1800-tal, Religiöst mot..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:44
  • 1032 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, läsande kv..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:11
  • 1225 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, fruktstilleben, 50x70, oramad
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:38
  • 1146 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, gruppscen, monogramsignera..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:31
  • 1140 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, hundporträtt, signerad, 23x18
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:20
  • 1218 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Interiör, signerad, 70x46,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:58
  • 1031 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, motiv från Visby, signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:09
  • 9056 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, N Nordberg, Landskap, -30,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:01
  • 9100 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, segelbåtar, signerad. , 33x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:55
  • 1020 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, 20x25
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:56
  • 1356 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Stockholmsmotiv,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:08
  • 1224 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, skoputsare, 56x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:10
  • 1035 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, tallar, signerad, BL, 19, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:46
  • 9279 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. , Holländsk hamn, signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:05
  • 1302 Oljemålning
    Rubbendal, Landskap, signerad. -30. 50x80
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:39
  • 9241 Oljemålning
    Rudolf Ahlm, Nordiska museet, signerad.
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:57
  • 1112 Oljemålning
    Rudolf Gowenius (1896-1960), porträtt, signerad, 6..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:00
  • 1413 Oljemålning
    S Möller, Kust, signerad. -45, 39x45
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:53
  • 1007 Oljemålning
    signerad. Carlsson, 'Sommardag', 62x98
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:45
  • 1231 Oljemålning
    Stellan Widholm (f. 1939), komposition, signerad, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:23
  • 1219 Oljemålning
    Stina Håfström (f. 1915), Interiör, signerad -80, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:59
  • 1223 Oljemålning
    Stina Håfström (f. 1915), stilleben, signerad -67,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:08
  • 1134 Oljemålning
    Stina Tirén (1886-1951), . fäbod, signerad, 36x46
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:53
  • 1323 Oljemålning
    Thure Lindh, hus i skog, signerad. 18x45
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:52
  • 1113 Oljemålning
    tillskriven Adolfo Tagliaferri, Madonna med barn, ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:03
  • 9579 Oljemålning
    Tillskriven Kurt Björkegren, 38x25
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:15
  • 8316 Oljemålning
    Trygve Waagenes, signerad. Torgmotiv, Paris, 38x46
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:22
  • 1036 Oljemålning
    Ulla Borgström, landsbygd, signerad, UB -45, 21x18
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:48
  • 1301 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Stockholmsmotiv, signera..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:37
  • 1320 Oljemålning
    Anders Andrén, "Våg mot klippor", signerad. -80, 4..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:48
  • 1311 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (f. 1923), Sydlänndskt motiv, sign..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:38
  • 1371 Oljemålning
    Einar Brandt, Barn, 33 x 19
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:22
  • 8376 Oljemålning
    Einar Thorbjörn, Gilleleje, 1953, 56 x 68
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:57
  • 9238 Oljemålning
    Eric Rhönsdal, Vinterlandskap, pannå, signerad. , ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:52
  • 9094 Oljemålning
    Eric With, "Göteborgs hamn", 38 x 55
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:38
  • 9353 Oljemålning
    Gunnar Mossberg (1903-1983), kust, signerad, 38x44
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:20
  • 1325 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), skog med å, signer..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:55
  • 1391 Oljemålning
    Henry Unger (f. 1945), 1963, Komposition, oramad, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:44
  • 1006 Oljemålning
    Karl Bergman (1891-1965), Hamnmotiv, signerad. 57x96
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:44
  • 9051 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Lundberg, Stilleben, 35 x 30
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:56
  • 8386 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Sign Burkhalter, Hamnmotiv..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:17
  • Metropol Tipsar
  • 8396 Oljemålning
    Chas Carter Read, Worchester, From The River, 26x36
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:19
  • 8381 Oljemålning
    Vilhelm Behm, Vinterlandskap med höstack, 57 x 75
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:05
  • 1203 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), blommor i vas, signerad, ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:58
  • 1096 Oljemålning
    G Lapchine, marin, 26x33
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 20:05
  • 9254 Ikon
    1800-tal, 28 x 20
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:33
  • 1059 Oljemålning
    Gabriel Strandberg (1855-1966), And, signerad, 59x79
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 19:19
  • 8293 Oljemålning
    oidentifierad Konstnär, 17-1800-tal, Religiöst mot..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:44
  • 9262 Oljemålning
    Otto Ahrweiler, Bokskog, 1904, 84 x 64
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:44
  • 8206 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, Landskap me..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag kl 18:46

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook