KONST / Oljemålningar

Aktuella artister: Veikko Aaltona, Karl Bergman, Gerry Eckhardt, Rudolf Gowenius, Stina Håfström, Emil Hellbom, Folke Karlsson, Inez Leander, Oskar Lycke, Mats Mason, Gunnar Mossberg, Knut Norman, Åke Nothberg, Gabriel Strandberg, Ragnar Swahn, Lars Tärning, Henry Unger, Uno Vallman, Stellan Widholm
  • 9026 Gouach+oljemål..
    William Bodingh, signerad, 20x45, 22x35
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

  • 9254 Ikon
    1800-tal, 28 x 20
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.500 kr

  • 1122 Oljemålning
    Arne Bäckström, skenande hästar, signerad, 72x100
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

  • 9492 Oljemålning
    Axel Kaudern, landsväg, signerad. , 40x76
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9020 Oljemålning
    Brita Lindblom, kustmotiv, signerad -43, 26x33
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1221 Oljemålning
    Carl Brandt, Själandskap, signerad, 45x71
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

  • 8396 Oljemålning
    Chas Carter Read, Worchester, From The River, 26x36
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

  • 1324 Oljemålning
    E Helbom, Stockholmsmotiv, signerad. , 46x38
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1033 Oljemålning
    Elsa Nilsson, porträtt, signerad EN, 44, 5x37
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 500 kr

  • 1156 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), G: a stan, signerad, 56x42
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1216 Oljemålning
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1096 Oljemålning
    G Lapchine, marin, 26x33
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.500 kr

  • 1059 Oljemålning
    Gabriel Strandberg (1855-1966), And, signerad, 59x79
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 3.600 kr

  • 1211 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

  • 8388 Oljemålning
    Hans Eric Öberg, sign 1962, "Stadsbild 5", 56x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1034 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 400 kr

  • 8167 Oljemålning
    Ivar Hjertqvist (1907-1983), signerad, 53x45
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9301 Oljemålning
    Karl Abel, Höstmotiv, signerad. , 60x49
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9244 Oljemålning
    Karl Abel, Vårdkasar, 52x62
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9300 Oljemålning
    Karl Abel, Vintelandskap, signerad, 45x54
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1145 Oljemålning
    Knut Norman (1896-1977), Venedig, signerad, 48x61
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1123 Oljemålning
    Krallis, "thenews", signerad, 25x25
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

  • 1408 Oljemålning
    Lars Tärning (f. 1945), 2010, Päron, 20 x 20
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

  • 1217 Oljemålning
    Mats Mason (1894-1983), Vårflora, signerad -58, 32x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1049 Oljemålning
    N Severin, lekande barn, signerad, 60x48
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

  • 9513 Oljemålning
    Nisse Jonsson, skog, signerad. , 17x28
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 8206 Oljemålning
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

  • 7001 Oljemålning
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 10.000 kr

  • 8293 Oljemålning
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

  • 1032 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

  • 1222 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 700 kr

  • 1225 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, fruktstilleben, 50x70, oramad
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

  • 1146 Oljemålning
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1140 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, hundporträtt, signerad, 23x18
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 600 kr

  • 1218 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1078 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Kilarny lakes, 50x75
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

  • 1031 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9056 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

  • 9100 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, segelbåtar, signerad. , 33x40
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1020 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, 20x25
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1356 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

  • 1224 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, skoputsare, 56x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1035 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9279 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9035 Oljemålning
    Oskar Lycke (1877-1927), 55 x 64, Björkar
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 400 kr

  • 1039 Oljemålning
    Per Sundberg, landsväg, signerad, 38x46, oramad
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1212 Oljemålning
    porträtt, signerad a tergo, Frans Huvanainen, 57x49
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

  • 9514 Oljemålning
    Preissmuth, interiör, 40x32
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1302 Oljemålning
    Rubbendal, Landskap, signerad. -30. 50x80
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9241 Oljemålning
    Rudolf Ahlm, Nordiska museet, signerad.
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

  • 1112 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

  • 1007 Oljemålning
    signerad. Carlsson, 'Sommardag', 62x98
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

  • 1231 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 350 kr

  • 1219 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 150 kr

  • 1223 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1134 Oljemålning
    Stina Tirén (1886-1951), . fäbod, signerad, 36x46
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

  • 1323 Oljemålning
    Thure Lindh, hus i skog, signerad. 18x45
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1113 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

  • 9579 Oljemålning
    Tillskriven Kurt Björkegren, 38x25
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

  • 8316 Oljemålning
    Trygve Waagenes, signerad. Torgmotiv, Paris, 38x46
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

  • 1036 Oljemålning
    Ulla Borgström, landsbygd, signerad, UB -45, 21x18
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1301 Oljemålning
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

  • 1320 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

  • 9238 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 300 kr

  • 9094 Oljemålning
    Eric With, "Göteborgs hamn", 38 x 55
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

  • 9054 Oljemålning
    Fulvio Pentassuglia, Landskap, 19 x 35
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1407 Oljemålning
    G Abjou, Landskap med vattendrag, 61 x 96
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9353 Oljemålning
    Gunnar Mossberg (1903-1983), kust, signerad, 38x44
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 1325 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

  • 1391 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 450 kr

  • 1321 Oljemålning
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

  • 1357 Oljemålning
    Joh Nyberg, vinterlandskap, 28 x 48
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • 8386 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9262 Oljemålning
    Otto Ahrweiler, Bokskog, 1904, 84 x 64
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

  • 1115 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

  • 1203 Oljemålning
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

  • 9092 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), bro, 50 x 60
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

  • 9142 Oljemålning
    Vera Hagman, Sydländsk by, 34 x 26
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

  • Metropol Tipsar
  • 7001 Oljemålning
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 10.000 kr

  • 1096 Oljemålning
    G Lapchine, marin, 26x33
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.500 kr

  • 8396 Oljemålning
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

  • 1059 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 3.600 kr

  • 8381 Oljemålning
    Vilhelm Behm, Vinterlandskap med höstack, 57 x 75
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

  • 1203 Oljemålning
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

  • 8206 Oljemålning
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

  • 8293 Oljemålning
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

  • 9262 Oljemålning
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook