bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Olof Arborelius, Carl Birksö, Lars Boethius, Olle Bonniér, Harry Booström, Olle Carlström, James Coignard, Axel Gillis Hafström, Rune Hagman, Else Hermansson, Lennart Jirlow, Stig Jonzon, Alf Linder, Elias Martin, Lisa Netz, Jerzy Potrzebowski, Johannes Ravn, Esaias Thorén, Thure Wallner, Harry Wichmann
  • 6228 Oljemålning
    1800-tal, Landskap med får, 30 x 41
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:19
  • 7017 Oljemålning
    A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:17
  • 6001 Oljemålning
    A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:19
  • 5341 Oljemålning
    Alf Linder (f. 1944), Motiv från Gotland, Signerad..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:08
  • 6265 Oljemålning
    Asp, fabriksbyggnader, signerad, -30, 71x93
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:03
  • 7012 Oljemålning
    Axel Gillis Hafström (1841-1909), Sign 1865, Breve..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:44
  • 6304 Oljemålning
    Bali, Signerad, 67x87
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:02
  • 6147 Oljemålning
    C Cooper, blommor i vas, signerad, 35x25
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:39
  • 5392 Oljemålning
    Elias Martin (1739-1818), Parklandskap med får, si..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:27
  • 6047 Oljemålning
    Erhard Engholm (1888-1965). osignerad, folksamhuse..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:02
  • 6327 Oljemålning
    Galvfe, Croix du feu, 50x60
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:26
  • 7039 Oljemålning
    Ivan Velts, Signerad, 1912, Björkskog, 45x37
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:40
  • 6111 Oljemålning
    Jackie Lewis Bowker, "Verbena", signerad, 29x39
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:16
  • 5173 Oljemålning
    Maj Skogsmark, hundporträtt, signerad, -85, 35x27
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:39
  • 5443 Oljemålning
    Martin S Rasmussen, Dankt gårdsmotiv, signerad, 38x62
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:18
  • 6037 Oljemålning
    Martinengo, Landskap, 46x60
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:39
  • 6138 Oljemålning
    Nils Jonsson, hare i vinterlandskap, signerad, 65x49
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:14
  • 7001 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, porträtt, o..//
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 10.000 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:47
  • 6148 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, komposition, signerad a te..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:41
  • 6144 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, komposition, signerad, -65..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:33
  • 6158 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, lägerplats, signerad, 52x80
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:02
  • 6143 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, modern, signerad, 101x126
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:30
  • 6142 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, pojke med turban, signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:29
  • 6141 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, porträtt, 64x50
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:27
  • 6145 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, stilleben, 45x66
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:35
  • 6146 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, villakvarter, 43x55
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:36
  • 7020 Oljemålning
    Olof Arborelius (1842-1915), Knuttimrad stuga på s..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:52
  • 6282 Oljemålning
    Gösta Bohm Rapsodie Espagnole, 1951-52, 136x170 (u..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:07
  • 6041 Oljemålning
    Hans Belin, 19x12
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:08
  • 7038 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), "Nattskuggor, vinter",..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:01
  • 6035 Oljemålning
    Harry Wichmann (1916-1993), Fransk stadsvy, 40x65
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:37
  • 5151 Oljemålning
    James Coignard (1925-2008), 'Agression', signerad,..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:43
  • 7034 Oljemålning
    Jerzy Potrzebowski (1921-1974), hästdroska, signer..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:13
  • 7035 Oljemålning
    Jerzy Potrzebowski (1921-1974), vintermotiv med hä..//
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:16
  • 5442 Oljemålning
    Johannes Ravn (1922-1991), räv i skogslandskap, 53x64
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:15
  • 6036 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Stilleben, 33x40
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:38
  • 6152 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968). 1962, 37x45
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:49
  • 7029 Oljemålning
    Lennart Jirlow (f. 1936), Sjöman med glädjeflicka,..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:05
  • 6329 Oljemålning
    Lennart Larsson, Stockholmsmotiv, 18x22
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:00
  • 6033 Oljemålning
    Lisa Netz (f. 1936), Surealistiskt landskap, 100x8..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:34
  • 5037 Oljemålning
    Marinus de Jongere, Hamnmotiv, signerad, 39x58
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:18
  • 7032 Oljemålning
    Olle Bonniér (f. 1925), komposition, signerad, 44x33
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:28
  • 7015 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), fågel, 24x15
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:06
  • 7013 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), Katt, 32x23
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:02
  • 7014 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), Rådjur, 33x23
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:04
  • Metropol Tipsar
  • 6035 Oljemålning
    Harry Wichmann (1916-1993), Fransk stadsvy, 40x65
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:37
  • 7014 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), Rådjur, 33x23
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:04
  • 7015 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), fågel, 24x15
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:06
  • 6282 Oljemålning
    Gösta Bohm Rapsodie Espagnole, 1951-52, 136x170 (u..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:07
  • 7013 Oljemålning
    Thure Wallner (1888-1965), Katt, 32x23
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 18:02
  • 5037 Oljemålning
    Marinus de Jongere, Hamnmotiv, signerad, 39x58
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:18
  • 7034 Oljemålning
    Jerzy Potrzebowski (1921-1974), hästdroska, signer..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:13
  • 7028 Oljemålning
    Esaias Thorén (1901-1981), Komposition, signerad -..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 19:03
  • 7017 Oljemålning
    A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    2014-08-25 20:17

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook