bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Anders Altzar, Sascha Bolin, Theodor Breidwiser, Gustaf Adolf Fahle, Harry Fahlstedt, John Jon-And, Elisabeth Keyser, Ejnar Kohlmann, Ernst Kolbe, Monica Lorentzon, Birger Lundqvist, Inga Möllerberg, Olle Nordberg, Folke Ricklund, Einar Rosén, Lasse Stevenfeldt, Leif Tjerned, Kurt Ullberger, Wilhelm von Gegerfelt, Wilhelm Wieger
  • 1074 Oljemålning
    1858, signerad, Interiör, 47 x 37
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:31
  • 9670 Oljemålning
    Anders Altzar (1886-1939), Fäbodar, 1918, 72 x 93
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:52
  • 9210 Oljemålning
    Birger Lundqvist (1910-1952), Sydländskt landskap,..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:34
  • 9537 Oljemålning
    Britta Krüger, Nattljus, 1957, signerad, 54x43
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:01
  • 9532 Oljemålning
    Britta Krüger, Stilleben med flaskor, signerad, 48x80
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:46
  • 9533 Oljemålning
    Britta Krüger, Träd, signerad. 1955, 42x69
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:52
  • 1094 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), I ateljén, 1947, signerad..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:12
  • 1084 Oljemålning
    Elisabeth Keyser (1851-1898), Flicka, signerad. 18..//
    Utrop: 25.000 kr
    Just nu: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:34
  • 9230 Oljemålning
    Eric Norselius, 1909, Interör med kvinnor & barn, ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:36
  • 1048 Oljemålning
    Eugene Taube, Motiv från Saima, 29 x 45
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:51
  • 9442 Oljemålning
    Evert Nilsson, Marin, signerad, 61x60
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:55
  • 7645 Oljemålning
    Gustaf Adolf Fahle (1906-1989), Norrköpings hamn, ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:00
  • 9538 Oljemålning
    Inga Möllerberg (1898-1971), Skeppsholmskyrkan, Sk..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:02
  • 1063 Oljemålning
    Jean Maxime Claude, Kustklippor med figurer, 32x62
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:02
  • 1066 Oljemålning
    John Jon-And (1889-1941), Nordströmmar Oxelvik Boh..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:13
  • 9710 Oljemålning
    Kurt Ullberger (1919-2008), Kust, 29x80
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:23
  • 1859 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på pannå, ej s..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:23
  • 1836 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på pannå, ej s..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:33
  • 1839 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på pannå, ej s..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:41
  • 1869 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på papper, upp..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:44
  • 1815 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), porträtt, olja på p..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:42
  • 1809 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad "Lasse Ste..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:26
  • 1825 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad Lasse S a ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:01
  • 1824 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad: "Lars Lar..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:00
  • 1858 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), stilleben, ej signe..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:22
  • 1817 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), stilleben, olja på ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:47
  • 1070 Oljemålning
    Leif Tjerned (f. 1942), "Cream City", 42 x 62
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:53
  • 7436 Oljemålning
    Maja Setterberg, Porträtt, signerad, 1924, 62x47
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:48
  • 9405 Oljemålning
    Manfred Flyckt, skog, signerad. 58x71
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:46
  • 1030 Oljemålning
    Märta Laurentzi, 1927, Nakenstudie, (utställd kons..//
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:53
  • 9198 Oljemålning
    Monica Lorentzon (f. 1940), 70 x 100, Stilleben
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:20
  • 9146 Oljemålning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Interör, 35 x 26
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:42
  • 5503 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, Kristus med..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:38
  • 4034 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1839, Mjölkande kvinna, 69x59
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:45
  • 1062 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Damporträtt, 1800-tal, duk..//
    Utrop: 20.000 kr
    Just nu: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:58
  • 9037 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Landskap, signerad, duk 35x44
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:12
  • 7450 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, "Jaktvarvsplan",..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:11
  • 7652 Oljemålning
    Ragnar Ahlyre, Åker, signerad, 20x34
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:03
  • 9234 Oljemålning
    Sign Hansen, 1921, Interiör med kvinna, 83 x 64
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:50
  • 1064 Oljemålning
    signerad Clark, 1800-tal, pannå, 45x36
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:04
  • 9138 Oljemålning
    Signerad Hallberg, 1937, Parkmotiv, 57 x 46
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:15
  • 9144 Oljemålning
    T Rygård, 1909, Landskap med hund, 47 x 74
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:40
  • 1058 Oljemålning
    Theodor Breidwiser (1847-1930), Hästekipage, signe..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:25
  • 1059 Oljemålning
    Theodor Breidwiser (1847-1930), Plöjning med oxar,..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:27
  • 7429 Oljemålning
    V Eckhoff, Interiör, signerad, 51x40
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:40
  • 1014 Oljemålning
    Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), 1894, Myrlandsk..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:06
  • 7600 Oljemålningar
    2 st, Bellini Emiliano W, stilleben, 2005m mm: 30 ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:30
  • 7439 Oljemålningar
    2 st, signerad Björkman, Kust, 48x68
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:52
  • Metropol Tipsar
  • 9037 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Landskap, signerad, duk 35x44
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:12
  • 4034 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1839, Mjölkande kvinna, 69x59
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:45
  • 1839 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på pannå, ej s..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:41
  • 9670 Oljemålning
    Anders Altzar (1886-1939), Fäbodar, 1918, 72 x 93
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 20:52
  • 1070 Oljemålning
    Leif Tjerned (f. 1942), "Cream City", 42 x 62
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 19:53
  • 1094 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), I ateljén, 1947, signerad..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:12
  • 1030 Oljemålning
    Märta Laurentzi, 1927, Nakenstudie, (utställd kons..//
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:53
  • 1059 Oljemålning
    Theodor Breidwiser (1847-1930), Plöjning med oxar,..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:27
  • 1058 Oljemålning
    Theodor Breidwiser (1847-1930), Hästekipage, signe..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    4 maj kl 18:25

Vad r den vrd?