bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Yngve Bäck, Wilhelm Behm, Edward Berggren, Arne Björkegren, Gösta Bohm, Göran Brunius, Aron Gerle, Carl Gunne, Else Hermansson, Sven-Arne Höken Hökenström, Artturi Kaarnakoski, Ejnar Kohlmann, Björn Krestesen, Hilding Linnqvist, Carl Ewald Lönngren, Maurice Moberg, Gunnar Mossberg, Brita Nordencreutz, Anna Nordgren, Calle Nyland, Johannes Olsson, Erik Osslund, Jan B Pospisil, Jean Rosengren, Georg Walter Rössner, Herman Talvik, Else Uhlmann, Barend van der Bruggen, Bertil Wahlberg, Fredrik Westin, Harald Wiberg, Åke Wickström
  • 9644 Oljemålning
    Åke Wickström (f. 1927), vintermotiv med häst, sig..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:04
  • 5011 Oljemålning
    Alexandre Jacques Chantron, Franskt landskap med h..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 20:18
  • 8052 Oljemålning
    Anna Nordgren (1847-1916), 1902, Porträtt av Fredr..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:49
  • 1198 Oljemålning
    Aron Gerle (1860-1930), 1925, uppfodrad, 32 x 45
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:55
  • 3031 Oljemålning
    Artur William Redgate, signerad, Landskap med vatt..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:48
  • 3440 Oljemålning
    B Lind, blomstilleben, signerad. -46, 47x33
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:04
  • 5018 Oljemålning
    Bernhard Willhelm Wohlfart, Signerad, 1859, pojke ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 20:14
  • 5004 Oljemålning
    Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Stugor i vinterla..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:29
  • 1001 Oljemålning
    Carl Henrik Löfgren, Ångkorvetten Freja, signerad ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 18:31
  • 3388 Oljemålning
    Charles Blondin, motiv från Nice, signerad, 52x64
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:32
  • 3318 Oljemålning
    Edward Berggren (1876-1961), 1895, Landskap med sj..//
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:05
  • 8440 Oljemålning
    Evard Axel Rosenberg, Vattendrag, signerad. 1890, ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:28
  • 3186 Oljemålning
    Fartygsporträtt, senare kopia, 2000-tal, Märkt "S/..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:39
  • 5016 Oljemålning
    Fredrik Westin (1782-1862), tillskriven, Damporträ..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:03
  • 3136 Oljemålning
    G Höglund, "Ung modell", signerad. -51, 60x48
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:22
  • 5002 Oljemålning
    Gustaf Cederström, Kustlandskap Monogramsign CM 18..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:55
  • 5015 Oljemålning
    Hanna Hirsch, Kustmotiv i skymning, 1800-tal, 42x61
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:36
  • 9368 Oljemålning
    Jean Rosengren (1894-1965), Skånegård, signerad, 6..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:15
  • 3050 Oljemålning
    Karl Andersson, Intyg A Tergo, Kvinna med barn, 42..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:18
  • 3391 Oljemålning
    Lisa Neiglick Englund, pojkporträtt, signerad, 40x31
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:43
  • 3274 Oljemålning
    N Öberg, Kornhamnstorg, signerad, 37x45
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:52
  • 3441 Oljemålning
    Nerlund, Blomstilleben, 39x45
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:06
  • 3032 Oljemålning
    Nils Johan Olson Blommér, 1800-tal, Porträtt av mi..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:51
  • 5021 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Gatumusikant med..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:55
  • 1348 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Kustlandskap me ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:51
  • 3342 Oljemålning
    oidentifierad konstnär, Flickporträtt, 53x41
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:39
  • 3118 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad R Molin, 1942, St..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:54
  • 3117 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Signerad, björkar, 40x60
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:53
  • 3210 Oljemålning
    Ronnie Holmberg, "Mössens julafton", signerad, 80x..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:22
  • 3156 Oljemålning
    Sign Moliner, -62. 135x195
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:26
  • 3146 Oljemålning
    Sign R Lindström, Sydländskt landskap, 73x100
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:24
  • 3124 Oljemålning
    Signerad Flodin, 1972, "Stranden om hösten", 28x34
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:34
  • 3107 Oljemålning
    Signerad Göte, Nordafrikanskt motiv, 50x70
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:24
  • 3078 Oljemålning
    Signerad M Björkström, 1907, Landskap, 35x27
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:01
  • 3343 Oljemålning
    signerad, omkring 1900, Kvinna i folkdräkt, 40 x 25
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:41
  • 3390 Oljemålning
    Sven Storm, vid Karlbergskanalen, signerad, 36x58
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:36
  • 3029 Oljemålning
    Artturi Kaarnakoski (1879-1957), Man & barn, 1939,..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:13
  • 3322 Oljemålning
    Åsa Melin, på väg, 1996, 13 x 17
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:11
  • 5014 Oljemålning
    Barend van der Bruggen (f. 1914), Folksamling på s..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:32
  • 3137 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (f. 1923), sydländskt motiv, 98x31
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:23
  • 3112 Oljemålning
    Brita Nordencreutz (1899-1982), Signerad, 1948, 46x54
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:47
  • 3056 Oljemålning
    Carl Gunne (1893-1979), 33x56
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:10
  • 3282 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), signerad. , 21x31
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:50
  • 3389 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Båthus, 40 x 51
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:40
  • 3387 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Björkar vid strand, 40..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:36
  • 3119 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), sjölandskap, 24x32
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:56
  • 3386 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), vinter, 27x35
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:34
  • 3113 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), 1942, 38x40
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:48
  • 3111 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), signerad, 1942, 53x63
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:46
  • 3028 Oljemålning
    Emil Rautala, tillskriven, Ammande moder, ej ram, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:12
  • 9234 Oljemålning
    Georg Walter Rössner (1885-1972), 1911, Hus, 83 x 69
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:24
  • 9231 Oljemålning
    Georg Walter Rössner (1885-1972), porträtt, 1964, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:17
  • 9235 Oljemålning
    Georg Walter Rössner (1885-1972), växter, 1966, 80..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:25
  • 3121 Oljemålning
    Gösta Bohm (1890-1981), Landskap, Signerad A Tergo..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:09
  • 3115 Oljemålning
    Gunnar bergkvist, Stockholmsmotiv, 35x48
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:51
  • 5022 Oljemålning
    Harald Wiberg (1908-1986), Rådjur, 52 x 64, 1954
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:39
  • 3084 Oljemålning
    Herman Talvik (1906-1984), Fjällmotiv, 38x52
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:17
  • 5003 Oljemålning
    Hilding Linnqvist (1891-1984), 'Storm vid kusten '..//
    Utrop: 15.000 kr
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 20:56
  • 3301 Oljemålning
    Jan B Pospisil (1898-1968), Kust motiv, signerad, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:52
  • 3356 Oljemålning
    Johannes Olsson (f. 1945), Signerad, 1971, Tjur, 6..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:18
  • 3151 Oljemålning
    Margareta Ljunggren, Porträtt, 81x54 (oramad)
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:01
  • 3123 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), "Vågskum, Hovs hallar", ..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:33
  • 1069 Oljemålning
    Nils Tydén (1889-1976), Långholmen, signerad. , 26x34
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:45
  • 9416 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Sign C Hanson, Fiskeläge, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:39
  • 3216 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, sign G Christiansen, Hamnm..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:49
  • 3315 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Sign V Birsa, Portal med d..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:04
  • 3217 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Kopia, 64 x 96, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:50
  • 3321 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Liggande modell,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:10
  • 9367 Oljemålning
    Otto Sievert, Porträtt, 1935, 92x73 (oramad)
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:13
  • 9365 Oljemålning
    Signerad M Öhqvist, fåglar, 82x130, (oramad)
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 19:09
  • 3398 Oljemålning
    Sture Svensson, 1950, Gloxinia, 28x25
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:16
  • 1109 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), signerad, 29x22
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:10
  • 3152 Oljemålning
    Thore Wideryd, Tjurfäktning, 1953, 25x36
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:03
  • 3169 Oljemålning
    Ulla Hurtig A: son, "Skymningshus", 1994, 60x60
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:21
  • 3201 Oljemålning
    Walter du Halde (f. 1919), Flicka, signerad. , 55x46
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:04
  • Metropol Tipsar
  • 8440 Oljemålning
    Evard Axel Rosenberg, Vattendrag, signerad. 1890, ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:28
  • 8052 Oljemålning
    Anna Nordgren (1847-1916), 1902, Porträtt av Fredr..//
    Utrop: 7.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 18:49
  • 9234 Oljemålning
    Georg Walter Rössner (1885-1972), 1911, Hus, 83 x 69
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:24
  • 1155 Oljemålning
    Yuri Sarkisov, Kvinna med barn, 59x60
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:37
  • 3031 Oljemålning
    Artur William Redgate, signerad, Landskap med vatt..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    22 sept kl 20:48
  • 5016 Oljemålning
    Fredrik Westin (1782-1862), tillskriven, Damporträ..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:03
  • 5013 Oljemålning
    1600-tal, 65x55 (uppklistrad)
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:29
  • 5004 Oljemålning
    Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Stugor i vinterla..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:29
  • 5014 Oljemålning
    Barend van der Bruggen (f. 1914), Folksamling på s..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 sept kl 19:32

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook