bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Martin Åberg, Ali Aissaoui, Göran Brunius, Ture Dahlö, Hans-Erik Eriksson, Bror Forsell, Bror Ingemar Fröberg, William Gislander, Felix Hatz, Ferdinand Hernlund, Olle Hjortzberg, Sven Jonson, Axel Kargel, Ernst Kolbe, Bengt Landin, Inez Leander, Maurice Moberg, Michael Qvarsebo, Hanna Sadeus, Charles Sjöholm, Uno Vallman, Axel Wallert, Bertil Widbrant, Sven X-et Erixson
  • 6349 Oljemålning
    1800-tal, Landskap med pojke, (Oramad)
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:23
  • 8025 Oljemålning
    1900-tal, kvinna, 59 x 49
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:49
  • 7075 Oljemålning
    Anders Andersen-Lundby, Fiskare drar upp båtarna, ..//
    Utrop: 30.000 kr
    Just nu: 19.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:57
  • 6135 Oljemålning
    Axel Kargel (1896-1971), "Den gamla trädstammen fr..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:35
  • 7055 Oljemålning
    Axel Wallert (1890-1962), "Brommaskolan". 43x32
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:17
  • 5670 Oljemålning
    Bengt Landin (f. 1933), 1969-70, "Den halte leder ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:12
  • 3051 Oljemålning
    Bertil R-son Norén, Barn, signerad, 79x55
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:37
  • 8154 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), fåglar i rede, signerad..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:08
  • 8212 Oljemålning
    Bill Carlson, -55, Stilleben, 34 x 42
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:47
  • 8369 Oljemålning
    Blomsterstilleben, signerad, 66x48
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:33
  • 8408 Oljemålning
    Bror Forsell (1883-1959). Motiv från Venedig, 50x60
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:40
  • 8209 Oljemålning
    Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), 1954, Stilleben,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:44
  • 6156 Oljemålning
    C G Swensson, 1894, Interiör, 67x80
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:31
  • 8449 Oljemålning
    Carl B Berglund, Skogstjärn, 58 x 60, 1947
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:52
  • 8415 Oljemålning
    Dag Hellsing, 70 x 100, sällskap vid eld
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:04
  • 8158 Oljemålning
    Eigil Schwab, pioner, signerad, 40x32
    Utrop: 1.200 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:23
  • 7026 Oljemålning
    Emil Schwabe, "Fru Dobber", 64x53
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:03
  • 8485 Oljemålning
    Eric Henricson, tillskriven, Porträtt, ej sign, 42..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:11
  • 8261 Oljemålning
    Erik Jemhte 1/1 1942, 'Nyordning', a tergo 'Ny ord..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:28
  • 7001 Oljemålning
    Ernst Kolbe (1876-1945), Interiör, 68 x 74
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:50
  • 6131 Oljemålning
    Felix Hatz (1904-1999), 'Solförmörkelse', 1952, or..//
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:35
  • 6071 Oljemålning
    Ferdinand Hernlund (1837-1902), Jernboås, 1868, 42..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:01
  • 8285 Oljemålning
    Göran Brunius (1911-2005), Stilleben, 72x91
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:50
  • 8310 Oljemålning
    Håkan Carlström, motivet: 10x16
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:10
  • 8145 Oljemålning
    Hanna Sadeus (f. 1978), 'Body Couture', 120x100 cm
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:33
  • 8273 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Blommande äng, sig..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:36
  • 8156 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), fors, signerad, 60x60
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:15
  • 8086 Oljemålning
    Hjördis Tengblom, stilleben, signerad, 1940, 49x39
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:23
  • 6136 Oljemålning
    Inez Leander (1878-1969), Hus, signerad. 1946, 22x23
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:36
  • 6161 Oljemålning
    J Hägg, Kopia, Stockholms inlopp, 46x60
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:39
  • 8218 Oljemålning
    John Carlson, Badbrygga, signerad, 32x40
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:13
  • 6074 Oljemålning
    Kaj Larsen, fiskargubbar, 64 x 87
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:17
  • 7080 Oljemålning
    Knut Ekwall, klippor, monogramsignerad,
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:27
  • 8217 Oljemålning
    m Moberg, Häst med plog, signerad, 55x65
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:12
  • 8309 Oljemålning
    Maja Bröms, 1946, vinterlandskap, 40x45
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:09
  • 8303 Oljemålning
    Martin Åberg (1888-1946), Träd, 1936, 31x21
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:05
  • 6527 Oljemålning
    Martin Tengberg (1877-1941), Gårdsmotiv med blomma..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:06
  • 8155 Oljemålning
    Oddmar Björklund, uggla, signerad, 49x59, ramskada
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:11
  • 7067 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1600-/1700-tal, Mytologisk..//
    Utrop: 20.000 kr
    Just nu: 17.500 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:19
  • 8113 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, 33x46 (oramad)
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:01
  • 7059 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Blomster, 44x55
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:51
  • 7070 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Frankrike, duk, ..//
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:28
  • 7066 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, alplandskap, duk, 85x93
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:17
  • 8202 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, damm, England, 51x62
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:22
  • 6485 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, grönsakshandlare, Pannå, 2..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:08
  • 7072 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Italien 1600-tal, Italiens..//
    Utrop: 50.000 kr
    Just nu: 44.000 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:48
  • 7069 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, landskap med figurer, 46x55
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:26
  • 6397 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, motiv från Arild, 48x64
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:33
  • 8028 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, sign P. A Eson, Stockholms..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:56
  • 8027 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, sign Storm, 1956, 23 x 28,..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:55
  • 8030 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, 1987, Ekorre, 24..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:04
  • 6486 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, alplandskap, duk..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:14
  • 8534 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, blommor, 39x32
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:42
  • 8132 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, landskap, 47x55
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:20
  • 6050 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, Skyskrapor, 59x88
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:14
  • 8087 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Venedig, signerad, 39x29
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:26
  • 7052 Oljemålning
    Olle Hjortzberg (1872-1959), motiv från Provence, ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:39
  • 3448 Oljemålning
    Sign Vantore, 1913, Park, 34 x 48
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:28
  • 8531 Oljemålning
    Signerad A Dominguez, 1975, 88x115, "Revolucion"
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:32
  • 8407 Oljemålning
    Signerad Carosi, Marin, 73x150
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:37
  • 8480 Oljemålning
    Signerad, Asplund, Stockholmsmotiv, 22x26
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:04
  • 8029 Oljemålning
    signerad, J Bergling, 35 x 27, Parkmotiv med utsikt
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:03
  • 8012 Oljemålning
    Signerad, V Larson, Domherrar, 55x26
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:06
  • 6291 Oljemålning
    skogsparti, signerad, Dutzschold, 34x25
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:03
  • 8005 Oljemålning
    Stig Dellang, Forsythia, signerad, 70x42
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:42
  • 7022 Oljemålning
    Sven X-et Erixson (1899-1970), Kinesiska tecken, 3..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:22
  • 8205 Oljemålning
    Torsten Bergmark, "Balans", 1964, 50 x 50
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:40
  • 8157 Oljemålning
    Ture Dahlö (1895-1970), stadsmotiv§, signerad, 57x70
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:17
  • 8260 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), 1982, Fiskebåtar, 36x45
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:27
  • 8243 Oljemålningar
    3 st, Oidentifierad konstnär, signerad, Polen, 27 ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 20:11
  • Metropol Tipsar
  • 7022 Oljemålning
    Sven X-et Erixson (1899-1970), Kinesiska tecken, 3..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:22
  • 8260 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), 1982, Fiskebåtar, 36x45
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:27
  • 8261 Oljemålning
    Erik Jemhte 1/1 1942, 'Nyordning', a tergo 'Ny ord..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:28
  • 8269 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), blomsterstilleben, 32x23
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:33
  • 7052 Oljemålning
    Olle Hjortzberg (1872-1959), motiv från Provence, ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:39
  • 8209 Oljemålning
    Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), 1954, Stilleben,..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 18:44
  • 7026 Oljemålning
    Emil Schwabe, "Fru Dobber", 64x53
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:03
  • 7065 Oljemålningar
    2 st, Signerad Datkovic, Bosnier, duk, 31x20
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:12
  • 6486 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, signerad, alplandskap, duk..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    1 juni kl 19:14

Vad r den vrd?