-
1019 Skulptur
Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, Elefant, vridbart huvud, bemålat trä, etikettmärkt. Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 24.000 kr
Auktionen avslutas
29 april kl 18:19
-
1019 Skulptur
Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, Elefant,..//
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 24.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:19 -
1012 Oljemålning
Urszula Broll (1930-2020), Polen. Signerad a tergo..//
Utrop: 30.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:25 -
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
Utrop: 20.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:05
-
1014 Oljemålning
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Vinterland..//
Utrop: 18.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:54 -
1020 Skulptur
Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Eneret, elefant,..//
Utrop: 5.000 kr
Aktuellt bud: 14.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:06 -
1029 Skrivbord
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Utrop: 15.000 kr
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:32
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Utrop: 10.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:25 -
1016 Oljemålning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Utställd på ..//
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 7.400 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:08 -
1009 Skrin
Porfyr, sengustavianskt. Mässingsmontering, på kul..//
Utrop: 10.000 kr
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:56
-
1004 Oljemålning
Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. "Uppställning av..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:19 -
2084 Serigrafi
Equipo Cronica, (Spanien 1965-1981). Komposition. ..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:43 -
1006 Oljemålning
Johannes Herman Brandt (1850-1926). Signerad, date..//
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:32
-
1012 Oljemålning
Urszula Broll (1930-2020), Polen. Signerad a tergo på etikett, 1960. Olja på duk, 100x70 cm, yttermått inklusive ram: 103x72 cm
Utrop: 30.000 kr
Auktionen avslutas
29 april kl 20:25
-
1026 Akvarell
Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vinterlandskap..//
Utrop: 8.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:24 -
1013 Oljemålning
Helge Linden (1897-1961), Sverige. "Nattkaj, Umeå"..//
Utrop: 6.000 kr
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:04 -
2047 Grafiskt blad
Annika Elisabeth von Hausswolff (f. 1967), Sverige..//
Utrop: 6.500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:33
-
1011 Skulptur
Tomas Almberg (f. 1936), Sverige. Brons, träsockel..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:50 -
1018 Skulptur
Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, ..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:38 -
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:51
-
1022 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, badar..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:53 -
4327 Takarmatur
Rokokostil, lövformade prismor. Höjd: ca 100 cm
Utrop: 5.000 kr
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:05 -
1001 Collage
Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Monogramsigner..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:53
-
1031 Oljemålning
Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:17 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:49 -
1030 Vävader
2 st, så kallade blomdukar, komponerade av Märta M..//
Utrop: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:55
-
1021 Oljemålning
Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
Utrop: 20.000 kr
Auktionen avslutas
29 april kl 18:05
-
1035 Karmstol
Rokoko
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:59 -
1033 Taburett
Georges Tigien, 1950/60-tal, betsad furu & plastsn..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:34 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:41
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:50 -
2035 Serigrafi
Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. "Guild Hall, Ea..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:01 -
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:06
-
1036 Karmstol
Rokoko
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:07 -
1032 Oljemålning
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fjordmotiv. Sig..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:14 -
1017 Spegel
Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:37
-
5243 Slagbord
England, mahogny, Queen Anne. Bredd: 47+ 2x49, dju..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:26 -
1024 Golvlampa
Jugend, majolika, riklig dekor med elefant, fågel ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:43 -
5033 Bestick
16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt:..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:16
-
1014 Oljemålning
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
Utrop: 18.000 kr
Auktionen avslutas
29 april kl 18:54
-
2019 Färglitografi
Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:13 -
4331 Hörnvitrinskåp
Karl Johan, björk. Höjd: 202 cm, nyckel
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:47 -
1025 Skulptur
Napoleon Bonaparte, byst i brons, sockel mässing. ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:15
-
2036 Färglitografi
Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Druvor i ..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:48 -
1038 Oljemålning
Oidentifierad Konstnär, 1700-tal, Porträtt, osigne..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:55 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:11
-
5201 Torrnålsetsning
Salvador Dalà (1904-1989), Spanien. Ur "La Vénus a..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:33 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:44 -
5245 Salongsbord
med klaffar, 1800-tal. Bredd: 97+ 2x30. Djup: 69 c..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 20:50
-
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 18:15 -
5213 Ljusstakar
Ett par, silver, 1857, fylld fot. Höjd: 22,5 cm
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
29 april kl 19:45