bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 13374100



*

nr 1337 4100


Vas

Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:37:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/7 21:32:53 1      300 kr
11/7 12:59:28 2      350 kr
12/7 08:11:42 3      400 kr
12/7 09:21:52 2      Vinnande bud
13/7 08:02:16 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 5112 Bägare/vas
    silver. Höjd: 9,5, ca 220 g
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 18:04
  • 4058 Golvvas
    Kina, Porslin. Signerad, "Jingdezhen". Höjd: 68 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 20:05
  • 5345 Golvvas
    Kina. Höjd: 78, nutida
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 20:41
  • 3191 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Canvas, 141x93cm..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 18:10
  • 5437 Penselvaser
    ett par, Hongkong. Höjd: 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 18:55
  • 5221 Porslin
    3 delar, kannor + vas, nutida. Höjd: 14-37 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    14 juni kl 18:47




Ladda ner broschyr