bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Uppläggningsbestick 7584056



*
Uppläggningsbestick

nr 758 4056


5 delar, Silver, i etui, Bla 3 del Jugend


Utrop:

700 kr

Startbud:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2012
kl 17:11:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/5 22:48:16 1      350 kr
12/5 11:54:37 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: i etui silver uppläggningsbestick ädelmetall
  • 3615 Bricka
    pläter, längd: 61 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:59
  • 5102 Saltkar
    5 st, silver och kristall, längd: 7-16 ca
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 18:11
  • 3552 Soppslev
    silver, 1894
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 19:54
  • 3553 Soppslev
    silver, 1916
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 19:55
  • 3403 Supkopp
    silver, 1700-tal, otydliga stämplar, höjd: 4 cm
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 oktober kl 20:32