bakg

  MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 11479014



*

nr 1147 9014


Bruno Mathsson

(1907-1988), Sverige


Fåtölj, Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderklädsel


Konditionsrapport: bruksslitage

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

8.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 november 2017
kl 20:38:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/11 21:07:42 1      3.000 kr
22/11 23:03:12 2      5.000 kr
23/11 21:01:12 3      3.400 kr
23/11 21:01:12 2      3.600 kr (Budbetjänt)
25/11 10:56:15 4      4.000 kr
25/11 10:56:15 2      4.200 kr (Budbetjänt)
25/11 10:56:22 4      4.400 kr
25/11 10:56:22 2      4.600 kr (Budbetjänt)
25/11 10:56:25 4      5.400 kr
25/11 11:25:38 2      6.000 kr
25/11 23:35:09 5      7.400 kr
26/11 21:53:57 5      8.400 kr
27/11 17:36:04 2      7.000 kr
27/11 17:36:04 5      7.200 kr (Budbetjänt)
27/11 17:37:18 2      7.400 kr
27/11 17:37:18 5      7.600 kr (Budbetjänt)
27/11 17:38:05 2      8.000 kr
27/11 17:38:05 5      8.200 kr (Budbetjänt)
27/11 17:38:43 2      8.400 kr
27/11 17:38:43 5      8.400 kr (Budbetjänt)
27/11 18:05:03 3      8.600 kr
27/11 20:32:03 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 nov

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Bruno Mathsson

Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.

Läs mer om Bruno Mathsson
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bruno mathson bruno mathsson bruno matsson dux fåtölj jetson jetson-fåtölj jetsonfåtölj karmstol karmstolar stol stolar svensk design sverige
  • 6383 Karmstol
    ”Mina”, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    31 jan kl 20:28




Ladda ner broschyr