GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 12156157

nr 1215 6157

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

Kryddburkar, 15 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: ca 11-19cm

Konditionsrapport: slitage, skador, lagad

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

måndag 5 november 2018
kl 19:57:21

Wilhelm Kåge

Läs mer om Wilhelm Kåge
Pyro