SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 6721051

BÄGARE

nr 672 1051

med lock, silver, utvändigt och invändigt förgylld. Stämplar. Petter Davidsson, Norrköping 1776. Gjord till minne av statskuppen 19 aug. 1772. , höjd: 24. Se Svenskt Silversmide 1520-1850 del III

Utrop:

40.000 kr - 50.000 kr

Startbud:

40.000 kr

Såld:

120.300 kr

måndag 6 december 2010
kl 19:42:28

  • Tema
  • 6 dec

Tema
Silver

Läs mer om Silver
Liknande föremål: bägare med lock silver utvändigt och invändigt förgylld stämplar petter davidsson norrköping 1776 gjord till minne av statskuppen 19 aug se svenskt silversmide 1520-1850 del iii

Vad är den värd?

Följ oss på Facebook