SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 6721051

BÄGARE

nr 672 1051

med lock, silver, utvändigt och invändigt förgylld. Stämplar. Petter Davidsson, Norrköping 1776. Gjord till minne av statskuppen 19 aug. 1772. , höjd: 24. Se Svenskt Silversmide 1520-1850 del III

Utrop:

40.000 kr - 50.000 kr

Startbud:

40.000 kr

Såld:

120.300 kr

måndag 6 december 2010
kl 19:42:28

  • Tema
  • 6 dec

Tema
Silver

Läs mer om Silver
Liknande föremål: bägare med lock petter davidsson silver stämplar

Vad är den värd?

Följ oss gärna
Följ oss på Facebook facebook
Följ oss på Instagram instagram
Följ oss på Tumblr tumblr
Följ oss på Flickr flickr
Följ oss på Flickr nyhetsbrev