bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 12846124



*

nr 1284 6124


Saltkar

3 st, silver, England, London & Birmingham. Höjd: 3-4 cm. Vikt: ca 150g


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 oktober 2019
kl 19:28:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/10 11:17:21 1      350 kr
26/10 00:49:47 2      500 kr
27/10 02:37:38 3      500 kr
27/10 02:37:38 2      500 kr (Budbetjänt)
27/10 02:37:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london & birmingham saltkar silver ädelmetall
  • 4666 Armring
    silver (925), Elis Kauppi, Finland. Diameter: 5,5c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:55
  • 4682 Bägare
    3 st, silver, Löfman & Råström, 196g. Höjd: 4-5 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:09
  • 4435 Behållare & bä..
    7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:59
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:28
  • 2061 Bestickuppsätt..
    nysilver, CG Hallberg, ca 70 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:37




Ladda ner broschyr